„Beeldbepalend pand behouden voor dorp Wandelpad en boekje van De Koog Promotion Nieuwe initiatieven: FAMILIEBERICHTEN V IP Kinderhulp t het politierapport overjassen voor ieelgoed-actie lefoon vannacht /artier „plat" 1° f Koger postkantoor wordt galerie r r Coosje van 't Hul exposeert in Opduin iDAG 19 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 3 ,en weiland in De Koog ontsnap- aterdag een aantal paarden, ver gelijk omdat de nkdraadapparatuur niet werkte, [igenaar heeft de dieren inmid- naar een ander terrein overge- ht. wandelaar uit De Koog ontdekte idagmiddag op het strand bij zijn nplaats een voorwerp met het ;hrift „Niet aanraken, licht ont- ibaarl". Nader onderzoek door de aarschuwde politie leerde dat het aen markeerder ging. De Duik- en lonteerploeg van de Marine heeft baken opgeruimd. <e kleedkamer van het zwempa- sin De Koog hebben onbeken- aen blauw windjack, merk isweek meegenomen. De waarde het jack, eigendom van een inge jongen uit Den Burg, be- gt f100,-. schadepost van f200,- werd ver- aakt door onbekenden die de inspiegel van een Peugeot, eigen van een 40-jarige vrouw uit Den afbraken. lagavond, aanvang 20.00 uur, jt in dorpsuis 't Skiltje in Oude- |d een grote klaverjasdrive gehou- waarvan de opbrengst ten goede taan Vara's Speelgoed Actie. De id wordt georganiseerd door kla- isclub „De Doormars". Voor de iting hebben een aantal bedrijven udeschild diep in de buidel ge- Kaartliefhebbers zijn vanaf K) uur welkom. De inleg bedraagt gulden per koppel. telefoonverkeer zal vannacht (van Jag op woensdagl ongeveer een tier worden onderbroken. Als ge- van werkzaamheden in de tele- centrale in Alkmaar zal de oon tussen 01.00 en 02.00 uur vijftien minuten niet of beperkt en worden gebruikt. De onder- ng van het telefoonverkeer geldt voor het alarmnummer 06-11. om heeft PTT Telecom nood- tieningen getroffen. Wie bij het men van de telefoon de kiestoon t, kan de hulpdiensten bereiken et politiebureau in Den Helder 30-2 2 2 2 2). In alle andere geval- ijn de hulpinstanties bereikbaar lutotelefoon. Daarvoor staan tij de werkzaamheden, dus tussen en 02.00 uur, bij de telefoon- o auto's van PTT Telecom op- ild. In geval van nood kan daar len gebeld. Voor vragen over de ibreking is het gratis telefoon- mer 007 opengesteld. Dit num- is vandaag tot 21.00 uur kbaar. De telefooncentrale wordt acht van nieuwe besturingssoft- voorzien. PTT Telecom ver- it zo de kwaliteit van het ommunicatienet te verbeteren en logelijkheden te vergroten. Harry Wuis voor de karakteristieke gevel van zijn Koger postkantoor. ifoxo Tessa de Graaft) ..De Koog heeft als badplaats een bepaalde naam hoog te houden", al dus Harry Wuis. de voorzitter van De Koog Promotion. Deze organisatie wil een wandelpad („promenade is een te groot woord") op de laatste duinenrij tussen paal 20 (Badweg) en paal 19 (Slag van Wuis) aanleg gen. Tevens wil men een eigen infor matiebrochure uitgeven. „We moeten meer doen met de waarden die we hebben. Het kijken naar de zee is daar één van. Maar niet iedereen wil over het strand lo pen. Dus hebben we gezocht naar een voorziening waarbij je een goed overzicht hebt over de zee en er toch niet vlak langs hoeft te gaan", aldus Harry Wuis. Hij legt uit dat het pad met name is bedoeld voor de toe risten in voor- en naseizoen. Enige jaren geleden was er een tegel pad op het genoemde traject. De RST heeft dat indertijd aangelegd, maar het onderhoud was tamelijk duur en werd gestopt. Een deel van de tegels werd verwijderd, een deel ligt er nog. Vorig jaar werd het wandelpad-plan door een speciale werkgroep (De Koog Plus) weer uit de kast gehaald en besproken met Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat, RST en dorpscom missie. Er wordt gedacht aan een makkelijk te onderhouden schelpen pad dat boven over de duinen loopt. Het mag niet te breed zijn, maar wel zo ruim dat het toegankelijk is voor rolstoelen. RWS was niet afwijzend. De RST stond daarentegen niet te juichen, omdat men vreest dat meer wandelaars door het campingterrein zullen gaan. Simpel Wuis vertelt dat het pad een simpele voorziening betreft. „Misschien valt Er gingen onlangs geruchten dat iemand in De Koog een theater wil de beginnen. In dit verband werd de naam Harry Wuis van Hotel Opduin genoemd, die het oude postkantoor van De Koog heeft gekocht. „Ach, theater heeft te maken met cultuur en cultuur is in....Maar ik kan ieder een gerust stellen: in het postkan toor wordt geen theater gemaakt", aldus de hotelier, die onthult van het pand een galerie te willen maken. „Ik heb het gebouw gekocht omdat ik het een beeldbepalend, markant pand vind. Dat moet bewaard blijven voor De Koog." Wuis vertelt dat het postkantoor in 1938 is gebouwd door Rijksgebouwendienst. ,„En die werk ten met normen van twintig jaar déérvoor, dus je kan wel nagaan dat het echt een historisch bouwsel be treft." Het Koger postkantoor is in derdaad karakteristiek. De gevel met de kleine raampjes heeft iets van een kerk. De PTT heeft het gebouw afgestoten omdat het te duur werd. Het kwam te koop, maar in drie delen: het woonhuis, de tuin en het kantoorge deelte. Wuis vond dit |ammer en deed een bod op het geheel. „En dat ging door." Het woonhuis wordt bewoond. Wuis heeft daar geen enkel probleem mee. „We hebben een huurcontract op gesteld. Ik was niet uit op verwer ving van huisvesting." Samenwerking De kantoorruimte is licht en ruim. Het plafond is vier meter hoog. „Echt iets voor een galerie. Vandaar dat ik in overleg ben getreden met Tinie Visser van Galerie Tessel om te ko men tot samenwerking. We denken erover een open tussenverdieping te maken, een galerij", aldus Wuis. Er is ook nog een ruime zolder, waar Wuis wisselexposities wil houden. „Mis schien dat we nog iets met de ge meente kunnen regelen, ter uitbreiding van de expositieruimte in de kelder van het raadhuis." Van buiten zal er dus niets aan het gebouw veranderen, maar inwendig VERVOLG VAN PAGINA 1 als" staat, kan de SBD de han- eraf trekken en dient de school <jen boontjes te doppen. Albers: wethouder heeft gelijk als het om de zakelijke opzet, de struc- van een schoolwerkplan. Na de iring van de schoolwerkplannen 385 doet de SBD daar ook niets 'aan. Maar er is ook een iiwijs-technische kant. De scho- ïebben de behoefte om terug te 0 op de know how van de SBD. sen school bijvoorbeeld niet te en is over het reken-onderwijs, jt men ons om mee te denken elpen naar het zoeken van oplos- sn. Dat is een continu proces, 1 eenmalige zaak." Gevolgen ie gevolgen heeft het terugbren- ran de gemeentelijke subsidie tot niveau van 739.000,-? „Precies ik het niet zeggen, het moet nog ten doorgerekend. Ik verwacht n het totaal van SBD-taken ook "lp aan moeilijk lerende kinderen druk zal komen. Deze hulp zal niet meer op het huidige niveau ie handhaven. Nu verkeren we in situatie dat alle aanvragen van 'holen kunnen worden behan- Als er minder geld beschikbaar 'men minder kinderen in aanmer- voor begeleiding", aldus Albers. 'igens is het niet zo dat de SBD ehele begeleiding van kinderen teermoeilijkheden zelf ter hand nt. Als een school een kind aan- lt, zorgt de SBD voor het instel- "n een onderzoek. Vervolgens •t een begeleidingsplan op- e'd, dat door de school zelf moet hn uitgevoerd. ie week noemde wethouder Krij ste opvang van kinderen met "oblemen de eerste prioriteit van Zij wil op deze taak niet be- 9en. „Wij zijn ook niet van plan, Wethouder Krijnen-Bays: ..Grenzen aan de fi nanciële mogelijkheden." zoals gewestlid Schagen, om de sub sidie helemaal te staken. Remedial teaching, het geven van bijles, heeft hoge urgentie." Sober Mevrouw Krijnen geeft aan dat in overleg met de SBD en de Texelse scholen zal worden bekeken welk ni veau van dienstverlening aanvaard baar is. Zij erkent dat de f38.000,- onder de grens van „sobere dienst verlening" zit, maar meent dat de begeleiding van moeilijk lerende kin deren (volgens haar de belangrijkste SBD-taak) wel van dat bedrag kan worden betaald. (Sobere dienstverle ning omvat de meest noodzakelijke taken. Welke taken dit zijn, bepalen rijk, onderwijs en SBD.) In de brief van de Texelse basisscholen wordt voorgerekend dat de gemeente in 1993 tenminste f 70.000,- subsidie moet geven, wil het niveau van sobe re dienstverlening worden gehaald. Wethouder Krijnen verzucht: „Het college denkt dat taakvermindering bij de SBD mogelijk is. Het onderwijs is het daarmee oneens. Ik zie het overleg al voor me.... leder verdedigt zijn eigen straatje. Ik sta echter voor de opgave totaal 7450.000,-op wel zijn te bezuinigen. Er zijn grenzen aan de financiële mogelijkheden." Projecten SBD en scholen vrezen verder dat de SBD minder aandacht kan besteden aan o.m. de invoering van compute- ronderwijs en individuele verzoeken van de scholen om hulp bij onder wijsvernieuwing. Een voorbeeld van dit laatste is het opzetten van projec ten voor natuur- en milieu-onderwijs. De SBD had daarin dit jaar een in houdelijke inbreng en een coördine rende rol. „De meeste leerkrachten hebben daarvoor nauwelijks tijd", al dus SBD-directeur Albers. In hun brief onderstrepen de basis scholen het belang van de SBD- inbreng. „Het is een instituut met een brede visie op allerlei onderwijs kundige ontwikkelingen. De SBD draagt zorg voor een goede informa tiestroom, coördinatie en stroomlij ning. Zo wordt voorkomen dat elke school opnieuw het wiel moet uitvin den." Ook wordt gewezen op het aandeel van de SBD in de relatie met het speciaal onderwijs. Volgens de basisscholen heeft de SBD ertoe bij gedragen dat het Texels onderwijs grotendeels in staat is leerlingen met leerproblemen binnen de eigen schoolmuren op te vangen. De Kom- passchool zou anders een grotere toeloop hebben gehad dan nu het geval is. Van doorslaggevend belang vindt wethouder Krijnen de vraag of er op gewestniveau wel of geen beleid safspraken zijn gemaakt inzake de subsidie aan de SBD. Er zou sprake zijn van een „gentlemens agree ment", een afspraak met de gewest leden, om de subsidie tot 1 januari 1994 te garanderen. De wethouder wil deze overeenkomst graag zwart op wit zien. De gemeenteraad kan vanavond echter al duidelijkheid scheppen. wel. „Toch hopen we alles voor het komende seizoen klaar te hebben." Renovatie Wuis heeft ook plannen voor verbete ring van zijn hotel. De bar wordt in het begin van het nieuwe jaar com pleet gerenoveerd. „Gemoderniseerd, maar het moet wel een tijdloze sfeer krijgen. Het ontwerp is van dezelfde architect die 25 jaar geleden de bar zoals die nu nog is heeft gemaakt." Daarnaast staat renovatie van de ho telvleugel uit 1967 op het program ma. De kamers in dat gedeelte zijn 16 m2. Wuis wil ze tot 30 m2 ver groten. Er is ruimte om deze uitbrei ding te verrichten, het aantal kamers blijft dus gelijk. „We willen er alles aan doen om het gebouw een be paalde charme te geven, al is dat aan de kust een heidens karwei. Je zit met onderhoud. Balkons zijn wel leuk, maar als je ziet wat het vergt om die in redelijke staat te houden." Coeghe-fonds Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als hotelier heeft Wuis een stichting opgericht. Hij wil met giften Texelse goede doelen steunen. „Het heeft meer nut geld in de stichting te stoppen dan dat men mij cadeautjes geeft." Gisteren is als eerste de Stichting Dorpsherstel verblijd met een bedrag uit het „Coeghe-fonds", zoals Wuis de stichtingspot heeft gedoopt. Galerie Tessel exposeert sinds het afgelopen weekend in hotel Opduin werken van Coosje van 't Hul uit Apeldoorn. Het zijn gemengde tech nieken waarvan het publiek kennis kan nemen tot 12 januari 1992. Coosje van 't Hul tekent al sinds haar jeugd en volgde de opleiding te kenen L.O. in Deventer. Haar werkwij ze is geënt op een bepaald thema, waarbij ze probeert op typisch eigen wijze haar indrukken vast te leggen, waarbij kracht en beweging herken baar zijn Ze werkt op papier of kar ton, veelal volgens gemengde technieken waarbij bijvoorbeeld colla ges en monoprints worden toe gepast. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF nog te denken aan een paar bankjes. De aanvraag van de aanlegvergun- ning gaat deze week de deur uit." Een geasfalteerde voorziening met winkeltjes en kraampjes, zoals ooit is geopperd, ziet Wuis helemaal niet zit ten. „Zoiets ziet er zó gauw haveloos uit. Daar moet je niet aan beginnen." Het schelpenpad kost ƒ10,000,- ƒ15.000,-. Dit bedrag moet door de ondernemers van De Koog worden opgebracht. De Koog Promotion gaat tevens een boekje uitgeven met plaatselijke ge gevens. „Historische dingen naar vo ren halen en evenementen die met De Koog zijn verbonden. Tevens kun nen onze leden zich erin presente ren." Na een heel verdrietig jaar is rustig ingesla pen mijn lieve vader, onze opa, broer en zwager Andries de Visser weduwnaar van Dirkje Burgman 17-9-1904 15-11-1991 Je dochter en kleinkinderen Den Helder, 15 november 1991 C. van Reijs-de Visser Boerhaavestraat 27, 1782 AA Den Helder. Vader is opgebaard in het uitvaartcentrum aan de Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 19 no vember van 19.00 tot 20.00 uur in het uit vaartcentrum. Een overdenking zal worden gehouden op woensdag 20 november om 14.00 uur in het uitvaartcentrum, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. Nu ik weer thuis ben uit het Gemini wil ik hier mede iedereen bedanken voor de bloemen en kaarten die ik mocht ontvangen. Ide Kok, Den Hoorn. Hoera hij is er weer. Ten eerste alle Tesselaars hartstikke bedankt voor de bezoeken en kaarten in het Gemini. Ook na mens mijn moeder harte lijk bedankt. Henk Bakker z.kmr.1 „Gollards" toestel 166. Onze zoon en ons broertje Wouter Michiel is geboren op zondag 17 november 1991. We noemen hem Wout Fred, Alma, Rob en Hanneke Legierse Noordwester 130, 1791 HG Den Burg-Texel. Een groot wonder, een mensje teer en klein, zorgt er voor dat wij voortaan met z'n vieren zijn. Op 17 november 1991 is geboren Jochem Eelman René, Helena en llona Ankerstraat 16, 1794 BJ Oosterend. Heel blij zijn wij met de geboorte van Juliet geboren 17 november 1991 Jan, Teddy en Saskia ten Wolde-Hoogenbosch Noorderhaaks 17, 1797 SJ 't Horntje. Tel. 02220-19690. Verhuisd: Sieme de Waard van Burdetstraat 1, Den Burg naar de Zes 12, 1791 EX „Gollards", kamer 80, Den Burg. Treintjes-ruilbeurs op vrijdag 22 november, 19 30 uur in clubgebouw, Schilderweg 214A. Begin sets, 80 locs, enz. Hierbij wil ik u hartelijk danken voor de vele at tenties en belangstelling, die ik heb ontvangen tij dens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Grensweg 9 Den Burg. Nel Stet Geboren 15 november 1991 Sjoerd Maarten We noemen hem Sjoerd Hans, Rianne, Lilian en Evert Malschaert Kogerstraat 92A, 1791 EV Den Burg. Tel. 13710. Heel blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Chloë 15 november 1991 Arjen van Alphen Karin van Alphen-Vlaming Dron'termeerstraat 18, 8226 HK Lelystad. Tel. 03200-55612. Een wonder is ons geschonken nog zo teder en klein dat het in de wereld een zonnestraal moge zijn. Wij zijn erg blij met de geboorte van onze dochter AngéUque Mart ine Catharina Wij noemen haar Angélique Zij is geboren op 14 november 1991 De gelukkige ouders zijn: Gerrit Boerhorst Willy Oerlemans Kaapstraat 11 1796 AE De Koog - Texel Dig it sportieve winterjacks in frisse kleuren. Water- en wmddicht mt. M-XXL. Zegel mannenmode. Weverstraat 32. Echte vrienden word je een keer, maar eerst moe/t je ken nis maken. Geïnteresseerd in wat er op het Maartenhuis gebeurd, word donateurlid van de vriendenkring van het Maartenhuis. Bel naar Geert je van Rijselberghe op Sint Donatus, 19426 Foto's op T-shirts? Pieter de Vries de fotograaf levert ze Weverstraat 36. T.k. gevr. Jdtul 602 n T.k.a. houtkachel met ruitjes, i.zg.st. grote capaciteit Tel. 10365. Verhuisd: Fam. D. Kuiter van Duykerdam 12, Den Burg naar Mulderstraat 22, Oosterend Tel. 02220- 18876. Fam. J. M. Witte en Germain Raalte van Mul derstraat 22, Oosterend naar Duykerdam 12, Den Burg. Tel. 02220-15952. P.S. Wij bedanken Jos Kager voor de uitstekende bemiddeling,..! Fam. Kuiter, Oosterend/ Fam, Witte, Den Burg. Ze zijn weer thuis, ze zitten weer in hun huis. Ze geven weer aandacht aan piepers en allerlei dingen. Zonder hun zouden we niet weten wat we moesten beginnen. Sint Donatus. Texelse telefoongids 1992 Morgen (woensdag 20 nov.) laatste inleverdag voor de wijzigingen 1992. Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg. I.p.v kaarten. Heeft u Sinter klaas al gezien? Wij wel. Groetjes van Jo en Erika uit Aruba, Binnenkort verwacht op Texel. Een Texelse kukel van Sint Donatus. Gezocht: getuige van aanrij ding op hoek Zwaanstr. Groene Plaats. Geparkeerde bruine Opel Kadett 16S, knt. JIJ-23-FB. Op donderdag 14/11 tussen 21.00 en 12 00 uur. Tel. 12124. Kerst- en nieuwjaarskaarten van uzelf of van uw gezin? Pieter de Vries de fotograaf levert het. Weverstraat 36. Sinterklaas-idee: Nike trai ningspak van 199,- voor 149,- Sportshop Texel. Philips matchline ktv - de beste uit de consumenten test. Vanaf 1898,- Service Center Texel 11777. Ryan, geef je je kater wel ge noeg melk? Groetjes van „de vrijgezellen". Tot vrijdag! Watergate stoere houthak kershemden in vijf verschil lende kleuren mt. 116-176. Zegel Kids-wear, We verstraat 32. Een nieuwe bundel westfrie- se verhalen van Jan Panne keet „Nou moet je ophouwe". Voor 29,90 te koop in Het Open Boek. Trouwreportages van Pieter de Vries de fotograaf zijn avontuur en romantiek. We verstraat 36, tel 14280. Sinterklaas-idee: Ski-pully's met rits p.st. 19,95 2 stuks 30.—. Sportshop Texel. De laatste zullen eens de eerste zijn, een mooie dyna mische race. Bedankt opa Jan en meneer Kees voor een vermoeiende goed geor ganiseerde crossrace Sint Donatus. het is nog vroeg, maar wie dat nodig heeft kan voor kerst- en nieuwjaarskaarten al uitstekend terecht in Het Open Boek (o.a. voor een fraaie winterse wenskaart van Den Hoorn). Paardrijles. Ruitercentrum De Krim heeft nog enkele plaatsen vrij voor kinderen en volwassenen, beginnend of gevorderd. Opgave tel. 16509. Onze Texelse correspondent Dirk Kuiter van de „Harlinger Courant" is verhuisd van Duykerdam 12, Den Burg, naar Mulderstraat 22, 1794 AB Oosterend. Tel. 02220-18876. Te koop- Witte Suzuki Swift, grijs kenteken, bouwjaar 1987, 56.000 km. Prijs ƒ6500,-. I.z.g.st. tel. 15639 (na 18.00 uur). Openbare bibliotheek Nieu we contributietarieven per 1-T'92. 18 t/m 21 jaar ƒ15,00, 22 t/m 64 jaar ƒ25,00, 65 jaar en ouder ƒ15,00. Sinterklaas-idee softleer Rombo volleybal 49,95 bij Sportshop Texel. RTL 4 decoders Service Center Texel 11777. Beetje zenuwachtig zeker, Ryan? (Gooi je niet al je gla zen in?).

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 3