beperkingen alsjeblieft innen de perken houden /Ir. M. De Weijer begint ratis rechtsspreekuur Drempel naar advocaat verlagen" ovincie beraadt zich over 20 bezwaren gen bestemmingsplan Den Burg-centrum (DAG 19 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 i ik al jaren een horecabedrijf heb, dat ik mag exploiteren als aurant, maar ook als cafébedrijf, cafetaria of croissanterie, wil ik die mogelijkheid houden. De gemeente heeft mij nu restaurantbestemming gegeven en dat vind ik een onaan- dbare beknotting van mijn bedrijfsvrijheid". betoog van die strekking hield caexploitant Mans Segers don igmiddag in de raadszaal, ten itaan van een provinciale hoor nissie. Deze commissie is door puteerde Staten ingeschakeld en oordeel te vormen over de aren die zijn ingebracht tegen loor de gemeenteraad vast- ilde bestemmingsplan voor Den centrum. dat plan is door twintig perso- rn instanties bezwaar gemaakt ■deputeerde Staten, die het plan en goedkeuren alvorens het sgeldig kan worden. Daaronder net Texels Verbond van Onder- >rs, dat de mogelijkheden tot jing/uitbreiding van horeca en handel te beperkt vindt. Concentratie erdag waren de bezwarenma- n de gelegenheid om hun telijke kritiek mondeling toe te n. Segers was dus een van hen. as het niet eens met de „be- horecabestemming die de ge- teraad aan zijn pand inplaats 9-10 heeft gegeven als eisel van het beleid om de „nat- oreca die voor de leefbaarheid )en Burg een risicofactor is, tot ilde straten beperkt te houden, rs voerde tevens het woord na- de afdeling Texel van Horeca ■land, waarvan hij waarnemend itter is. Ook in die hoedanigheid te hij zich tegen de beperkte bestemming die aan horecapanden was gegeven. Hij zei het eens te zijn met het streven om de overlast ver oorzakende horeca geconcentreerd te houden, maar aan de bedrijfsmoge- lijkheden van bestaande etablisse menten zou niet getornd mogen worden. De gemeente liet echter blijken dat Segers zich geen zorgen hoeft te ma ken. Zijn pand heeft de bestemming „horeca/restaurant" gekregen, wat zou neerkomen op het waarborgen van het huidige gebruik. B en W had den het vreemd gevonden dat Segers om de bestemming „café heeft ge vraagd, wat meer beperkt is. Kritiek ontmoette ook het gemeente lijk beleid om planologische mede werking soms te laten afhangen van een haalbaarheidsonderzoek, waaruit moet blijken of een bepaalde econo mische activiteit kans van slagen heeft. Vooral Peter Bakker van de He- ma, sprekend namens de Onderne mersvereniging Den Burg, verzette zich hier tegen. Volgens hem moet men het beoordelen van de levens vatbaarheid van een bepaalde winkel aan de betrokken ondernemer overla ten. Wel maximum Bakker was overigens niet tegen het maximeren van de totaal beschikbare hoeveelheid winkeloppervlakte, maar de daarvoor vastgestelde normen zouden niet langer geldig mogen zijn dan de levensduur van het bestem- tegel van ..Blokker" verduidelijkt met behulp van de plankaart zijn expansieplannen. mingsplan omdat er in de tijd geheel andere mogelijkheden en behoeften ontstaan. Namens de gemeente liet ambtenaar Albert Hut weten dat de gemeente toch wel prijs stelt op het onderzoeken van de haalbaarheid om onevenredige concurrentie en margi nale ontwikkelingen te voorkomen. J. Blom van het KNOV betoogde dat gemeente en ondernemers hierover overleg hadden moeten voeren. Hij betwijfelde of de gemeente wel ge rechtigd is op deze wijze de onderne mersmogelijkheden aan banden te leggen en meende dat dit wel eens strijdig zou kunnen zijn met de wet op de economische mededinging. Hut zei dat dit overleg er is geweest, hield vast aan de opvatting dat de gemeente in deze regelend kan optre den en noemde het een feit dat Den Burg fors „overbewinkeld" is, zelfs als rekening wordt gehouden met de bijzondere situatie die door het toe risme wordt veroorzaakt. Mooi terras Het pand Stenenplaats 4 van me vrouw Keijser-van Kampen heeft de bestemming „detailhandel" gekregen, maar de eigenaresse wil veel liever de bestemming „horeca/restau rant/cafetaria". Namens de familie wees Mr M.J. de Weijer op de wen selijkheid daarvan. De knusse Ste nenplaats is bij uitstek geschikt voor horecavoorzieningen. De woning van mevrouw Keijser heeft een tuin die tot terras gemaakt zou kunnen wor den, waardoor geen aanslag op de straat wordt gedaan. De Weijer voeg de eraan toe dat dit met betekent dat het huis ook werkelijk tot horecabe drijf wordt gemaakt. De gemeente zou de verwerkelijking van de be stemming door een regeling kunnen tegenhouden, bijvoorbeeld totdat een ander horecabedrijf ermee stopt. W.J. Smit (Gravenstraat 24) had er bezwaar tegen dat een klein deel (4-5 m2) van zijn grond de bestem ming „bedrijventerrein" heeft. Hij is bang dat hij daardoor zijn huis niet kan uitbreiden. Namens Smit vroeg Gerard Zijm ook voor dat stukje een woonbestemming. Voorzitter H. Ping- se stelde voor de situatie ter plekke exact op te meten alvorens een oor deel te vellen. De gemeente heeft het betreffende stukje zo bestemd om het achterlig gende bedrijfsterrein bereikbaar te houden. Artima W.S. Keijser van „Artima" zit met zijn bedrijf in de Gravenstraat niet goed en zou de mogelijkheid willen hebben naar een echte winkelstraat te gaan. Die verplaatsing wordt onhaalbaar als hij zijn pand in de Gravenstraat niet De raadszaal tijdens de hoorzitting. Achter de b en w tafel voorzitter H Pingse en medecommissieleden Roel van Veen. Arjan Schulp en Marjo lein van Gessel. Op de rug gezien ambtenaar Albert Hut van de Gemeente Texel en de horecemannen Mans Segers en Ed Stiekeme IFoto's Harry de Graad behoorlijk kan verkopen. Hij vroeg daarom de bestemming „detailhan del" die op deze winkel ligt, zodanig te wijzigen dat er een kantoor, restaurant of ambachtelijk bedrijf kan komen. Namens hem werd een plei dooi gevoerd door Mr P.W.M. Traudes, die een beroep deed op het begrip „meest doelmatig gebruik" dat in de wet op de ruimtelijke ordening wordt gehanteerd. Het vasthouden door de gemeente aan de winkelbestemming voor het Artima-pand vond Traudes niet getuigen van zorgvuldig beleid. „Een onnodige en ontoelaatbare be perking van het meest doelmatige gebruik". Albert Hut liet weten dat de gemeen teraad in elk geval geen verdere hore ca in deze straat wil, maar over andere bestemmingen zou wel te praten zijn. Er is dus onderhande lingsruimte. Blokker D. Zegel, geassisteerd door KNOV- man Blom, pleitte voor het geven van een bedrijfs/winkelbestemming voor het totale terrein van zijn Blokker zaak met bijbehorende grond tussen Parkstraat en Warmoesstraat. Het deel aan de Warmoesstraat heeft nu een woonbestemming, hoewel het Blokker-magazijn zich daar bevindt. Dat was zo bepaald omdat de gemeente de woonfunctie van de Warmoesstraat wil versterken. Zegel denkt echter dat hij daardoor proble men krijgt als hij de zaak wil uitbrei den, wat binnenkort waarschijnlijk noodzakelijk is om de groeiende klan- tenstroom behoorlijk te kunnen blij ven verwerken. Belemmering van toekomstige bedrijf- suitbreiding wordt ook gevreesd door R. Hamer van Damesmode Moer beek. De gemeente heeft het achter de winkel gelegen terrein, dat nu als parkeerplaats in gebruik is, voor een gedeelte een woonbestemming gege ven. Hamer wil dat het „detailhan del" wordt. Blom van het KNOV suggereerde dat efficiënte uitbreiding van het bestaande pand alleen moge lijk is als het totale terrein de door Hamer gewenste bestemming krijgt, maar volgens ambtenaar Hut van de gemeente Texel zijn er ook nu ruime mogelijkheden. De gemeente wil de Warmoesstraat tot een echte woonstraat maken, maar volgens Blom houdt de ge meente te weinig rekening met de bestaande realiteit. De gevels aan de ene kant van de Warmoesstraat zijn veelal de achterkant van bedrijven van de Parkstraat. Het heeft niet zo veel zin om daar woningen van te willen maken. Toch zou er volgens hem op woongebied wel het een en ander zijn te realiseren, maar dan wel in overleg met de gevestigde be drijven. Vermaning Namens de Doopsgezinde Kerkeraad betoogde Mr De Weijer dat het mo numentale karakter van de uit 1774 daterende Doopsgezinde Vermaning aan de Kogerstraat in stand moet worden gehouden. De woningbouw die het bestemmingsplan in de direc te omgeving mogelijk maakt, is een bedreiging van de besloten, rustige sfeer rond het gebouw. Bovendien voorziet het bestemmingsplan in mo gelijke afsluiting van het Verma- ningsglop, waardoor de toegankelijkheid, met name voor be grafenisstoeten, in het geding is. De Weijer wees in het bijzonder op de rouwkamerfunctie van de Vermaning. Dat sinds kort elders in Den Burg een hypermodern rouwcentrum staat („strakke witte stenen en blauw glas") doet aan het belang daarvan niets af, in tegendeel. Het moet re den zijn om kerk en omgeving te respecteren en niet toe te staan dat het glop een verkeersweg wordt. Volgens Albert Hut zou het met de woningbouw wel loslopen. De ge meente biedt mogelijkheden maar zal ze niet afdwingen Zo traden nog tal van andere belang hebbenden of hun vertegenwoordi gers voor het voetlicht. Mr De Weijer vroeg namens H. van der Veen om het recreatieappartement in Gra venstraat 5 officieel te bestemmen en C. Schermer betoogde dat grond bij zijn woning aan de Wilhelmmalaan niet volgens de afspraken is bestemd. Een vriendin van T. Haarsma vroeg om meer uitbrei dingsmogelijkheden bij de woning Molenstraat 64. Mr C. Keijser verduidelijkte de bezwa ren van de dames F. en G. Keijser die protesteren tegen de mogelijkheid van vier woningen in hun tuinen en tegen de gebruiks- en verbouwmoge- lijkheden van Waalderstraat 1, 3 en 5. Een van de gevolgen is het ver dwijnen van waardevolle vruchtbo men, waarvan sommige uit het begin van de negentiende eeuw dateren en het in de knel komen van een mooie notenboom. Met het oog op de bo- menbelangen had Mr keijser zelfs de bomendeskundige H. Kaljee meege nomen. Ook zou door de geboden bouwmogelijkheden de privacy en bereikbaarheid worden aangetast. Question De gemeente streeft naar verplaat sing van disco „Question" en nacht- bar Casino en heeft daarom de open vallende plaatsen de bestemmingen „woningen" gegeven. Mede omdat de plaatselijke politiek over dit ver plaatsingsplan nog niet op een lijn zit wil eigenaar E. Stiekema de huidige bestemming van zijn bedrijf voorlopig gehandhaafd zien. Hij blijft tot over leg bereid. heb ontdekt dat voor veel mensen de stap om naar een ad- iat te gaan groot is", aldus Mr. Martin de Weijer. Vanaf ndag gaat hij iedere week van 09.00 tot 10.00 uur spreek- houden in d' Ouwe Ulo. Geheel vrijblijvend, als een soort iwinkel. ledereen kan er met vragen terecht, zonder dat er en aan zijn verbonden. Een opmerkelijk initiatief. stal als mensen mij raadplegen ■n ze: ik heb er lang over nage- voor ik naar u ben gekomen, moet dus kennelijk een hoge pel overwinnen om naar een ad at te stappen", aldus De Weijer. inkt dat er bepaalde ideeën be over advocatuur, die niet in alle 'en kloppen. „Er wordt al snel cht aan statige heren met fraaie Dren, waar een stap over de pel al een vermogen kost. Na- jk bestaat dit soort advocaten maar die houden zich alleen be- 'et miljoenenzaken." De Texelse >man legt uit dat een groot deel 'e praktijken, zo ook de zijne, zo- 3mde „sociale praktijken" zijn. er 90 van de cliënten die wij komen in aanmerking voor •ergoeding, zodat ze praktisch kunnen procederen." Geen oude auto 'el De Weijer toch Texelaar tus- le Texelaars is, heeft hij toch ge- dat er aarzeling bestaat om hem toe te stappen. „Heel gek, mensen kijken zó op tegen ad- ten. Een voorbeeldje: ik rij al ja- ]9 in oude barrels van auto's. Daar is nooit iemand over gevallen. Maar sinds ik advocaat ben hoor ik van alle kanten: je zou toch eens in een andere auto moeten rijden, nu je advocaat bent kun je je dit niet meer permitteren. En dat terwijl ik hiervoor toch plaatsvervangend rector was van een rijksscholengemeenschap, dat is maatschappelijk gezien ook niet niks.... Ik heb trouwens inmiddels een knappe auto." Mes op tafel De Weijer legt uit dat er nog een tweede hindernis is waardoor iemand niet zo snel naar een advocaat stapt. „Men denkt vaak dat er dan al een mes op tafel ligt. Advocaten worden geassocieerd met strafzaken, met als kemphanen voor de rechter staan. En dat terwijl het onze eerste taak is om een minnelijke schikking te zoeken. Te bemiddelen dus. Hoe eerder men sen komen met een probleem, hoe makkelijker het is op te lossen. Een conflict escaleert nou eenmaal gauw en als het eenmaal een prestige kwestie is geworden, valt er niets meer te bemiddelen." Hoewel De Weijer graag procedeert („het is tenslotte mijn vék") noemt hij elk proces een verloren schikking. De Weijer wil aan drempelverlaging doen. Vandaar dat hij artikelen schreef voor de TC 3 („De Balans") en een rubriek had voor Radio Texel. „Ik wil de mensen duidelijk maken dat je je in de advocatuur met gewo ne, dagelijkse problemen bezig houdt." In de jaren zestig deed de wetswin- kel zijn intrede. Bij deze instellingen kon gratis juridisch advies worden in gewonnen. In de loop der tijd ver dwenen deze voorzieningen weer langzaam. „Toch is het een goed idee. Je moet gaan zitten waar de mensen zijn. Nou, op Texel is het maandagochtend markt. Je gaat toch naar Den Burg om even kaas of wat anders te halen, dus dan kan je ook even langs d'ouwe Ulo lopen. Langs komen is vrijblijvend en gratis. Men sen die met een conflict zitten kunnen voorlopig even een eerste ad vies krijgen. Je kunt in e$n vroeg stadium mensen helpen." Bij het spreekuur kan iedereen te recht met alles dat te maken heeft met al dan niet gelijk hebben, het af palen van rechten en plichten. De Weijer: „Ik kan me voorstellen dat iemand een brief krijgt van zijn huis baas over het één en ander en dat zint hem of haar niet. Dat is nou ty pisch iets voor zo'n spreekuur. Zo'n brief bekijk je even en dan kun je al gauw zien of het redelijk is of niet. Zo niet dan kan ik aanbieden om een schikking te regelen en meteen uit zoeken wat dat iemand kost." Eigen naam De Weijer is geassocieerd met Mr. Feikema in De Koog. Hij heeft het idee met hem overlegd, omdat hij het onder zijn eigen naam wil aanpakken. „Feikema had geen bezwaar. Ik wil het alléén doen omdat ik per 1 sep tember 1992 de praktijk van hem overneem. Op deze manier zorg ik voor persoonlijke naamsbekendheid. Het is ook iets persoonlijks. Men moet niet steeds met iemand anders te maken hebben. Collega Traudes is meer georiënteerd op een andere sector van de advocatuur. Zijn speci aliteit is auteurs- en mediarecht. On ze praktijken bijten elkaar niet." Als De Weijer eens niet kan op maandag, zal hij dat in advertenties in de krant aankondigen. Hij zet het spreekuur niet op om meer klanten te krijgen. „Het is na tuurlijk niet onwelkom als er uiteinde lijk zaken uit voortvloeien die wel wat opleveren. Maar ik zet geen fuik om klandizie te vangen. Ik wil zaken in een vroeg stadium oplossen, voor dat er geprocedeerd moet worden. Commercieel gezien natuurlijk een domme aanpak, want een kort ge ding levert meer op. Maar ik heb mijn ambtseed afgelegd en die luidt dat je je best zult doen om minnelijke schikkingen te bereiken." Van nature De Weijer noemt zichzelf van nature een bemiddelaar. „Ik heb de neiging me overal mee te bemoeien. Met veel plezier ben ik jarenlang conrector geweest, juist omdat die functie elke dag met zich meebracht dat ik moest bemiddelen in conflicten." De Weijer heeft zijn hele leven al veel belangstelling gehad voor rechtspraak. „Vaak las ik vonnissen en dan dacht ik: het is wijsheid, zó goed afgewogen. Meester Punt, de politierechter is voor mij een klassiek voorbeeld. Bij alle zittingen dacht ik steeds als hij uitspraak deed: ja, dat is rechtvaardig. En je hoorde ook van de cliënten: ik heb gekregen wat me toekwam." Toen" de RSG zo groot werd dat De Weijer geen lestaak meer had, kreeg hij tijd om zich aan zijn rechtenstudie te wijden. „Ik had aanvankelijk niet de bedoeling advo caat te worden, maar toen ik alle tentamens haalde, wilde ik er wat mee doen. Ik hoorde dat Feikema wilde afbouwen en wat lag er nu meer voor de hand dan drie jaar bij hem stage te lopen en dan zijn werk voort te zetten?" De stage-periode is bijna afgelopen. De papier-rompslomp die het vak met zich meebrengt is De Weijer tegenge vallen. De bereidheid van mensen om in te schikken is hem meegevallen. „Maar dat is misschien wel Texels." Wie iets aan Mr. de Weijer wil vra gen maar niet naar het spreekuur kan komen, kan hem ook thuis bel len. Het nummer is 18509. Martin de Weijer: drempels verlagen in de advocatuur. iFoto Tessa de Graatfl

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5