HEMA Logiesverstrekkers geven toekomstvisi Goed spel van SVC in zwakke klucht Schapenkaas in „Texels" café in Amsterdam gnusi KORT TEXELS Applaus voor regisseur Woensdag 27 november komt Sint Nicolaas in de HEMA Gewonden tijdens aanrijding Donderdag presentatie in Bosch en Zee Uit het politierapport Auto in de sloot Kerstdiners in het Proefkonijn Jeugdige dieven en vandalen gepakt PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 NOVEMBER Hij is blij met alle tekeningen, kleurplaten, rijmpjes die hem worden aangeboden en hij hééft voor alle kinderen wat lekkers. De normaalste zaak van de wereld Fiets. In Den Burg is vorige week een niet afgesloten blauw-grijze da mesfiets van het merk Livingstone gestolen. Gezicht op de bar van ..Haven van Texel". Dinsdag 26 november In het raadhuis vergadert om 19.30 uur de raadscommissie voor welzijnsbeleid. Op de agen da staat o.a. decentralisatie bij zondere bijstand, investeringen voor spelgelegenheden, jaar verslag volwasseneneducatie en het PlO-project. Om 19.30 uur begint de biblio theekavond voor leden van de Historische Vereniging in d' ouwe Ulo. De Texelse verzamelaars hebben om 20.00 uur een ruilavond in d' ouwe Ulo. De vrouwenbond FNV afdeling Texel houdt om 20.00 uur in De Buureton een voorlichtingsavond over Europa '92. Tineke van der Kraan praat over de gevolgen die de eenwording voor vrouwen zal hebben. In Cinema Texel draait om 20.30 uur de film „Point Break". Woensdag 27 november In de muziekschool wordt om 19.30 uur een voorspeeluur ge houden. De instrumenten die aan bod komen zijn: saxofoon, koper werk, gitaar, dwarsfluit, piano, blokfluit en slagwerk. De toe gang voor belangstellenden is gratis. Donderdag 28 november In „Ons Huis" in Den Hoorn wordt van 15.30 tot 17.30 uur een receptie gehouden. Zowel g Hervormde zusterkring Dorkasi Den Hoorn als de kring Wees Een Zegen uit de PH polder vie ren een jubileum. Tussen 19.00 en 20.00 uur is Cor van Heerwaarden te gast it het Radio Texel programma 't t legaartje. Met hem wordt gespr ken over het nieuwe winterprogramma van theater 12. In Bosch en Zee begint om 20.00 uur een vergadering van de Vereniging van Kleine Logies Verstrekkers. Vanaf 21.00 uur u de bijeenkomst openbaar toegai kelijk in verband met de presen tatie van een rapport over de toekomst van de kleine logies- verstrekkers.. Hoogwater Oudeschild Di. 26 Wo. 27 Do. 28 Vr. 29 Za. 30 Zo. 1 Ma. 2 Di. 3 11.20 en 23.; 12.00 en OOI 00.04 en 12.! 01.04 en 13.! 02.14 en 151 03.30 en 16.1 04.40 en 17. 04.44 en 18. Aan het strand is het ongeveer een u-j eerder hoog water. De zon komt 1 de cember op om 8.25 en gaat onder om 16.32 uur. 28 november laatste kwar tier; 29 november doodtij. Een 25-jarige Zaandammer reed in de nacht van zaterdag op zondag met twee passagiers over de Akenbuurt vanuit de richting De Cocksdorp. Hij wilde de kruising met de Pontweg oversteken, maar raakte de macht over het stuur kwijt, vermoedelijk doordat hij te hard reed. De wagen kwam in een weiland tot stilstand, na door een hek en over een sloot te zijn gevlogen. De bestuurder raakte een tand kwijt en brak zijn neus door de klap. Beide inzittenden liepen ver wondingen aan het hoofd op. De Zaandammer werd door een arts een bloedproef afgenomen. De auto was aan de voorzijde flink gedeukt en ontzet. Granaten. Een inwoner van Den Hoorn heeft op het strand bij paal 8 twee grote en één kleinere granaat gevonden. Een 17-jarige Oosterendse op e bromfiets stak vrijdagmiddag dl Oosterenderweg over ter hoogt de Molenbuurt. Ze zag een 24- automobilist uit hetzelfde dorp het hoofd. De man week voorl uit, maar verloor tijdens deze rr noeuvre de macht over het stu auto sloeg over de kop en bela in een sloot. De drie inzittendei den door omstanders via het a raam uit de wagen bevrijd. Ze geen van allen gewond. De aul echter total loss. (Foros Harry do Croat I De Kleine Logies Verstrekkers van Texel willen hun positie op de re- creatiemarkt versterken. Ze verlan gen daarom ruimere mogelijkheden voor kwaliteitsverbetering en uitbrei- Van „talrijke" Texelse forensen in het café is geen sprake, maar dat kan nog komen want het café is nog maar net geopend, na een jarenlange periode waarin het was dichtgespij kerd. De „Tsjech van Texel" moet uit de duim van de verslaggever zijn ge zogen. „Er waren op de openingsre- Septie wel een paar mensen uit Tsjechoslowakije, maar die hadden niets met Texel te maken", vertelt Ja- ros Janssens, die het café exploiteert samen met Rinus Besteben. Jaros en Rinus pachten het bedrijf van de N.V. Economisch Herstel Zeedijk, de in stantie die en centrale rol heeft gespeeld bij het opknappen van dit ernstig verloederde stadsdeel. Het café werd lang voor de oorlog gesticht, maar het is onbekend wan neer. Evenmin is bekend waarom het naar de haven van Texel is genoemd. Het schijnt wel altijd een dubbele naam te hebben gehad. Vroeger heette het Scottish Bar/Haven van Texel. Ansichten In elk geval is het sedert de restaura tie een buitengewoon mooi en karak teristiek etablissement, dat twee panden en drie verdiepingen beslaat. In het souterrain zit je vlak op het water van de bocht die de Oudezijds Voorburgwal verbindt met de Oude zijds Achterburgwal. De indrukwek kende lambrizering is gemaakt van raamluiken van grachtenpanden. Op de bar pronkt een schitterende bier- pomp van Berlijns „zilver". Er zijn meer bezienswaardige attributen, veelal met historische achtergrond. Er is bovendien een permanente foto expositie. Aan de wand hangen ook enkele ansichtkaarten van Texel. Er zit een groet bij van dokter R. Siebin- ga die het café onlangs bezocht en een luchtfoto van de haven van Ou deschild, afkomstig van Simon Dros uit Oudeschild. ding en willen dat de gemeente rekening mee houdt bij het toed van de nog resterende toeristis! slaapplaatsen. Dat blijkt uit een rapport dat de eniging Kleine Logies Verstrekki (KLV) heeft samengesteld aan li hand van een enquete, die in hi gin van dit jaar is gehouden. Di port zal donderdagavond a.s. in „Bosch en Zee" officieel worde presenteerd en worden aangebi aan wethouder Klaas Barendreg Ruimtelijke Ordening. Het blijft niet bij een presentatie want de hoofdzaken van het ran zullen op de avond ter discussie den gesteld. Barendregt gaat in het gemeentelijke recreatiebeleic het algemeen en het beleid tem zien van de kleine logiesverstrefc in het bijzonder. Aanwezig is ooi heer P. Oudeman van het Institu voor het Midden- en Kleinbedrijf aan het door de logiesverstrekk! verzamelde feitenmateriaal een f rapport heeft toegevoegd. Er isi schoots gelegenheid voor vrager stellen en discussie. Bij de bean: woording is ambtenaar Albert H van ruimtelijke ordening ingesch Kleinsc Met Kleine Logiesverstrekkers w de exploitanten van kleinschalig: creatiebedrijven bedoeld: mense een of meer huisjes of apparten ten verhuren, logies met ontbijt strekken of een klein hotel exploiteren. In het merendeel vi gevallen gaat het om neven- of verdienste. Slechts 20% haalt e hoofdinkomen uit. De sector isj voor z'n 8000 bedden. Het bell voor de plaatselijke economie is groot. De verdiensten worden g: deels bij de „eigen" middenstan besteed. In het rapport komen de sterke zwakkere kanten van deze sect! bod en wordt duidelijk gemaakt de kleine logiesverstrekkers hun currentiepositie nog zouden kun verbeteren. De KLV-vereniging 415 leden. Meer dan de helft dl heeft aan de enquete meegedal Voorafgaand aan de presentatfc om 21.00 uur begint, houdt de vereniging een korte huishoude' vergadering, die alleen voor led: toegankelijk is, aanvang 20.00 Bij de presentatiebijeenkomst is re belangstellende welkom. Thijs ILeo Saail probeert via Nel lEls Ooijevaar) bij vader nelis IGerhard Smeenk) in het gevlei te komen. De toneelgroep van SVC in De Cocksdorp is hard op weg één van de betere toneelverenigingen van het eiland te worden. De ze constatering hoort vooral op het conto van regisseur Björn Ezerman te komen. Hij heeft een goed overzicht en „drilt" zijn spelers hun teksten vlekkeloos te kennen. Jammer alleen, dat de groep zich iedere keer weer stort op een klucht. Niet alleen heb ben zij meer in hun mars, maar dit genre begin zo langzamer hand uitgeput te raken. prestatie die zij tot nu toe neerzette. Vooral nadat de eerste spannende zinnetjes eruit waren, raakte ze op dreef. Volks type Anne Kemper was de roddelende buurvrouw Jansje, die zich overal mee bemoeit. Kemper speelde eerder volkse types, dus wist wat de bedoe ling was. Ze liet echter pas goed zien wat ze in huis heeft tijdens het ge deelte, waarin ze moet toegeven dat het valse tientje dat ze in haar bh had gemoffeld, heeft afgegeven. Koosje is de vriendin van dochter Nel. Een kleine rol van Anky Hooy- schuur, die altijd zeer natuurlijk speelt. Een plukkerige pruik maakte haar onherkenbaar. Gerard Monen bood als vanouds te genspel aan Smeenk als Nelis' vriend Brammetje. Ook hij had een wat aar zelend begin, maar was groots toen hij zich aan tafel voortdurend ver kletste tegen crimineel Thijs. Deze schone heer verleidt Nel, in de hoop zo kennis te maken met vader Nelis. Leo Saai nam deze rol zeer goed voor zijn rekening en mag zeker tot één van de beste spelers van de groep worden gerekend. Hopelijk waagt hij Zaterdag speelden de „durpers" de klucht „Met boeven vang je boeven". Gerhard Smeenk was de tachtigjarige meester-drukker Nelis de Beun, die wordt verdacht van valsemunterij. Een rol die hem op het lijf was ge schreven. Hij leefde zich helemaal uit als korzelige grijsaard die zo zijn eigen pretjes heeft. Nelis woont bij zijn vijftigjarige dochter Nel in huis. Deze rol was voor Els Ooijevaar, die ook al menigmaal op de Cocksdorper planken heeft gestaan. De creatie Nel is waarschijnlijk de beste acteer- Fijnproevers kunnen ook deze kerst weer genieten van culinaire hoogstandjes van LBO-leerlingen in hun restaurant ,,Het Proefkonijn". De belangstelling is altijd groot, dus reserveer vooraf. Leerlingen en docenten van de afde ling consumptief denken volop na over de kerstdiners en de aankleding van het LBO-restaurant. Naast het gebruikelijke drie-gangen diners kun nen liefhebbers twee avonden genie ten van een vier- of vijfgangen kerstmaal in „Het Proefkonijn". Het eerste kerstdiners, dat wordt geser veerd op maandag 16 december, is reeds volgeboekt. Woensdag 18 de cember is er - voor de ware liefheb ber - nog volop plaats. De gasten wordt dan een sfeervol vijfgangen kerstdiners voorgeschoteld. Kosten f25,- per persoon. Bij de prijzen zijn de drankjes niet inbegrepen. Telefoni sche reservering kan vooraf bij de ad ministratie van scholengemeenschap „de Hogeberg". Tel. 12121 of 12958. zich nog eens aan een hoofdrol. Hij verschoot maar één keer van kleur: tijdens een gesprek met Brammetje en Nelis komt de jeneverfles op tafel. Bij de repetities was deze wijselijk gevuld met water, maar de dames in het stuk hadden voor de uitvoering echte jenever in de fles gedaan.... Achter het doek zaten zij zich te ver kneukelen over de pogingen van het drietal om hun gezicht in bedwang te houden na het nemen van een flinke slok. Carry de Kok was mevrouw Duiven- kater, de ambtenaar van Justitie. Ook zij speelde deze kleine rol zeer na tuurlijk. Souffleuse was Marieke Nooij. Zij had een rustige avond, want de tekstkennis van de spelers was uit stekend. Daardoor kwamen de ac teurs ruimschoots toe aan spel en mimiek. T.d.G. Ik hoopte dat alle raadsleden, inclu sief b en w, goed nagedacht zouden hebben over het vraagstuk Redoute. Helaas zitten er verschillende mensen tussen die voor het vaderland weg, zomaar wat stemmen, de blik op on eindig. Wat je uit de subsidieruif kunt halen, moet je pakken. Jammer. Zo langzamerhand is Texel Texel niet meer. Gezien de toeristische ontwik keling niet verwonderlijk, maar waar om nu juist dat mooie stukje Redoute verzieken ten behoeve van het snel weg voor het vrachtverkeer? Wéér een stuk snelweg, dat bovendien meer dan een miljoen moet kosten. De volgende stap is dat er over een jaar ook nog een fietspad bij komt, voor de veiligheid van de fietsers. Er is al zoveel waardevols naar de knop pen gegaan. Laten we alsjeblieft op passen dat de oplossing voor onze veiligheid met alleen uit brede, beton nen snelwegen bestaat. Menno Stam Den Burg. De rubriek „Uit en Thuis" in Het Parool maakte onlangs melding van de heropening van het café „De Stad Praag/Haven van Texel", Sint Olofssteeg in Amsterdam, enkele minuten lopen van af het Centraal Station. Redacteur Ben ten Holter suggereerde dat het café een trefpunt is van Texelaars. „Op de leestafel ligt voortaan ook trouw de Texelse Courant, die wordt meegenomen door een van de talrijke forensen die in Amsterdam werken en op Texel wonen". Ook zou zich op de openingsreceptie een „Tsjech van Texel" hebben aangediend. Dat riep vragen op bij menige Texelse Parool-lezer. Tsjech van Texel, wie kan dat zijn? En wie zijn die „talrijke" forensen die in dat vlakbij de Zeedijk gelegen café blijkbaar kind aan huis zijn? Een 56-jarige man uit Den Burg meldde woensdag bij de politie dat aan zijn caravan op de Hoge berg verschillende vernielingen waren ge pleegd, met een totale schade van f 2500,-. Onderzoek leidde naar drie jongens van 11 en 12 jaar uit Den Burg. Zij bekenden tevens schrikdraa dapparaten en accu's daarvan uit weilanden te hebben gehaald en mo tortjes van ruitenwissers uit sloopau to's bij een garage te hebben gestolen. In overleg met de ouders is besloten een schaderegeling te treffen. Het café met de dubbele identiteit aan de Sint Olofssteeg. De linker deur geeft toegang tot ..De Stad Praag" en de rechter tot ..Haven van Texel". Voor ons dus reden genoeg om een onderzoek in te stellen. Het café heeft, afgezien van zijn naam, inder daad relaties met Texel maar die be perken zich eigenlijk maar tot twee personen: Peter Rood en zijn vrouw, van het Administratiekantoor Rood in 't Horntje. Zij hebben sinds 4 jaar ook een kantoor aan de Zeedijk in Amsterdam en behartigen van daaruit de boekhouding voor het café. Zij zorgen verder dat de Texelse Courant en de TC3 op de leestafel liggen en door hun toedoen worden in café De Stad Praag/Haven van Texel ook Texelse dranken en specialiteiten ge serveerd, zoals Kleintje van Gert, Kees Boontje en schapenkaas van De Waddel. Tot de inventaris van het ca fé hoort een groen-zwarte Texelse vlag, bedoeld om uitgestoken te wor den bij bijzondere gelegenheden.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2