Cjrocn cZwartr JexeU in het harL> lan Heerwaarden dupe van luiting noodslachtplaats Incassobureau komt om geld nep-opdrachten Einde bedrijf door gebrek aan alternatief" Tekort subsidiegeld: doorschuiven naar '92 Texelaar past op apparatuur Hawk-raketten Advies: direct schriftelijk ontkennen ef voor d'Ancona er depot WVC Raad op radio kost ƒ100,- ïkr Begeleid wonen krijgt nieuwe begeleidster r> Dringend vrijwilligers gezocht voor hulp aan vluchtelingen Texelaar fietst 720 km op Cuba Cees van der Werve gaf alle duinen een naam. Voorlichting over aardappelbewaring kerkgelegenheid vier nsen in het gedrang" ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10636 advertenties, abonnementen, etc. sveld en de Rooy B.v, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, wn 02220-12741, na 18,00 uur 14881. Telefax 02220 14111 ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 10-12741 ,n werktijd fde Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1991 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; N M B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs Z43.95 per half iaar; Los f\.20 extra tijd en kosten die het transport met zich meebrengt neemt hij voor lief. Wethouder Terpstra betreurt de handelswijze van Goënga. Wachtgeld Aad van Heerwaarden, die van Goën ga slachtruimte huurde, lijkt de dupe te worden van de hele affaire. Voor de drie vaste medewerkers heeft hij wachtgeld aangevraagd en voor zijn vrouw en hemzelf ziet hij geen ande re uitweg dan de bijstand. Wel heeft hij de bouwplannen van Goënga overgenomen en is met de gemeente in overleg getreden. Van Heerwaar den is wel bereid flink te investering in nieuwbouw. Het kan echter wel één tot twee jaar duren voordat de eerste steen wordt gelegd, meent Terpstra. „Als we nu toestemming voor de bouw geven zouden we vooruitlopen op de hinderwetvergun ning. De buren zouden het zaakje kunnen aankaarten bij de Raad van State. Bewoners van het industriege bied vrezen dat het bedrijf voor lawaai- en stankoverlast zal veroorza ken. Volgens Terpstra voorbarige angst, want door gestelde eisen zal overlast tot een minimum beperkt blijven. De wethouder verwacht dat bezwaren de bouw uiteindelijk niet zullen tegenhouden. Toch willen we niet riskeren dat een nieuw bedrijf alsnog moet worden afgebroken. Pas als we zeker zijn, mag de bouw van start gaan." Florerend Terpstra ziet in dat de continuïteit van Van Heerwaarden's bedrijf door deze handelswijze gevaar loopt. „Op het industrieterrein van Oudeschild, waar de bestaande huizen wèl op ruime afstand staan, zou een bouw vergunning veel sneller worden afge geven. Van Heerwaarden: „Dat is voor mij geen haalbare kaart, omdat deze locatie te ver is verwijderd van de noodslachting in Den Burg, waar ik bijna continu aanwezig moet zijn." Ook Willem Goënga vindt dit geen goed alternatief, wegens te hoge kosten. De slachterij van Aad van Heerwaar den, die nu op het spel staat, blijkt een florerend bedrijf. „Per jaar gaan In de pot voor subsidie bij investerin gen tot ƒ20.000,- zit nog maar ƒ5646,-. Dat is niet toereikend voor de acht aanvragen die door het colle ge worden gehonoreerd. Het college heeft daarom besloten de verzoeken in volgorde van binnenkomst te ho noreren en, als het geld op is, de rest van de aanvragen door te schuiven naar volgend jaar. gesprek"-toon. Met het advertentie bureau heb ik precies dezelfde erva ringen. Contact is totaal onmogelijk." De Texelaar is in geen geval van plan te betalen. „Ik ben bereid om dit voor de kantonrechter te laten ko men. Om deze praktijken aan de kaak te stellen, wil ik best een keertje slachtoffer spelen. Het zal me be nieuwen wat de rechter zegt over de ze truc." In een eventuele rechtszaak voelt hij zich overigens sterk in de schoenen staan, omdat het adverten tiebureau de vermeende telefonische opdracht heeft gedateerd op een dag dat de Texelaar op vakantie in het buitenland vertoefde, wat hij kan be wijzen. Volgens de Kamer van Koophandel (KvKI komt zoiets vaker voor bij dit soort opdrachtbevestigingen. Bijvoor beeld werkt de zogenaamde op drachtgever allang niet meer bij de onderneming, of is de zogenaamde opdrachtgever reeds overleden. Handtekening De KvK adviseert ondernemers twee acties: 1.schriftelijk ontkennen dat er een overeenkomst tot stand is geko men; 2.het bureau uitnodigen het be staan van de overeenkomst te bewijzen. Als het bureau vervolgens alsnog een opdrachtbevestiging stuurt, dient de ondernemer deze slechts dan als zodanig te accepteren als daar de handtekening van een daartoe door de onderneming be voegd persoon op staat. De KvK stelt dat ondernemers zich niet moeten la ten afschrikken door mogelijke incas- sobrieven van advocaten- en deurwaarderskantoren of incassobu reaus. Ook in een dergelijk geval moet echter wel worden gereageerd, waarbij een kopie van de ontkennen de brief kan worden bijgesloten. Gewapend met UZI pistool- mitrailleur staat Texelaar Peter Beers (18) bij de vuurleidingappa- ratuur voor Hawk raketten, waar mee de Koninklijke Luchtmacht de afgelopen dagen op het par keerterrein bij de Eierlandse vuur toren oefende. Soldaat Beers, een van de bewakers, is gewoon lijk gelegerd in het Duitse Blom berg, thuisbasis van de Derde Groep Geleide Wapens. Het was puur toeval dat hij voor de oefe ning naar zijn eigen eiland werd gezonden. Dat betekende een ex tra bezoekje aan het ouderlijk huis, maar de nacht werd steeds doorgebracht met 26 andere luchtmachtmilitairen in hotel De Kievit aan de Hoofdweg. De oefening waarbij het er om ging naderende „vijandelijke" vliegtuigen tijdig te signaleren en met Hawk raketten te „vernieti gen" is naar wens verlopen, al dus eerste luitenant T. Theunisse (25) die de leiding had van het team op Texel. Afgezien van een straalzender, die overdag op het haventerrein van Oudeschild stond, waren de omvangrijke mo biele radarantennes en andere spullen opgesteld bij de vuurto ren. Publiek moest op afstand blijven. Een waarschuwingsbord maakte duidelijk dat de bewakers zonodig van vuurwapens gebruik zouden maken. Toch is een onbe kende er in de nacht van maan dag op dinsdag in geslaagd ongezien tot de installatie door te dringen en met kleurige graffiti-verf het vredesteken op een tentzeil te spuiten. Boven dien werd op de grond „Make lo ve, not war" gezet. Theunisse meldde het „incident" bij de poli tie, maar was er verder laconiek onder. Soldaat Beers treft geen blaam want hij had op dat mo ment Vrij... iFoto Harry de GraalI >ep echter anders. Volgens rtra heeft Goënga ook na de terlijke uitspraak kalmpjes aan an met het indienen van een aanvraag. Goënga, die naar zijn an in de veronderstelling dat de geen probleem zou geven, ver- de gemeente dat ze te laat ont- dat de bouwaanvraag vende procedures met zich mee- gt. „De gemeente kan daardoor slofte van de rechtzitting niet maken. We hebben zelfs een ge- onderzoek op het beoogde ter- laten doen, want in de directe sving staan huizen, waardoor ast zou kunnen ontstaan. Goën- snkt nu dat de eisen van de Ve- aire Inspectiedienst en de d'Ancona, minister van WVC, binnenkort een brief in de bus tet Texelse college van B en W. in wordt gevraagd of zij al con- 1 toezeggingen kan doen ten aan- ran een scheepsarcheologisch I op Texel, tona's voorganger Brinkman zich tijdens een bezoek aan het d positief uitgelaten over het alleen hij had er toen geen geld De afdeling onderwater- lologie is afgelopen zomer on- ibracht in de voormalige zuivel- !k De eigenaar van dit pand 'Pina/Melkunie) wil echter tot overgaan. Voordat de gemeente toestemd, wil het college eerst te huidige minister weten hoe zij een depót denkt, daar bij een 'onderzoek de zuivelfabriek als ën drie geschikte lokaties werd emd. Verscheidene Texelse bedrijven heb ben onlangs een incassobureau aan de deur gehad om de openstaande rekening (en incassokosten) te innen voor een advertentie waarvoor de betreffende ondernemers nooit op dracht hebben gegeven. Tenminste twee bedrijven uit het noord-oosten van het land versturen dergelijke re keningen. Uit recherche-onderzoek blijkt dat het niet mogelijk is hen aan te pakken, omdat ze zich op het randje van het wettelijk toelaatbare bewegen. Het afgelopen jaar hebben diverse ondernemers rekeningen ontvangen, afkomstig van bedrijven die zich be zig houden met de plaatsing van ad vertenties in onder meer toeristische gidsen. In de rekening wordt gesteld dat het betreffende Texelse bedrijf een advertentie-opdracht heeft gege ven, terwijl dat in werkelijkheid niet het geval is. Sommige ondernemers beklaagden zich over deze handels wijze bij de politie. Samen met de re cherche van,een gemeentelijk politiekorps uit noord-oost Nederland, dat werd overstelpt met klachten uit het hele land, heeft de recherche van de rijkspolitie Texel geprobeerd een onderzoek te starten naar deze prak tijken. Meteen reageren Dit blijkt echter niet mogelijk. Onder aan de eerst verstuurde rekening staat in kleine letters: „Reclames schriftelijk binnen 14 dagen". Als een ondernemer niet reageert op de toe gezonden rekening, is hij verplicht om de betaling te voldoen. De politie ziet, na inwinnen van advies bij de Kamer van Koophandel, maar één manier om er onderuit te komen. Geadviseerd wordt direct na binnen komst van de rekening een aangete kende brief terug te sturen, waarin wordt medegedeeld dat er geen op dracht voor het plaatsen van een ad vertentie is geweest en dat plaatsing ook niet gewenst is, nu niet en in de toekomst niet. Bandje Eén van de „getroffen" Texelse on dernemers vertelt desgevraagd dat hij afgelopen week bericht ontving van een incassobureau inzake een reke ning die hij in het voorjaar kreeg toe gestuurd. „Het is een poosje stil geweest, maar nu krijg ik het bevel om te betalen." Hij zegt herhaaldelij ke pogingen te hebben ondernomen om in contact te komen met het in cassobureau „Vrijdagmiddag kreeg ik een bandje dat het kantoor was gesloten, maar dat het van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooru ren bereikbaar was. Toen ik door de week belde, hoorde ik dat de tele foon werd doorgeschakeld en vervol gens kwam er een „in zo'n 300 door mij verwerkte lamme ren naar de vastewal, en dat aantal groeit nog steeds" Ook slacht Van Heerwaarde voor veehouders die een dier in de diepvries willen bewaren Tot zijn klantenkring behoren Texelse slagerijen en bedrijven van de vaste wal, Van één grote klant, Slagerij Goënga, is al bekend dat die naar een Helders slachthuis uitwijkt Slachtplaats-voorzitter Jan Jacob Zijm vreest dat veehouders het „diepvries-koetje" zoetjes aan wel zullen opgeven „Dat kon wel eens te duur uitvallen". Dierenleed Van Heerwaarden is bang dat als hij te lang met bouwen moet wachten, zijn bedrijf gedoemd is te verdwijnen. „Daarmee staat niet alleen de werk gelegenheid van minstens drie men sen op het spel. Het is ook nadelig voor de veehouders, die op hogere (transport)kosten worden gejaagd. Ook is het vervoer van - soms lastig - vee niet erg diervriendelijk. Vlees moet je zo min mogelijk verplaatsen." De uitzending van de maandelijkse raadsvergadering via Radio Texel kost ƒ100,-. De Stichting Lokale Omroep Texel heeft de gemeente verzocht de ze kosten alsnog te vergoeden, hoe wel indertijd was afgesproken dat de SLOT zelf de „geringe" gespreks kosten voor haar rekening zou ne men, Omdat het college vindt dat het een vorm van dienstverlening be treft, is besloten het geld te ver strekken. De agrariërs krijgen maandagavond a.s. in Bosch en Zee in De Koog voorlichting over het bewaren van aardappelen. Als inleider treedt op de heer C. List, gespecialiseerd be drijfskundige van het team Akker bouw uit Hoorn. Speciale aandacht krijgt het bewaren van eigen pootgoed tijdens winter en voorjaar en aan het kiemvrij houden tot en met februari. De bijeenkomst, georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel, begint om 20.00 uur. voorwaarden voor een hinderwetver gunning de kosten van nieuwbouw teveel omhoog jagen. „Die eisen zijn veel hoger dan die aan gewone nieuwbouw worden gesteld." De on dernemende Hoornder koos daarom eieren voor zijn geld en stuurt het vee in het vervolg naar een slach thuis in Den Helder. „Als dat naar wens verloopt kunnen we daar in de toekomst waarschijnlijk ook zelf, te gen veel lagere kosten, slachten." De lemeente wilde de noodslach- die door Goënga wordt ge it, eigenlijk al veel eerder en. Door een uitspraak van de ter kreeg de slachter uit Den n echter uitstel tot 1 december, louder Terpstra stelt dat de ge- nte niet nog eens op haar lit kan terugkomen. uw uitstel zal de bouwplannen in Marsgebied in de war sturen, een nieuwe slachtplaats is ove- s al jaren bouwterrein gereser- I bij huidige noodslachtvoor- ng op het industrieterrein in Den verzekert Terpstra. Willem iga: „Deze locatie nabij de be ide slachtplaats is de ideale iinatie. Aad van Heerwaarden, e meeste dieren voor ons\slacht, in dringende gevallen beschik- zijn voor de noodslachtplaats. an zijn werk dan goed combine- Volgens de veterinaire Wet mo- gezonde dieren echter niet in de slachtruimte worden afgemaakt, moet dit in een apart slachthuis uren. Jacob Jan Zijm, voorzitter ie Stichting Noodslachtplaats, dat de Texelaars de Rijkskeu- dienst voor Vlees toch toestem hebben gevraagd om gezond e slachten in de noodslacht- s aan de Maricoweg. „We heb- ze gewezen op de eiland positie, we vingen bot. Nieuwbouw is imge alternatief." Goënga: „Tij de rechtszitting dit voorjaar ver den ambtenaren mij dat ik per 1 stus op deze plek met de bouw starten." Tijdrovend Gistermorgen zette slachter Aad van Heerwaarden in de oude noodslachtplaats voor de laatste keer het mes erin. (Foto's Gerard Timmerman) bedrijf van slachter Aad van Heerwaarden staat op het spel de voormalige noodslachtplaats maandag dicht gaat. Van irwaarden, die de schuur aan de Hallerweg van de firma inga uit Den Hoorn huurde, heeft geen alternatief en moet personeelsleden de straat opsturen. De gemeente betreurt maar zegt dat de slachters te laat actie hebben onderno- voor nieuwbouw. Goënga heeft zijn plannen daarvoor opge- en en dreigt het vee in Den Helder te laten slachten. Van rwaarden lijkt de dupe daarvan te worden. Gistermorgen cht hij voor de laatste keer een dier naar het abattoir.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1