Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers ,Je moet proberen emotioneel liet teveel betrokken te HEMA Haker fietste 720 km op Cuba ie oplossingen >or legalisering lardenstalling peel-o-theek isloten Wie wil er op zaterdag werken in de Hema? Uit het politierapport 1RIB0 JT vuÏA 0TRQ1 IUP0 DE CICIOTURISTA^I Amnesty Texel in actie voor Peru NP m INDERDAG 28 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 xel heeft vier opvanghuizen voor asielzoekers. Deze zijn door gemeente beschikbaar gesteld. De vluchtelingen op het and worden begeleid door leden van de Stichting Vluchtelin- nwerk Texel. Dit vrijwilligerswerk wordt momenteel gedaan tor vier personen: Simone Veenstra, Joke Beerling, Björn en let erman. stichting startte ten tijde van de komst van het eerste vluch- lingengezin met acht personen, maar door verhuizingen en an- re omstandigheden zijn deze gelederen inmiddels drastisch [gedund. Té drastisch, want de stichting heeft dringend nieu- s vrijwilligers nodig. !t houdt het begeleiden in? let erman: „Omdat we met zijn vieren nemen we momenteel ieder één zin voor onze rekening. Als de msen zijn aangekomen, begin je >t ze wegwijs te maken op het and. We gaan met ze langs het stkantoor, de bank, de gemeente, soort instanties. Daarnaast laten ze zien waar winkels zijn en zor- n we dat de kinderen op een looI worden geplaatst. En als er hoefte aan is, zorgen we dat ze irden ingeschreven bij een sport- De NOS heeft op Texel opna men gemaakt van een vluchte lingengezin. Het programma heet „Welkom in Nederland en wordt dindag om 19.00 uur via Nederland 3 uitgezonden. b." begeleiding richt zich dus op iktische zaken uit het dagelijkse le- In het begin zit er behoorlijk wat rk in, maar na enige tijd beperkt h dat tot zo'n twee uur per week. et streven is om de gezinnen zo il mogelijk zelfstandig te maken", telt let Ezerman. „We gaan er slist niet elke dag langs, alleen als nodig is. Ze kunnen ons altijd len. Als iemand voor het eerst ar een dokter moet of naar het zie nhuis, gaan we wel mee Als ze beetje zijn gewend, komen we keer per week even op visite om kijken of alles goed gaat. Dat vin- ze zelf erg prettig." [grootste probleem van het op- vangwerk is de taalbarrière. Zelden zijn de vluchtelingen Engels of een andere bekende Europese taal mach tig. „Handen en voetenwerk, daar word je goed in", verklaren de vrijwil ligers unaniem. Mieke Rietveld, die aan de Open School Nederlands geeft voor buitenlanders en in die hoedanigheid ook de meeste asiel zoekers in de klas krijgt, vertelt dat de vluchtelingen minder contact heb ben met Texelaars dan de andere bui tenlanders op het eiland. „Dat komt omdat de asielzoekers als gezin naar het eiland komen, als klein groepje. De andere buitenlanders werken hier of hebben Nederlandse familieleden. Door de kinderen ontstaan wel enige contacten met eilandbewoners, maar niet veel. Ook hier is de taal een bar rière." Advertentie Waarom gaat iemand vluchtelingen werk doen? let Ezerman: „Tja, we zijn er ingerold via een advertentie waarin vrijwilligers werden gevraagd. Wij zijn allebei gepensioneerd, dus we hadden de tijd ervoor." De vrijwil ligers kunnen cursussen volgen om zich voor te bereiden op het opvang- werk. En er is een consulent, waar altijd een beroep op kan worden ge daan bij vragen. „Br komt namelijk ook nogal wat officieel papierwerk bij kijken. Juridische procedures en zo rond de asielaanvraag. Maar iemand die dat niet wil doen, is evengoed welkom als vrijwilliger, want dan schuiven we dat deel van de werk zaamheden door naar de anderen die er inmiddels wat routine in hebben gekregen", vertelt let Ezerman. Het leukste van het werk vindt zij de uit stapjes die worden gemaakt met de gezinnen en de kennismaking met de verschillende culturen. „We hebben bijvoorbeeld eens een gezin bij ons thuis uitgenodigd en meteen een rondje in het noorden van het eiland gereden. Of we gaan naar het vlieg veld of EcoMare. Emotioneel De vrijwilligers worden meestal ver trouwenspersonen voor de asielzoe kers. Björn Ezerman: „We zijn ervoor gewaarschuwd dat we niet teveel emotioneel bij een gezin betrokken moeten raken. Maar daar kun je niks aan doen, dat gaat vanzelf. Zeker als je het hele vluchtverhaal van ze hoort en de ontberingen en martelingen die ze hebben moeten doorstaan. En ze vechten tegen hun heimwee. Ze zijn erg blij met onze bezoeken en verkla ren ons tot leden van de familie. In het begin schrok ik daarvan, ik wist niet wat voor consequenties dat had. Tijdens een cursus die wij volgden werd me duidelijk dat ik dat toch wel als een hele eer moet beschouwen." Er wordt door de vrijwilligers ook veel gelachen met de asielzoekers. „Vooral omdat ze de Nederlandse taal niet goed beheersen, krijg je soms gekke vergissingen." Woningen In een paar jaar tijd zijn op Texel elf vluchtelingengezinnen de revue ge passeerd. Dat hadden er meer kun nen zijn als er meer woningen beschikbaar waren geweest. Johan Ramaker van de gemeentelijke socia le dienst: „In 1988 is afgesproken dat Texel binnen twee jaar huis vesting zou bieden voor een aantal asielzoekers dat drie promille van de eigen bevolking bedraagt. Dat is veel hoor, als je het vergelijkt met de ge tallen elders in het land. Bij vier per sonen per woning zit je dan op negen huizen. Helaas is de woning nood op het eiland groot, dus tot nu toe hebben we niet meer dan vier geschikte ruimten gekregen." Er wor den geen woningen voor vluchtelin gen gezocht in de buitendorpen. Ramaker: „Dan moeten ze een af stand overbruggen naar de voorzie ningen in Den Burg. We houden het liever centraal, ook met het oog op de vervoerskosten." Wel animo Toen de gemeente indertijd besloot asielzoekers naar Texel te halen, be stond enige twijfel over de animo. Zou men wel naar een eiland toe wil len? Volgens de vrijwilligers wel. „Vooral mensen met kleine kinderen vinden het hier enig", aldus Mieke Rietveld. „Ach, omdat het op Texel kleine groepen mensen betreft, is be tere opvang mogelijk. We kunnen veel meer aandacht aan ze besteden. Nadeel is dat ze geen landgenoten kunnen ontmoeten", meent Björn Ezerman. De tijdsduur die de asielzoekers op Texel doorbrengen, verschilt. Een ge zin Roemenen zit hier al bijna ander half jaar en is volledig ingeburgerd. Mieke Rietveld: „Ze spreken goed Nederlands, zitten op allerlei vereni gingen en die man heeft een baan gevonden. Het zijn dus eigenlijk geen vluchtelingen meer, maar omdat er nog geen andere woonruimte voor hen is gevonden, zitten ze nog in een opvanghuis." Twee andere gezinnen zitten inmiddels een half jaar op het eiland en een vierde pas drie maanden. Onderwijs Alleen als er een goede reden is, kunnen de asielzoekers overplaatsing naar de overkant aanvragen. Johan Ramaker: „Maar dan moet er wel een zwaarwichtige reden zijn, want het is niet makkelijk." Björn Ezerman vult aan dat het niet aanwezig zijn van speciaal voortgezet onderwijs voor buitenlanders met oudere kinde ren zo'n reden kan zijn. „Zolang ze kleine kinderen hebben, tot zo'n jaar of negen, gaat het wel. Die passen zich snel aan. Maar voor kinderen op middelbare schoolleeftijd is de over gang toch al erg groot en daarnaast biedt de Texelse scholengemeen schap niet de mogelijkheid tot aange past onderwijs." Toch is onlangs in een dergelijke situatie een oplossing gevonden. Twee jongens uit een Ira nees gezin reizen iedere dag naar een school in Alkmaar, omdat het gezin graag op het eiland wil blijven wo nen. „Zij vinden dat acceptabel. In hun land zijn schoolkinderen ook de hele dag weg." Discriminatie Volgens Mieke Rietveld wordt er af en toe wel gediscrimineerd op Texel. „Maar niet veel, zeker niet in vergelij king met de steden. In verenigingen worden de buitenlanders erg goed geaccepteerd. Vooral als ze de Ne derlandse taal beter beheersen, dan wordt het contact met de Texelaars beter." De gastvrijheid van de vluchtelingen is volgens de vrijwilligers enorm. Jo han Ramaker: „Je krijgt altijd eten voorgeschoteld en liters koffie met minstens drie koekjes. In hun thuis land is zo'n onthaal gewoon, zij vin den het heel gek dat wij maar even op visite komen. Je moet daar een hele dag blijven, liefst slaap je er ook nog. En al hebben ze er niet de ac commodatie voor, het kén allemaal, ze regelen het." De vluchtelingen zijn meestal niet de mensen uit de onderste bevol kingslaag, want die hebben geen geld om te vluchten. Björn Ezerman. „We hadden een gezin uit Teheran, dat is een bijna Westerse stad. Die kijken dus helemaal niet raar aan te gen onze gewoonten en omgeving Ramaker vult aan dat de meeste ge zinnen al min of meer met tradities hebben gebroken doordat ze zich te gen het regime in hun land hebben gekeerd en zijn gevlucht. „Ze hebben al zoveel doorstaan. En voor ze hier heen komen zijn ze natuurlijk al in opvangcentra geweest." Vriendschap Tussen vrijwilligers en asielzoekers ontstaan vaak vriendschapsbanden, die ook na het vertrek van een gezin in stand worden gehouden. Dat geeft voldoening, aldus de vrijwilligers. let Ezerman: „Maar het werkt naar twee kanten. Het lijkt in eerste in stantie of je het alleen voor de vluch telingen doet, maar ergens doe je zulke dingen altijd voor jezelf. Zoiets is altijd wat egoïstisch, ondanks dat het zo sociaal lijkt. Je verandert zelf wel een beetje door het werk. Je gaat meer rekening houden met men sen." Haar echtgenoot Björn vult aan dat het positief werk is. „Er is be hoefte aan. Je moet erbij in je ach terhoofd houden hoe goed wij het hier hebben en hoe gewoon wij dat vinden. Deze mensen móesten uit hun omgeving vluchten en zijn ont heemd. Je wordt er met je neus bo venop gedrukt dat de vluchtelingen inderdaad gevangen hebben gezeten en gemarteld zijn. Je moet proberen een beetje van wat jij zo gewoon vindt bij die mensen te krijgen." Wie zich aan wil melden als vrijwilli ger of meer wil weten over het vluchtelingenwerk kan bellen met let Ezerman, telefoon 16409. Ook kun nen belangstellenden dinsdag- en vrijdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur langskomen in d'ouwe Ulo. ideeën om commerciële paar- stalling te legaliseren, zijn door afdeling ruimelijke ordening van gemeente aangedragen. Groen ks heeft daar in een brief op aan- Irongen. probleem van de paardenstalling at in de schijnwerpers sinds de neente G. de Pörto heeft gesom- erd zijn onderkomen voor paarden )e Mars leeg te halen en te veria- De ondergrond is nodig voor uit- iding van het Marsplan. afdeling RO vindt dat paardenstal- op andere plaatsen op het eiland kan worden gelegaliseerd door uwe bestemmingen in bestaande nnen aan te brengen. Wel ziet n mogelijkheden als wordt aan- loten bij bestaande bestemmin- Zo zou de gemeente kunnen stemmen in het gebruik van scha- ••erband met de sinterklaasperiode ie speel-o-theek dinsdag 3 en ensdag 4 december gesloten. Van dinsdag 10 december gaan de ten speelgoed weer open. De inmgstijden zijn en blijven dinsdag 9.00 tot 11.00 uur en woensdag 14.00 tot 16.00 uur. speel-o-theek kan nog enkele vrij- ligers gebruiken die eens in de drie ken twee uurtjes willen helpen, "melden kan tijdens openingsuren hj'j Gea Beijert, telefoon 15058. penboeten voor paardenstalling. Ook zouden stallen kunnen worden ge bouwd op plaatsen waar de bestem ming „manege" geldt. Eerder heeft de raad daar een ander besluit over genomen, maar aangezien er steeds meer behoefte bestaat aan stallings ruimte en er tal van illegale bouwsel voor dit doel op het eiland verrijzen, vindt de afdeling een heroverweging van die beslissing aanvaardbaar. Als derde wordt aangevoerd dat mis schien leegstaande agrarische be drijfsgebouwen kunnen worden gebruikt voor stalling van paarden. De afdeling vindt dat G. de Porto zelf een oplossing moet aandragen die past bij één van bovenstaande ideeën. Het college heeft hiermee in gestemd. Ben je minstens 15 jaar en op zoek naar een echte zaterdagbaan, neem dan even contact op met dhr. P. Bakker, telefoon 14595. De normaalste zaak van de wereld Pony. Zaterdagavond liep een pony los op de Schorrenweg. De eigenaar was echter snel ter plaatse en zette het dier weer in zijn weiland. Zijn dochter bleek het hek open te heb ben gelaten. Portemonnee. Uit een portemonnee in een kleedkamer van de sporthal is vrijdagavond f 20,- gestolen. De be nadeelde, een 17-jarige inwoonster van Den Burg, had de beurs onder de kleding van een vriendin gelegd. Dronken. Een 38-jarige Amster dammer werd zaterdagochtend dron ken aangetroffen in de wachtkamer bij de boot op 't Horntje. Hij weiger de te vertrekken. De politie kwam er aan te pas, die hem ter ontnuchtering meenam. Dik Haker (56) uit Den Burg is opge togen teruggekeerd van een fietsva kantie die hij van 6 tot 20 november doorbracht op Cuba. De sportieve bouwvakker legde op het Caraibi- sche eiland 720 kilometer af en deed talloze indrukken en ervaringen op, waarover hij uren kan vertellen. -JLHABANA-ï. Un» dóièhf+tU «letótlfel Bs f A's holanddSe} érribó Cuba pa^è I yzi'run odenio'recorrido póf ii^rfès vu«J- pbajeras. J f ocas horils" después de llötjAr a esfa c»-- Ëiial,' los eurdpeos estiraron sus pierrtaS éh Ë'n breve giro' urbano y ayer cumplimert-l ■aron la primere jornada desde aqui hasfjJ forod. 'V - 'i :n diat suceiivos complelai'én el p*rJ i con las ela'pas SoröaBahfa 'Hortda-I Da, Sóroa-i Pinar del Rlo v désrl "ciuded e piaye Las Canas, San Juaf^ fcinez. Vlnales, El Müral de la Prfjfl la Palma V El Abra, en via'j^ yj Een Cubaanse krant maakte melding van het bezoek van de Nederlandse ..cicloturista's" „Fietsen is een ideale manier om land en mensen te leren kennen. Het contact is veel intenser, je komt op plaatsen waar je met groot openbaar vervoer nooit komt", aldus Haker, die de afgelopen jaren ook andere landen op deze manier bezocht. De Cuba-reis was georganiseerd door de Fietsvakantiewinkel in Woerden, een reisbureau dat zich heeft toege^ legd op deze vorm van sportief va kantie vieren. Haker maakte deel uit van een groep van zeven personen, waaronder een vrouw uit Engeland en een man uit Catalonië. Na aan komst in Havanna (na 12 vlieguren met stops in Madrid en Santo Do mingo), was het vooral de oostelijke punt van het 1250 km lange eiland, die werd doorkruist, Voor begeleiding zorgde een gids van het staatsreisbu- reau Intourist, die de groep af en toe opving. Tot de plaatsen die werden bezocht hoorden Finzales, Pinard del Rio en Mantanzas. Laatstgenoemd stadje ligt aan de baai die uit de Ne derlandse geschiedenis bekend is omdat de legendarische Piet Hein hier de zilvervloot veroverde. Bergachtig Dagelijks werden afstanden van 30 tot 150 km afgelegd. In het overwe gend bergachtige gebied was dat soms vrij zwaar en moest wel eens worden afgestapt om de steile hellin gen te kunnen nemen bij temperatu ren die elke dag rond de 30 graden lagen. Er werd gezwommen in zowel de Caraibische zee als de Atlantische oceaan, met water van 27 graden. De fietsers genoten van het prachtige landschap. Dik: „Elke dag reden we tussen de koffieplantages, bananen De Amnesty-groep Texel doet mee aan een internationale actie voor Pe ru. De plaatselijke kerken worden door de groep benadert met een ver zoek om mee te werken. De actie loopt vanaf nu tot en met maart vol gend jaar. De landelijke organisaties voor Zen ding en Werelddiakonaat houdt, in samenwerking met de Interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamen werking (ICCO) en Amnesty Interna tional, in de adventstijd een schrijfactie voor Peru. Naast de ker ken worden ook militairen benaderd om mee te doen. De militairen op de Mok zal worden gevraagd om te schrijven naar de autoriteiten in Peru om de wantoestanden daar aan de kaak te stellen. Ook Texelaars kunnen Peru helpen. Bijvoorbeeld door een brief te schrij ven naar de Peruiaanse autoriteiten. en sinaasappels". Het leukst waren echter de contacten met de mensen in de kleine, afgelegen dorpjes die ver van de grote snelwegen liggen. Over al was het groepje welkom. Fidel Ondanks de veranderingen in de Sowjet Unie, functioneert het com munisme in Cuba nog volop. Haker: „Je ziet veel propaganda. Leuzen met een typisch Zuid Amerikaans karak ter. Zoals: ,Het is niet erg als de vij and ons vroeg aanvalt, als wij ons maar niet verslapen'. We kregen de indruk dat de bevolking nog veel ver trouwen heeft in Fidel Castro. Begrij pelijk, want hij heeft voor een enorme verbetering gezorgd na de dictatuur die er voordien was. In ver gelijking met de omstandigheden waarin West Europa verkeert, is de levensstandaard echter laag. Het zal nu wel moeilijk worden, want de geldstroom uit Rusland houdt op. Daarom zullen ze alles doen om het toerisme te stimuleren". Haker en de zijnen hadden volop gelegenheid om kennis te maken met gewone men sen, maar bezochten ook vleeswaren- sigaren- en rumfabrieken terwijl „stappen" in het uit de Spaanse tijd daterende stadsdeel van Havanna ook niet achterwege bleef. Geschenken Dik Haker had .enkele kilo's" balpen nen, kleurpotloden en stickers bij zich, gekregen na een oproep in de krant. Deze relatiegeschenken bewe zen goede diensten want ze werden gretig aanvaard. Aan veel spullen bestaat gebrek. „Toen we in Varadero een schooltje bezochten, ontdekten we dat ze daar schreeuwend gebrek hadden aan gewone schoolschriften. Ik wil er zo gauw mogelijk een pak ket laten bezorgen". Haker, die in juli a.s. in de VUT gaat, is van plan nog meer fietsvakanties te maken. Het eerstvolgende reisdoel is waarschijn lijk Brazilië of Peru. Tijdens zijn Cuba-reis heeft Dik een massa dia's gemaakt. Die wil hij ver tonen bij een of meer lezingen die hij in januari zal houden in Den Burg. Voorbeeldbrieven in het Spaans - met uiteraard een Nederlandse vertaling - zijn verkrijgbaar bij de Amnesty-groep Texel. Wie meer informatie wil heb ben over deze actie en/of voorbeeld brieven wil ontvangen, kan bellen naar contactpersoon: Willem Witte, tel. 18870. In het afgelopen jaar „verdwenen" of stierven in Peru ruim tweehonderd mensen door acties van de veilig heidstroepen, zo meldt een nieuw rapport van Amnesty International. President Fujimori heeft vanaf juli 1990 herhaaldelijk verzekert de men senrechten te zullen respecteren. Sindsdien werden echter hele families uitgemoord, viel de president hard uit tegen mensenrechtenactivisten en werden onvoldoende maatregelen ge nomen om een verandering teweeg te brengen. ivw. GROET V» v v Dik Haker ..Fietsvakantie is de beste manier om land en volk te leren kennen' (Foto Harry da Graaf)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5