]Ne hadden alle duinen en eigen naam gegeven' HEMA :goud KORT TEXELS ees van der Werve over jutten, torren en planten: aas Burger boekt ittige damwinst irantie voor banen urtorenwachters Heren Tevoko winnen ruim Themadienst geloofsopvoeding Open huis Witte Engel Basketbal-instuif in Oudeschild «DERDAG 28 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 veger liep ik me dood voor een e plank. Tegenwoordig niet >r, want je doet er niks meer Iedereen koopt nu nieuw hout. >nlijk heb ik de laatste twintig tijdens het jutten niets bijzon- meer gevonden, maar het blijft toch trekken." Cees (Cornelis erI van der Werve uit Den Burg d 54 jaar geleden geboren in de landse polder. Als kind stond hij i org ens om vier uur naast zijn om te kijken wat er op het nd lag. ,,lk kende ieder duin, van Cocksdorp tot aan de Slufter - Ook in het donker wist ik ze vos te herkennen. Mijn broer wens ook. Als ik wat had ver- if, kon ik hem met een enkel ird vertellen waar het lag. We den voor alle duinen een eigen s van der Werve groeide op in arbeidersgezin, vlak bij De ksdorp. Temidden van acht broers ussen. „Of dat leuk was? Ik t het niet. Eigenlijk trek je er met of drie op, de rest is of te groot klein voor je." p jonge leeftijd wist hij dat hij tenkweker wilde worden. Toen test op de lagere school uitwees dit beroep geschikt voor hem stond zijn besluit vast. „In meer werkten een paar ooms me in kassen. Als kind ben ik keer meegeweest met m'n irs. Zo vaak gingen ze niet naar faste wal en ze waakten er zorg- ig voor om steeds een ander mee te nemen. Ze wilden in geval iemand voortrekken." Ie lagere school ging Van der ve naar de landbouwschool, waar is had van meester Laan. „Die kon het leuk vertellen. Hij bracht op zo'n manier dat je het niet at. Ik deed er ook nog een tuin- wcursus bij en werkte de rest de tijd in de bollen. Bij de fa. tegen en later bij H. van der Berg de Vuurtorenweg. Die man liet aan me over, vooral omdat ik precies zo wilde doen als hij. stelde ik eer in. Het waren lan- agen. Wat we overdag rooiden, nog diezelfde avond in de lur verwerkt. Soms was je tot uur 's avonds in de weer." De Haneplas hij twintig was wilde Van der ve voor zichzelf te beginnen. Om- de plantkunde op Texel nog on- jonnen gebied was, besloot hij in bloembollen te specialiseren, luurde bij de Slufterweg van ba- van Tuyl van Serooskerken een grond, de Haneplas, en ging aan jang. „Ik heb het altijd met ple- gedaan, maar sinds een paar jaar je beter af als je geen bloembol- hebt. Het is een teelt waar iedere geld bij moet. De toekomst ziet Cees van der Werve er nog beroerder uit omdat je toch giffen moet gebruiken die iedereen wil verbieden. Zelf ben ik daar eigen lijk ook wel voor, maar ik zie nog geen uitweg zonder gif. Persoonlijk zou ik wel in de alternatieve land bouw willen, maar op biologische wijze kun je geen vuur in bloembol len bestrijden. Ik heb het een aantal keren geprobeerd, maar je ziet ze voortijdig verzieken. Als het bloem bollenbedrijfschap nou eens geld be schikbaar zou stellen voor onderzoek, gebeurde er nog iets zinnigs. Alser niets op wordt gevonden kun je beter eeh wereld zonder bloembollen doen, want bloemen zijn voor de mens tenslotte maar bijzaak. Mooi in huis, maar niet nodig. Als je een wereld zonder vergiffen wilt opbouwen, moet je zorgen dat alles wat niet di rect met het leven te maken heeft, wordt afgestoten. Ik zal dan gewoon een ander beroep moeten zoeken." Golfbaan Van der Werve zit al ruim 30 jaar op de Haneplas. Hij heeft er in de loop der tijden veel bloembollen geteeld, maar specialiseerde zich uiteindelijk in de narcissoorten „Golden Harvest" en „Dubbele von Sions". De Haneplas is al een jaar of twintig onderwerp van gesprek. Natuurgroe- peringen doen moeite het fraaie stuk natuurgebied in handen van de staat te krijgen en onlangs was de Hane plas in het nieuws vanwege een plan voor een golfbaan in dat gebied. Van der Werve zegt blij te zijn dat het plan van de baan is. „Het is fout om iets dergelijks op zo'n mooi stuk grond aan te leggen. Laat ze maar op het strand gaan golven. Dat heb ik laatst eens gezien en dat gaat prima. Ruimte zat." Hoewel de zaken in de bollen dus slecht gaan en de toekomst er zorg wekkend uitziet, denkt Van der Wer ve er niet aan de bollen op te geven. „Er moet dit jaar geld naartoe en vol gend jaar ook nog. Maar hoe moet je kappen met iets wat je jaren hebt ge had? Al je geld zit erin. Als de in vesteringen er automatisch uitrollen wanneer je stopt, zou het kunnen. Maar dat is niet zo. Ik ben al terug gegaan van tweeeneenhalve hectare naar een halve bunder en teel alleen nog maar Von Sions." Plantverkoop. Van het heden even terug naar 1955. In dat jaar ontmoette Cees van der Werve Joke Benen. Toen ze een jaar verkering hadden, zei hij dat hij in mei 1960 wilde trouwen. Dat kwam uit, op 29 april 1960 traden ze in het huwelijk Ook Joke bleek belangstel ling te hebben voor planten en bloe men. Toen de Van der Werve's in 1967 hun nieuw gebouwde huis aan de Kogerstraat betrokken, kweekten zij uit liefhebberij hun eerste plantjes in een kas. Het huidige tuincentrum was toen nog een stuk bos. De plantjes werden door de twee oudste zonen op een handkar geladen en gratis uitgedeeld. Het jaar daarop kweekten de Van der Werve's 1500 lobelia's. „Ze werden prachtig. Toen we ze aan de coöperatie niet kwijt konden omdat die een contract met een bedrijf hadden gesloten, moesten we de lobelia's zelf zien kwijt te ra ken. Ik weet de prijs nog precies, 17 cent per stuk en 30 voor f5,-. Het bord aan de deur deed wonderen. We waren ze in een mum van tijd kwijt." Latijnse namen De van der Werve's besloten het nieuw ingeslagen pad verder op te gaan en Joke haalde alle benodigde papieren om een tuincentrum te kun nen beginnen. Het begon al snel te lopen en legde een steeds grotere claim op de familie, vooral omdat er geen extra personeel kon worden aangetrokken. „Je moet heel wat plantjes verkopen voor je een knecht kunt betalen. We moesten dus alles zelf doen. Daar kwam nog bij dat het verkopen van planten voor mij hele maal nieuw was. Ik weet er wel het een en ander van, maar in het begin was ik echt benauwd voor de vragen die mensen me zouden kunnen stel len. Al die Latijnse namen kon ik so wieso niet onthouden. Maar tot mijn opluchting ontdekte ik dat de over grote meerderheid van de mensen zelf heel weinig van planten weet. In de loop der tijd ben ik er toch aardig ingegroeid en hoef ik zelden te zeg gen dat ik iets niet weet. Ik verkoop ook geen bomen of struiken, waar van ik van te voren weet dat ze het op Texel toch niet doen. Als ze iets willen kopen dat geheid dood gaat, doen ze dat maar bij een ander." Goed gehumeurd „Mensen die planten kopen, zijn vaak goed gehumeurd. Je gaat blijkbaar niet naar een tuincentrum als je de pest inhebt Het contact met de klanten vind ik belangrijk. Daarom zou een groot tuincentrum voor mij niets zijn. Ik zou de deur liever slui ten. De klanten kennen je alleen nog uit de verte en service kun je haast niet meer bieden." In vergelijking met vroeger lijken de vrouwen volgens Van der Werve bij het tuinieren steeds meer zelf de handen uit de mouwen te steken. „Vrouwen maken uit wat er in de tuin komt en waar het komt. Vroeger werden de mannen opgetrommeld voor het spitwerk, maar sinds een paar jaar doen veel vrouwen ook dat zelf." Eén ding staat voor Cees van der Werve vast. Hoe aardig het verkopen ook mag zijn, het blijft een vermoei ende bezigheid. „Ik word er doodloof van. Moeier dan van een hele dag spitten. Je loopt maar wat te drente len en te kijken waar je nodig bent. Je kunt je ook niet even terugtrek ken, je moet er gewoon de hele dag zijn en opletten. Nu ik een dagje ouder word, zou het fijn zijn als er maar vijf dagen in de week gewerkt hoefde te worden. Daar kan ik echt naar uitkijken. Voorlopig zit dat er echter niet in. Ik heb niet eens tijd om m'n bollen af te dekken." Torren Sinds kort zijn de Van der Werve's overigens niet meer met z'n tweeen, maar hebben ze versterking gekregen van zoon Jeroen, die als compagnon in de zaak is opgenomen. Teveel vrije tijd hoeft van Van der Werve ook weer niet, omdat hij dat niet gewoon is. „Maar ik zou eigenlijk wel wat meer tijd willen hebben om torren te bestuderen. Dat is naast het jutten een andere liefhebberij van me. Ik ga, als het even kan, iedere zondagmor gen naar het bos om die beestjes te bekijken. Je hebt er schitterende exemplaren bij. Als ik in de duinen een dood konijn zie liggen, ga ik er steevast bijzitten om hem om te draaien en te kijken naar de torren die er onder krioelen. Die zie je an ders nooit, ze kruipen ook onmiddel lijk weg. Er zitten mooie oranje en fel rode bij. Op het strand barst het ook van de torretjes, 's Zomers kun je me om de zoveel meter op m'n knieën in het zand aantreffen, met m'n neus bijna op de grond. Prachtige insec ten." Hij wil op het strand wel graag een doel hebben. Zomaar wat lopen is mets voor hem. „Als ik al van verre zie dat er niets is aangespoeld, ben ik met tien minuten bij de strandop gang terug. Maar als ik wat zie lig gen, loop ik kilometers ver om erbij te komen. Ik zal wat hout van het strand hebben gehaald. Vroeger maakte ik daar beunen van, voor m'n bollen. Een jaar of vijftien geleden heb ik eens een beste strop gehad. Op een ochtend ontdekte ik een enorme partij hout op het strand. Hout dat de strandvonderij zelf had laten liggen. Dus snel zaag en aan hanger gehaald en aan het werk. Na urenlang zagen reed ik met m'n keu rig afgezaagde hout net het parkeer terrein af, toen een strandvonder me aanhield en de hele partij in beslag nam. Daar had ik flink de pest over in, want ze waren allemaal op maat. Ik had de volgende dag zo m'n beun af kunnen timmeren. Uie gunt een ander duidelijk niet veel." Strandvonder Ook de Hoornder strandvonder Wil lem Duinker pakte eenmaal hout af van Van der Werve, maar daar kan hij met smaak aan terugdenken „Dat lag anders. Willem Duinker is naast strandvonder een vriend van ieder een. Op een dag was ik bezig aan gespoelde balken op m'n aanhanger te laden, waar ik hout overheen leg de om de zaak te verbergen. Eén balk bleek er niet op te kunnen om dat hij te lang was. Die schoof ik er zolang maar onder. Toen ik weer op het strand stond om te kijken of er nog wat aankwam, zag ik nog een man staan te kijken. Achteraf bleek dat Willem Duinker te zijn, maar die kende ik toen nog niet. „Zo, eindelijk weer eens nieuw hout op het strand", zeg ik tegen hem. Hij bea amde het. „Kijk, daar komt warempel nog een balk aandrijven, daar wil ik nog wel even op wachten." En Wil lem zei niks. Toen ik op het punt stond weg te gaan, vertelde ik hem dat er bij paal 17 ook nog het nodige aanspoelde en dat hij daar zijn hart eventueel nog kon ophalen. Waarop hij zei dat dat zijn strand niet was. Goed, dan niet. Ik had nog steeds niets in de gaten. Tot hij me, toen ik aanstalten maakte om te vértrekken, vroeg of ik die balk onder m'n aan hanger, achter wilde laten. „En waar om dan wel?", vroeg ik. „Omdat ik toevallig de strandvonder ben", ant woordde hij. „Nou, dan laat ik hem toch voor je liggen", zei ik. „Zo kin derachtig ben ik ook weer niet." Ik heb die ene balk achtergelaten. Op de aanhanger lagen er toch nog zat. Maar die had Willem niet gezien. Duinker is wel strandvonder, maar daarbij sportief. Dat kan ik waarde ren." Volgens Van der Werve proberen jut ters elkaar nog steeds de loef af te steken. „De laatste jaren doe ik het wat kalmer aan, maar vroeger heb ik me wel te barsten gereden om het eerst ergens te zijn. Want degene die het eerst ter plaatse is, heeft het te pakken." Enorm wijnvat Ooit heeft hij een wijnvat van 400 li ter gejut. „Het was een enorm geval, normaal hebben tonnen een inhoud van 120 liter. We hebben er enorm veel werk aan gehad het ding van het strand te krijgen en het van de Slufter naar de vuurtoren te rollen. Op het zand ging het nog wel, maar op de weg moet je ontzettend voor zichtig zijn. Zo'n vat spat zo uit el kaar. Hij is uiteindelijk verkocht aan een collega-jutter, die hem als voer- ton voor z'n kippen in gebruik heeft. Maar al vind je de laatste jaren niet veel bijzonders, je blijft toch kijken. Want nogmaals, zomaar wat lopen is niets voor mij." M.B. ..Een groot tuincentrum is niets voor mij Je raakt het hele contact met je klanten kwijt." 0 IFoto's Margreet Bemdsen) et onderste deel van de ranglijst de Texelse damcompetitie tussen is Burger en Ate Sijtsma. Laatst- oemde had in een groot deel van lartij het iniatief. Met een gezon- chijf méér werd aan het eindspel onnen. Burger kreeg echter ter voordeel en kon via een offer de lijn bereiken. Sijtsma mocht toen op winst hopen, doch remise was nog steeds binnen bereik. Op de valreep ging Sijtsma nog kopje onder, toen hij een betrekkelijk eenvoudige slagwending overzag. Burger boekte daarmee zijn eerste zege en nam te vens revanche. Adriaan Bruin had in de beginfase nog niet de juiste con centratie te pakken. Hij verloor tegen Rinus Vittali op de zesde zet pardoes een schijf en kwam dit gemis niet meer te boven. Hij vocht wel goed terug, was soms dicht bij de remise, maar Vittali speelt te sterk om zich dat te laten gebeuren. Vittali blijft «ter Hanja Maij-Weggen heeft tij de begrotingsbehandeling in de ede Kamer beloofd dat er voorlo- niet wordt getornd aan de 3,4 lidsplaatsen op de Texelse vuur- n. Dit is gisteren bevestigd door ^-kamerlid Annemarie Jorritsma. W-vuurtorenwachter Piet Stam kreeg dit heuglijke nieuws zaterdag telefonisch te horen van zijn meerde re Dhr. Wortel op Terschelling. De ba nen van de Texelse wachters waren toch weer in het geding, omdat het ministerie van Verkeer en Waterstaat bezig is met een grootscheepse heroverwegings-operatie. De minister gaf echter in antwoord op vragen de verzekering dat gedu rende deze kabinetsperiode niet meer zal worden gesleuteld aan de beman ning van de Texelse toren. l,,id Annemarie Jorritsma. hier gefotografeerd tijdens een werkbezoek aan Texel, waarbij zij "d een kijkje nam bij Piet Stam in de vuurtoren. iArchiottotoi daarmee ongeslagen aan kop. De concurrenten Jaap van Heerwaarden en Piet Bakelaar wonnen eveneens, van Wim Timmer en Wijnand Bakker. Frans Kuiper en Gerrit Vlaming lever den een zwaar positioneel gevecht. Kuiper kwam wel in het voordeel, maar de winst zat er toch niet in. In de partij tussen Victor Voskuil en Frans Bos kwam een hekstelling op het bord. Dat hieraan veel gevaren zijn verbonden, toonde Voskuil aan door een damcombinatie te nemen. Ook in de analyse kwam het nodige vuurwerk in beeld. De eerstvolgende bondswerdstijd, thuis tegen ZDC uit 't Zand, wordt gespeeld op 7 de cember. Zaterdag speelde het eerste heren team van Tevoko tegen De Boemel 2 uit Tuitjenhorn. Tevoko moest win nen om aansluiting te houden met koploper SVN. Ondanks blessures van hoofdaanvallers Mardik Leopold en Albert Scholl startte de selectie van coach André van der Vliet uit stekend. Met de debuterende Mark Prins als hoofdaanvaller liep Tevoko al snel uit. Dankzij goed verdedigend werk kon den de spelverdelers hun aanvallers zeer goed bereiken. Er werd veel door het midden en aan de buiten kant gescord. na enige rommelige momenten in de achterhoede van Te voko kwam De Boemel nog terug, maar een aantal voortreffelijke blok keringen van Sander Schouwstra be lette De Boemel het verdere scoren. Tevoko kon vervolgens dankzij keihar de aanvallen veel punten scoren. Met 15-9 was de eerste setwinst een feit. In de tweede set verving Mardik Leo pold de goed spelende Mark Prins. Al snel bleek dat Leopold een waarde volle speler is. Met bekeken aanvallen scoorde hij naar hartelust. Tevoko liep Zondagavond wordt in de Gerefor meerde, kerk te Den Burg een thema- dienst over geloofsopvoeding gehouden. Hoe gaan we daar mee om en wat bereiken we ermee. Voor ganger is Ds. J. N. Wilmink uit Oosterend. Aanvang 19.00 uur. Maandagmorgen houdt Atelier de Witte Engel open huis. Men kan ken nis nemen van de activiteiten van het atelier en er zijn diverse cursusresul taten te bewonderen zoals een kerststal, een seizoenentafel, een sinterklaas-met-pietjestableau en handgemaakte poppen en beren. Het atelier is open van 9.00 tot 12.30 uur en het adres is: Warmoesstraat 52. Op initiatief van de Gymvereniging Oudeschild wordt op 30 november in dorpshuis 't Skiltje een basketbal- instuif gehouden, waarbij jong en oud welkom zijn. Deelnemers aan de trainingen zullen ter plaatse in groe pen worden ingedeeld. De instuif duurt van 15.00 tot 17.00 uur, toe gang is gratis. al snel uit naar 14-4. Door enkele on nauwkeurige smashes kon De Boe mel nog iets terug doen. Een uitstekende smash van Jan Koopman bracht de beslissing in de tweede set: 15-9. In de derde set hielden beide teams elkaar tot 5-5 in even wicht. Daarna liep De Boemel, dat plotseling stukken beter verdedigde, uit van 5-7 naar 8-10. Een time-out bood uitkomst. De set werd simpel uitgespeeld en met 15-11 won Tevoko verdiend de wedstrijd met 3-0. Delorean. De zendtijd van radiopro gramma 't Allegaartje, dat vanavond wordt uitgezonden en gewoonlijk tot 20.00 uur duurt, is met een uur ver lengd. Het extra gedeelte staat in het teken van rockgroep Delorean, die een CD heeft uitgebracht. Diefstal. Een 20-jarige jongen uit Den Helder werd maandag door agenten aangehouden op verdenking van diefstal van een suède jas en een rugzak uit twee zaken in Den Burg. Nadat de verdachte zijn daad had bekend werd proces verbaal te gen hem opgemaakt. Toen de jongen de gestolen waar, ter waarde van ƒ649,-, had teruggegeven werd hij vrijgelaten. Collecte. De collecte „Geef 's voor diabetes" die in de week van 10 tot en met 16 november in Oudeschild werd gehouden, heeft ƒ499,25 opge bracht. De opbrengst is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek naar oorzaken van diabetes en bèstrijding van de gevolgen. Kotter. Maaskant Shipyards uit Stellendam/Bruinisse heeft de nieuwe kotter TX 1 „Cornelia" van de fa. C. Vonk en Zn. uit Oosterend opgele verd. De officiële overdracht vindt plaats op zaterdag 7 december aan staande. Granaat. Op het strand bij paal 8 is door passanten maandag een ex plosief gevonden. Inmiddels is de gra naat door de Duik- en Demonteergroep van de Koninklijke Marine tot ontploffing gebracht 14 krt. Goud Armband van figaroschakels Oorringen, 25 mm Oorknopies met knoopje

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7