m KORT TEXELS KLV-rapport Dros neemt eed af van Dros... Zwarte markt was drukker dan ooit Oud-Texelaar promoveert Programma zaalvoetbal Start winterserie wandelsportvereniging Kluis verduisterd „Lelietoernooi" op 21 december PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 DECEMBER Bruinvisschool. Vooruitlopend op de behandeling in de gemeenteraad heeft het college besloten dat twee lokalen van dee Bruinvisschool in Ou deschild mogen worden geschilderd. Havenmond. Het „Koppen bij el kaar project" in Noordholland heeft besloten ƒ25.000,- beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de uitbreiding van de havenmond van Oudeschild. Luilak. Het jeugd en jongerenwerk krijgt ƒ1712,63 subsidie van de ge meente voor de luilakviering. Er was gevraagd om f2000,-. Vorig jaar na men 120 jongeren deel aan de activi teiten en verliep de luilakviering zonder noemenswaardige problemen. Zweefvliegclub. De zweefvliegclub heeft de te laat ingediende subsidie aanvraag inmiddels nader toegelicht, zoals door de gemeenteraad was toe gestaan. Het college vindt echter dat er geen nieuwe argumenten zijn aan gedragen door de vereniging en om dat er geen onoverkomelijke problemen voor de club lijken te ont staan als ze geen bijdrage krijgen, wijzen B en W de aanvraag wederom af. Parkeerschade. Een 31-jarige chauffeur uit Oudeschild meldde dat zijn auto, die hij op het parkeerterrein bij de Elemert had geparkeerd, maan dag door onbekende was beschadigd. Helm ontvreemd. Tussen 22 en 27 november werd de helm van een 16-jarige bromfietser uit Oosterend gestolen. De helm zat met een ket- tingslot vast aan de bromfiets die in genoemde periode stond in de rij wielstalling van de veerhaven. De wit/roze helm van het merk Driver ter waarde van f150,- bleek verdwenen te zijn evenals het kettingslot. Ook was de bougiedop losgetrokken. Koe los. Een loslopende koe op de Oosterenderweg veroorzaakte maan dagavond gevaar voor het verkeer. De politie zette het beest in een wei land. Kort nadien meldde zich de eigenaar die beloofde dat hij herha ling zou voorkomen. VERVOLG VAN PAGINA 1 plaats om de natuur en cultuur naar Texel komt. Niet inslapen De KLV-vereniging waarschuwt voor concurrentie elders in de regio. Als voorbeeld worden de plannen ge noemd die voor de omgeving van Huisduinen in de maak zijn. Als daar een aantrekkelijk vakantiecentrum verrijst, zou het best kunnen dat toe risten op vakantie gaan naar Den Helder en hoogstens een dagtochtje maken naar Texel. Er moet dus voor worden gezorgd dat Texel zo aantrek kelijk blijft dat het dubbel en dwars de moeite waard is om déér de hele vakantie door te brengen. Volgens het rapport is bij de verde ling van de toeristische slaapplaatsen op Texel uitsluitend rekening gehou den met de behoeften van de grote bungalowparken en andere grote be drijven. Maar ook de kleine logies- verstrekkers hebben recht op een deel van het beperkte aantal slaap plaatsen dat nog kan worden uitge geven om tot een bedrijfsmatig gezonde situatie te komen. Ervan uitgaande dat thans nog zo'n 5000 bedden beschikbaar zijn, totdat het maximum van 47000 is bereikt, verlangde Zoetelief tijdens de presen tatie 1200 bedden voor de kleine lo- giesverstrekkers. ,,Dat is niet teveel gevraagd". Onderzoek Meer dan de helft <52%) van de 415 KLV-ers deed mee aan de enquete. Uit de antwoorden bleek dat 75% van hen denkt dat het toerisme zich gunstig zal blijven ontwikkelen. Voor 70% zijn de (nevenlinkomsten uit de verhuur noodzakelijk, „Dus een inko men dat zeker niet achteruit mag gaan". Bedenkelijk is dat maar liefst 60% niet weet welke planologische mogelijkheden hij heeft, dus zijn mo gelijkheden voor (verlbouw en uitbrei ding niet kent. Meer dan de helft wil zijn projekt renoveren; 40% wil nieuw bouwen als daarvoor mogelijk heden zijn. Dat is ook de categorie die de inkomsten uit het toerisme niet kan missen. Maar liefst 80% wil recreatiewoningen van 70 m2. Slechts 2% is tevreden met 35 of 45 m2. Ook is er een ruime voorkeur 180%) voor vrijstaande, dus met ge schakelde, recreatiewoningen. Men wil ruimte en privacy. Van de geën quêteerde leden maakt 55% gebruik van de diensten van de reservering scentrale. Straks ouderwets Het rapport pleit voor bouw die op de toekomst is afgestemd. Want wat nu nog voldoende is, zal in het jaar De zwarte markt van de Stich ting Overdekte Manege Texel gaf zaterdag meer drukte te zien dan ooit. Er waren 44 verkoopplaat sen verhuurd, waaronder 16 zg. staanplaatsen (dus zonder kraam). In de afgelopen jaren waren er nooit meer dan 30 plaatsen. Ook de belangstelling van het kopende publiek was groter. Onmiddellijk nadat de Doorgereden. Een onbekende reed in de nacht van maandag op dinsdag tegen de auto die de 28-jarige eige naresse tegenover het pand Bern- hardlaan 112 had geparkeerd. Het linker portier werd gedeukt. Twéé pacifisten. Het vredesteken en de kreet „Make love, not war" op het terrein dat de Luchtmacht vorige week gebruikte in verband met de Hawk raketoefening, werden met graffiti aangebracht door twee „vre- desliefhebbers" om ongeveer 10.00 uur maandagavond. Aldus werd ons per brief door de daders (die onderte kenden met „q") meegedeeld. 2000 ouderwets en ontoereikend zijn. In het gemeentelijke bestem mingsplan moet daar rekening mee worden gehouden. Gewezen wordt op het naar verhou ding grote economische belang dat de kleine logiesverstrekkers voor de Texelse economie betekenen. De ver diensten gaan niet naar investeerders van het vasteland maar worden gro tendeels bij de plaatselijke bedrijven besteed. De actievoorstellen die in het rapport worden gedaan, ondersteunen de wensen die uit de enquete naar vo ren zijn gekomen. Daarbij wordt ook gevraagd om duidelijkheid in de bestemmingsplannen, zodat niet tel kens onderzoek en strijd nodig is om te bepalen wat er kan worden ge bouwd of verbouwd. Ook wordt gepleit voor vergroting van vakkennis van de logiesverstrek kers door het uitnodigen van sprekers en het organiseren van cursussen. Voorts wordt samenwerking noodza kelijk geacht op het gebied van pro motie, zodat de kosten daarvan per eenheid laag blijven. Toeristenbelasting In het rappcrt wordt gevraagd om een ander systeem voor het heffen van toeristenbelasting. Verwezen wordt naar een uitgewerkt idee dat apart aan de gemeenteraad zal wor den voorgelegd. Tijdens de bijeen komst werd er verder niets over gezegd, maar de gedachten gaan uit naar een vast bedrag per accomoda- tie per jaar, waarbij wat betreft de hoogte van de heffing rekening wordt gehouden met de aard/ligging van de accomodatie. Het staat wel vast dat op Texel vrij veel toeristenbelasting wordt ontdoken. Door een ander hef fingssysteem zou voorkomen kunnen worden dat het tarief per nacht stijgt tot een peil dat nadelig is voor de concurrentiepositie van Texel Het overhandigen van het rapport aan wethouder Barendregt was een formaliteit, want hij had het al eerder in handen gehad om er een reactie op te kunnen geven. Hij was vol lof over het initiatief, mede omdat het komt op het moment dat het bestemmingsplan buitengebied aan hedziening toe is. De recreatie heeft de afgelopen jaren Ivanaf het mo ment dat de dubbeldeks aanleginrich- ting in gebruik kwam) een explosieve groei doorgemaakt na de malaise van begin jaren tachtig. De grenzen van de mogelijkheden tekenen zich nu af. Die grens is keihard want de capaci teit van Teso kan niet verder worden opgevoerd. Ook de capaciteit van het wegennet, de parkeermogelijkheden in de dorpen, de belasting van de na tuurgebieden en de leefbaarheid ge ven aan dat het welletjes is. Aan het maximum van 47000 slaapplaatsen deuren zaterdagmiddag open gin gen was het al zeer druk. Blij kens de opmerkingen van de standhouders werden goede za ken gedaan. De SOMT had op de markt ook zelf enkele stallet jes. In de ene werden allerlei tweedehands artikelen aan de man gebracht. Voor zover dat niet werd verkocht, werd het af gestaan voor de Hoornder rom- meltjesmarkten. In de andere stand stonden twee pony's. De ene was hoofdprijs van een ver loting; de andere werd geshowd MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen P. J. Schagen voor het plaatsen van een garage, Bernhardlaan 29, Den kan dus beslist niet worden getornd. Waar ook rekening mee moet worden gehouden is dat voor een evenwichti ge situatie de omzetting van toeristi sche kampeerplaatsen naar bungalows e.d. beperkt mogelijk is. Minimaal 30% van het aantal slaap plaatsen moet tot deze categorie blij ven horen; thans is het 43%. Baren dregt beloofde rekening te willen houden met de KLV-„claim" van 1200 slaapplaatsen, maar zegde niets toe. 70 m2 De wethouder beloofde wel de dis cussie te zullen heropenen inzake de vraag of alle recreatiewoningen een oppervlakterecht van 70 rr>2 moeten krijgen. Het is de provincie geweest die dit in het verleden afwees. Het is overigens de vraag of het gewenst is onder alle omstandigheden 70 m2 toe te staan. Er moet wellicht reke ning worden gehouden met de si tuering. Of een ander systeem voor heffing van toeristenbelasting haalbare kaart is, zal moeten blijken. Een vast bed- dengeld is door de politiek al eens van de hand gewezen, maar de kaar ten liggen nu misschien anders, zeker als rekening kan worden gehouden met de verschillende categorieën ac commodatie. Barendrecht vond het in elk geval buitengewoon verheugend dat het bedrijfsleven nu zelf met voorstellen komt. IMK De heer Paul Oudeman, adviseur van het Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf, lichtte het onderzoek toe dat zijn instituut had ingesteld naar de positie en mogelijkheden van de Kleine Logiesverstrekkers. Het bleek aardig parallel te lopen met wat de KLV-vereniging zelf naar voren had gebracht. Aan het slot van het negen pagina's tellende rapport werd een tiental aanbevelingen gedaan: unifor me bedrijfsomschrijving gekoppeld aan classificatie, zodat de potentiële gast weet wat hij kan verwachten; vergroting van de oppervlakte van de recreatiewoningen volgens de ANWB- normen; extra slaapplaatsen voor de categorie KLV om rendementsverlies als gevolg van verbetering/vergroting te compenseren; acties voor seizoen verbreding; jaarlijks gastenonderzoek om wensen en klachten te vernemen; gezamenlijk streven naar een (nog) beter product zodat de reputatie van de hele KLV-sector stijgt; collectieve prijsafspraken waardoor de gasten voor ongeveer dezelfde accommoda tie en ligging overal op Texel onge veer hetzelfde betalen; gezamenlijk voor promotie zorgen en het per be drijf uitbrengen van een folder met complete informatie over de accom modatie. omdat hij bij opbod wordt ver kocht tijdens de kerstbokaal- wedstrijd van 29 december. Dan zal ook de trekking van de verlo ting worden gehouden. De SOMT houdt aan de zwarte markt ongeveer f1300,- over. Voorzitter Piet Daalder: „Nog be langrijker vinden we dat we op deze manier publiek in de mane ge krijgen dat er anders nooit komt. Het is goed voor onze be kendheid". De foto werd ge maakt kort na de opening van de markt. IFolo H.rry de Creall Burg; Vissers Bouw- en timmerbedrijf voor het plaatsen van vier woonhui zen, Hallerweg te Den Burg; Woning bouwvereniging Texel voor het plaatsen van 17 seniorenwoningen. Gasthuisstraat te Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. Geslaagd Jellie Dijkstra uit Oosterend slaagde aan de Hogeschool te Haarlem als Radio Diagnostisch Laborante. Oud-Texelaar en historicus Jan Kok van de Rozendijk, promoveerde vrij dag aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Zijn proefschrift is getiteld: „Langs verboden wegen de achter gronden van buitenechtelijke geboor ten in Noord-Holland 1812-1914". Het boek behandelt ook aspecten van de Texelse geschiedenis, zoals de sa menhang tussen gedwongen huwelij ken („moetjes") en het „kweesten", de Texelse variant van het nacht- of venstervrijen. Van het proefschrift is een handelseditie verschenen. Plechtigheidje in jongerencentrum Time Out in Den Burg. Zaterdag avond overhandigde oud-Texelaar Bob Dros (45) de compact disk Just a matter of counting" aan Jeroen Dros (20) van de Texelse muziekgroep Delorean. Daarmee was de eerste cd die door een Texelse groep is uitgebracht, offi cieel gepresenteerd. Bob Dros maakte het gebaar niet alleen omdat hij een ver familielid is Woensdag 4 december: 17.15 u. Oosterend 1-De Koog (j) 18.00 u. Texel 3-Texel 1 (j) 18.50 u. Klif-Casino 1 (d) 19 40 u. Casino 2-De Krim (d) 20.30 u. Rab-Albert Heijn 21.20 u. Klif 6-De Koog 5 22.10 u. Casino 3-Mantje 2 Zaaldienst: De Krim Donderdag 5 december: Geen zaalvoetbal Vrijdag 6 december: 17.00 u. Oosterend 2-Oosterend 3 17.45 u. Texel 3-Gamma 3 18.35 u. De Krim 2-Oosterend 4 19.25 u. Attent-Klif 4 20.15 u. De Koog-Gamma 21.05 u. Texel-Casino 21.55 u. Klif 2-Gamma 2 22.45 u. Casino 2-Klif 3 Zaaldienst:Mantje Uitslagen Hoofdklasse: Oosterend-Texel 1-2; Jelleboog- De Koog 7-2; Oe Krim-Mantje 1-5; Klif- Gamma 3-2 Reserve Hoofdklasse: Casino 2-Texel 2 3-3; Jelleboog 2-Klif 2 1-6. Eerste klasse: Mantje 2-Rab 1-8; Albert Heijn- Gamma 3 4-0, Texel 3-Klif 4 9-1, Casino 3-Oosterend 4 0-2; De Krim 2-Attent 6-1. Tweede klasse: Texel 4-Klif 5 7-2 Derde klas se: Nioz-De Koog 5 3-8, Casino 5-Klif 6 5-2; Rab 2-Oosterend 7 4-1; Jelleboog 4-Oosterend 6 0-6. Junioren: Casino 1-Casino 2 2-2; De Koog-Texel 2 4-7, Texel 4-Casino 3 0-7. RH: Oosterend 3-Gamma 2 1-1; Ooste rend 2-De Koog 2 5-3. Standen Texelse zaalvoetbalcompetitie Hoofdklasse: 1. Texel 9-14; 2. Casino 8-12; 3. Mantje 9-12; 4 Gamma 7-10; 5. Jelleboog 9-10; 6. De Krim 8-6; 7. Oosterend 9-6, 8 Klif 9-4; 9. De Koog 8-2. Res. Hkl 1 Klif 2 8-14, 2 Oosterend 2 9-10; De Koog 2 9-9, Texel 2 9-9, Oosterend 3 9-9; Klif 3 8-8; Gamma 2 9-7, Casino 2 8-6; Jelleboog 2 9-6. 1e Klasse: Rab 12-22; Texel 3 10-16, Ooste rend 4 10-11; Gamma 3 10-10; Casino 3 11-9, Albert Heijn 9-8; Attent 12-8; De Krim 2 9-6; Klif 4 10-6; Mantje 2 9-2. 2e Klasse: De Koog 3 10-18; Jelleboog 3 9-15; De Koog 4 10-14; Gempo 11-12, ZDH 10-11, Texel 4 11-11; Casi no 4 10-5; Klif 5 10-4; Oosterend 5 10-4, Oosterend 8 5-2 3e Klasse: De Koog 5 10-18; Nioz 11-13; Casino 5 9-10; Oosterend 6 12-9; Oosterend 7 10-8, Rab 2 11-8; Jelle boog 4 11-7, Klif 6 10-6 Junioren 1: Casino 1 10-19; Oosterend 1 8-14; Casino 2 10-11; Texel 2 10-10; Texel 1 9-8, Texel 3 9-3; De Koog 10-1. Dames: Klif 8-16; Mantje 8-12, De Krim 8-8, Casino 1 8-2; Casino 2 8-2. Junio ren 2: Casino 3 5-8; Texel 4 5-4; Casino 4 4-0. Zondag start de winterserie wandel tochten van wsv Het Gouden Boltje vanuit kiosk Turfveld, Nattevlakweg in Dennen. Starttijd tussen 13.00 en 14.00 uur, afstanden 5 en 10 kilome ter. Deze wandeltochten worden in en om het bos uitgezet. Ook in de winter is het bos en duingebied uit zonderlijk mooi. De routes worden uitgezet met rode en blauwe paaltjes en lopen over gangbare paden en wegen. Het tnschrijfgeld voor de se rie bedraagt voor leden f 7,50 niet le den 79,00. Voor iedere wandelaar is er een fraaie herinnering. Wie daar geen behoefte aan heeft betaalt 74,50 resp., 75,50. Ook kan worden ingeschreven voor een dagtocht, dan zijn de kosten voor leden 74,00, niet leden 75,00 en zonder herinnering 71,50, resp. 72,50. De andere da tums voor de winterserie wandel tochten zijn 12 januaii, 2 en 16 februari. Al deze tochten starten bij kiosk Turfveld. Dinsdag 3 december De Oudere Doopsgezinde Zusterkring heeft in het zaaltje bij de kerk aan de Kogerstraat een Sint Nicolaasmiddag, aan vang 14.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.3 uur „Terminator 2". Vanavond om 19.00 uur is op Nederland 3 een programma te zien waarin een op Texel verblij vend vluchtelingengezin in beek wordt gebracht. Het wordt uitgi zonden door de NOS. Donderdag 5 december Het Radio Texel-programma ,,'t Allegaartje" (19.00 tot 20.00 uur) staat in het teken van Sin terklaas: een surprise. Hoogwater Oudesfchild Di. 3 Wo. 4 Do. 5 Vr. 6 Za. 7 Zo. 8 Ma. 9 Di. 10 5.44 en 18,1 6.55 en 19.3 7.45 en 20.1 8.20 en 20.! 8.30 en 21.0 8.50 en 21.! 9.10 en 22.0 10.05 en 22.1 Aan het strand is het ongeveer een uu| eerder hoog water. De zon komt 8 de cember op om 8 34 en gaat onder om1 16.28 uur. 6 december nieuwe maan;! december springtij. Uit de woning van een 49-jarige i woner van De Koog werd zaterda middag een kluis (tafelmodel) gestolen. In de kluis bevonden zie voornamelijk documenten. Daarni mist de man een badjas en zilver! siervoorwerpen. De dader heeft z toegang verschaft via de schuifpi aan de achterzijde van de woning Vast staat dat de onbekende het zowel beneden als boven heeft d; zocht. De Texelse politie tracht df zaak tot opheldering te brengen. In sporthal Ons Genoegen zal 0| december een „lelietoernooi" den gehouden. Dat is een zaalvi baltoernooi met teams die zijn samengesteld uit mensen die in lelies werkzaam zijn (geweest). Twee jaar geleden was zo'n toen een succes, vooral door de gezel heid. Er deden toen acht teams i Ook nu is de organisatie in hand van Hans Witte van „Rozenhout Die liet ons weten dat in elk gev „Moos" Trap (de ontdekking van vorige toernooi) van de partij zal Deelnemers kunnen zich uiterlijk december aanmelden via telefooi 14774 De Typhoons was in 1966 de eerste Texelse band die een grammofoonplaatje uitbracht, f werden er duizend gemaakt, At echter lang niet allemaal werdt verkocht. De meesten kwamen uiteindelijk terecht op de meier blis van Oudeschild. Bob Dros liet Jeroen zaterdagavond met luide stem zweren dat dit met i cd van Delorean nooit zou ge beuren. Van Just a matter ol counting" zijn 500 exemplaren geperst. Daarvan zijn er al diret 75 verkocht. De foto toont hoe Bob de cd aan Jeroen overhan digt. IFoto IJarty de 0 van Jeroen en diens eveneens in Delorean spelende neefje Jan- Simon 126), maar vooral omdat Jeroen een zoon is van de bij een vliegtuigongeluk omgekomen Huib Dros, die ooit met Bob Dros deel uit maakte van de legendari sche Texelse band The Typhoons. Bob Dros Izelf sedert 3,5 jaar drummer bij de Amsterdamse groep De Gigantjes), volgt de verrichtingen van Delorean daar om met meer dan gewone be langstelling en was adviserend opgetreden toen Delorean een bedrijf zocht dat de cd kon maken.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2