,Na afloop droogden we ins af met ouwe kranten" Texel 1 geeft volle winst uit handen [laas Burger, stille kracht van SVO, over vroeger: udgedienden SVO wen afscheid >etbaluitslagen ocar haalt veel op Vissers succesvol op de Afsluitdijk ZDH bergafwaarts na nieuw verlies Dubbele von Sion Overwinning voor dames Mareis Pupiilenkampioenen IJSDAG 3 DECEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 3rd voetbal is mooi om naar te kijken, maar zelf speelde ik He- wat voorzichtiger." Oprechte woorden van Oosterender Klaas iger (68), die al sinds de oprichting van SVO in 1935 lid is van „Strender" voetbalclub. Samen met mede-bestuurslid Kees opman (45) nam de oudgediende vrijdagavond tijdens een gea geerde receptie afscheid van zijn vereniging. .Anderen moeten k weer een kans krijgen." maf zijn twaalfde jaar is Klaas on- ebroken lid geweest van onze b, het langst van allemaal", aldus O-man „Ome" Sieme Keijzer, die iswaar ook vanaf de oprichting lid maar door een uitstapje van enke aren naar SV Texel, niet aan de statie van Burger kan tippen. Op zelfde veld waar de groen-witten nu nóg het vuur uit de sloffen zn, ontpopte de jonge Burger zich een technische voetballer die niet en over een goed spelinzicht be- ikte, maar die ook uitermate rap been was. „Indertijd liep ik de derd meter in 11,3 seconden", al- Burger. Behalve op het voetbal- was hij in zijn jeugd ook vaak de atletiekbaan te vinden. Als tballer speelde hij moeiteloos zo- met links als met rechts, een be hendigheid die slechts een enkeling beheerst. „Daardoor kon ik op elke plaats worden opgesteld. Als doel man Sieme (Keijzer) ziek was, stond ik in zijn plaats onder de lat", vertelt Burger, die ook steevast de straf schoppen nam. Keijser: „In zijn de cennialange carrière heeft hij slechts twee penalty's gemist, en daar heeft hij nog steeds de balen van." Angst Insiders menen dat Burger met zijn talenten het in de vaderlandse voet balwereld ver had kunnen schoppen. Hij had echter één handicap. Keyser: „Angst voor de tegenstander". „In derdaad", erkent Burger, „ik ging niet roekeloos op de speler af, maar keek wel uit." Het voorzichtige zat Burger in het bloed. De blessure-angst had ook een andere oorzaak: hij kon niet worden gemist in het bedrijf van zijn ouders. Burgers vader dreef een groentewinkel. Door de zwakke ge- Koopman Irl en Klaas Burger kunnen ondanks hun vertrek els bestuurdslid bij de voetbal- uit Oosterend nog lachen. IFolo Gerard TimmermanI zondheid van senior rustte op de schouders van junior een zware ver antwoordelijkheid, waarvan hij zon dag tijdens de wedstrijd niet los kwam. Éénmaal sloeg het noodlot toch toe. „Niemand had er schuld aan. Het was in 1946, we speelden tegen Texel. Terwijl ik me omdraaide knapte er iets in mijn knie." Burger moest met zijn knie in het gips ruim een maand werkloos toezien. „Mijn vader, één van de oprichters van SVO, vond het niet zo erg." Zijn moeder had na dit incident helemaal geen goed woord meer over voor de hobby van haar zoon. Hetweerhield de Oosterender er niet van na zijn herstel zijn rentree te maken. Glorieus Een glorieus moment beleefde hij tij dens de historische kampioens wedstrijd tegen Helder 4, die op neutraal terrein (van SV Texel) in 1946 werd uitgevochten. „We klop ten ze in de allerlaatste minuut, het werd 2-1. De Nieuwediepers waren pisnijdig en weigerden na afloop han den te schudden", weet Burger nog. De kersverse kampioenen werden in het toenmalige restaurant „Het Wa pen van Amsterdam" in Oosterend onthaald op een luxe-diner, zoals ze nog hadden beleefd. „De familie Dijt had extra zilver in huisgehaald en zelfs kelners ingehuurd. Een voor beeld waaruit bleek dat men toen meeleefde met het voetbal op Texel. Iets dat nu wel anders is." Nadat Burger zijn huidige vrouw Maatje ten huwelijk had gevraagd nam hij de ouderlijke groentewinkel op de hoek van de Wierstraat over. Zijn menselijke instelling kwam de dagomzet niet altijd ten goede. Oud klanten kregen van hun kruidenier het advies liever goedkope spruitjes op het menu te zetten in plaats van dure witlof. De Burgers aten daardoor zelf dagenlang niets anders dan de „onverkoopbare" witlof. Kranten Voetballen hield zijn interesse. „Het was anders dan nu Naast het veld stond een gebouwtje, waarin we ons konden verkleden. Na afloop wasten we ons onder een kraan met koud water. Handdoeken waren er niet, onze voeten droogden we af met ou we kranten", aldus Burger. Ook be- Het kampioenselftal van Oosterend In 1952: op de schikte de Oosterender club niet over een gerieflijke kantine. „Nazitten - on der het genot van - deden we met, na de wedstrijd kroop je eerst thuis onder de douche." Mede door toe doen van Burger zou er veel verande ren op het terrein aan de Vliestraat. Weliswaar niet meer actief op de grasmat, bleef zijn hart verpand aan de Oosterender voetbalclub. Klaas Burger werd bestuurslid en bleef dat tot voor kort. „Jarenlang vergaderden we gewoon in de huiskamer. In 1972 kochten we, zonder dat we het geld hadden liggen, voor f4000,- de noodwinkel van bakker Timmer. In middels heeft de kantine z'n geld nu dik terugverdiend." Tijdens de Ooste render rommeltjesmarkten maakt Bur ger zich nog steeds voor zijn club verdienstelijk door de verkoop van vis. Dat zijn inzet ook de KNVB niet ontging, bleek tijdens het veertig-jarig bestaan van SVO. Hij werd onder scheiden met de zilveren bondsspeld. Tot op de dag van vandaag leeft de veteraan met de spelers mee en kan z'n zenuwen soms nauwelijks de baas. Tijdens de derby vorige week tegen de Texelse Boys werd de span ning hem halverwege (stand 1-0 voor Oosterend) teveel, hij pakte zijn fiets en vertrok. Creatief Oosterender Kees Koopman is uit ge heel ander hout gesneden. „Ze voorgrond, tweede van links Klaas Burger noemden mij wel een kou we kikker", aldus het scheidende bestuurslid die op zijn zestiende als voetballer debu teerde. „Dat was op een zondag in het tweede, later speelde ik in het zaterdagteam." Koopman maakte op de rechtsbuitenpositie furore door zijn snelle rushes,doorgaans bekroond met een haarscherpe voorzet. Het scoren ging hem niet slecht af. „We wonnen eens met 8-1. Zelf nam ik zeven goals voor mijn rekening." Hij had er de pest aan als tegenstanders hem wilden passeren. „Ik speelde het vaak hard, soms leek het wat on besuisd", erkent hij. Nadat de nu 45-jarige Oosterender door rugklach ten zijn voetbalcarrière moest opge ven, werd hij jeugdleider. „Jonge spelers spreken mij aan. Ze nemen wat van je aan. Je ziet ze opgroeien en als je vaak met jongelui optrekt weet je wat je aan elkaar hebt." Het jeugdwerk nam veel tijd in beslag. „Het vervoer van drie junioren- en twee pupillenelftallen bij uitwedstrij den eiste veel voorbereiding. Er moest wat worden afgebeld voor het regelen van vervoer voor de jeugd. „Hoewel veel creativiteit nodig was, slaagden we er steeds in." Fluiten Als jeugdsecretaris had hij de leiding over de organisatie en zorgde hij dat er tijdig een scheidsrechter aanwezig was. „Op een keer was er geen arbi ter beschikbaar en toen heb ik zelf de fluit maar ter hand genomen." Dat werd het startsein voor een lan ge scheidsrechtersloopbaan. Twee wedstrijden op één dag kwam regel matig voor: 's morgens de pupillen en 's middags junioren fluiten. Zolang het maar jeugd is vind ik het prach tig, nog steeds. Als scheidsrechter blijf ik ook gewoon doorgaan." Ach ter het tijdrovende bestuurswerk zet de stoffeerder wèl een punt, omdat andere hobby's hem geheel in beslag nemen. Duizendpoten Hoewel bestuurders Burger als Koop man zich niet op een voetstuk willen zien geplaatst, is het tweetal achter de schermen bij de „Strender" club bijzonder actief geweest. Daaraan werden ze tijdens de recep tie ter ere van het „afscheid" van de twee oudgedienden, nog eens feeste lijk herinnerd. Na lovende woorden overhandigde wethouder Tine Krijnen het tweetal namens de gemeente een presentje. Wetende dat de opvol ging van het duo in goede handen is, beschouwt SVO hun terugtreding niettemin als een gemis. Maar, om met Burger te spreken: „Net als ik, moet je tegen je verlies kunnen". /B afd. Noordholland: ioren: li ATVios (w) A1 terend Al-Duinrand S A2 B2-Tex.Boys B1 C2-Tex.Boys C1 IC C2-Oosterend C1 C3-Tex.Boys C2 C2-Texel C1 illen: iC D1-Texel D1 ilse pupillencompetitie: Boys D1-Texel D1 D1-De Koog D1 terend E2-Texel E1 il E2-ZDH El Boys EI-Tex.Boys E2 E1-Oosterend E1 F1-Texel F1 «erend Fl-De Koog F1 il F2-ZDH F1 Boys F1-SVC F2 afgelast 0-8 6-0 0-5 9-4 3-5 5-0 3-2 0-6 2-6 1-2 5-1 iag 1 december: 'B l-Vios (w) 1-1 'B afd. Noordholland: •ZDH 5-0 loog-Vesdo 4-1 «ert-Oosterend 3-3 I 2-SVW 3 0-3 loog 2-Succes 3 3-1 I 3-BKC 4 0-1 Boys 2-AGSV 2 1-0 India T 5-Tex.Boys 3 7-1 6-0osterend 2 10-0 «s: Boys-VVS'46 5-1 eatievoetbal: Boys-ZDH 7-0 loog-Oosterend 0-4 -Texel afgelast tweemaandelijkse inzameling van 1 chemisch afval kende gisteren uitstekende opbrengst. Door 148 'aars werd totaal 1310 kilo aan asten, oude medicijnen, afge- :te olie en dergelijke bij de eco- sfgegeven. Dit resultaat ligt n het op Texel tot dusver gebrui- e gemiddelde. Nadat Texel 1 vorige week, uit tegen DTS, een 1-3 voorsprong uit handen gaf en zelfs een 4-3 nederlaag moest incasseren, gaf het zondag opnieuw een punt weg. Bij een 1-0 voorsprong, met nog tien minuten te gaan, schoot Erwin Koning, nadat hij de keeper was gepasseerd, naast het lege doel. Even later scoorde te genstander Vios 1-1 en bij die stand bleef het ook. Texel startte zonder de geblesseerde Wim van Veen. Evenals vorige week was Ralph Koning zijn vervanger. De aangekondigde terugkeer van Martin Koorn werd een week uitgesteld, om dat de KNVB de overschrijving nog niet had afgerond. Texel speelde het eerste gedeelte van de eerste helft het beste, prachtige acties van Paul van Exel, Gerrie Plaatsman en Erwin Koning, die alle drie binnen een korte periode de bal vanaf de achterlijn voor het doel van Vios trokken, waarbij telkens een Texelspeler ont brak om de zaak af te ronden. Simon Brand leek te scoren, maar zijn harde schot belandde echter via de handen van Vios-keeper Petter op de paal. Langzamerhand nam Vios bezit van het middenveld en Texel werd onder druk gezet. Keeper Bart Heerschap bewees dat hij nog steeds in vorm is. Hij voorkwam een doelpunt door de bal die over hem heen in de kruising dreigde te gaan, over het doel te tik ken. De rust ging in met een 0-0 stand. Na de pauze leek Vios wat sterker. Het gevaar van Texel kwam weer van Paul van Exel. Hij brak met individue le acties door, maar er ontstonden geen doelrijpe kansen. Ingmar Moer beek die evenals Frank Matroos een uitstekende wedstrijd speelde be moeide zich meer en meer met de aanval. Vanaf eigen helft soleerde hij langs drie Vios-spelers. Nog buiten het strafschopgebied van Vios legde hij de bal keurig breed op John List. Even later vloog de bal als een raket in het Vios-doel. Vios probeerde met nog een kwartier te gaan de gelijk maker af te dwingen en werd plotse ling een stuk sterker. De laatste man van Vios schoof vaker in en Texel moest terug. Texel moest zich vanaf De geviste Sinterklaaswedstijd op de Afsluitdijk was succesvol voor de Texelse sportvissers. Van de 130 deelnemers vielen vier van de negen Texelaars in de prijzen. Algemeen winnaar van de drie uurs wedstrijd was P. Vink uit Den Helder met 288 centimeter. Op de zestiende plaats eindigde de eerste Texelaar Mark Prins (159 cm, 5 vissen). De overige uitslagen zijn: 21. Johan Hopman 152 cm, 6 vis sen; 22. Map v/d Zwaag 152 cm, 5 vissen; 24. Rein Kuyper 147 cm, 5 vissen. Cor Huisman 84 cm, 3 vis sen; Piet Kingma 81 cm, 4 vissen; Paul Verhagen 41 cm, 3 vissen; Ton Dorst 83 cm, 3 vissen; Jan Kingma 59 cm, 2 vissen. De volgende en laatste wedstrijd van 1991 is a.s. zondag aanvang 8.30 uur nabij R.K. kerk te Oudeschild. dat moment beperken tot wat coun ters die zeker niet zonder gevaar wa ren Zo leek Erwin Koning tien minuten voor tijd de wedstrijd te beslissen. De topscorer van Texel werd de diepte ingestuurd en pas seerde de uit zijn doel gekomen Vios- doelman. Vanaf de rand van het strafschopgebied schoof de spits de bal echter naast het lege doel. Het doelpunt viel toen aan de andere kant. Bij Texel moest voorstopper Tjepkema wegens een enkelblessure worden vervangen door Hans van Exel. Er volgden wat omzettingen en even was de organisatie zoek. Vios- spits Willemsteijn schoot vanaf rand strafschopgebied via een Texel- verdediger de gelijkmaker onhoudbaar voor Bart Heerschap in de kruising: 1-1. Hierna viel Gerrie Plaatsman ge blesseerd uit en hij werd vervangen door A-junior Patrick van Leeuwen. Texel was nog één keer dicht bij de overwinning. Na een prachtige actie van Erwin Koning was Ralph Koning net iets te laat om de bal bij de eer ste paal binnen te tikken. Het bleef dus bij een voor Texel wat teleurstel lend gelijkspel. De stand: MFC 11-17; Hollandia T 11-14; VZV 10-13; Texel 10-12, West-Frisia 11-12; Vios W 11-11; KGB 11-10; Alw. Forward 11-10; SRC 11-9; DTS 11-9; Wieringerwaard 11-8; Andijk 11-5. Zondag speelt Texel thuis tegen SRC. ZDH maakt moeilijke tijden door. De zwaluwen kregen zondag geen poot aan de grond tegen BKC, dat tweede op de ranglijst staat. De ploeg uit Anna Paulowna stuurde de Hoorn- ders met een 5-0 nederlaag huis waarts. Voor de Texelaars betekent het de zoveelste nederlaag op rij. Zoals de formatie van ZDH al vanaf het begin van dit seizoen varieert, verscheen ook tegen BKC een elftal dat niet op elkaar was ingespeeld. Door afwezigheid van captain Bram Brouwer, had Ruud Wilner de aan voerdersband overgenomen. De ope ningsfase, waarin beide teams risicoloos spel lieten zien, getuigde van weinig durf. Voor de Hoornders een gerechtvaardigde tactiek, omdat die ten alle tijde een tegentreffer wil den voorkomen. De Noordhollanders lieten het bij afstandsschoten, die door doelman Sander Stolk moeite loos werden onderschept. Een opval lende rol was weggelegd voor Rob Zuidwijk. De speler, die gezegend is met de trekken van filmster Danny Devito, bracht met zijn weergaloze rushes het hart van menig vrouwelijk toeschouwer op hol. Gaandeweg schroefde BKC het tempo op en in de 23-ste minuut volgde uit een solo de eerste treffer voor de thuisploeg. ZDH, nog nauwelijks de teleurstelling te boven, kreeg enkele minuten later de tweede treffer om de oren. San- der Stolk kreeg onvoldoende grip op een vliegend schot, zodat een inko mende speler kon afronden. Het ge mopper ten spijt, zag de arbiter geen buitenspelsituatie in de goal. Aan de overzijde smoorden de boomlange verdedigers elk opleving van ZDH- zijde in de kiem. De derde tegengoal viel vlak voor rust uit een scrimmage in de doelmond. De tweede helft trok ZDH iets feller van leer. Vooral de fris ogende rech terzijde toverde een paar leuke com binaties tevoorschijn. De afwerking liet te wensen over en de spaarzame kansen bleven onbenut. BKC slaagde er niet in door de laatste linies van ZDH te dringen en nam het doel van Stok van veraf op de korrel. Een strak schot kon door de doelbewaker nog wel worden aangeraakt, maar het spekgladde leer verdween deson danks in de touwen. Henk de Ruyter, die een doorgebroken speler haakte, werd in navolging van Jan de Wit ge noteerd. De laatste goal werd ge scoord uit een scherpe voorzet. Wie een persoon of vereniging wil voordragen voor de „Dubbele von Si- on"-erepenning, moet dit voor 16 de cember a.s. kenbaar maken. Kandidaten kunnen worden aange meld via een speciaal formulier, dat verkrijgbaar is op het kantoor van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) in d'Ouwe Ulo in Den Burg. Ook kan men daar terecht voor meer informatie, telefoon 15582. De pen ning is bedoeld als blijk van waarde ring voor degenen die zich in 1991 op een bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor het welzijn op Texel. De beoordeling is in handen van het SOW-bestuur en een verte genwoordiger van de Texelse Sport raad. De dames van basketballvereniging De Mareis traden zaterdagavond aan tegen het veel ouder, maar zeer ge routineerde WGW. Met een minimum van vijf spelers werd de wedstrijd gespeeld aan de Sportlaan in Den Helder. De verwachtingen waren laag, ieder een dacht deze wedstrijd te verliezen. De Mareis speelden echter offensief en verdedigend zat het potdicht. WGW zag pas de laatse minuten kans om te scoren. De ruststand was hierdoor 3-12. In de tweede helft brak het de Mareis op dat er geen wissels waren, er was enkele keren balverlies omdat vermoeidheid hen parten speelde. Maar het gat was al geslagen en de voorsprong werd de laatste 10 minuten nog iets groter. De eindstand van 11-25 was dik verdiend. Scores: J. Wilner 13; J. Schuyl 4, R v Maldegem 4; K Zegers 2; M. v. Velzen 2. De kampioenen van het pupillenvoet- bal zijn bekend. De E- en F-pupillen hebben het najaarskampioenschap beslist in een halve competitie. Bij de F-pupillen is dit na een spannende strijd Texel F1 geworden. Bij de E- pupillen zijn er vier teams erg dicht bij elkaar geëindigd. Uiteindelijk werd De Koog E1 kampioen. De Koog Dl is bij de D-pupillen al kampioen. Zij staan in doelgemiddelde al zoveel voor, dat Tex.Boys (al verliest De Koog) dit met meer in kan halen. Eindstand najaarscompetitie: F-pupillen: 1. Texel F1 7-14; 2. SVC F1 7-12; 3. Oosterend F1 7-10; 4. De Koog F1 7-8; 5. Texel F2 7-6, 6. ZDH F1 7-4; 7. Tex.Boys F1 7-2; 8. SVC F2 7-0 E-pupillen: 1. De Koog E1 8-14; 2. Oosterend E2 8-13; 3. Tex.Boys El 8-12; 4. Texel El 8-10; 5. Oosterend E1 8-7; 6. SVC E1 8-7; 7. Tex.Boys E2 8-5; 8. ZDH El 8-4; 9. Texel E2 8-0. Tussenstand D-pupillen: 1. De Koog 6-12; 2. Tex.Boys 7-10; 3. SVC 6-4; 4. Texel D2 6-4; 5. Texel D1 7-2. I

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5