Ideeën voor Ouwe Sunderklaas Programma Ouwe Sunderklaas lap en Bart Boon werven euwe Durper speulers „Niemand zou er wakker van hebben gelegen" )e traditie moet voortbestaan" DEN BURG DE WAAL DE KOOG OUDESCHILD OOSTEREND DEN HOORN DE COCKSDORP Met Texelse IJsbond naar Heerenveen Milas v.d. Plaats wint mountainbike Collecte Jantje Beton Den Hoorn viert Ouwe Sunderklaas zonder tent Spelen met vuur HS Vuurwerk JDAG 6 DECEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 13 lel programma voor het jaarlijkse folkloristische feest in de dorpen van het eiland is als volgt: De jeugd van Den Burg kan zich van 17.15 tot 18.00 uur in schrijven bij De Lindeboom. Ze krijgen dan een bon voor war me chocolademelk die ze kun nen halen bij de croissanterie-ijssalon De Ste nenplaats. Meteen na aanmel ding mogen de kinderen speulen. De volwassenen kunnen zich vanaf 20.15 uur inschrijven. Er wordt gejureerd tot 22.15 uur bij Nauta Boek, het Open Boek en Bakkers Ijzerhandel. De voor stellingen op wagens mogen pas na 21.00 uur het centrum in. Er zijn drie categorieën: enkelin gen, groepen en wagens. Voor elke rubriek zijn drie prijzen. Daarnaast is er een welzijnsbe- ker en een folklorebeker. Deze laatste is voor de meest Texelse presentatie. In De Waal wordt alleen door de kinderen gespeuld. Zij kun nen om 18.00 uur een lootje halen bij familie Eelman aan de Polderweg 1. Bij goed weer wordt op straat gespeuld, bij slecht weer in het dorpshuis. Daar is tussen 19.00 en 19.30 uur de prijsuitreiking. De jeugd van De Koog speult om 17.00 uur in de Dorpsstraat bij restaurant Capri. Daar is om 18.00 uur prijsuitreiking. De volwassenen zijn om 20.00 uur aan de beurt. Zij hebben prijsuitreiking om 22.30 uur. Er hoeven van te voren geen num mers te worden afgehaald. De jeugdige speulers van Oude- schild kunnen tussen 16.30 en 17.00 uur kaartjes ophalen in 't Skiltje. De jury staat voor hen van 16.30 tot 17.30 uur klaar bij W. Schouten, De Ruy- terstraat 35 en A. Westerlaken, De Ruyterstraat 63. Om 18.00 uut worden de prijswinnaars bekend gemaakt in het dorps huis en is er een uurtje disco. De volwassenen moeten tussen 20.30 en 21.15 uur een kaartje halen in 't Skiltje. De jury zit op dezelfde plek als bij de jeugd voor de ouderen klaar tussen 21.15 en 22.15 uur. De prijsui treiking is om 23.15 uur en er is bal na. Elke speuler in Skil, jong en oud, krijgt een herinnerings vaantje. In Oosterend speulen de klein tjes vanaf 17.00 uur. De jury is verspreid over het dorp op gesteld. Om 18.30 uur is er voor hen prijsuitreiking in dorps huis De Bijenkorf en vanaf 20.30 uur is er jeugddisco in de dorpskamer. De volwassenen kunnen om 20.00 uur beginnen. De prijsui treiking is om 21.30 uur in het dorpshuis. De bewoners van Oosterend worden verzocht zo veel mogelijk buitenlampen aan te doen, opdat de creaties goed worden verlicht. De jonge speulers van Den Hoorn kunnen zich vanaf 15.00 uur inschrijven in het dorpshuis De Waldhoorn. Ze kunnen speulen van 16.00 tot 17.00 uur. De jury vat po§t in Loodsmans welvaren, Happy Days en het dorpshuis. Aansluitend is prijsui treiking in De Waldhoorn. De oudere speulers kunnen zich inschrijven vanaf 19.00 uur en speulen van 20.00 tot 22.00 uur. Voor hen zit de jury op de zelfde adressen en tevens in Ons Huis. Het tijdstip van de prijsuitreiking wordt tijdens het speulen bekend gemaakt. De Cocksdorper kinderen speu len van 17.30 tot 18.30 uur in de woningen aan de Kik- kertstraat, tussen de Nieuwe Aanleg en De Hoop. De prijsui treiking is om 19.00 uur in het Eierlandse Huis met daarna disco. De volwassenen speulen van 19.30 tot 23.00 uur in de Kik- kertstraat, Ploosterstraat en de Hudsonstraat. De prijsuitreiking is rond 24.00 uur in het Eier landse Huis. Speulers kunnen daar nummers afhalen vanaf 09.00 uur 's ochtends. Mee doen is voor kinderen gratis, volwassenen betalen 73,-. 'gaat ons erom dat de traditie voortbestaan." Aan het woord Boon en Jaap Boon (géén Se) uit De Cocksdorp. Zi] hebben actie gehouden in hun dorp om Ouwe Sunderklaas meer speu- ®P de been te krijgen. Boon heeft al eens eerder een *9 gedaan om het feest in zijn stimuleren. „Dat was drie 9eleden. Het had effect, maar inmiddels weer aardig wegge- Dorpsgenoot Bart, zelf al meer tointig jaar fanatiek speuler, had jaar geconstateerd dat er min- kelnemers waren „Ik vind dat er ledereen moet meedoen, dat erbij, da's gezellig." Hij wist dat Boon al eens iets op touw had en zocht contact met hem. hebben de Cocksdorper inhoud "et telefoonboek verdeeld en zijn et bellen geslagen. Kijk, de ?n die al jaren meedoen hoef je 'j elkaar te roepen, dus dat !de. Van de rest wilde een deel tiet en de rest kwam." Acht groepen Zo'n 15 potentiële speulers kwamen twee weken geleden bijeen in het Ei erlandse Huis. Daar kregen ze een lijst met ideeën om uit te beelden voorgeschoteld van het enthousiaste tweetal. Bart Boon: „Sommigen had den zelf al een idee, dat is natuurlijk ook goed. Maar voor de meesten vormt het onderwerp een probleem. We hebben acht groepen gevormd, zodat men er zelf nog wat kennissen bij moet vragen." Jaap Boon legt uit dat veel Durpers wel willen spelen maar net dat laat ste duwtje nodig hebben. „Of het zijn mensen die hier pas wonen. Maar die horen er ook bij en moeten ook meedoen." Bart Boon heeft met zijn vaste „speul-maatje" Ernst-Jan de Graaf het plan opgevat volgend jaar voor Ouwe Sunderklaas een ruilbeurs voor grimmen te houden. „Ik denk dat alle vaste speulers voor een vermogen aan maskers op zolder heeft. Door ze te ruilen hoef je niet ieder jaar een nieuwe te kopen. Je wil toch iedere Vrijwel ieder jaar geeft de Texelse IJsbond enthousiaste schaatsers ge legenheid om een zondag te gaan schaatsen in het Thialf-stadion in Heerenveen. Veelal eind januari en dan alleen als er nog niet op natuu rijs kan worden geschaatst. Mede door de grote belangstelling (vorig jaar 128 deelnemers) heeft de IJs bond besloten ditmaal al vóór de winter naar Heerenveen te gaan en wel op zondag 15 december. De kosten bedragen f30,— p.p. uit en thuis. Leden van de ijsclubs betalen op vertoon van een geldige leden- kaart slechts ƒ25,—. Deze lage prijs is mede mogelijk door de sponsering van de Sportshop van Theo Legierse en is inclusief de toegang van het stadion en de overtocht met de Teso. De bus vertrekt 8.45 uur vanaf de Elemert. Opgave van deelnemers tot uiterlijk dinsdagavond bij: W. v.d. Berg, tel. 18243; M. Visser, tel. 14712; P. Eelman, telefoon 13038. Sinds woensdagmiddag is de 8-jarige Milas van der Plaats uit Den Burg de trotse bezitter van een gloednieuwe mountainbike. Hij kreeg deze sportie ve fiets, ter waarde van f730,-, als winnaar van een kleurwedstrijd, geor ganiseerd door het broodmerk Tarvo in samenwerking met Albert Heijn. In deze supermarkt kreeg Milas de mountainbike uitgereikt door niemand minder dan Sinterklaas, in het bijzijn van bedrijfsleider A. Hendriks. De jury was zeer onder de indruk van de in zending van Milas. Samen met zijn 4-jarige broertje Dewi, moeder Hima- ni en vader Deva had hij er een enorm werkstuk van gemaakt. „Het is als het ware een hele galerie ge worden, met een Rembrandt, een Pi casso en een Milas", aldus mevrouw Van der Plaats. Het familie-zesluik werd beloond met één van de vier fietsen, die als hoofdprijs beschikbaar waren gesteld. Daarnaast heeft het Texelse AH-filiaal een eigen Sint- kleurwedstrijd gehouden. Uit 153 in zendingen trok Zwarte Piet drie win naars. Hun namen zijn: Rick den IJzerman (2 jaar), Zeebries, Den Burg; Fausto Albers (8 jaar), War moesstraat, Den Burg; Angelique Boon (7 jaar), Wilsterstraat, Den Burg. Enkele weken geleden zijn diverse verenigingen met collectebussen voor het Nationaal Jeugdfonds over het eiland gegaan. In totaal werd ƒ4432,60 opgehaald. De helft van het bedrag gaat naar Jantje Beton, de andere helft is voor de collecte rende vereniging. Alle gevers worden uiteraard bedankt voor hun bijdrage. keer anders voor de dag komen. Maar het is nu te kort dag om nog wat te regelen, dus dat houden we een jaartje in 't vat." yïï&j Willem ..Sjeik" Bakker, rechts bijgestaan door Henry van der El en links door William Pijnacker. neemt verontwaardigd het nieuws door. De feesttent, die tijdens Ouwe Sun derklaas in Den Hoorn zou staan, wordt niet geplaatst. Wegens te ver wachten overlast heeft de gemeente geen vergunning afgegeven. Nog voordat daartoe werd besloten, blie zen de drie initiatiefnemers de „red dingactie" van Ouwe Sunderklaas af. Reden: „We voelen ons door de feestcommissie en de gemeente in ons hemd gezet." Intussen lacht Den Hoorn in zijn vuistje en zoeken de bewoners alvast een passende vermomming. Ouwe Sunderklaas in Den Hoorn is niet meer wat het isgeweest. Stééds vroeger op de avond keren de Stiene- pikkers hun dorp de rug toe, en stor ten zich in het nachtleven van Den Burg. „Ten koste van onze gezellig heid", meent „Sjeik" Willem Bakker. „De kroegen worden na het speulen leeggezogen, omdat de prijsuitreiking na het speulen steevast in „De Wald hoorn" plaatsvindt." Volgens Bakker is het dan afgelopen met de gezellig heid en rijden de taxi's af en aan naar Den Burg. William Pijnacker en Henry van der El, van café „Happy Days" dat op een steeds vroeger tijdstip de deur op slot gooide, had den een oplossing. Pijnacker: „Een tent achter het dorpshuis, waarin weliswaar niet zou worden gespeuld, maar waar wel leuke muziek en een drankje voorhanden zou zijn. De tent moest het middelpunt van de gezel ligheid worden. Van versnippering van het publiek in de kroegen zou geen sprake meer zijn. Strop Tevoren wist het tweetal dat het geen winst zou opleveren, maar „Ou we Sunderklaas stond weer op de rails." De feestcommissie, de dorps- commissie en de horeca gingen ac- coord, dus er leek geen vuiltje aan de lucht. Van der El: „Totdat we ge ruime tijd later een brief kregen - ge richt aan de Aktiegroep Ouwe Sunderklaas (AGOS) - waarin de feestcommissie op de gemaakte af spraken terugkwam. Tot overmaat van ramp was in dorpsblad „De Hoornder" slechts heel summier van de nieuwe opzet melding gemaakt." Voor het ondernemende tweetal, dat al de nodige verpichting had aange gaan, was de aardigheid eraf. „Inder daad, we hebben een financiële Jeugdige personen beschadigden door het spelen met vuur handvat en klep van de fietstas van een in woonster van Den Burg. De vrouw had haar fiets gestald voor een win kel aan de Parkstraat. Zij deed dins dag aangifte bij de politie, maar de vernieling had vorige week donder dag al plaatsgevonden. De politie zoekt getuigen, zodat de schade eventueel kan worden geregeld. (Foto Gerard TimmermanI strop." Piet Schneider, de feestcommissie-voorzitter die wij om reactie vroegen, wist gisteren nog van niets en reageerde verbaasd. „Jammer dat het zo moest lopen, maar Ouwe Sunderklaas zal gewoon doorgaan hoor." Druppel De verslagenheid van het drietal nam nog toe nadat b en w na overleg met de politie, besloten geen vergunning voor de tent te verlenen. „Deze opzet vinden wij niet bij Oude Sunderklaas passen. Klachten door lawaai-overlast is niets nieuws in het dorp", aldus een zegsman van de gemeente. Het was voor Willem Bakker de druppel die de emmer deed overlopen. „Vol gens mij had er niemand wakker van gelegen." ft vt—nrtrooeax*ik.'*M} «n Met verontwaardiging lees ik in de Texelse Courant dat het college van B en W de raad een voorstel doet tot verruiming van de verkoop van vuur werk. Van een college dat de leef baarheid hoog in het vaandel heeft, komt mij dit nogal vreeemd voor. Ik hoop dan ook dat de leden van de gemeenteraad dit voorstel niet zullen steunen. Op de scholen wordt door de politie gewaarschuwd tegen het te vroeg af steken van vuurwerk. Met het bo venstaande voorstel wordt de kat op het spek gebonden. Mevr. G. C. Rüngs-Wuis De Koog Sinterklaas heeft nog maar nauwelijks zijn hielen gelicht, of Texel raakt in de ban van Ouwe Sunderklaas. Omdat 12 december met rasse schreden nadert geven wij alvast wat ideetjes om te „speulen": Incassobureau komt om geld van nep- opdrachten. Graffity „Make love, not war" aangebracht bij vuurgeleidingsapparatuur luchtmacht. Cees van der Werve gaf alle duinen een naam. Fazanten met bril illegaal uitgezet. Sil Boon is steeds op zoek naar iets nieuws. Gulle raad maakt van begroting gatenkaas. Kinderdagopvang onder dak in de Buitelboet. Nieuw bestuur voor Radio texel. Koger postkantoor wordt galerie. Martin de Weijer houdt gratis rechtsspreekuur. De Koog heeft een nieuwe ijsbaan. Oosterend bijna ook. Leliewerkers in personeelsproblemen. Tunnel onder Pontweg bij kruising Hoornderweg duur en vrouwonvriendelijk? TVO: ondernemers worden gebruikt als melk koeien. Griek en Boekei konden de hand van Bush bijna schudden. Steen weert bussen AOT uit het centrum van Oosterend. Bedrijven willen geen éénrichtingverkeer in de Kikkertstraat. Jan van Asselt grote afwezige tijdens begro tingsbehandeling. Compostvaten en groene minicon tainers uitge reikt. Ludieke voorlichtingsbijeenkomsten ge meente. Teso wil maatregelen tegen aandelenvlucht Nel Eelman-van 't Veer verlaat de gemeente raad en wordt opgevolgd door Jan Koolhof. 1 Wampex: ik ben achterna gezeten door veertig koeien. Politierechter Punt vindt Texelaars niet slechter dan andere mensen. Staatsbosbeheer wil 't Woutershok afstoten. Vogelaars enthousiast over Euro Bird Week, maar Texelaars iets minder. Toch fietspad naar paal 9? Gerbrand Poster: „Je mag fietsers niet als verkeersdrempel gebrui ken." Nieuwbouw: VVV-kantoor, EcoMare, 't Stappe- land, KTF, onderhoudskade Teso. Openbaar toilet of urinoir in centrum Den Burg' Verplicht plassen voor men het café uitgaat7 Actie in de Cocksdorp tegen gevaarlijke lage paaltjes. Jubilea: Texels fanfare honderd jaar. ZDH zestig jaar. Discussie rond theatervoorziening in Den Burg: wel of geen toneel in De Lindeboom? Nieuwe reddingsboot gedoopt tot „Beursplein 5". Geluidsmetingen: horecazaken hangt dwangsom boven het hoofd. Zandsuppletie De Koog afgerond. Fusie RSG/LBO Horeca-sluitingsregeling 1-2-3 voldoet goed Belgen hebben toenemende belangstelling voor vakantie op Texel. Verlies werkgelegenheid door sluiting PEN el ders gecompenseerd? Israël verdonkeremaant Texelse aardappelen van Donatus. Cocksdorper ondernemers zien brood in wor menteelt. Noodcamping nog maar één nacht open. Rondje Texel ging voor het eerst niet door. Ontwikkeling De Mars: De Porto (paarden) en Van Heerwaarden (slager) in de problemen. Afdekken vuilstortplaats bijna klaar. Texelse schilder Welboren naar Paaseiland. Agrariërs verontrust door relatienotaplannen provincie. Zeehondenvrouwtjes uit Harderwijk op huwe lijksreis naar Texelse mannetjes in EcoMare. Artsenpost in De Koog: komt ie er wel of niet? Texelse asperges. Maarten boon opvolger van Cor Ellen in Mari tiem Museum. Schulpengat in de vaart, oude enkeldekkers wachten in Den helder op koper. Vriendschapsbanden Texel met Rügen, Georgië en Paaseiland. Onderzoek naar het maken van echt Texel bier. Oesterkwekerij in koelwaterbassin PEN? Minirotonde op kruispunt Nieuwlanderweg/Rui- gendijk. Sunderklaas in De Cocksdorp dit jaar met een overweldigend aantal speulersBart en kon hopen dat hun goede voorbeeld wordt gevolgd (Foto Archief Texelse Courent)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 13