F Kleinschalig vakantiepark verrijst in 't Stappeland Jubileumfilm door KTF ten doop gehouden Doe-het-zelvers verwezenlijken droom Asielzoekers eristenbelasting TVO: „Texel een buitenbeentje met precariorechten" Marinierskazerne bewaakt door MBK Raadsvergadering de drukke me,k"amh«d«" gunden Hens Helsema. Cees Zijm. Dirk Kuip en Richard Bakker rich even tijd om te poseren. ,Foto c.,„a Tim- VERVOLG VAM PAGIMA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 DAG 6DECEMBER 1991 TEXELSE COURANTPAGINA 5 „Als Livingstone in z'n eentje 144 vakantiewoningen kan neer zetten, kunnen wij met z'n vieren toch wel 16 huizen bouwen", aldus Richard Bakker. Samen met drie andere logiesverstrekkers uit De Koog ontwikkelt hij pal naast het Beach Park, een recrea tieproject ter grootte van driekwart hektare. Het ondernemende viertal doet al het werk, van de voorbereiding tot de bouw, zelf. aanpak. Kuip: „Als kleine zelfstandi gen moeten we zelf de financiën zien rond te krijgen. Verspreid over meer dere jaren zal dat geen probleem zijn." Hoewel alle vier tevoren een begroting hebben gemaakt, kunnen ze geen van allen exact becijferen cte aanleiding is het gemeente plan om de toeristenbelasting te >gen van 95 cent naar een gul- Per nacht. Terwijl vast staat dat «iet niet zo hoog zou hoeven ils alle verhuurders ook werkelijk irschuldigde belasting zouden af in. Er wordt veel ontdoken en nate het tarief hoger wordt, I het aantrekkelijker om dat te De goedwillenden lijden steeds onder de nalatigen". Veel ontduiking lel overnachtingen door de ge ile worden „gemist" is niet pre- Dirk Kuip uit De Koog zocht net als andere kleine logiesverstrekkers al geruime tijd een geschikte locatie om zijn verhuuractiviteiten te vergroten. „Het bleek moeilijk een bouwperceel te vinden." Tot zijn stomme verba zing kreeg Jarino uit Roden kort daarop toestemming om in 't Stappe- land liefst 144 bungalows te bouwen. Kuip benaderde enkele collega's, van wie hij wist dat ze uitbreiding zoch ten. Naast Richard Bakker, de exploi tant van hotel 't Jachthuis aan de Boodtlaan, waren ook dorpsgenoot Hans Halsema en appartementenver huurder Kees Zijm uit De Waal geïn teresseerd. Het viertal trok de stoute schoenen aan en vroeg de gemeente vergunning voor het bouwen van der tig huizen. Nadat de vier bij de zit tende raadsleden begrip hadden gekweekt voor het initiatief en de be nodigde procedures waren gepas seerd, kregen ze voor vijftien woningen toestemming. „Dat getal kan je niet door vier delen, en omdat we ieder vier huizen wilden realiseren mochten we er uiteindelijk zestien neerzetten", aldus Bakker. Dat kon dankzij een bestemmingswijziging op een terrein dat eigenlijk was bestemd voor kwaliteitsverbetering van cam ping „Om de Noord". Collectief De collectieve aanpak had naast be grip van gemeentezijde nog een an der voordeel. De bouwkosten per cies bekend. In elk geval is het aanzienlijk, zo wordt geconcludeerd uit het feit dat tussen het aantal overnachtingen dat er volgens de Teso vervoerscijfers op Texel moet zijn en het aantal overnachtingen dat door de logiesverstrekkers bij de ge meente wordt opgegeven, een „gat" zit van meer dan 30%. De belasting zou per jaar dus tonnen meer kunnen opbrengen. Los daarvan vindt het TVL-bestuur dat verhoging van het tarief tot een gulden het overschrijden van een psychologische drempel betekent. Hoewel ook het nieuwe tarief weinig voorstelt in vergelijking met het to taal aan dagelijkse bestedingen van de gemiddelde toerist, is het geen onbetekenend bedrag meer, zodat de concurrentiepositie van Texel in het geding is. Promotioneel gezien is het ongelukkig dat Texel nu al een lande lijk gezien hoog tarief hanteert. Voor zitter Gerard Zoetelief van de vereniging Kleine Logies Verstrekkers (onderdeel van de TVL): „In vergelij king met andere toeristengebieden langs de Nederlandse kust die enigs zins vergelijkbaar zijn met Texel of al thans op dezelfde markt opereren, zitten wij met onze toeristenbelasting in de top Het is niet goed om de duurste te zijn". Te laat Een ander bezwaar dat de TVL heeft tegen verhoging is dat de afgelopen jaren steeds al méér dan trendmatige verhogingen werden doorgevoerd. Daarbij komt nog dat de verhoging veel te laat aan de orde wordt gesteld. Wuis: „Er wordt nu al volop verhuurd voor het nieuwe seizoen. woning konden aanmerkelijke worden gedrukt. „We kopen veel materialen gezamenlijk in, waardoor we veel geld besparen." Het meeste geld houden de investeerders in hun zak door zelf de handen uit de mouwen steken en het werk niet uit te beste den. Zowel het ontwerp als bouw ge beurt door het viertal zelf. Stuk voor stuk blijken de duizendpoten in de loop der jaren bouwervaring te heb ben opgedaan. Ze hebben gekozen voor gelijkvormige, compacte bunga low's met een vloeroppervlak van 65 vierkante meter, waarvan de traditio nele vorm sterk afwijkt van de Livingstone-villa'^. In elk huis bevin den zich drie slaapkamers, waarvan één op de begane grond. Hoewel alle huizen identiek zijn, bepaalt elke eigenaar welk materiaal hij wil ge bruiken. „De één stelt eenmaal niet dezelfde eisen als de ander", aldus Bakker. Elk huis wordt steen voor steen gemetseld. Het installatiewerk wordt voor een deel in eigen beheer uitgevoerd. Financiën Nadat in augustus is begonnen met de bouw van vier vakantiehuizen, is het streven deze voor aanvang van het toeristenseizoen klaar te hebben, zodat direct met de verhuur kan wor den begonnen. De bouw van de ove rige twaalf zal worden gespreid over enkele jaren. Dat lange tijdsbestek komt niet alleen door de kleinschalige De reiswereld verlangt in juli/augus tus een definitieve tariefstelling voor het volgende jaar en daar hoort de toeristenbelasting ook bij. Het druk werk is voor een groot deel al klaar. Als er straks een hoger tarief komt, moet dat in de folders worden veran derd, waardoor de aandacht extra wordt gevestigd op de hoogte van het bedrag. Ik vrees dat veel verhuur ders daar niet aan zullen meewerken. Echt, het is voor alles beter dat het tarief ongewijzigd blijft en dat we zo gauw mogelijk een eerlijker en effi ciënter systeem opzetten, dat veel meer opbrengt". Bootkaartje Overigens is de situatie ook bij invoe ring van een „vaste" toeristenbe lasting nog niet ideaal, omdat toeristen die op Texel geen nachtver blijf genieten, buiten schot blijven. Evengoed - en naar verhouding mis schien nog wel meer - maken zij ge bruik van de openbare voorzieningen van het eiland. Die dagjesmensen vormen ca 6% van het totaal aantal aanwezige toeristen. Daar zit waar schijnlijk groei in, temeer daar de ge meente (in tegenstelling tot vroeger en tot verbazing van menigeen) be vordering van het dagtoerisme tot doelstelling heeft gemaakt. Het meest voor de hand ligt deze catego rie te belasten met een heffing op het bootkaartje, maar Teso heeft tot dusver altijd geweigerd om als ge meentelijke kassier op te treden. Niettemin wil men dat ook dit aspect van het vraagstuk opnieuw aan de orde wordt gesteld. Rob Zuidwijk zal als exploitant van irie 't Pikantje. dat zich pal onder Motel bevindt, veel met de asielzoekers gecon- tod worden. ..Ik heb in mijn jonge jaren "er buitenlanders te maken gehad", al- 'e Amsterdammer van geboorte. ..Maar nooit moeite gehad met deze mensen. in weet je het natuurlijk nooit, maat we tel." Samen met echtgenote Lilian ser- l>ij o a. Surinaamse gerechten. ..Maar de nse Pizzaiola is mijn specialiteit." Mis- vrorden de nieuwe bewoners geziene tin zijn restaurant. /Foto's Go/ord Timmc/moril Onbekend gens mevrouw Verlind heeft het isterie niet gekeken naar de om- mg waarin de asielzoekers te- itkomen. Het feit dat De Koog ir 800 inwoners heeft, is niet jgewogen. Ook zij wijst erop dat badplaats jaarlijks een groot aan- bezoekers ontvangt. „Asielzoekers heus geen andere mensen. Onbe- i maakt onbemind. Toen we in Ierland pas begonnen met deze ang, kwam er vaak protest vanuit plaatselijke bevolking. Nu niet •r. Sterker nog: uit de bevolking ben zich veel vrijwilligers aan om asielzoekers te helpen." Vrijwilligers ,'oor een vast aanwezige begelei- I kan worden gezorgd, zoals de iscommissie wil, is nog onduide- In het algemeen worden in noo- vangcentra geen medewerkers de stichting POA (Project Op- j Asielzoekers) geplaatst. Wel on- louden de medewerkers (matig contact. Of voor de Texel- ituatie een uitzondering kan wor- gemaakt, kon gisteren niet ben bevestigd door de WVC- ilichtster noch door een woord ster van de Vereniging Vluchte- anwerk Nederland in Amsterdam, een coördinerende rol heeft, oodopvangcentra wordt gewerkt vrijwilligers. Volgens mevrouw I. man uit De Cocksdorp van de hting Vluchtelingenwerk Texel zal op Texel grote problemen geven, nenteel beschikt de stichting over vrijwilligers voor de vier asiel- nnen (twintig personen), die op H zijn gehuisvest. Oproepen via So Texel en de Texelse Courant le ien slechts twee positieve reac- op. Vreemd pakhuis touw Ezerman geeft aan dat :htelingen veel aandacht vragen, mensen hebben je voor van alles rag wat nodig, vaak moet je ze en bij de doodgewoonste dinget- Zeker in het begin voelen ze zich sen kat in een vreemd pakhuis." de zaken in De Koog zullen wor- geregeld, wist zij gisteren nog „We zijn nog niet op de hoogte racht, maar dat zal de komende in vast en zeker gebeuren." loners van De Koog kunnen met ituele vragen terecht bij de «commissie: Frits Agter, tel. 83, Hans Huisman, tel. 17779, (art Bos, tel. 17689. De dorps- imissie wacht echter nog op ir informatie vanuit de betrokken mties. hoe hoog de kosten uiteindelijk zullen uitvallen. „Het arbeidsloon zal zeker meevallen", stellen de doe-het - zeivers volmondig vast. „En het werk dat we er nu instoppen, krijgen we in ons latere leven terugbetaald." Één derde van de stichtingskosten komt voor rekening van de ondergrond. „Land dat mijn opa, die boer was, voor anderhalve gulden per meter ooit aan de gemeente heeft ver kocht", mijmert Dirk Kuip. Inventief De driekwart hektare daarvan, waar op de huizen komen te staan, wordt door de gemeente als één geheel be schouwd met het naburige Beach Park. De ondergrond wordt door de gemeente bouwrijp opgeleverd, die de uitvoer van dat werk heeft opge dragen aan bouwgigant Livingstone. Volgens Kuip zou het werk sneller kunnen. Omdat de aanleg van een bouwstraat en een deugdelijke stroom- en watertoevoer nog te wen sen overlaat, moeten Kuip en zijn col lega's menigmaal een beroep doen op hun vindingrijkheid. „Als een vrachtwagen iets aflevert, moeten we om te voorkomen dat het voertuig wegzakt, razendsnel rijplaten voor de wielen neerleggen." Nu op grotere hoogte wordt gemetseld, begint het ontbreken van krachtstroom de bouwvakkers parten te spelen. „Zon der electriciteit heb je niks aan een bouwlift. Inventiviteit van het viertal bood uitkomst. „We hebben een trac tor met een hefinstallatie aange schaft, waarmee het materiaal zonder problemen op werkhoogte kan worden gebracht." Nu de vorst in aantocht lijkt, zijn de bouwers be zorgd over de watertoevoer voor aan maak van specie. Het vocht wordt via een bovengrondse leiding van een woning verderop aangevoerd. „Eén ijsnacht en hij is stijfbevroren", voor spelt een bezorgde participant. On danks de complicaties zijn twee van de vier woningen wind- en wa terdicht. Voor de verhuur van de vakantiehui zen zal iedere deelnemer zelf zorgdra gen. „Wij gaan niet met Creatief in zee." Uit vergelijkende gegevens van de Kamer van Koophandel Noordholland blijkt dat Texel qua hoogte en op bouw van de precariorechten een buitenbeentje is. Dat schrijft het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) in een brief aan b en w en de gemeenteraad, waarin opnieuw met kiem wordt gevraagd van de voorge nomen verhoging van deze be lastingverordening af te zien. Voor de begrotingsvergadering van de gemeenteraad op 19 november j.l. richtte het TVO-bestuur al een ver zoek aan de Texelse politiek om de sterke stijging van het precariotarief een halt toe te roepen. De afgelopen jaren verhoogde de raad deze be lasting (voor het gebruik van ge meentelijk eigendom door derden: het bekendste voorbeeld is het plaatsen van een terras op straat) met forse percentages. „Mede door die extreme verhogingen is de precariobelasting op een onaanvaardbaar niveau geko men", aldus TVO. Het verbond ziet de precariorechten liever verwerkt in de onroerend goed belasting. B en w vinden dat het tarief nauwelijks in verhouding staat tot de opbrengsten voor de ondernemers. In de begrotingsvergadering staakten de stemmen (7-7), zodat deze kwestie in de raad van december (dinsdag a.s.) opnieuw aan de orde komt. Inmiddels hebben de onderne mers de Kamer van Koophandel inge schakeld. Veel gemeenten in de provincie blijken geen precariorechten te heffen of er lagere tarieven op na te houden. In vergelijking met een kustgemeente als Bergen hanteert Texel tarieven die minstens vier maal zo hoog zijn. TVO: „Verder heft de gemeente belasting voor in feite on benullige zaken, zoals vlaggen, stoep treden, lantaarns en spandoeken, variërend van f36,- voor een vlag tot f73.000,- (I) voor een spandoek per jaar. Er is alle reden om deze omstre den verordening in te trekken, c.q. de verhogingen ongedaan te maken." Situatieschets van t Stappeland De vakantiehuizen van vier Texelaars bevinden zich aan de noordzijde van het park. De uitgebreide viering van het 100-jarig bestaan van het Koninklijk Texels Fanfare en de totstandkoming van een nieuw gebouw voor dit mu ziekkorps, is voor het nageslacht vastgelegd. Jaap Bakker uit Oude- schild en Jaap Eelman uit Den Burg maakten en tachtig minuten durende videoreportage die voor iedereen te koop is voor f30,-. In aanmerking nemend dat het ama teurs zijn, mag worden gezegd dat ze werk van verrassend goede kwaliteit hebben afgeleverd. Dat bleek woens dagavond toen voor een gezelschap leden en andere geïnteresseerden de première werd gehouden in het nieu we gebouw. Al in een vroeg stadium was het duo betrokken bij de voorbereiding van de festiviteiten en de nieuwbouw. Ze legden alles vast op een wijze die ge tuigt van goed filmisch inzicht. Dat is niet zo verwonderlijk want Jaap Eelman is al jaren een serieus smalfilmer, lid van de Texelse film club, die al vaker films heeft gemaakt die uitstaken boven het gemiddelde amateurniveau. Hij was voornamelijk camera- en geluidsman en bracht het gecompliceerde montagewerk tot een goed eind. Met Jaap Bakker werkte hij zeer vruchtbaar samen, want Bak ker legde de contacten, leverde de ideeën, regisseerde bedacht de grap pen en wendingen, waardoor de toch wel vrij langdurige film ook genoeg lijk is voor mensen die geen directe bindingen hebben met het on derwerp. Op originele wijze wordt in beeld ge bracht hoe de feestelijkheden en de actie „Onder dak" worden voorbe reid. Diverse vergaderingen passeren de revue, de verkoop van het oude gebouw aan de firma Kooiman, de activiteiten van de doe het zeivers bij de nieuwbouw, de openingsplecht- heid, de jubileumrondgang, de jubi leumuitvoering, de tekenwedstrijd, het optreden van het nostalgieorkest, etc. Het aardige is dat de voorberei dingen van de diverse onderdelen van het feest haast even veel aandacht krijgen als de gebeurtenissen zelf. Een sterke kant van de film is ook dat duidelijk wordt hoe de burgerij zich betrokken voelt bij het wel en wee van het korps. Men slaat graag zijn spaarvarken stuk als er geld no dig is voor een nieuw onderkomen. Het slot van de reportage wordt ge vormd door een speelfilmpje over een beschonken KTF-lid dat op zijn fiets huiswaarts wil keren en op de Slin ger!! weg in de armen loopt van een tweetal politieagenten. De film kan worden besteld bij Jaap Eelman (telefoon 10092) of Jaap Bakker (13918). De Joost Dourleinkazerne („de Mok") wordt sinds begin deze week be waakt door het Marine Bewakings Korps (MBK). Daar was al eerder sprake van, maar het werd steeds uitgesteld. Veel verandert er niet; be zoekers van het kamp dienen zich te melden bij de wacht. De gemeenteraad heeft dinsdag a.s. de maandelijkse openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur in het ge meentehuis. De agenda is als volgt: 1. Opening. 1a. Onderzoek geloofsbrieven en toe lating nieuw benoemd raadslid. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering de dato 12 november 1991. 4. a. Ingekomen stukken: b. Medede lingen; c. Beantwoording vragen, 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 6. Verschuiving investering telefoon centrale gemeentewerken. 7. Beleidsplan 1992 tot en met 1995 van de D.S.W. De Bolder. 8. Renovatie brandweerauto. 9. Herinrichting raadzaal. 10. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het bouwplan van: a. de heer G. J. Dekker voor uitbrei ding bebouwing van de kartingbaan aan de Akenbuurt met een schuur/werkplaats. b. de heer S. During voor de uitbrei ding van een atelier aan de Bla zerstraat 4 te Oosterend. 11. Besteding gelden bijzondere bijstand. 12. Aanpassing raamsubsidies in het kader van de WAGGS. 13. Overdracht overslagstation aan H.V.C. 14. Herstraten De Waal 1e fase. 15. Ruimtegebrek o.b.s. De Bruinvis. 16. Beschikbaarstellen krediet voor de verbouw van de St. Jozefschool. 17. Herbestemming diverse zaken be grotingsvergadering: a. diverse leges; b. precariorechten; c. toeristenbelasting; Heroverwegings- besluiten: d. bibliotheek De Cocks dorp; e. investeringssubsidies groter dan f20.000,-. 18. Wijziging Algemene Politieveror dening Texel 1984. 19. Overheveling post onvoorzien (bestemd!. 20. Wijziging volumebesluit dorpsver nieuwing. 21. Vervallen. 22. Aanleggen parkeervakken Strij- bosstraat en Duinroosstraat. 23. Voorstel tot aankoop van 1 basis aandeel in aandelenkapitaal n.v. Gas bedrijf Kop van Noord-Holland. 24. Wijziging legesverordening 1992. 25. Wijziging verordening reinigings rechten 1992. 26. Rondvraag. 27. Sluiting. titstreeks heeft onderhandeld met eigenaar van Motel Texel, de heer I, Notenbomer uit Roden. De ge- ente werd pas ingelicht, toen (C en Notenbomer tot een ak- jrd waren gekomen. De suggestie het beschikbaar stellen van ac- nmodatie een financieel uiterst lu- lieve zaak is voor de betreffende lememer, wordt door de WVC- Dfdvoerster ontkend. „Het gaat I om hoge vergoedingen, we gaan van een gemiddelde dagprijs." v.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5