Cjrocn wartsjexeh in het harL, Srondontrekking landbouw )ndermijnt werkgelegenheid Reinigingsrecht geeft schrik in huishoudens Schokkende conclusies in LEI-rapport: V. edeputeerden voor verleg naar Texel Tussen dijk en duinenrij Vluchtelingen andbouw wil Texel sIs voorbeeldgebied Nieuwe accommodatie voor bemanning wipperploeg sw TX 1 „Cornelia" feestelijk in gebruik genomen Vuilstortplaats al bijna veranderd in fraai stukje natuurgebied w Jachtcombinatie is boos over beschuldigingen B en w waarschuwen raad voor gevolgen begrotingsvoorstellen Inbrekers betrapt pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10639 pr advertenties, abonnementen, etc. geveld en de Rooy B.v, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, sloon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220-14111. iactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. jactie buiten werktijd pa de Graaff, Pater Witteplem 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 DINSDAG 10 DECEMBER 1991 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los /1.20 i voltooiing van de tweede fase van de Relatienota, rond het ar 2000, zal de werkgelegenheid in de Texelse landbouw met ftien procent zijn gedaald. In de toeleveringsbedrijven zal het mtal banen met liefs dertig procent zijn afgenomen. Keiharde inclusies die staan in het gisteren verschenen rapport „Texel het natuurbeleidsplan rond 2000" dat werd gemaakt door it LEI (Landbouw Economisch Instituut) in opdracht van de ovincie Noordholland. deputeerden Jan Achterstraat en ins Tielrooij brachten gisteren een ksembezoek aan het eiland om de komst van het LEI-onderzoek ach- eenvolgens met het college en rtegenwoordigers van agrarische mdorganisaties te bespreken. Wet- uder Klaas Barendregt zei in een rste reactie geschokt te zijn. „De komst van het rapport staat haaks onze werkgelegenheids- elstelling. waarin we pleiten voor n evenwichtige verdeling in de ttoren. Voor het college is een eede fase van de relatienota on- :eptabel." Op 14 januari zullen b w een tweede gesprek met de deputeerden hebben, maar dan in arlem. het college was het de beurt aan landbouwvoormannen om hun gal spuien ten overstaan van de twee deputeerden. „Zestien procent van beroepsbevolking is werkzaam in landbouw, landelijk maar vier pro- it. Toch wordt in de tweede fase de relatienota tien procent van cultuurgrond op Texel als natuur- )ied aangewezen, terwijl dat in de t van de procincie maar de helft De landbouwers waren ronduit igeslagen door de cijfers. „Op komt de klap hard aan, wat ons ireft geen tweede fase", luidde de sdschap aan de gedeputeerden, tweede fase, zo staat in het rap- t te lezen, zal boven de gestelde lien procent ten koste gaan van j eens drie procent van de werk- egenheid in de Texels landbouw, deputeerde Tielrooy zei een derma- groot verlies aan banen (15 pro- itl in het jaar 2000 niet te hebben crzien. „De gevolgen van de twee fase van de relatienota (drie pro- ïtl, geschetst in het rapport, vallen echter mee" Geen onteigening ir het overleg met het college van in w en de landbouwvertegen- ■ordigers, dat op verzoek van de ieputeerden had plaatsgevonden, Tielrooy het volgende: „Er is door «ie partijen genuanceerd op het port gereageerd. De reactie en de l'ijpende gevolgen voor de werkge- enheid in en rond de landbouw Het LEI-rapport, waarin de gevolgen van de grondontrekking voor land bouw en agribusiness worden ge- schets is, gedeeltelijk het resultaat van bureau-onderzoek. Voor het ove rige zijn de conclusies gebaseerd op vraaggesprekken die onlangs zijn ge voerd met vertegenwoordigers uit de Texelse landbouw- en toeleveringsbe de agrariër die een beheersovereen komst met de overheid aangaat. Het voornemen is dit voor het jaar 2000 gerealiseerd te krijgen. Kuiper: „Dat zal moeilijk haalbaar zijn, want nu is nog maar 131 hectare reservaat aan gekocht." 120 Daarvan liggen op rot- ganzenboerderij Zeeburg, die al in 1976 werden aangekocht. Te zuinig In de volgende variant, variant I, wor den de voorstellen van het Natuurbe leidsplan overgenomen Dat betekent dat voor het jaar 2020 nog eens 100 hectare beheersgebied, 515 bunder reservaatgebied en 255 hectare na tuurontwikkelingsgebied (overgangs gebieden van natuur naar landbouwgrond) aan de oppervlakte cultuurland moet worden ontrokken. Met de animo voor een beheersover- rapport geschetste 35 procent. „De beheersvergoedingen zullen drastisch omhoog moeten, anders lukt het niet om voor 2000 het beheersgebied in gevuld te krijgen." Compromis Het compromis tussen wel of geen tweede fase relatienota (variant III, bedacht door het LEI zelf, gaat ervan uit datin de eerste en tweede fase samen evenveel reservaat- als be heersgebied moet worden gereali seerd. De oppervlakte natuurontwikkelingsgebied blijft on aangetast. Dick van Heerwaarden (LTB): „Ook geen haalbare kaart, om dat de gebieden teveel geconcen treerd liggen. Individuele bedrijven kunnen ten hoogste vijftien procent van het cultuurland missen." Zonder de tweede fase van de Rela tienota zal oppervlakte cultuurgrond door bebouwing- en wegenaanleg en de gevolgen van de eerste fase de komende tien jaar afnemen met 633 hectare (7,5 procent). Grasland zal daardoor het meest worden inge krompen (14 procentl. Het aantal melkkoeien zal mede door voortschrij dende melkquotering aanzienlijk da len De omvang van de akkerbouw zal waarschijnlijk niet veranderen. De Lees verder pagina 2 Een bloeiende bollenveld langs de Rommelpot schien verleden tijd. zullen beslist van belang zijn bij de besluitvorming over hetplan." Tielrooy was niet onder de indruk van het naar verhouding grote aandeel van Texel (tien procent van het beoogde natuurgebied in Noordholland). „Texel heeft eenmaal bijzondere natuurwaar den." Eerder gedane beloften aan de Texelse gemeenschap over begren zing van het relatienotagebied wen telde de gedeputeerde af op zijn voorganger. Tielrooy gaf tijdens het overleg de toezegging dat geen ge bieden zullen worden onteigend. „We krijgen dat zwart op wit toe gestuurd", aldus Rinus Kuiper van de HMVL. bij Den Hoorn. Door de tweede fase van de relatienota is dat lentefenomeen in de toekomst mis- (Archioffoto) drijven. Belangrijkste conclusie: De produktieomvang, inkomens en werk gelegenheid in vooral de veehouderij zullen belangrijk afnemen. Het LEI heeft onderzocht of een wijziging in de planvorming van Gedeputeerde Staten de perspectieven van de agra rische sector positief kan beïnvloe den. Het rapport gaat uit van drie varianten. De basisvariant is een uit voering van de eerste fase van de re latienota. Daarbij is 773 hectare reservaatgebied aangewezen (land dat op den duur door een natuurbe schermingsorganisatie zal worden verworven) en 123 hectare beheers gebied (land dat eigendom blijft van eenkomst blijkt het slecht gesteld. „Op dit moment nog maar zes hecta re", aldus Kuiper. Voornaamste reden voor de geringe belangstelling blijkt de lage beheersvergoeding (ca. f900,-per hectare). Het is econo misch niet interessant voor de boer. „Bovendien kunnen akkerbouw- en bloembollenbedrijven beheersgebie den niet meer benutten voor brood nodige vruchtwisseling", aldus Jos Timmer, voorzitter van bloembollen cultuur. De grasproduktie van be- heersland zal volgens de landbouwers door verwildering sterk teruglopen. Landbouwvoorman Klaas Eelman (CBTB): „Veel meer dan de in het door Klaas Bonne De vluchteling verschijnt op Tessel Misschien massaal en onverwacht Zij hebben huis en haard verlaten Soms als dieven in de nacht Het zijn voor ons wildvreemde mensen Met een andere cultuur En stuiten door hun ras of huidskleur Al bij voorbaat op een muur Zij zoeken hier een stukje welvaart Of slechts een uitgestoken hand En hebben meestal alle schepen Achter zich voorgoed verbrand Maar wij voelen ons gezapig leven Door hun komst abrupt verstoord En zijn geneigd om te gaan schreeuwen Vóór er iemand is vermoord Maar hoe verhit ook de gemoederen Zij worden door de tijd gedoofd Maar het is toch weer die Geert uit Roden Die ons nog steeds kolen stooft. lèxel is een vooraanstaand land bouwgebied, dat navolging ver- lint." Woorden van landbouw- vorman Klaas Eelman aan het xltes van de gedeputeerden Achterstraat en Tielrooy gister- «ond. „In plaats van Texel voor *n groter deel tot natuurgebied - verklaren, is het beter het fond een voorbeeldfunctie toe t delen. De hoogste melkpro- 'uktie per koe in heel Noordhol- md. Raszuivere pootaardappelen, oor lage ziektedruk van hoog- nardige kwaliteit. En tenslotte "ze bloembollen, die zeer ge- "W zijn bij de afnemers", somde dman op. Naast een goede pro- hktie schermde hij met het lage xfaatgehalte van de Texelse 'ond. Ook wees hij op het ge- itik van bestrijdingsmiddelen, lS' beneden hetlandelijk niveau S' „Inkrimping van de land ouw zal het karakter van het fond geen goed doen." De ver ste provinciebestuurders borgen suggestie op bij de de overige tomerkingen op hun voornemen. Bij veel Texelaars is de aanslag reinigingsheffing 1991 hard aan gekomen. De mensen schrokken van het zeer sterk gestegen be drag en waren er slecht over te spreken dat zij hiermee worden geconfronteerd in de dure decembermaand. Bovendien meenden velen dat bij de recente begrotingsbehandeling in de gemeente raad is meegedeeld dat het met de verhoging wel zou meeval len, zodat ze zich teleurgesteld voelden. Het raadhuis heeft tientallen boze telefoontjes over dit onderwerp moeten verwer ken en wethouder Dirk Terpstra werd op straat meerdere keren aangeklampt. Het reinigingsrecht voor huishoudens van meer dan één persoon was in 1990 nog f129,- en is dit jaar f329.40. Het bedrag voor 1-persoons huishoudens ging van f79,80 naar f204,-. Wethouder Terpstra kan zich het ongenoegen daarover wel voorstellen, maar ont kent stellig dat hierover tevoren on juist of te weinig is geïnformeerd. „In tegendeel: ettelijke keren zijn in de pers publicaties verschenen waar in erop werd gewezen dat het tarief twee tot drie keer zo hoog zou wor den. De mededelingen in de laatste raadsvergadering hadden betrekking op de begroting 1992 en gingen dus over de verdere ontwikkeling van het tarief". Gespreid De aanslagen werden volgens Terpstra bewust eind november ver stuurd, juist om de burgers voor een al te grote financiële schok te behoe den. De gemeente spreidt de aansla gen van de diverse gemeentelijke belastingen en heffingen zoveel mo gelijk over het jaar, maar ze moeten wel worden verstuurd in het jaar waarop de aanslag betrekking heeft. Zou men de aanslag reinigingsheffing eerder hebben verzonden, dan zou deze te dicht hebben gezeten bij de aanslagen voor rioolgeld, onroerend goed-belasting of hondenbelasting. Hoge kosten De zeer sterke stijging van het reini gingsrecht is het gevolg van de slui ting van de stortplaats, waardoor het huisvuil via een overslagstation naar het vasteland moet worden vervoerd. Het „meevallen" heeft betrekking op de verdere tariefstijging in 1992. Die stijging kan namelijk beperkt blijven tot f20,- per jaar voor een gemiddeld huishouden dat zelf GFT-afval com- posteert en tot f80,- voor de huis houdens die hun GFT-afval in de groene container aan de gemeente aanbieden. Verevening Er komt volgend jaar dus nog f20,- of f80,- bij. Dat die stijging niet veel ho ger is, is vooral te danken aan de vereveningsregeling die de gemeente heeft getroffen met een groot deel van de rest van de provincie. De an dere Noordhollandse gemeenten dra gen dus bij in de extra kosten die Texel zich moet getroosten. In het ka der daarvan wordt het vuilo- verslagstation van Oudeschild overgedragen aan de Huisvuilcentrale Alkmaar. Deze regeling betekent een voordeel van f40,- per gezin per jaar. Daarnaast tracht de gemeente de kosten voor de gezinnen zoveel mo gelijk te beperken door „leveranciers" van veel huisvuil, zoals bedrijven, ho gere bedragen in rekening te brengen. Sneu Veel mensen voelen zich een beetje bekocht omdat ze nu braaf hun GFT- afval apart houden, maar toch veel meer moeten gaan betalen. Terpstra herinnert er echter aan dat de huis- vuilscheiding niet is ingevoerd om de kosten van de verwerking te verla gen. Ongescheiden huisvuilverwer- king is zelfs voordeliger. Het doel was beperking van de hoeveelheid te verbranden of te storten huisvuil en maximaal hergebruik van grondstof fen, wat dringend noodzakelijk is om dat de zaak uit de hand dreigt te lopen. Teleurstelling werd ook geuit door kleine gezinnen en (oudere) al leenstaanden, die heel weinig huisvuil afleveren en toch evenveel reinigings recht betalen als mensen die telkens Lees verder pagina 6 Dirk Terpstra: ,,We doen alles om het rei nigingsrecht zo laag mogelijk te hou den". (Foto Harry do Graaf) Als de gemeenteraad vanavond besluit om de collegevoorstellen uit de begrotingsvergadering, waarbij de stemmen op 7 tegen 7 staakten, alsnog te verwerpen, dan resteert voor 1992 slechts een positief saldo van ƒ63.000,-. „Een te gering resul taat", aldus het college. B en w waarschuwen de raad dat de voor genomen ombuigingsoperatie op de ze wijze ernstig wordt ondergraven, zodat er weinig ruimte overblijft voor structureel nieuw beleid de komende jaren. „Alternatief is het verhogen van an dere tarieven, of het uitstellen van in vesteringen en niet uitvoeren van bepaalde wensen", aldus stelt het college enigszins dreigend. Totaal gaat het vanavond om ƒ245.189,- aan aangehouden voorstellen. Het grootste aandeel daarin heeft de toe ristenbelasting: ƒ108.400,-. Het colle ge stelt voor deze met vijf cent te verhogen, zodat de mensen die Texel bezoeken komend jaar een gulden per overnachting betalen. Ter onder steuning van hun voorstel geven b en w een overzicht waarin de tarieven van een aantal kustgemeenten met elkaar worden vergeleken. De ge meente Den Haag komt met ƒ2,65 verreweg het hoogste uit de bus. Dit tarief is alleen van toepassing op gasten van 16 jaar en ouder. Voor jongeren worden drie kwartjes per overnachting in rekening gebracht. Daarna volgt Zandvoort met ƒ1,25. Schoorl en Noordwijk zitten op een gulden. De gemeenten Westerschou- wen en Domburg willen de toeristen volgend jaar ƒ0,85 laten betalen, in beide gevallen een verhoging van vijf tien cent. „Een gulden per overnach ting is een redelijk tarief", concludeert het college. De andere voorstellen waarover van avond wordt gestemd zijn de verho ging van diverse leges (ƒ20.619,-) en de precariorechten (ƒ60.000,-), subsi diëring van de bibliotheek in De Cocksdorp (ƒ1.170,-) en investerings subsidie voor aanvragen van minder dan ƒ20.000,- (ƒ55.000,-) Verder komt een aantal nieuwe voor stellen aan de orde, zoals de aanleg van een fietspad (het college heeft een voorkeur voor een pad langs de weg naar Paal 9), aanpassing kruispunt Hoornderweg-Pontweg, mi- nirotonde Nieuwlanderweg- Ruigendijk, dorpshuis De Koog en nieuwbouw De Brumvisschool. Deze investeringen moeten worden gefi nancierd uit het overschot van de al gemene reserve (ƒ642.000,-) of het structurele begrotingsoverschot 1992 (tussen ƒ63.000,- en ƒ308.000,-, af hankelijk van de nog te nemen besluiten). Twee jongens werden in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt tij dens een inbraak in een bouwkeet bij de Tesohaven op 't Horntje. Ze gin gen er hardlopend vandoor, maar werden later aangetroffen in een duinpan in de omgeving. Beiden zijn 19 jaar en komen uit Den Helder. Ze bekenden uit de keet een mes te hebben gestolen. Tevens hadden ze twee fietsen ontvreemd, nadat ze de laatste boot naar huis hadden ge mist. Het bleken bekenden van de Helderse politie.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1