Bemanning wipperploeg breidt accommodatie uit r Nieuwe boot komt over een jaar HORT TEXEU Si LEI-rapport Kerstspelen in Doopsgezinde kerk Geen stormloop op kabel in Oudeschild Andere eigenaar Winkeldieven gepakt Cursus „Theologie voor gemeenteleden" Botsing met imperiaal Diefstal uit auto Kras op auto Problemen relatienoti in beeld gebracht Snelheidscontrole Draad over de weg PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 DECEMBER 1| Overzicht van het interieur van het vernieuwde boothuis De heer Dudok van Heel voert het woord. iFoto Frans Hopman) Ruim duizend vrije uren onbetaald klussen. Dat had de bemanning van de wipperploeg van KNRM-station De Koog over voor de uitbreiding van hun boothuis aan de Badweg. Resultaat is een royaal en fraai inge richt onderkomen, dat een visite kaartje is voor de reddingmaatschappij. De accommo datie is zelfs zó representatief, dat het gebouw in de zomermaanden tij dens de braderie wordt opengesteld voor publiek. De uitbreiding was niet noodzakelijk vanwege de toekomstige vervanging van de huidige rubberboot, zoals sommigen misschien veronderstellen. De nieuwe boot, die zoals het er nu naar uitziet over een jaar zal worden opgeleverd, is slechts tachtig centi meter langer. De Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij heeft de keus laten vallen op een half zel- frichtend model met polyester kiel. Tests met een prototype bij Petten verliepen bevredigend, zodat de KNRM de eerste boot inmiddels heeft besteld Ivoor Schiermonnikoogl. Texel staat voor eind 1992 op de planning. De topsnelheid zal niet hoger zijn dan die van de huidige boot (motorvermo gen 50 pk), maar aan boord zijn en kele kleine technische verbeteringen aangebracht. Onder meer zal de radio worden ingebouwd en krijgen de op varenden de beschikking over een AP navigator. Het voornaamste voordeel is echter de kiel, die van polyester is in plaats van rubber. „Veel beter voor je rug", zegt wipperploeg- commandant Hans Bakker. „Met een rubberen kiel kom je plat op de gol ven en maak je af en toe grote klap pen. Een polyester kiel snijdt door de golven, dat vaart een stuk rustiger." De huidige boot is acht jaar oud. Startklaar De werkelijke reden van de uitbrei ding is de behoefte aan méér ruimte voor reparaties en onderhoud. In de oude situatie stonden de jeep en de rubberboot naast elkaar opgesteld, zodat er nauwelijks werkruimte over bleef. Sleutelen moest vaak buiten gebeuren, wat vooral in de koude pe rioden van het jaar een handicap was. Daarnaast moest bij acties de boottrailer altijd eerst worden aange koppeld, voordat men weg kon rijden. In het nieuwe boothuis staat het hele spul al startklaar. Het gebouw is zes meter langer ge worden door nieuwe muren tussen het oorspronkelijke voor- en achterge deelte te bouwen. Dit deel van het werk werd uitgevoerd door aannemer Het hek voor het boothuis is een ware blikvanger. Het is geschilderd in de kleuren ven de nieu we KhlRM-vlag IF°'° F,'ns In de Doopsgezinde kerk van Den Burg wordt vrijdag 13 december het Paradijsspel opgevoerd en op zater dag 21 december het Kerstspel. Aanvang beide keren 19.30 uur. De toegang is gratis. Het is een traditie dat de oude Kerstspelen uit Oberufer op Texel De belangstelling voor kabelaanslui ting in Oudeschild valt tegen. Bij de enquete die Kabeltex onder de 380 gezinnen van het dorp heeft gehou den, reageerde slechts 43% positief. Kabeltex had 70% als minimum gesteld. Op dit moment staat echter nog niet definitief vast dat zal wor den afgezien van het plan om een kabel naar Oudeschild te leggen. De beslissing valt vóór kerstmis, zo liet medevennoot Jaap Drijver gister avond weten. worden opgevoerd. Het dorpje Oberu fer ligt op een eilandje voor het eiland Schutt, dat wordt gevormd door de Donau in Noord-Hogarije. Hierheen trokken in de 16e en 17e eeuw de zogenaamde „Haidboeren", die tot dan toe in de buurt van het zwarte woud in Zuid-Duitsland woon den. Hun rijke culturele leven namen ze mee naar dit oostelijke deel van midden-Europa. Net als op Texel bleef hun cultuurgoed voortbestaan zonder van buitenaf te worden aangetast. Tot in de 19e eeuw trof men de kerstspelen nog precies zo aan als ze in de 16e eeuw waren geïntrodu ceerd. En daarom ook zijn de spelen die nu ten tonele worden gevoerd, bijzonder interessant. De spelen maakten een diepe indruk op de be woners van Oberufer en de eenvoudi ge onopgesmukte beelden van de bijbelse verhalen geven een extra di mensie aan de feestelijke kersttijd. In het bericht over de uitgebrande kotter TX 9 in de vorige krant noem den wij als eigenaar Jan van der Vis uit Oosterend. Dit moest zijn Jan Drijver. de Schilders, die materialen sponsor den. Afscheid De openingsplechtigheid betekende tevens het afscheid van een trouw lid van de wipperploeg. Door zijn drukke werkzaamheden als shovelmachinist bij zandsuppleties langs de Neder landse kust kon Leo Daalder uit De Koog niet veel tijd meer vrijmaken voor het reddingwerk. Zijn plaats is dit jaar inmiddels door drie jonge krachten ingenomen, zodat het met het broodnodige „verse bloed" wel snor zit. Daalder werd vrijdagavond door zijn collega's en het KNRM- bestuur geëerd met cadeaus voor ze ventien jaar vrijwilligerswerk. Open dag Zaterdagmiddag stonden de deuren open voor de Koger bevolking en an dere genodigden. Peter Kaan, die jaarlijks veel geld binnenhaalt voor de reddingmaatschappij, lokte de men sen met zijn draaiorgeltje naar de Badweg. Ongeveer honderd be langstellenden maakten van de gele genheid gebruik. Onder meer konden ze een foto-expositie bezichtigen, met oa. foto's uit het De Koog van het begin van deze eeuw. De comfor tabele nieuwe kantine werd gelijk goed in gebruik genomen. Komende zomer zal het boothuis we kelijks open zijn tijdens de braderie op dinsdag. In het gebouw zal dan tevens de verkoop van allerhande at tributen ten bate van de KNRM plaatsvinden. Het winkeltje ten huize van de familie Vlas aan de Zes is in middels opgeheven. Gerda Rungs uit De Koog zwaait de scepter over het nieuwe verkooppunt. Dinsdag 10 december Van 17.00 tot 18.00 uur houdt Amnesty op het haventerrein van 't Horntje een fakkelwacht ter gelegenheid van de Dag van de Rechten van de Mens. Deelne mers worden verzocht zich uiter lijk 16.45 uur te verzamelen. Voor fakkels wordt gezorgd. Vanaf 19.00 uur wordt via Radio Texel het programma „Raad en Daad" uitgezonden, met aan dacht voor de toeristenbelasting en het omgaan met de groene en grijze afvalcontainer. Aanslui tend begint de directe uitzending van de raadsvergadering. De gemeenteraad komt om 19.30 uur in openbare vergade ring bijeen. De agenda staat in de krant van vrijdag j.l. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Terminator II". Woensdag 11 december Om 9.30 uur begint in het Groe ne Kruisgebouw een koffie inloo pochtend. Video, informatie en discussie over „Van zwanger schap tot moederschap". Entree f2,- p.p. Opvang voor kinderen van 0-4 jaar. De Vrouwenbond FNV heeft een bijeenkomst met diner in het Hogeberg-restaurant ,,'t Proefko nijn"; aanvang 18.30 uur. De NOS-televisie besteedt in de rubriek „Van gewest tot gewest" aandacht aan de relatienota- problematiek op Texel. Nederland III; 19.20 uur. Vrijdag 13 december In de Doopsgezinde kerk in de Kogerstraat wordt het Para dijsspel opgevoerd, aanvang 19,30 uur. Toegang gratis. Hoogwater Oudeschild Di. 10 10.05 en 22.45 Wo. 11 10.30 en 23.14 Do. 12 10.57 en 00.00 Vr. 13 00.00 en 11.30 Za. 14 00.35 en 12.00 Zo. 15 01.04 en 12.3) Ma. 16 01.47 en 13.30 Di. 17 02.57 en 14.20 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 15 de cember op om 8 41 en gaat onder om 16.28 uur. 14 december eerste kwar tier; 1 5 december doodtij. Meijert Boon uit De Cocksdorp. De achterwand werd zes meter naar achteren geplaatst, de voorgevel bleef op zijn plaats staan. Wel kreeg het front een nieuw laagje verf en werd er een nieuwe garagedeur ge plaatst. Dat laatste was mede moge lijk omdat dankzij het vrijwilligerswerk veel geld was bespaard. Van het KNRM-bestuur mocht de verbouwing hooguit ƒ70.000,- kosten. Uiteindelijk bleef de bouwploeg daar liefst tien mille onder. Officiële opening Het vernieuwde boothuis werd vrij dagavond officieel geopend door de heer J.F. Dudok van Heel, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij. „Wie schetst mijn verbazing dat dit prachtige geheel minder dan ƒ70.000,- heeft gekost", stak hij zijn bewondering niet onder stoelen of banken. „Samen bouwen geeft een saamhorigheidsgevoel en verhoogt de sfeer. Toen ik hier bin nenkwam, proefde ik dat meteen." Volgens de voorzitter past het ver nieuwde boothuis uitstekend in de nieuwe stijl van de KNRM, die na de fusie van de afdelingen noord en zuid bezig is zich te moderniseren. De heer Dudok van Heel was naar Texel gekomen samen met vice-voorzitter J.C. van Munster van Heuven, voor heen de voorzitter van de afdeling zuid. Zij benutten de gelegenheid voor een kennismaking en werk- gesprek met de bemanning van de stations De Koog en De Cocksdorp. Voorbeeld Voorzitter Jo Engelvaart van de plaat selijke KNRM-commissie roemde het goede voorbeeld dat Hans Bakker zijn manschappen had gegeven. „Volgens zijn echtgenote leek het wel of zijn bed in het boothuis stond. Maar in dezelfde periode schijnt hij ook nog zijn eigen huis te hebben verbouwd. Over inzet gesproken...." Anderen die speciaal werden ge noemd waren architect Nico Bakker, die belangeloos bouwtekeningen ver vaardigde, Wim Grisnigt die als verte genwoordiger van de plaatselijke commissie eveneens bijna avond aan avond in touw was en de bedrijven Bruining-Agter, Schoo CV en Verenig- VERVOLG VAN PAGINA 1 bloembollenteelt kan, door voldoende geschikte grond en wegens de eco nomische perspektieven, zelfs nog kunnen groeien. Bloembollenkweker Jos Timmer bestrijdt deze opvatting. „Er is onvoldoende geschikt bollen land." Het aantal landbouwbedrijven daalt met 19 procent, waarbij het LEI voorziet dat gemengde bedrijven (veeteelt, akkerbouw en bollenteelt) het sterkst zullen zijn. Wanneer de tweede fase van de relatienota vol gens plan wordt uitgevoerd zal in het Bij een winkelbedrijf in de We verstraat zijn zaterdag diverse dieven gepakt. Het waren hoofdzakelijk jeug dige personen. Ze zijn overgedragen aan de politie, die proces verbaal op maakte. De voorbereidingen voor de cursus „Theologie voor gemeenteleden" zijn in volle gang. Met ds. J. Tulp en ds. J. Bruin zijn een aantal donderdagen in de maanden januari, februari en maart vastgelegd. Zij komen met een aantal lessen over de ontwerpen Nieuwe Testament en Kerkrecht. Mevr. H. Vlaming heeft zich in principe bereid verklaard op de tussen liggende donderdagen on derwerpen uit het Oude Testament te behandelen. Onder voorbehoud zal el ke donderdag vanaf 30 januari tot en met 19 maart cursus worden gege ven van kwart voor zeven tot kwart voor negen. De plaats wordt nog be kend gemaakt. Aan hen, die zich al hebben opgegeven, zal een rooster en andere noodzakelijke gegevens worden toegestuurd; andere gegadig den kunnen informatie krijgen bij J. Wieten, Warmoesstraat 36, Tel. 12411. jaar 2000 nog eens 250 hectare in natuurgebied kunnen veranderen. Het aantal boerenbedrijven zal met nog ruim drie procent afnemen. De gedeputeerden zullen de bevin dingen in het rapport en de Texelse standpunten kenbaar maken aan het college van gedeputeerden. Aan de hand van die reacties zal opnieuw de mening van de Texelaars worden gepeild. Naar verwachting in het voorjaar wordt door de leden van Provinciale Staten over het (herzie ne) plan gestemd. Een 22-jarige Oudeschilder remde vrijdagavond af voor de kruising Pontweg/Emmalaan, maar zijn auto gleed door. Over de Pontweg naderde een 55-jarige automobilist uit Apel doorn. Hij remde krachtig en wist daardoor een aanrijding te voorko men. Door de schok raakte het impe riaal los, dat met lading via de motorkap op straat en vervolgens on der de auto kwam. De wagen en de lading, bestaande uit kasten, liepen schade op. Uit de auto van een 25-jarige Texelse is afgelopen week twee keer iets gestolen. De -eerste keer werden ver schillende cassettebandjes uit de niet-afgesloten wagen gehaald, die op het Schilderend was geparkeerd. De tweede keer ontdekte de eigena resse dat de achterklep openstond, terwijl ze die wel had afgesloten. Twee kledingstukken bleken ver dwenen. Een 34-jarige inwoner van Den Hoorn had vrijdag rond 09.00 uur zijn wa gen geparkeerd op het parkeerterrein van Teso. Toen hij zaterdagochtend bij zijn auto terugkeerde zat op de rechterzijkant een kras van meer dan een meter lengte, vermoedelijk ver oorzaakt door een andere auto. Voorspeeluur. In de voorspeelru van de muziekschool (d' Ouwe U wordt dinsdagavond door een lee genorkest op uiteenlopende instn menten populaire muziek gespeel tijdens het voorspeeluur. Ook is I blaasorkest „De Rampestampers' dat onder leiding staat van Betty Bakker, te beluisteren. Op donder 19 december wordt nogmaals eer voorspeeluur in d'Ouwe Ulo gehc den, eveneens aanvang 19.30 uui instrumenten zijn: viool, dwarsflu piano. Raad en daad. Vanavond (dins komt in het programma „Raad er daad", dat om 19.00 uur op Rad Texel is te beluisteren, de discusi rond de toeristenbelasting ter sp1 en de 47.000 beddengrens. Het tweede onderdeel gaat over afvd scheiding: hoe werken de grijze: groene afvalbakken in de praktijk Aansluitend om 19.30 uur een rechtstreekse uitzending van de Texelse gemeenteraad. Een cameraploeg maakte de af gelopen dagen onder stralende omstandigheden opnamen vod rlVan Gewest voor Gewest" dn woensdagavond, aanvang 19.21 uur op Nederland III wordt uitJ zonden. In het programma wod aandacht besteed aan de probi men over de aanwijzing van ra we realtienotagebieden. Voor i zoemende camera van de NOS sprak presentatrice Dinne van der Vlis met een aantal mensi die nauw betrokken bij de. ove heidsplannen. Onder hen wet houder Klaas Barendregt, Klak Betman van de gezamenlijke standsorganisaties, Mark van Rijsselberghe van Sint Donald, en Kees en Janneke Vlaming I to) uit Oosterend. Van de 52 hectare land op Vlammgs bei' is twintig hectare als reserva aangewezen. (Foto Gerord Tirrmf Op Texel zijn donderdag twee snel heidscontroles gehouden. In de Dorpsstraat van De Koog werd tus sen 15.30 en 16.45 uur gecontro leerd. Er passeerden 183 wagens, waarvan er 60 te hard gingen. Ter plaatse mag maar 50 km. per uur worden gereden. De grootste overtre ding bedroeg 104 km. per uur. Van 17.00 tot 17.30 uur werd gecon troleerd op de Bernhardlaan. Hier passeerden 98 automobilisten, maar niet één kwam er voor een bon in aanmerking. Op de kruising Haffelderweg/Emma- laan bleek vrijdagavond rond 22.00 uur een draad over de weg te zijn gespannen op ongeveer 1.50 meter hoogte. Een fietster reed er tegenaan, maar omdat het een draadje van ka toen was, brak het. Een automobilist schrok zo van het voorval, dat hij in een slip raakte, maar hij kwam er on geschonden uit.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2