Vier aannemers werken aan fraai stukje natuurbouw Vuilstortplaats bijna afgedekt Iü iubsidie??? De Hoornder feesttent INSDAG 10 DECEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ie vuilstortplaats aan het Molwerk bij 't Horntje is bijna afge- jkt. Over twee weken worden de werkzaamheden van de vier gnnemersbedrijven die de klus gezamenlijk uitvoeren beëindigd, an zal de voormalige belt zijn omgetoverd in een stuk duinland- hap dat, als de begroeiing doorzet, niet te onderscheiden is in het omringende duingebied. Tot de rand van zijn laarzen gortploeterend in de modder, vertelt Bert Dennenberg van de tmeentelijke afdeling civiele techniek over de vorderingen. vuilnisbelt aan 't Horntje werd in zeventiger jaren in gebruik geno- in. De verwachting was dat er tot 90 genoeg ruimte zou zijn voor het «else vuil. Die prognose klopte niet lemaal, maar omdat de provincie jstemming gaf voor een extra laag- vuilnis, kon de sluiting van de belt arden gerekt tot begin 1991. De ening van het vuiloverslagstation Hamster in april betekende pas fimtief sluiting van de vuilstort- lats. gemeente heeft de grond waarop belt is gevormd gehuurd van kswaterstaat (RWSI. De huurover- nkomst loopt binnenkort af en dan jet het gebied „passend in het idschap" worden opgeleverd. Waterdicht lanvankelijk betekende dat het vuil Jekken met 70 cm zand", vertelt mnenberg. De provincie kwam ech ter met strengere eisen. „Er moest eerst een waterdichte onderlaag van 30 cm klei op om te voorkomen dat er regenwater in het vuil komt en misschien verontreinigd doorsijpelt naar het grondwater. Pas dan mag er 70 cm schraal zand op komen." Het omringende duingebied is be groeid met planten en struiken die le ven op arm zand. Vandaar dat ook de belt moet worden voorzien van schrale grond, anders krijg je een to taal andere begroeiing. Om te voor komen dat het zand in korte tijd wegstuift, wordt als laatste een mengsel aangebracht van compost en zaden. „Dit is een soort leemach- tige plak-laag van een centimeter, die het zand vasthoudt, tot de wortels van de planten genoeg zijn gegroeid om het over te nemen. Na zes tot twaalf maanden is er van die com- postlaag niets meer terug te vinden. In de laag zitten zaden van diverse heidesoorten, duindoorns, kruipwilgen en helmgrassen. We willen zoveel mogelijk de natuur zijn gang laten gaan. Wat er groeit, dat groeit er en anders maar niet. We gaan het niet intensief beheren." Grondmonsters De klei komt uit Oudeschild. „In het voorjaar is daar een industrieterrein aangelegd, waarbij genoeg bruikbare klei vrijkwam." Een Texelse aannemer had voordat het afdekken van de belt begon zelf al grondmonsters van zand uit percelen rondom de vuilstort laten onderzoeken. De resultaten werden voorgelegd aan de provincie, die alle percelen geschikt verklaarde voor zandwinning. Voor één stuk land tegenover de stort is een ont grondingsvergunning afgegeven. De bovenlaag van het perceel wordt eraf geschoven en bewaard. Eronder zit een laag met zo'n 60 cm schraal zand, dat naar de belt wordt ver voerd. Daarna wordt het land weer afgedekt met de bovenlaag. Hoewel dit bewuste perceel aardig groot is, is er voor het afdekken meer zand nodig. Uit onverwachte hoek kwam redding: voor de uitbrei ding van EcoMare moest een kelder worden gegraven onder het gebouw. Daarbij kwam veel arm zand vrij. Dit i een plat aangereden vlakte is de stortplaats veranderd in een glooiend, zij het nog tamelijk blubberig landschap. is naar de stort vervoerd. Het ge rucht dat EcoMare hiervoor geen ont grondingsvergunning heeft is onjuist; deze zit bij de bouwvergunning in. Groen licht voor het afdekken werd nog even uitgesteld omdat enkele botten van dode dieren werden ont dekt en er vrees bestond voor milt vuurbesmetting. Deskundigen verklaarden de angst ongegrond. An ton Wilkens van de gemeentelijke milieu-afdeling: „Er worden iedere maand monsters genomen van het grondwater rondom de belt. Dat blij ven we doen, ook na het afdekken. En als er wat mis is, trekken we me teen aan de bel." Aanbesteding Voordat het afdekwerk werd aan besteed door de gemeente, hadden diverse aannemers al op eigen initia tief een prijsopgave gedaan. Aan vier bedrijven werd gevraagd mee te doen aan een inschrijving en daarbij rolde De Vries en Van der Wiel met f325.000,- als laagste uit de bus. Dit bedrijf heeft echter contact gezocht met de overige drie inschrijvers (W. Bakker, N. Dros en Texel BV) en hen uitgenodigd als onderaannemer een deel van het werk voor hun rekening te nemen. En zo komt het dus dat Dros zorgt voor de aanvoer van de klei, Texel BV doet de afgraving en het transport van het zand en Bakker brengt alles aan op de belt. De Vries en Van der Wiel coördineert de werk zaamheden en brengt de laatste „plak- laag" aan, omdat zij daar ervaring mee hebben. Bert Dennenberg houdt namens de gemeente een oogje in het zeil en meet na of de lagen wel dik genoeg worden aangebracht. Duinlandschap Het eerste wat werd gedaan aan de belt was enige glooiing aanbrengen. Dennenberg: „Het was zo plat als een pannekoek hier. Dat kan natuur lijk niet in een duinlandschap. Dus er werden heuvels en valleien gegra ven." Bakker deed het profileerwerk. Meteen daarna werd de kleilaag aan gebracht. Deze week hoopt men de hele stort van klei te hebben voor zien. Een deel van het zand is ook al aangebracht. „Het weer zat een beetje tegen. Doordat veel regen viel, moesten we de aanvoer van zand en klei tijdelijk stoppen. Nou was dat niet zo erg, want het werk op de belt ging door en dat liep een beetje ach ter. Nu ligt alles weer aardig op sche ma." Als alles klaar is ligt er ruim 25.000 kuub zand op de stort en 11.000 kuub klei. Dennenberg is er van overtuigd dat de werkzaamheden over ruim twee weken klaar zijn. „Wij organiseren geen feestje om dat te vieren, maar we verwachten wel iets in die trant van de aannemers, hoor!" Als het werk is opgeleverd wordt het terrein weer overgedragen aan RWS. Hoewel het een fraai stukje natuur bouw is, is het niet waarschijnlijk dat er belangstellenden in worden toege laten. Dennenberg: „Zeker de eerste tijd niet, want anders worden de op komende plantjes vertrapt. Wat RWS daarna doet weet ik natuurlijk niet. Misschien dat ze er een wandelpad maken. Want zeg nou zelf, het uit zicht vanaf de belt is toch fan tastisch?" 17 december: Oudere Doopsgezinde Zusterkring Den Burg. Adventsavond, aanvang 19.30 uur. Rose Harmony Singers. Kerstconcert RK-kerk om 20.00 uur in Den Burg. Onder leiding van mw. H. Roos. 19 december: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Den Burg. Kerstviering en kerst gebruiken in andere landen. In kanti ne van LBO, aanvang 20.00 uur. 20 december: MAB-club puzzelrit (sinterklaasrit). 21 december: Rose Harmony Singers. Kerstconcert Ned. Hervormde Kerk om 20.00 uur in Den Hoorn. Onder leiding van mw. H. Roos. Manege Akenburg, meninstructie o.l.v. Jaap Prins om 14.00 uur. 26 december: Kerstconcert van muziekvereniging Excelsior in de Ned. Herv. kerk te Oosterend, aanvang 12.00 uur. 28 december: Manege Akenburg, Kerstbokaal om 9.00 uur. BRIEVEN VAN LEZERS gemeenteraad behandelt van- ond een verzoek om subsidie van stichting duinbehoud, it artikelen in de Helderse Courant de Texelse Courant geeft zij uiting n haar zorgen inzake de duinen in t algemeen en het Texelse duinge- td n het bijzonder. De inhoud van ze artikelen is van dien aard, dat ik arop wil reageren, stichting duinbehoud is naar mijn ening een groepering die op haar anier het beste met het duingebied ior heeft. Echter met de nadruk op aar manier". De stichting maakt it of onvoldoende gebruik van op ïtenschappelijke wijze verkregen, dus controleerbare, gegevens. In artikelen in beide kranten worden ken naar voren gebracht als zeker den, zonder daarvoor enig be smateriaal aan te dragen. De zgn. dadelijke activiteiten worden uitver- oot voor het voetlicht gebracht, laruit worden vervolgens conclusies itrokken. Afweging met andere be- 'gen vindt niet plaats. Dit alles tókt de Stichting tot een actie- oep; behartiger van een deelbelang, tóraan al het andere ondergeschikt frdt gemaakt. Naar mijn mening is visie van Duinbehoud mens- Vriendelijk. Mensen zijn in de ogen i de stichting een bedreiging voor natuur. Dus moeten ze daaruit zo- il mogelijk worden geweerd. Ik rd echter dat Texel, inclusief het '^gebied, een product is van een n of meer harmonisch samenspel tóen mens en natuur. Voor wat be ft het duingebied had de mens op >te delen invloed op de totstandko mt), vorming en handhaving. Ander- fe zijn er van oudsher in het r,ngebied allerlei menselijke activi- ten geweest. Bijvoorbeeld het ge- Jik door boeren voor beweiding van 'totale Texelse duingebied, mede- öruik volgens het principe van ver- 'ndig gebruik (zoals jacht), het Kamelen van vruchten, het steken BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE van duindoorns voor afrastering en helmsteken voor het vastleggen van stuifduinen. Het totaal van deze acti viteiten leidde tot een bepaald even wicht waarin de natuurlijke waarden van een zodanig niveau waren, dat ze nu door vriend en vijand tot voor beeld worden gesteld. Bovenstaande geeft mij de overtui ging dat de mens voor het duinge bied nooit die bedreiging kan zijn die de stichting duinbehoud ons wil doen geloven. Daarom wijs ik de mens- onvriendelijke benadering van de stichting met kracht van de hand. Bedreigingen voor het duingebied die nen te worden onderzocht door neu trale, objectieve personen of instanties. Eventuele bevindingen en conclusies kunnen vervolgens door SBB in haar beheersplan worden in gebouwd. Daar waar eventueel te ne men maatregelen de rechten, waarden of tradities van de bevolking raken, dienen in overleg met de di rect betrokkenen, de bevolking en de politiek aanvaardbare oplossingen te worden gezocht. In dit beeld passen geen ongemanierde beweringen en stellingnamen van groeperingen. Hierna enige korte reacties op punten van kritiek zoals door de stichting naar voren zijn gebracht in genoemde krante-artikelen. Met name de zgn. plezierjacht moet het ontgelden. Zij zou verstoring en vertrapping veroor zaken met onherstelbare gevolgen. Dit is onjuist. Er is in het duingebied sinds mensenheugenis gejaagd. Als waar zou zijn wat de stichting be weert, zou er van flora en fauna wei nig meer over zijn. Los daarvan zijn jagers volgens de jachtwet verplicht om te zorgen voor een goede en ge varieerde wildstand en dienen zij zich ook overigens te gedragen als na tuurbeheerders. Er zou te weinig bewaking zijn. Veel mensen zouden daardoor buiten de paden lopen en schade aan de duin vegetatie veroorzaken. Volgens Duin behoud zou er veel meer controle moeten zijn. Ik ben het met bo venstaande volstrekt oneens. Zelf ben ik pachter van het duingebied bij de Geul (voor schapenbeweiding). Mijn ervaring is dat de mensen zich over het algemeen zeer goed weten te gedragen; van trimmers die zich buiten de paden begeven en schade aanrichten, is geen sprake. Eén uit zondering wil ik maken, in navolging van de heer Klaassen van SBB, voor loslopende honden. Echter zij doen meer schade aan schapen dan aan de natuur. In zijn algemeenheid werkt goede voorlichting, die mede een beroep doet op de eigen verantwoordelijk heid van mensen, beter dan een blik vol bewakers. Strandslagen en par keerplaatsen zouden te groot in aan tal zijn en daardoor schade veroorzaken. Mij is daarvan niets ge bleken. Wil de stichting ook dit aan tonen? Strandslagen, parkeerplaatsen en fietspaden zijn na zorgvuldige af wegingen tot stand gekomen en vastgelegd in het bestemmingsplan buitengebied (BPB). Natuur moet voor ieder „bereikbaar" zijn. De mens mag van de natuur genieten en haar op gepaste wijze „gebruiken". De grenzen liggen daar waar dit ge bruik de kwaliteit blijvend en aan toonbaar aantast. Bij de gemaakte voorzieningen is dit niet het geval. De Mokslootvallei zou door SBB wor den verwaarloosd. Ook volgens de heer Klaassen loopt men daar achter de feiten aan. Los daarvan het vol gende. Voordat de P.W.N. het gebied in beheer kreeg voor waterwinning, werd ook de Mokslootvallei verpacht aan duinboeren voor beweiding. Het gevolg van deze menselijke activitei ten was een rijke en gevarieerde flora en fauna, die met geen dikke bundel subsidiegeld meer is te evenaren. Soms kun je maar beter geen oude schoenen weggooien. Schapen worden door een stichting nog maar net in het duingebied ge duld. Dit is toch wel een heel merk waardige stellingname. Schapen worden tegenwoordig juist weer zeer gewaardeerd in natuurgebieden we gens het feit dat zij door hun selec tieve graasgedrag mede zorgen voor een veel gevarieerder flora in tijden waarin de verstoring toeslaat. Het militaire oefenkamp De Mok zou zó veel overlast veroorzaken, dat flora en fauna er ernstig onder lijden. Hier over het volgende. Ik ben op Texel de dichtsbijzijnde bewoner van het kamp. Mijn ervaring is, dat noch de oefeningen, noch het gebruik van he licopters van dien aard is dat blijven de schade aan de natuur wordt Veroorzaakt. De Mok en omgeving behoren tot onze kwalitatief rijkste natuurgebieden. De militairen doen hun uiterste best dat zo te houden. Het kamp is er al vanaf ver voor de Tweede Wereldoorlog. Als datgene wat de stichting beweert waar zou zijn, zou de natuur er onvergelijkbaar veel slechter aan toe moeten zijn dan thans het geval is. Als ik alle kritiek van de stichting de revue laat passeren, valt mij op dat zij veel te gemakkelijk concludeert dat er schade is en wie de veroorza kers zijn. Tenslotte nog iets over het verzoek van de stichting om haar te subsidië ren. Er wordt vijf cent per inwoner gevraagd. Voor Texel komt dit neer op een bedrag van afgerond ƒ700,— Geen bedrag om grote activiteiten mee te realiseren. Het is in de stich ting méér te doen om erkenning van haar doelstelling en in het verlengde daarvan het verwerven van invloed op het gemeentelijk beleid. Het lijkt me beter dat het gemeentebestuur zoveel mogelijk onafhankelijk blijft. De gemeente heeft over de bescher ming van het duingebeid een afgewo gen visie neergelegd in het BPB. Daarnaast is er een goed contact met SBB met inspraakmogelijkheden in haar beheersplannen. Het gemeen tebestuur moet in vrijheid kunnen besturen over haar eigen zaken. Dat kan zij het beste als ze zich zo wei nig mogelijk conformeert met het ge- dachtengoed van allerlei groepe ringen. Bovendien, als de consulent van de stichting en zijn tip-gevers ieder ƒ70,— bedragen is het bedrag binnen. Dit lijkt niet teveel gevraagd voor gedreven natuurbeschermers. Dick Drijver, Den Hoorn. De meeste Texelaars die het artikel in de Texelse Courant van vrijdag 6 de cember 1991 over de „feesttent in Den Hoorn" hebben gelezen, zullen deze reactie wel hebben verwacht. Drie kolommen tegen zeven regels. Als dat maar goed gaat! Welnu, het is niet goed gegaan! Wij, als leden van de Hoornder feestcommissie, voelen ons zó te kort gedaan dat wij wel móeten reageren. Wij zullen ons hier beperken tot de hoofdlijnen. De rest kan altijd nog in „De Hoornder" aan bod komen. Tenslotte zijn de in woners van Den Hoorn eigenlijk de enigen die dit alles aan gaat. Onze aanstelling als leden van de feestcommissie van Den Hoorn is ge schied in het vertrouwen dat wij ten dienste van het dorp goede produk- ten zouden kunnen leveren in de vorm van allerlei activiteiten en festi viteiten. Daarbij is een kritische be oordeling van zaken en feiten noodzakelijk. Dat hebben wij tot nog toe gedaan. Wj zien niet in waarom wij dat uitgangspunt nu ineens los moeten laten, als het om een feest- tent gaat. En nu het bovenvermelde krantenartikel. Daarin wordt de pro blematiek rond het „speulen" in Den Hoorn geschetst en daarna een oplossing voorgesteld. Als blijkt dat de oplossing niet gerealiseerd kan worden, wordt als hoofdoorzaak van het niet doorgaan van de feesttent het gedrag van de feestcommissie gezien. Dat het plan achteraf een fic tie blijkt te zijn, omdat je geen ver gunning voor het plaatsen van de feesttent krijgt, is maar een onbedui dend detail. Je moet maar durven de zaken zo voor te stellen! Waar heeft de feestcommissie dan zo moeilijk over gedaan? Uiteindelijk hebben wij de plannen alleen maar op hun haal baarheid bekeken! Enerzijds vond de feestcommissie dat het plan te laat ter sprake is gekomen. Wij hadden er geen tijd en geld voor om het te rea liseren. Wat de invulling van details betreft, ook daar viel het een en an der op aan te merken. Wat de tijds factor betreft: de initiatiefnemers namen de organisatie van de tent in handen en liepen er vervolgens op stuk. Nog maar een week voor Ouwe Sunderklaas blijkt de lokatie niet te realiseren en mag de dorpscommissie de band weer terug nemen; de feest commissie kan hals over de kop aan de slag. Over de details van het plan dit: over en weer zijn er suggesties gedaan. Het al of niet overnemen van die ideeën is een kwestie van het de len van inzichten of niet. Wat ons deel van de organisatie betreft, zoals het regelen van juryleden, juryadres sen, enz, zijn wij niet helemaal op hun aanbevelingen ingegaan. Wat de initiatiefnemers met onze suggesties hebben gedaan weten wij niet. Als men teleurgesteld is omdat wij onze verantwoordelijkheid niet willen uit voeren zoals zij dat willen, is dat jammer. Ga je daarna die teleurstel ling gebruiken om je eigen misser te markeren, dan geeft dat weinig blijk van zelfkritiek. Nog erger wordt het als je dat vervolgens breed in de Texelse Courant gaat uitmeten. Dan is er méér aan de hand. Dan probeer je ten koste van anderen je figuur te redden. Dan ben je bewust of onbe wust bezig slachtoffers te maken. In beide gevallen geeft dat opnieuw erg weinig blijk van volwassenheid en zelfkritiek. Wij zijn dan ook erg te leurgesteld. Al met al lopen er dus aardig wat teleurgestelde mensen rond in Den Hoorn, alle goede bedoe- lemge ten spijt. „Het probleem" is het probleem gebleven en er is ge woon een jaar verspeeld in de oplos sing ervan. Ouwe Sunderklaas gaat natuurlijk gewoon door. Wij verwach ten veel geïnspireerde speulers en veel belangstelling van alle Hoornders die het afgelopen jaar op onze activi teiten zijn afgekomen. En u als Texe laar bent natuurlijk ook van harte welkom in het dorpshuis of in Happy Days! Hieronder volgen volledigheids halve de namen van de leden van de feestcommissie, je weet in deze tijd van het jaar nooit waar het goed voor is... Ria Hoogenraad, Charlotte Lorier, let de Ruyter, Piet Schneider, Janny Schuijl. P.S. En wij willen zelfs met eens op de foto! Bert Dennenberg wijst, staande op de kleilaag aan, hoeveel zand nog opgebracht moet worden Op deze plaats. (Foto's Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7