(leding voor asielzoekers ,De gezichten stralen an dankbaarheid" Nieuw dagelijks Radio Texel aan bestuur de slag 'Op mijn eilandje Texel gaan we profiteren' listelbestrijding lijft ongewijzigd Schoenen bezorgd in Roemenië Brief schrijven aan politieke gevangenen IJs op fietspad Gemeente koopt aandeel Gaskop Opheldering over Bruinvis-school Radio Texel live tijdens koopavond elatienota en vogels an het boerenland Veldtoertocht ISDAG 17 DECEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Js je die gezichten ziet als ze iets en, ze strélen gewoon", aldus ivrouw Roelofs van Motel Texel, coördineert het inzamelen van iding voor de asielzoekers, die in Koog zijn ondergebracht. ,,We ben al veel gekregen, maar we ten te springen om kleding voor ideren tussen 3 en 15 jaar." at de eerste asielzoekers zich idienden, kwam spontaan hulp op ig. Veel Texelaars brachten kle- Mevrouw Roelofs: ,,Daar zit na- irlijk ook wel wat bij dat we niet inen gebruiken. Zomerspullen bij- irbeeld. Maar we bewaren alles." is afgesproken dat na het vertrek In alle asielzoekers in mei alle over- jbleven kleding naar Sint Jan gaat, or andere goede doelen, is nog behoefte aan mutsen, das- n, wanten, damesschoenen (maat e gemeenteraad bracht vorige eek een kleine wijziging aan in de ikst van artikel 40b van de Alge- ene Politie Verordening (APV), sarin de distelbestrijding is gere ild. Volgens een woordvoerder van i afdeling algemene zaken van de imeente is er juridisch niets veran- ird. >as als sprake is van overlast, kan grond van dit artikel actie worden idernomen en eventueel proces ver- lal worden opgemaakt. Wij noemen '.dan ook een exces-artikel," aldus woordvoerder. Het woord „open- ire" werd geschrapt, zodat het lijkt sof het artikel nu op alle gronden penbare en particuliere) op Texel in toepassing is. Dat was echter al it geval. ,dens de raadsvergadering heerste «ge verwarring over de precieze ge- ilgen van de tekstwijziging. Veron- irsteld werd dat eigenaren en Eindgebruikers nu worden verplicht n ook in bijvoorbeeld duinen en ge iden van Natuurmonumenten dis- Is te maaien. Voor Groen Links en -dA reden om tegen de tekstwijzi- ig te stemmen. Zij vinden dat de stel van groot belang is voor de nderstand en tal van insectensoor- n. Gerard van der Kooi (PvdA) jes erop dat niet bloeiende distels i ergernis van agrariërs veroorzaken, aar de zaadjes, die als de weibe nde „pluisjes" over de landerijen aaien zodra de planten zijn uitge- aeid. „Bovendien", betoogde Van ir Kooi, „is deze maatregel onuit- erbaar. Ik zie nog geen horde ilitie-agenten de duinen intrekken n stiekels te maaien." Hij wist de ideren niet te overtuigen. Het colle- i van b en w stemde na intern erleg in met de tekstwijziging. Bur- imeester Schipper wees de raadsle- m erop dat te allen tijde de atuurbeschermingswet van toepas- ig blijft, zodat beschermde planten et gemaaid mogen worden. 38 en 39), laarzen, kinderschoenen, kinderjassen en speelgoed. „Er zijn kinderen bij die een paar truien over elkaar aan hebben als ze naar buiten gaan, want jassen hebben ze niet." Mevrouw Roelofs is blij met de posi tieve reacties van de Kogers en ande re Texelaars. „Van negatieve geluiden is helemaal geen sprake meer Veel mensen bieden spontaan hulp aan. Ook de vluchtelingen zelf willen over al bij helpen. Ze steken in het restau rant hun handen flink uit de mouwen. De communicatie verloopt nog een beetje gebrekkig, maar met handen en voeten lukt het aardig. En een enkeling spreekt een paar woor den Engels." Voorlichting let Ezerman van de Stichting Vluch telingenwerk beaamt dat de houding van de eilandbewoners tegenover de asielzoekers positief is. „We hebben momenteel genoeg vrijwilligers voor alle voorkomende werkzaamheden en in geval van nood heb ik mensen achter de hand waar ik een beroep op mag doen." Vluchtelingenwerk mag twee dagde len gebruik maken van De Schuilhut. Tevens kunnen de kinderen van de asielzoekers dan terecht in peu terspeelzaal Olleke Bolleke. „De men sen kunnen geen kant op, dus we bieden hen deze gelegenheid opdat ze toch eens de deur uitkomen. Maar we hebben geen idee of er animo voor is." Op 7 januari wordt in de Schuilhut voor de vluchtelingen een speciale bijeenkomst gehouden, waarop zij voorlichting krijgen over De duizenden schoenen die op Texel werden opgehaald in combinatie met de kledinginzameling ,,Geef Max de zak" zijn in Roemenië aangekomen en reeds verdeeld onder ziekenhui zen, verzorgingshuizen en particu lieren. Inzamelaar Jan Zwan kreeg bericht dat de hele operatie prima is verlo pen. Tegelijk met de schoenen stuur de hij ook allerlei andere goederen. Aangezien aan letterlijk alles gebrek bestaat, voorzagen ook deze spullen in een behoefte. Zo bleek een partij weckflessen waarvan aanvankelijk werd gedacht dat niemand er wat aan zou hebben, met graagte te zijn geaccepteerd door een ziekenhuis dat dit glaswerk prima kon gebruiken. Ook een massa fietsbanden werd dankbaar aanvaard. Zwan maakt ge bruik van het comité „Blijvende hulp aan Roemenie" dat al sinds 1982 ac tief is voor dit voormalige Oostblok land en over de juiste kanalen en contacten beschikt, zodat de spullen goed terecht komen. Jan Zwan betuigt dank aan drie Texelse bedrijven die geld hebben ge geven, waardoor de kosten van het transport vanaf Texel volledig konden worden betaald. hun asielaanvraag en andere prakti sche zaken. Een begeleider van de overkant verzorgt een uitleg aan de hand van videobeelden. Hij wordt vergezeld door diverse tolken, let Ezerman: „De bedoeling is dat wij de kunst afkijken, zodat we in de toe komst deze voorlichting zelf kunnen geven," Wie kleding, schoeisel of speelgoed heeft voor de asielzoekers kan dit in leveren op Schoudieck 3 in Den Burg of Boodtlaan 4 in De Koog. Uit het dagblad Trouw van afgelopen zaterdag Gisteravond heeft het algemeen bestuur van de Stichting Lokale Om roep nieuwe dagelijks bestuursleden benoemd. Met algemene stemmen werden Rom van Schaik, Carla Schrama, Nel Eelman, Jan Vonk en Kees Room eerst gekozen in het al gemeen bestuur en vervolgens in het dagelijks bestuur. De functieverde ling stond bij voorbaat vast, omdat bewust was uitgekeken naar kandi daten met kwaliteiten en vaardighe den die hen voor bepaalde functies geschikt maakten. missen als e het borwe- lerwacht foor barv pn er de aantal Czegs- Van onze redactie economie TEXÉL - De Rabobank Texel, het Waddeneiland waar de Duitse toe risten 35 procent van de zomergas ten uitmaken, kijkt uit naar de in voering van de ecu Op Texel wordt bijna uitsluitend in guldens betaald bij de plaatselijke winkels en horeca-gelegenheden De toerist wisselt zijn vakantiegeld eerst bij de bank Oe Rabobank heeft dus te maken met duizenden kleine wisseltransacties, voor rela tief kleine bedragen De bank heeft daarvoor s zomers zo'n dertien mensen extra in dienst, een forse kostenpost Door de komst van de wisselautomaat en het grootscheepse gebruik van Eurocheques is het echte wissel werk al met ruim 80 procent terug gedrongen, aldus directeur R Veen- stra. .Ik v:nd het prachtig, dat het wisse len zal verdwijnen We berekenen weliswaar provisie, maar als je als bank alleen daarvan moet bestaan, kun je de tent wel sluiten." Hij ziet bijna uitsluitend voordelen m het opener Europa. Het toerisme zal vorder toenemen en daar zal Texel van profiteren Ondernemers zullen meer investeren en de bank is daarbij graag van dienst ,.0p mijn eilandje zullen we profiteren van de Emu." In het blad Wordt vervolgd van Am nesty International worden maande lijks voorbeelden genoemd van mensen die onrechtmatig gevangen worden gehouden en/of gemarteld. Via brieven kan een beroep worden gedaan op de autoriteiten van de ge noemde landen om de gevangenen in kwestie vrij te laten en aan het even tuele martelen een einde te maken. De Texelse groep van Amnesty Inter national heeft voor deze maand de volgende brieven gemaakt: Mohammadreza Nezameddin Mova- hed in Iran. Deze 74-jarige gepensio neerde ambtenaar zit een straf van 3 jaar uit wegens „kritiek op de presi dent". Movahed en tenminste 20 an deren werden in juni 1990 gearresteerd nadat zij een kritische open brief aan president Hashemi Rafsanjani hadden ondertekend. Hier in vroegen zij grondwettelijke waar borgen, vrijheid en gerechtigheid in praktijk te brengen en bekritiseerden het economisch beleid van de rege ring. Movahed en de anderen werden vastgehouden in de Evin-gevangenis in Teheran. Daar zouden zij onder dwang verklaringen hebben onderte kend waarin ze hun acties veroor deelden. De laatste brief is voor Daniël Omara Atubo in Oeganda. Deze 44-jarige minister van buitenlandse en regiona le zaken, lid van de Democratische Partij, wacht in de Luzira-gevangenis bij de hoofdstad Kampala zijn proces af. Hij wordt met nog 17 andere vooraanstaande burgers uit het noor den van Oeganda beschuldigd van hoogverraad. Amnesty International vreest dat Daniël Omara Atubo gear resteerd is vanwege zijn geweldloze kritiek op de regering en bij gebrek aan bewijs is beschuldigd van ver raad. Daniël Omaro Atubo vertoonde sporen van lichamelijke mishandeling toen hij voor de rechtbank verscheen. De regering heeft een officieel onder zoek ingesteld naar zijn vermeende mishandeling, maar er is geen uit komst bekend gemaakt. Wie ook voor deze mensen wil schrij ven kan kosteloos voorbeeldbrieven ontvangen. Voor brieven en méér in formatie: Willem Witte, Oesterstraat yiOosterend, tel. 18870. Het fietspad langs de Hoornder- weg, nabij de kruising met de Pontweg, lag vorige week be zaaid met brokken ijs. Een le vensgevaarlijke situatie voor fietsers en bromfietsers, zeker in het donker. De politie heeft het ijs verwijderd en wijst er op dat deze vorm van baldadigheid on aanvaardbaar is. Voorzitter werd Nel Eelman en secre taris Carla Schrama. Jan Vonk gaat zich bezig houden met structuur en beleid, Rom van Schaik met juridi sche zaken en Kees Room staat als financieel expert penningmeester Lia van Leersum terzijde. Formaliteit Het ontbreekt de nieuwbakken bestuursleden in elk geval niet aan bestuurlijke en vaktechnische erva ring, zo bleek uit hetgeen zij vertel den toen zij zich voorstelden voordat tot stemming werd overgegaan. Die stemming had uiteraard geen verras sende afloop, mede omdat er geen tegenkandidaten waren. De nieuwe voorzitter Nel Eelman bracht dank aan interim-voorzitter Ruud Nooij die in de afgelopen crisisperiode de omroep-kar heeft getrokken. Het zag er even heel moeilijk uit toen na Mar tin de Weijer en Jeroen Nauta ook Magda Brommersma en Piet Hooger- heide opstapten. Laatstgenoemde nam deze beslissing uit onvrede met het financiële reilen en zeilen, waar voor hij niet langer medeverantwoor delijk wilde zijn. Reclame Interim-voorzitter Ruud Nooij legde uit dat de financiële vooruitzichten nu weer iets beter zijn, vooral na het besluit van de gemeenteraad om de subsidie niet te halveren. Het streven blijft echter gericht op financiële on afhankelijkheid Het zal onder andere De gemeente zal een basisaandeel aanschaffen waarmee wordt deelge nomen in het gasbedrijf Kop van Noordholland („Gaskop"). Dinsdag ging de gemeenteraad met dit voor stel akkoord. Het aandeel kost ƒ6.000,-. De gemeente verwerft zich hiermee inspraak in het regionale gasbedrijf. Na het jaar 2010 zal de Texelse invloed verder toenemen, om dat de gemeente dan aandelen mag kopen naar rato van het aantal inwo ners. Financieel valt de gemeente zich bepaald geen bult met het aan deel, omdat de jaarlijkse winstuitke ring (dividend) liefst 25 procent bedraagt. Verscheidene raadsleden complimenteerden het college van b en w met de resultaten van de on derhandelingen, die werden gevoerd in het kader van de opheffing van het Gasbedrijf Texel en de gelijktijdige toetreding tot de Gaskop. Eén van de resultaten is dat de Texelse gasver- bruikers in 1992 twee cent per ku bieke meter minder gaan betalen. Erna Eelman (VVD) en Gerbrand Poster (Texels Belang) vroegen om méér aansluitingen op het aardgasnet m de zg. „onrendabele gebieden". Wethouder Terpstra beloofde dit voortdurend onder aandacht te bren gen van het Gaskop-bestuur. „Maar het beleid van de Gaskop is dat aan de aansluitkosten een maximumbe drag is gesteld. Wil Texel méér aan sluitingen, dan zal heffing van baatbelasting of zoiets nodig zijn", al dus Terpstra. moeten komen van de reclame, maar de vergunning daarvoor heeft het commissariaat voor de media nog niet afgegeven. Er moet namelijk worden samengewerkt met een voor het gebied representatieve krant. De gemeente heeft daarvoor de Texelse Courant voorgedragen, maar het Noordhollands Dagblad vindt zichzelf daarvoor meer aangewezen en schijnt in beroep te zijn gegaan. Het zal nog wel een paar maanden duren voordat de beslissing valt. Net als destijds De Weijer en Nauta kregen ook Magda Brommersma en Piet Hoogerheide als afscheidscadeau een Radio Texel-schrijfmap met toe behoren. Vooral aan Hoogerheide heeft de omroep veel te danken. „Als er één is die uren heeft gestopt in Radio Texel dan is hij het wel", zei Nooij. In de rondvraag kwam van Dick Oudendag een tip om geld te verdienen: geef de plaatselijke politie ke partijen zendtijd en laat hen daar voor betalen. Medewerkster Els Whyte vroeg om beter contact tussen medewerkers en bestuur. Dat zegde Nel Eelman direct toe: „We maken een beleidsplan waarin d3t is geregeld". De gemeente zal een brief sturen naar het ministerie van onderwijs, waarin wordt gevraagd om nadere uitleg van een telefonisch aanbod van het ministerie vorige maand. Mo menteel loopt bij de Raad van State een beroep van de gemeente tegen de beslissing van het rijk om de Bruinvisschool niet voor algehele aan passing en ingrijpend onderhoud in aanmerking te laten komen Ook een aanvullend verzoek voor vervangende nieuwbouw werd afgewezen. Het mi nisterie verzocht de gemeente in het bewuste telefoongesprek dit beroep in te trekken, zodat een spoedproce dure kan worden gestart op basis van artikel 70 van de Wet op het Ba sisonderwijs. De Bruinvisschool, die in slechte staat verkeert, zou dan als nog in aanmerking voor grondige re novatie kunnen komen. Dat lijkt een gunstig aanbod, maar b en w willen eerst precies weten wat de conse quenties zijn alvorens wordt afgezien van de rechtszaak. Van de zijde van het ministerie werd een schriftelijke bevestiging toegezegd, maar tot op heden heeft de gemeente niets ont vangen. Wél kreeg PvdA-raadslid Ge rard van der Kooi een brief van het ministerie. In de raadsvergadering van dinsdag beloofde wethouder Tine Krijnen dat het college niet langer zal afwachten, maar via de brief van. Van der Kooi zal reageren. Daarna zullen b en w bekijken welke verdere actie wordt ondernomen. Tijdens de koopavond van vrijdag ver zorgen Elly Mast en Els Whyte vanuit de etalage van Pieter de Vries een live-kerstuitzending van Radio Texel. Tussen 19.00 en 21.00 uur is ieder een welkom bij hen voor een praatje of het doen van kerstgroeten via de ether. Om de kerstsfeer te verhogen wordt het programma omlijst door bijpassende muziek. Het programma is te beluisteren op FM 106.1. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE de afgelopen maanden zijn de ndpunten van de boerenorganisa- s over de relatienota-problematiek deze krant een aantal keren uitge- id aan de orde geweest. Dit ndpunt was en is uitgesproken izijdig. De ingezonden brief van de ir Kuiper, namens de Texelse land- jworganisaties, in de Texelse Cou- t van 3 december is daar nog is een bevestiging van. Citaat: lij willen de landbouw behouden ils ze is: toonaangevend, voor- strevend, belangrijk en in goede monie met de natuur. Kiezen voor relatienota vinden we pas echt noede." sreen op Texel lijkt het met dit ndpunt eens te zijn, inclusief een isgezinde Texelse gemeenteraad. Vogelwerkgroep Texel vindt echter ook eens het geluid moet klinken i een groep betrokkenen die tot ■ver niet is gehoord en die grote angen heeft in de zaak waar het i om gaat: de vogels die op dit ind broeden, de broedvogels van cultuurland in het bijzonder. Eén eet is namelijk in de hele discus- nog geheel niet aan de orde ge nen: hoe gaat het eigenlijk met de iels van het Texelse boerenland? i de agrarische activiteiten wel in sde harmonie met de natuur? Het 'woord is kort samen te vatten: i gaat slecht met vrijwel alle vo- s die van dit landschapstype af- ikelijk zijn. Het materiaal dat we ir onze vergelijking hebben ge bruikt is afkomstig uit de waarschijn lijk in 1992 te verschijnen nieuwe editie van „De vogels van Texel". Het cijfermateriaal voor dit boek werd aangedragen door leden van de Vo gelwerkgroep Texel en door beroeps krachten van Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten. Uit dit cijferma teriaal blijkt het volgende: -De Wintertaling broedt tegenwoordig alleen nog in reservaten maar was vroeger ook in het cultuurland aanwezig; - Wilde Eend: de dichtheid in het cul tuurland in 1987 was gemiddeld 10 paar per 100 ha, in reservaten in het cultuurland tussen de 30 en 56 paar per 100 ha; - Bij de Slobeend is een sterke ach teruitgang vastgesteld: in 1987 broedden er nog 44 paren in reserva ten en.slechts 16 daarbuiten; - Scho lekster: in de reservaten van Natuurmonumenten is in de periode 1974-87 een achteruitgang geconsta teerd van ongeveer 10 procent. In een stuk cultuurland pal ten noorden van Den Hoorn (77 ha) daalde het aantal broedparen tussen 1987 en 1991 van 55 naar 29 paren; - Kievit: vergeleken met het begin van deze eeuw is er waarschijnlijk sprake van een afname van 75 pro cent. In de periode 1974-87 was het aantal broedparen over het gehele cultuurland min of meer stabiel maar in het al genoemde stuk ten noorden van Den Hoorn was sprake van een afname van 19 naar 13 paren. De dichtheid in reservaten is nu 5 maal hoger dan daar buiten; - De Kemphaan was talrijk in eerste helft van deze eeuw. De soort is nu uit gebieden met agrarische activitei ten verdwenen. Er broeden nog enke le paren in reservaten; - De Grutto is mogelijk met 60-70 procent achteruitgegaan sinds begin van deze eeuw. De dichtheid in reser vaten is gemiddeld 26 paren per 100 ha, in het door boeren bewerkte cul tuurland 8,8 paren per 100 ha; - De Tureluur vertoont een sterke achteruitgang, zowel in als buiten de reservaten. De achteruitgang in ge bieden met activiteiten van boeren is groot in vergelijking met die in reser vaten in het cultuurland, respectieve lijk 44 procent tegen 28 procent; - Voor de Veldleeuwerik kan hetzelfde worden gezegd: binnen reservaten is sprake van een achteruitgang met 43 procent, daarbuiten met 60-90 pro cent. Voor geheel Texel is er een ach teruitgang van 2100-2200 paren in 1963 naar 309 paren in 1987; - Ook bij de Graspieper is een sterke afname geconstateerd in de eerste helft van deze eeuw. In 1963 broed den er nog 900 paren op het eiland, in 1987 werd de stand op 212 paren geschat. De achteruitgang in reserva ten wordt geschat op 10 procent, daarbuiten op 82 procent. Wat is de oorzaak van deze voor de meeste soorten toch wel heel opval lende achteruitgang? Dat is vrij moei lijk te zeggen omdat je het de vogels niet kunt vragen en omdat plaatselij ke oorzaken waarschijnlijk hand in hand gaan met ontwikkelingen op een veel grotere schaal. Voor sommi ge soorten kan de oorzaak van ach teruitgang bijvoorbeeld te maken hebben met de omstandigheden in de overwinterlngsgebieden, die voor een aantal soorten in midden-Afrika liggen. In de meeste gevallen is het echter meer dan waarschijnlijk dat de oorzaak veel te maken heeft met de intensieve bedrijfsvoering in de agrari sche sector. Een heel duidelijke aan wijzing hiervoor wordt gevonden in de verschillen tussen de reservaten in het cultuurland en die gebieden waar intensieve bedrijfsvoering plaats vindt. Welke factoren het meest ne gatief werken is nog moeilijker aan te geven. Behalve dat tussen 1980 en 1990 ruim 1000 ha grasland is om gezet in akkerland en bollenland heb ben op veel plaatsen ook andere ingrepen plaats gevonden, zoals grondwaterstandsverlaging door in tensievere drainage. Jarenlang is het natuurbeschermings- beleid in Nederland gebaseerd ge weest op het aankopen van (vaak kleine) reservaten die waren omgeven door cultuurland. Geleidelijk aan zijn we er achter gekomen dat deze na tuurgebiedjes zich ontwikkelen tot bloemperkjes in een steeds natuurar- mere omgeving. Op sommige plaat sen in Nederland kun je tegenwoordig zelfs al spreken van min of meer natuurlijke eilandjes mid den in een cultuurlandwoestijn. Met het uitbrengen van het Natuurbe leidsplan is hieraan hopelijk voor een deel een einde gekomen. Uit dit plan blijkt dat de overheid heeft ingezien dat wanneer je deze eilandjes niet met elkaar verbindt er ondanks de re servaten een ernstige verarming van de natuurwaarden over een groter gebied optreedt. De gedachte is dat stukken cultuurland weer een deel van hun oorspronkelijke waarde moe ten terug krijgen om te fungeren als schakels tussen de „echte" natuurge bieden. De relatienota is een bruik baar instrument om hier wat aan te doen, wat niet betekent dat er geen andere mogelijkheden zijn. Het bestuur van de Vogelwerkgroep Texel heeft er begrip voor dat boeren die streven naar een intensieve be drijfsvoering, en die daartoe veel geld in hun bedrijf geïnvesteerd hebben, een negatief oordeel hebben over het aanwijzen van hun grondgebied als relatienotagebied. Dergelijke bedrijven in een bepaalde richting dwingen lijkt ons geen heilzame weg. We hebben echter ook begrip voor het standpunt van de landelijke en provinciale over heid die de relatienota wil gebruiken als instrument om landschappelijk waardevolle gebieden te beschermen en de natuurbelangen daar wil veilig stellen of weer een kans geven Graslanden langs de binnenduinrand en langs de wadkant bieden voor na tuurontwikkeling zeker goede perspectieven. Het is echter de vraag of het verstandig is om je als over heid op te stellen met een houding van: hier moet een relatienotagebied komen en nergens anders. We zijn er van overtuigd dat er boeren op Texel te vinden zijn die positief denken over een minder intensieve en minder grootschalige bedrijfsvoering. Als der gelijke boeren, bij voorkeur in grotere aaneengesloten gebieden, op vrijwilli ge basis beheersovereenkomsten wil len afsluiten moeten ze er, ons inziens, de kans toe krijgen. Ook bui ten de nu aangewezen voorkeursge- bieden van de overheid kunnen dergelijke maatregelen een positief effect hebben. Wij, als Vogelwerkgroep, willen bena drukken dat het voor de broedvogels op het boerenland op Texel (maar ook elders) noodzakelijk is dat er snel goede keuzes worden gemaakt. Door de vogels zijn er, ondanks de opti mistische geluiden van woordvoer ders van de boeren, in de afgelopen tientallen jaren in het agrarisch ge bied alleen maar aanzienlijke verliezen geleden. Wij doen dan ook een be roep op de gezamenlijke agrarische bedrijfstak op Texel. Geef hen die an ders willen de kans om anders te handelen, in het belang van natuur en milieu op Texel. De vogels, als ex ponent hiervan, zullen er profijt van hebben en een belangrijk aspect van „Texel Vogeleiland" laten voortbe staan, misschien moet je inmiddels zelfs zeggen „laten herleven". Als er andere middelen zijn waarmee de ne gatieve effecten van landbouwactivi teiten kunnen worden aangepakt: prima. Vooralsnog kiezen wij voor be staande mogelijkheden en structuren. Belangrijk is dat er wat gebeurt. Star heid, zowel van de boerenorganisa- ties als van de overheid, leidt alleen tot verlies. Het bestuur van de Vogeiwerkgroep Texel Was die mountainbike-cross over on verharde paden vorige week nou echt in het belang van het ook op Texel bedreigde duinlandschap? En dan die motivatie. „Zo voorkom je misschien dat men in het wilde weg door de natuur gaat crossen", zegt Jan Kuyper. Wel ja. Straks gaan we een autoralley over de Texelse fietspaden organiseren, om te voor komen dat ze in het wilde weg door de natuur gaan crossen. Een fraai voorbeeld van normvervaging. Rijks waterstaat en Staatsbosbeheer heb ben toestemming gegeven. Nou moe. Ik ben benieuwd naar hun argumen ten. Deelname kost f3,— of J4.50 inclusief verzekering. Er is vast wel Iemand te vinden die voor eenzelfde bedrag de argeloze wandelaar in de Texelse duinen - mits voorzien van valhelm en beenbeschermers - op zondag 26 a.s. wil verzekeren. Een verontruste natuurliefhebber, ook wel wandelaar. H. van Dijk, De Cocksdorp. 4

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5