KERST Exclusief aperitief bij kerstdiner reumapatiënten Kerstman en sfeervol verhaal: Kerstgroet voor ouderen HORSZEL IN DIT NUMMER WILD Bal Familie Barhorst wint hoofdprijs Kerstpuzzeltocht JINSDAG 24 DECEMBER 1991 PAGINA 11 Buurman heeft een vals konijn. Dat zegt hi/ tenminste: ,,Het ding schopt, krabt, schreeuwt en bi/t, ik zal eens kijken of-ie ook nog kan sudderen" Zo vlak voor de Kerst brengt het me op een idee en ik vertel de opmerking aan een vriend die ,,nog wel eens wat wild ritselt". Niet alleen de opmerking heeft succes. Een paar dagen later vind ik op de vloer van de schuur vier hazen, die heel erg dood liggen te wezen Breng je die nu naar de slager", vraagt de fa milie dan. ,,Niks hoor", roep ik primitief, ,,dat doe ik zélf". Griezelend trekken ze zich terug. Losgesneden vuilniszakken tegen de muur. Hazen ophangen. Het vel, dat gaat nog. Als de buikwand wordt geopend staat Rembrandt naast me: de anatomische les begint. Tweemaal kom ik een redelijk volle urineblaas tegen, jagers laten ze toch altijd pissenf De wildritselaar zegt altijd: „Wij druk ken de blaas nooit leeg. Als hazen ons zien, dan pissen ze zelf al!" Darmen eruit, lever weg. Dan graaf ik door het middenrif naar longen en hart. Vuilnis zakken blijken nuttig. Botten zijn niet bestand tegen nijptang. Ruggen moeten gefileerd. Door kennis van gewrichten scheid ik bouten van romp. Familie neemt poolshoogte. Dochter kijkt veiligheidshalve met één oog. Ze hebben geen trek, dat is duidelijk. Nu maar hopen dat de vriezer niet uitvalt, want ze hebben wel een afkoelingsperiode nodig D. WITTE ROEPER Juist in de donkere dagen word je meer dan ooit geconfronteerd met grote tegenstellingen. Armoede en overdaad, oorlog en vrede, eindelo ze eenzaamheid en intieme gezel ligheid enz. Dat geeft weer aanleiding tot tobberige bezinnin gen, vermanende vingertjes en zwartgallige grappen. Maar toch, soms geforceerd door je omgeving en nog eens extra aangemoedigd door de commercie, betekent de kersttijd voor iedereen meer dan lichtjes en ballen in de boom, of je nu heel vroom bent of helemaal nergens bij hoort". Ook op Texel maakten we kennis met asielzoe kers. Mensen verdreven uit eigen land en hier aanvankelijk met enige terughoudendheid ontvangen, maar dat was van korte duur. De huis vesting van deze ontheemden is ook pure bussin ess. „Ik doe het om er iets aan te verdienen". Een Noote- boom is tenslotte géén kerstboom. Uw horszel stak het afgelopen jaar in die Texelse zaken die hem erger den, verbaasden of die vooral opvie len door hun tegengestelde belangen. Als het u niet beviel wat u in de lachspiegel las, bedenk dan dat ik nog veel erger schrik als mij die spiegel wordt voorgehouden, want soms snap ik er ook geen bal van. Vrolijk kerstfeest! Horszel Door Ruud Nooy <v- Harry's ezeltje 0- Boogie woogie en Van Rijthoven in Klif 12 <C> Met kerst naar de film •O* Kerstmenu <v" Kerstcryptogram <0> Een kerstwens in de Grimlach Magda Brommersma, omringd door jeugdige acteurs en zangers, in actie voor de Vereniging van Reumapatiénten Kleine presentjes wrhoogden de feestvreugde We willen reumapatiënten bij elkaar brengen en de mensen helpen en infor meren over de vele aspecten van hun ziekte. Er zijn patiënten die in een isole ment zitten. Door middel van -onder meer- het organiseren van gezellige avonden proberen wij de pijn van de reu mapatiënten te verlichten." REUMA De vereniging is aangesloten bij de Ne derlandse Reumabond en is één van de meer dan negentig reumaverenigingen in Nederland. Daarnaast is er de Reu mastichting die vooral op financieel ter rein zaken regelt. Secretaris T|erp Sietsma: „Het is belangrijk dat je met el kaar praat en ook samen dingen onder neemt. Het kerstdiner is zo'n voorbeeld van in een gezellige en ontspannen sfeer bij elkaar zijn." APERITIEF Zo gebeurt het dat voorzitter Fer Boon de gasten voor het begin van het kerstdiner een surprise voorschotelt. Weldra ver schijnt een prachtig aangekleed gezel schap: een mandoline-ensemble (Annie Terpstra, Netty Blom, Hannie Maas, Tjits- ke Sietsma), voor deze keer aangevuld met gitariste Hetty Gielis. Zij worden ge volgd door een groep kinderen en de vertelster van het kerstverhaal Magda Brommersma. Het is voor Magda Brom mersma niet de eerste keer dat zij een verhaal voordraagt voor de reumavereni ging. Samen met Marijke Ruis (de kerst man) bezocht zij de reumapatiénten eerder. Magda Brommersma: „Dit jaar wilden we het iets anders doen. Een paar weken geleden sprak ik met mijn vrien din Wil de Leeuw over deze avond en al snel kwamen we op het idee het verhaal „wat aan te kleden". In korte tijd zijn er kinderen bij elkaar gezocht en heeft Wil de Leeuw het verhaal aangepast Zo is het verlevendigd met liedjes die door de kinderen worden gezongen, begeleid door het mandoline-ensemble." MANDOLINE De formule blijkt te werken. Magda Brommersma vertelt het kerstverhaal op boeiende wijze. De mensen in de zaal luisteren ademloos. Het mandoline ensemble speelt als intermezzo een prachtige Russische melodie. De liedjes zorgen voor een echte kerstsfeer. Zicht baar ontroerd zingen de toeschouwers aan het eind mee. Als dan ook nog de kerstman ten tonele verschijnt is het feest compleet. „Midden in de winternacht" blijken de „Jingle Bells" van grote bete kenis, zowel in de realiteit als in het kerstverhaal: Dimitri keek om zich heen. Hij hoorde steeds duidelijker de stemmen. Het waren zijn eigen kinde ren die zongen! Hij herkende de melo die. Snel voer Dimitri in de richting waar de klanken vandaan kwamen. Marinka en de kinderen stonden op het strand te wachten. Zij hadden ten einde raad besloten de kerstliederen te zingen die Dimitri zo graag hoorde. Deze roeide re gelrecht op het gezang af en bereikte zo het strand. Samen vierden zij een hele speciale gelukkige kerstavond." „Ik had alleen wat gewone dingetjes ge kocht. Het laatste vakje op de kaart maakten we vol met het kopen van een fles SpaHoofdprijswlnnares me vrouw Bertha Barhorst (Hollewal) geeft desgevraagd aan hoe eenvoudig het was om mee te doen aan de dit jaar voor het eerst gehouden december-actle van de Waalderstraat-ondernemers. Haar vol- gestempelde kaart bleek bij de derde en laatste trekking het winnende lot, waar door ze de gelukkige eigenares werd van een Sony Handycam videocamera, be schikbaar gesteld door de Gebr. Schoort. Cisteren bij de overhandiging van de prijzen blikten de winkeliers tevreden op hun actie terug. „Het heeft gunstig ge werkt dat we geen minimum aankoopbedrag hadden gesteld. De actie zou anders voor een deel van de mensen niet leuk zijn geweest. Het voordeel voor de winkeliers was dat de mensen een aanleiding hadden om hun zaak binnen te stappen", aldus de ondernemers Henk van der Belt, Peter Schoorl en Wies Hen driks. De looptijd van de actie was wel enigszins lang. Na een hectische start eind november trad na Sinterklaas een verflauwing op. Overigens liep Texel wel in de pas met het landelijke beeld, dat een verschuiving van de inkopen van Sinterklaas naar Kerstmis laat zien. Het aantal ingeleverde kaarten bleef echter bi/ deze ontwikkeling achter.Misschien is de consument nog teveel gewend aan Sinterklaas-acties en zijn de mensen nog niet ingesteld op acties m de kerstperio de", zo opperen de winkeliers. In Den Burg presenteerden behalve de winke- Vrijdag herstelde Scouting Texel een traditie. De leden vervaardigden een groot aantal kerststukjes en bezorgden deze bij elk van de bewoners van het verzor gingshuis Sint jan onder het aanbieden van de beste wensen voor de komende feestdagen. Ze reikten er zestig uit, een gebaar dat blijkens de reacties zeer op prijs werd gesteld. Het is de bedoeling elk jaar een ander verzorgingstehuis op deze wijze te gedenken. De foto toont de overhandiging van een kerststukje aan een van de bewoners. iToto Harry de Graaf) Van zaterdag 21 tot zaterdag 28 decem ber zullen wandelaars in alle dorpen in diverse winkeletalages en op andere plaatsen puzzel-affiches van Radio Texel aantreffen. In elk dorp is de complete reeks opgehangen. Op elk affiche staan steeds drie letters en een cijfer. De cijfers geven de volgorde van de affiches aan. De gevonden letters vormen dan een slagzin. Makkelijker kan het niet, zeker niet als alle affiches worden gevonden. De gevonden slagzinnen kunnen iedere avond tussen 20.00 en 22.00 uur naar Ra dio Texel worden doorgebeld tijdens de uitzendingen van Dubbel j. Er zijn diverse mooie prijzen te winnen. De uitslag wordt bekend gemaakt op za terdag 28 december tussen 13.45 uur en 14.00 uur in het programma Goedemid dag Texel. tiers van de Waalderstraat ook de Weverstraat- en Parkstraat-ondernemers zich met een eigen actie. Volgens de drie eerder genoemde heren komt dat omdat het moeilijk is gebleken om bi/ een grote groep winkeliers alle koppen in één zak te krijgen, „jammer", aldus de Waalderstraat-ondernemers, „want sa men sta je sterker. Dan kun je voor de helft wan het geld dat we nu met zijn drieën uitgeven één grote actie op touw zetten. Bovendien zaaien verschillende acties verwarring onder het publiek." Gisteren werd ook het echtpaar R. Haarsma uit De Waal met een grote prijs verblijd: zij mochten een boodschap- penkar vol met artikelen naar keuze la den in de Albert Heijn-supermarkt. Waardebonnen van f25,- waren er voor de dames Rutten, Lagerveld, De jong, Den Braven en Verduin. ifeotottpnu» en de oude vrouw Lena vertelde een bijzonder kerstverhaal. Het gebeurde in de Tsarentijd op het eiland Padinsky, gelegen in de Oostzee, ten noorden van de Golf van Riga. De bewoners hadden geen gemakke lijk bestaan. Dat gold ook voor het gezin van Dimitri Ibrowitz. Hij en zijn vrouw Marinka leefden samen met hun acht kinderen op het eiland, leder jaar in de lente trok Dimitri naar Riga of Kalingrad, grote havenplaatsen, waar hij werk zocht op een schip. Hij bleef nooit langer weg dan een halfjaar, want hij wilde graag bij zijn vrouw en zijn kinde ren zijn, zeker met kerstmis. Hij verheugde zich altijd op de winter thuis. Op een zekere dag -even voor kerstmis- kwam een jongetje uit een gezin uit de buurt met een boodschap van zijn vader. Moeder was ernstig ziek en de jongen vroeg aan Dimitri of hij dadelijk naar het eiland Hapsoloe wilde varen om daar medicijnen te halen. Hij zou dan de volgende dag weer terug zijn. Dimitri had eigenlijk geen zin. Als de wind draaide dan zou hij morgenmiddag niet terug zijn. Wat moest er dan terechtkomen van het zingen van kerstliederen met zijn gezin? Hij keek evenwel naar de jongen en nam een besluit: ,,Zeg maar dat het goed is". Toen Marinka de volgende dag naar buiten keek, schrok ze vrese lijk: er was een dichte mist komen opzetten. Dimitri was vol goede moed en opgewekt aan de terug tocht begonnen, maar plotseling stopte hij met roeien. Hij zag de mist als een dreigend gevaar op zich afrollen. Het was twee uur, dus hij had nog een uur nodig om aan de kant te komen. En over een uur zou het donker zijn. Hij zag allengs niets meer en luisterde gespannen: het was of alle geluiden veel intenser klon ken in de grote verlaten eenzaam heid. Verbeeldde hij het zich of hoorde hij duidelijk en helder door de nevel heen het geluid van lieflijke stemmen? Het was kersta vond, dat wel. Waren het de enge len die daar Gloria zongen Het is donderdagavond, 19 december. Buiten wakkert de wind aan. De neer kletterende regen striemt de gezichten van de mensen, ledereen zoekt een warm onderkomen. Hotel Bos en Duin wordt bevolkt door een gezelschap van zo'n tachtig mensen die luisteren naar bovenstaand verhaal. De leden van de „Vereniging van reumapatiënten Texel" en hun aanhang zijn bij elkaar gekomen voor het kerstdiner. Het is alweer de vier de keer dat dit samenzijn wordt georga niseerd. Voorzitter Fer Boon: „De reumavereniging Texel is opgericht op 4 januari 1988. We zijn begonnen met ze ventien leden. Inmiddels zijn het er 77. I

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11