Cjrocn ffwarL-Jexels in het harL, „Ammoniakrichtlijn" heeft verstrekkende gevolgen Rechter vernietigt besluit van TVL 25% KORTING KERSTARTIKELEN Nieuwe schrik voor de agrariërs: Straks alle leden weer één stem? *- Donkere dagen loor Kerstmis In 't Bikkelement liggen de kerstsuggesties voor u klaar! •K w Overleg met gemeente over Teso-tarieven? w 1-2-3 regeling blijft voorlopig gehandhaafd w Reünie tijdens twintigste bosloop w Wie doet er mee aan de nieuwjaarsduik? man „Nieuwe" TX 56 voor Gebr. Van der Slikke Voor de feestdagen verzorgt 't Bikkelement uw salades! Van 27 dec. t/m 31 dec. a.s. op alle (met uitzondering van de kaarsen) VERTROUWD en VOORDELIG IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10643 DINSDAG 24 DECEMBER 1991 met: brschijnt dinsdags en vrijdags bonnementsprijs M3,95 per half jaar, Los M,20 bor advertenties, abonnementen, etc. angeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220-14111. edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741, ledactie buiten werktijd jerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687 'iet van Leeuwen van hoeve ,,Fak Fak" bij 't Horntje zit met de handen in het haar. Zijn plannen voor een stal waarin hij 72 itieren wil mesten, dreigen stuk te lopen omdat de bouwplaats te dicht is gelegen bij een „verzuringsgevoelig object". Hij mag daarom de stal wel bouwen maar krijgt geen vergunning om er vee in te zetten. Van Leeuwen neemt daar geen ge noegen mee en weet zich inmiddels gesteund door de gezamenlijke land bouworganisaties, die gisteren een brief aan b en w en de gemeente raad hebben gestuurd met het ver zoek in actie te komen. Daarbij vragen ze niet alleen aandacht voor Van Leeuwen, maar voor alle agra riërs die te maken krijgen met de ge volgen van de Richtlijn Ammoniak en veehouderij". Het is namelijk de ze richtlijn, inmiddels uitgemond fn een .harde" algemene maatregel van bestuur, die vestiging van nieu we bedrijven en uitbreiding van be staande moet verhinderen binnen bepaalde afstanden van verzurings- gevoelige gebieden en objecten. TUssen dijk en duinenrij door Klaas Bonne )e donkere Decemberdagen iliegen als een schim voorbij •n ik prop weer mijn gedachten r» mijn „Dijk en Duinenrij" )e wind jaagt door de kale bomen ■n voert alom de boventoon let piepschuim vliegt mij om de oren /anuit het park van Livingstone tiaar in mijn nachtelijke dromen oop ik lieflijk hand in hand n het maanlicht met Maij Weggen angs het opgespoten strand Waar ook na lange duistere nachten Hoort toch altijd weer de dag •n bepaalt de kerstgedachte \l van tevoren ons gedrag Waar op een weiland in de polder lent Keesbuur achter een kalkoen :n nekt al bij de eerste misgreep We normen van fatsoen Fn ouwe Gerrit pikt nog even ten kerstboom van de Gortersmient let strookt wel niet met zijn je we ten Waar het is wel gauw verdiend Fn kleine Jan uit Dijkmanshuizen Wordt door vaders hand gevloerd Omdat de ezel in de kerststal M voortijdig is gemoerd Waar kom op, 't is bijna kerstfeest Ous geen gehannes en gezeur let feest van hoop en naastenliefde Staat weer bij ons voor de deur Fn het zijn weer hoogtijdagen Voor dominee en de pastoor De dubieuzen zitten achter Fn de serieuzen vóór Fn ik ga weer uit dineren Opgedofd en goed gekleed Want een neger in Oeganda <an toch niet zien wat ik hier eet. Voor als u zich uit en/of thuis wilt voelen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelement Kikkertstraat 19, 1795 AA De Cocksdorp, telefoon 02220-16547, b.g.g. tel. 16353. Reserveren gewenst. Blijkens een kaart die door het mini sterie van landbouw (directie Land bouw, Natuur en Openluchtrecreatie) is samengesteld, wemelt het op Texel van dergelijke gevoelige gebieden. Het zijn merendeels natuurterreinen. Het hele duin- en dennengebied hoort erbij maar ook brokken van Waalenburg, de Petten, bosjes in de buurt van de Hogeberg, de Fienweid bij Dijkmanshuizen, het Waalenburger dijkje, terreinen ten zuiden van De Koog, de Rogsloot, het poldertje Wassenaar, een stuk van polder de Kuil, etc. Er wordt vanuit gegaan dat de biologische kwaliteit van deze ter reinen gevaar loopt door verzuring, die voor een belangrijk deel door de veehouderij wordt veroorzaakt. De ammoniak uit de naburige stallen slaat hier neer. De Ammoniakricht lijn" moet er paal en perk aan stellen. Natuurgebiedje Een van de verzuringsgevoelige ob jecten die op de kaart zijn aangege ven is het centrale deel van de polder 't Horntje, vlakbij het bedrijf van Van Leeuwen. Het NIOZ heeft daar een natuurgebiedje aangelegd, bestaande uit duinen, een bosje, een vijver en een nat terrein. Door beheer zonder kunstmest e.d. is hier een ge varieerde, rijke begroeiing (o.a. met orchideeen) ontstaan, waarover niet alleen de NlOZ-biologen maar ook andere mensen uit de buurt enthousi ast zijn, Piet van Leeuwen van Fak Fak niet uitgezonderd. Het is dan ook bijzonder vervelend dat het natuurge biedje zich bevindt op slechts een steenworp van de plaats waar Van Leeuwen zijn potstal wil zetten. De 51-jarige agrariër acht deze uit breiding noodzakelijk voor de toe komst van zijn bedrijf, te meer daar hij twee bedrijfsopvolgers heeft: zijn zonen Piet-Wim (24) en Jacco (21). Thans heeft hij een gemengd bedrijf met 94 runderen en 400 (op de dijk grazende) schapen. De 72 meststie- ren die hij erbij wil hebben, zullen op dier- en milieuvriendelijke wijze wor den gehouden, elk op een ligbed van stroo van vier m2 en gevoerd met speciaal voer dat minder „gevaarlijke" mest veroorzaakt. De ammoniakrichtlijn trad al op 1 maart j.l. in werking, maar toen werd er hier niet zwaar aan getild omdat het landelijke mest- en ammoniakpro- bleem vooral wordt veroorzaakt door veehouderijen in het zuiden en oosten van het land, zodat men dacht dat het met de gevolgen voor Noordholland wel zou loslopen. Schok Maar toen op 1 augustus j.l. de alge mene maatregel van bestuur „Melk veehouderijen" in werking trad, bleek dat dit optimisme niet gerechtvaar digd was. Als de bedrijven niet aan de voorwaarden voldoen krijgen ze geen vergunning. Tussen de te be schermen gebieden en de veehoude rijen moet een bepaalde afstand worden aangehouden, waarbij reke ning wordt gehouden met het soort dier, het aantal dieren per bedrijf en de beschermingsfactor van het be treffende terreintype. Verder gelden er verschillende normen voor be staande dan wel nieuwe bedrijven. De strengste eisen gelden voor nieu we bedrijven en bestaande bedrijven die nog geen hinderwetvergunning hebben. Tot die laatste categorie Lees verder pagina 5 Piet van Leeuwen temidden van zijn zoons Jacco (links) en Piet Wim. Ze zijn de eersten die worden geconfronteerd met de ingrijpende conse quenties van de ammoniakrichtiijn. maar er is geen twijfel aan dat veel meer Texelse agrariërs ermee te maken zullen krijgen. Het in 1989 genomen besluit van de Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers om het aantal stemmen dat de leden kunnen uitbrengen, afhankelijk te stellen van de contributie die zij afdra gen, is door de Arrondissementsrechtbank van Alkmaar vernie tigd. Dat betekent dat de zeventien verontruste leden het geding, dat zij twee jaar geleden aanspanden tegen de TVL, hebben gewonnen. Als de TVL zich daarbij neerlegt, heeft ieder lid straks weer één stem, zodat grote hotel-, kampeer- en bun- galowbedrijven in de vereniging weer even veel invloed hebben als kleine logiesverstrekkers. geslaagd. Het is althans niet onom stotelijk komen vast te staan dat de bungaloweigenaren voor de vergader datum bij het TVL-bestuur met name bekend waren. Om die reden was de statutenwijziging in strijd met de wettelijke en statutaire bepalingen Voorzitter Mr K.P. Doedens van de Alkmaarse rechtbank wees donder- Lees verder pagina 5 Het omstreden gewijzigde stem rechtsysteem besloot de TVL in de vorm van een statutenwijziging op 19 januari 1989. Het voorstel kwam er met ruime meerderheid van stem men door, mede omdat was gewerkt met volmachten van niet aanwezige personen, waaronder eigenaars van bungalows op grote terreinen. Deze Jaap, Gerard en Piet van der Slik ke hebben een nieuwe TX 56 „Cornelia Catharina". Het is de voormalige Scheveningen 21. De gebroeders Van der Slikke gin gen enige jaren geleden van een kotter van 1000 PK over op een kleinere van 600 PK. „Die was be doeld voor onder de kust", legt Jaap uit. Maar omdat de drie broers voor haring en rondvis toch steeds verder de zee opraken en ze voldoende quotum hebben, is toch weer een grotere kotter van 1000 PK aangeschaft. De bemanning kende de Scheve ningen 21 goed: „Het was onze „spanmaat" waarmee we samen op haring visten. De eigenaar heeft een nieuw schip gekocht. De kotter is 30 meter, ruim zeven meter meer dan onze vorige. Het is allemaal wat groter en dat werkt efficiënter." Het schip is ge bouwd in 1974, maar de machine kamer is in 1987 geheel vernieuwd. Donderdag kwam de nieuwe aanwinst naar Texel. „We zijn er gelijk mee aan het varen geslagen. Er moeten nog enige aanpassingen worden gedaan, maar dat zijn kleinigheden." De oude TX 56, gebouwd in 1982, ligt in Scheveningen te wachten op een koper eigenaars zijn verplicht collectief TVL-lid die hun (gereduceerde) con tributie afdragen via de verenigingen van eigenaren, waarbij zij zijn aan gesloten. Niet echt De TVL-leden die met de statutenwij ziging geen genoegen namen, menen dat deze collectieve leden niet als echte TVL-leden konden worden be schouwd, omdat het lidmaatschap iets persoonlijks is en de namen van deze leden bij het TVL-bestuur niet bekend waren op het moment dat tot stemming over de statutenwijziging werd overgegaan. Dat laatste is krachtens wet en statuten vereist. De rechtbank was het daarmee eens. Na een tussenvonnis in november 1990 werd het TVL-bestuur door de recht bank nog in de gelegenheid gesteld te bewijzen dat de bungaloweigena ren zich voor 19 januari 1989 als TVL-lid hebben aangemeld, maar is daarin volgens de rechtbank niet Neem even contact met ons op voor assortiment en prijzen. {JA Voor als u zich uit en/of thuis wilt melen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelement Kikkertstraat 19, 1795.4.4 De Cocksdorp, telefoon 02220-16547, b.g.g. tel. 16353. De Scheveningen 21 zal voortaan als de TX 56 door het leven gaan. IFoto Bort Koning)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1