m Twintigste bosloop moet reünie worden Ammoniak TVL Ruiters strijden om Kerstbokaal SPO(R)TLIGHT Klaverjasstrijd blijft spannend Jeugd volleybal Volleybal populair onder Texelse jeugd Schaak-/damtoernooi in De Witte Burcht Kanshebbers Gamma en Casino aan kop Voetbaluitslagen Klaverjaskoppel in opmars Erik Venneker nu „Mister Dunk INSDAG 24 DECEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 3ort ook het bedrijf van Van leuwen. et komt erop neer dat tot op grote fstand van de te beschermen gebie- en problemen kunnen ontstaan bij et legaliseren van bestaande bedrij en of vestiging van nieuwe, ie gemeente gaat momenteel na ,elke van de 149 veehouderijen en 52 schapenfokkerijen op Texel in de nel raken door de ammoniakrichtlijn. rwacht wordt dat het er zeer veel jllen zijn. Het laat zich zo ingrijpend anzien, dat het de v/aag is of de iaatregelen in de praktijk uitvoerbaar ijn. Ook is het de vraag in hoeverre et billijk is dat Texel, waar het am- lomakprobleem veel minder ernstig dan gemiddeld in het land, dezelf- e strenge normen moet hanteren, it zou te maken kunnen hebben iet het feit dat 65?/o van de opper- lakte van Texel verzuringsgevoelig is. e Inspectie Milieuhygiëne voelt dan ok voor de gedachte om eerst uit te oeken hoe het staat met de ammo- iakbelasting. Als het meevalt, is er oop dat in elk geval de bestaande idrijven met rust gelaten kunnen /orden. Voor nieuwe bedrijven of be- rijfsuitbreidmgen ligt het veel moei- jter en de gemeente mag dan ook een hinderwetvergunning afgeven Is ze strijdig zijn met de ammoniak- phtlijn. De betrokken agrariërs zullen een zo vroeg mogelijk stadium /orden gewaarschuwd, zodat vocr- omen wordt dat zij stallen bouwen ie toch niet in gebruik genomen unnen worden. Ie ammoniakrichtlijn zal mogelijk ge- olgen hebben voor het bestem- ïingsplan buitengebied, met name /at betreft de plaats van de agrari- che bouwblokken. let laatste woord over deze kwestie nog lang niet gezegd. De gezamen- jke lahdbouworganisaties willen we en wie of welke instantie erantwoordelijk is voor het bepalen lan verzuringsgevoelige gronden en ibjecten. Ook vragen ze zich af of bij leze regelgeving rekening is gehou- len met de klimatologische omstan- ligheden (veel wind) en met de hier leel mindere ammoniakneerslag. De idruk bestaat dat Texel onnodig slachtoffer wordt van bepalingen, die ijn bedoeld voor delen van het land waar het mestprobleem uit de hand s gelopen. )ok de politiek roert zich. Texels Be- ang heeft het college een brief jestuurd waarin wordt geprotesteerd egen het „onzinnige verzuringsver- haal". De kwestie krijgt extra lading omdat agrarisch Texel nog maar net iet ongenoegen heeft verwerkt over uitbreiding van relatienotagebieden en nestwetgeving die geen rekening loudt met de stuifgevoeligheid van Texel. VERVOLG VAN PAGINA 1 dag j.l. vonnis, waarbij hij gedaagde dus de TVL) veroordeelde in de pro- oedurekosten die de eisers (de 17 le den) hadden gemaakt. Wat nu? /oor het TVL-bestuur is de uitspraak »en vrij bittere tegenvaller. Tijdens de angdurige procedure heeft het oestuur jegens de leden meer dan eens verklaard er niet aan te twijfe- en dat de uitspraak voor haar posi tief zou uitvallen. Nu het anders is gelopen, moet men zich beraden over de nu ontstane situatie. Voorzitter Harry Wuis: „We hebben drie maanden om in hoger beroep te gaan. Of we dat zullen doen, weten we nog niet. In de loop van de vol gende maand zullen we ons er met onze advocaat Mr B. Breederveld over beraden". Bijkomend probleem voor het TVL is dat in de afgelopen twee jaar meer dere besluiten in de vereniging zijn genomen, waarbij werd gewerkt vol gens het nieuwe stemrechtsysteem. Aangezien dit systeem niet rechtsgel dig is gebleken, zijn waarschijnlijk ook die besluiten nietig geworden. Als het TVL geen gebruik maakt van beroepsmogelijkheden, kan zij probe- ren alsnog een systeem van stem recht naar rato van contributieafdracht er bij de leden door te krijgen en er daarbij voor zor gen dat alle leden die hun stem uit brengen volgens de regels bij het bestuur geregistreerd zijn. Dit lijkt niet bij voorbaat onhaalbaar, vooral 3ls het nieuw voor te stellen systeem enigszins tegemoet komt aan de be zwaren van de leden die twee jaar geleden in het geweer kwamen. Het staat namelijk vast dat niet alle te genstanders tot elke prijs willen vast houden aan maximaal één stem per ld. Het verzet werd destijds vooral opge- oepen door de volgens de betrokken eden naar verhouding zeer vele stemmen die werden gegeven aan de grote bedrijven. De „kleintjes" in de vereniging meenden dat zij niets meer te vertellen hadden. Vies Daardoor ontstond de overtuiging dat bet bestuur de kleine verhuurders monddood wilde maken, wat onder Manege Akenburg staat komend weekend in het teken van de strijd om de Kerstbokaal. Vrijwel alles en iedereen die op het eiland iets te maken heeft met paarden is aanwezig voor dressuur, sprin gen of één van de vele de monstraties. Publiek is het hele weekend welkom, de toegang is gratis. De traditionele Kerstbokaal- wedstrijden worden georganiseerd door de Stichting Overdekte Ma nege Texel (SOMT). Hoewel menig lid van rijvereniging De Waddenrui- ters of ponyclub de Kleppertjes aan de wedstrijd meedoet, zullen ook veel met-wedstrijdruiters hun kunnen tonen. Zaterdag wordt gestart met de dressuur. Om 11.00 uur is er een voltigeshow onder leiding van Nis- heetha Barnard. Zij is al enige tijd bezig met een groepje kinderen om het „turnen te paard" uit te bouwen tot een leuke de monstratie. Na de voltigeurs zijn de dressuur ruiters weer aan de beurt, 's Middags wordt gesprongen. Om 13.30 uur kunnen de deelnemers het parcours verkennen, waarna om 14.00 uur de eerste combina tie van start gaat. Instructeur Zondag staat er meer spektakel op het programma. De dressuur be gint om 9.30 uur en wordt om 10.00 uur onderbroken voor de voltigeshow van Nisheetha Barnard. Om 12.20 uur rijden Albert Ubbels en Marjan Meijer een moeilijke dressuurdemonstratie op muziek met hun Z2-paarden Zorro en Ara- gon. Ubbels is een jaar werkzaam als instructeur bij de hoger geklas seerde ruiters van Kleppertjes en Waddenruiters. Het tweetal ver zorgde eerder een optreden tijdens een onderlinge wedstrijd en maak te daarmee veel indruk. Twee veulens worden in de bin- nenbak geshowd om 12.40 uur. Eén van deze dieren is de hoofd prijs van een verloting die later op de dag wordt gehouden. Wie waardebonnen voor loten heeft, kan deze zondag inwisselen in de manege. Het andere veulen- wordt rond 15.15 uur bij opbod verkocht. Maar er staat nog meer moois op het programma Aad van Heer waarden leidt tegen 13.00 uur zijn Welsh Cobhengst „Cobtain's Ro derick" voor, die afgelopen zomer Nederlands Kampioen werd. Dit schitterende dier wordt vergezeld door een merrie van hetzelfde ras. Tuigpaarden Zondagmiddag wordt wederom gesprongen vanaf 14.00 uur. De tuigpaarden-vereniging Tussen Wad en Duin geeft om 15.00 uur acte de présence. Voorgaande jaren werd een show verzorgd met tuig paarden onder het zadel en werd een tuigpaardenrubriek verreden zoals bij wedstrijden gebruikelijk is. Voor dit jaar werd iets nieuw be dacht. Er zal een aantal jonge tuigpaarden worden voorgebracht aan de hand. Nadat het publiek de jonge aanwas heeft bewonderd, zullen enkele koetsiers een hinder nis rijden zoals in samengestelde menwedstrijden gebruikelijk is. Hiervoor zal niet alleen een en- kelspan in de ring verschijnen, maar ook een tweespan en eer] tandem (twee paarden achter el kaar gespannen). Sproei-installatie De prijsuitreiking is gepland om 15.45 uur. De ruiter met het beste totaalresultaat over de dressuur en het springen wint de Kerstbokaal. Deze werd vorig jaar veroverd door Wilma Witte. Zij ..al zeker van de partij zijn om het gevaarte te ver dedigen. De sponsoractie die aan de wed strijd is verbonden en de op brengst van de verloting en veiling zijn voor het bekostigen van de sproei-installatie voor de binnen- manege. De deelnemers aan de wedstrijd kunnen een programma afhalen in de manege. E PRODUKTKN UW VIERVOETER, tt%*. 'KOOP fKXTRALE TEXEL Na de twaalfde competitieavond van de klaverjasclub ,,Den Burg'' is het klassement nog verder in elkaar ge schoven. De vier best geplaatste koppels konden geen van allen tot een behoorlijke score komen. Andere kloppels zagen hierdoor kans zich aan te sluiten bij de top van het klassement zodat, nu de competitie halverwege is, veel koppels met zeer kleine onderlinge verschillen boven in het klassement staan. Winnaars van deze avond waren Debby v.d. Slikke en Nel Koomen met de zeer hoge score van 7693 punten. Dit koppel stijgt van de 14e naar de 8e plaats en krijgt hiermee ineens aansluiting met de top van het klassement. Ook het koppel Henk Bakker en Cees Vin- ke scoorde zeer goed. Zij werden derde met 7419 punten en bezetten nu de 28e plaats op de ranglijst. Met Uitslagen C-jeugd eilandcompetitie volleybal van zaterdag 15 december. SVC 1-GOS 2-0; Smash'68-SVC 2 2-0; SVC 1-Smash'68 1-1; GOS-SVC 2 2-0. Eindstand na 8 wedstrijden: 1. SVC 1 8-14; 2. Smash'68 8-11 3 GOS 8-4'/.; 4 SVC 2 8-2. Uitslagen mini-eilandcompetitie van zaterdag 15 december: Smash'68-GOS 1 9-9; Tevoko 1-GOS 2 12-8; Tevoko 2-Smash'68 15-9; GOS 1-Tevoko 1 10-14; GOS 2-Tevoko 2 8-23; Tevo ko 1-Smash'68 29-11; Smash'68-GOS 2 7-21; Gos 1-Tevoko 2 7-21; Tevoko 2-Tevoko 1 27-11; GOS 2-GOS 1 21-22. Eindstand na 16 gespeelde wedstrijden: 1. Te voko 2 16-32, 2. Tevoko 1 16-14; 3. Smash'68 16-13, 4. GOS 2 16-12, 5. GOS 1 16-9 hen een verbitterde stemming deed ontstaan. Een van hen was Frans T. Voskuil (destijds zelf deel uitmakend van het TVL-bestuur) die het een „vies spelletje" vond, voor zijn bestuursfunctie bedankte en op per soonlijke titel het geding aanspande. Hij werd gesteund door 16 anderen. Jan Zwan ging met de pet rond om het geld voor het proces bijeen te krijgen. Het was geen actie van de vereniging Kleine Logies Verstrekkers, want die was destijds nog in oprich ting. Voskuil heeft met blijdschap van de uitspraak kennis genomen, maar wil er verder geen commentaar op geven. Hij heeft alleen een telefoontje gehad van advocaat Creutzberg uit Den Helder en moet het volledige vonnis met overwegingen nog onder ogen krijgen. 7034 punten eindigden Freek en Ger- da Veeger als derde. Zij zijn hiermee ook weer terug bij de kopgroep van het klassement. Bertus en Gerda Of- rein, die vooral in de tweede periode goede resultaten boeken, werden vierde met 6903 punten en Frans Beer en Frans Bos behaalden 6888 punten waarmee zij als vijfde ein digden. Totaalstand na 48 partijen: 1. B. de Bloois-B de Bloois 77317; 2. J. Wiersma-J. Vinke 77261; 3 G. v.d Slikke-J. Witte 77240; 4. Echtp M. Bakelaar 77209; 5 Echtp. F. Veeger 76647; 6. F. Halsema-E. Eelman 76402; 7. R. Caspers-K. v. Heerwaarden 76069; 8. D. v.d. Slikke-N. Koomen 76061; 9 Echtp B. Ofrein 75985, 10. J. Kloosterman-A. v. Heerwaarden 75386. Tweede periode na 15 partijen: 1. A Bakker- D. Winters 26229; 2. M Boogaard-G. Winter 25744; 3. Echtp. B. Ofrein 25515; 4 Echtp. M. Bakelaar 24840; 5 D v.d. Slikke-N. Koo men 24727. Volleybal mag zich vooral bij jonge ren in een groeiende belangstelling verheugen. De jeugdcommissie sa mengesteld uit leden van verenigin gen Smash en Tevoko zijn een eilandcompetitie jeugdvolleybal gestart, waarin in verscheidene bui tendorpen wordt gespeeld. Het idee om |eugd tot 16 jaar meer bij het volleybal te betrekken bestond al lang bij leden van Tevoko en Smash. Door een tekort aan begelei ders werd echter niet meer gespeeld aan de overkant. Onder de ouders van de kinderen bestond onvoldoende animo om de jeugd te begeleiden. Geld, dat door Texelaars bijeen was gebracht tijdens een demonstratie- training door het Nederlands herenteam, moest desondanks ten goede komen aan de lokale jeugd, zo vonden de volleybalbestuurders. Besloten werd in Den Burg, maar ook in de buitendorpen, trainingen op te zetten. Ervaren clubleden zoals Tryntsje Postma, Agnes Blom en Jan Schroeder brengen de jeugd (begeleid door ouders) wekelijk de beginselen van het volleybal bij. De animo onder de jongeren groeit inmiddels snel. Het bleef voor de strijdlustige volley ballers niet bij trainingen alleen. On langs werd een jeugdcompetitie gestart. Daarin ontmoeten tien ver schillende teams elkaar om de veer tien dagen. De ploegen zijn gesplitst in categorieën. Er zijn zes teams met kinderen tot twaalf jaar (mini's) en vier teams met de jeugd tot zestien jaar (c-teams). Met ingang van zeven januari wordt een nieuw programma gestart. De uitslagen zullen regelma tig worden gepubliceerd. In De Witte Burcht aan de Mo lenstraat wordt zaterdag een snelschaak- en damtoernooi gehou den. Deelname staat vrij voor ieder een, ongeacht zijn of haar denksport-niveau. Voor de „vluggert jes" op de 64 en 100 velden zijn el ke partij slechts 15 minuten bedenktijd per deelnemer beschik; baar. Waarschijnlijk wordt via een poulesysteem gespeeld, zodat ieder een meerdere partijen kan spelen. Het aantal partijen is afhankelijk van het aantal deelnemers. De inleg be draagt f2,50 voor jeugdspelers en 74,- voor senioren. Er zijn diverse leu ke prijzen beschikbaar. Het toernooi begint om 13.00 uur en duurt tot on geveer 17.00 uur. De jaarwisseling is nabij, dus is het weer tijd voor de winterbosloop. Zondag wordt voor het twintigste achtereenvolgende jaar in de Dennen een loop gehouden, waaraan jong en oud kan deelnemen. De organisatie hoopt dat alle lopers en organisato ren die sinds 1971 bij het evene ment betrokken waren, komen opdagen. Voor de niet meer zo actieve lopers kan de 4 km-loop een aantrekkelijk alternatief zijn. Speciaal voor de ouderen is een recreatieklasse in gesteld. De eerste drie krijgen een herinnering mee naar huis. De winterbosloop, ook wel Nieuw jaarsloop genoemd, werd in decem ber 1971 door de Texelse Sportraad in het leven geroepen. In de jaren ze ventig mocht de loop zich in een overweldigende belangstelling verheu gen. Texelaars die niet als hardloper bekend stonden, meldden zich aan. In de hoofdklasse van het Texelse zaalvoetbal maakten beide kansheb bers op de titel geen fout. Casino won met 9-3 van De Koog, terwijl Gamma Texel met 4-2 versloeg. Het wisselvallig spelende Jelleboog verloor van Oosterend kansloos met 5-1. De Krim blijft het verrassend goed doen en heeft zich door met 2-1 te winnen van Klif naar een plaats in de middenmoot gespeeld. In de reserve hoofdklasse, die overigens deze week niet in actie kwam, is Klif 2 in de eerste helft van de competi tie de sterkste gebleken. Rab is dui delijk de betere in de eerste klasse en moet alleen Texel 3 als serieuze kandidaat voor het kampioenschap naast zich dulden. In de tweede klas se gaat het tussen De Koog 3, De Koog 4 en Jelleboog 3. In de derde klasse voert De Koog 5 de ranglijst aan met als tweede Nioz. De strijd bij de dames gaat zoals verwacht tussen Mantje en Klif. In de eerste helft van de competitie bleek Klif echter twee keer de meerdere van Mantje. Bij de junioren gaat de strijd tussen de teams van Casino en Oosterend. Vrijdag 27 december 1991: 17.00 u. Klif 4-Rab 17.45 u, Texel 3-De Krim 2 18.35 u. Klif 3-Gamma 2 19.25 u. De Krim-Gamma 20.15 u. Attent-Oosterend 4 21.05 u. Mantje-Oosterend 21.55 u. Albert Heijn-Mantje 2 22.45 u. Casino 3-Gamma 3 Zaaldienst; Gamma Uitslagen zaalvoetbal: Mantje-Casino 2 12-0, Klif-De Krim 11-0, De Koog, Casino 3-9; Gamma-Texel 4-2; Klif-De Krim 1-2, Jelleboog-Oosterend 1-5; Oosterend 4-Gamma 3 2-2, Texel 3-Mantje 2 5-4; De Krim 2-Rab 3-4; Albert Heijn-Klif 4 5-3; Gempo-Klif 5 4-2; ZDH-Oosterend 8 4-6; Texel 4-Casino 4 3-7, De Koog 4-De Koog 3 3-0; Oosterend 5-Jelleboog 3 3-3; De Koog 5-Oosterend 6 13-2; Oosterend 7-Jelleboog 4 2-1; Klif 6-Nioz 1-8, Oosterend 1-Texel 3 8-0; Texel 2-Texel 1 5-13. verenigingen en families namen deel in groepsverband, kortom het leek alsof de bosloop tot de goede voor nemens van menigeen behoorde. La ter kwam de klad er in, maar de laatste jaren lijkt de populariteit weer groeiende. Vorig jaar telde de organi serende Atletiek Vereniging Texel ne gentig deelnemers. Wie wil meedoen, moet zich op de wedstrijddag inschrijven bij de kanti ne van vakantiecentrum Dennenoord aan de Grensweg. De inschrijving staat open vanaf 13.00 uur. De start van de 4 en 8 km is om 14.30 uur, de 1 Vi km begint vijf minuten later. Jeugd tot en met 16 jaar moet een rijksdaalder betalen om mee te doen, de kosten voor ouderen zijn f 5,-. Voor AVT-leden is deelname gratis. Zaterdag 21 december: KNVB afd. Noordholland: Senioren: Saenden-De Koog (Z) 1-3 Junioren: JVC C2-Tex. Boys Cl 0-6 Oosterend C1-WGW C3 12-1 Texel C1-JVC C3 afgel. Pupillen: Texelse pupillen competitie: Zondag 22 december: KNVB. 4e klasse A: Texel-VZV afgel. KNVB afd. Noordholland: SRC 4-Tex. Boys 3 afgel. Junioren: VZV A1-Texel Al afgel. Dames: Tex. Boys-JVC 2 afgel. Met 7530 punten wist het koppel Rinus Vittali-Jan Zoetelief eerste te worden op de derde avond van het klaverjaskampioenschap van Texel. Zij stegen hiermee van een zestiende naar de vijfde plaats in het klas sement. Charlotte en John van Heerwaarden werden tweede met 7261 pnt., dit koppel had nog niet hoog gescoord, maar komt nu ook snel omhoog. De kampioenen van vorig jaar, Gerry- Thijmen Grootjen, werden derde met 7248 pnt., Dit koppel had nog met hoog gescoord. Als vierde eindigde Ingrid Hennik-Gerrit Smit met 7239 pnt. dit koppel blijft zeer hoog scoren en staat nu op de eerste plaats. Ren- ze Kamstra-Bart Weijdt werden vijfde met 7212 pnt., ook dit koppel blijft sterk spelen en steeg van de achtste naar de vierde plaats. De volgende keer wordt er gespeeld op vrijdag 31 januari. Stand na 12 partijen: 1. Gerrit Smit-lngrid Hennik 21745; 2 Karei v. Heerwaarden-Paul v.d Lee 21037; 3. Bas Tromp-Lieuwe v. Veen 20861 4 Renze Kamstra-Bart Weijdt 20688, 5. Rinus Vittali-Jan Zoetelief 20416, 6 Frans- Jaap Witte 20180, 7 Marc-Chris Schraag 20039; 8. Nico Ooyevaar-Freek Veeger 19811; 9 Jaap vd Slikke-Jan Verrijzer 19573; 10. Dirk-Marie Timmerman 19565 De strijd om de titels Miss en Mister Driepunt en Mister Dunk had een verrassend verloop. Aan het slot van een spannend basketball-avondje kon den drie nieuwe sterren" zich in een kampioensshirt hullen. Rode draad in het programma, vrijdagavond in de Burg. De Koninghal, was het specta culaire „dunken" De bal wordt hierbij door de spelers van bovenaf door de ring geduwd, met één of twee han den. Lengte en sprongkracht zijn van doorslaggevend belang, maar de vijf mans jury beoordeelde de deelne mers ook op show. Na een volledig mislukte eerste poging leek Erik Ven neker kansloos voor de titel. Maar hij herstelde zich formidabel en oogste met enkele achterwaarts gedunkte ballen hoge jurywaarderingen. In de laatste serie wist Venneker de kampi oen van vorig jaar, Ronald Witte, te passeren. Witte verknalde zijn fraaie serie met een slechte dunk. Johan Gieles eindigde met zeer klein ver schil als derde Bewondering was er voor Carlo Kuip, de kleinste deelne mer die voor het eerst aan de dun kwedstrijden deelnam. Hij eindigde als laatste, maar wist toch een paar mooie dunks te maken. Uiterst span nend was de strijd om de titel Mister Driepunt. Jos Witte schoot met scherp, maar zag Karei Dijker met diens laatste afstandsschot langszij komen. Allebei moesten ze vervol gens vanaf de middellijn proberen raak te schieten. Uiteindelijk trok Dij ker aan het langste eind. De strijd bij de dames ging tussen Karin Zegers en Jacqueline Wilner, die beide een serie op hun naam brachten en tenslotte de titel Miss Driepunt ge- zusterlijk deelden. De door de gebles seerde basketballer Sander Schouwstra gepresenteerde avond werd bijgewoond door circa vijftig belangstellenden, die voor een gezelli ge sfeer zorgden. De basketball-kampioenen in beeld. Voorgrond: Karei Dijker. Karin Zegers en Erik Venneker Staand Jacqueline Wilner. iFoto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5