1-2-3-regeling wordt n januari voortgezet Noodcamping voorlopig niet naar andere plek Beschonken chauffeur rijdt auto total loss KORT TEXELS Belanghebbenden hopen op overleg gemeente Reacties op rapport Teso-tarieven: A/oning in Oosterend blijkt door eigenaar zelf in vlammen gezet Waalders gratis laar museum Aangepaste busdienst ond jaarwisseling Collecte kerstzang: f765,- voor artsen Radio Texel houdt nacht-uitzendingen Maritiem museum etaleert lading „Pijpenwrak" Texels duo succesvol op tafeltennistoernooi INSDAG 24 DECEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 i 1-2-3-regeling zal tenminste tot met de maand januari van kracht n. Burgemeester Schipper en ver- genwoordigers van de (natte) hore zijn dat gistermiddag ereengekomen. Zowel gemeente horeca zijn tevreden over de hui- je sluitingstijden en willen de re ling liefst het hele jaar ortzetten. Het besluit daarover is hter afhankelijk van de gemeente- ad; op 20 januari a.s. zal de raads- immissie algemeen en ganisatorisch beleid het voorstel ispreken. i convenanten (overeenkomsten) 3 de gemeente met de meeste ca- 's en discotheken heeft afgesloten, pen per 31 december af. Vandaar it een overleg tussen beide contrae nten noodzakelijk was. Naast verte- inwoordigers van gemeente en )reca, was ook de Texelse politie bij >t gisteren gehouden onderhoud inwezig. De aanwezigen kwamen iel tot overeenstemming, omdat dereen positief was over de ervarin- >n van het afgelopen jaar. Voor de jmeente woog het aspect „openba- orde" zwaar mee. „Uit dat oog- jnt kunnen we tevreden zijn. Er zijn >en of nagenoeg geen klachten ge- eest", aldus hoofd algemene zaken )e brand in een woning aan de Pe terstraat in Oosterend. die zondag- norgen 15 december in alle vroegte jitbrak, is door de 26-jarige eige- ïaar/bewoner zelf aangestoken. )oor de brand liep de bovenverdie- img van de woning aanzienlijke ichade op. De eigenaar, die de wo- nng kort geleden had gekocht, ver leert in psychische problemen en lekende zijn daad nadat hij vrijdag yerd verhoord door de politie. Tegen Ie brandstichter is proces verbaal op- jemaakt. Er is overeengekomen dat lij door het RIAGG in Den Helder zal i/orden behandeld. lij wijze van kerstattentie heeft het estuur van het Agrarisch en Wagen- fiuseum de bewoners van De Waal en gratis bezoek aan het museum angeboden. Huis aan huis is een op aam gesteld kaartje bezorgd, dat en jaar geldig is en recht geeft op énmalige toegang. Het bestuur vindt iet voor de mond-tot-mond reclame elangrijk dat zoveel mogelijk Waai ers weten wat er in ,,hun" museum te zien. Wegens het vervallen van de laatste lootdienst op oudejaarsavond rijden Ie AOT-autobussen volgens een aan- (epast schema. Dinsdag 31 decem- ler vervalt de bus van 21.55 uur, die /anaf de veerhaven naar Den Burg lElemert) rijdt. Aansluitend zal ook de .wegbrengbus", die normaal gespro- ien om 22.02 uur vanaf de Elemert rertrekt, niet rijden. Op nieuwjaars- dag wordt -volgens NZH-gebruik- la- er begonnen dan normaal. De eerste lussen sluiten aan op de boot van 3.05 uur, wat betekent dat de lijn- lienst van Oosterend naar Den Burg ivertrek 7.20 uur) vervalt, evenals de lansluitende bus vanaf de Elemert (7.43 uur). Tijdens de beide kerstda gen wordt een zondagsdienst gere ten, afgestemd op de eerse boot, die bm 8.05 uur vertrekt. Wout Stam van de gemeente. Desge vraagd zei Stam dat klachten van sommige bewoners van de Ruyslaan en omgeving, die vinden dat de nieu we regeling een negatieve invloed had op hun nachtrust, afzonderlijk aandacht krijgen. Momenteel worden maatregelen, zoals het instellen van stadswachten, bestudeerd om de af voer van uitgaanspubliek in De Koog te verbeteren. Minder nauw Geconstateerd was voorts dat enkele horeca-ondernemers na afloop van het seizoen het minder nauw namen met de 1-2-3-afspraken. In die geval len konden bezoekers ook na 01.00 uur nog naar binnen en/of ging de muziek niet zacht na 02.00 uur. Het bestuur van Horeca Nederland, afde ling Texel, stelde deze kwestie aan de orde tijdens de begin december ge- De hulporganisatie „Artsen zonder Grenzen" kan een bijdrage van f765,- tegemoet zien. Dit bedrag werd donderdag ingezameld tijdens een geslaagde volkskerstzangavond in de Roomskatholieke kerk van Den Burg. Opgetreden werd door The Sin gers of the Lord, begeleid door orga nist Jan Kruithof, het blazersensemble van Excelsior en het Texels Christelijk Mannenkoor. De or ganist van dit koor, Piet Krayma, zorgde tevens voor de instrumentale begeleiding bij de liederen die geza menlijk werden gezongen. De belang stelling voor de avond was redelijk goed; de kwaliteit van het gebodene eveneens. houden ledenvergadering. Voorzitter Mans Segers: „We hebben de leden toen op het hart gedrukt de conve nant na te leven. Vrij algemeen heerst binnen de horeca dat de rege ling behouden moet blijven en dat het in ieders eigen belang is zich aan de 1-2-3-regeling te houden. Het bestuur kreeg de toezegging dat men zich in het vervolg exact aan de tij den zal houden." Segers toont zich blij met deze eens gezindheid: „Het blijkt nu dat de ho reca in goed overleg met de gemeente een oplossing heeft kun nen bereiken." Controle Gemeentewoordvoerder Stam wijst ten overvloede op de eigen verant woordelijkheid van de horeca ondernemers, die met de gemeente een convenant zijn aangegaan. „Men moet zelf zorgen dat de afspraken worden nageleefd. De politie komt pas in tweede instantie om de hoek kijken, bij de controle of de zaken in derdaad om drie uur leeg en op slot zijn. Aan die sluitingstijd werd het af gelopen jaar goed de hand gehou den", aldus Stam. Dat de regeling in praktijk goed is be vallen, blijkt ook uit het geringe aan tal opzeggingen van convenanten. Slechts twee bedrijven uit De Koog stopten ermee, omdat ze na het sei zoen niet of nauwelijks door draai den. In Den Burg werd het aantal bij de regeling betrokken bedrijven zelfs met één uitgebreid. In november besloot ook café De Pilaar op de 1-2-3-regeling over te schakelen. Al leen taveerne De Twaalf Balcken doet in Den Burg (nog) niet aan de rege ling mee. De noodcamping zal voorlopig op zijn huidige plaats aan de Wester- weg tegenover „Scholleboe" worden gehandhaafd. Het nood "karakter blijft daarbij in stand: kampeerders mogen er maximaal één nacht blij ven en moeten de volgende ochtend om 10.00 uur weg zijn. Aldus hebben b en w besloten mede naar aanleiding van de gunstige erva ringen die de afgelopen zomer met de noodcamping zijn opgedaan. Er was geen vandalisme of baldadig heid, geen schade aan terrein of om geving en er was geen politieoptreden nodig. De kampregels werden over het algemeen goed na geleefd. Het college gaat ermee accoord dat ook de volgende jaren een deel van de noodcamping wordt afgezet om te dienen als parkeerterrein voor de kampeerders. Doordat zij hier terecht kunnen, ontstaat geen verkeersge- vaarlijke ophoping van auto's en volk in de berm van de Westerweg. Meer talen De kampregels en inschrijfformulieren zullen het komende seizoen ook in het Duits, Frans, Italiaans en Engels beschikbaar zijn. Nog steeds willen b en w in de periode van topdrukte als alle campings vol zijn, niet overgaan tot het plaatsen van een bord in Den Helder met een desbetreffende waar schuwing. Jaarverslag B en w hebben zich in hun beslissin gen mede laten leiden door het jaar verslag dat beheerder Cees Maas heeft uitgebracht, maar geven niet aan alle verzoeken die daarin zijn ge daan gevolg. Maas wil wél een waar schuwingsbord „Texel is vol" in Den Dnder invloed van alcohol ram ie een 40-jarige automobilist lit De Koog vrijdagmorgen iroeg een lichtmast aan de Juinroosstraat in zijn woon- ilaats. Vervolgens belandde hij net zijn voertuig in een verde mp gelegen tuin. De auto werd onherstelbaar beschadigd. Agenten, die vermoedden dat de fexelaar te diep in het glaasje had lekeken, namen de ongedeerde chauffeur mee naar het bureau. Na dat de man aan de blaastest was on derworpen bleek dat hij een veelvoud van de toegestane hoeveelheid alco hol had genuttigd. Tegen hem werd proces verbaal overgemaakt. De ge havende auto werd na afloop door een sleepbedrijf naar Den Burg ge bracht. Met Kerstmis zendt Radio Texel twee nachten en een dag uit. Gestart wordt dinsdagavond zes uur. Woensdag, eerste kerstdag, wordt de zondagse programmering aangehouden, gevolgd om 18.00 uur door het gewone woensdag programma. Na 20.00 uur nemen de jongere medewerkers het heft weer in handen en gaan de hele nacht door. Conservator Willem Peter van der Vis opende gisteravond de tentoonstelling ..De lading van het Pijpenwrakin het Maritiem en Juttersmuseum Er zijn behalve stenen pijpen ook andere bezienswaardigheden geetaleerd tfete Cervrtr Tnvrmmml In het Maritiem en Juttersmuseum werd gisteravond de tentoonstelling ,,De lading van het Pijpenwrak" geopend. De expositie is de bekroning op de renovatie van het onderwaterarcheo- iogische deel van het museum, dat dit jaar bijna 70.000 bezoekers trok. De voorwerpen die worden geëxpo seerd zijn opgedoken uit het wrak van een Nederlands handelsschip, dat in 1768 zo'n zes mijl oostelijk van Oudeschild verging. Behalve een col lectie stenen pijpen zijn ook tinnen zoutbakjes en peperbusjes te zien. Redelijk geconserveerd is een kist sleutels en het meest opvallende voorwerp is een vat messen. De meeste voorwerpen zijn beschikbaar gesteld door de Fup Boon en Richard Zandstra, leden van de duikgroep Texel. Conservator Willem Peter van der Vis bepleitte tijdens de opening van de expositie een vervolgonder zoek naar wrakken in de Waddenzee en een inventarisatie van het mate riaal dat in het museum en bij parti culieren ligt opgeslagen. De medewerkers van het Maritiem en Juttersmuseum, dat dit jaar zo'n 67.000 betalende bezoekers zal ont vangen (1990 60.000), hebben de af gelopen periode op de eerste verdieping van het museum het een en ander vernieuwd. Ook is men druk doende met de renovatie van een oude scheepsbrug, afkomstig van de TX 88. Voor de inrichting van de stuurhut zullen zoveel mogelijk origi nele instrumenten worden gebruikt. In april hoopt men zover te zijn dat het pronkstuk kan worden getoond aan het publiek. Alcoholcontrole. De politie heeft tijdens een alcoholcontrole op de Pontweg en de Noordwester in Den Burg twee automobilisten aan een blaastest onderwerpen Ze hadden beiden te diep in het glaasje gekeken. Gezocht. De politie is op zoek naar de eigenaar van een witte VW Golf, die donderdagavond op een parkeer plaats aan de Sluyscoogh per onge luk werd beschadigd. De schade werd veroorzaakt door een 27-jarige automobilist uit Den Burg wiens por tier bij het instappen door een wind vlaag uit handen werd gerukt. Hij meldde de schade zelf aan de politie. Doorrijder. De politie is op zoek naar de bestuurder van een donker blauwe Nissan, type Sedan ofBlue- bird. De chauffeur wordt ervan verdacht schade te hebben toege bracht aan een Suzuki Alto, die stond geparkeerd aan de Burgwal. De Suzu ki werd door de eigenaresse vrijdag aangetroffen met een grote deuk in het linkerportier. Helder en ook vindt hij het tijdstip waarop de kampeerders na één nacht vertrokken moeten zijn, te vroeg. 10.00 uur is volgens hem niet prac- tisch omdat op dat moment de regu liere kampeerexploitanten (waarheen de kampeerders worden verwezen) nog niet weten hoeveel plaatsen er i bij hen vrijkomen. Bovendien zijn op dan veel kampeerders nog niet wak ker; het is voor de beheerder onmo gelijk iedereen persoonlijk te wekken en tot inpakken te dwingen. Hij wil daarom 12.00 uur als vertrektijdstip. Meer algemeen gesproken wil hij de ruimte hebben om te kunnen inspe len op de praktijk. Voorkomen moet worden dat mensen naar Texel gaan daar echt geen plaats is, maar als die mensen toch komen kun je het niet maken om ze te terug te sturen. Lustrum Volgens het jaarverslag heeft de noodcamping, het afgelopen jaar voor de vijfde keer onder gemeentelijke verantwoordelijkheid, prima gefuncti oneerd. De verwijsfunctie van de noodcamping kwam beter tot zijn recht dan ooit; de samenwerking met de reguliere campings, de VVV e.d. was prima. Maas is vooral enthousi ast over de mensen van camping „Kogerstrand" die zich bijzonder in spanden om toch maar zoveel moge lijk jongelui en gezinnen een plaatsje te geven. Ook andere campings na men veel kampeerders op via de noodcamping zoals De Bregkoog, De Bol, Loodsmansduin, Bloemwijk en De Krim. Minder druk Van de noodcamping werd gebruik gemaakt door 2.668 personen, dat is 628 personen minder dan in 1990. Het aantal overnachtingen was ruim de helft minder omdat veel strikter de hand kon worden gehouden aan de regel dat men niet langer dan één nacht mag blijven. Voor 1.217 tenten en 3.067 personen kon een plaatsje worden gevonden op een andere camping. Volgens Maas werd aldus clandestien kamperen voorkomen. De bewaking konden Maas en zijn vrouw vrijwel voortdurend alleen be hartigen met uitzondering van 3,5 nacht waarin het bedrijf BEST te hulp moest worden geroepen. Wat betreft de openbare orde ging het er bijna voorbeeldig toe. Na vier weken was er geen enkele schade aangericht, wat - gezien het feit dat het voorna melijk gaat om jeugdigen in vakan tiestemming - „uniek" wordt genoemd. Ook de mensen in de om geving hebben geen last of ander na deel ondervonden. Ook in financieel opzicht ging het goed. Omdat het aantal overnachtin gen lager was, waren ook de in komsten minder, nl. f19.787,50 tegen f40.165,- vorig jaar. Maar omdat ook de kosten lager waren was er maar een klein exploitatieverlies: f697,-. Alex Bakker en Fred Mosk speelden zondag mee in Noord-Scharwoude. Daar werden de open Langedijker kampioenschappen tafeltennis ge houden. Beide spelers hadden al meer dan een half jaar niet meer gespeeld, Fred Mosk wegens drukke werk zaamheden en Alex Bakker wegens zijn studie in Utrecht. Mosk en Bak ker speelden hun dubbel in de G- klasse. In hgn poule wonnen zij beide wedstrijden en kwamen na winst in de volgende ronde in de halve finale terecht. Deze wonnen zij met 21-16 in de derde set. De finale werd ook een driesetter. Zij wonnen de tweede en derde set met 21-18 en 21-17 en werden zo kampioen in de G-klasse. Verder speelden nog mee aan dit toernooi:» Lieuwe v.d. Veen, Barbara Houterman en Cecile Strous, allen van Tetak. Cecile Strous kwam in haar enkelspel uit in de F-klasse. Zij werd eerste in haar poule en kwam daardoor gelijk in de halve finale. De ze verloor zij in twee sets. Hierdoor moest zij genoegen nemen met het spelen van de kleine finale (de derde en vierde plaats). Door een elleboog blessure moest zij echter de strijd staken. Houterman won in haar poule twee van de zes wedstrijden. Van der Veen werd in zijn poule met nog vier anderen gedeelde tweede. Allen won nen twee wedstrijden. De poulewin naar hier werd kampioen van de F-klasse. Ook Mosk werd in het enkelspel tweede in zijn poule. Hij verloor slechts één partij van de (naar later bleek) kampioen van de G-klasse. Ook Alex Bakker werd tweede in zijn poule met slechts één verliespartij. Tafeltennisvereniging Tetak begint op 9 januari weer met trainen. Ook dan is iedereen weer van harte welkom. Zowel de werkgroep Texelse Ver- voersbelangen als het Texels Ver bond van Ondernemers wil graag worden betrokken in een eventueel overleg over het te volgen tarieven- beleid van Teso. Respectievelijke woordvoerders Frans C. Hopman en Ko Vinke zeiden dat gisteren in een eerste reactie na het doornemen van het lijvige onderzoeksrapport Schip per mag ik overvaren?" dat Teso vo rige week presenteerde. Burgemeester Schipper had het rap port nog niet kunnen bestuderen, maar zei de door Teso-directeur Hoo- gerheide toegeworpen handschoen „persoonlijk graag te willen opne men". Werkgroep-voorzitter Hopman plaatste alvast enkele kritische kant tekeningen bij het rapport. „Er staan zinnige en onzinnige dingen in. Zwak is dat de onderzoekers niet alles heb ben meegenomen. Wat dat is, houd ik nog even voor me", aldus Hop man. Opmerkelijk vond hij dat de Wet Economische Mededinging, die de twee jaar geleden de aanleiding was voor het voornemen om het Texels tarief voor zakelijk vervoer af te schaffen, in het rapport geen rol van betekenis speelt. „Die wet was steeds het hoofdargument. Blijkbaar is de reden waarom alles op gang is gekomen nu ineens weggevallen. In het rapport wordt zelfs verwezen naar plaatsen elders in het land, waar ook onderscheid in de tarieven wordt gemaakt. Conclusie alle ophef is al lemaal voor niks geweest. De onder zoekers geven ook aan dat uitzonderingen in de toekomst moge lijk blijven. In mijn ogen zal dat een simpele regeling moeten zijn, waarbij vooraf wordt aangegeven wie wel of niet in aanmerking komt," Positief vindt Hopman dat de ge meente in de kwestie wordt betrok ken. „Hopelijk gaat de gemeente overleg starten met de andere be langhebbende partijen. Laat de plaat selijke politiek zich er ook maar mee bemoeien. Omdat het rapport ook het personenvervoer beslaat, ver wacht ik dat uit die hoek ook het een en ander op gang komt." Hop man is het oneens met Teso's voor waarde dat van gemeentezijde harde argumenten op tafel moeten worden gelegd, bij voorkeur onderbouwd met een onderzoek naar de economische ontwikkeling van Texel in de komen de pakweg vijftien jaar. „De pot ver wijt de ketel.... lit zie nog niet dat dit rapport goede argumenten in handen geeft om de huidige tarievenstructuur te veranderen." Hopman heeft nog geen overleg gevoerd met de andere werkgroep-leden, maar zal de groep begin januari bijeenroepen. Gedegen TVO-voorzitter Ko Vinke noemt het rapport na een vluchtige bestudering in het weekend „een gedegen stukje werk, met een ogenschijnlijk even wichtige verhouding tussen het wel- vaartsbelang van Texel en het vervoersbelang van Teso", De uit komst van het rapport heeft hem ver rast. „De kritiek van het bedrijfsleven op de harmonisatie van de veertarie- ven wordt hiermee gedeeltelijk ontze nuwd." Op zijn beurt heeft Vinke ook kritiek op het onderzoek. Onder meer vindt hij dat vrij grote waarde wordt toege kend aan de agrarische vervoersbe- langen. „Als je echter de bedreigingen voor deze sector in be schouwing neemt, kon in de nabije toekomst wel eens een verschuiving plaatsvinden, waardoor het vervoer- saandeel van het overige bedrijfsle ven belangrijker wordt." Koffiedik Vraagtekens zet Vinke ook bij een aantal zaken waarvan de onderzoe kers zijn uitgegaan, zoals de stelling dat Texelaars geneigd zullen zijn méér op het eiland zelf te besteden als het bootkaartje duurder wordt en dat het kort-verblijftoerisme zal toenemen als vakantiegangers reductie krijgen op veertarieven in voor- en naseizoen. „Of dit wordt waargemaakt, is koffie dik kijken. Dat artikelen in de super markten goedkoper worden, is in elk geval een fabeltje. Hooguit zal dat in de bouw merkbaar zijn, omdat veel bouwmaterialen van de overkant worden aangevoerd", meent Vinke. Hij vreest dat Texel zo teveel afhan kelijk wordt gemaakt van de conjunc tuur (stand van de economie). TVO zal volgens Vinke niet afwach ten tot zij eventueel door de gemeen te wordt gevraagd, maar zelf argumenten aandragen. Overigens vindt Vinke dat de Texelse situatie moet worden meegewogen met de uitkomsten van het onderzoek naar de gevolgen van harmonisatie voor alle waddeneilanden. Dit onderzoek is zojuist gestart en duurt nog tot ten minste het voorjaar van 1993. Voorzichtig Burgemeester Ton Schipper stelde zich voorzichtig op, omdat het rap port hem pas gisteren voor het eerst onder ogen kwam en hij nog geen tijd had gehad om het door te ne men. Ook hij noemde de hoofdcon clusie van het rapport verrassend. Of het gemeentebestuur zal ingaan op het voorstel van de Teso-directeur om op basis van het rapport een lange termijn visie op de economische ont wikkeling van Texel te laten sa menstellen, kon Schipper nog met zeggen. Dit zal eerst in het college van b en w moeten worden bespro ken. „Persoonlijk ben ik bereid de handschoen op te nemen. Eerst zal echter duidelijk moeten zijn wat er onderzocht moet worden. Alle ele menten moeten op een rijtje worden gezet."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9