Stormachtige verkoop vuurwerk oudejaarsdag Nieuwjaarsreceptie s.v. Oosterend Simultaan in Den Hoorn De Koog speelt zondag nieuwjaarswedstrijd Vakantiereizen met het Rode Kruis Tiende dam- en schaaktoernooi SPO(R)TLIGHT Lemen vloer voor Agrarisch Museum Drankrijders Veel meer rotjes voor lotjes VRIJDAG 3 JANUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Voorafgaand aan de nieuwjaarsre ceptie, wordt zaterdag op het terrein van de s.v. Oosterend de traditionele nieuwjaarswedstrijd gespeeld. De A-junioren van Oosterend spelen tegen een team bestaande uit jeugd leiders, bestuursleden en ouders van jeugdleden. De afgelopen jaren heeft de jeugd het onderspit gedolven. Maar de jeugd is gegroeid en rijper geworden, dus wie weet. Er zal, net als voorgaande jaren, ongetwijfeld Meervoudig Texels schaakkampioen Jaap Dros speelt woensdagavond om 20.00 uur een simultaan in Happy Days tegen de schaakclub van Den Hoorn. Nu is het ledenbestand van deze club nogal klein. Om het Dros extra moeilijk te maken, nodigt de or ganisatie dan ook alle Texelse scha kers, zowel van En Passant als de huisschakers, uit om mee te doen. Ook toeristen zijn welkom. weer het nodige spektakel te .zien zijn. Na de wedstrijd is in de kantine van s.v. Oosterend een nieuwjaarsre ceptie. Hierbij zal het bestuur de wens voor het jaar 1992 aan de le den en aanwezigen presenteren. Een wens die velen ongetwijfeld zal aan spreken. Het bestuur hoopt veel mensen te begroeten tijdens de nieuwjaarswedstrijd en -receptie. De wedstrijd begint om 14.00 uur, de receptie is van 16.00 - 17.30 uur. Mocht door (weers)omstandigheden de wedstrijd niet doorgaan; de nieuwjaarsreceptie gaat evengoed door. Zondag wordt op het voetbalveld in De Koog de jaarlijkse nieuwjaars wedstrijd gespeeld. Een team dat is samengesteld uit Helderse spelers neemt het op tegen de selectie van SV De Koog. De wedstrijd gaat om 13.30 uur van start. Na de wedstrijd begint om 16.00 uur in de kantine de nieuwjaarsreceptie. Leden, dona teurs, supporters en belangstellen den kunnen dan op een warm onthaal rekenen. Het Rode Kruis houdt jaarlijks vakan ties in binnen- en buitenland voor mensen die extra verzorging of ver pleging nodig hebben. Voor gehandi capten en langdurig zieken heeft men speciale vakanties met aange paste accomodaties en program ma's. Bij de organisatie hiervan wordt als vanouds vrijwillig meegewerkt door artsen, verpleegkundigen en help(st)ers van het Rode Kruis. Voor gehandicapte en niet-gehandicapte jongeren organiseert het Jeugd Rode Kruis diverse gezamenlijke avonturen- vakanties voor de leeftijdsgroepen tussen 10 en 24 jaar. Wie belangstel ling heeft voor deze vakanties, kan bellen met mevr. S. A. van Hattem, tel. 12016 (alleen tijdens kantooru ren). Bij haar zijn inlichtingen te ver krijgen over kosten, vakantiebestemming en vervoer, als mede aanmeldingsformulieren. Aan melden vóór 7 februari. Het aantal plaatsen per vakantieproject is beperkt. Schaken en dammen valt volgens Rinus Vittali wel degelijk onder de term sport. (Foto Archief Texelse Courai Voor de tiende keer houdt schaakclub En Passant zaterdag haar jaarlijkse dam- en schaak toernooi. Het denksportevene ment vindt plaats in de Witte Burcht en begint om 13.00 uur. Rinus Vittali is thuis in beide sporten. Hij vertelt erover. „Het verschil tussen dammers en schakers is dat de eersten na het behalen van een wereldkampioen schap weer in de WW moeten en de laatsten ervan kunnen leven", aldus denksport-enthousiast Rinus Vittali. Hij legt uit dat beide va rianten zich verhouden als tennis tot tafeltennis. „Qua moeilijkheid zijn ze niet tegen elkaar af te we gen. Bij dammen is een fout in het begin al catastrofaal, terwijl je die in het schaken in het vervolg van ,de partij wel kunt wegwerken." Om deze denksporten te beheer sen hoeft iemand niet over boven matige intelligentie te beschikken, volgens Vittali. „Nee hoor, gewoon je gezonde verstand gebruiken. Je ziet bij de grootmeesters wel veel professoren, maar ook mensen zonder enige vooropleiding. Dat zijn natuurtalenten." Blunders Vittali kan niet zeggen wat hij leu ker vindt, dammen of schaken. „Ik hou me met beiden bezig en het boeit me alletwee. Ik volg ook ver slagen in kranten en als daar dan in beschreven staat hoe iemand van niveau een blunder maakt denk ik: goh, ik ben niet de enige. Tja, bij schaken komt iets meer kijken, dat maakt het wel interes santer." Beide spelsoorten bestaan voor meer dan de helft uit tactiek. „Het gaat om de strategie. Als je een schijnoffer opzet en de tegenpartij trapt erin, dan heb je de grootste lol. Dat is net als kinderen met een portemonnee aan een touwtje, waar iemand tevergeefs naar bukt. Begaat iemand zo'n misser, dan wordt zo'n partij vaak na afloop geanalyseerd. Ja, en dan trappen ze er natuurlijk geen tweede keer in." Vittali „traint" 's zomers op het strand veel. „Een schaakbord be hoort tot de standaarduitrusting van mijn strandhuisje. Ik zit partij en na te spelen uit boeken en moet inwendig lachen om listige vondsten. Dan zie je wel eens mensen kijken van: ach, wat zielig, zit hij in z'n eentje te lachen ach ter een schaakbord...." Lang wachten Schaak- en dampartijen duren vaak lang. Voor de spelers is het echter niet moeilijk geduld op te brengen tot hun tegenstander de volgende zet heeft gedaan. „Tus sendoor lopen we naar de anderen om te kijken hoe het er bij hen voor staat. Je hoeft niet te blijven zitten." Vittali, die zich al 25 jaar met dammen en schaken bezig houdt, vindt dat de sporten in vloed hebben op zijn levenswijza „Ik heb erdoor geleerd niet me- Met roller, stampers, schoppen en kruiwagens legden de vrijwilligers van het Agrarisch Museum in één middag een authentieke lemen vloer, iFoto Frans HopmanI teen antwoord te geven, niet te snel te beslissen. Ik kijk eerst of ergens ook nog andere kanten aanzitten." Qua niveau zitten de Texelse dam mers en schakers wel op één lijn. Ze kunnen in de Kop van Noord holland goed meekomen, maar leggen het af tegen de rest van de provincie. „Er zijn wel goede jonge spelers, maar die verdwijnen altijd weer naar de overkant om te stu deren", merkt Vittali enigszins treurig op. „We hebben gelukkig weer een goede jonge aanwas." Veel animo De animo voor het schaken is de laatste jaren flink gestegen. Vittali: „We hebben er zelfs borden bij moeten kopen. Ik denk dat het komt door televisie-uitzendingen over het wereldkampioenschap. Ook de verklaringen van Hans Böhm hebben de interesse voor het spel gewekt." Er wordt wel eens schamper ge reageerd als de term sport valt ten aanzien van schaken en dammen. Vittali vindt dat onzin. „Je hersens trainen is wel degelijk sport. Kijk, 's zomers als het mooi weer is zeg ik tegen die jonkies: ga toch lekker naar buiten. Maar 's winters is het een prima bezigheid, een echte sport." Opvallend weinig meisjes en da mes wagen zich aan een schaak bord. Daar moet verandering in komen, vindt Vittali. „Mijn dochter ging vroeger wel eens mee, maar dan was ze het enige meisje in het gezelschap en dat vond ze op den duur niet leuk. Kijk, Jan Hein Donner heeft ooit eens gezegd: vrouwen hebben geen verstand van schaken. Dat durf ik niet te beweren. Bij bridgen komt ook heel wat denkwerk kijken en daar zijn zeer veel vrouwen erg goed in. Ze zijn welkom bij onze schaak club hoor, graag zelfs. Overigens heeft de Oosterender damclub erg veel meiden. Die worden begeleid door Jos de Wolf." Toernooi Het toernooi van En passant wordt voor de tiende keer gehou den. Vittali legt uit dat de speeltijd zal afhangen van het aantal deel nemers. „ledereen mag eraan meedoen, ook niet-leden. Deelna me kost ƒ4,- per persoon. Er wordt een aparte groep gevormd voor de jeugd, zij betalen ƒ2,50. Er zijn mooie prijzen voor de win naars. Wie ik als kanshebbers in schat? Jaap Dros bij het schaken en Piet Bakelaar is onbetwist de beste dammer." Vrijwilligers hebben in een stolp van het Agrarisch Museum aan het Ho- gereind een lemen vloer gelegd. Vroeger was dat in Texelse boerderij en gebruikelijk, maar in de loop der jaren is leem verdrongen door beton. Volgens de helpers zijn lemen vloeren sinds het begin van deze eeuw uit de gratie geraakt. Leem had het nadeel dat het spekglad werd als het nat was. Vermoedelijk is de uit 1908 da terende oude hoeve „Gerardus Majel- la" in de Prins Hendrikpolder (inmiddels door nieuwbouw vervan gen) één van de laatste die van zo'n vloer is voorzien. De antieke klus van de museumvrijwilligers is in elk geval de eerste sinds jaren en waarschijn lijk voorlopig de laatste. „Kijk maar goed, misschien zie je dit nooit meer", aldus stichtingsvoorzitter Joh. C. Roeper, die zich herinnerde hoe hij als kind knikkers van leem maakte. De leem is „echt Tessels": afkomstig van het boerenbedrijf van J.J. Zijm aan -hoe toepasselijk- de Leemkuils- weg. Die had de rode grondsoort uit gegraven voor een graskuil. De elf vrijwilligers wisten de vrachtauto met acht kuub leem in slechts anderhalf uur te lossen. De grond werd droog aangebracht, vervolgens natgemaakt met water en tenslotte vlak gemaakt door te stampen en te rollen. Het Agrarisch Museum is bezig met het opbouwen van een boerenstolp in au thentieke stijl. De lemen vloer past in dat scenario. Eerder werd het dak van de stolp gerenoveerd, is een deel ingericht als woonkamertje met bedsteden en is er een vèestalling gemaakt. Bedoeling is dat de bezoe kers in de stolp kennismaken met het leven van een vroegere Texelse scha- penboer. Extra attracties zijn een bo- termakerij en een expositie. Komend jaar zal de ruimte nog als berging dienst doen; in het seizoen 1993 zal de stolp voor het publiek worden opengesteld. Het is een onderdeel van de uitbreiding die het Waalder museum momenteel ondergaat. De museum-vrijwilligers zijn ook nog be zig met de bouw van een grote werkplaats. Verder zal de binnen plaats tussen de stolp en de nieuwe werkplaats worden bestraat en in historische stijl worden ingericht, met onder meer een houten pomp. Het publiek merkt daar het komend sei zoen nog niet veel van. Wel nieuw in 1992 is een thema-tentoonstelling over de Texelse akkerbouw. Een deel van het museum zal hiervoor op nieuw worden ingericht. Een 28-jarige man uit Amsterdam werd in de nacht van zondag op maandag aangehouden op de Aken- buurt. Hij bleek met drank op achter het stuur te zitten en blies 425 ug./l., terwijl maar 220 is toegestaan. Een 41-jarige Amsterdammer werd dinsdag om 10.00 uur in beschonken toestand stilstaand in zijn auto langs de Pontweg aangetroffen. Hij lag ver suft met zijn hoofd op het stuur. De ademanalyse toonde 940 ug./l. aan. Het rijbewijs van de man werd in genomen. Dat de gebroeders Bruining uit De Koog als enige op Texel vuurwerk verkochten was op oudejaarsdag goed te merken. In de tweewieler- zaak aan de Nikadel verdrongen de kooplustigen zich massaal rond de toonbanken en tastten diep in de buidel om zich te verzekeren van een knallende jaarwisseling. Lammert Bruining van Bruining Twee- wielers is de enige Texelse onderne mer wiens opslagplaats van het explosieve spul aan de veiligheidsei sen voldoet. Andere verkooppunten voldeden niet aan de door de brand weer gestelde eisen, zodat alleen in De Koog nog vuurwerk mocht wor den verkocht. Politie-agenten brach ten oudejaarsdag, vlak na de opening, een bezoek aan het bedrijf. „Alles was keurig in orde", aldus een trotse Lammert Bruining. De bewa ring van het vuurwerk is aan strenge regels gebonden. Bruining liet daar voor in het bedrijf een speciale kluis aanleggen, die is voorzien van een zogenaamde „Sprinklerinstallatie. In geval van brand in de ca. tien vier kante meter grote gepantserde ruimte zet het rookalarm onmiddellijk een sproei-installatie in werking. Op de stellages in de opslagplaats mag maximaal duizend kilogram vuurwerk worden bewaard. Verderop heeft hij een tweede kluis ingericht waarin de bestellingen worden klaargemaakt. Vele kopers bestelden tevoren hun vuurwerk, zodat hun pakketten in een handomdraai tevoorschijn werden gehaald. Kieskeurig De Bruinings en hun medewerkers waren al weken in touw om alle bestellingen op tijd klaar te krijgen. Niettemin hadden de tien verkopers op oudejaarsdag de handen vol de koopgrage Texelaars én toeristen op hun wenken te bedienen. De mensen blijken een steeds kleiner deel van hun budget aan rotjes te besteden. Bruining „De voorkeur van de klant gaat steeds meer uit naar vuurpijlen en grondvuurwerk." Bruining wil geen cijfers noemen, maar de enor me pakketten waarmee de drommen klanten de zaak verlaten bewijzen dat met de jaarwisseling records knallend om zeep werden geholpen. Burgemeester Schipper, omringd door jonge rotjeszoekers, houdt een lot omhoog. (Foto Tessa de Graain „De kinderen hebben beregoed hun best gedaan", aldus wachtmeester Nico D re nth van de Rijkspolitie. Bijna honderd kinderen leverden rotjes in die niet zijn afgegaan, in ruil voor een lot. Dit leverde vier volle vuilniszak ken explosieven op, die door de duik en demonteergroep van de marine onschadelijk zullen worden gemaakt. Burgemeester Schipper verrichte gisteren in een bomvol raêdhuis de trekking van de loterij. De comman dant van de brandweer kon er niet bij zijn, hij was weggeroepen voor een brand. De burgemeester verlootte tien pen nen van de brandweer. De derde en tweede prijs waren cassettebandjes. De eerste prijs, een walkman, ging naar Marcel Slikker. Op de volgende nummers is ook een prijs gevallen: wit 286 en 115 en rood 994. Wie deze loten heeft, kan zich op het ge meentehuis vervoegen bij de brand weercommandant. Volgens de politie is de jaarwisseling op Texel rustig verlopen. iedereen tevreden te stellen. (Foto Gerard Vuurwerk-verkoper Henk Boogaard (r.) liep zich oudejaarsdag bijna letterlijk het vuur uit de sloffen Timmerman)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11