Cjroen ^wartsjexelsin het harL, Fresiateler plantte bos voor papierverwerking Gaan scholen samen zorgen voor zwakste leerlingen? Waterschap en U.S. gaan samenwerken „Heel jagend Texel is in diskrediet gebracht Samenwerking basis- en speciaal onderwijs: Kooiman ziet in alternatief doodsteek bedrijf Beheersplan oppervlaktewater WBE schakelt justitie in Positie Kompasschool in toekomst onzeker Wijziging tips Texeltoerist Winkeldiefstal Onbekende oorzaak rookontwikkeling Aanrijding Verdeling huurwoningen op basis van inkomen? Provincie steunt experiment fietsbus Jaarcijfers van Teso v» Henk Barhorst en zijn privé museum Onterechte onrust over verloot veulen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10646 DINSDAG 7 JANUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los /1.30 Waarschijnlijk gaan de Texelse basis scholen en de school voor speciaal onderwijs, de Kompasschool in Den Burg, een samenwerkingsverband aan inzake de begeleiding van moei lijk lerende kinderen. Dat gebeurt niet omdat de huidige situatie niet zou voldoen, integendeel, maar om dat dit door de rijksoverheid wordt gestimuleerd. Dit beleid kan op den duur leiden tot inkrimping van de Kompasschool. De samenwerkende scholen moeten er echter op toezien dat de zwakke leerlingen niet, zoals in het verleden, naar een school op het vasteland moeten, maar dat op Texel zelf deskundige opvang voor handen blijft. Een en ander kwam gisteravond ter sprake tijdens een informatie-avond in de CVO-school, waarbij alle scholen vertegenwoor digd waren. Landelijk wil het rijk de groei van het leerlingental in het speciaal onderwijs een halt toe roepen. De onderwijs wereld staat onder de naam „Weer samen naar school" een ingrijpende operatie te wachten. Voor een be langrijk deel een bezuinigingsmaatre gel. Speciaal onderwijs kost vijf maal zo duur als gewoon onderwijs. Stabi lisering van het huidige aantal leerlin gen levert het rijk in 1996 een besparing op van tenminste 30 mil joen gulden. Gunstig Op Texel is echter al jaren sprake van een bevredigende situatie. Het aantal leerlingen op de Kompasschool is de laatste vijf a zes jaar vrijwel gelijk ge bleven en het percentage kinderen dat de overstap van basis- naar spe ciaal onderwijs maakt is in vergelij king met het landelijk beeld gunstig. Verwijzing geschiedt in nauw overleg tussen o.a. school, Kompasschool en Schoolbegeleidingsdienst (SBD). Voorts zijn alle betrokkenen vol lof over het functioneren van de Kom passchool. Kortom, onderwijskundig Texel heeft geen reden om verande ring in de huidige gang van zaken te brengen. Toch moet er nu wat gebeuren, zo werd gisteravond duidelijk. School bestuurders, leden van medezeggen schapsraden, directeuren en leerkrachten lieten zich informeren door de werkgroep Regionaal Proces Management, waarin de verschillende onderwijsorganisaties zijn vertegen woordigd. Andrew Albers en Leen Barth van de SBD Kop van Noordhol land leidden de bijeenkomst in goede I banen. Voorgesteld werd een samen werkingsverband van alle Texelse scholen op te zetten. Samen moeten die dan een „zorgplan" opstellen, waarin wordt uitgewerkt op welke wijze de moeilijk lerende kinderen in de toekomst zullen worden begeleid. Streefdatum Eerste doel van het zorgplan is het aantal leerlingen dat naar de Kom passchool gaat, niet verder te doen (toenemen. Ten tweede zal het sa menwerkingsverband moeten bekij ken in hoeverre méér begeleiding vanuit de basisscholen kan worden geboden. Streven is vóór 1 mei a.s. een akkoord te bereiken over samen- Medio maart zal het voorjaars nummer van Texeltoerist Magazi ne verschijnen. Met uw medewerking hopen wij de va kantiegangers weer een zo com pleet mogelijk, actueel bijgewerkt informatiepakket te kunnen èan- bieden. Wie wijzigingen of nieu we vermeldingen heeft voor de rubriek „Tips", wordt verzocht deze aan de redactie door te ge ven, telefoon 12741, of fax 14111. werking en tevens een concept zorgplan bij het ministerie in te die nen. Als die streefdatum wordt ge haald, is het samenwerkingsverband verzekerd van financiële middelen om het plan in het komende schooljaar uit te voeren. Verscheidene aanwezigen moesten gisteravond flink slikken. De termijn waarbinnen de veranderingen moeten worden doorgevoerd, is slechts kort, hetgeen weer extra druk geeft voor leerkrachten, directies, ouders en an dere betrokkenen. Méér nog heerste de angst dat er in de toekomst op Texel geen school voor speciaal on derwijs meer bestaat en dat sommi ge kinderen weer naar de overkant moeten. Emoties Een emotioneel geladen kwestie, want door ouders en leerkrachten is in het verleden hard geknokt voor de ze onderwijsvorm op het eiland. Al bers deelde hun bezorgdheid: „Texel is een beperkt gebied en de Kompas school is maar klein. Als je er in slaagt het verwijzingspercentage te rug te dringen, houd je een nóg klei nere groep over. Maar het samenwerkingsverband heeft tot taak om voor opvang te zorgen van de kinderen met leerproblemen. Gezorgd moet dus worden dat er op Texel zelf voorzieningen voor speciaal onderwijs aanwezig zijn." Wrang „Voor speciale scholen is dit een wrange maatregel, want zij zijn in wezen bezig hun eigen graf te gra ven", erkent de heer Barth desge vraagd. „Als een speciale school niet meer mogelijk is, moeten er andere oplossingen worden gecreëerd, zoals bijvoorbeeld een hulpklas. En leer krachten die op de speciale school 'door het teruglopend aantal leerlin gen overbodig zouden worden, kun- nèn op de gewone scholen worden ingezet om kinderen te helpen." Volgens Barth wordt er van hoger hand gestreefd naar de uiteindelijke opheffing van het speciaal onderwijs in Nederland. „Dat wordt nog niet hardop gezegd, maar het ministerie zou het liefst zien dat opvang op de basisscholen zelf plaatsvindt. Of de basisscholen echter ooit de benodig de kwaliteit kunnen bieden, is de vraag", aldus Barth. Ook positief Hij wijst erop dat het aangaan van samenwerkingsverbanden ook posi tieve kanten heeft. Door bepaalde on derwijskundige zaken samen te regelen kan de kwaliteit van het on derwijs worden bevorderd en men kan van elkanders ervaringen profijt trekken. De invoering van de computer in het basisonderwijs, die binnenkort voor de deur staat, leent zich bijvoorbeeld prima voor een gezamenlijke aanpak. Barth: „Het Texels onderwijs staat nu samen voor een grote uitdaging." In een winkel in Den Burg werd een 13-jarige jongen betrapt op het stelen van vier batterijen. De winkelier gaf hem aan bij de politie. De jongen ver klaarde dat hij al vijf maal eerder zo'n winkeldiefstal had gepleegd, maar toen niet was betrapt. Hij zal de schade vergoeden. Ook een 81-jarige man uit Krommenie werd op winkel diefstal betrapt. De man was een zaak in Den Burg uitgelopen met twee pakken koffiefilters en twee sporthemden zonder te betalen. Bui ten de zaak werd hij hierover aan gesproken. De bejaarde verklaarde dat hij gedachteloos naar buiten was gegaan. De winkelier schakelde de politie in, die proces verbaal opmaak te. Onlangs werden 12.000 populieren geplant op het land van Sjaak Tesselaar bij De Koog. Op de achtergrond het bloembollenbedrijf van Theo Kooiman. IFoto Gerard Timmerman) Bollenkweker Sjaak Tesselaar uit Luttelgeest heeft aan de rand van de dennen een voor Texel nieuwe landbouwcultuur geïntro duceerd. De negentien hectare grond die hij aan de Pelikaanweg bezit staan sinds december vol met 12.000 populieren voor de houtproduktie. De fresiateler uit de Noordoostpolder, die geen andere mogelijkheid ziet voor zijn landerijen op Texel, denkt dat over vijftien jaar de eerste bomen kunnen worden gekapt voor de papierindustrie. Bollenkweker Theo Kooiman ziet de activitei ten van zijn buurman echter als de doodsteek voor zijn bedrijf en heeft de vlag inmiddels half stok gehangen. Aangelokt door relatief lage grondprij zen op Texel kocht de overkantse bol- lenteler zes jaar geleden het land van Willem van der Werf om er fresia's op te kweken. De teelt van deze klei ne bolletjes verliep, tegen de ver wachting van menig Texelaar in, voorspoedig op de Texelse zand- De kwaliteit van het oppervlaktewa ter is een zorgenkindje, dat steeds meer aandacht vraagt. Het Water schap Texel heeft daarom, samen met acht andere waterschappen uit Noordholland, een overeenkomst af gesloten met het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland. De samenwerking zal in de toekomst leiden tot een integraal beheersplan voor zowel de kwaliteit als de kwan titeit van het water. De ontwikkelingen bij het Water schap Texel volgen elkaar in hoog tempo op. Nadat eerst werd besloten het onderhoud van het wegennet per 1 januari 1993 aan de gemeente over te dragen werd vervolgens onderzoek gestart naar de haalbaarheid van een fusie tussen de waterschappen Wie- ringermeer en de Aangedijkte landen en Wieringen. Een onderzoek dat overigens nog niet is afgesloten. Bo vendien wordt overleg gevoerd om het dijkbeheer binnen afzienbare over te dragen aan het Hoogheemraad schap Noordholland Noorderkwartier. Integraal Gistermiddag toonden bestuurders van het Waterschap Texel zich in na volging van rijk en provincie voor stander van integraal waterbeheer in heel Noordholland boven het Noord zeekanaal. Door een convenant (over eenkomst) tussen de waterschappen als kwantiteitsbeheerders van het op pervlaktewater en de Hoogheemraad schappen als kwaliteitsbeheerders hopen de bestuurders tot een doel matig beheersplan te komen voor het oppervlaktewater in heel Noordhol land. Aanleiding tot deze verregaande samenwerking zijn wetten en richtlij nen waarmee de waterbeheersers in- toenemende mate worden geconfronteerd en die een steeds grotere aanslag doen op het budget van de waterschappen. Dijkgraaf J.S. Dijt: „De begroting voor 1992 biedt ons eigenlijk geen ruimte voor nieuw beleid zoals dat door de overheid van ons wordt gevraagd. Om te komen tot een waterbeheersplan is onder zoek vereist en daarvoor is geld en zijn mensen nodig. Over beiden heb ben we onvoldoende de beschikking. Een gefaseerde aanpak is daarom het beste." Dijt beloofde de vergadering dat het Waterschap Texel voorlopig de kat uit de boom zal kijken en mede- ondertekenaars van het conve nant het voortouw zal gunnen bij het onderzoek naar de juiste invulling van een beheersplan. „Laat hen maar leergeld geven. Dan kunnen wij met de ervaring die is opgedaan een wa terbeheersplan voor Texel opstellen." Hoofdingeland Geert Timmer reageer de sceptisch op het convenant en vreesde een ondergeschikte rol voor de traditionele functie (oppervlakte- waterbeheersing) van het water schap. „Zal het accent niet teveel op Het trappenhuis in de Bakkerstichting aan de Emmalaan stond gistermiddag plotsklaps vol rook. Een bewoner waarschuwde voor alle zekerheid de brandweer. Deze was snel ter plaat se, evenals de politie. De rookontwik keling was inmiddels gestopt. Inspectie van de hal gaf geen aanwij zingen omtrent de oorzaak. de kwaliteit van het water komen te liggen?" Dijt begreep de vrees van Timmer, maar verzekerde dat het wa terschap goed op zijn zaakjes zal let ten. „Gedwongen door wetten en voorschriften kunnen we als water schap niet meer om de kwaliteit van het oppervlaktewater heen." Centralisatie Hoofdingeland T. Huisman toonde zich voorstander van kleinschaligheid en dacht dat dit convenant een vol gende aanslag was op de zelfstandig heid van het waterschap. Dijt: „Inderdaad schuilt hier het gevaar dat de zaken van bovenaf worden geregeld, maar stilstand is achteruit gang. We moeten verder." Jan Duin schaarde zich achter Huisman. „Iede re vorm van samenwerking gaat ten koste van de werkgelegenheid. Is dit geen opstapje naar een fusie tussen de waterschappen?" Duin omschreef Texel als een keurig afgesloten ge bied. „Het waterschap kan daarom toch alleen een overeenkomst sluiten met Uitwaterende Sluizen." Dijkgraaf Dijt zegde toe dat Texel bij het beheersplan ook als een afgeslo ten gebied wordt behandeld. Slechts T. Huisman reageerde hoofdschud dend toen de vergadering zich ak koord verklaarde met het convenant. Tijdens dezelfde bijeenkomst werden Leo Garritsen, Geert Timmer en T. Huisman herbenoemd tot hoofdinge land en trad Anton Witte (We- zenspyk) als hoofdingeland toe tot het bestuur. grond, zo verklaart de ondernemer. „Door de diepe beworteling verdroog de het gewas niet." Met bronwater werden de gewassen bovendien bijna dagelijks besproeid. Een experiment met anemoneknollen op de akkers van Tesselaar verliep, net als de teelt van graszaad, duidelijk minder suc cesvol. Op termijn bleek ook de teelt van fresia's niet rendabel en Tesse laar stopte met de bollenteelt op het eiland. „Het transport van de produk- ten van en naar mijn bedrijf aan de vastewal werd te duur, vooral toen we door Teso enkele jaren geleden niet meer voor het lage Texelse tarief werden overgezet." Rendement Sinds twee jaar maakt hij gebruik Lees verder pagina 5 t r Op de kruising Schilderend- Bernhardlaan-Emmalaan vond zater dagmiddag een aanrijding plaats tus sen een motorrijder en een automobilist, met lichte materiële schade als gevolg. Zowel de auto bestuurder, een 31-jarige inwoner van Oudeschild, als de motorrijder, een 26-jarige man uit Den Burg, bleef on gedeerd. De Oudeschilder verzuimde voorrang te verlenen toen hij, ko mend vanaf het Schilderend uit de richting van zijn woonplaats, de krui sing opreed. Het bestuur van de Wildbeheereen heid Texel (WBE) heeft de officier van justitie in Alkmaar verzocht een onderzoek in te stellen naar het ille gaal uitzetten van „bebrilde" fazan ten. „We hebben bepaalde vermoedens over deze zaak, maar die moet justitie maar natrekken", aldus W. Munnikhuizen van de WBE. De zaak rond de gebrilde fazanten heeft de gemoederen flink in bewe ging gebracht. Niet alleen op Texel, maar ook in de rest van Noordhol land. „Wij werden van alle kanten aangevallen en we werden eens te meer beschuldigd omdat we niet rea geerden op de aantijgingen", vertelt Munnikhuizen. „Maar wij waren van mening dat we eerst moesten weten wat er precies aan de hand was, voordat we een antwoord geven." De WBE pacht 3000 hectare duingebied van Staatsbosbeheer. Vijf jachtcombi- naties pachten op hun beurt stukken van de WBE. „Wij hebben alle jagers bijeen geroepen en zijn zeer diep op de zaak ingegaan, ledereen was bij zonder verontwaardigd over de affai re", vertelt Munnikhuizen. Door dit interne onderzoek kreeg men echter wel enige aanwijzingen in welke rich ting de dader moet worden gezocht. „Het lijkt op een wraakoefening. Maar wij kunnen natuurlijk niet iemand verhoren. Vandaar dat wij, via advocaten J. Feikema uit De Koog en R. Geene uit Assen, die te vens bij ons zijn aangesloten, de offi cier om een onderzoek hebben verzocht. Hij krijgt van ons alle me dewerking. Want alle bonafide jagers worden op deze nare zaak aangeke ken en we willen ons van de blaam zuiveren. Een strafrechtelijk onder zoek lijkt ons hiervoor de meest aan gewezen weg." l

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1