Onterechte onrust over ziekte verloot veulen Gebedsbijeenkomsten in zes Texelse dorpen Show en veiling met geselecteerd vee LesW Bosaanplant Jamin-wïnkel 1 maart open? Cursus knuffelpop Daan Quartel vertoont film over Eierland Auto in de sloot Lions verrassen Haltna met prachtig kerstgeschenk Lezingenserie over vogels Doorgereden DINSDAG 7 JANUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 In paardekringen gaat het gerucht dat het veulen dat tijdens de Kerst- bokaalwedstrijden in manege Aken- burg werd verloot, is besmet met het beruchte Rhinopneumonie-virus. Volgens de Texelse dierenartsen is er echter geen reden voor onrust. „Tachtig procent van de paarden heeft antistoffen tegen dit virus en is er dus mee in contact geweest, zonder dat ze ziek zijn geworden", aldus Loek van Vliet. „Het is niet mogelijk voor „gebruikspaarden" om contact met het virus te voorko men." Rhinopneumonie is een virusinfectie die alleen bij paarden voorkomt. De ziekte werd voor het eerst in Neder land ontdekt in 1963. Rhinopneumo nie kan een spontane abortus bij een drachtige merrie veroorzaken. Vorig jaar heeft er een grote uitbraak van de ziekte plaatsgevonden. Bij het CDI (een instituut dat verworpen veulens onderzoekt) werden vorig jaar twintig keer méér veulens met rhinopneumonie aangeboden dat in de vijf jaren ervoor. Op Texel hebben drie merries hun veulens verworpen. „Deze toename valt niet te verkla ren", legt dierenarts Van Vliet uit. „Maar door zo'n rampjaar heeft het virus wel een beladen naam gekre gen. En dat terwijl het bij veulens en jaarlingen eigenlijk alleen een vrij on schuldige aantasting van de voorste luchtwegen tot gevolg heeft, die goed geneest." Antistoffen Van Vliet vertelt dat met name in het najaar en de winter veulens worden Dit jaar worden van 13-18 januari in meerdere dorpen op Texel gebedsbij eenkomsten gehouden in het kader van de Wereldwijde Gebedsweek, die is georganiseerd door de Evange lische Alliantie. De bijeenkomsten zijn telkens van 20.00 tot 21.00 uur en elke bijeen komst heeft een eigen thema, leder die wil deelnemen is op één of meer dere plaatsen welkom. De Cocksdorp: maandag 13 januari bij de familie K. Druif, Kikkertstraat 54, thema: „Geloof" Joh. 13:36-38. 14:5-14, 22-24. Den Hoorn: dinsdag 14 januari in „Ons Huis". Herenstraat 35, thema: „Liefde" Joh. 13:31-35, 15:1-10, 11-17. Den Burg: woensdag 15 januari in „Het Olijfblad", Weverstraat 60, the ma: Heilige Geest" Joh. 14:15-17, 25 16:7-15. Oosterend: donderdag 16 januari in het Gereformeerd kerkelijk centrum in de Peperstraat, thema: „Visie", Joh. 14:1-3, 28 16:5,16,20-22. De Koog: vrijdag 17 januari in De Schuilhut, Parnassiastraat 2, thema: „Realiteit" Joh. 15:18,19 16:35. Oudeschild: zaterdag 18 januari in de kerkekamer van de Herv. kerk, thema „Overgave", Joh. 17. Uit het blad Stuurboord Visserij- Editie. Roy Helleman uit Oudeschild, oplettend als altijd, maakte ons erop attent. „Welke Visser Schippert op de TX 1?", zo vraagt hij zich nu af. aangetast door Rhinopneumonie, als ze met weinig of geen van moeder meegekregen antistoffen uit de wei komen. „Bij oudere paarden geeft het virus vrijwel geen symptomen." Het virus heeft een incubatietijd van 5 tot 12 dagen. Als de ziekte uit breekt krijgt een veulen koorts (39 tot 41 graden), het hoest en snottert. Na drie tot vijf dagen zakt de tempe ratuur en verandert de neusuitvloei- ing in gele pus door secundaire bacterie-infecties. Als een veulen veel weerstand heeft, verdwijnen de symptomen na twee a drie weken. Het verwerpen van een veulen door een merrie gebeurt in de regel tussen de zevende en elfde maand van de dracht (een paard draagt elf maan den). De incubatietijd voor het ver werpen kan oplopen van 1 tot 4 maanden. Soms wordt in geval van besmetting een veulen toch levend ter wereld gebracht, maar het jonge- boren dier is dan erg zwak en sterft enkele uren na de geboorte. Isoleren „De aanwezigheid van het virus kan onder andere worden aangetoond door neusslijm van een paard met verdachte symptomen te laten onder zoeken", vertelt Van Vliet. Hij advi seert drachtige merries zoveel mogelijk apart te huisvesten. „Vooral het contact met jonge paarden moet worden vermeden. Door een infectie bij een veulen krijg je namelijk een explosie van het virus, wat besmet ting van merries tot gevolg kan heb ben. Overigens kunnen merries worden ingeënt in de derde, vijfde en zevende maand van de dracht." Paar den maken niet veel antistoffen te gen de ziekte, vandaar dat rhinopneumonie af en toe toch uit breekt. „Het klinkt misschien gek, maar ook stress kan een uitbraak veroorzaken. Hierdoor kan een latent aanwezig virus ineens gaan opspe len." Geen paniek Van Vliet geeft aan dat er geen re den tot paniek is omtrent het Kerstbokaal-veulen. „Er is niet met zekerheid vastgesteld dat het veulen rhinopneumonie heeft. En al zou het zo zijn, als er geen drachtige paarden in de buurt zijn, is het een onschuldi ge virus-infectie. Het contact tussen drachtige paarden en jonge hoesten de paarden moet trouwens altijd wor den vermeden, zoals iedere fokker behoort te weten." In manege Akenburg wordt woens dag de jaarlijkse rundershow en - veiling gehouden. Het evenement begint om 13.30 uur. De organisatie is in handen van de gezamenlijke veeteelt studieclubs Texel. Aan de show doen 33 runderen mee, verdeeld over drie rubrieken: melk- vaarzen, twenters en oudere koeien. De jury wordt gevormd door Jan Aantjes uit Vuren en Nico Verduin uit Schagerbrug. Voor de veiling, die om 15.00 uur be gint, heeft een selectiecommissie 14 dieren uitgezocht. Er zijn kalveren bij, stieren, melkvaarzen en dieren van het vleesras. „Allemaal prima vee, dus bepaald niet het ondereind van het bedrijf", aldus D. Kalverboer. De veiling staat onder leiding van Jan Aantjes van de Coveco. Alle deelnemende agrariërs hebben een catalogus thuis ontvangen. B Ossets a"det \!\ssers weKoms oerdet- 0aar^%scWmoel e®w nezar^-lföe ÜVJt9® Dhr. Visser, burgemeester van Texel. VERVOLG VAN PAGINA 1 van de braakligregeling, die door de EEG in het leven werd geroepen om de telers van gesubsidieerde akker bouw gewassen (marktverordenings- produkten) een alternatief te bieden. „Dat bood tijdelijk soelaas, maar ik was toch op zoek naar een duurzame oplossing." Tesselaar zag perspectief in produktie van hout. De overheid stimuleert sinds kort de aanleg van snelgroeiend bos voor de papierver- werkende industrie. De aanplant van struiken wordt daarom gesubsidieerd door het ministerie van Landbouw. Tesselaar gaf de voorkeur aan snel groeiende populieren, waarvan er in december 12.000 werden uitgeplant. Om te voorkomen dat de dunne twij-' gen door wild worden aangevreten is rond elke stam een plastic koker ge plaatst. De bescherming verteert na verloop van jaren vanzelf. „Over vijf tien jaar worden de grootste bomen er tussenuit gekapt om tot papier te worden verwerkt." Tesselaar ver wacht dat binnen twintig jaar alle bo men zijn geveld. „Het rendement zal afhangen van de prijs van het hout op dat moment, het blijft koffiedik kijken." Momenteel brengt het hout bijna f70,- per kuub op. In vijftien jaar kan in totaal ruim veertig kuub worden geoogst. De EEG-subsidie be draagt ƒ1850,- per jaar, exclusief de overheidsbijdrage voor de aanplant. Luwte Bollenkweker Theo Kooiman, wiens bloembollenbedrijf nagenoeg is om ringd door de nog prille boompjes, denkt nu dat het uitgestrekte bos de doodsteek voor zijn kwekerij zal zijn. „Vooral aan de randen van mijn per celen verwacht ik droogteschade, omdat de boomwortels het vocht zul len wegzuigen. Bovendien zal binnen enkele jaren, als de populieren tot wasdom zijn gekomen de wind geen vat meer hebben op zijn bollenvelden. Vele insecten (luizen en vliegen) zul len door de luwte hun toevlucht zoe ken in mijn gewassen, waardoor de kans op virusbesmetting toeneemt. Bovendien droogt het gewas niet meer op en krijgen schimmelziekten meer kans. De luwte heeft nog een nadeel: Kooiman droogt, net als veel Texelse collega's, zijn gerooide narcis sen al jaren in kooien. „Gewoon door de wind, die bijna continu waait. Het is een eenvoudige, goedkope manier, die geen energie vraagt. Als ik deze methode niet meer kan toepassen, moet ik veel geld investeren in een dure drooginstallatie." Een ontwikke- ling waarop 49-jarige bollenteler, die de prijzen van zijn bollen de laatste jaren tot een dieptepunt zag kelde ren, zeker niet zit te wachten. „Voor mij is de aardigheid eraf." Ontnuchterend Kooiman heeft de vlag op zijn bedrijf demonstratief half stok hangen en ziet zijn uitbreidingsplannen - hij bouwt inmiddels een nieuwe loods voor opslag van zijn machines - ge dwarsboomd. „Misschien moet ik maar stoppen met de bollenteelt en op mijn land een camping beginnen.". Het gemeentehuis heeft daarover een ontnuchterende mededeling. „In het bestemmingsplan buitengebied, dat momenteel wordt voorbereid, heeft zijn bedrijf een agrarische bestem ming waarop geen recreatie activiteiten mogen worden ont plooid." Iri hetzelfde bestem mingsplan wordt voor de aanplant van bos geen aanlegvergunning geeïst. Binnen de politiek zijn de me ningen over bosaanplant - dat uit landschappelijk oogpunt niet wense lijk wordt geacht - wel verdeeld, maar tot resultaat heeft dit nog niet geleid. Stimuleren Consulent J. van Beek van het Mini sterie van landbouw- natuur en open luchtrecreatie is verrast door de kritiek op de door de dienst Land bouw, Natuur en Openluchtrecreatie gepropageerde aanplant van bos. „Zelfs de vereniging van Nederlandse gemeenten acht bosaanplant een agrarische activiteit, die niet aan ver gunningen is gebonden. „Als een noodlijdende boer wegens zijn slech te inkomen kiest voor bosbouw dan moeten we geen hindernissen voor hem opwerpen." Wel is op bepaalde stukken van Texel bosaanplant onge wenst, omdat hierdoor tekort aan voedsel voor rotgansen zal ontstaan." Dat geldt met name voor het noorde lijk gedeelte van het eiland. Landbouwer Hendrik Hoogeveen, die nabij Oosterend een akkerbouwbedrijf heeft van vijfentwintig hectare weet nog niet of hij zijn bedrijf zal volplan- ten met bomen, maar diende met succes een aanvraag in. Om privére- denen heeft hij de knoop echter nog niet doorgehakt. „Misschien laat ik al mijn land wel braakliggen, dan strijk ik evengoed een aardige subsidie op. (f1850,- per hectare)." Andere gege- gadigden op Texel zijn niet bekend. Verstandig Volgens landbouwconsulent Van Beek hoeft bosaanplant niet tot eco nomische schade op naburige perce len te leiden. „Er zijn meer plekken in Noordholland waar bollen pal tegen de bossen worden geteeld. Als Tes selaar vanaf de slootkant een strook van vijf of tien meter leeg laat liggen zal de buurman daar geen nadeel van ondervinden." Volgens Van Beek doen populieren geen grotere aanslag op de grondwatervoorraad dan, een ander cultuurgewas. „Verstandig is dat beide partijen met elkaar om de tafel gaan. Wethouder Barendregt adviseerde Kooiman enige tijd geleden indien no dig een civielrechtelijke procedure te gen Tesselaar aan te spannen. Kooiman: „Ik heb Tesselaar wel per aangetekende brief laten weten dat ik hem aansprakelijk stel voor schade die bij mij wordt veroorzaakt door het bos." Tesselaar meldt deze brief (nog) niet te hebben ontvangen, maar vindt de kritiek op zijn bos overdreven. „Een kleine strook, aan de rand van mijn land laat ik leeg liggen. Des noods maak ik die ruimte nog iets breder. Ik wil daarover best in overleg met Kooiman treden." Akkoordje De methode waarop Kooiman zijn bollen droogt is volgens de Tesselaar niet meer van deze tijd. „Kooiman zou zich in plaats van die waardelo ze narcissen, meer op de lucratieve teelt van sneeuwklokken moeten richten. Die zouden uitstekend gedij en tussen de bomen die ik pas heb aangeplant." De overkantse agrariër hoopt dat hij het met zijn Texelse col lega op een akkoordje kan gooien. De toeschietelijkheid van Tesselaar gaat nog verder. „Als Kooiman dat graag wil, kan hij misschien wel een strook grond van mij kopen, zodat hij toch wat meer wind om huis heeft." Als de weergoden meewerken opent de 43-jarige Hans Koopmans uit Breezand rond 1 maart zijn Jamin- zaak aan de Weverstraat in Den Burg. Het sloop- en bouwwerk is sinds gisteren in volle gang. Het afgelopen najaar werd Koopmans eigenaar van het voormalige admi nistratiekantoor van Kees Room, We verstraat 46. Naar een ontwerp van architect Louis Uriot wordt het door het'bouw- en timmerbedrijf Visser uit Oudeschild ingrijpend verbouwd en uitgebreid. Het nieuwe pand krijgt een diepte van 18 meter en wordt daarmee bijna twee keer zo groot. Alle tussenmuren verdwijnen, zodat één vierkante winkelruimte ontstaat zonder woning. Het gebouw krijgt over de volle breedte een aluminium schuifpui van een type dat Jamin In Atelier De Witte Engel in de War moestraat begint donderdag een cur sus knuffelpopje maken. De basistechnieken worden grondig doorgenomen. Deelname kost f60,-, inclusief materiaal, maar exclusief de vulwol. Inlichtingen bij Jeannet van Abs, telefoon 13644. Daan Quartel uit De Cocksdorp zal vrijdag 17 en 24 januari een film vertonen die hij zo'n tien jaar gele den maakte van mensen en dingen in Eierland. Dit „feest van herken ning" wordt gehouden in het Eier- landsche Huis, aanvang beide malen 20.00 uur. De toegang is gratis. Met dezelfde „Eierland-film" gaf Quartel in het begin van de jaren tachtig telkens uitverkochte voorstel lingen, die toen in restaurant De Hoop plaatsvonden. De amateur filmer, die gebruik maakte van een 8 mm film, heeft zijn best gedaan zo veel mogelijk mensen vast te leggen. Hij bezocht ze een voor een en film de ze in hun woon- en werkomge ving. Zo ontstond een bonte verzameling, die voor het nageslacht werd bewaard. Quartel'geeft zelf mondeling commentaar bij de beelden. overal in het land toepast. Daarboven komt een topgevel van hout, passend in de kleinschalige winkelbebouwing van de Weverstraat. Het wordt Koopmans' tweede Jamin- zaak. Drie jaar geleden startte hij (sa men met zijn vrouw waarmee hij een vennootschap ónder firma vormt) een soortgelijk bedrijf aan de Keizerstraat in Den Helder. Daarvoor was hij twin tig jaar in de horeca actief. Koop mans exploiteert zijn Jamin-winkels op franchising-basis. Hij is dus zelfstandig ondernemer die op con tractbasis het artikelenpakket van snoep,, koek en ijs van Jamin ver koopt. Het is niet de eerste keer dat op Texel een verkooppunt van Jamin- artikelen wordt gevestigd. Jaren gele den had een deel van de voormalige supermarkt van Maas die functie, maar dat werd opgeheven toen dit bedrijf van eigenaar veranderde. Na dien zijn er met andere Texelse on dernemers contacten geweest over een nieuwe vestiging, laatstelijk nog met een ondernemer in de We verstraat, waarmee men echter niet tot overeenstemming kwam. Een probleem voor een dergelijke winkel op Texel vormt de bevoorra ding. Het gaat om weinig volumineu ze spullen waarvoor men niet telkens een grote vrachtwagen naar Texel kan sturen. Koopmans kan het echter efficiënt oplossen, door alles wat hij nodig heeft in eerste instantie te la ten bezorgen bij zijn bedrijf in Den Helder. Van daaruit rijdt hij zelf een paar keer week met een kleine wa gen naar Texel om te zorgen dat de schappen van het filiaal aldaar vol blijven. Het is de bedoeling dat Koopmans zelf in Den Helder blijft. Hij zal een of twee werknemers aanwerven die de Jamin-winkel in Den Burg runnen. Een 31-jarige Amsterdammer raakte in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto van de Nieuwlander- weg en belandde in de sloot. Het on geval vond plaats in de s-bocht ter hoogte van de kruising met de Rui- gendijk. De man wist zich uit zijn zwaar beschadigde voertuig te bevrij den en maakte zich uit de voeten. Later zondag verklaarde hij tegenover de politie dat hij moest uitwijken voor een tegenligger. De auto, die was gehuurd, is vermoedelijk total loss. HOUTEN - f 15.900,-. Dit mooie bedrag was het netto resultaat van de suc cesvolle veiling van 750 kavels, die onlangs in Samen Sterk is gehouden en georganiseerd werd door de Lions-club Houten. In de vorm van een ex tra uitvergrote cheque, werd het vrijdag 20 december jl. symbolisch over handigd door de voorzitter van de Lions-club, de heer Jonkers aan de di- rekteur van hel Haltna Huis, de heer Hendriks. -GESLAAGD- Het was de eerste keer dat de Hou- tense Lions-club met een zo grootse opzet naar buiten is getreden. De inspiratie vond haar bron in het dorp Oude Schild op het eiland Texel, waar de grote animator van deze aktie. de heer Boomsma, ge tuige was van een soortgelijke vei ling. Toen hij hierdoor het idee kreeg zoiets ook in Houten op gang te zetten, kon hij onmogelijk be vroeden met hoeveel problemen en organisatorische rompslomp hij te maken zou krijgen. Maar dankzij de steun binnen de eigen clubgele deren en medewerking van vele 'klanten' (niet in het minst van de zijde van Samen Sterk)kan hij nu met zijn clubgenoten op een zeer geslaagd evenement terugblikken. Bij de Lions-Club is men zelfs zo content met het bereikte resul taat, dat met algemene stemmen is besloten in de toekomst jaarlijks een dergelijke aktie op touw te zet ten, met telkens een ander (goed) doel voor ogen. De opzet blijft het- Deze winter worden in het kader van de jaarlijkse serie weer vier le zingen gegeven in EcoMare. Deze keer onder de titel: „Vogels in hun landschap". Deze lezingen worden georganiseerd door EcoMare en de Vogelwerkgroep Texel. Voor de Vogelwerkgroep is dit één van de activiteiten ter gelegen heid van haar 210-jarig bestaan. Op de (donderdag)avonden worden Texel se landschappen besproken met het accent op de vogels die er voorkomen. Het programma is als volgt: 23 januari - Cees Swennen over de Waddenzee; 13 februari - Adriaan Dijksen over de Dennen; 5 maart - George Wintermans over de lepelaars op Texel; 26 maart - Kees Bruin over het zuidelijk duingebied. zelfde, het moet een veiling zijn en het mag geen z.g. snuffelmarkt worden. -PARKERBAD- In zijn dankwoord verklaarde de voorzitter van stichting Haltna. de heer Rencs, dat het geld zal wor- j den besteed aan de bouw van een 1 z.g. Parkerbad, dat de huidige, te weinig gebrukte badkuip moet ver vangen. Zo'n parkerbad is een in gewikkelde constructie, waarbij het voor ouderen soms gevaarlijke klimwerk niet meer nodig is. Door een hydraulisch systeem opent zich een zijwand van de kuip, zo dat gelijkvloers kan worden inge stapt, waarna de wand weer water dicht sluit. Voor speciale behandelingen van bijv. patiënten is het geheel zelfs kantelbaar De Haltnabewoners zijn dankbaar voor dit mooie prak tische geschenk. En niet alleen zij. maar ieereen in Houten kan met recht trots zijn op de Lions- club. Niek Slijderink, tegenwoordig woon achtig in Houten, stuurde ons dit stukje uit het Bunniks/Houtens nieuws van 2 januari j.l. De avonden zijn voor iedereen toe gankelijk en beginnen om 20.00 uur. De entree bedraagt f 5,— per avond, een kaart voor alle vier avonden kost ƒ15,— voor niet leden, voor leden van de Vogel werkgroep ƒ12,50. Alle prijzen zijn inclusief één kopje koffie of thee per avond. Om teleurstellin gen te voorkomen is het raadzaam voortijdig een plaats te reserveren bij EcoMare, telefoon 17741. De politie zoekt getuigen inzake een lichte aanrijding op de Wilhelmina- laan, afgelopen donderdag tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds. In die tijd werd de linker bui tenspiegel van een aldaar geparkeer de auto er door een passerende auto af gereden. Theo Kooiman heeft uit protest de vlag half stok gehangen, bollenteelt." ,lk denk dat ik maar stop met de (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5