Druiven groeien tussen motoren en ventkarren Straks publiek in museum van Henk Barhorst? Programma zaalvoetbal Dartcompetitie weer van start Weinig belangstelling voor toernooi Zaalvoetbal: Klif klimt op Menner Joop IMoom wint voorronde Jaap de Graaf-bokaal Texelse lopers in de prijzen Biljartkampioenschap De Lindeboom Hoge klaverjasscore voor Boer en Bos DINSDAG 7 JANUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Barhorst bij een van zijn pronkstukken. tend en stotend op gang komt, ter wijl de geur van uitlaatgas zich door de ruimte verspreidt. Eén van zonen heeft na een tijd sleutelen een MWM-dieselmotor aan de praat ge kregen. Zoiets is een glorieus mo ment, maar de zoon kijkt niet opgetogen want het klinkt nog niet goed. De uit 1955 daterende machi ne dreef ooit een dynamo aan en dat gaat weer gebeuren. De dynamo van 6 kw is afkomstig van een Texels strandpaviljoen. Van de acht zonen van de familie Barhorst delen Ruud, Henk, Jos en Kees de nostalgisch-technische inte resse van hun vader. Het is de be doeling dat één of meerderen van hen de hobby voortzetten als vader het ooit voor gezien houdt. Nu al kan men de zoons regelmatig in actie zien op oude motorenshows. Spe ciaal daarvoor is een rijdend on derstel gemaakt waarop meerdere motoren startklaar zijn gemonteerd. Andere motoren laten zich veel min der makkelijk verplaatsen en dat ge beurt dan ook niet. Sommige machines staan op zware betonnen voetstukken, om te voorkomen dat ze „aan de wandel" gaan als ze wor den gestart. De oudste motor is een 2 cylinder In dustrie scheepsmotor, afkomstig van een rijnaak uit Den Helder. Bij de ma chine hoort een Lister-diesel met compressor en drukvat, want de In dustriemotor moet met perslucht worden gestart. Om die reden is de hele combinatie samengebouwd tot een soort machinekamer, klaar voor gebruik. Contacten Slechts een klein deel van de moto ren komt oorspronkelijk van Texel. Barhorst heeft de meeste aanwinsten op het vasteland opgespoord. „Dat is een kwestie van contacten. Er zijn twee landelijke verenigingen van lief hebbers op dit gebied. Ik ben bij de ene aangesloten en mijn zoon Henk bij de andere. Zo ontmoeten we veel hobbygenoten. Van praten komt pra ten. Het is wel moeilijker geworden. Er is zoveel vraag naar oude motoren dat de prijzen enorm zijn gestegen. Het is maar goed dat ik er lang gele den mee ben begonnen, want ik heb daardoor enkele motoren die nu on betaalbaar voor me zouden zijn". Alles wordt eigenhandig gerepareerd en opgeknapt, zoveel mogelijk terug naar de oorspronkelijke uitvoering. In de werkplaats die bij de collectie hoort, wordt heel wat afgesleuteld. Barhorsts oorspronkelijke beroep en het improvisatievermogen van de hele familie komen goed van pas. Verre weg de meeste motoren zijn nu ge- bruiksgereed. Het grootste deel van de collectie is opgesteld in de plantenkas achter de bungalow. Een curieus gezicht, want in de kas groeien evengoed planten, zodat men de motoren met hun vaak indrukwekkende vliegwielen ziet te midden van weelderige groene drui venranken. Met een beetje goede wil kun je spreken van harmonisch sa mengaan van natuur, cultuur en techniek. Publiek Barhorst overweegt zijn collectie open te stellen voor bezoekers Dat voorziet misschien niet in een echt schreeuwende behoefte, maar er is toch een groeiend publiek dat er be langstelling voor heeft. Cultuurhisto rie is immers in. Dat blijkt uit de animo voor de demonstraties van de Texelse oude trekker- en motorenve reniging, maar ook uit de aanloop van toevallige passanten die wel eens over de Barhorst-collectie hebben ge hoord of in het voorbijgaan een of andere machine op het erf zien staan en er meer van willen weten. De nij vere eigenaar heeft al verharde paden gemaakt waarlangs de mensen kun nen lopen. De bedoeling is de moto ren te voorzien van borden met technische en historische gegevens, zodat alles voorzich zelf spreekt. Een nieuwe Texelse attractie in de scha duw -van de Hogeberg? Wie weet. meetglas, maximaal 4 liter, precies de inhoud van een standaard petro- leumkan, waarmee in haast elk huis houden de petroleumstellen werden bijgevuld. Melkwagens Trots is Barhorst ook op een tweetal handwagens waarin de oudere Texe laar onmiddellijk de melkwagen her kent waarmee Jaap Schrama langs de huizen ging en een wagen van an der type waarmee Han Bakker jaren lang het straatbeeld van een deel van Den Burg beheerste. Iets heel anders is een schitterende miniatuuruitvoe ring van een tilbury. Barhorst heeft die wagen helemaal zelf gemaakt en gebruikt hem als bokkenwagen, hoe wel er ook een mini-pony voor zou kunnen. Heel mooi zijn ook een origi nele houten wasmachine, een ar restee en een transportfiets die ooit werd gebruikt door bakker Hendrik van Thijs Zijm (vader van Hendrik de doodgraver) waarop een mand zit die meer dan 100 jaar oud moet zijn. Een oude maar perfect gerestaureer de DKW-motor (175 cc) uit de jaren dertig doet de liefhebber watertanden en dan zijn er nog tal van kleinere curiositeiten, zoals een tweetal mel- kontromers. De Engelse koekenbreker (waarmee de keiharde veekoeken tot hapklare kleine brokken werden ge maakt) is nog afkomstig van Mantje van „Ruijsdael". Een hekelmachine (soort kleine dorsmachine) ziet er verwaarloosd en onbruikbaar uit. „Die is nog in restauratie en volop in opbouw, maar het wordt een juweelt je", zegt Barhorst. De massa van de Barhorst-collectie wordt echter gevormd door de statio naire motoren, van de meest uiteen lopende formaten en typen. Merendeels zijn het ééncilinder die selmotoren van laag toerental, die erg leuk zijn om te demonstreren omdat ze zo prachtig regelmatig staan te ploffen. Om een plaatsje in de collec tie te krijgen hoeven de motoren niet perse oeroud te zijn. Ook een klein snellopend „toe ren motortje" uit 1965 van het weinig nostalgische merk Honda, wordt met voldoening aange wezen, evenals de electrische liftmo- tor die afkomstig is van het badhotel uit De Koog en bijna bij het oude ijzer was beland. Heel anders ziet de Deutz scheepmotor eruit, verworven via kennissen en afkomstig uit een bottertje in Zaandam. Een aardige cu riositeit is ook een prima lopende Amerikaanse Fairbanks-motor met open krukas. Hij doet 't! Terwijl Barhorst zich al pratend met uw verslaggever van de ene motor naar de andere loopt, wordt de stilte verscheurd door een motor die hor- Wie aan een rondgang begint, is voorlopig niet klaar, vooral niet als Barhorst er toelichting bij geeft, want bij elke apparaat hoort een verhaal. Dat verhaal gaat over de herkomst van de motor, de inspanningen die nodig waren om er de hand op te letjgen, technische problemen die op doken bij herstel en reparatie en niet te vergeten de vaak onmisbare rol die de machine ooit speelde bij de broodwinning van de oorspronkelijke eigenaar. Het verzamelen en in bedrijf houden van zulke machines is daar om veel meer dan een technische hobby. Veertien jaar geleden begon Barhorst met het opbouwen van zijn collectie. Voor die tijd had hij ook wel interes se, maar toen had hij nog de handen vol aan zijn beroepswerkzaamheden, eerst als smid, later als boer. Leuke aanwinsten uit de begintijd zijn twee petroleumwagens, waarmee Bakker in Oudeschild en Halsema in Den Burg langs de deuren petroleum ver kochten. „Met die ene moeten in de loop der jaren duizenden kilometers Overzicht van een deel van de tot expositieruimte gemaakte kas. Plantengroei temidden van de uitgestalde motoren vormt geen probleem. IFoto's Harry de Graaf) De rustieke bungalow met een sprookjesachtige gemetselde re genput en diverse bijgebouwen vlak bij Den Burg aan de Pont- weg oogt als een gewone burgermanswoning. Maar wie dit onroerend goed van Henk Barhorst (68) binnenkomt, valt van de ene verbazing in de andere. De voormalige dorpssmid heeft zijn opstallen vol staan met nostalgische techniek: ventwagens, meel- molens, fietsen, een motorfiets, arreslee bokkewagen, ontromers maar vooral: stationaire motoren. Even voor de leek: met stationaire motoren worden géén motorfietsen bedoeld, maar machines die door gaans vast zijn opgesteld ter aandrij ving van een pomp, sorteerder, electrische generator, moten of ander nuttig apparaat. Henk Barhorst verza melt zulke motoren met veel succes. Hij schat dat hij er vijftig heeft, maar het kunnen er ook een paar meer of minder zijn. Wie in de gebouwen van rondkijkt, kan zich die onzekerheid voorstellen. De collectie is weinig overzichtelijk verdeeld over een plan tenkas, een schuur, garage en een schapenboet. Bovendien staat er meestal ook nog wat op het erf en in een ander gebouw, „Hopmans boet" een eind verder richting 't Horntje, en zelfs in de privévertrekken. Verhalen zijn afgelegd", vertelt Barhorst. „De as was zo dun geworden dat ik hem centimeters dik heb moeten oplas sen. Ook bijbehorende spulten, zoals petroleumkannetjes en trechters heb ik te pakken kunnen krijgen. Die trechter komt nog van Piet Witte". Naast de oliewagentjes staat een oliepomp, die van meer recente da tum is, afkomstig van de TOC. Met een handpompje pompte je de olie vanuit het voorraadvat naar een Woensdag 6 januari: 17.15 u. Casino 4-Casino 3 (j) 18.00 u. Casino 1-De Koog (j) 18.50 u. Casino 2-Casino 1 19.40 u. Rab-Attent 20.30 u. Mantje 2-Gamma 3 21.20 u. Oosterend 3-De Koog 2 22.10 u. Rab 2-De Koog 5 Zaaldienst: Gamma Donderdag 9 januari: 17.15 u. Texel 1-Oosterend 1 (j) 18.00 u. Klif 5-Oosterend 8 18.50 u. Jelleboog 4-Casino 5 19.40 u. Oosterend 7-Klif 6 20.30 u. Gamma 2-Texel 2 21.20 u. Texel 4-Jelleboog 3 22.10 u. Oosterend 5-Gempo Zaaldienst: Casino Vrijdag: 17.00 u. Selectie 17.45 u. De Koog 4-Casino 4 18.35 u. Oosterend 2-Casino 2 19.25 u. Mantje-Oosterend 20.15 u. Texel-Casino 21.05 u. Jelleboog-Klif 21.55 u. De Koog-De Krim 22.45 u. Klif 3-Klif 2 Zaaldienst: ZDH Zondag 12 januari: 12.30 u. Gamma 3-Rab 13.20 u. Klif 4-Casino 3 14.15 u. Attent-Albert Heijn 15.05 u. Mantje 2-De Krim 2 16.00 u. Texel 3-Oosterend 4 Zaaldienst: Klif Na enige startproblemen in het be gin van de dartcompetitie wordt de ze week voor het eerst een compleet programma gespeeld. Nieuw is het team van het snooker centrum De Lindeboom. Het centrum was zo sportief om het team dat eerst voor café De Pilaar speelde, te adopteren en hun thuiswedstrijden in het snookercentrum te laten plaats vinden. De wedstrijd die deze week worden gespeeld zijn: snookercen trum De Lindeboom-De Zwaan 1; De Slock 1-De Slock 2; De Zwaan 2-'t Cafeetje. Het jaarlijkse dam- en schaaktoer nooi dat zaterdag in de Witte Burcht werd gehouden onder organisatie van schaakclub En Passant en Dam club Oosterend trok in totaal 29 deelnemers. Deze geringe animo is waarschijnlijk te verklaren uit het la te tijdstip waarop het toernooi, dat door omstandigheden een week moest worden uitgesteld, plaatsvond. Veel vaste deelnemers -dikwijls oud- Texelaars en oud-leden van de denksportclubs- waren al niet meer op het eiland aanwezig. Ondanks het geringe aantal dammers en schakers mag toch van een geslaagd denksportevenement worden gespro ken, waarbij in de verschillende groe pen fel om de aantrekkelijke prijzen werd gestreden. Bij de dammers kwam zoals verwacht Piet Bakelaar als nummers één uit de strijd met een score 12 uit 7, terwijl Ed van der Vlies tweede werd met 10 punten en Vicktor Voskuil met 8 punten beslag wist te leggen op de derde plaats. Bij de schakers werd de toernooizege gedeeld door Rinus Vittalli, Joop Rommets en Jaap Dros, die in de hoofdgroep van 6 deelnemers alledrie op vier punten eindigden. Toen de laatste ronde inging had Jaap Dros duidelijk de beste papieren: hij had in het onderlinge duel Joop Rommets verslagen, terwijl Vittali juist van Rommets had verloren. In deze laat ste ronde zaten Dros en Vittali tegen over elkaar. Na de opening zag de positie er voor Dros uiterst gunstig uit, maar na een ernstige fout van Dros speelde Vittali plotseling met een loper meer. Dros probeerde het nog wel even maar zag tenslotte in dat hij voor een hopeloze zaak vocht, waardoor de hoofdgroep drie win naars opleverde. Groep 2 werd met overmacht gewonnen door Taeke van Lingen die met een maximale score (4 uit 4) Kees Kistemaker een punt achter zich liet. In groep 3 bleek Douwe Hoekman oppermachtig; met 3 uit 3 bleef hij Dirk Leegwater een vol punt voor. De zeskamp met jeugdspelers eindigde in een klinken de zege voor de talentvolle Arjan Witte die met 414 uit 5 de ongesla gen winnaar werd. Alfons van Heer waarden en Piet Leegwater eisten met respectievelijk 4 en 314 punt de tweede en derde plaats op. Door een 2-1 overwinning op Mantje heeft Klif zich in de hoofdklasse wat verder verwijderd van de laatste plaats. Deze wordt nog steeds inge nomen door De Koog, dat met 5-2 van koploper Gamma verloor. Casino blijft op geringe afstand en won van Jelleboog met, 5-3. Texel blijft door een 3-1 overwinning op De Krim op de derde plaats. De tweede klasse kent sinds afgelopen week drie ploegèn met 18 punten. De Koog 4 won met 2-0 van Oosterend 5, ter wijl de onderlinge strijd om de kop positie tussen De Koog 3 en Jelleboog 3 met 6-2 werd beslist in het voordeel van de laatste. Dit team nam daarmee tevens de koppositie over. Dameszaalvoetbal Om het dameszaalvoetbal te stimule ren, heeft de R.C. Texel besloten om te starten met een damesselectie. Daar het echter te laat was om nog als deelnemer te worden ingeschre ven bij het Noordhollands kampioen schap zal de selectie zich dit jaar beperken tot het speten van één of twee oefenwedstrijden (thuis). De eerste wedstrijd wordt op woensdag 15 januari gespeeld. Als tegenstander fungeert de Helderse hoofdklasser MUWI Floratex, aanvang 19.40 uur. Door deze selectiewedstrijd komen op die datum de dameswedstrijden Casino 2-Klif en Mantje-De Krim te vervallen. Hiervoor in de plaats komt om 18.50 uur De Krim-Casino 2 en om 19.40 uur de selectie wedstrijd. In manege Akenburg werd zondag de derde menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal verreden. De vol gende voorronde vindt plaats op zondag 9 februari. Het viel jurylid dhr. Bergsma op dat veel koetsiers tijdens dé dressuur- proef niet met het zogenaamde Achenbach-mensysteem rijden, terwijl deze teugelvoering toch veel voorde len biedt. Het is belangrijk dat de achterhand van het paard er goed wordt ondergebracht, waardoor het paard soepel loopt. Ook in de vaar- digheidsproef (een parcoursje tussen kegeltjes door) moeten de wendingen worden ingeleid door de buitenteugel iets te laten vieren zodat het paard de ruimte krijgt om de goede stelling aan te nemen. Winnaar Joop Noom reed een goede dressuurproef, met Enkele Texelse atleten presteerden goed tijdens de oudejaarsloop die werd gehouden door de SV Noord- kop in Den Helder. De Swarovski-oudejaarsloop door strand- en duingebied bij Huisduinen, werd onder goede omstandigheden gelopen. Bij de prestatieloop 5>5 km heren werd Norbert Eelman eerste in 22.14 min. Bij de damer werd Tilly Eelman tweede in 27.18, Bertha Bak ker twaalfde in 33.50, Lenie Steffen dertiende in 34.15 en Hanneke Koger zestiende in 39.20. De wedstrijdloop over 10,5 km kende een groot en zwaar deelnemersveld. Jan Zijm presteerde opmerkelijk met een elfde plaats en een tijd van 34.58 min. Ingrid van Lubek werd vierde bij de dames in 42.50 min. De overige uitslagen van de Texelse deelnemers zijn: Rien Brouwer 36.17, Tony van der Vis 40.25, Luc van Lubek 51.24 en Nata- sche van der Vis 46.26. zeer correct gereden figuren. Tweede prijs-winnaar Piet Beers reed een foutloze vaardigheidsproef, evenals Johnny van der Zwaag, die echter iets minder dressuurpunten ver gaarde. Uitslagen: (respectievelijk: dressuur; vaardig heid; totaal) 1. Joop noom (145; 78; 223); 2. Piet Beers (134; 80; 214); 3. Johnny van der Zwaag (129, 80; 209); 4. Mebius Huitema (132; 75; 207); 5. Frank van Lare (126; 80; 20). De Texelse kampioenschappen biljar ten 1992, die van dinsdagavond 11 tot en met zondag 16 februari wor den gehouden in hotel De Linde boom, zijn van dezelfde opzet als in 1991. De organisatie haalt weer vier biljarts naar Texel, afkomstig van de firma Feller uit Hoorn. De wedstrijden worden gespeeld in het hotelgedeelte net als in 1991. Op totaal vijf tafels wordt in negen ver schillende klassen om het kampioen schap gestreden. De dames en heren speten weer op veter verzoek ge mengd. Er wordt ook nu weer in PQules gespeeld. De negen verschil lende klassen zijn: jeugd tot en met 17 jaar. Libre 0-1.50; 1.50-2.50; 2.50-3.50 en 3.50 en hoger en drie banden laag en driebanden hoog van 0-0.30 en 0.30 en hoger. 55 0-1.50; 1.50 en hoger. Inschrijfformu lieren kunnen worden gehaald bij J. Moens. De bij de clubs afgegeven formulieren moeten met de afgehaal de formulieren en het inschrijfgeld voor 18 januari ook bij J. Moens, Hal- lerweg 8 in den Burg worden ingele verd. Wie niet bij een club speelt, mag ook meedoen, na aanmelding. Inschrijfgeld ƒ10,— per spel type. Paardesport. Twee Texelse equipes van ponyclub De Kleppertjes zijn on langs tijdens een wedstrijd in Basin- gerhorn geëindigd op een vierde en zevende plaats. In totaal deden elf equipes mee. Op de dertiende competitieavond van de klaverjasclub Den Burg wisten diverse koppels flink wat punten bij elkaar te spelen. Als eersten eindigden Frans Boer en Frans Bos die tot de prachtige score van 8066 punten kwamen. In het klassement staan zij helemaal in de achterhoede, zij konden zo'n opste ker dus wel gebruiken. Ook zeer hoog scoorden Bertus en Gerda Ofrein die met 7640 punten als tweede eindigden. Dit koppel is de laatste tijd in zeer goede vorm. Zij stonden vier speelavonden terug nog op de negentiende plaats maar zijn nu opgeklommen naar de tweede plaats van het klassement. Ze zitten vlak achter de nieuwe leiders Jelle Wiersma en Johan Vinke, die Bern- hard de Bloois sr. en Bernhard de Bloois jr., die weken lang bovenaan stonden, van de bovenste plaats ver drongen. Laatstgenoemde zijn door twee opeenvolgende matige scores naar de vijfde plaats teruggevallen. Met ook een zeer mooie score van 7314 punten eindigden Teun de Brave en Elisabeth van Zeeland als derde. Het de laatste weken opvallend goe de resultaten boekende koppel Henk Bakkers-Cees Vinke werd vierde met 7920 punten en Ank Dijker en Gusta Smit werden vijfde met 6772 punten. Totaalstand van 52 partijen: 1. J. Wiersma-J. Vinke 83996 pnt; 2. Echt paar B. Ofrein 83625 pnt; 3. G. van der Slikke-J. Wittte 83620 pnt; 4. Echtp. Veeger 83353; 5. B. de Bloois-B. de Bloois 82908 pnt; 6. Echtpaar M. Bakelaar 82535 pnt; 7. N. Koomen-D. van der Slikke 82150 pnt; 8. J. Kloosterman-A. van Heerwaarden 82123 pnt; 9. R. Caspers-K. van Heerwaarden 91987 pnt; 10. E. Eelman-F. Halsema 81944 pnt. 2e periode na 19 partijen: 1. Echtpaar B. Ofrein 33155 pnt; 2. M. Boogaard-G. Winter 32321 pnt; 3. H. Bakker- C. Vinke 31464 pnt; 4. A. Bakker-D. Winters 31300 pnt; 5. Fr. Boer-Fr. Bos 31106 pnt.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7