De Jager vond vriend terug via televisie We gingen voor werk en het avontuur Wandelsportvereniging houdt frisse tocht door moeder natuur SPO(R)TLIGHT Vechtschaak bij En Passant Mixtoernooi van eilandcompetitie volleybal Programma pupillenvoetbal Basketball i Eilandcompetitie d volleybal Oefenwedstrijd Stomverbaasd was Kees de Jager (64) uit Den Hoorn toen hij na een wandeling in paviljoen paal 9 de telefonische mededeling kreeg dat hij werd gezocht door het KRO-programma „Spoor loos". Met een taxi werd hij in sneltreinvaart vervoerd naar de studio in Hilversum voor de hereniging met zijn oude vriend Jan Angel uit Amsterdam, waarmee hij een avontuurlijke reis in Afri ka maakte in de jaren vijftig. Na zijn militaire diensttijd in Indië ging Kees de Jager in 1952 naar Rhodesië (het huidige Zimbabwe). ,,Dat was geregeld via het arbeidsbu reau. We konden in Afrika werk krij gen bij een spoorwegmaatschappij. Er waren meer Texelaars die de kans aangrepen. Ik herinner me een Lan- geveld, die is later in Zuid Afrika te recht gekomen. En een Van der Meer. Die is in Rhodesië met zijn hoofd tegen een ijzeren brugpijler geslagen, waardoor hij hersenletsel opliep." De Jager was op zoek naar avontuur. ,,Zo was het bij de meesten. We wa ren allemaal jong, in de twintig. Ik heb mezelf nooit als een definitieve emigrant beschouwd." Stoker Na een keuring werd De Jager als stoker op een stoomlokomotief ge plaatst, evenals Angel. „Zeer zwaar werk en in de loeihitte. Stoken in de tropen, dat valt niet mee. Vandaar dat we er na enige tijd genoeg van kregen." De Jager werkte nog voor een wegenbouwmaatschappij. „Met een buldozer bomen wegduwen op plaatsen waar een weg moest wor den aangelegd." Met Jan Angel kocht De Jager een auto en samen trokken ze Afrika in, op zoek naar werk en avontuur. De tocht zou een half jaar in beslag nemen. Oerwoud Ze vertrokken vanuit Noord Rhodesië, tegenwoordig Zambia. Via het oer woudachtige Belgisch Kongo, het hui dige Zaïre, reed het tweetal naar Mombasa. In Kampala Uganda was het geld op. „Toen hebben we de auto verkocht en zijn we liftend ver der gegaan." De meeste wegen waarover de twee zich begaven, wa ren onverhard. „Je had hele smalle stukken in gebergtes. Daar kon je el kaar niet passeren. Dan lag er aan het begin van zo'n traject een boom over de weg met een stuk ijzeren spoorrails eraan. Daar moest je met een staaf op slaan. Aan het eind van de weg lag weer zo'n ding. Wie zich via deze geïmproviseerde gong had gemeld, mocht doorrijden, de ander moest wachten. Er reden echter maar weinig auto's." De Jager en Angel kwamen terecht in Usumbura, dat ligt in Rwanda Bu rundi. Angel, die eigenlijk electriciën van beroep was, vond er werk en bleef. De Jager ging alleen verder en verloor Angel uit het oog. „Ik ben door Tanganyka terug gegaan naar Noord Rhodesië. Daar vond ik werk bij de aanleg van de Kariba-dam, een stuwdam in de Zambesi-rivier. Daar na ben ik naar Salisbury doorgereist, nu Harare. Ik kon terecht bij de ge meente als buldozerchauffeur." Veilig Hij vertelt dat het in die tijd in al die Afikaanse landen veilig was om je als eenzame reiziger langs de weg te be geven. „Dat is nu wel anders. Er wordt veel gevochten. Wij sliepen in de auto en hebben ons nooit be dreigd gevoeld." Van wilde dieren heeft De Jager nooit hinder ondervonden. „Die gaan op de loop voor mensen. Ik weet nog wel, in Tanganika liepen eens zo'n twintig apen voor me op de weg. Flinke jongens, hoor. Ik was alleen en onbewapend. Maar ik liep gewoon door en toen ik bij ze in de buurt kwam verdwenen ze aan de zijkanten van de weg. Nadat ik was gepas seerd kwamen ze pas weer terug. Ze deden niks." Olifant Een chauffeur in een wagen vóór die van De Jager, had een minder for tuinlijke ontmoeting. „Er liep een kudde olifanten en die vent schamp te, weliswaar zachtjes, een baby olifant. Het moederdier werd furieus en boorde haar slagtanden in de wa gen. Ze rukte de motorkap eraf, maar trok haar slurf ijlings terug toen ze het hete motorblok raakte. Voor de man was dat zijn redding, want hij kon gauw wegrijden. Wij zijn er met een grote boog omheen gegaan...." In 1956 vertrok De Jager met de trein naar Durban en liet zich insche pen voor de thuisreis via Kaapstad. „Ik heb nooit heimwee gehad. Maar ik was ruim vier jaar weggeweest en vond het tijd om naar huis te gaan." De Jager ging bij zijn vader in het bloembollenbedrijf en heeft dat werk tot voor enkele jaren gedaan. Terugkeer Van de ongeveer 200 emigranten die, op zoek naar werk, naar Rhodesië zijn gegaan, is de helft teruggekeerd naar Nederland. De rest is voor het grootste deel naar Zuid Afrika getrok ken, want daar waren de leven somstandigheden beter. In het huidige Zimbabwe is het bijzonder onrustig. De Jager is inmiddels al twee keer in Wie eens een paar uur door de Texelse natuur wil rondstappen kan dit weekend prima uit de voeten. Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt zondag een verfrissende wandeltocht. De organisatie heeft een geva rieerde route uitgestippeld die de deelnemers voert langs aantrek kelijke plekjes in bos en duin. De start van deze tweede tocht in de winterserie is tussen 13.00 en 14.00 uur bij de kiosk op het Turf veld. Naar keuze kan vijf of tien kilometer worden afgelegd. „Hoewel de jeugd zich meer aan getrokken voelt tot andere spor ten, mag de wandelsport op Texel zich onder volwassenen verheugen in een toenemende belangstelling", aldus Hennie van Heerwaarden van de wan delsportvereniging. Wandelen is een ontspannende bezigheid, waarbij men de dagelijkse sleur van zich af kan schudden. „En je hebt er beslist geen buitengewo ne conditie voor nodig." Het Gouden Boltje organiseert het hele jaar door aantrekkelijke tochten door uiteenlopende ge bieden op Texel. De bedenkers van de routes houden rekening met verschijnselen die typerend zijn voor de tijd van het jaar. „Met Pasen is er de Lammet- jestocht rond Den Burg en met Hemelvaart zoeken we voor de Vogelwandeltocht leuke plekjes in de omgeving van De Koog." De Avondvierdaagse trekt altijd veel deelnemers, maar wellicht nog bekender is het Rondje Texel. „Deze prestatietocht van zestig kilometer vereist wèl een goede voorbereiding van de wan delaar." Bij de meeste wandel tochten kunnen de deelnemers echter zelf bepalen welke afstan den ze volbrengen. Beschutting Voor de winterse wandelaars heeft de wandelsportvereniging, die momenteel 127 leden telt, een route uitgestippeld in van de beschutting van bos en duin. To taal bestaat de winterserie uit vier verschillende tochten. De deelnemers krijgen bij de start een routebeschrijving waarmee op duidelijke wijze herken ningspunten zijn aangegeven. „Maar het is geen puzzeltocht waarbij allerlei bezienswaardighe den worden aangegeven", aldus mede-organisator Hennie van Heerwaarden. Winterslaap Hoewel moeder natuur nu in die pe winterslaap is, valt er voor er voor de oplettende wandelaar voldoende te genieten onderweg. Deze wandeling is zeker geen prestatietocht die zo snel moge lijk moet worden afgelegd. Indivi dueel of in groepen bepalen de lopers zelf hun tempo. „Deze tocht is een jarenlange traditie waaraan iedereen vrijblijvend kan meedoen", aldus penningmeester Hennie van Heerwaarden. „Ik hoop dat er een dik pak sneeuw valt, dan zou er echt een winter se sfeer ontstaan." Aan de winterserie is een grote herinneringsmedaille verbonden, die je krijgt als je drie tochten hebt afgelegd. „Omdat dit de tweede tocht is in de serie van vier, kan dat dus nog best." Wie deze winter de resterende toch ten wil afleggen betaalt f9,- (le den 76,5 De kosten voor een dagtocht bedragen 73,5. ,,Spo(r)tlight" is een wekelijkse rubriek, die de schijnwerpers richt op een sportgebeurtenis in het komende weekend. Tips: bel de redactie, tel. 12741. Organisator Hennie van Heerwaarden tijdens het uitzetten van de route. PAGINA 10 TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 JANUARI 1992 De Jagen...om het avontuur en een fx Zuid Afrika geweest. „Eind november ben ik van de laatste reis teruggeko men. Of ik een speciale band met het land heb? Ach, het is er mooi en de natuur is indrukwekkend. Je wordt wat ouder en dan wil je toch die plekken van vroeger terug zien. Ik ben ook naar Indonesië geweest. Kij ken hoe het er nu is." Telefoonboek De Jager heeft zelf menig poging ge daan om weer in contact te komen 7 werk te zoeken.... met Jan Angel. „Ik wist dat hij uit Amsterdam kwam, dus ik heb een keer alle Angels uit het telefoonboek gebeld. Maar er zat geen familie van hem bij. Pas in het televisieprogram ma hoorde ik dat Angel naar Rotter dam was verhuisd." Nu de vriendschap is hernieuwd komt Angel binnenkort een weekend naar Texel. „Hij heeft nog meer namen en adres sen van mensen uit die tijd, dus mis schien kunnen we een reünie houden." Aan het einde van de eerste helft van de eilandcompetitie volleybal volgt drie weken lang een mixtoer nooi. De teams zijn ingedeeld in een eerste klasse mix en een tweede klasse en een gemengde mix. De teamindeling is door loting tot stand gekomen. Er zijn twee teams voor de eerste ronde vrijgeloot n.l.: 3 Stuc. v.d. Wou- de/3 Mantje Sport (in de eerste klas se) en in de tweede klasse 3 Texelse Autocentrale/3 St. Jan dames. Er wordt gespeeld via het afvalprincipe. Als je twee wedstrijden hebt verlo ren, lig je eruit. De wedstrijden duren 17 Yz minuut. Het toernooi wordt op drie avonden gespeeld, 14, 21 en 28 januari. Na de finale op 28 januari vindt de prijsuitreiking plaats in de kantine. Tevens is dan de prijsuitrei king van de eerste helft van de com petitie. Nieuwe teams Voor de tweede helft van de compe titie kunnen zich nog tot uiterlijk 21 januari nieuwe teams opgeven. Kosten per team tot het einde van dit seizoen bedragen 7167,50. Opge ven kan bij de wedstrijdleiding in de sporthal of telefonisch bij Agnes Blom, tel. 13540. PROGRAMMA Dinsdag 14 januari Veld A Scheidsrechter 3 Brem/3 7 Prov. 18.30 u. 3 Bremakker 1/3 De Vlier- 2 ABN Amro/2 Haarstudio/ 2 Verfbus 18.50 u. 3 Bremakker 1/3 7 Provinciën- 2 ABN Amro/2 Sportshop/ 2 Zegel Modes 19.10 u. Winnaar 18.30-Winnaar 18.50 19.30 u. 3 Bremakker 2/3 Leijdekkers- 2 ABN Amro/2 Durperdrup/ 2 Westerlaken 19.50 u. 3 Bremakker 2/3 7 Provinciën- 2 Kobeko/2 Sportshop/ 2 Westerlaken 20.10 u. Winnaar 19.30-Winnaar 19.50 20.30 u. 3 Krim/Paal 28/3 De Vlier- 2 Kobeko/2 Haarstudio/ 2 Verfbus 20.50 u. 3 Krim/Paal 28/3 Leijdekkers- 2 Kobeko/2 Durperdrup/ 2 Zegel Modes 21.10 u. 3 Tatenhove/3 Klif 12- 2 Kogerhoop/2 Sportshop/ 2 Zegel Modes 0 Er st tr br d( 21.30 u. 3 Tatenhove/3 Question- 2 Kogerhoop/2 Haarstudio/ 2 Westerlaken 21.50 u. 3 Cocky's Kaps./3 Question- 2 Kogerhoop/2 Durperdrup/ 2 Verfbus 22.10 u. 3 Cocky's Kaps./3 Mantje Sp.- 3 Stuc.v.d.Woude/3 Klif 12 22.30 u. Winnaar 22.10 u.- 2 Stuc.v.d.Woude/3 Mantje Sport Veld B Scheidsrechter 2 Gr. SI./2 Ass. Bremer/ 2 Smash'68 18.30 u. 3 Listig mn./3 Foto de Waal da.- 2 Grooten Slock/2 Cohen/ 2 Ria's Winkeltje 18.50 u. 3 Foto de W. mn./3 Zeilmakerij- 2 Grooten Slock/2 Assurantie Bremer/2 Smash'68 19.10 u. Winnaar 18.30-Winnaar 18.50 19.30 u. 3 NBC mn./3 Slagerij De Boer- 2 RWS/2 Wiersma Antiek/ 2 Meermarkt 19.50 u. 3 Ecomare mn./3 Visserbouw- 2 RWS/2 Rival/2 Beaut. Texèle 20.10 u. Winnaar 19.30-Winnaar 19.50 20.30 u. 3 Turkse Tent mn./3 Nioz- 2 RWS/2 Smash'68/2 Cohen 20.50 u. 3 LenR mn./3 NBC da.- 2 Autocentrum Eelman/2 Assu rantie Bremer/2 Ria's Winkel. 21.10 u. Winnaar 20.30-Winnaar 20.50 21.30 u. 3 Twaalf B. mn./3 Listig da- 2 Autocentrum Eelman/2 Rival/ 2 Wiersma Antiek 21.50 u. 3 Rabo IJzer mn./3 Nioz- 2 Autocentrum Eelman/2 Beaut. Texèle/2 Smash'68 22.10 u. Winnaar 21.30-Winnaar 21.50 22.30 u. Verliezer Veld A 21.50-Verliezer Veld A 22.10 Veld C Scheidsrechter 3 DGM/3 LenR da. 18.30 u. 3 St. Jan mn./3 Slag. de Boer- 2 Gr. Slock/2 Rival/2 Meermarkt 18.50 u. 3 DGM/3 LenR da.- 2 Paal 9/2 Ria's Winkeltje/ 2 Beautique Texèle 19.10 u. Winnaar 18.30-Winnaar 18.50 19.30 u. 3 DGM/3 Visser Bouw- 2 Paal 9/2 Wiersma Antiek/ 2 Cohen 19.50 u. 3 Graaf Spuiterij/3 Zeilmakerij- 3 Teso/3 Ecomare da. 20.10 u. Winnaar 19.30-Winnaar 19.50 20.30 u. 3 Graaf Sp./3 Turkse Tent da.- 2 Paal 9/2 Meermarkt/2 Assu rantie Bremer 20.50 u. 3 Tex. Autocentr./3 Rabo IJzer da -3 Teso/3 Twaalf Balcken da. 21.10 u. Winnaar 20.50- 3 Tex. Autocentr./3 St. Jan da. 21.30 u. Winnaar 20.30-Winnaar 21.10 21.50 u; Verliezer Veld A 21.1 O-Verliezer Veld A 21.30. Wedstrijdleiding: Henk en Anita. Inlichtingen Agnes, tel. nr. 13540. Hoe het mogelijk is dat op een schaakclub de ene avond fel wordt gestreden, terwijl een andere club avond niet meer te bieden heeft dan overwegend saaie stellingen, is nau welijks te verklaren. In schaaktoer nooien is het al niet anders; in sommige ronden vliegt het deelne mersveld elkaar ongenadig in de ha ren en in andere ronden volstaan de schakers met obligate, korte remises. Een vreemd fenomeen, waarover het laatste woord nog niet isgesproken, maar zeker is wel dat een partij waarbij het bord in brand vliegt, in spirerend op andere deelnemers kan werken, alsof ook zij willen laten zien fa wel degelijk risico's te durven nemen. Hoe het ook zij, maandagavond trok ken de schakers in De Witte Burcht flink van leer en produceerden echte „vechtpartijen". Misschien was Frans Eigenraam, die het tegen koploper Jaap de Wijk opnam, wel de „aan stichter" van het felle handgemeen dat zich op de diverse borden ont wikkelde. Eigenraam verspeelde in de prille opening een pionmaar kreeg daarvoor compensatie in de vorm van een pittige druk op de stelling van J De Wijk die moest oppassen zijn pluspion niet te verspelen en met een slechte stelling te blijven zitten. Het duel duurde tot bijna middernacht, waarbij Eigenraam steeds dreigde toe te slaan. Tenslotte greep Eigenraam mis en De Wijk wikkelde behendig af naar een gewonnen positie. Ook het duel tussen Ali Naderi en Dries Velt- I kamp was bijzonder interessant. Velt- kamp leek steeds over de beste papieren te beschikken, maar in een dynamische positie maakte hij uitein delijk een uitglijder die hem de partij kostte. „Ik verkeerde de hele tijd in de veronderstelling dat ik het heft in handen had", zei Veltkamp achteraf enigszins verbaasd, nadat hij pardoes met een beslissende tegenaanval was geconfronteerd. Toch had hij zeker geen ongelijk; in de laatste fase van de partij miste hij een paar keer de sterkste voortzetting, waardoor Nade- di ri de kans kreeg zich los te wurmen, si Piet Cornelisse zette alles op alles ni om Dirk Leegwater van het bord te ki zetten. Maar dat viel bitter tegen; nr Leegwater, die de laatste maanden al s1 diverse nederlagen kreeg te slikken, ei vocht voor wat hij waard was. In Ti barre nood wikkelde Cornelisse af di naar een eindspel met twee pionnen gi minder, maar met lopers van ongelij- pi ke kleur. De positie zag er kansrijk uit hi voor Leegwater, maar toen de beide rr spelers na het afbreken nog wat ana1 hi lyseerden bleek al gauw dat Cornelis- H se de stand waarschijnlijk remise kan houden. Dat geldt zeker niet voor de v< stelling waarin Taeke van Lingen te- st gen Gerard Zoetelief afbrak. Nadat Van Lingen van alles had geprobeerd om vanuit de opening een walk-over te bewerkstelligen was het de beurt aan Zoetelief, toen deze de aan- Ei valsplannen van zijn tegenstander in di de kiem had gesmoord. Er ontstond ci een toren-eindspel dat weliswaar nog di werd verdaagd, maar dat totaal verlo- D ren is voor Van Lingen. Met deze Ei overwinning speelt Zoetelief zich 9' langzaam maar zeker weer naar de hi top van En Passant. h' 0 hi Uitslagen: B. v. Atteveld-A. Razmjoi 0-1; A. Naderi-D. Veltkamp 1-0; F. Eigenraam-J. de Wijk 0-1; J. W. Bakker-V. Voskuil 0-1; D. Hoekman-R. Riegman 0-1; P. Bakelaar-J. Dros 0-1; E. de Visser-C. v. Houten 0-1; W. Pranger H. Tuinema 0-1; W. v.d. Rijke-F. v. Tatenhove 0-1; W. Hoekman-M. Birkenhager Vi - 'AA. Terpstra-M. Vittali 0-1; T. Witte-K. Bruining 1-0; T. v. Lingen-G. Zoetelief afgebr.; P. Cornelisse-D. Leegwater afgebr. 11 januari in Ons Genoegen L 08.45 Tex. Boys F2-Texel F2l - 09.07 Texel F3-SVC F2 09.29 Tex. Boys F2-ZDH F 09.51 Texel F2-SVC F2 D 10.13 ZDH F-Texel F3j 10.35 SVC F1-De Koog F1 10.57 Oosterend F1-Texel F1j 11.19 Tex. Boys F1-SVC F1 I 11.41 De Koog F1-Oosterend F1 Omdat er vrijdagavond geen inhaal- j I wedstrijden zijn voor de eilandcompe titie basketball heeft de organisatie besloten een vrije trainingsavond voor geïnteresseerden te houden. Vanaf 20.30 uur zal onder leiding van Ingrid van Lubek en Niels van Arkel, beiden Ir studerend aan de ALO, een program- o ma worden afgewerkt met als ingre- E diënten conditie en spelvormen. Dus e een ieder die meent dat hij/zij na de v feestdagen een paar kilootjes moet T kwijtraken is van harte welkom. v fi De Koog-zaterdag speelt zaterdag om 14.00 uur een oefenwedstrijd tegen de vereniging Minjak uit Schoo- nebeek. Uitslagen: 7 januari: Gr. Slock-RWS 2-1; LenR-Foto de Waal 0-3; Krim/Paal 28-Brem?kker 1 2-1; Stuc. v.d. Woude-DGM 2-1; Ecomare-NBC 0-3; Auto Eelman-Teso 0-3; Turkse Tent-Rabo IJzer 0-3; Zegel Mode-Durperdrup 2-1; Verfbus-De Vlier 3-0; Klif 12-7 Provinciën 3-0; De Vlier- Leijdekkers 0-3; Mantje-Klif 12 3-0; SI. de Boer-Meermarkt 0-3; Wiersma-Smash'68 3-0; Texèle-Zeilmakerij 2-1; Leijdekkers-Sportshop 1-2; Mantje-7-Provinciën. Pro/deg. Meermarkt-Leijdekkers.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 10