Wintershow bevestigt kwaliteit Texels vee Verpleeghuis Kooplust matig door malaise in vleessector Van het raadhuis Overleg over aanleg parkeerruimte VVV Sfinx waakt over Koger strand Inbraak in bungalow Tussengebied Huurwoningen Maria zonder erfzonde? Vliegerverbod 't Woutershok weg bij SBB VRIJDAG 10 JANUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 melkkoeien met een jaarproduktie van boven de 10.000 liter geen zeld zaamheid meer." Wie er oog voor heeft ziet ook dat het uiterlijk van de dieren zich heeft ontwikkeld. Het ideale type koe, dat door fokkers wordt nagestreefd, heeft een hoogte van bijna anderhalve meter, een kaarsrechte rug en een goede, vitale uitstraling. Van belang is ook de bouw van de koe (exterieur). Voor hand, middenstuk en achterhand moeten goed in verhouding tot elkaar staan. Een stevig beendergestel is noodzakelijk om de zware romp te kunnen dragen. De levensduur van de dieren wordt er door verlengd. De gewrichten mogen geen vocht bevat ten en een fijne, dunne huid draagt er zeker aan bij dat het dier hoog scoort bij de jury. Belangrijk onder deel is de uier. Veekenner Jan van Tunen verklaart waarom ringnummer 8 (Rika 89), begeleid door Jan Smit uit Oudeschild, hoge ogen zal gooien bij dit belangrijke onderdeel. „De plaatsing van de spenen op de uier moet goed zijn voor het machinale melken. Daarnaast mag de uier, ge zien vanaf de zijkant niet teveel door zakken. Een compacte, stevige uier dus, die niet aan de achterzijde uit steekt." De eigenschappen zoals ze hier zijn geschetst zijn van buitenaf te beoordelen. Anders is dat met de kwaliteit van de melk. Gegevens daarover verzamelt het RONH door regelmatige melkcontroles te houden. Trots Bij de keuring werden de koeien ge rangschikt in drie groepen. De jonge melkvaarzen, die één keer hebben gekalft, mochten het eerst opdraven. Begeleid door de eigenaren cirkelden de tien dieren gehoorzaam rond de juryleden. Diegenen die de koe op de boerderij op dit onderdeel hebben voorbereid zijn in het voordeel. Deze dieren voelden zich beter op hun ge mak. Sommigen liepen met de kop trots omhoog en de oren netjes ach terwaarts. De jury haalde tijdens de keuringsronde de koeien met de bes te kwaliteit (boveneind) naar voren. De wat minder bedeelde vaarzen (on dereind) worden naar de achterste li nies geloodst. Buiten de ring werd door de omstanders druk gespecu leerd welk dier zou winnen. Uiteinde lijk was die eer weggelegd voor Gretha 335 van Fa. J.C. Hin uit Oosterend. Jurylid Aantjes: „Een moeilijke ronde, omdat de kwaliteit van de dieren elkaar weinig ont loopt." De jury beloonde alle vaarzen dan ook met een eerste prijs. Twenters In de tweede ronde werden de twen ters gekeurd. Deze koeien hebben twee maal gekalft. „De verschillen tussen boven- en ondereind zijn hier wat groter", oordeelde de jury. „Bin nen een veestapel is verschil in kwa liteit gewenst", verklaarde jurylid Verduin desgevraagd. „De boer kan zodoende met de beste koeien de kwaliteit van zijn vee verhogen." De oudere melkkoeien kwamen in de laatste ronde aan bod. In deze groep marcheerde Griemel 10, de enige roodbonte koe in het gezelschap, aan de hand van Ina van der Horst. „We hebben dit jaar geen prijs voor de „schoonste verschijning", maar die zou zeker naar deze combinatie zijn gegaan", grapte Aantjes. Volgens hem was de kwaliteit van het ge keurde vee was vergelijkbaar met het niveau van vorig jaar. Veiling Na afloop van de keuring werd onder toezicht van notaris Boswijk een openbare verkoop van vee gehouden. De veiling, die werd geleid door Jan Aantjes, leed duidelijk onder de ma laise in de rundvleessector. Hoewel het aangeboden vee van hoogstaan de kwaliteit was, gingen de dieren voor matige prijzen van de hand. Zes vaarzen brachten van ƒ1.800,- tot ƒ1.925,- op. Uitschieter was een mooie melkkoe die de stal van Fa H. Tjepkema en Zn uit De Waal voor ƒ2.400,- verwisselde voor die van Frans Bakker uit Den Hoorn. De mati ge handel in fokvee bleek eens te meer toen liefst zes dieren, hoofdza kelijk kalveren, tijdens de veiling wer den opgehouden omdat ze te weinig geld opbrachten. Rubriek 1 Melkvaarzen: 1a. Gretha 335 (St ring Arko 208) Fa. J. C. Hin Zn., Oosterend; 1b. Rika 89 (Valking) Fa. M. H. J. T. Smit, Oudeschild; 1c. Trijntje 74 (Valking) E. J. Wit te, Oosterend; 1d. Emma 183 (Secret) Fa. J. Rutten Zn, De Cocksdorp; 1e. Anna 266 (Valentin) Fa. H. K. Tjepkema, De Waal; 1f. Pietje 213 (Amor) F. J. Bakker, Den Hoorn; 1g. Anita 21 (Pappy) Fa. C. P. Kuip Zn., De Waal; 1h. Lena 111 (Janna's Nehls) J. P. Her- weijer. Oosterend; 1i. Betje 17 (O. A. Rek) P C. Blom, Den Hoorn; 1j. Geeske 169 (Bert) G. Th. Witte, Den Burg. Rubriek 2 Twenters: 1a. Oekie 66 (Marathon) Fa. C. J. Witte Zn., Oosterend; 1b. Trien 188 (Levi) Fa. H. K. Tjepkema, De Waal; 1c. Trijntje 274 (Merit) Fa. S. Plaatsman Zn., De Waal; 1d. Janny 34 (Chief C) E. J. Witte, Oosterend; Ie. An 169 (Felix) Fa. M. H. J. T. Smit, Oudeschild; 1f. Rosa 84 (Valking) Fa. J, C. Hin Zn., Oosterend; 1g. Gretha 14 (Mutual) P. C. Blom, Den Hoorn; 1h. Mientje 91 (Marquis) N, Roeper, De Cocksdorp; 1i. Emma 130 (Sjaak) J. J. Zijm, Den Burg; 2a. Jetske 17 (Super Rocket) J. P. Herweijer, Oosterend; 2b. Trijntje 268 (Chief C) Fa. S. Plaatsman Zn., De Waal. Rubriek 3 Oudere Koeien: 1a. Emma 152 (Al- fons) Fa. J. Rutten Zn., De Cocksdorp; 1b. Wobbe Jeltje (Scotty) Fa. M. H. J. T. Smit, Oudeschild; 1c. Griemel 10 (Alpen Rex) Fa. S. Plaatsman Zn., De Waal; 1d. Marja 84 (Nehls) A. Boogaard, Oosterend; Ie. Viona (Valentin) A. Boogaard, Oosterend; 1f. Erma 115 (Bachelor) Fa. J. Rutten Zn., De Cocks dorp; 1g. Gretha 298 (Cleo) Fa. J. C. Hin Zn., Oosterend; 1h. Ingrid 53 (Sandy) Fa. C, P. Kuip Zn., De Waal; 1i. Gabine 3 (Marlin) Fa. C. J. Witte Zn., Oosterend; 1j. Trijntje'258 (Marquis) Fa. S. Plaatsman Zn., De Waal. De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen Fa. Eibernest voor het plaatsen van twee recreatieve opstallen, Molenlaan 30-30a, De Cocksdorp; P. van der Star voor het plaatsen van een jong veestal, Skillepaadje 18, Oudeschild; K. D. Weber voor het gedeeltelijk ver anderen van een zomerhuis, Califor- niëweg 279, De Koog; Mevr. R. van Rink-Lagro voor het gedeeltelijk ver groten van een zomerhuis, Californië- weg 196, De Koog; P. Lap voor het veranderen/vergroten van een woon huis, Herenstraat 22, Den Hoorn; S. v.d. Slikke voor het vergroten van een berging, Paelwerck 19, Den Burg; H. P. Bakker voor het gedeeltelijk veran deren van bedrijfsruimte tot kantoor ruimte, Klif 27, Den Hoorn; H. P. A. Schiefer voor het gedeeltelijk vergro ten van een zomerhuis, Slufterweg 120, De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. De gemeente wil overleg met de VVV en haar architect over het nieu we complex aan de Emmalaan. Men is niet gelukkig met de wijze waarop het parkeerterrein is gepland. Er zou te weinig ruimte zijn voor auto's met caravans en touringcars en daarnaast is het te dicht naast de woning van de buren gesitueerd. De afdeling ruimtelijke ordening heeft een plan waarbij rekening is gehouden met voorgenoemde factoren. Texel heeft er sinds kort een beziens waardigheid bij. Op het strand bij De Koog is een sfinx-achtige afbeelding geboetseerd op het afgekalfde strand. De raadselachtige verschijning waakt zwijgzaam over het strand. IFolo Gerard Timmerman) VERVOLG VAN PAGINA 1 pleeghuis worden gesplitst in twee afdelingen: één voor somatische (li chamelijk gehandicapte) en één voor psychisch-geriatrische (demente) be woners. Verwacht wordt dat de nieu we situatie de werkverdeling gunstig beïnvloedt. Negen bedden erbij bete kent een groter budget, waardoor méér personeelsleden kunnen worden aangetrokken. In zijn totaliteit zal dat tot een verlichting van de werkdruk moeten leiden, omdat het verpleeg huis dan gemiddeld „meer handen aan één bed" heeft. Eilandpositie Hoge prioriteit heeft ook het overleg met het Ziekenfonds Noordholland Noord inzake een hogere verpleeg- prijs per bed. Het ziekenfonds brengt advies uit aan het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG), dat de verpleeghuis-budgetten vaststelt. Een positief advies zal vrij wel zeker leiden tot toestemming van het COTG. Noordholland Noord heeft inmiddels toegezegd mee te denken. Eelman en Siebinga: „Het bestuur is nu bezig om de noodzaak aan te to nen. Naast de bevindingen van het NZR-onderzoek benadrukken we de eilandpositie, die voor specifieke pro blemen zorgt." Volgens de bestuursleden ligt de verpleegprijs per bed thans een gulden of vijftien hoger dan landelijk. „Maar dat is nog altijd bijna de helft goedkoper dan een ziekenhuisbed." Met vijftien gul den per bed per dag méér zou het Verpleeghuis Texel de gewenste zorg kunnen geven. Groepsverzorging Verpleeghuis Texel en verzorgingshuis Gollards zijn tevens bezig met ver nieuwing. In de Gollards zijn het af gelopen jaar groeps- en teamverzor ging ingevoerd. Groepsverzorging wil zeggen dat bepaalde bewoners in groepsverband worden geactiveerd, zodat ze langer en beter kunnen functioneren in het verzorgingshuis. Teamverzorging betekent dat elke etage een vaste staf heeft, zodat het personeel een kleinere groep bewo ners onder hoede heeft. Uit een eva luatie met de bewonerscommissie en uit enquêtes blijkt dat deze aanpak positief wordt beoordeeld. Het verpleeghuis kent het fenomeen „dagbehandeling". Texelaars die zich thuis nog maar moeilijk kunnen red den, brengen enkele keren per week een dag in het verpleeghuis door. Voor elke patiënt wordt een hulppro gramma opgesteld. Onder meer wor den de dagelijkse dingen, die men nog wel kan, geoefend. Ook is fysio therapie voor hen beschikbaar. Daar naast is ruimte voor gesprekken en het uitvoeren van hobby's, zoals puz zelen en knutselen. Favoriet is de damsimultaan die Jacob Visman we kelijks geeft. Er zijn zeven dagbehan delingsplaatsen, waarvan momenteel door dertien eilandgenoten gebruik wordt gemaakt. Niet iedereen kan worden geholpen, want er is een kleine wachtlijst. Dagopvang Geheel nieuw is de dagopvang en - verzorging. Deze vorm van zorg moet nog van start gaan, maar de ruimte is al klaar. Gollards- directiesecretaresse mevr. L. Bruyn: „Afgelopen zomer werd de Gollards voor dit doel uitgebreid met een zaal. Dagopvang is bestemd voor mensen die niet in een verzorgings- of ver pleeghuis wonen. Zij oefenen dingen, waardoor ze langer zelfstandig kun nen wonen. In het kader van PIO (het Project Innovatie Ouderenzorg, red.) werken we samen met het kruiswerk, de gezinsverzorging en de huisartsen. Momenteel wordt geïn ventariseerd welke mensen hiervoor in aanmerking komen." Het bestuur van Samen Eén Gollards streeft ernaar de voortgang van dit project niet te belemmeren. „Noodza kelijke zaken worden ondersteund. We gaan geen dingen uitstellen, om dat er toevallig ziekte en dergelijke is." Verbeterd „Waar het om gaat", zegt voorzitter Eelman tot besluit, „is de vicieuze cirkel te doorbreken. De zwaarte van het beroep is voor sommigen een schrikbeeld. Maar als je iets méér ,kunt en mag, ziet het plaatje er al weer rooskleuriger uit. Gelukkig is de laatste tijd de situatie verbeterd. Er 'zijn verscheidene medewerkers bijge komen, onder wie herintredende vrouwen. Daarbij is de rust genomen om deze mensen effectief in te wer ken. Hopelijk zijn we nu op de goede weg." Bij een inbraak in een bungalow nabij Oosterend is totaal voor ƒ1.500,- aan goederen ontvreemd. De diefstal is vermoedelijk tijdens de kerstdagen gebeurd. De eigenaar, een 34-jarige Duitser, deed pas vrijdag" aangifte bij de Texelse politie. De daders waren de woning binnengedrongen via ver breking van een raampje. Vermist worden een schgtelantenne, ontvanger-tuner en een draagbare stereo radio-ontvanger. Zoëven heb ik het ontwerp gezien voor de invulling van het tussenge bied aan de Nikadel in De Koog. Het ziet er goed uit, mis ik echter de rij wielpaden. Alleen rijwegen en trot toirs. Texel heeft prachtige rijwielpaden maar in de bebouwde kom (de bestaande of nog de te ma ken uitbreiding) tellen de wielrijders niet meer mee. Veel groepen scholie ren komen naar Texel. Veel gasten nemen een rijwiel mee (of huren er ter plaatse één) en willen vrij van het steeds toenemende verkeer gevaar loos rijden. Het is mijns inziens nog mogelijk het ontwerp aan te passen en aansluiting te zoeken met de be staande rijwielpaden. P de Graaf Bussum „Texel kan uitstekend meekomen met de rest van Nederland", zo kwalificeerde rundveespecialist Nico Verduin de Texelse melk veestapel. Tijdens de wintershow in manege Akenburg, die woensdagmiddag voor de vijfde maal werd gehouden, koos hij samen met veilingmeester Jan Aantjes de driejarige melkkoe Oe kie 66 van Fa. C.J. Witte uit Oosterend als beste koe van de dag. Reserve-kampioen werd Emma 152 van Fa. J. Rutten Zn. uit De Cocksdorp. De prijs voor de koe met de beste uier was voor Rika 89 van Fa. M.H. J.T. Smit uit Oudeschild. De koop lust op de veiling die na afloop werd gehouden viel tegen. Aanvankelijk vreesde de organisatie dat door de grote fokveedag die af gelopen zomer in Den Hoorn werd gehouden, de animo van de veehou ders voor de wintershow zou tegen vallen. „Hoewel het aantal dieren iets lager was dan vorig jaar, was de kwaliteit van het vee goed", aldus in leider Jan Hin, wiens studieclub dit maal de rundveeshow organiseerde. „Dit evenement is een jaarlijkse tradi tie waarbij de agrariërs de resultaten van hun fokkerij aan de Texelaars, maar vooral aan elkaar presenteren. Onderlinge competitie is daarbij een belangrijke drijfveer", aldus de studieclub-voorzitter. Dat was duide lijke te merken aan de kritische be langstelling van het publiek dat zich rond de ring in manege Akenburg had verzameld. Om een onpartijdig oordeel over de veestapel te krijgen wordt jaarlijks een onafhankelijke jury naar Texel gehaald. Ringmeester Jan Aantjes is inmiddels een vertrouwd gezicht in de met tapijtsnippers be klede manegezaal. Zijn rechterhand was ditmaal Nico Verduin, specialist van veevoerfabrikant Cavo Latuco. De jury werd kundig bijgestaan door Cees Vlaming van de Rundveeverbe- ter ing Organisatie Noordholland (RONH). Ideaal De melkveehouderij probeert voortdu rend de kwaliteit van de koeien te verbeteren. Jan Hin: „Tot een jaar of tien geleden werd uitsluitend met het Hollandse ras gefokt, maar intussen is men overgestapt op produktieve Amerikaanse stieren." De Holstein Frisian (HF) is een veelgebruikt type. Veel van deze stieren worden inmid dels in Nederland gehouden. Mede door deze Amerikaanse invloed zijn BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In het artikel „Huurwoningen verde len op basis van inkomen", in de Texelse Courant van 7 januari met name onder de kop „Huurbelasting", komt de heer van Wilsum (St. Bej. Zorg Texel) met een voorgestelde oplossing om te komen naar een juister financieel draagvlak met be trekking tot de onderhoudskosten van de woningen. Hierbij zou de huur der lage inko mens fors moeten worden verhoogd, dus naast de jaarlijkse door het rijk vastgestelde huurverhogingen per 1 juli van elk jaar, nog eens 8%. Resul terend in een toch hoger te verkrijgen huursubsidie, van het Rijk. Mijns in ziens terecht, zegt hij „als" de huur subsidie wordt gehandhaafd. Afgezien of men de bovengenoemde oplossing fair, juist en correct vindt tegenover landsbestuur en tegenover hen die net geen huursubsidie genie ten, waarover men van inzicht kan verschillen, zou ik hiernaast de vraag willen stellen „en als handhaving der huursubsidie nu eens niet gebeurt of in belangrijke mate wordt gesnoeit?? Ik ben nog niet zo zeker inzake dat „als", gezien de publicatie rondom het plan der bezuinigingen. „En wat dan"? Wordt dan de huurverhoging over plus minus ƒ450,00 (8%) ƒ36,— per maand oftewel ƒ432,00 weer ingetrokken? Staan zowel ge meente, woningbouwvereniging en Stichting Bejaardenzorg garant voor deze intrekking? Geeft zij ons hier voor een schriftelijk bewijs? Laten we nuchter zijn nimmer, dat kunnen ze niet en mogen ze niet. En wie blijft er zitten met de „gebakken pe ren"? De laagste inkomens met de hogere huren. Dit is geen „bejaarden zorg". Mijns inziens komt uit de ge dachte van de heer Van Wilsum, bij realisering van zulk een plan, (afge zien van de rechtskundigheid) voor de laagste inkomens een debacle om de hoek kijken in de vorm van „beet je voor beetje" een extra verminde ring van het leefbudget en de heer Bakelaar had gelijk toen hij zei „de ouderen hebben geen mogelijkheid om iets aan hun inkomen te doen". Stichting Bejaardenzorg e.a. bezint eer gij begint. W. van Liere Oudeschild-Texel Mag ik even reageren op de opmer king van Jac. v. Wolferen? Het be treft de passage dat Maria zonder erfzonde zou zijn. In Romeinen 3:23 staat geschreven: „Want allen heb ben gezondigd en missen de heerlijk heid Gods". Bij deze allen behoort ook Maria, de moeder van Jezus. Die door de Heilige Geest overschaduwd werd toen ze nog maagd was. Waar om Maria? Eeuwenlang hoopte elke Joodse vrouw de moeder van de Verlosser te mogen zijn. Het werd Maria! De engel zegt in Luc. 1:30: „Gij (Maria) hebt genade gevonden bij God". Als Maria naar haar nicht Elisabeth gaat, die Johannes de Do per verwacht, zingt deze (Luc. 1:45) „Zalig is zij (Maria) die geloofd heeft Maria zingt dan (:47) Mijn geest heeft zich verblijd over God, mijn Heiland Heiland betekent redder (heler). Maria wist dat zij Je zus als redder nodig had om de scheiding tussen haar en God, de zonde, weg te nemen aan het kruis van Golgotha. Voor velen staat vast dat Maria al leen Jezus gebaard heeft. In de evan- gelieën lezen we echter over zijn broeders b.v. Matt. 12:46. Maria was een gewone vrouw, getrouwd met Jozef. Alleen zij zocht de God van hemel en aarde en eerde Hem, waar door zij genade vond! Die genade om als kinderen Gods te leven en te ster ven is voor allen mogelijk „Want de genade Gods (Christus Jezus) is ver schenen, heilbrengend voor alle men sen" (Titus 2:11). Paula Brouwer-Terpstra Graag wilde ik reageren op het besluit van b en w om het vliegeren op bewaakte stranden te verbieden. Gelukkig! Graag zou ik zien dat het college nog wat verder gaat en het vliegeren ook verbiedt in de duinen en op campings. Ik gun ieder zijn lol, maar ik zit wel met een schade van ongeveer f500,- omdat een vlieger neerdook op de rand van het dubbelglas-raam van mijn caravan. De dader is spoorloos; de schade wordt gedeeltelijk door de verzeke ring gedekt. De gevolgen van een neerstortende vlieger zouden echter veel ernstiger kunnen zijn, persoonlijk letsel bijvoorbeeld. Dus laten ze het vliegeren ook in de duinen verbieden. Mede namens veel andere gasten: J. van der Veen-Moes Hilversum. Staatsbosbeheer zal in 1993 kam peerterrein 't Woutershok afstoten. Dit jaar verandert er nog niets. In welke vorm de camping wordt voort gezet is nog niet duidelijk. Binnen SBB is een onderzoek gestart naar de mogelijkheden voor voortbe staan van de zeven algemene kam peerterreinen en de kamphuizen, die worden afgestoten. Donderdag ko men enkele leden van een onderzoek scommissie en de voorzitter naar Texel. Beheerder Ger de Graaf: „Het enige dat nu zeker is, is dat SBB de camping afstoot. En dat we op één of andere manier verder gaan, zonder dat we onze filosofie geweld aan doen." Nadat SBB-commissies zich over deze zaak heeft gebogen zal een extern bureau worden gevraagd de mogelijkheden voor de toekomst te onderzoeken. De uitslag hiervan wordt eind maart verwacht.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5