FILM „Stoffenboet" uitgebreid met stomerij-depot LANGS DE WEG Krukels en garnen (II) GRIMLACH WEEKEND Jagers latijn ANDRE MANUEL Zondag 12 januari op herhaling BEDRIJVIGHEID 92 VRIJDAG 10 JANUARI 1992 Slechts ongeveer twintig soorten schel pen vind je regelmatig op het strand. De vele tientallen andere schelpdieren die in de Noordzee leven, spoelen om een of andere reden niet aan. Door alleen maar op het strand te zoeken, krijg je dus nooit een behoorlijke collectie bij elkaar. Daar was ik al gauw achter, wat reden was om mijn heil te zoeken bij de vis sers. Die kregen tegelijk met de con- sumptievis talloze andere, voor hen waardeloze organismen in de netten. Als ze die beesten eens voor mij apart zou den houden? Mijn eigen ome Jan Boom was welwillend en legde wel eens har- nasmannetjes, zeenaalden en heremiet kreeften opzij. Maar omdat hij als kleine garnalenvisser uitsluitend op de Wad denzee opereerde, was het aantal soor ten dat hij aanvoerde beperkt. Gelukkig zat ik op school met Dikkie Bakker en diens vader was opvarende van de Noordzeekotter TX 51 van Ellen. Op voorspraak van Dikkie was vader Aad Bakker bereid wat voor mij te doen. Ik had er geen hoge verwachtingen van, want ik dacht dat die vissers wel wat an ders te doen hadden dan beesten verza melen voor een jongetje. Maar dat viel mee. Elke zaterdagochtend ging ik naar de haven van Oudeschild en bijna elke keer had Bakker wat voor me klaar gezet. PAGINA 9 ÏO VRIND OOK OP OFICHT NBBR DE ZONDEBOK? 3FIZEKER KEREL? MflfiR «IET FRNRTIEK Hfi-Hfl OfjToon g(Ofc< Om alles te kunnen laden had ik mijn fiets op bijzondere wijze ingericht: man den voor- en achterop en ook nog een oude akten tas, hangend aan de stang. Die fiets viel toch al op omdat hij uniek was geconstrueerd. Oorspronkelijk was het een grote herenfiets geweest, die mijn vader tot jeugdmodel had getrans formeerd. Gebruikelijk was het om dat te doen door blokken op de trappers të ma ken, maar mijn vader vond dat gevaarlijk. Zijn redenering was dat je zittend op een fiets, altijd met beide voeten de grond moest kunnen raken. In zijn werkplaats en met assistentie van Piet Schoorl ging hij aan het snijden en lassen, waarbij het frame werd verbouwd en de fiets onbe doeld een bizarre vorm kreeg- Het werd een soort shopper, met laag zadel en hoog stuur. Als ik vol bel ad en over het eiland' réed', ba^rc)è.:dat veel opzien. De mensen keken toen naar mij, zoals zé nu kijken naar Cor Ellen. Ik werd een trouwe gast aan boord van de 51. Haast elke week had Bakker ande re beesten voor me, afhankelijk van het deel van de Noordzee waar ze die week RADIO TEXEL FM 106.1 I ZATERDAG 8.00 u. Typisch Texel. Texel-agenda en muziek door Bert Heitink. 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven. Va caturebank en muziek door Martin de Wit. 12.00 u. Goedemiddag. Dier van de week, Weetje van de week en felicitaties door Johan Reu vers en Dirk Jan Kooiman. 14.00 u. Onzin op zaterdag. Kletspraat, Texelse Courant gelezen en muziek door Clarck de Boer. 16.00 u. Legendarische mijlpalen. Muziek door Frank Smit. 17.00 u. Terug in de tijd. Muziek door Theo Bakker. 18.00 u. De dansbare 21. Muziek en popjournaal m.m.v. Maurtis Witte, Remko Veeger, Alfons Witte. 20.00 u. The Musiccube. Muziek door Peter van der Struis en Jeroen Wijdogen. 22.00 u. Einde. hadden gevist. Het kon gebeuren dat Bakker met meer dan honderd pen- hoorntjes (Turritella Communis) aan kwam, een soort schelp die blijkbaar in geconcentreerde kolonies voorkomt. Een andere keer had hij een massa noord- krompen of noordhoorns. Of een grieze lig uitziende augustinuskrab vol stekels. In die tijd was de Noordzee zeer rijk aan diersoorten. Ik kan me voorstellen dat NlOZ-biologen het betreuren dat dit te genwoordig niet meer het geval is en daarom van grote stukken zee een soort aquarium wil maken, waar vissers weg moeten blijven, zodat die zeldzaam ge worden beesten eindelijk weer eens ge legenheid krijgen om voor nageslacht te zorgen, zonder telkens zo'n visnet over hun donder te krijgen. Zie je die ellende voor je? Twee verliefde zeedonderpad- den zijn druk bezig kuit te schieten. Zegt de één tegen de ander: „Weg wezen Do- rus, daar komt de nieuwe TX I van Vonk!!" Maar ik kan me evengoed voor stellen dat de vissers niets van zo'n zee reservaat willen weten en het juist prachtig vinden dat er tegenwoordig naar verhouding meer tong en schol is, dan al die waardeloze beesten die niemand eten wil. Heel gewild waren de grote Noordzee krabben, die er elke week wel bij zaten. Vooral de mannelijke exemplaren met hun enorme scharen, waren impone rend. Ik prepareerde en lakte ze, plakte ze op een blauw geschilderd stukje hard board en zette er met witte inkt de naam bij, in het latijn natuurlijk: Cancer Pagu- rus. Zo kon ik een prachtige collectie op bouwen die ook bij volwassen kenners respect afdwong. Toen ik merkte dat veel mensen best zo'n krab als souvenir aan de wand wilden hebben, ging ik ze in se rie maken en verkopen, waardoor de kosten van de hobby ruimschoots kon den worden gedekt. Mijn grote voorbeeld in die dagen was Gerrit de Haan. Er was een periode waar in ik bijna dagelijks rondhing in zijn Texels Museum, gehuisvest in de voor malige Wehrmachtbarak „Waldfrieden" in de dennen. Het leukst was het in de niet voor publiek bestemde ruimten en op het terrein erachter. Daar was Gerrit in de weer met het uitkoken van walvis- Eind augustus '91 stond André Manuel al op het podium van Klif 12 en het pu bliek lag aan zijn voeten. Een bijzondere voorstelling met clowneske uithalen van een theaterdier in spé. Omdat zijn voor stelling aan het einde van de zomerva kanties geprogrammeerd stond, hebben veel Texelaars deze laten lopen. Menig cabaret-liefhebber vond dat achteraf nogal spijtig, zo ook de organisatie. Daarom nog een keer André Manuel die "Een Beest In Zijn Bed Wil". In 1990 won hij nog voor onder meer Hester Macrander het Leids Cabaret Festival, nadat hij al in 1989 de publieksprijs had ZONDAG 9.00 u. Klassiek op zondag. Klassieke muziek m.m.v. Roelie Bakker, Martin de Weijer, Arie Blom. Kerkdienst. Techniek: Wim van Leersum en Math van Beek. 11.00 u. Vlaswiek. Muziek en poëzie m.m.v. Wil Beers, Coby Scho tanus, techniek Hennie van Heerwaarden. Deze week ge dichten uit de bundel „24 ro zen" van Toon Hermans en het gedicht „Winter" uit de bundel „Even bijkomen" van Jouke Minkema. Hierbij wordt bijpassende muziek gedraaid. 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuurprogramma m.m.v. Hans Witte, Martin van der Wal, Mark Fonds, Sytske Dijk- sen e.a.. Deze week een inter view met Gerhard Cadee, die op het Texelse strand aan gespoelde, veelal tropische za den verzamelt en deze onderzoekt op herkomst, kiemkracht en dergelijke. Bo vendien een verslag van de tocht die het onderzoeksschip van het Nioz op de Noordzee maakte. Techniek: Max Kok. 13.00 u. Ballroom en latin. Dansmuziek met uitleg door Max en Tineke Kok. Deze week weer aandacht voor de Engelse wals. skeletten, het opzetten van vogels, het monteren en repareren van aquaria, pij pen en pompen en ook werden de eerste pogingen gedaan om aangespoelde zee honden in leven te houden. „Zo, kom je weer 's kieke?", zei Gerrit steevast als hij merkte dat ik was binnengeslopen en hem op de vingers keek. Hij sprak een beetje langzaam, met een zangerig ac cent, typisch voor de Zaanstreek waar hij vandaan kwam. Zijn vrouw Annie Lange- veld had een duidelijk aandeel in de acti viteiten en vond het blijkbaar allemaal prachtig, hoewel het salaris dat het echt paar genoot en de woonomstandigheden allerbelabberst waren. In zijn doen en laten deed Gerrit de Haan in geen enkel opzicht denken aan wat men zich voorstelt bij het woord „museumdirecteur". Dat heeft wel eens misverstanden gegeven. Tamelijk hoge ambtenaren uit Haarlem, die De Haan wilden spreken en bij de museumkassa vroegen naar de directeur, werden naar achteren verwezen. Spoedig kwamen ze teleurgesteld terug. De directeur hadden ze niet kunnen vinden, wél een smerige kerel met lieslaarzen die bezig was in een modderige kuil... Gerrit was toen doende het voormalige zwembad van het ms „Oranje" om te bouwen tot rob- benbassin. Of bezig betonnen bakken te veranderen in filters, dat weet ik niet meer precies. Afgezien van zijn vrouw had Gerrit in de beginjaren practisch geen hulp. Het kwam dan ook goed uit dat er af en toe belangstellende jongetjes zoals kwamen ik, die wilden helpen met een karwei. Meer dan eens ben ik voor hem'naar het strand geweest om vlak bij het water nat zand weg te halen dat hij nodig had voor zijn aquarium. Ook ging ik wel eens mee om tanks vers zeewater te halen, bestemd voor hetzelfde doel. Voordat de zeehondenopvang goed op gang was ge komen, vormden de aquaria het enige „levende" element van het Texels Mu seum. Er was zelfs een speciaal aanplak biljet voor gemaakt, een prachtige linoleumsnede met ponen en schelvis sen erop. Gerrit zorgde ervoor dat regelmatig iets bijzonder was te zien in de bakken zee water, wat mogelijk was omdat hij goede contacten onderhield met de visserij. In gewonnen tijdens het Camaretten- festival. André Manuel speelt een programma over iets wat er nog niet is. Er zijn veel te weinig gekke mensen in dit land. Wie durft er nog opzijn bek te gaan? Hij pro beert het met harde ^ctuele grappen en belachelijke wensen. Een zuiver cabaret lied over Nederlandse toeristen in Joe goslavië en een ruige Nederpop-versie van The End over de exploitatie van The Doors. Hij denkt de oplossing voor de langdurige werkloosheid gevonden te hebben!!! Zijn programma lijkt af gestemd op wat men van een aanko mend cabaretier verwacht: actuele grappen, een verhaal als rode draad, een absurd verhaal van een jongen en diens gehandicapt troeteldier, en wat liedjes. Maar pas op: "Ik wil een beest in mijn bed en daarmee hele gekke dingen doen..." In de Volkskrant schreef Patrick van den Haenenberg: "Het talent van Manuel spat de hele zaal door. Een aangenaam gestoorde artistieke zwerver met geniale invallen." AD: "André Manuel zong als een god, maakte slimme grappen en stapte, voor een incidenteel entre-nous met het pu bliek, moeiteloos in en uit zijn rol." NRC: "Uit zijn onschuldige jongens hoofd komen snelle terzijdes, bizarre sprookjes en clowneske uithalen. Zijn voorstelling is op een aangename manier onvoorspelbaar." Zondag 12 januari, aanvang 20.30 uur, entree f15,00, vriendenprijs f12,50. 14.00 u. Een plaatje met een praatje. Belprogramma door Wim van Leersum. 15.00 u. Nonstop Nederlandstalig. Hollands repertoire door Wim van Leersum. 16.00 u. Sportlokaal. Sportverslagen en interviews m.m.v. Lia en Mar co van Leersum, Trea van Leeuwen, Gerrit Verhoeven. Techniek: Piet Cornelisse; techniek op lokatie: Jeroen Haak. 18.00 u. Time Traveling. Muziek door Herko van Heerwaarden. 19.00 u. Lokaal Kabaal. Jeugdpro gramma met de cassette-single top10, m.m.v. Karen en Sandra Terpstra, Anneke en Annema- rie Witte. Techniek: Herko van Heerwaarden en Martin de Wit. 20.00 u. Dubbel Bert. Muziek met een praatje door Bert van der Wal en Henk Slikker. 22.00 u. Einde. MAANDAG 18.00 u. Symphonica. Klassieke verzoek platen m.m.v. Marene van Beek, Wies van Beek, Wil Beers. Techniek: Daan Koopman. 19.00 u. Rondom de boerderij. Informa tief agrarisch programma. Deze week over bloemen en planten in de winkel, de laatste schakel de Texelse Courant stond dan bijvoor beeld dat in het museum pijlinktvissen of giftige roggen waren te bewonderen met vermelding van allerlei bijzonderheden over deze dieren. Het educatieve ver haaltje kwam rechtstreeks uit de koker van Gerrit, die de roeping voelde om zo veel mogelijk mensen met de natuur in contact te brengen en dan tegelijk recla me maakte voor zijn museum. Het ver baasde hem dat de Texelaars niet beseften in wat voor natuurweelde zij leefden en hij wilde graag hun ogen ope nen. Dat lukte aardig. Vooral door de ac tiviteiten van Gerrit voelden veel Texelaars zich verbonden met het Texels Museum en ze kwamen er ook regelma tig, aangespoord door de aangekondigde nieuwe attracties, zoals het voederen van zeeanemonen met stukjes regenworm. Tegenwoordig is dat anders. Sommigen beschouwen EcoMare zelfs als een broeinest van links milieuactivisme, waar mensen werken die niet alleen braaf toe risten verwijzen naar bezienswaardighe den, maar hun functie ook gebruiken om expanderende recreatieondernemers, kunstmest strooiende boeren en fazan tenjagers dwars te zitten. Tegelijk ziet iedereen in dat EcoMare de grootste toe ristische .trekpleister van het eiland is. Onmisbaar dus voor de economie, maar niet echt geliefd. Je merkt dat aan de bui tensporige woede die losbarst als er met betrekking tot dit centrum iets gebeurt dat tot kritiek aanleiding geeft, zoals laatst met die aanbesteding van de nieuwbouw. Na het museumbezoek ging ik altijd een ijsje kopen bij Jaap Boon, bijgenaamd Jaap Teil, die als Eerste Texelse IJsberei- der zijn vaste plek had op het kruispunt Gerritslanderdijkje-Ploegelanderweg. Een stille maar aardige man. Tijdens het soms langdurige wachten op klanten op deze tochtige standplaats, vormde zich Ruud Nooy Al bijna vier jaar drijft Thalia Houwing een stoffenwinkel in de Gasthuisstraat 14 in Den Burg. Inmiddels een ver trouwd adres voor iedereen die een aan tal meters stof wil kopen en vervolgens achter de naaimachine aan de slag gaat om een nieuwe creatie te maken. Vanaf 2 januari 1992 wordt „De Stoffenboet" uitgebreid met een depot van „Stomerij Zeekant" uit Purmerend. Deze firma heeft in Noord-Holland meerdere de pots. Tussen kerst en nieuwjaar zal „De Stof fenboet" worden verbouwd. Thalia Hou wing: „Het wordt geen ingrijpende verandering. Een deel van de stellingen wordt weggehaald. De daardoor ontsta ne ruimte wordt zodanig ingericht dat de ingebrachte kleding kan worden opge hangen." Er wordt een compleet pakket aangebo den: onder meer het wassen en stomen van kleding, dekbedden, slaapzakken en lakens. Hotels kunnen ook gebruik ma ken van de diensten van dit nieuwe stomerij-depot. De regel is dat spullen die maandag worden gebracht, woens dag terug zijn. Wie op woensdag de spullen brengt, kan deze de maandag er op weer terughalen. Als de animo groot genoeg is, is het mogelijk dat de frequen tie van halen en brengen wordt ver hoogd. Thalia Houwing: „Het is de bedoeling dat de klanten hier ook te recht kunnen voor reparaties aan de kle ding, zoals bijvoorbeeld het vervangen van ritssluitingenen. Stomerij Zeekant en de bedrijfskolom van de Texelse siertuinbouw. Interview met een Texelse bloemist. m.m.v. Jan Keesom, Piet Blom, Renske van der Tempel, Annig- je, Jurinna en Tjitske Sietsma, Bertha Barhorst, Maartje Koop man, Renske van de Tempel. Muziekkeuze: André Keesom en Corrie Haarsma; techniek: Jeroen Nauta. 20.00 u. Einde. DINSDAG 18.00 u. Bonte dinsdagavond. Verzoek platen m.m.v. Marga Eelman, Gré Vlas, Mary Vos. Techniek: Margreet van Heerwaarden. 19.00 u. Einde. WOENSDAG 18.00 u. Eigenwijs. Geestelijk kinder programma m.m.v. Cathy Kok en Tineke Tensen. 18.30 u. Onder de toren. Geestelijke verzoekplaten en bijdragen van de verschillende Texelse pasto res, m.m.v. Roelie Bakker, Coby Schotanus, Fia de Ligt en Lia van Leersum. 19.45 u. Gelezen verhalen. M.m.v. Aafke Geense, Aliëtte Fonds, Marie Wieten, Nel Harting. Techniek op woensdagavond: aan zijn neus een groene druppel, die als een smaragd schitterde in de zon. Er werd beweerd dat die druppel wel eens in het ijs viel, maar dat was een verzin sel. Ik heb het tenminste nooit gezien, hoewel ik er scherp op lette. Eigenlijk is het jammer, want het zou misschien een totaal nieuw Texels product hebben op geleverd. Harry. zorgt-ervoor dat deze reparaties worden uitgevoerd." Thalia Houwing is zeer in genomen met het depot van de stomerij. „Wellicht dat er straks mensen in de zaak komen die hier nog nooit zijn geweest. Maar bovenal vind ik het fijn deze extra service aan de klanten te kunnen bie den." TC en TC3 samen verder, da's dubbel leesplezier! Elk weekend weer. Wim van Leersum. 20.00 u. Einde. DONDERDAG 18.00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Tech niek: Math van Beek. 19.00 u. 't Allegaartje. M.m.v. Els Whyte, Tineke Kok, Elly Mast, Anita Overgauw, Nettie Molenaar. Techniek: Max Kok en Math van Beek. 20.00 u. Einde. VRIJDAG 18.00 u. Elck wat wils. Verzoekplaten- platenprogramma m.m.v. Wim en Corrie Witte, Rensje Halse- ma. Techniek: Hannie van der Vis. 19.30 u. Tot achten. Muziekspecial m.m.v Magreet en FJennie van Heerwaarden, Rensje Halsema en Gia Vlas. 20.00 u. Friday Night Fever. Muziek door Niels van Heerwaarden en Clarck de Boer. 22.00 u. Einde. Voor en na de uitzendingen: Radio 10 Gold. DONATEUR WORDEN? BEL 12199 of 13340!!! Novib zoekt collectanten voor actieweek Dit jaar viert de wereld feest. Het is pre cies vijfhonderd jaar geleden dat Cristo bal Colon (Columbus) in de Nieuwe Wereld aankwam. Zijn reis heeft Europa zeker geen windeieren gelegd. Toch zit er ook een keerzijde aan de medaille. Hoogstaande culturen werden vernietigd en de Indiaanse bevolking verloor haar grond, haar cultuur en haar zelfstandig heid. In het Columbusjaar gaat de Novib zich extra voor deze mensen inzetten. In de speciale actieweek (van 8 tot 14 maart) wil de organisatie zo veel mogelijk geld inzamelen voor de Indianen-projecten. Het gaat om gezondheidszorg, voedsel voorziening, kleinschalige bedrijven, scholing en verebetering van de land bouw. En daarbij is veel hulp nodig. No vib vraagt niet om geld, maar om een paar uurtjes vrije tijd. Geef u op als col lectant voor de Novib. U krijgt dan vol doende informatie om Novib in uw eigen wijk of buurt te kunnen vertegen woordigen. Bent u enthousiast? Geeft u zich dan op, of vraag eerst nadere infor matie aan bij: Louise van Dok, Zuid Haf fel 49, 1791 LD Den Burg. Telefoon. 13744. KEVIN COSTNER IS ROBIN HOOD Onze held van het indianenverhaal Dances with Wolves hangt nu de stoere redder van het Engelse plaats je Sherwood Forest uit, waar rond 1200 het morrend gepeupel zich verzet tegen een psychopatische sheriff. Robin Hood, The Prince of Thieves is een remake van het aloude ver haal De Avonturen van Robin Hood, al in 1938 verfilmd met Errol Flynn in de titelrol. De versie van en met Kevin Costner is uiteraard met he dendaagse maatstaven gefilmd: oor verdovende en duizelingwekkende avonturen, geweldige decors en in drukwekkende (bij)rollen. Behalve Costner zien we onder meer Mor gan Freeman, Mary Elisabeth Mastrantonio, Sean Connery, Christian Slater en Alan Rickman. Eigenlijk steekt Costner zelfs een beetje Houten Klazerig af tegen de ze kleurrijke cast van medespelers. Wat hij echter wel weer bereikt met deze film is, net als met Dances with Wolves -Westerns waren toch ook 'uit'?- dat een oud Middeleeuws spektakel weer een kassucces kan zijn. Om kort te gaan: Robin Hood, the Prince of Thieves is als een verfris send variant op het aloude verhaal een avonturenfilm voor het hele ge zin. Tussen alle zwaard- en pijl-en- boog-gevechten door bemint hij zijn maagd Marian en voert hij semi- filosofische gesprekken met zijn su perbuddy de aristocratische Moor Azeem, feitelijk de enige échte held in dit epos. (CvH) "Ik wil een beest in mijn bed"

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9