Cjroen '2warL~Jexels in het harL, RST en Calluna: geschil bijgelegd Protest tegen winkels in Stappeland-gebied Gedeputeerden twijfelen over natuurontwikkeling BEZORGER m/v in: ©QüSS^n|(o THE LIMIT Gemeente beschuldigd van „broddelwerk" Kampeerders zwemmen voor half geld Luchtmacht oefent met echte bommen WINTERCONCERTEN zaterdag a.s. B en w voerden overleg in Haarlem: sw „Eigen gezicht Redoute moet behouden blijven" sm Bij jaarwisseling „maar" 378 mensen werkloos sm Wat voert twee zaken lieden naar een hotel in De Koog? sm Aquariumvereniging bestaat 25 jaar sm TC 3: Videoclips op Texel PEN onderzoekt storing straatverlichting „Schulpengat" voor drie weken in dok AMBULANCEDIENST TEXEL verpleegkundige m/v OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10649 VRIJDAG 17 JANUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Verschijnt dinsdags en vrijdags. •Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 De gasten van de drie kampeerterreinen van de Recrea tiestichting Texel mogen weer voor half geld gebruik maken van het zwemparadijs Calluna in De Koog. Het jaren slepen de conflict daarover is uit de wereld, nu beide partijen een overeenkomst zijn aangegaan waarin de kortingsregeling is vastgelegd met als tegenprestatie van de zijde van de RST een financiële tegemoetkoming die voor tien jaar vastligt. Dit gebeurt in de vorm van het overnemen van een aantal certifi caten van aandeel van Calluna. Al direct na de opening van het zwemparadijs ontstond tussen de RST en de Recreatie Maatschappij Texel (die zwemparadijs Calluna ex ploiteert) een conflict over de voor waarden waaronder de RST haar gasten voor half geld van het bad gebruik mocht laten maken. De RMT beweerde dat was afgesproken dat de RST gedurende vijf jaar een vaste jaarlijkse bijdrage van anderhalve ton zou geven, maar de RST hield vast aan een achteraf te betalen bedrag per kaartje. De zaak escaleerde. De rechter werd ingeschakeld, die aan de hand van getuigenverklaringen van beide partijen trachtte te achterhalen wat er nu precies was afgesproken. De rechtbank stelde uiteindelijk de RST in het gelijk, maar tegen deze uitspraak ging de RMT in beroep, waardoor de kwestie bleef slepen. Na aanvankelijk even te hebben geprofi teerd van de kortingsregeling, betaal den de RST-kampeerders in het zwemparadijs het volle pond, afge zien van degenen die een aandeel kochten met het daaraan verbonden kortingsrecht. Schadelijk Bij deze situatie had niemand belang, maar het duurde geruime tijd voordat beide partijen bereid waren om de knoop door te hakken. De gemeente (bestuurlijk betrokken bij Calluna) De Koninklijke Luchtmacht zal eind januari haar oefenactiviteiten op de Vliehors tijdelijk aanpassen. In die pe riode wordt geoefend met het afwer pen van „life" (echte) bommen. Volgens de Luchtmacht moet men re kening houden met mogelijk extra ge luid dat door deze oefening wordt veroorzaakt. Het is niet uitgesloten dat de harde knallen ook op grote af stand merkbaar zijn, dus ook op Texel. Het oefenschema is gepland in de morgenuren van dinsdag 21 tot en met 24 januari. De laatste week van januari zal worden gebruikt in dien de oefening in de eerste week niet geheel kan worden gerealiseerd. IEDERE ZATERDAG „UVE"-MUZIEK (Top 40 uit heden en verleden) toegang gratis was met de kwestie verre van geluk kig en drong aan op een vergelijk, waarbij wethouder Dirk Terpstra zich als bemiddelaar aanbood. De partijen zijn er echter zonder bemiddeling uit gekomen. Ze willen geen mededelin gen doen over details van de maandag ondertekende overeen komst, zodat in het midden blijft wel ke van de partijen het meeste water in de wijn heeft: gedaan en met wel ke bedragen de RST gedurende tien jaar over de brug komt om de kor tingsregeling voor haar gasten in stand te houden. Gastenkaart Feit is in elk geval dat de 50% kor ting voor de RST-kampeerders onbe perkt geldt: ze mogen zo vaak als ze willen tegen gereduceerd tarief ko men zwemmen. Omdat het gebruik van de normale kortingscoupons zo als die door Calluna-aandeelhouders aan hun gasten worden verstrekt, op practische en financiële problemen stuit, zal speciaal voor de gasten van de RST-campings een gastenkaart worden ingevoerd, die wordt uitge reikt aan elke arriverende gast. Op vertoon van deze kaart waarop naam en verblijfsduur zijn vermeld, krijgt betrokkene aan de kassa van Calluna de helft korting op de entreeprijs. Wederzijds belang RST en RMT twijfelen er niet aan dat zij beiden veel belang hebben bij de ze regeling, maar niemand durft te ramen in welke mate. De RST boekt jaarlijks 385.000 overnachtingen. Daarvan vallen er 130.000 in voor- en naseizoen. Er wordt vanuit gegaan dat vooral laatstgenoemde categorie is geïnteresseerd in het zwemparadijs en daar meer dan vroeger zal heenstromen nu de prijs is gehal veerd. Voor de RST-kampeerders die in de topperiode op Texel zitten, zal het zwemparadijs vooral bij slecht weer in een behoefte voorzien. Het gelukkige toeval wil dat sedert de ingebruikneming van het zwempara dijs de zomers steeds warm en droog zijn geweest. Aan de hand van het nu in te voeren systeem zal nauw keurig kunnen worden bepaald in hoeverre de RST-gasten van het zwemparadijs gebruik maken. RST-directeur Menno Hofmann: „We zijn blij dat die kwestie uit de wereld is. De RST wil zijn gasten optimale service bieden en Calluna wenst een zo gunstig mogelijke exploitatie van het zwemparadijs". ---A r'T'ï De strijdbijl is begraven. RMT-voorzitter Ben Rab (links) drukt de hand van RST-voorzitter Kees Graaf, nadat zij in het kantoor van NBC- accountants hun handtekening hebben gezet onder het contract. Daarmee was het rechtsgeding van de baan. iFoto Harry de Graaft In een gezamenlijke reactie vegen het Texels Verbond van Onder nemers, De Koog Promotion en de dorpscommissie van De Koog de vloer aan met de door de gemeente voorgestelde invulling van het gebied tussen het dorp en het Beachpark. Winkels en appartementen in dit „tussengebied" zijn voor de Kogers uit den boze. Liever zien ze het braakliggende terrein gevuld met wonin gen voor de eigen bevolking. Daarnaast wordt gevreesd voor een leegloop van het huidige centrum, de Dorpsstraat, waar bo vendien nog meer dan voldoende uitbreidingsruimte is. Dit standpunt wordt gedeeld door de Rabobank Texel, die eveneens een bezwaarschrift heeft ingediend. In een toelichting betitelt Rabo- - directeur R. Veenstra de cijfermatige onderbouwing van het gemeenteplan als „broddelwerk". Uit omzetcijfers waarover de bank beschikt leidt Veenstra af dat de gemeentelijke re kenaars de plank volledig mis slaan. Volgens hem zijn hun ramingen veel te optimistisch. Uitbreiding van de tailhandel raadt hij ten sterkste af, omdat er geen draagvlak voor aan wezig is, zelfs niet bij een goede be zetting van de vakantiehuizen in het Beachpark. De bezwaren zijn gericht tegen de knelpunten- en doelstellingennota van de gemeente, waarin de toekomstige ontwikkeling van De Koog wordt aan gegeven. Op de nota kon tot en met woensdag worden gereageerd. Bij de gemeente zijn een stuk of tien be zwaarschriften binnengekomen, voor namelijk afkomstig van instellingen en belangenorganisaties. De reacties worden behandeld tijdens een hoor zitting op 19 februari, waarschijnlijk in De Koog. Dorpsstraat De invulling van het tussengebied mag niet ten koste gaan van de cen trumfunctie van de Dorpsstraat, al- De landbouw is op Texel van belang rijke economische betekenis en moet daarom in stand blijven. Dat stelden de Noordhollandse gedeputeerden Jan Achterstraat en Frans Tielrooy tijdens een onderhoud met het Texel se college van b en w dinsdagmid dag in Haarlem. De provinciebestuurders zullen naar aan leiding van het onderhoud een nieuw voorstel doen aan het college van gedeputeerde staten (GS). Wat dit voorstel precies zal inhouden, is nog niet bekend. Wel noemden de gede puteerden de voorgenomen onttrek king van landbouwgronden voor natuurontwikkeling een ingrijpende zaak voor de Texelse landbouw. B en w hebben hierdoor hoop dat GS op dit punt water bij de wijn zullen doen. Volgens wethouder Klaas Barendregt lijkt het erop dat de provincie een „twee-sporenbeleid" wil hanteren. Enerzijds heeft de provincie de op dracht in elk geval een deel van het Natuurbeleidsplan (tweede fase rela tienota en natuurontwikkeling) op Texel uit voeren. Anderzijds kunnen initiatieven worden gestimuleerd om de Texelse landbouw te ondersteu nen, zoals het opzetten van nieuwe teelten. Concrete voorstellen deden Achterstraat en Tielrooy hierover dinsdag echter niet. De gedeputeerden gaven aan dat zij inmiddels inzien dat de Texelse pro blematiek specifiek is. Voorkomen moet worden, zo werd erkend, dat een monocultuur ontstaat van alleen toerisme en recreatie op het eiland. Evenwicht in de Texelse economie is noodzakelijk. Effect Barendregt: „Dit is in elk geval een positief signaal. Klaarblijkelijk heeft het vele lobbywerk vanaf Texel effect gesorteerd. Texel wordt in Haarlem nu serieus bekeken." De wethouder noemde de besprekeing „vruchtbaar", maar houdt nog een slag om de arm. Eerst zal de inhoud van het advies aan GS bekend moeten zijn. Nadat het nieuwe voorstel door GS is be handeld, zal het nog worden bespro ken door de provinciale statencommissie Landschap, Natuur en Openluchtrecreatie. De gedeputeerden gingen niet in op het voorstel van b en w eerst de eer ste fase relatienota te evalueren. Vol gens Barendregt is de eerste fase niet voltooid: „Het slaat niet aan. Er worden nauwelijks nog beheersove reenkomsten afgesloten. Door som mige agrariërs uit principe, omdat op beheersgrond geen wisselteelt is toe gestaan. Door anderen omdat de ver goeding te laag is." Woningbouw De Texelse delegatie bestond uit het voltallige college van b en w, ge meentesecretaris Zoon en hoofd ruimtelijke ordening Le Roux. Ge tracht werd ook een ander actueel thema aan te snijden, te weten wo ningbouw in de buitendorpen Oude- schild, Den Hoorn en De Koog. Dat lukte niet, omdat de verantwoordelij ke bewindsvrouw, Margaretha de Boer, niet aanwezig was. B en w zijn van plan op korte termijn met haar een afspraak te maken. dus stellen TVO, De Koog Promotion en dorpscommissie in hun collectieve protest. Van de wens om het be staande centrum aantrekkelijker te maken, vinden ze in de planopzet niets terug. Als er nu winkels en andere voorzie ningen worden gebouwd aan de Nï- kadel, zal dat de doodssteek voor het „oude hart" betekenen, zo wordt ge vreesd. „De eerste tekenen dienen zich al aan. De belangstelling voor winkels in het tussengebied is voor namelijk afkomstig van ondernemers uit de Dorpsstraat. Mede gezien het geringe draagvlak kunnen ze zich geen extra concurrentie permitteren. Verplaatsing en leegstand in de Dorpsstraat zullen het gevolg zijn. De prikkel om je daar nog te vestigen wordt dan weggenomen." Uitbreiding De gemeente heeft berekend dat er in De Koog nog ruimte is voor uit breiding van horeca en detailhandel met 2.500 m2. In het Dorpsstraat- gebied is echter nog ongeveer 3.500 m2 voor deze sectoren beschikbaar. „De uitbreiding kan dus ruimschoots in de Dorpsstraat plaatsvinden", zo stellen de briefschrijvers. Ook voor recreatie-appartementen zijn in de Dorpsstraat nog voldoende mogelijk heden. Vraag en aanbod zullen in de toekomst wel uitmaken of en zo ja, hoe deze ruimte wordt benut. Die in vulling moet gepaard gaan met een herinrichting van de straat. Het ergert de mensen uit De Koog, dat een op knapbeurt, zoals in de andere dorps kernen, wèl is toegezegd, maar niet op de investeringslijst of meerjaren begroting van de gemeente voorkomt. Financiële motieven „De planontwikkeling aan de Nikadel lijkt te worden ingegeven door ge meentelijke financiële motieven en het korte termijn profijt van projec tontwikkelaars", zo wordt in de geza menlijke reactie gesteld. Bedoeld wordt dat voor winkels en apparte menten hogere grondprijzen worden verkregen, waardoor de exploitatie van het plangebied gunstiger uitvalt. TVO, De Koog Promotion en de dorpscommissie vragen zich af, of dit nog wel behoorlijk bestuur kan wor den genoemd. Ze zetten vraagtekens bij de cijfermatige onderbouwing en vinden daarbij een gewichtige me destander in de Rabobank. De kritiek richt zich op het Distributie Planoio- Lees verder pagina 3 Bijna de helft van de lichtmasten in de Vliestraat en de Mulderstraat is buiten werking. Ook in de Pe perstraat, Achtertune en Koetebuurt zouden straatlantaarns het af en toe laten afweten. De gemeente heeft vastgesteld dat aan de lichtmasten zelf niets mankeert, zodat de oorzaak „dieper" moet zitten. Gedacht wordt aan een kabeldefect. Het PEN heeft opdracht gekregen dit te verhelpen. De veerboot „Schulpengat" van Teso vertrekt maandag 27 januari naar Rotterdam voor een dokbeurt, die naar verwachting ongeveer drie weken in beslag zal nemen. Het betreft een zg. garantiedokking, die zal worden uitgevoerd door het bedrijf Niehuis en Van den Berg. Af wijkingen die tijdens het eerste ge- bruiksjaar aan het licht zijn gekomen zullen worden verholpen. Het zijn al lemaal kleinigheden; de Schulpengat vertoont veel minder kinderziektes dan zijn voorganger Molengat. Het schip heeft dan ook vrijwel on gestoord gevaren. Een defect aan de Voith Schneider-voortstuwing in het voorjaar was het enige mankement van betekenis. Wij zoeken op korte termijn een enthousiaste om ons team te versterken. B.v.k. met JCU/CCU aantekening Inlichtingen H. Koorn, tel. 17157 of Taxi Toon Smidt 12323. Wij zoeken een Wij zoeken iemand die per 1 februa ri 1992 voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Nieuwlanderweg, Postweg, Oude Dijkje, Maaikeduinweg, Ruigendijk, en Mienterglop. Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont b.v. een scholier. De kranten kunnen dinsdag- en vrij dagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. I „P Parkstraat 10, Den Burg. telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1