WEEKEND Hoofdrol eilandgenoten in „meezing-clips" Lex Goudsmit vult avond met liedjes en praatjes Noordhollancr koperkwartet HORSZEL IN DIT NUMMER Nioz in vuur en vlam voor zes jubilerende brandweermannen Voorlichting over slachtofferhulp Sjoelen weer terug in Den Hoorn Basiscursus origami u KOOPJE VRIJDAG 17 JANUARI 1$/r| -v> SOS-winkel: directe ontwikkelingshulp •O- Installatie koolhof maandag live op radio •v* Formule Strender Stüver blijft ijzersterk -v- Bericht van 'n heldere ster De Stichting Ondersteuning Welzijns werk (SOW) heeft Lex Goudsmit uitge nodigd om in Klif 12 in Den Hoorn een avond te verzorgen met liedjes en voor drachten. Donderdagavond 23 januari is het zover. Goudsmit zal een tweeledig programma brengen: het gedeelte voor de pauze wordt gevuld met Jiddische liederen en vertellingen, terwijl na de pauze Frans-, Duits- en Nederlandstalig musicalrepertoire op het programma staat. Hierbij zal hij op de piano worden begeleid door Ineke ter Hagen. Lex Goudsmit, wie kent hem niet. Veel vuldig heeft hij op de Nederlandse podia gestaan in de meest uiteenlopende toneel- en musicalprodukties. Maar veel Texelaars zullen hem daar niet van ken nen, of het zou van Anatevka moeten zijn, de Nederlandse versie van de we reldberoemde musical „Fiddler on the roof", waarin hij niet alleen in Nederland de rol van Tevje speelde, maar ook in Londen op West End. Deze rol heeft hij tussen 1966 en 1972 in totaal ruim 1100 keer vertolkt. TELEVISIE Echter vanaf 1955 tot ver in de jaren '80 'is hij jaarlijks wel in een of andere serie of produktie op de Nederlandse televisie geweest. Denk maar eens aan Citroentje met Suiker, Klaverweide en leder zijn Deel. Of aan de kinder- en jeugdseries als Flipje de Tovenaarsleerling in de jaren zestig, Oebele en Kunt U me de weg naar Hameien vertellen in de jaren 70, of Sesamstraat in de jaren 80. Magiër en de Bende van Hiernaast, alle maal produkties die ook internationaal scoorden. THEATER Zijn allergrootste liefde gold echter het theater. Hij speelde in stukken van lone- sco en de Obaldia, van Tsjechov en Sha kespeare, van Toergenjew en Albee. Furore echter maakte hij vooral met mu sical. Behalve in Anatevka stond Lex Goudsmit onder meer in Dag Boefje, De Engel van Amsterdam, Swingpop en De Zoon van Louis Davids. Wat moet je nog meer van zo'n man ver tellen? Geboren in Brussel op 15 maart 1913, was van huis uit diamantslijper, trad in de jaren 1934-'38 overal in Europa op met zijn vrienden-zanggroep The Vocal Kings, tussen '38 en '50 had hij onder meer een stomerij en lederwarenatel ier, trad vanaf '51 weer op in verschillende operettes. Enzovoort, enzovoort. Donderdag 23 januari, aanvang 20.00 uur, Klif 12 Den Hoorn, entree f10,00. Kaarten verkrijgbaar bij SOW, d'Ouwe Ulo in Den Burg en bij Klif 12 (of 23) in Den Hoorn. Telefonisch reserveren: 19633. FILM Maar zijn veelzijdigheid vond men ook terug in de film. Hij speelde mee in een aantal films van Pim de la Parra en Wim Verstappen, was De Smalle Oude Man in Zwaarmoedige Verhalen voor bij de Cen trale Verwarming, en speelde in Erik van Zuylens De Laatste Trein. De meeste fu rore op filmgebied maakte hij echter in de jeugdfilms van Karst van der Meulen, zoals Ferdinand en de Toverdrank, Peter en de vliegende Autobus, Martijn en de De bedrijfsbrandweer van het Nioz bestaat dit jaar twintig jaar. Drie mede werkers van het Nioz, die vanaf het begin lid zijn van de brandweer werden gister middag tijdens de nieuwjaarsreceptie ge huldigd. Hoofdbrandwacht Bertus Heer schap, stralingsdeskundige Jan Hegeman en hoofd preventie Joop Rommets wer den voor hun inzet beloond met een ere medaille. Siem Gieles, Fen Schilling en Aad Vaars ontvingen tijdens dezelfde re ceptie een oorkonde omdat ze twaalfen- eenhalf jaar lid zijn van de bedrijfsbrand weer. Door Marijke Mulder Op diverse locaties op Texel zijn elf „karaoke"-videoclips opgenomen. De produktieleiding hiervan was in handen van Saskia Kok uit Den Burg. Een Amsterdamse filmploeg, met producent Peter Gest, maakte de filmpjes met Texelaars in de hoofdrollen. Karaoke, video-mee zingen, is een uit japan overgewaaide nieuwe rage die enige vergelij king vertoont met de Soundmixshow. De video-clips, die ongeveer drie minuten duren, worden voornamelijk in uitgaansgelegenheden ver toond. De op Texel opgenomen clips zullen door heel Nederland te zien zijn op apparatuur van het merk Pioneer. Door een knop van de Karaoke-jukebox in te drukken wordt de gekozen video clip geprojecteerd op een muur of een videoscherm. De tekst loopt woordje voor woordje voorbij. Ook wordt de mu ziek van het liedje ten gehore gebracht. De bedoeling is dat mensen met de op het podium gereedstaande microfoon met de clip meezingen. In Japan is men zo enthousiast over Kara oke dat men er zelfs speciale repetitie ruimtes voor heeft, zodat men 's avonds goed beslagen ten ijs komt. NEDERLANDS Op Texel werden opnamen gemaakt voor elf van de veertien clips, allen Neder landse hits. Een greep: „Vrienden voor het leven", „Belle Hélène", „Ik ben ge lukkig zonder jou", „Hilversum 3" en „Terug naar de kust". Op de Thijsse- school werd met een aantal kinderen „Je bent alles" van Jan ten Hoopen opgeno men, voor „Met de vlam in de pijp" werd de VVV-promotietruck ingezet, aan ,,'s Nachts na tweeën" werd meegewerkt door de groep Delorean, terwijl voor de afgelopen zaterdag opgenomen clip van André Hazes („Ik meen het") door 25 verschillende mensen op diverse locaties medewerking werd verleend. TIJDROVEND Het maken van een videoclip vergt enorm veel tijd. Regisseur Joost Blan- kenstein: „Soms kunnen we maar één clip op een dag maken, soms twee. Er komt ontzettend veel bij kijken. Bijvoor beeld de clip „Ik ben gelukkig zonder jou". Niet alleen nam het schminken van Ingrid Koorn, die de hoofdrol voor haar rekening nam, een half uur in beslag, maar ook het duurde ook drie kwartier voor ik De Smulpot zo had uitgelicht, dat ik de sfeer kreeg die ik bij deze clip wil de hebben. Vervolgens werden drie shots gemaakt van Ingrid die aan tafel een wijntje drinkt. Ondertussen zijn we dan wel twee uur verder, terwijl het gaat om een shot dat uiteindelijk slechts tien se conden van de drie minuten film in beslag zal nemen." Saskia Kok is blij er in geslaagd te zijn al les op Texel te kunnen laten plaatsvin den. „Ik vind Texel een filmlokatie bij uitstek. Je hebt hier alles. Strand- en stadsgezichten liggen dicht bij elkaar. Doordat )e op Texel veel mensen kent kun je efficiënt werken. Ook weet je enigszins wie 'wat' heeft, een Oldtimer, Harley Davidsons; je kent de karakte ristieke koppen die voor de casting per fect zijn. Het was heel leuk dat iedereen zo enthousiast meedeed." DOORGEDENDERD In september 1991 heeft Saskia Kok haar eigen bedrijf, „Saskia Kok Produkties" opgericht. In december 1990 maakten wij reeds melding van haar creatieve prestaties bij de opening van haar schilderijen-expositie in eetcafé De Gra- venmolen. Toen reeds zag zij het als de ideale oplossing voor haar zakelijke en artistieke kanten „iets" te gaan doen in de filmwereld en dan liefst op het gebied van produktie of regie. Toen zij door de produktieassistent van Boudewijn Büch werd benaderd met het verzoek te as sisteren bij de produktie van een eind examenproject van de Filmacademie, heeft zij dit met beide handen aangegre pen. „Zo is de bal gaan rollen", aldus Saskia. Daarna is ze doorgedenderd en ondertussen is de Karaoke-opdracht haar twaalfde produktie. „De opdrachten va riëren van een speelfilm en commercials tot bedrijfsfilms. Met de regisseur van de ze Karaoke-clips, Joost Blankenstein, heb ik ook samengewerkt in de eerste speel film op High Defenition Television (HD TV) dat vorig jaar op de Firato in Neder land werd geïntroduceerd. De samen werking metjoost is goed bevallen, voor elke klus benaderen we elkaar. In de toe komst zijn we van plan nog veel samen uit de grond te stampen. Toen ik afgelo pen oktober een produktie deed voor Dinsdag a.s. houdt Vrouwenbond F.N.V. in „De Buureton" een bijeenkomst over slachtofferhulp. Aanvang 20.00 uur. Lange tijd zijn de gevolgen die een mis drijf of ongeval teweeg brengen gene geerd. Als slachtoffer loop je bijna altijd schade op aan kleding, huis, auto, geld of aan je lichaam. Er bestaat ook psychi sche schade: angst, woede, schuldge voel, onmacht, slapeloosheid. Je moet de gebeurtenis verwerken en voor veel mensen is dat moeilijk. Huilen lucht op, maar erover praten helpt beter. Niet iedereen heeft iemand in zijn omgeving die het geduld kan opbrengen iedere keer weer te luisteren. Hulp van derden kan dan heel zinvol zijn. Bovendien zijn er vaak vragen over het regelen van de schade. Je krijgt te maken met instanties zoals politie, justitie en verzeke ringsmaatschappijen. In 1984 werd de vereniging Landelijke Organisatie Slach tofferhulp opgericht. Inmiddels zijn er ruim 70 bureaus slachtofferhulp in Ne derland. Ria Lamers komt dinsdag op Texel vertellen wat het bureau slachtof ferhulp doet en hoe de hulp in de prak tijk wordt geboden. Iedere belang stellende is welkom. Pim de la Parra, ontmoette ik daar produ cer Peter Gest, die van Pioneer de op dracht voor de Karaoke-clips had gekregen. De produktiemaatschappij Bloemendal Gest vroeg mij de produk tieleiding van deze veertien clips voor mijn rekening te nemen. Zo rol je in het filmwereldje van het een in het ander." OOK OP TEXEL De op Texel opgenomen filmpjes zullen waarschijnlijk binnenkort op Texel zelf te zien zijn. Nico Erwich heeft sinds kort voor zijn kantine in het Stappenland een Karaoke-installatie aangeschaft. De Texelse beeldplaten met de betreffende Nederlandstalige nummers zullen vast spoedig in het pakket opgenomen worden. Na een jaar van afwezigheid staat op ve ler verzoek de sjoelavond weer op het programma van de feestcommissie van Den Hoorn. Zaterdagavond 18 januari is De Waldhoorn het strijdtoneel voor sjoe lende Hoornders. Tijdens de avond worden op verschillen de manieren indivuduele- en groeps wedstrijden gehouden. Het belooft een lange en gezellige avond te worden. De aanvang is om 20.00 uur en de avond is bedoeld voor Hoornders vanaf 16 jaar. Deelname kost fl,Prijzen liggen klaar. Donderdag 6 februari start er een origa mi basiscursus. Deze cursus leert de deelnemers alle grondbeginselen van het papier vouwen op z'n Japans. Marrigje Barnard (erkend origami docente) ver zorgt de tien lessen, die op het adres Warmoesstraat 4 gegeven zullen worden. Kosten zijn f60,— inclusief materiaal (papier en cursusboek) De lessen zijn 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur. Voor in lichtingen en opgave: Marrigje Barnard, telefoon 15034. Behalve kritiek van de PvdA op n Erasmusonderzoek naar de veert rieven van Teso („onvriendelijk voa de gewone Texelaars") en de ve/^n nare berichtjes uit het politierafi port, stonden er in de Texelse Couj rant van dinsdag geen artikelen difoei spontaan inspireerden tot stekelige stukjes. De reis van de kruik mejevi Texels water naar Paaseiland is ee/)en leuk verhaal, maar het vertrek vaijagi de populaire winkelchef van Albei)aai Heijn zal menigeen met weemoedntv vervullen. Ach ja, natuurlijk heetyot het grootwinkelbedrijf ook hier veejaai kleine ondernemers in de voedsel-, sector doen verdwijnen. Nog steed zijn er mensen die principieel hui inkopen niet doen in dergelijkOe overkantse zaken, want het gelet rei verdwijnt toch maar van het eiland'Hat Die grote(re) winkels zorgen wèiate voor werkgelegenheid en het mefijd rendeel verhoogt ook de kwaliteiir\]\ van het voorzieningenniveau. En zcum wordt je weer eens gemangeld tuspo< sen tegenstrijdige gevoelens. Het e/i|e thousiasme in de inzet (niet alleerzci voor z'n eigen toko) van de schelle r dende grootgrutter hebben die voorj/in oordelen bijna uitgewiest. |e 10e Horsze Wir ZONDAG 26 JANUARr ■ers Voor de liefhebbers van blaasmuziek er op zondag 26 januari a.s. een conci in Klif 12 in Den Hoorn van het NooPe hollands Koperkwartet, een gesel Kijf teerd ensemble uit verschillende NedPm landse symphonieorkesten, bestaanl'sf uit twee trompetten, een hoorn en iet trombone. Het kwartet vierde onlaijf'a het 25-jarig bestaan ter gelegenhgva waarvan er twee platen zijn opgenoitf/oé in de grote Sint Bavo-kerk in Haarleno Een combinatie van koper en orgel gezien de grote verkoop, door het (ier bliek zeer gunstig werd ontvangen, ev Ie Door hun goede naam worden de v?er blazers dikwijls gevraagd hun medewOT king te verlenen aan koor-uitvoeringipe en orgel-concerten. Vele malen is Ijfe kwartet via radio en televisie in de puN citeit geweest. Een opmerkelijk hoogj'm punt was de vererende uitnodiging cvo. de inhuldigingsplechtigheid van jf|'P Koningin Beatrix op 30 april 1980 infêa Nieuwe Kerk te Amsterdam muzikaal ?o< te luisteren. Verspreid over twaalf programmaondWc delen komt de blaasmuziek van de vrt®n ge Middeleeuwen tot het einde van otflei eeuw aan bod. Werken van onder m»5 Josquin des Prés, Jan Pieterszoon SwM< linck, Henry Purcell, Johan Sebastiai-a* Bach, Wolfgang Amadeus Mozart ne Ludwig von Beethoven, maar ook \6'« Piet van Egmond (Variaties op het Wilhfa mus) en hedendaagse Jazzmuziek v<p koperkwartet. Het kwartet staat onder iSc ding van Gerrit van Slooten. fR Pa Zondag 26 januari, aanvang 16.00 uf'fü entree f15,00, vriendenprijs F12,50. 'eè Voor groepjes van muziekverenigingPK en/of muziekschool korting mogelii Even bellen met Cor van Heerwaardi tel. 19633. TC en TC3, de twee-in-één kran waar u een weekend over mag doen. Ze zijn er weer, de uitverkoopjes. Daar word ik zeer hebberig van. Dan koop ik een jurk, die loshangend net niet oogt, maar met riem er om ook net niet als trui gedragen kan worden. Afgeprijsde schoenen irriteren na een dag mateloos op de hiel en verwekken blaren als kussens. Het leuke zijden onderbroekje valt eenmaal thuis spontaan uit de naden, want blijkt voorzien te zijn van inferieut naaiwerk. Van de goedkope Zwitserse zakmessen, die ik in de loop van de jaren heb aangeschaft, blijken de in het heft verborgen tandenstokers te ontbreken ol alle dertien onderdelen zitten zo rotsvast in de handgreep verankerd dat het ge heel in gebruikswaarde aanzienlijk terug is gelopen. Vorige week zelfs naar een gereedschappenveiling geweest. Nog nooit heb ik voor zo weinig geld zoveel nutteloze dingen aangeschaft. Verkeerde doppendoos in de maag laten splitsen want het ratelmechanisme brak bij het eerste moertje al af. Zelfs de merk- limonade, waar dus eigenlijk niets mee loos kan zijn, was bij de grootgrutter in de aanbieding. Bijna vechtend kreeg ik het laatste flesje te pakken. Buiten, triom fantelijk bij de auto op het parkeerterrein, liet ik de buit uit handen'va'llen. Bent u ook zo iemand f Prima, een tip: binnenkort houden wij een leuke veiling waai van alles te koop is tegen zeer concurrerende prijzen, waaronder een zijden on derbroek, een doppendoos... D. WITTE ROEPER De filmploeg had soms met guur weer te maken, maar was vol lof over Texel als decor. Saskia Kok:....karakteristieke koppen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 8