Cfroen'wartj-Jexelshet Jozefschool in financiële problemen door verbouwing? m Tesselhuus: geld, maar ook mensen hard nodig \mm Krediet biedt geen oplossing Texel schaatst.... WEEKEND Postagentschap naar Bruining Bedrijf Van Leeuwen mag uitbreiden Toeristisch busverkeer onder de loep w Museummuur mag blijven staan w Jaap en Ed nu zelf in het zonnetje Buren tegen uitbreiding van hotel Nieuwe kazerne voor de brandweer? Uitstel voor De Porto WINTERCONCERTEN OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10651 VRIJDAG 24 JANUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los /1,30 m Is het bestuur van de Jozefschool gewoon dom geweest of is er sprake van stomme pech? Dat is de vraag die rijst inzake de fi nanciële problemen die opdoemen tijdens de verbouwing van de school. B en W vinden dat het schoolbestuur zelf verantwoorde lijk is, men heeft tenslotte gekozen voor een verbouwing van een zekere omvang. De enige handreiking die het college wil doen is een rentedragende lening verstrekken. Maar het school bestuur kan op geen enkele wijze aan de betalingsverplichting voldoen. De Jozefschool heeft dringend be hoefte aan nieuwe kozijnen en leidin gen. Deze voorzieningen maken onderdeel uit van „ingrijpend onder houd" dat mag worden aangepakt in het kader van de veertigjarige cyclus. De Jozefschool komt daar echter pas in 2011 voor in aanmerking. Vervanging is echt nodig. Bovendien zou realisering in een later stadium extra kosten met zich meebrengen, want dan moet opnieuw breekwerk en herstel daarvan worden verricht, terwijl tijdens de huidige verbouwing de zaak toch al open ligt. Voorfinancieren Het gaat om ƒ170.000,-. Het school bestuur wil graag dat de gemeente dit geld voorfinanciert. Verrekening vindt plaats als het rijk in 2011 geld geeft voor het ingrijpend onderhoud. Het gemeentebestuur vindt dit geen goede oplossing. Tegen die tijd is de school immers vast weer toe aan on derhoud en dan zou er geen geld voor zijn omdat eerst de oude „schuld" moet worden afgelost. „Dat is het probleem voor je uitschuiven", aldus wethouder Tine Krijnen tijdens de vergadering van de raadscommis sie voor welzijnsbeleid. CDA-er Ate Rienstra polste of het mogelijk is de school een lagere rente te bieden. „Of misschien kunnen we een bedrag ineens geven, want we hebben aan de Thijsseschool tenslotte ook ƒ65.000,- bijgedragen." De wethou der vond echter dat de gemeente al ver genoeg is gegaan door het aan bieden van een lening. „Bij ons is de rente lager dan bij een bank." D. Drij ver van de afdeling financiën beaam de dat. „De school heeft al het geld dat beschikbaar was besteed aan aanpassing van het gebouw en niets gereserveerd voor onderhoud. Dat mag, maar men had zich moeten rea liseren dat daar consequenties aan zijn verbonden. Nu deze zich voor doen wordt aangeklopt bij de ge meente." Het postagentschap van De Koog zal worden ondergebracht bij het ver huurbedrijf Bruining, Brink 6. De daarvoor noodzakelijke verbouwing zal worden bekostigd door de PTT. Rond 1 maart zal het agentschap gebruiksgereed zijn. Tot 22 maart kan men voor postza ken nog terecht bij het agentschap in de Rekra-winkel van Jan Hennink aan de Badweg. Zoals bekend stopt Hen nink met het agentschap omdat het niet viel te combineren met de rest van zijn bedrijf. Bovendien was het agentschap te klein opgezet, waar door lange rijen wachtenden ontston den. Bruining had al geruime tijd geleden aan PTT te kennen gegeven dat hij was geïnteresseerd in een postagent schap na sluiting van het „echte" postkantoor in De Koog. Hennink was er echter nog eerder bij zodat PTT in eerste instantie met hem in zee ging. Bij de verbouwing wordt de planken vloer van het gebouw aan de Brink vervangen door beton, in verband met de kluis die er moet staan. Vol gens de jongste richtlijnen wordt een open balie gemaakt, dus zonder ko gelvrij glas tussen klanten en per soneel. Het agentschap is het hele jaar alle werkdagen tot 18.00 uur open en wordt 's zomers door twee personen bemand. Bruining trekt er één extra kracht voor aan. Het schoolbestuur is uiteraard niet blij met de houding van de gemeente. Maar er wordt benadrukt dat er geen gevoel van rancune heerst. „We zoe ken begrip en een opening om op nieuw tot overleg te komen", aldus voorzitter Hans Bakker. „We hebben de aanvraag tot voorfinanciering in goed overleg met de wethouder en afdeling welzijn van de gemeente voorbereid, maar tot onze verbazing is dit idee niet overgenomen door het college." De voorgestelde lening ziet Bakker niet als een oplossing. „Het is al ge zegd, wij kunnen die immers niet af betalen." Hij wijst erop dat er een vergelijkbare situatie is tussen de overschrijding van de bouwbegroting bij de Thijsseschool indertijd en de Jozefschool. „In beide gevallen gaat het om het treffen van voorzieningen die niet in de planning van het rijk staan. De noodzaak ervan wordt door het college erkend. Bij de Thijsse school ging het om verrotte houten vloeren en bij ons zijn het kozijnen en leidingen. Het zou eigenlijk niet meer dan redelijk zijn dat wij eenzelfde be drag (ƒ65.000,-) als de Thijsseschool van de gemeente krijgen." Bakker verklaart ervan overtuigd te zijn dat voor een verdere invulling van het te kort, in overleg met B en W een oplossing zou kunnen worden gevon den. Hij kan zich voorstellen dat de gemeente moeite heeft met de plan nen van het Jozefschoolbestuur. „Maar toevallig verbouwen alle grote scholen juist tegelijk." De gevolgen van de zg. ammoniak- richtlijn voor het agrarisch bedrijf van Piet van Leeuwen aan De Rede bij 't Horntje lijken te zullen meeval len. De verzuringsgevoelige objecten rond 't Horntje zijn verkeerd op de betreffende landkaart ingetekend. De tekening is gecorrigeerd en nu blijkt dat het bedrijf kan worden gelegali seerd en zelfs nog wat kan worden uitgebreid. De vergroting gebeurt krachtens zo juist door b en w vastgesteld eigen beleid, dat het mogelijk maakt dat ook mestveehouderijen die reeds bestonden op 31 december 1986, mogen uitbreiden tot een ammoniak- dispositie van 30 mol. Een beetje spanning blijft er nog, want als tegen dit eigen gemeentelij ke' beleid bezwaren zouden worden ingebracht, zou de Raad van State kunnen ingrijpen. Het gemeentelijk beleid maakt een eind aan de rechts ongelijkheid die wat betreft de am- moniakdispositie bestaat tussen melkveehouderijen en mesterijen. Omdat de ammoniakrichtlijn geen wettelijke basis heeft, menen b en w corrigerend te kunnen optreden door met een eigen „ammoniakbeleid" te komen. De gemeente zal alle veehouderijen, voor zover zij eind 1986 bestonden, erkennen als juridisch bestaand. Dat houdt in dat alle veehouderijen hin derwetvergunning kunnen krijgen voor het aantal dieren dat eind 1986 in de „inrichting" aanwezig was. Be staande bedrijven die een ammoniak- dispositie van minder dan 30 mol veroorzaken, kunnen een hinderwet vergunning krijgen tot een dispositie van 30 mol. Een en ander nadrukke lijk onder het voorbehoud dat de Raad van State kan ingrijpen als er bezwaren zouden komen. B en W hebben hun beleid opgesteld in overleg met de Texelse landbouw organisaties en de gewestelijke raad van het Landbouwschap. Straaljagers. Komende week oe fent de luchtmacht met echte bom men op de Vliehors. Raadslid Gré Zegers maakte zich daar ongerust over. Ze vroeg of burgemeester Schipper er zeker van was dat de straaljagers niet over het eiland vlie gen. „Er komt er de laatste tijd nogal eens eentje naar beneden en dan met die wapens aan boord...." Gokautomaten. Hoewel de ge meente het wel zou willen is het wettelijk onmogelijk om alle gokauto maten op het eiland te verbieden. Politie. Volgende maand worden de grote lijnen bekend rond de reorgani satie bij de politie. De nadere invul ling moet echter nog komen, maar burgemeester Schipper zegt de in druk te hebben dat rekening wordt gehouden met de wensen van Texel, al heeft hij hiervan nog geen officiële bevestiging. Bezoek. De commissie Economi sche Zaken van de provincie wil zich oriënteren op de werkgelegen- heidsproblematiek van Texel. Hiertoe zal in april een bezoek aan het eiland worden gebracht. Texelaars kunnen de ijzers weer uit het vet halen. De lage temperaturen van de laatste dagen en (vooral) nachten hebben ervoor gezorgd dat het op verschillende plaatsen op het eiland „houwes" is. Zo ook op Waal en Burg (foto), waar gistermiddag een gezellige drukte heerste op het ijs. Als het koude weer aanhoudt, zullen binnenkort de Texelse ijsbanen hun poorten kunnen openen. Veel schaatsfanaten staan te popelen om de nieuwe banen van De Koog en Oosterend te proberen, maar zij zullen nog even geduld moeten oefenen. ifoio Harry de Graat) Zeehond. Bij paal 9 is dinsdag een in staat van ontbinding verkerende zeehond aangespoeld. EcoMare heeft het kadaver verwijderd. Winkeldiefstal. Een 15-jarige Texel se werd in een winkel te Den Burg betrapt op het stelen van een foto boekje ter waarde van ƒ4,75. Explosieven. De duik- en demon- teergroep van de marine heeft woensdag diverse gevonden explosie ven vernietigd. De deskundigen had den hun hielen nog niet gelicht of er kwam bij de politie weer een melding van een gevonden projectiel binnen. Het betrof een brisantgranaat op het strand bij paal 9. Het Tesselhuus, het vakantiehuis voor zwaar gehandicapten aan de Ruyslaan in De Koog, voorziet in een behoefte. Dat is volgens administra trice Joke de Boer nog zwak uitge drukt; ,,Wij zijn dit seizoen volgeboekt van begin maart tot half oktober maar we krijgen nog elke dag aanvragen. Als we een tweede Tesselhuus zouden hebben zouden we dat ook zonder moeite vol krijgen". Het belangrijkst zijn de zg. adoptie- weken. In die periode wordt het huis bewoond door gehandicapte kinde ren, meestal rolstoelers die lijden aan spierdystrofie, op kosten van Lions en Rotary. Daarnaast wordt het ge bouw verhuurd aan tehuizen en ge zinnen waarvan een of meerdere leden gehandicapt zijn. Het Tessel huus kampt echter wel met een paar probleempjes. Vrijwilligers Het belangrijkst is de schaarste aan vrijwilligers, die bereid zijn in het Tes selhuus te helpen tijdens de adoptie- weken. Tot dusver is het met moeite Dokter Bob Coutinho overhandigt de cheque aan Henk Heetveld. Heetveld is als voorzitter van het Tesselhuus opvolger van Hans de Leeuw, die onlangs afscheid nam na sinds 1983 in het bestuur te hebben gezeten. iFoto Harry de Graat) telkens weer gelukt om hiervoor mensen te vinden, maar er zouden er eigenlijk meer moeten zijn. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat zij bijv. gedurende een week dag in nacht in het huis verblijven en helpen met opstaan, wassen, bereiden en serveren van maaltijden. Verder gaan de vrijwilligers er met de gasten op uit: winkelen, naar het strand, varen op de Waddenzee en naar de disco. „Het is onbetaald werk maar de vol doening die het geeft, is niet in geld uit te drukken", zegt Henk Heetveld uit Den Burg, die sinds half decem ber voorzitter is van de Stichting Texel-vakantie Gehandicapten en zich tot taak heeft gesteld een „legertje" van vrijwilligers bijeen te brengen. De hulpkrachten hoeven niet over diplo ma's of bepaalde specifieke vaardig heden te beschikken. Een vriendelijke, dienstbare instelling is genoeg. Heet veld denkt vooral aan jongeren, zoals leerlingen van de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Tijdens de adoptieweken moeten in het Tessel huus voortdurend acht vrijwilligers aanwezig zijn. Ze kunnen het werk dan goed aan, zodat ze ontspannen bezig kunnen zijn met de gasten. Verpleegsters Bij die groep van acht moet één ver pleegkundige zijn. Ook hier kampt het Tesselhuus met een tekort, hoe wel er op Texel genoeg mensen moe ten zijn met de vereiste bekwaamheid. Voorzitter Heetveld: „We zoeken mensen die vroeger in de verpleging hebben gezeten en af en toe bij ons actief willen zijn. We nodigen ze uit voor een informatiebij eenkomst, in de hoop dat een aantal van hen bereid is om ons terzijde te staan". Wie interesse heeft voor wer ken in het Tesselhuus kan contact opnemen met Joke de Boer, telefoon 18567. Geld Ook geld kan het Tesselhuus altijd gebruiken. Het bestuur is dan ook blij dat er naast de min of meer vaste in komsten waarvoor wordt gezorgd door de Lions Club (Lionsveiling) en Rotaryclub (Max-actie) af en toe ex traatjes binnenkomen. Deze week ge beurde dat toen dokter Bob Coutinho uit Den Burg een cheque van f600,- kwam bezorgen. Hij had het geld ge had van patiënten die zijn afscheids receptie bezochten. Coutinho: „Het is geen groot bedrag maar ik had er dan ook geen actie voor gevoerd. Er waren mensen die vroegen of ik een cadeau wilde hebben. Daar had ik niet op gerekend, want ik had bij mijn 25-jarig jubileum als arts op Texel al geschenken genoeg gehad. Ik dacht toen: laat ze dan maar wat ge ven voor een goed Texels doel met een medisch tintje. Tijdens de recep tie konden ze geld in mijn verloskof- fertje deponeren. Dat ik het officieel overhandig lijkt overdreven, maar op die manier wil ik demonstreren dat ik dat Tesselhuus een prima instelling vind. Het is goed dat op een eiland waar met recreatie tientallen miljoe nen worden verdiend, ook mogelijk heden worden geboden voor mensen die door een zware lichamelijke han dicap anders niet in staat zijn om op vakantie te gaan. ledereen op Texel moet zich bij dat huis betrokken voe len. Ik hoop echt dat zich veel vrijwil ligers zullen melden". Gerard de Porto heeft uitstel gekre gen: hij mag zijn paarden tot uiterlijk 12 april in de schuur aan de Haller- weg laten staan. Hij had eigenlijk 1 februari weg moeten zijn, maar heeft verlenging van de termijn aange vraagd. Zijn argumenten waren dat 12 april de jonge paarden die hij onderdak biedt de wei inkunnen en dat de paarden van verhuurbedrijven die hij in winterstalling heeft dan weer naar hun eigenaar teruggaan. Het college had geen bezwaar omdat het stuk grond waar het om gaat voor die tijd toch nog niet nodig is en omdat De Porto garandeert dat hij er de 12e uit zal zijn. IEDERE ZATERDAG „LIVE"-MUZIEK zaterdag 25 januari MONROE (top 100 muziek jaren 60 en 70) toegang gratis

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1