Strender ijsbaan: magnifiek De rem er op? Cursus theologie Vrouw gewond na uitwijkmanoeuvre Programma zaalvoetbal Eilandcompetitie volleybal Moeilijke avond voor Time Out Spannend einde tweede periode kiaverjasclub Lezing over effectief trainen Snookeren in De Lindeboom Asielzoekers zware dobber voor TX 33 Weinig vis bij viswedstrijd Goed seizoen voor MAB-club DINSDAG 28 JANUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De Reliant raakte door de klap total loss. IFoto Tessa de Graaft) VERVOLG VAN PAGINA 1 vens. Die betekenen een enorme in vestering voor overheid en Teso en het is de vraag of de exploitatielasten opwegen tegen het nut van een toe ristische uitbreiding. Als er méér mensen met hun ver keersmiddelen naar Texel komen, zul len de voorzieningen op het eiland ook moeten worden uitgebreid, waar door ook de gemeente voor enorme investeringen komt te staan. Verder zal toename van het toerisme leiden tot botsingen met natuur en land bouw. Op dit moment heerst op Texel vrij algemeen de opvatting dat het niet drukker moet worden: de ac ceptatiegrens wordt genaderd of is bereikt. Er is dus alle reden om na te gaan wat er mogelijk is om de groei een halt toe te roepen. Bevolking raadplegen Talloze factoren spelen daarbij een rol, niet in de laatste plaats de me ningen en verwachtingen van belan gengroepen en burgerij. Die zouden als eerste fase van het onderzoek uitvoerig moeten worden onder vraagd. Deskundigen zouden daar lijn moeten inbrengen en aan de realiteit moeten aanpassen. Vervolgens zou een werkgroep van adviseurs beleids alternatieven voor het gemeente bestuur moeten uitwerken en een aantal toekomstscenario's moeten opstellen. Hieruit moet het gemeen tebestuur een keus maken waarna er een beleidsplan voor de jaren tot 2005 van wordt gemaakt. Geschat wordt dat het onderzoek twee jaar zal duren en rond een half miljoen gulden zal kosten. Eén van de bouwstenen van het on derzoek kan zijn het onderzoek dat Teso momenteel zelf laat verrichten naar de mogelijkheid van een nieuwe verbinding op Balgzand. Komt het zo ver, dan zal er ongeveer f300.000.000,- mee gemoeid zijn. Of de driedekkers van 140 meter lengte, 22 meter breedte en een ca paciteit die het dubbele is van de huidige schepen, echt nodig zullen zijn hangt uiteraard af van het ver voersaanbod in de toekomst en die zal vooral afhangen van het beleid dat Texel ontwikkelt. Toekomstvisie Hoogerheide: „Er moet dus een toe komstvisie komen. Bestuurders heb ben daar niet zoveel belangstelling voor omdat ze er maar vier jaar zit ten. Hun toekomstvisie reikt tot het eind van het volgende begrotingsjaar, zou je kunnen zeggen. Als dat niet verandert gaat het fout. Dan hebben alle beslissingen een ad hoe karakter. Wat op een bepaald moment leuk of aantrekkelijk lijkt, gebeurt. De laatste begrotingsvergadering is een mooi voorbeeld. Het positieve begrotings saldo werd opgevoerd aan diverse stokpaarden. Een ander voorbeeld: eind jaren zeventig was de gemeente tegen een dubbeldeks verbinding uit angst dat Texel overspoeld zou wor den door dagjesmensen. Maar on langs werd een motie aangenomen waarin werd gevraagd het dagbezoek naar Texel te stimuleren...." Ander belang Hoogerheide wijst erop dat het han delen van de gemeente vaak niet al leen wordt bepaald door de vraag of het algemeen belang ermee is ge diend maar ook door de betrokken heid van de gemeente zelf. Hij betreurt de bouw van bungalows op het Stappeland, omdat het een aan slag betekent op de reserve aan slaapplaatsen waarmee bestaande bedrijven geholpen hadden kunnen worden en is het eens met de kritiek op de winkels die de gemeente in het zg. tussengebied wil neerzetten. Volgens hem zijn de beslissingen me de ingegeven door het belang dat de gemeente er zelf bij heeft: het artikel 11-gebied heeft erg veel gekost en het is tijd dat het wat opbrengt. Met de toekomst van Texel heeft het ech ter weinig te maken. De Teso- directeur vindt het daarom belangrijk dat onafhankelijke externe deskundi gen zich met dat onderzoek bezig houden. Slaapplaatsen Bedenkelijk vindt Hoogerheide dat op dit moment niet eens bij benadering vast staat hoeveel toeristische slaap plaatsen er zijn en dat ook niet be kend is welke rekenfactoren per verblijfseenheid zijn gehanteerd. Het quoteringssysteem voor slaapplaat sen, waarover onlangs ideeën zijn ge lanceerd, lijkt hem echter niets. De gemeente moet zelf de verantwoor ding nemen voor de uitgifte en ver deling, naar vooraf vastgestelde objektieve maatstaven. Een aspect dat bij het beheersen van het aantal slaapplaatsen ook een rol' moet spelen is het toenemend ge bruik van permanente woningen voor recreatieve doeleinden. Heeft de ge meente de rechtsmiddelen om dat te keren? Ook stelt hij de vraag of moet worden toegelaten dat gepensioneer de mensen van het vasteland zich op Texel vestigen. „Het is begrijpelijk dat men de drukte van West-Nederland tracht te ontvluchten, maar het is twijfelachtig of een verdergaand ruimtebeslag voor woningbouw hier door is te rechtvaardigen. Dat geldt voor woningbouw in het algemeen. Om een consolidatiepolitiek te kun nen realiseren, moet je je afvragen of een ander huisvestingsbeleid en het remmen de woningbouw noodzakelijk is." Goede voorbeeld Nadrukkelijk verklaart Hoogerheide dat niet alleen hijzelf het druk ge noeg vindt op Texel maar dat stop pen van de groei ook in het belang is van Teso. Teso heeft echter geen in vloed op die groei; dat is de verant woordelijkheid van de overheid. „Het is wel de taak van Teso om de over heid te attenderen op de gevolgen voor de verbinding en noodzakelijke aanpassingen. Ja, zo'n onderzoek kost moeite en geld. Maar als je als gemeentelijk bestuurder niet bereid bent om in de toekomst te investe ren, waarin dan wél?" Voor Hoogerheide (52) persoonlijk is de afloop nauwelijks van belang. Bij de eindfase van het plan is hij im mers al lang niet meer in functie. „Ik bén er dan misschien helemaal niet meer. Er zullen wel mensen zijn die zich afvragen waar ik me druk over maak, maar als je de bestuurders ge brek aan toekomstvisie verwijt, moet je natuurlijk zelf wel het goede voor beeld geven." Vanaf 30 januari zal op een achttal donderdagen van kwart voor zeven tot kwart voor negen de cursus „Theologie voor gemeenteleden" plaatsvinden. Deze cursus is bedoeld als kennisma king met deze manier van studeren in zaken van Bijbel en kerk. Op dit moment wordt gewerkt aan een drie jarige cursus, te beginnen in septem ber 1992, die onder verantwoordelijk heid van de landelijke organisatie is gesteld. De docenten zijn merendeels predikanten uit de Hervormde en Ge reformeerde kerken en Rooms- katholieke pastores. Een twintigtal gegadigden hebben zich reeds voor de cursus opgegeven; wie alsnog wil kennismaken met deze cursus, is welkom in De Schakel op donderdag 30 januari om kwart voor zeven, maar een signaal vooraf zou prettig zijn voor de organisatie (telefoon 12411). Bij een abrupte manoeuvre om een overstekende haas te ontwijken, raak te een jonge vrouw gisteravond te gen 18.00 uur op de Hoofdweg de macht over het stuur van haar drie- wielige Reliant kwijt. Ze botste tegen Woensdag 29 januari: 17.15 u. Texel 3-Casino 2 (J) 17.50 u. Casino 4-Jelleboog 3 18.40 u. Texel 4-Oosterend 5 19.30 u. Mantje-Hollandia (D-NH beker) 20.30 u. De Koog 3-ZDH 21.20 u. De Koog 2-Texel 2 22.10 u. Rab-Attent Zaaldienst: Casino Donderdag 30 januari: 17.15 u. Casino 3-Casino 4 (J) 18.00 u. Texel 2-Casino 1 (J) 18.50 u. Oosterend 8-Gempo 19.40 u. Rab 2-Jelleboog 4 20.30 u. Klif 6-Oosterend 6 21.20 u. Klif 5-De Koog 4 22.10 u. Gamma 3-Albert Heijn Zaaldienst: Texel Vrijdag 31 januari: 17.00 u. Oosterend 3-Klif 3 17.45 u. Casino 2-Jelleboog 2 18.35 u. Klif 4-Texel 3 19.25 u. Gamma-Wim Schaap (NH beker) Licht uit. In wijk Noordwest in Den Burg viel donderdagavond de straat verlichting uit. Het electriciteitsbedrijf Pen werd op de hoogte gebracht en herstelde de situatie. Alcoholcontrole. Tijdens een poli- tiesurveillance werden vorige week drie automobilisten aangehouden en gecontroleerd op rijden onder invloed. Geen van de bestuurders bleek alco hol te hebben gedronken. De eindstanden van de eerste helft van de eilandcompetitie zijn als volgt: Mannen 1e klasse: Bremakker 2, 22 pnt.; Bremakker 1, 17 pnt; Tatenhove, 15 pnt.; Krim/ Paal 28, 14 pnt.; Kobeko 13 pnt.; Cocky's kapsalon 13 pnt.; ABN-Amro 12 pnt.; Stuc. Van der Woude, 11 pnt.; Kogerhoop, 9 pnt.; Mannen 2e klasse: Graaf Spuiterij, 22 pnt.; DGM, 20 pnt.; Texel se Autocentrale, 13 pnt.; Paal 9, 13 pnt.; Gro te Slock, 12pnt.; Teso, 12 pnt.; RWS, 8 pnt.; Autocentrum Eelman, 4 pnt.; Gemengde klasse: Listig, 30 pnt.; NBC, 19 pnt.; Ecomare, 17 pnt.; De Twaalf Balcken, 17 pnt.; Foto De Waal, 16 pnt.; St. Jan, 12 pnt.; LenR, 10 pnt.; RaboIJzer, 8 pnt.; Turkse Tent, 3 pnt.; Vrouwen 1e klasse: Durper Drup, 27 pnt.; Westerlaken, 25 pnt.; Sportshop, 22 pnt.; Zegel mode, 22 pnt.; Ver- fbus, 21 pnt.; Haarstudio, 19 pnt.; Mantje Sport, 17 pnt.; Question, 12 pnt.; Klif 12, 12 pnt.; De Vlier, 10 pnt.; Leydekkers, 9 pnt.; Ze ven Provinciën, 2 pnt.; Vrouwen 2e klasse: Nioz, 28 pnt.; Meermarkt, 25 pnt.; Ass. Bre mer, 23 pnt.; Visser Bouw, 22 pnt.; De Rival, 20 pnt.; Wiersma Antiek, 18 pnt.; Beautique Texélé, 15 pnt.; Zeilmakerij, 15 pnt.; Ria's Win keltje, 11 pnt.; Smash'68, 9 pnt.; Slagerij De Boer, 8 pnt.; Cohen, 1 pnt.; Kogerhoop is gedegradeerd naar de 2e klasse. Graaf Spuiterij is gepromo veerd naar de 1e klasse. Stuc. Vari der Woude en DGM hebben een pro motie/degradatiewedstrijd gespeeld. Deze is met 2-1 gewonnen door Stuc. Van der Woude, zij blijven dus 1e klasse spelen en DGM 2e klasse. De Zeven Provinciën is gedegradeerd naar de 2e klasse. Nioz is gepromo veerd naar de 1e klasse. Leydekkers en Meermarkt hebben een promo tie/degradatiewedstrijd gespeeld. De ze is met 2-1 door Leydekkers gewonnen, zij blijven dus 1e klasse spelen en Meermarkt 2e klasse. De Prijsuitreiking vindt plaats op 28 januari na het mixtoernooi in de kan tine van de sporthal. Als je een prijs hebt gewonnen zorg dan dat een van de teamleden aanwezig is. een geparkeerde vrachtwagen en schoot aan de andere kant van de weg in de sloot. Hulp was snel ter plaatse. De vrouw had flinke wonden in haar gezicht en werd per ambulan ce naar het Geminiziekenhuis ver voerd. De Reliant was total loss. De haas bleek toch geraakt en had de klap niet overleefd. 20.15 u. Mantje-Texel 21.05 u. Klif-De Koog 21.55 u. Casino-De Krim 22.45 u. Oosterend 2-Gamma 2 Zaaldienst: Rab t Uitslagen: Gamma-Casino 5-2; De Koog-Mantje 1-3; Jelleboog-Texel 1-7; De Krim-Oosterend 2-3; Casino 3-Rab 1-14; Klif 4-Gamma 3 2-4; Texel 3-Attent 4-1; De Krim 2-Albert Heijn 5-6; Oosterend 4-Mantje 2 2-5; ZDH-Jelleboog 3 3-4; Oosterend 8-Oosterend 5 4-5; Casino 4-De Koog 3 2-3; De Koog 4-Gempo 5-0; Klif 5-Texel 4 2-4; Oosterend 6-De koog 5 2-7; Oosterend 7-Nioz 3-3; Rab 2-Klif 6 2-3; Klif- Manjte 8-2; Caino 1-De Krim 3-14; Oosterend I-Texel 1 8-6; Texel 4-Casino 4 10-2 Dankzij een moeizame overwinning behield Time Out de tweede plaats achter de nog ongeslagen koploper Datamarkt/Kapslaon Joke in de ei landcompetitie basketball. In de eer ste helft leek er nog geen vuiltje aan de lucht (17-6 voor Time Out) maar in de tweede helft bracht Hema het verschil met nog één minuut te spe len terug tot twee punten. Het was Serge Blom die aan alle onzekerheid een einde bracht: 33-29 voor Time Out Datamarkt/Kapsalon Joke speelde de eerste wedstrijd van de avond tegen het onderaan staande Attent. Data- markt miste nogal wat basisspelers en leek ook niet zo geïnspireerd te gen het chaotische spel van Attent. Attent stond enige minuten met 2-0 voor maar toen vond Stunt het wel letjes en met de helft van de produk- tiel bracht hij de zege van 50-24 bij de koploper. Als slot van de avond speelden de teams van De Twaalf Balcken en Verspertina tegen elkaar. Verspertina hield de verdediging goed dicht en pikte in de aanval regelmatig haar scores mee. De Twaalf Balcken kreeg weinig kans om door te drin gen en omdat het ze ook ontbreekt aan een afstandsschutter verloren ze uiteindelijk met 31-14. Verspertina blijft goed meedraaien in de top van de ranglijst. Programma vrijdag 31 janauari: 20.30 u. Datam./K. Joke-12 Balck. Hema 21.00 u. Vespertina-Hema Datam. 21.30 u. Sportshop T.-Time Out Vespert. Uitslagen: Stand t/m 24 januari: 1. Datamarkt/Kapsalon joke 11-22-515; 2. Time Out 11-16-416; 3. Vespertina 11-14-311; 4. Sportshop Texel II-12-319; 5. Hema 11-10-311; 6. Twaalf Balcken 11-2-195; 7. Attent 12-2-201. In de competitie van kiaverjasclub Den Burg is de tweede periode bijna afgelopen. Lange tijd leek het erop dat Bertus en Gerda Ofrein deze zouden winnen. De ruime voor sprong die zij hadden opgebouwd is inmiddels ingehaald door Marien Boogaard en Gusta Winter, die de leiding hebben overgenomen. De eerste twee partijen van de ko mende competitieavond tellen nog mee voor deze periode die erg span nend belooft te eindigen. De hoogste score op deze avond was 7584 pun ten voor Freek en Gerda Veeger, die zichzelf hiermee als derde plaatsten en bewezen dat ze weer helemaal te rug zijn in detop van het klassement. Met 7268 punten eindigden An Bak- Vrijdagavond 31 januari organiseeert Wielervereniging Texel in samenwer king met de Texelse IJsbond een avond over effectief trainen. Op deze avond zal door oud-trainer van de Nederlandse schaatskernploeg, Henk Gemser, een lezing over dit onder werp worden gegeven. Deze avond is zeker aan te bevelen voor die spor ters die wat meer uit hun sport wil len halen. Onderwerpen zijn onder meer: ver antwoorde trainigsopbouw, verschil lende vormen van training o.a. duur-, interval- en krachttraining, hoe rea geert het lichaam op trainingsarbeid en wat gebeurt er tijdens de zo be langrijke herstelfase. Welke voe dingsstoffen heeft het lichaam hierbij nodig en seizoensindeling met onder andere pieken naar belangrijke evene menten. De lezing wordt gehouden in de kantine van Texelse Boys en de aanvang is 20.00 uur. De entree is gratis voor leden van één van de Texelse IJsclubs en leden van Wieler vereniging Texel. Overige belangstel lenden betalen f2,50. In het snookercentrum van Hotel De Lindeboom is in het weekend de zaal-ranking-pyramide gestart. Dit is een „ladder-competitie" waarbij iedereen tegen elkaar speelt, zonder handicap. Door hoger geplaatste spelers uit te dagen, kan bij winst een plek op de ladder worden gestegen. De pyrami- de wordt elke donderdag van 19.00 tot 23.00 uur gespeeld. In overleg met elkaar kunnen ook wedstrijden op andere momenten worden gespeeld. De uitslagen van de eerste ranking- competitiewedstrijd is: 1. Paul Witte, 12 pt., 2. Gert Jan Booy, 5 pt., 3. Fred Mosk, 4 pt., 4. Monique van der Hoek, Jan de Ridder, Jan Duin, Jacco Kager 2 pt., 8. Pieter Duin, 1 pt., 9. Norbert Kager, 0 pt. De hoogste break van 18 pt. haalden Pieter Duin en Paul Witte. Het idee werd spontaan geboren on der de bemanning van de TX 33: we vormen een zaalvoetbalteam en no digen de asielzoekers uit voor een wedstrijd. Aldus gebeurde op zon dagmiddag in de Stappelandhal. De kottervissers dachten een makkie te hebben, maar kwamen van een kouwe kermis thuis. Onder de asiel- ker en Dini Winters als tweede. Door dit goede resultaat zijn zij ook weer kanshebbers voor de titel van de tweede periode waarin ze met een kleine achterstand op de derde plaats staan. Met 7258 punten werden Jo Keizer en Tiny Veeken derde. Zij presteren dit seizoen opvallend goed en staan nu op de negende plaats in het klassement. Fenny Hopman en Ruth de Ruwe eindigden met 7077 als vierde en Geri v/d Slikke en Jaap Witte werden vijfde met 6951 pun ten. Zij blijven hiermee de leiders van het klassement. Totaalstand na 64 partijen: 1. G. van der Slikke-J. Witte 102713; 2. J. Wiersma-J. Vinke 103037; 3. Echtp. F. Vee ger 102639; 4. B. de Bloois-B. de Bloois 102181; 5. Echtp. B. Ofrein 101807; 6. F. Hopman-R. de Ruwe 101368; 7. J. Kloosterman-A. van Heerwaarden 101099; 8. F. Halsema-E. Eelman 101090; 9. J. Keijser- T. Veeken 100854; 10. M. Boogaard-G. Win ter 100434. Vierde periode na 31 partijen: 1. M. Boogaard-J. Winter 51538; 2. Echtpaar B. Ofrein 51337; 3. A. Bakker-D. Winters 50988, 4. G. van der Slikke-J. Witte 50193; 5. F. Hopman-R. de Ruwe 50102. De viswedstrijd van zondag leverde niet de gewenste hoeveelheid vis op. Van de acht aanwezige vissers wisten alleen de gebroeders Kingma vis op de meetlat te krijgen, Jan Kingma 27 en Piet Kingma 25 centi meter. De volgende wedstrijd is op zondag 9 februari. Aanvang 8.30 uur bij de Teermolen te Oudeschild. De puzzelrit van de MAB-club, die zaterdag werd verreden, was de laatste rit van het seizoen. De club kon zich verheugen in een opkomst die groter was dan verwacht. De be langstelling voor de ritten leek de laatste jaren wat verslapt, maar sinds de enquête die vorig jaar werd gehouden is de belangstelling groei ende. De MAB-club kijkt terug op een goed verlopen seizoen. Er verschenen zestien deelnemende auto's aan de start. De rit begon met een extra ronde over het Wezenland, via de Westerweg naar Den Hoorn, daar vandaan door de Dennen naar De Koog en via de Limietweg naar de finish aan de Hoofdweg. Daar na men Carolien Ran en Bert Barhorst het applaus in ontvangst voor het uitzetten van deze vrij pittige rit. Naast de uitslagen werden ook de kampioenspunten bekend gemaakt. Deze werden berekend over vier ver reden ritten. Uitslagen: 1. Danny Westerlaken, 11 strafpunten; 2. Dirk Westerlaken,12 strafpunten; 3. Anne de Vries, 36 strafpunten; 4. Kasse Zegel, 78 strafpun ten; 5. Henk Gieze/Peter Ran, 108 straf punten. Kampioenspunten: 1. Danny Westerlaken, 72 punten; 2. Gilbert Mallee, 36 punten; 3. Kasse Zegel, 36 pun ten; 4. Anne de Vries, 32 punten; 5. Dirk Westerlaken, 28 punten. De eerstvolgende rit is de paasrit op 20 april. zoekers bleken meerdere talentvolle spelers te zitten. In twee keer 25 mi nuten ging de strijd nagenoeg gelijk op. Tot de rust bleef het 0-0. Ook daarna bleven de teams in even wicht, tot vlak voor tijd. Toen wisten de kottervissers, onder bezielende lei ding van coach Aad Zegers, de stand op 3-2 te brengen. Uiteraard zal er een revanche wedstrijd worden gehouden. Dit ge beurt op zaterdag 7 maart om 20.00 uur, weer in de sport- en evenemen tenhal op het Stappeland in De Koog. IJspret op de nieuwe baan van Oosterend. IFoto Dirk Kuiter) In één woord geweldig. Zo kan de nieuwe ijsbaan van Oosterend, die za terdag om 10.00 uur voor het eerst de poorten opende, worden omschre ven. De Strenders zijn bijzonder trots op hun baan. Jong en oud zorgde ervoor dat in de dagen voordat het „houwes" was, geen onverlaten met stokken en stenen het ijs te lijf ging, zoals bij de baan van Den Burg ge beurde. Gevolg was dat in Oosterend de hele zaterdag kon worden ge schaatst. Zondagochtend mochten alleen de kinderen nog op de baan. 7 - Vol aandacht volgen deze vluchtelingenkinderen de verrichtingen van de voetballende asielzoekers, die het de spelers van de TX 33 lastig maak- *en- IFoto Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11