Cjrocn'wartrjexehin het L. Zware bommen luchtmacht doen half Texel trillen Zonder consolidatie loopt het op Texel uit de hand Kan de rem er nog op? Hopelijk leidt dit tot einde overlast r r sm Sterke debutantes in slap stuk oud-leerlingen sw Overkapping asfaltfabriek bijna gereed sm Strender ijsbaan voldoet aan de verwachtingen sm Asielzoekers bieden zaalvoetballers TX 33 flink partij Toekomstbeeld: driedekkers op Balgzand «OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10652 DINSDAG 28 JANUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Mi Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. V Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 De oefeningen met echte bommen die de Koninklijke Lucht macht deze week op de Vliehors houdt, hebben gisteren op Texel letterlijk en figuurlijk opschudding veroorzaakt. Verscheide- iM ne bewoners uit het noorden van het eiland, waar de huizen daadwerkelijk op hun grondvesten stonden te schudden, maak- ten melding van lichte schade aan of in hun woning. Het ging daarbij om gebarsten ruiten, scheuren in muren en gesneuveld huisraad. De harde knallen waren voelbaar tot in Den Burg, op 20 km van de oefenlokatie. Het gebroken beeldje van verzamelaarster Corrie Boon. „Het leek wel oorlog", zegt ze. IFoto Frans Hopman) In een eerste reactie toont burge meester Schipper zich verontwaar digd. „Hoewel we gewaarschuwd waren, ben ik hiervan geschrokken. In vredestijd reken je niet op derge lijk zwaar geschut. Verontwaardigd ben ik omdat omdat we al heel lang moeite doen om de overlast van oe fenende straaljagers terug te drin gen. Deze oefening beschouw ik als het toetje. Hopelijk betekent dit dat er een eind kan worden gemaakt aan de overlast." Na overleg met zijn wethouders zal de burgemeester vandaag protest aantekenen bij De fensie. Schipper wil dat de lucht macht afziet van de voor donderdag geplande oefeningen. Of het donderdag rustig blijft, is nog onduidelijk. Vooralsnog gaat de oefe ning gewoon door; vanochtend had de luchtmachtleiding nog niet tot af gelasting besloten. Wel worden de klachten en schadeclaims geïnventari seerd; deze zullen in de besluitvor ming worden „meegenomen". Noordenwind Vorige week vond de eerste oefening met „scherpe" bommen plaats, maar toen veroorzaakten de explosies geen klachten. Defensie-woordvoerder Fa- vier zei vanochtend dat bij die oefe ning bommen van hetzelfde kaliber als gisteren waren gebruikt. Ook IM-ADVERTENTIE In de toelichting bij de aanslag verontreinigingsheffing 1992 die deze maand is verzonden, is een storende fout geslopen. In de toelichting staat vermeld: - U heeft minder inkomsten dan het wettelijk minimumloon; uitkeringen, zoals Bijstand, AOW, WAO, zijn meestal lager dan het minimumloon. Het dik gedrukte deel van deze zin dient als volgt gelezen te worden: - zijn meestal niet lager dan het minimumloon. Wat houdt deze wijziging in? Als uw inkomen zich bevindt op bijstandsniveau, komt u zeer waarschijnlijk niet in aanmerking voor kwijtschelding! Wij streven ernaar om bij de aanslagen verontreinigingsheffing 1992 die in de maanden februari en volgende worden verzonden, een aangepaste toe lichting bij te sluiten. Het dagelijks bestuur. Edam, 22 januari 1992 nisterie van Defensie in Den Haag. Deze lijn staat norrhaal ook open voor klachten wegens geluidoverlast. Mensen die melding maakten van schade kregen het advies de plaatse lijke politie in te schakelen. Verder kregen ze het advies bij Defensie een schadeclaim in te dienen. Deze week donderdag komt een medewerker van de afdeling schade-afhandeling van het ministerie naar Texel. De Texelse politie nam gisteren in vijf gevallen een kijkje en maakte proces verbaal op. Ambtenaren van de afde ling bouw- en woningtoezicht van de gemeente inspecteerden vier schade gevallen. Daarbij werd onder meer onderzocht of het om verse scheuren ging. In het merendeel van de geval len werd het „niet onwaarschijnlijk" genoemd dat de oefening inderdaad de oorzaak was. Oorlog We/ Boon wijst op de barst die tijdens de oefening spontaan in de ruit van de woonkamer sprong. „Het leek wel oorlog", vertelt Corrie Boon, bewoonster van de Vuurtoren- weg (nr. 92). „Allemaal harde klap pen, meest drie, vier achter elkaar. Het huis stond werkelijk te schudden. Hoe? Nou, openslaande deuren, rin kelende kopjes en schotels, schemer lampen die scheef aan de wand kwamen te hangen, dat soort din gen." Het ergst was de beschadiging van een kostbaar porceleinen beeld, voorstellende een merrie met veulen. Tijdens de oefening viel het van de schoorsteenmantel en brak in een paar stukken. Corrie Boon: „Ik verza mel paardenbeeldjes. Deze vormde een combinatie met een beeld van een steigerende hengst, allebei van Engelse makelij. Het gebroken beeld is ongeveer 160 gulden waard, maar de emotionele waarde is groter. Het was één van mijn mooiste exempla ren." Haar echtgenoot Maarten liep op het strand bij de vuurtoren te jutten toen de oefening begon. Hij volgde de vliegbewegingen van nabij. „Heel an ders dan gebruikelijk. Meestal maken de straaljagers grote of kleine cirkel bewegingen. Nu maakten ze korte bochten, trokken daarna op en doken vervolgens als een speer naar bene- vond de oefening op dezelfde lokatie plaats. De enige logische verklaring lijkt het weer: gisteren stond er een matige noordenwind. Vermoedelijk heeft deze ervoor gezorgd dat de zg. „drukgolven", die bij de explosies ontstaan, kilometers ver over Texel werden verplaatst, zodat woningen, bedrijfspanden, inboedel en bewoners een uur lang stonden te trillen. De oefeningen, drie in totaal, waren wel tevoren aangekondigd. In de Texelse Courant van 17 januari j.l. waar schuwde de luchtmacht voor „moge lijk extra geluid". De harde knallen zouden mogelijk op grote afstand merkbaar zijn. Feit is in elk geval dat de luchtmacht onder zware publieke druk is gezet. Tijdens en na het „bombardement" regende het klachten bij diverse in stanties en al spoedig kregen de me dia er lucht van. Het nieuws drong door tot de radiobulletins van het ANP en het NOS-journaal stuurde een cameraploeg naar Texel. De schade was echter te gering voor spectaculaire filmbeelden, zodat werd besloten de reportage af te blazen. Vanochtend maakten verscheidene grote kranten melding van het inci dent. Klachtenlijn Klagers werden doorverwezen naar een speciale klachtenlijn van het mi- den. Een indrukwekkend schouwspel, echt met de vlam in de pijp." Vol gens Boon vlogen dé gevechtsvlieg tuigen tijdens de oefening niet over de noordpunt van Texel, maar bleven keurig binnen de afgesproken zone. Aandenken Even verderop aan de Vuurtorenweg vormt een barst in de ruit van de woonkamer van Nel en Jaap Boon het aandenken van de oefening. „Ik heb niet gezien dat de scheur er in sprong, maar voor de oefening was er nog niets te zien", aldus Nel Boon, Lees verder pagina 2 „Zó erg heb ik het nog niet meegemaakt." (Foto Frans Hopman) De bestuurders van Texel staan voor een unieke uitdaging. Ze zullen de gestaag toenemende drukte op Texel op vrij korte ter mijn een halt moeten toeroepen. Als dat niet lukt, dan kunnen we de veelgeprezen rust en het natuurlijke karakter van het eiland wel vergeten. Dan zullen twee schepen van het Schulpengat-type de aanvoer niet meer kunnen verwerken en zijn veel grotere schepen en nieuwe havens nodig. En dus ook meer en bredere wegen, meer openbare voorzieningen en meer bungalows, hotels en kampeerterreinen om voldoende rende ment van die gigantische investeringen te krijgen. Dat is de mening van Teso-directeur Theo Hoogerheide, die sinds enige maanden op zijn eigen wijze bezig is om het gemeentebestuur van de ernst te doordringen. Over de goede afloop heeft hij blijkbaar twijfels want Hoogerheide houdt er rekening mee dat de twee boten van het Schulpengat-type het vervoersaan bod op den duur niet meer kunnen verwerken. Vandaar dat Teso inmid dels serieus werkt aan plannen voor veel grotere schepen (met drie auto- dekken) èn nieuwe havens. Op dit moment wordt nog algemeen gedacht dat het recreatiebasisplan, waarin staat dat op Texel niet meer dan 47.000 overnachtingsplaatsen mogen komen, voldoende is om de ontwikkelingen te consolideren. Vol gens Hoogerheide zal echter heel wat meer moeten gebeuren om een eind te maken aan de groei van het ruim tebeslag op Texel. Het is een zó ge compliceerd vraagstuk met zulke ingrijpende consequenties, dat we tenschappers een onderzoek moeten instellen. Hoogerheide probeert nu de gemeente van de noodzaak te over tuigen. Zelf is hij sinds kort met deskundigen in gesprek over de scheepsbouw- technische, financiële en andere aspecten van dit vraagstuk. Teso wil over nieuwe boten en havens be schikken voordat lange wachttijden ophieuw een probleem zullen vor men. De verschillende mogelijkheden voor een nieuwe veerverbinding staan al op een rij. Het zijn er niet minder dan veertien. Het meest reëel lijken momenteel driedekkers, waar voor in Den Helder geen plaats is, zodat ze moeten afmeren bij het Balgzand.... 47.000 Voor de Teso-directeur staat het aller minst vast dat de 47.000-grens op termijn in acht genomen blijft wor den. „De indruk bestaat dat hogere overheden in het kader van de natio nale ruimtelijke ordening een verdere groei Van de toeristische opnameca paciteit van het eiland voorstaan dan wel op termijn zullen entameren", zo schrijft hij in een nota, waarin hij suggesties doet voor een „integraal" onderzoek. In een toelichting zegt Hoogerheide Theo Hoogerheide: „Er moet een toekomstvisie komen. dat hij zijn indruk niet baseert op reeds verschenen nota's van rijk of provincie, maar dat hij wel over aan wijzingen beschikt. „Je kunt dit ook proeven in de nieuwjaarsboodschap van de burgemeester in de Texelse Courant", aldus Hoogerheide. (Schip per schreef onder meer dat de toe ristische druk naar zijn gevoel zal toenemen en dat dit door de rijks overheid, gezien de economische be langen, wel eens kan worden gestimuleerd. Desgevraagd zegt de burgemeester dat dit vooralsnog niet meer dan een somber gevoel is. Bij de gemeente zijn tot dusver geen rapporten bekend waarin staat dat het aantal verblijfsrecreanten moet toenemen, integendeel. Chef ruimte lijke ordening Le Roux: „Zo'n visie staat niet op papier, nee ook niet in een geheime lade op het ministerie. Het betekent echter niet dat het nooit werkelijkheid wordt.") Initiatief nemen Hoogerheide vindt dat de gemeente niet moet afwachten tot een dwin gende beleidsnota van hogerhand verschijnt, maar zelf initiatief moet nemen. „Zó kun je als Texel aan bestuurskracht winnen." Niet alleen door overheidsmaatrege len zou de 47.000-grens kunnen worden gepasseerd. Dat kan ook on der invloed van bepaalde economi sche ontwikkelingen en van belangengroepen. Als de opvattingen van die belangengroeperingen als al gemeen geldend worden ervaren, zal de politiek zich aanpassen, zo ver wacht Hoogerheide. Nut? Daarbij komt dat er ook bij stringente handhaving van de 47.000-grens er toch meer vervoer komt, een gevolg van de toenemende mobiliteit. Men sen gaan steeds meer reizen. Als er dan weer wachttijden ontstaan bij de boot werkt dat als anti-propaganda. Daardoor komt de rentabiliteit van de toeristische voorzieningen op Texel in gevaar. Uitbreiding van de huidige ca paciteit van de bootdienst kan alleen met andere schepen en andere ha- Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1