Sterke debutantes bij Oud-leerlingen nsm Bommen Geslaagd Borstkanker onderzoek Dorpscommissie Den Hoorn vergadert CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- IJs hield niet.... Hobbymarkt Fietser gewond Pupillenvoetbal Veehouders moeten AMVB aanvragen Boek over 25 jaar Texelse popmuziek Toch nog subsidie SBD Vrije School? PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 JANUARI 19 92 Dl VERVOLG VAN PAGINA 1 die tijdens de „show", die ongeveer een uur duurde, in de woning ver toefde. „Het hele huis trilde. Niet bij alle bommen, maar sommige waren heel erg hard. Ik heb het niet eerder zó erg meegemaakt. We waren na tuurlijk wel gewaarschuwd, maar je kunt moeilijk je huis op de rug ne men en even ergens anders neerzet ten." Ook de zomerwoning in de tuin bleef niet ongedeerd. Onlangs dicht gesmeerde scheuren in de muren brokkelden weer open onder de be schietingen. De familie T. de Wit aan de Lange- veldstraat had de schrik goed te pak ken. Tijdens de oefening klonk boven in huis een enorme klap. Gelukkig geen uit de koers geraakte granaat, maar wel waren een paar honderd boeken uit de boekenkast getrild en op de grond gevallen. Mevrouw De Wit had lange tijd nodig om de puin hoop op te ruimen. Vervolgens ont dekte ze dat in het schuurtje het tuingereedschap van de wand was gevallen. Bij nadere inspectie bleken er bovendien scheuren zijn ontstaan in enkele wanden. Ook zij belde de klachtenlijn van het ministerie. Overige meldingen Verder kwamen bij de politie meldin gen van schade binnen van de fami lie Verhagen, Vuurtorenweg 94, waar een scheur in de voorgevel was ont staan, en van Garage Dros aan de Oorsprongweg, waar op verscheidene plaatsen in plafonds, muren en bal ken scheuren zichtbaar waren. Overlast deed zich verder o.a. voor in Oosterend, waar de trillingen goed merkbaar waren, maar waar voor zo ver bekend niets werd beschadigd. Het gedreun drong ook door tot de lokalen van scholengemeenschap De Hogeberg in Den Burg en in een wo ning in de Westen viel tijdens de oe fening een spiegel van de wand. Van de klachtenlijn werd door veel burgers gebruik gemaakt, ook door degenen die anders zelden of nooit naar de telefoon grijpen. Bewoners van De Cocksdorp en omstreken ken nen het nummer inmiddels zowat uit het hoofd. De klachten over geluido- verlast zijn er al jarenlang. Maatregelen De maatregelen die de luchtmacht tot dusver heeft getroffen, lijken nog niet afdoende. Maarten Boon: „Wij bellen regelmatig, dat wil zeggen on geveer eens in de maand, de klach tenlijn. Meestal omdat de straaljagers buiten de verplichte route vliegen. We bellen dan direct. De overlast is vaak afhankelijk van het weer, maar we raken er ook wat aan gewend. Soms maken anderen je er op attent dan hoor je het zelf niet eens" Voor burgemeester Ton Schipper is dit incident in elk geval aanleiding om de overlast-affaire opnieuw ondei aandacht te brengen. „Defensie heefi wel enkele maatregelen genomen, zo als het plaatsen van bakens en het geven van instructies aan de piloten, maar of deze ook voldoende helpen, is niet bekend. Afgelopen juni zijn er metingen verricht, maar we wachten nog steeds op de uitslag. Defensie moet daar nu toch eens mee voor df dag komen." Op de lerarenopleiding van Hoge school Holland in Diemen is Margo Witte afgestudeerd. Zij deed met zee goed gevolg haar studie in de vakken Textiele Werkvormen en Handvaar digheid. Van 30 maart tot 10 april wordt op Texel borstkankeronderzoek gedaan. Vrouwen die hiervoor in aanmerking komen (vijftig jaar en ouder), krijgen een oproepkaart in de bus. Het on derzoek is gratis. De dorpscommissie van Den Hoorn houdt woensdag 12 februari een ver gadering in ,,De Waldhoorn". Alle belangstellende dorpsgenoten zijn hierbij welkom. De vergadering begint om 20.15 uur Op de agenda staan onder andere cfc bestuursverkiezingen waarbij Marian Schneider, Ria Witte en Jaap Lap zullen aftreden en niet herkiesbaar zijn. De kandidates voor de vacatures 1 en 2 worden ter vergadering bekend gemaakt. Kandidaat voor vacature 3 is Daan Schilling. Tegenkandidaten kunnen zich aanmelden bij de secre taris: Gerard Bakker, Hemmerweg 21, tel. 19371. Slecht ter been zijnde en bejaarde bewoners kunnen desgewenst wor den gehaald en gebracht na een tele foontje naar Jaap Lap, tel. 19419. Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Utrecht, Zeist, Amersfoort, Hilversum, Almere, Amsterdam, Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Den Helder, Texel, Haarlem, Hillegom. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295.-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het SVH-Examen is op 3 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: isiiRKiNDisi Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. ■S" 076-710078 OOK CURSUS HANOELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF (Foto Tessa de GraaffI en de geroutineerde Mary van Exel. Van de laatste is bekend dat zij haar mannetje staat op de planken. Dat deed ze nu ook en ze kreeg waardig tegenspel van Meina Boon. Zij komt duidelijk over, zonder dat het overdre ven aandoet. De Oud-leerlingen kun nen tevreden zijn over beide aanwinsten. Bij een klucht mogen enkele dames van lichte zeden niet ontbreken. Nel van Slageren en Nelia Vlaming speel den Loes en Lenie, de meisjes van de hulpdienst WIR Ze zagen er smakelijk uit met hun netkousen. Van Slageren, een bekende verschijning op het to neel, kweet zich vol verve van haar taak. Nelia Vlaming lachte wel lief, maar stak er aarzelend en onzeker bij af. Onverstaanbaar Regisseur Paul Eelman heeft onge twijfeld hard gewerkt met zijn men sen, maar enkele details over het hoofd gezien. Zo bleef de behanger semmer een heel bedrijf op tafel staan, waardoor de mensen op de voorste rij de spelers niet meer kon den zien. De pauzes tussen de bedrij ven duurden behoorlijk lang. Een aardige vondst was het de zaal in la ten spelen van de acteurs. Souffleuse Riemke de Vries was ken nelijk niet erg verstaanbaar voor de acteurs, want als er een hapering was vielen ze echt helemaal stil en probeerden met het hoofd scheef op te vangen wat hen werd voorgezegd. Bert Keyser en Karin Nauta tekenden voor belichting en grime. Dat was al lemaal prima in orde. Wie Oud-Leerlingen nog in actie wil zien, kan zaterdag terecht in het Ei- erlandse Huis, waar om 20.00 uur de tweede opvoering wordt ge houden. T.d.G. Een niet goed op de handrem gezette auto heeft een Cocksdorpse schaatster een angstig ogenblik be zorgd. Terwijl zij nietsvermoedend haar schaatsen onderbond aan de kant van de Roggesloot, rolde de wa gen naar beneden en miste haar ra kelings. Met een enorme klap boorde de auto zich in het ijs, dat daar niet tegen was bestand. De wagen was flink beschadigd, de schaatster had alleen een paar knikkende knieën. In de dorpskelder van De Koog wordt op 15 en 16 februari een hobbymarkt gehouden. Wie het leuk vindt om te laten zien waar hij/zij in z'n vrije tijd mee bezig is, of eindprodukten van een hobby wil verkopen, kan een standplaats huren voor 7 5,- per dag. Opgeven kan tot 8 februari bij H. Huisman, Kamerstraat 61, telefoon 17779. Vermoedelijk door gladheid kwam zondagochtend een fietser uit De Goorn op de Mokweg ten val. Hij maakte deel uit-van een wielervereni ging. De aan zijn linkerzijde gewonde man werd door een medewerker van de Joost Dourleinkazerne naar een arts gebracht. De uitslagen zijn als volgt: Tex. Boys E1-Texel E1 1-1; De Koog E1-Oosterend E1 1-2; SVC E1-Oosterend E2 0-5; Tex. Boys E1-Oosterend E1 1-0; Texel E1-Oosterend E2 1-1; Tex. Boys E2-ZDH E1 1-1; De Koog E1-SVC E1 1-2; Tex. Boys E2-Tex. Boys E3 0-3; Texel E2-ZDH E1 0-3. De asfaltfabriek op de haven in Oudeschild wordt momenteel overkapt. Het werk, dat wordt uit gevoerd door firma Van Lint uit Schagen, is al drie weken aan de gang. De staalconstructie is klaar en de helft van de wand zit er al in. Over enige dagen komt het dak erop, voorzien van een luik. Over twee weken is het werk klaar. (Foto Bert Koningl Dinsdag 28 januari De commissie volwassenen edu catie vergadert om 19.30 uur in d'Ouwe Ulo. Leden van de Historische Vereni ging kunnen om 19.30 uur in d'Ouwe Ulo terecht voor een bi bliotheekavond. Om 20.00 uur houdt Cees Rib- bens voor het IVN in EcoMare een lezing met als titel „sterre neiland". Entree bedraagt 73,50 voor leden en 75,- voor niet- leden (inclusief consumptie). De agrarische contactvrouwen houden in Hotel Rebecca te De Waal om 20.00 uur een bijeen komst over de GATT- problematiek. T.Terpstra verzorgt een toelichting met dia's. De verzamelaars van de Histori sche Vereniging houden om 20.00 uur in d'Ouwe Ulo een rui- lavond. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Don't tell mom..." Woensdag 29 januari In de kantine van het LBO komt om 20.00 uur de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen afdeling Texel bijeen voor de jaar vergadering. Tevens wordt een broodmaaltijd gehouden. Donderdag 30 januari In d'Ouwe Ulo is om 20.00 uur een bestuursvergadering van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk. In Klif 12 treden vanaf 20.30 uur drie kandidaten op tijdens de voorronde van het kleinkunst- festival. Entree 710,-. Vrijdag 31 januari De bekende schaatstrainer Henk Gemser houdt om 20.00 uur een lezing over effectief trainen in de kantine van Texelse Boys. Deze wordt georganiseerd door de wielervereniging in samenwerking met de Texelse IJsbond. Leden van de wielervereniging en de IJsbond hoeven geen entree te betalen, overige belangstellenden zijn 72,50 verschuldigd. Om 20.30 uur treden drie kandi daten voor het voetlicht in Klif 12. Zij doen mee aan een voor ronde van het kleinkunstfestival. Entree 710,-. Hoogwater Oudeschild Di. 28 01.50 en 13.37 Wo. 29 02.30 en 14.47 Do. 30 03.30 en 15.47 Vr. 31 05.40 en 18.05 Za. 1 06.50 en 19.15 Zo. 2 07.40 en 19.54 Ma. 3 08.20 en 20.35 Di. 4 08.27 en 21.05 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 2 fe bruari op om 8.19 uur en gaat onder om 17.27 uur. 3 februari nieuwe maan; 28 januari doodtij; Tot 1 februari kunnen veehouders een AMVB hinderwet aanvragen. Als het goed is heeft iedereen die hier voor in aanmerking komt een formu lier ontvangen. Wie te laat is met inleveren haalt zich veel rompslomp en kosten op de hals. Wie problemen heeft bij het invullen van de formulieren kan bij de ge meente terecht voor hulp. Ook de landbouworganisaties of voorlichter Jan Koolhof is gaarne bereid as sistentie te verlenen. Wie geen for mulier heeft gehad kan ook terecht bij de gemeente. Bemesting Om de kosten van bemesting in de hand te houden en er toch voor te zorgen dat de gewassen goed groei en is het zinnig om volgens de norm te bemesten. De meeste Texelse ak kerbouwers en veehouders hebben gegevens van een grondonderzoek. Deze cijfers vormen de basis voor een juiste bemesting. Door zodebe- mesters en het direct onderwerken op bouwland is de mineralenwerking uit organische mest beter. Om daar meer zicht op te krijgen is het moge lijk bemestingsplannen te laten bere kenen voor verschillende gewassen en grasland. De dienst landbouw voorlichting wil agrariërs daar koste loos bij helpen. Er bestaan computerprogramma's die in korte tijd een bemestingsadvies op maat geven. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Jan Koolhof. Door het strooien van kali 60 op aardappelen kan er worden bespaard op kunstmestkosten. Dit moet echter wel vóór eind januari plaatsvinden om later geen chloorschade in het aardappelgewas te krijgen. Geruchten dat kali 60 kringerheid in de aardap pelen bevordert zijn onjuist. Dit wordt veroorzaakt door de vrijlevende wor telaaltjes van de familie Trichodoridae. Ook tabaksratelvirus in bloembollen wordt door deze familie overgebracht. Zomergranen Zomergranen moeten zo vroeg moge lijk in het voorjaar worden gezaaid. Zodra de grond geschikt is kan wor den begonnen. Om de kwaliteit te verbeteren is het belangrijk dat niet teveel zaaizaad wordt gebruikt. Zaai en aan de hand van het duizendkor- relgewicht (gegevens staan op het label) is verstandig. Bestelling moet geschieden op basis van kilogram men zaaizaad. Minder juist is het om te bestellen naar oppervlakte. Meestal wordt dan teveel zaaizaad verbruikt met het gevolg dat bij de oogst de korrels te mager zijn. Kwali teit wordt steeds belangrijker, vooral bij het verbouwen van brouwgerst. De Stichting Popmuziek Texel (STIPT) is, in samenwerking met het Jeugd- en Jongerenwerk bezig met het sa menstellen van een boek over 25 jaar popmuziek op Texel. Te beginnen bij de Thyphoons zal ruim aandacht worden geschonken aan al het lief en leed van de plaatselijke „popscene". De schrijvers hopen dat veel (ex-)mu- zikanten materiaal ter beschikking willen stellen voor deze publicatie, bijvoorbeeld foto's, plakboeken, re censies etc. Ook geluidsmateriaal (banden, cassettes) is zeer welkom. Voor reactie: Bart Heijnen, tel. 10451 of 15582 (werk) of Nils Lely, tel 15126. Tinus (Henk Witte) met zijn in de stad opgepikte vriendin (Nelia Vlaming). Twee dronken kerels, behang en plaksel. Dat kan bijna niet anders dan leuk worden. Dat werd het ook even, tijdens „Meiden achter het behang", opgevoerd door de Vereniging van Oud-leerlingen in De Waal. De klucht met een agrarische achtergrond stond bol van de stereotypen: strenge vrouwen en pikante dames in mini rok. Het stuk verliep echter stroef, maar dat lag meer aan het verhaal dan aan de spelers. De twee debutantes die voor het voetlicht traden, kunnen zeker als een aanwinst voor de vereni ging worden beschouwd. Teun Huisman was Oebele Flapper, de vader van lebeltje. Hij helpt zijn schoonzoon uit de nood en lost en passant nog andere problemen op. Huisman voelde zich goed thuis in de rol en bewoog zich gemakkelijk over het toneel. Peter Smit speelde Klaas Flapper, de politie-agent en zoon van Oebele. Als wetsdienaar kwam hij overtuigend over, als rokkenjager had hij wel wat meer mogen overdrij ven. Voor een flirtende jongeman gedroeg hij zich té keurig. Acteursbloed Martin Kikkert is al jaren de „John Lanting" van de Oud-leerlingen. Te genspeler Henk Witte is echter aan hem gewaagd. Dit duo speelde boer Kiempe Klompenmaker en knecht Ti nus Troelstra, die erg onder de plak zitten bij hun vrouwen. Als zij een weekendje naar Amsterdam gaan, zetten de heren de bloemetjes buiten. Beiden hadden even moeite om in hun rol te komen. De tekstbeheersing was -door de zenuwen- in het eerste bedrijf niet optimaal. Maar na deze aarzelende start trokken de heren en thousiast van leer. Als dronken be hangers stalen ze de show. Kreng De vrouwen lebeltje en Vogeltje wer den vertolkt door Maaike Zegel- Wiersma en Maartje Koopman- Vlaming. Samen op het toneel kwa men ze zeer natuurlijk over, al was Vogeltje wel een super-kreng. Zonder steun van een tegenspeler ging het acteren iets minder spontaan. Het doel van zijn toenaderingen was buurmeisje Griet Knijpstra. Deze kor date tante werd neergezet doo.r de butante Petra Zuidewind, die hiermee in de voetsporen van haar acterende vader treedt. Zij is kennelijk erfelijk belast met acteursbloed, want het spelen ging haar zeer goed af. Door de zenuwen sprak ze in het begin nog wat te vlug, maar dat duurde niet lang. Mathilde en Margreet Roos, twee zusters uit de stad, komen de wo ning opeisen die Vogeltje en Tinus bewonen. Deze stadse juffers werden gespeeld door debutante Meina Boon Het lijkt erop dat na veel touwtrek ken de speciale landelijke schoolbe geleidingsdienst voor Vrije School Onderwijs (LSVS) toch gemeentelijke subsidie zal krijgen. Om tot een dui delijk beeld te komen of de normale SBD het werk voor haar rekening kan nemen of dat de LSVS onmisbaar is, is een onderzoek nodig dat veel tijd en inspanning zal vergen. En daar het gaat om een bedrag van 73433,50 dat de gemeente waarschijnlijk tóch moet betalen als de LSVS het in gestelde beroep tegen de afgewezen subsidie wint, wil het college van B en W op voorhand de subsidie toch maar goedkeuren. Uiteraard heeft de raad het laatste woord in deze zaak.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 8