Cjroen Twartsjexeh in het hart TCS Beroep op Tweede Kamer: zoek ander schietterrein Fam. Eelman: huis gestut om gescheurde draagbalken 1st verhindert laatste „scherpe" oefening Defensie wil schade snel regelen WINTERCONCERTEN Wat zal Brinkman op Texel zeggen? Buurt Ada v. Holland straat in nieuw jasje gestoken Nieuwe politieman leerde Texel per paard kennen w Landschapszorg trekt bezwaar Redoute in w Twijfels over toekomst van zwempark Molenkoog w Bondsspeldje voor bestuurslid op jubileum In Aqua Vita 92ipüERICHT 15 SEPTEMBER iöÖ7 - NR 10653 TEXELSE VRIJDAG 31 JANUARI 1992 jf advertenties, abonnementen, etc. tngeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [lefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741. iiiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. fans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 •rschijnt dinsdags en vrijdags. [bonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 COURANT let wordt tijd dat de luchtmacht de Vliehors niet langer als (efenterrein gebruikt. Deze krasse taal sprak wethouder Tine [rijnen-Baijs gisteren voor de camera van het NOS-journaal. De yethouder, die de verhinderde burgemeester Schipper verving, lindt dat de oefening van maandag de druppel is die de emmer leeft doen overlopen. Ze deed daarbij een beroep op de Tweede lamer. Op 13 februari komt de kwestie aan de orde in de verga- lering van de vaste kamercommissie voor defensie. Ook de (Vaddenvereniging heeft aangedrongen op het staken van de jchietoefeningen. Ie voor gisteren geplande oefening verd uiteindelijk afgelast. Weliswaar iad minister R. ter Beek van defen- je opdracht gegeven voor voortzet ing in aangepaste vorm, maar de histige omstandigheden door- tuisten dit voornemen. „Slecht vlie- jersweer", aldus vliegbasis leeuwarden, die de oefening na een jantal verkenningsrondjes door 16-straaljagers omstreeks 11.00 uur fblies. Het aantal schademeldingen sinds maandag gestegen tot der en. De familie Eelman van hoeve eeburg werd met een geschatte ihade van tienduizenden guldens et zwagrst getroffen (zie het artikel ders op de voorpagina). Defensie eeft toegezegd de schadeclaims iet spoed te zullen afhandelen en laakte daarmee gisteren al een be- IEDERE ZATERDAG „LIVE -MUZIEK zaterdag 2 februari MIDNIGHT EXPRESS (top 100 muziek met inmiddels vele fans onder de Texelaars) toegang gratis „Dit wordt misschien beschouwd als een incident, maar de oefeningen zijn al een jarenlange ergernis voor bijna de hele bevolking van Texel. Je kunt wel zeggen: je weet het als je in de deze buurt woont, maar zulke over last verwacht je natuurlijk niet. Nu hebben de mensen schade, maar wat staat hen nog meer te wachten? Ho pelijk zal de kamercommissie bijzon der veel aandacht aan deze zaak besteden. Het gaat niet om het voor komen van incidenten in de toe komst, maar om het structureel veranderen van de situatie", zei wet houder Krijnen gisteren voor de mi crofoon van NOS-verslaggeefster Pauline Broekema. Andere belangen De wethouder (die in het 6 uur jour naal overigens werd aangeduid als „loco-burgemeester Barendrecht") zei ons desgevraagd dat de oefeningen haaks staan op andere belangen in de regio: De Cocksdorp met twee scholen, de grote vakantieparken (o.a. de Krim met 500 villa's) en het na tuurgebied de Waddenzee. Ze pleitte ervoor dat de luchtmacht in Navo- verband op zoek gaat naar een ander oefenterrein in een minder gevoelig gebied. In het college van b en w had ze deze gedachte nog niet geop perd, maar wel was afgesproken dat het college zich „ferm" zou opstel len. Burgemeester Schipper had zich eerder deze week al strijdvaardig op gesteld door de voor donderdag ge plande oefening van de hand te wijzen met de opmerking „het moet nu uit zijn". Mevrouw Krijnen is van plan haar voorstel in het b en w- overleg van komende dinsdag te bespreken en het standpunt vervol gens onder aandacht te brengen van de vaste kamercommissie. Na de incidenten van maandag en de IM-ADVERTENTIE OPENBARE KENNISGEVING I Het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland maakt bekend dat, ter uitvoering j van artikel 16 tweede lid van de Verordening Waterkwaliteitsbeheer Noord- Holland, het ontwerp-Waterbeheersplan 1992-1995 van het Hoogheem- raadschap ter inzage ligt van 1 februari 1992 tot 31 maart 1992. Het ontwerp-beheersplan beschrijft het beleid van Uitwaterende Sluizen voor de periode 1992 tot 1995 voor zijn beheersgebied, Noord-Holland ten noorden van het Noordzeekanaal. Het plan is gebaseerd op het Waterhuis houdingsplan van de provincie Noord-Holland (1991) en de derde Nota Wa- J terhuishouding van het Rijk (1989). Een ieder kan in de genoemde periode schriftelijk bezwaar indienen tegen 1 het ontwerp-plan bij het algemeen bestuur van het Hoogheemraadschap, i Postbus 15, 1135 ZH Edam. Het ontwerp-Waterbeheersplan 1992-1995 is tijdens kantooruren in te zien bij: Het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland, Schepenmakersdijk 16, Edam De waterschappen gelegen in het beheersgebied van het Hoogheemraadschap De gemeenten gelegen in het beheersgebied van het Hoogheemraadschap De Kamers van Koophandel en Fabrieken gelegen in het beheersgebied van het Hoogheemraadschap De bibliotheken gelegen in het beheersgebied van het Hoogheemraadschap Op 30 maart 1992 wordt in de grote vergaderzaal van de Kamer van Koop- handel aan de Wilhelminalaan 1 in Alkmaar een inspraakavond gehouden, j waar u uw bezwaren desgewenst mondeling kunt toelichten. De avond be- I 9'nt om 20.00 uur. Het dagelijks bestuur. I Edam, 23 januari 1992 eropvolgende publiciteit werd druk op defensie uitgeoefend. Tweede kamer lid Gerrit Valk (PvdA) van de vaste kamercommissie van defensie, stelde er dinsdag vragen over aan minister R. ter Beek van defensie. Valk vertel de ons dat hij deze zaak aanleiding vindt om de hele problematiek rond het oefenen op de Vliehors tegen het licht te houden. Valk stelde zich meteen nadat hij hoorde van de schadegevallen op Texel persoonlijk op de hoogte. „Ik heb kennissen op het eiland gebeld, die me verzekerden dat het echt de spuigaten uit liep. Texelaars zijn wel wat gewend, maar dit is echt te gek." Hij wilde van de minister weten of defensie de schade erkent en of deze wordt vergoed. Daarnaast vroeg hij welke maatregelen worden geno men om de overlast te beperken. Minder explosief Ter Beek gaf woensdagmiddag ant woord. De minister zegde schadere gelingen toe en deed inzake de oefening water bij de wijn. Weliswaar zou gisteren opnieuw met scherp worden geschoten, maar dan wel met munitie met een aanzienlijk ge ringere explosieve lading. Valk toonde zich ingenomen met deze reactie, maar vindt de zaak hiermee niet af gesloten. „We moeten dit serieus be kijken en voorkomen dat ik volgend jaar weer dezelfde vragen moet stel len." Weerkaatsing Minister Ter Beek had ook de oorzaak van de problemen op maandag laten onderzoeken. De weersomstandighe den werden als boosdoener aange wezen. „Door hoge barometer standen boven de Britse eilanden was er sprake van een uitzonderlijke situatie in de luchtlaag boven Vlie land en Texel. Daardoor werd het ge luid van de ontploffingen niet, zoals normaal het geval is, grotendeels naar boven verspreid, maar weer kaatst. Dit verklaart, in combinatie met de noordoostenwind, de onge wone intensiteit van de geluids- en drukgolven boven Texel", zo luidt de conclusie van het door de Koninklijke Luchtmacht ingestelde onderzoek. Volgens de minister zou de lucht macht extra maatregelen nemen om herhaling van de gebeurtenissen van maandag te voorkomen. Onder meer zouden de meteorologische omstan digheden extra aandacht krijgen. Vol gens een defensie-woordvoerder zou dat, als er bijvoorbeeld exact dezelfde omstandigheden zouden heersen als maandag, zelfs uit- of afstel van de oefening kunnen betekenen. Lees verder pagina 5 CDA-politicus Brinkman, gefotografeerd bij zijn bezoek aan Texel in 1989. IArchieffoto Dirk Onder het toeziend oog van de NOS camera en wethouder Tine Krijnen. wijst Eelman de defensiespecialisten op een scheur in één van de bal ken. /Foto Tessa de GraaftI „Triest, diep triest. Ik heb er geen andere woorden voor", aldus J. de Vries, hoofd van de afdeling claims van het ministerie van defensie. Hij was gisteren met twee medewerkers op Texel en bezocht alle mensen die schade hebben gemeld na de lucht machtoefening van maandag. Het zwaarste geval betreft de wo ning van familie Eelman aan de Stengweg. Het plafond van de woonkamer moest worden gestut en de slaapkamer mag uit vei ligheidsoogpunt niet meer worden betreden. Het schadebedrag is moeilijk te schatten. Als alles wordt hersteld, betekent dat een complete renovatie van de woning en dat kan in de vele tienduizenden guldens lopen. Erna Eelman, raadslid voor de VVD, ontdekte de schade aan haar woning pas dinsdag. Ten tijde van de oefe ning was zij niet thuis en haar echt genoot Martin was bij de schapen in de schuur. „Er waren al een aantal harde klappen geweest, maar de laat ste was het ergst", vertelt hij. „De hele schuur rammelde ervan. Toen mijn vrouw thuis kwam heb ik haar voorgesteld de burgemeester te bel len, want dit ging me te ver." De schade aan het huis was op dat mo ment door hen nog niet opgemerkt. Familie Eelman woont al vijftien jaar op hoeve Zeeburg, maar heeft nog niet eerder geklaagd over de straalja gers of het tankgeschut op de Vlie hors. „We hebben er begrip voor dat er moet worden geoefend. Maar dit ging ons gewoon te ver. Vandaar dat we in de telefoon zijn geklommen." Grote scheur Gealarmeerd door de berichtgeving over de schadeinspecteerde Erna Eel man dinsdag de woonkamer. „Ik zag een grote scheur in één van de dra gende balken aan het plafond. Me teen heb ik mijn man erbij gehaald. We keken samen nog eens goed en ontdekten dat vier van de zes balken flink zijn beschadigd." Dezelfde dag nog werd een schadeclaim ingediend bij defensie. Staatbosbeheer, eigenaar diverse kopstukken de laatste jaren. Brinkman zelf was tijdens zijn mi nistersperiode al eens te gast op Texel. Bij die gelegenheid bezocht hij onder meer het Maritiem en Jut- tersmuseum en de Buureton en hield hij 's avonds een spreekbeurt in Sint Jan. Het is niet aannemelijk dat de politicus maandag medelingen doet over een Texelse kwestie. Het onder werp van zijn spreekbeurt is de ac tuele landelijke politiek. Na de pauze is gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie. Wellicht dat daarin wel enkele eilandelijke „hete hangijzers" ter sprake kunnen wor den gebracht. Alle belangstellenden zijn welkom bij de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint. Oud-minister drs. Eelco Brinkman, de huidige fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, houdt maandag avond in restaurant De Raadskelder een openbare spreekbeurt. Het ver moeden bestaat dat Brinkman een of meerdere belangwekkende politie ke uitspraken zal doen. Radio en te levisie zullen namelijk aanwezig zijn bij de op het laatste moment beleg de bijeenkomst. Pas woensdagavond werd het CDA Texel over de komst van de voormali ge WVC-minister ingelicht. Waarom het landelijk partijbestuur Texel als lo- katie heeft gekozen, is niet bekend. Mogelijk bewaart het CDA goede herinneringen aan de ontvangst van van het huis, werd gewaarschuwd. „Die stuurden bouwbedrijf Visser om de schade te taxeren. Daarvan kre gen we het advies dat we de slaap kamer beter niet konden betreden en dat de balken moesten worden gestut." Correct Erna Eelman stuurde een uitgebreide fax naar J.D. Blaauw (VVD), voorzit ter van de defensiecommissie van de Tweede Kamer. „Het lijkt misschien alsof we erg voor onszelf in de weer zijn, maar ik was er al mee bezig vóórdat we de schade aan ons eigen huis hadden geconstateerd." Overi gens vindt de familie dat defensie uiterst correct op het incident heeft gereageerd. „We hadden dezelfde middag dat we de schade meldden al twee luchtmachtmensen op de stoep. Niet om de schade op te nemen, maar om met ons te praten en onze visie op deze zaak te vragen", vertelt Eelman. „Ze wilden graag weten wat er fout is gegaan. Kijk, er zijn acht zware bommen gegooid, maar pas bij de laatste ging het echt fout. Mis schien is de ontsteking te vroeg af gegaan zodat het projectiel net boven de grond is ontploft. Ik heb gespro ken met pierenstekers die op het wad stonden. Zij hadden geen last gehad van de vliegtuigen, maar wel van die bommen. De luchtdruk floot langs hun oren." Snel oplossen „Ik heb nog nooit eerder schade van deze omvang na een oefening mee gemaakt", aldus J. de Vries van het ministerie van defensie. „De mensen moeten vreselijk geschokken zijn. We moeten dit zo snel mogelijk oplos sen." De Vries wil op korte termijn in over leg treden met aannemers, bewoners en eigenaren van beschadigde pan den en een plan opzetten over de aanpak. Hij gaf een voorzet door alle claim-indieners persoonlijk te bezoe ken. „De zwaarte van de schade ver schilt. Kijk, bij een kapot raam is het een kwestie van de glaszetter bellen en het leed is geleden. Maar bijvoor beeld bij de familie Eelman ligt de zaak even anders." De Vries beaamt dat het niet eenvou dig is om van een scheur vast te stellen of die van recente datum is of niet. „We gaan er echter niet vanuit dat er „valse" claims tussen zitten. Ik denk niet dat mensen dit soort zaken verzinnen. Maar we blijven er attent op."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1