7 Kleinkunstfestival thuis in Den Hoorn Ruimtevaartlaboratorium onderzoekt bommenoverlast over'ast ^Jjjj^9oedrnoge(fjk Hinderj^J^ Zware bommsn „Theetjestied Oudeschilder '-concert visserskoor tu^^tcher're?;egers .F^hdde»:"69 óiive.rbde f°ui m SP <L Alarmapparaten doen het weer w. >*e°15 ;ctreert gaan Driedeks droomgat Wie de jas past.... Onderzoek naar gebitten jeugd Grote animo voor „voorspeeluur" PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 FEBRUARI 1992 Dl Of het Hoornder theater Klif 12 vol gende keer wederom plaats van han deling zal zijn voor de kwartfinale van het Amsterdams kleinkunstfesti val staat nog niet vast. De organisa tie wil de optredens liefst verplaatsen naar de periode november-december, maar gastheer Cor van Heerwaarden ziet dat niet zitten. Hij vertrouwt er echter op dat Klif het evenement wederom binnen de poorten krijgt: „Nergens anders kun je het zó organiseren." Dankzij de inbreng van een viertal Texelse bedrijven kan de opzet finan cieel uit. Elders kan het festival wel iswaar ook met sponsors in zee gaan en vier dagen lang op één lokatie verblijven, maar dan zou de organise rende werkgroep weer van voren af aan alles moeten regelen. Klif lijkt dus goede papieren te hebben voor de volgende kwartfinale. Goed be richt voor de Texelse liefhebbers van een avondje uit. Deelnemers en organisatie waren vier dagen lang volledig onder de pannen. De circa vijftig mensen kwamen niets tekort: overnachtingen, maaltijden, consumptiebonnen, alles was voor hen geregeld. Van Heerwaarden: „Op deze wijze is het meedoen een feest voor de deelnemers. Ook al val je af, dan kun je in elk geval terugzien op een plezierig en leerzaam verblijf." Het aardige van deze festival-opzet is dat onbekende Nederlandstalige thea tertalenten laten zien waartoe ze in staat zijn. Drie optredens per avond staan in principe garant voor een ver rassend en afwisselend programma. Het kan mee- en tegenvallen, maar dat is tevens de charme. Hoewel de jurering in handen is van kenners uit het theatervak, kan het publiek een steentje bijdragen door het uitloven van een publieksprijs per avond. Dit jaar viel het peil mee. Volgens een jurylid zat deze voorronde op het niveau van de finale van vorig jaar. De muzikale prestaties werden zelfs hoger aangeslagen. Dat geldt onder anderen voor de 21-jarige Charlotte Glorie uit Egmond aan den Hoef, die het publiek vrijdagavond met prachti ge liedjes en voordrachten wist te boeien. Ook de slotact van zaterdag, het Vlaamse trio Hildegard en haar staande lampen, lag uitstekend in het gehoor en kreeg de publieksprijs als beloning. Sonneveld-prijs Donderdag, toen de zaal onderbezet was in vergelijking met de overige avonden, kregen de toeschouwers het beste programma voorgeschoteld. Alle drie kandidaten (Corine van Opstal, Caberet Kees Ik en Arno van der Heiden) gaan dan ook door naar de finale. Naast de al genoemde namen overleefde ook Ajuinen en Look (vrijdagavond) de selectie. Af vallers zijn Henk Smaling, Peter Dek ker en Wee eM, die door de jury L Hildegard en Haar Staande Lampen", een uiterst naar de halve finale in Amsterdam. hard werden aangepakt. Uiteindelijk strijden de drie besten op 23 maart in het Amsterdamse theater Nieuwe de la Mar om de Wim Sonneveld-prijs 1992. Mochten er ambitieuze Texe laars zijn, die eens willen zien hoever hun theatermogelijkheden reiken, dan moeten zij zich vóór de zomer opge- muzikaal trio uit Antwerpen, sleepte zaterdagavond de publieksprijs in de wacht en gaat door (Foto Frans Hopman) ven bij het Amsterdams kleinkunst festival. De organisatie zetelt aan de Bilderdijkkade 93 h, 1053 VL Am sterdam (richten aan Robert van 't Wout). Audities volgen gedurende de zomer. Volgend jaar Texelaars voor het thuisfront in actie? Woensdag 5 februari Om 14.00 uur is een bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen afde ling Texel in De Schakel. Mevr. T. Brand praat over drie generaties vrouwen. Vrijdag 7 februari De bouw- en houtbond FNV afd. Texel viert vanaf 20.00 uur in Klif 12 het 60-jarig jubileum. Hoogwater Oudeschild Di. 4 08.27 en 21.05 Wo. 5 08.47 en 21.35 Do. 6 09.17 en 22.05 Vr. 7 09.50 en 22.46 Za. 8 10.10 en 23.05 Zo. 9 10.25 en 23.30 Ma. 10 11.00 en 23.45 Di. 11 11.20 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 9 fe bruari op om 8.07 uur en gaat onder om 17.39 uur. 11 februari eetste kwartier; 5 februari springtij. De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen H.J. Bruin, Burgerdijk, voor het plaatsen van een zomerwoning, Burgerdijkje 13, Den Burg. Adviesbureau B&M, Maricoweg, voor het plaatsen van een kantoorgebouw aan de Bernhardlaan te Den Burg. R. van Well, Heiloo, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomer huis, Roggeslootweg 177. E. Boogaard, Schil derend, voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis. Schilderend 109. W. Polman. Vroonlant, voor het plaatsen van een berging, Vroonlant 3. Firma Witte, Hoornderweg, voor het plaatsen van een wagenberging annex opslagplaats, Hoornderweg 27. R. Kuyper, Wilsterstraat, voor het plaatsen van een ber ging, Duykerdam 30. W. Huskamp, Stuhr (Did.), voor het gedeeltelijk veranderen/vergro ten van een zomerhuis, Bosrandweg 227. K.M. van Zuylekom, Postweg, voor het veran deren van een woonhuis. Hoofdweg 37. H. Boks, p/a Kerkstraat, voor het gedeeltelijk ver anderen/vergroten van een atelier/woonunit, Nesweg 7, Oosterend. Mw. Trouw-Hartelust, Rotterdam, voor het plaatsen van een garage, Sluyscoog. Rabobank Texel, Groeneplaats, voor het gedeeltelijk veranderen van een bankgebouw, Kikkertstraat 2. E. Vlas, Duyker dam, voor het plaatsen van een berging, Duy kerdam 38. N.T. Welboren, Postweg, voor het gedeeltelijk veranderen van een garage- ingang, Postweg 70. H. Koopmans, Breezand, voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van een kantoorruimte tot winkel. Weverstraat 46. De Muy B.V., Slufterweg, voor het gedeeltelijk veranderen van een winkelpand, Kikkertstraat 19. W.F. van Hintum, Herenstraat, voor het plaatsen van een dakkapel, Herenstraat 12. C.F. de Visser, Kikkertstraat, voor het gedeel telijk veranderen van een raam in een tuin deur, Kikkertstraat 43. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. Onlangs bleek een alarmapparaat van de Stichting Sociaal Alarm in een kritieke situatie niet goed te werken. Hoewel het deze keer goed is afgelopen neemt de stichting de zaak hoog op. Installateur W. Duve- kot heeft alle vijftig apparaten op Texel onmiddellijk na het voorval ge controleerd. De leverancier van de apparaten ga randeert dat zijn produkt een bereik heeft van 25 tot 30 meter. Volgens Duvekot is dat echter niet altijd het geval. „Sommigen zitten onder deze norm. Ze zijn echter nog wel sterk genoeg voor gebruik in een woning." Door middel van testen probeert hij er achter te komen wat de storing veroorzaakt waardoor enkele appara ten niet het voorgeschreven bereik halen. „We zijn daarover in conclaaf met de fabrikant. Het valt niet mee dat te ontdekken. Het is net zoiets als het opsporen van een allergie: Waar ontstaat dat door?" Duvekot heeft alle Texelse apparaten inmiddels getest en ze functioneren allemaal voldoende. „Niemand hoeft zich ongerust te maken. Wie toch nog twijfels heeft mag mij gerust bellen." Het telefoonnummer van de firma Duvekot is 18838. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium (NLR) stelt in opdracht van defensie een onderzoek in naar alle mogelijke oorzaken voor de om standigheden, waardoor de schietoe feningen op de Vliehors vorige week maandag overlast en schade op Texel veroorzaakten. ,,AI tientallen jaren worden op de Vliehors oefenin gen met oorlogsmunitie gehouden, maar nog nooit met deze gevolgen. Defensie wil daarom graag precies weten hoe een en ander is veroor zaakt en of het een volgende keer kan worden voorkomen", aldus voor lichter majoor J.D. Piëst van het mi nisterie van defensie in Den Haag. De luchtmacht heeft vooral belang stelling voor de „inversielaag", die voor de weerkaatsing van de harde knallen zorgde. „Wij willen weten in welke omstandigheden deze luchtlaag wordt gevormd en of dat te voorspel len of te meten valt. Zo ja, dan kun nen we in de toekomst maatregelen treffen om herhaling van de gebeur tenissen van maandag te vermijden." De afgelopen donderdag afgelaste oefening is definitief van het pro gramma geschrapt. De piloten van de deelnemende F16-jachtbommenwerpers hebben in middels weer plaatsgenomen in de schoolbanken. Hun opleiding tot wa peninstructeur (Dutch Weapon In structors Course) wordt gewoon vervolgd en in de resterende lessen, die tot eind maart duren, is voor de afgelaste oefening geen plaats. In september weer In de maand september staat de schietrange op de Vliehors wel weer een oefening met echte bommen te wachten. Afhankelijk van de resulta ten zal daarbij rekening worden ge houden met het NLR-onderzoek. Gevraagd naar de noodzaak van het oefenen met „live weapons", geeft voorlichter K. Buruma van de Vlieg basis Leeuwarden diverse redenen. Onder meer wordt getest of de vlie gers tegen de psychologische druk bestand zijn om met scherp te schie ten, daarnaast wordt gekeken of de electronische apparatuur nog wel goed is afgestemd en wat de uitwer king van de explosieven is. Ook is het vliegen met echte bommen aan boord letterlijk zwaarder (grotere bal last). De oefeningen worden vastge legd op video, die door instructeurs en cursisten samen worden na besproken. Als doelen diende afge schreven materieel, zoals tanks en pantserwagens. Er werden zware „vijfhonderdponders" afgeworpen, maar ook oefenden de piloten met hun boordgeschut. \j\l® ■ten Klagers m het gelilkO® steld Krantekoppen uit de afgelopen 2'A jaar geven aan dat de straaljager-overlast niet van gisteren dateert. Volgens defensie-voorlichter Piëst is er geen sprake van dat wordt over wogen oefenactiviteiten van de Velu- we naar de Vliehors te verplaatsen, zoals de afgelopen week werd ge suggereerd. Wel zal de vaste kamer commissie voor defensie op 16 maart de militaire terreinen in Nederland bespreken aan de hand van een eva- lutienota van de staatssecretaris. Van Vlieland zelf kwamen geen klachten over overlast. De eerste inventarisatie van de Texelse schadegevallen is in middels afgerond. Volgens het mini sterie wordt aan de afhandeling met voortvarendheid gewerkt. De eerste uitbetalingen zijn binnenkort al te ver wachten. In de Texelse Courant van 28 januari j.l. stond de toekomstvisie van Teso- directeur Hoogerheide weergegeven. Uit de ondertoon van dit stuk heb ik opgemaakt dat hij rekent op een gestaag toenemende drukte op Texel, die volgens hem moeilijk lijkt te rem men. Als gevolg hiervan meent hij het nodig te vinden na te gaan den ken (en zelfs onderzoek te gaan doen naar de haalbaarheid) over het inzet ten van driedekkers richting het Balg- zand. Een droombeeld dat alleen maar denkt aan groter en meer. En wat Theo schijnbaar niet lijkt te wil len, komt hem steeds goed uit als het wel gebeurt. Volgens mij verliest hij uit het oog dat het Marsdiep een natuurlijke bar rière vormt waaruit een remmende werking kan gaan met betrekking tot het toerisme. Wachttijden vormen dan geen probleem want dat geeft aan dat het aantal auto's dat naar Texel wil te groot wordt. De publici teit die dat met zich meebrengt zet de mensen dan voor een keuze: niet naar Texel, of naar Texel zonder auto. En dat laatste moeten we nu zien te bereiken. Ik ben het dan ook met Hoogerheide eens dat de gemeente een inventari satie moet maken met betrekking tot wat toelaatbaar is. Door de gegevens te verwerken in een toekomstplan kan er met elke beroepsgroep (inclu sief Provincie en Rijk) afspraken wor den gemaakt wat de toeristische positie van Texel moet worden. De mobiliteit op Texel moet niet al leen gaan bestaan uit auto's die van het eiland een groot filefeest maken. Het openbaar vervoer moet de extra te verwachten stroom toeristen op vangen. Aangezien in het beleid van Teso alleen maar in auto's wordt ge rekend, wordt deze mobiliteit in het hele stuk niet onder de loep geno men. Door het achterlaten van de auto op de vaste wal te stimuleren, in combinatie met het verder uitwer ken van het openbaar vervoer, hoeft het aantal over te zetten auto's niet mee te groeien met de door Theo Hoogerheide verwachte groei van het toerisme. Mocht het desondanks toch nodig blijken dat (wat ik echter niet ver wacht) de vervoerscapacitiet van de veerdienst moet worden verhoogd, Voor het Oudeschilder visserskoor blijkt onverwacht veel publieke be langstelling te bestaan. Het koor, dat slechts af en toe van zich laat ho ren, krijgt steeds vaker het verzoek een voor publiek toegankelijk optre den te verzorgen. Een deel van deze belangstelling is zeker te danken aan het feit dat het koor onlangs een bandje heeft uitgebracht, waar zeer positief op werd gereageerd. De le den van het koor hebben zelfs een groot aantal bandjes extra laten ver vaardigen. Door deze onverwachte grote vraag zal het koor besloten op zondag 8 maart een concert verzorgen in het zeemanskerkje in Oudeschild. Samen met de vrij nieuwe zanggroep „Capa bel", een groep fanatieke leden van het Texels Christelijk Mannenkoor, zal daar van 15.00 tot 17.00 uur een „theetjes-tied"-concert worden gege ven, in tegenstelling tot de veel ge bruikelijker koffieconcerten. Het repertoire van het visserskoor en Ca pabel past goed bij elkaar. De vissers zingen voornamelijk liederen over de zee, de visserij en echte „shanties", Capabel heeft gekozen voor het wat lichtere koorwerk, waaronder ook be kende melodieën. Beide koren zijn niet gewend voor publiek te zingen, de leden zijn voornamelijk voor het eigen plezier in de weer. Wel worden regelmatig optredens verzorgd bij bruiloften, jubilea en andere feestelij ke gebeurtenissen. Voor het visserskoor zelf dient het concert een tweeledig doel. Natuur lijk wil men in de eerste plaats" tege moet komen aan de wens van het publiek om eens iets van zich te la ten horen, maar anderszijds is het concert voor de leden zelf de afslui ting van het seizoen, leder jaar sluit het visserskoor het seizoen af met een gezellige bijeenkomst waar de le den worden vergast op vis, koffie en andere versnaperingen en natuurlijk veel zang. Deze avond werd voor heen altijd in dorpshuis 't Skiltje ge houden, maar de laatste tijd bleek deze zaal steeds te klein. Het koor is lijkt het mij efficiënter een derde boot van het type Schulpengat in de dienstregeling op te nemen dan het groter maken van de schepen met al le consequentie van dien. Dit lijkt mij ook voor de wintermaanden verant- woordelijker dan een dienstregeling met een grotere boot, die misschien dan maar eens in de twee uur een overtocht maakt. Trouwens, met een bedrag van ƒ300.000.000, dek je al aardig de kosten van een vaste oe ververbinding. En ik betwijfel of in dit bedrag wel rekening is gehouden met de kosten die gemoeid zijn met de aanpassing van de infrastructuur op het hoge piekaanbod, veroorzaakt door de grote schepen. Maar de hamvraag is: „Wat willen wij als Texel nu eigenlijk?" Een vaste oververbihding in ieder geval niet, maar wél van die grote boten om nog meer toeristen nog sneller te vervoeren? Ik hoop dat men zich op Texel eens goed gaat bezinnen op wat men in de toekomst wil. Door dit kenbaar te maken aan de hand van een toekomstvisie en dit met de hogere overheden vast te leggen in bindende afspraken kunnen de dro men van de Teso-directeur worden doorgeprikt, zodat deze zich weer kan gaan concentreren op voor Teso relevantere zaken als vervoer van Biem Troost Den Burg nog steeds groeiende en met alle aanhang werd het dorpshuis te klein Vandaar dat nu wordt uitgeweken naar de kerk, wat mooi gecombi neerd kan worden met het gevraagd optreden. Voor het koor zelf dus een gezellige; bijeenkomst en voor het publiek een concert, dat belooft zeer sfeervol te worden. Het „theetjes-tied" concert in de zeemanskerk is gratis toegankelijk. Wel zal aan de uitgang een bijdrage worden gevraagd. De opbrengst hier-j van is bedoeld voor restauratie van het tiengeboden-bord in de kerk. j Uit een horecabedrijf in Den Burg werd in de nacht van vrijdag op za terdag 'een zwarte nylon jas met een blauwe en een paarse mouw gesto len. De eigenaar, een 30-jarige Voler dammer, besloot zichzelf een nieuwe jas toe te eigenen en vergreep zich 1 aan een rood exemplaar van een 20-jarige inwoner van Den Burg. De Texelaar zag dat en sommeerde de Volendammer het kledingstuk terug te legen. Dat deed de man, maar hij! nam de jas aar) het eind van de avond ongezien toch mee. De Texe-1 laar deed aangifte bij de politie, die de betrokkene bij de boot aanhield. De man bekende meteen en gaf de jas terug. Hij kreeg een proces verbaal. In aansluiting op een landelijk ondei zoek is op Texel,een enquête gehou den onder de ouders van kinderen die gebruik maken van de jeugdtand verzorging. Daarnaast is steeksproel gewijs onderzocht hoe het ervoor staat met de kwaliteit van de gebit ten van de Texelse jeugd. Maar weinig plaatsen in Nederland kennen een jeugdtandverzorging. Op Texel maken praktisch alle basis schoolleerlingen gebruik van deze voorziening. Van 6 tot 17 januari heeft de school; tandarts een extra rondje langs de scholen gemaakt om de kwaliteit va, het gebit van in totaal 450 kinderen; vast te stellen. Gekeken werd naar de stand van de tanden en kiezen el het aantal gaatjes. Deze gegevens zijn nodig voor een landelijk on derzoek. Daarnaast hebben de ouders een er quêteformulier thuisgestuurd gekre gen waarop vragen staan over wat; in het gezin aan gebitsverzorging wordt gedaan. Na de zomervakantie worden de resultaten bekend gemaakt. De meeste leerlingen van de muziek! school willen dolgraag meedoen aar het „voorspeeluur", dat eenmaal pe: maand in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo wordt gehouden. Kandi daten moeten zich maanden tevorer opgeven. Ook bij het publiek worde' de muzikale uurtjes steeds meer po pulair. De gratis toegankelijke avon den zijn telkens druk bezocht. Dinsdag 11 februari zijn de volgende, instrumenten aan de beurt: dwars- fluit, viool, klarinet, piano en saxo foon. Ook laten leerlingen van de zanglessen, die momenteel ook op1' muziekschool worden gegeven, hor? wat ze kunnen. Aanvang 19.15 uur. j

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2