„Sociale controle voorkomt misstanden in bouwsector" of valt met uw. steunlat 106-11 300100 AOT-Travel stuurt aan op touringcarseizoen JiÈ Jubilerende vakbond doet boekje open SIM AVI Gevaarlijke kruising Minder afval voor Ecocar Nog geen beslissing over de Zonnehof Prijsvraag voor naam Toerbus Texel KORT TEXELS DINSDAG 4 FEBRUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 3 Epilepsiebestrijding: Nationaal Epilepsie Fonds- De Macht van het Kleine tel. (030) 660144, giro 34781 „Je wilde zo graag bij ons blijven en vocht ervoor zolang je kon. Maar deze strijd was niet te winnen. Voor ons blijft slechts de vraag, waarom?" Na een slopende ziekte ging naar zijn Heer en Heiland, mijn lieve man, onze lieve zorgzame heit en pake Fimme Veenstra 2 maart 1930 t 31 januari 1992 na een gelukkig huwelijk van 38 jaar. A. Veenstra-Schriemer Joure Evie en Rients Lemmer Maaike en Tjitte Heeg Wessel en Sjoukje Heeg Gosse en Joke Heeg Bouke Arum Gerda en Johannes Heeg Rinze en pakesizzers Lytshuzen 24 8621 XG Heeg Gelegenheid tot kondoleren dinsdagavond 4 februari a.s. van 19.30 tot 20.00 uur in de aula van „Talma State" te Heeg. De rouwdienst zal worden gehouden woensdagmiddag 5 februa ri a.s. om 14.00 uur in de Gereformeerde kerk, de Skatting te Heeg. Aansluitend zal de teraar debestelling in familiekring plaatsvinden. Geen toespraken. Mochten wij iemand vergeten zijn een rouw kaart te struren, wil die dan dit bericht als zo danig beschouwen. Dankbaar voor alles wat hij in zijn zeer zorg zame leven voor ons en velen heeft betekend en gedaan, geven wij u kennis van het onver wachte heengaan van mijn lieve man, onze onvergetelijke vader, mijn dierbare schoon zoon en mijn trouwe baasje Liekele (Nico) Bijlsma in de leeftijd van 62 jaar. Zijn leven was geven. C. T. B. Bijlsma-Vogelzang Nico Rudolf John en Diana B. C. Vogelzang-Luking Chester 30 januari 1992 Katerstraat 51 1182 EZ Amstelveen De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden op de begraafplaats Karsenhof, Binnenweg 1, Ouderkerk aan de Amstel. Peter Dijkstra en Gerda Kampstra gaan trouwen Op vrijdag 14 februari 1992 om 14.15 uur in het gemeentehuis van Den Burg te Texel. De kerkelijke inzegening is om 15.30 uur in de Ned. Herv. kerk te Oosterend. Ons adres is: Ruimtevaartlaan 64, 9602 ZE Hoogezand-Sappermeer ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Robin is heel erg blij met de geboorte van zijn broertje Jeroen 2 februari 1992 zoon van Ruurd en Anneriet Abma-Wessels Oranjestraat 8 1794 BC Oosterend Telefoon 18847 Als de zon die opkomt, Een nieuwe dag, Een kans gegeven, Op een blije lach Een nieuw leven... Daar ben ik dan! Ik heet Bas geboren op 31 januari 1992 Mijn trotse papa en mama zijn Kees Bakker en Margo Noom en we wonen: Wester weg 49 1797 RE Den Hoorn Tel. 02220-13270 Te koop aangeboden draad loze telefoons Funai SCT 1000 CPL. prijs f 265,-. Nieuw. Info. 02220-15015. Te koop: br. leren 3-zitsbank, zw. 4-zitsbank en bl. houten 3-zitsbank. Tel 12825. De klaverjas-drive in De Waal is verplaatst, van 4 naar 18 februari. Kaarten winteruitvoering K.T.F. (a f2,50, incl. con sumptie) bij: Zegel Mannen mode, Weverstraat; Weikoop, Waalderstraat. Drukverschillen in de kwark wij maken ons er niet druk om, het blijft een natuurlijk verschijnsel. St. Donatus. Hobbymarkt 15/16 febr. Op- qave noq moqelijk tot 8 febr. Tel. 17779/17947. Houtboetiek De Speeldoos 6 en 7 febr. i.v.m. beursbe- zoek gesloten. Zaterdag 15 februari: winter uitvoering K.T.F. 20.00 uur, bgm. De Koninghal. Toegang ƒ2,50, inclusief consumptie. Goed advies? dé fotograaf. Twee jonge mensen werk zaam in de kinderopvang zoeken woonruimte, tel. 19287. Kaarten winteruitvoering K.T.F. (a ƒ2,50, incl. con sumptie) bij: Zegel Mannen mode, Weverstraat; Weikoop, Waalderstraat. Te koop gevraagd in goede staat verkerend (volgens de consumentenbond) Texelse aardappelen van St. Dona tus. Alleen op Texel nog eventjes verkrijgbaar. Visserskoor en Capabel 9 februari, 3 uur, HK Oude- schild. Pannekoekenhuis De Polle pel zoekt bedienend perso neel en schoonmaakster. Inl. tel. 13451. Alles op zolder nu ƒ25,— bij Boetiek 22. Natuurlijk. Te koop: Datsun Cherry, b|. sept. '80, APK tot 20-6-'92, Tel. 15209 (na 18.00 u.) Verloren: gouden oorring doorsnee 5 cm. In centrum Den Burg. Tegen beloning te rug te bezorgen. A.U.B. Tel. 10390. Te koop gevr. 4a 5 pers. ca ravan, met staanplaats opga ve, gaarne met totale kosten incl. staanplaats aan J. de Wit p/a Schaepmanstr. 5, 8121 XM Olst. Te koop 27 mc bak ƒ100,- en een mengpaneel ƒ100,-. Tel. 15383. T.k. tank 2200 Itr. electr pomp 220 V met bak en af dekzeil, tel. 13666. T.k damesfiets met hand remmen en versnelling 225,- en een Sony KTV 37 cm 275,-. Tel. 17082. Te koop 10 beste witte drachtige stamboek geiten. Tel. s.v.p. na 19.00 uur, W. Terpstra, 17948. Gezocht hulp in de huishou ding, tel. 15775. Help! Jonge vrouw zoekt zelfstandige woonruimte. Tel. 17133. Even... Als een klein wit wolkje, gedreven door de wind kwam je even bij ons even was je ons kind Ik kijk naar de hemel en zie als in een vlucht een klein wit wollig wolkje gaan langs helder blauwe lucht Seija Berends Na bijna negen maanden je te hebben gedragen werd je geboren op 29 januari 1992. Onze zoon, Hugo Jacob Pieter Je mocht het levenslicht niet aanschouwen. Daarom hebben we je ook maar even in onze armen gehouden. Slaap zacht, kleine man. Je ouders, Jacob Blaauboer en Jacomien Witte Molendwarsstraat 4, 1791 DN Den Burg - Texel, telefoon 02220 - 14930 Verhuisd: Mevr. M. Bonne- Bakker van Starkeburgh 54 naar Gollards kamer 60, 1791 EX Den Burg. Jeans-jack gevoerd! Alléén maat L nu f 75,-. Mantje Mo de, Hogerstr. 5. Te koop Volvo 240 station wagen, juli '87, mooie auto, tel. 16218. T.k. voor loop of sloop Re nault 18 TL t.e.a.b. Tel. 17684. lingen worden via districtsvergadering in Den Helder doorgespeeld naar de overkoepelende FNV en Johan van Stekelenburg. Hot item dit jaar is het ziekteverzuim Volgens het FNV kan dat worden verminderd door verbetering van de werkomstandigheden. Op Texel zijn die niet veel anders dan de vastewal. Theo Bakker - zelf timmerman - over de situatie op het werk: „De bedrij ven zijn gemiddeld genomeniets klei ner, zodat grootschalige hulpmiddelen vaak ontbreken. Voordeel is de men sen hier niet zo worden opgejaagd, al is een sjekkiespauze' al lang niet meer zo gewoon als voorheen." De sociale controle op het eiland heeft volgens Bakker een gunstige invloed. „Een bouwvakker die de kantjes er van afloopt, is snel bekend. Maar omgekeerd, als een aannemer buiten zijn boekje gaat, gaat dat ook als een lopend vuurtje over Texel. Binnen de kortste keren kan een bedrijf zodoen de in personeelsproblemen komen. Dergelijke situaties komen op het eiland momenteel niet voor." Misstanden Toch begeven sommigen zich wel eens op het randje van de wet, meent Renske van IJsseldijk: „Pre mies worden, om rente te besparen, soms te laat afgedragen. Werkne mers moeten daarop ook zelf alert zijn, en misstanden melden bij hun bond voor het te laat is. Wij maken er dan - kosteloos - werk van." Als voorbeeld noemt ze een overkantse aannemer die op het eiland actief is. „Het bedrijf wilde werknemers, onder wie Texelaars, vergoeden volgens de landbouw-CAO. Daarin liggen de lo nen een stuk lager dan in de bouw en zijn de arbeidsvoorwaarden niet zo goed geregeld." In samenwerking met het CNV heeft de FNV die situa tie verijdeld. Parasiteren Mede dankzij het geregelde contact tussen bouwvakkers en Renske van IJsseldijk, die ook vakantiebonnen uitkeert en WW-aanvragen verzorgt, worden dergelijke problemen snel doorgespeeld naar de bond. De stelling dat het lidmaatschap van de vakbdnd tegenwoordige te hoog is (voor volwassenen ca. f 22,- per maand), bestrijdt de penningmeester: „Alleen al het feit dat het aangiftebil jet voor de inkomstenbelasting gratis wordt ingevuld." Ze vindt het dan ook onverteerbaar dat niet georgani seerde bouwvakkers profiteren van de inspanningen van de vakbond. In het ledenbestand (ca. 150) is, uitge zonderd de penningmeester zelf, geen enkele vrouw opgenomen. „Het werk in de bouw is fysiek gezien nog te zwaar voor vrouwen. Hopelijk is die situatie over zestig jaar veran derd." De feestelijke herdenking van de eerste zestig vakbondsjaren, vrij dagavond in Klif 12 in Den Hoorn, begint om 20.00 uur. Door graafwerkzaamheden is op de kruising Hallerweg-Sluyscoog in nieuwbouwwijk De Mars een ver- keersgevaarlijke situatie ontstaan. Verscheidene weggebruikers maakten de politie erop attent, dat het kruispunt onveilig is bij duisternis of slecht zicht. Aan weerszijden van bei de straten zijn diepe greppels ge maakt. Gemeentewerken zal zo spoedig mogelijk voor een oplossing zorgen. De Ecocar, die gisteren weer de maandelijkse ronde over het eiland deed, heeft minder afval opgehaald dan voorgaande keren. Met ruim dui zend kilo afval, was de opbrengst zelfs aan de lage kant. In totaal leverden 117 personen 1038 kilogram afval in, beduidend minder dan vorige keer. Piet Bolier van ge meentewerken, meent dat de minde re opbrengst te wijten is aan het feit dat de gemeente nog geen nieuwe milieukaart heeft verspreid, de kaart waarop staat vermeld wanneer de Ecocar het eiland bezoekt. Het ligt ook niet in de bedoeling een dergelij ke kaart te verspreiden, want de ge gevens zullen worden afgedrukt in de nieuwe Texelse telefoongids van uit geverij Brügemann. Deze gids is ech ter nog niet gereed. Het is echter hoogstwaarschijnlijk dat dat wel het geval zal zijn voor het volgende be zoek van de Ecocar. Hoewel de „deadline" van de ge meente is verstreken, heeft Stichting De Zonnehof nog geen definitieve beslissing genomen over de aanleg van een vakantiecomplex voor de menterende bejaarden aan de rand van Den Burg. Er zijn problemen rond de financiering van het project. „Van daag of uiterlijk morgen wordt be kend of het doorgaat", aldus directeur Roëll van de stichting. GEEF VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGS LANDEN giro Spruiten bosstraat 6. 2012 LK Haarlem len vroegtijdig met de reizen Monteur Cees Vink (staand) en chauffeur Piet Kikkert in werktenue bij de AOT-bus De grijze beginnen en bij voldoende animo tot kleur van de touringcar zal plaatsmaken voor het frisse geel en rood. iFoio aoti Bestuurders Theo Bakker en Renske van IJsseldijk beginnen vol goede moed aan een nieuw hoofdstuk in het notulenboek van de zestigjarige Bouw- en Houtbond FNV. (Foto Gerard Timmem „Van de WAO-plannen en de onderhandeling over de Ziektewet krijg ik slapeloze nachten". Aan het woord is Renske van IJssel dijk, penningmeester en waarnemend voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV, afdeling Texel. De vakbondsbestuurder denkt dat door verbetering van de arbeidsomstandigheden doelmatiger geld kan worden bespaard. Flaar bondsafdeling, die zestig jaar geleden werd opgericht, viert vrijdagavond in Klif 12 op grootse wijze het jubileum. Tijd voor een eerste gespreksronde. „Met een menswaardig bestaan als doel staken in 1932, in navolging van de overkant, ook op Texel de bouw vakkers de koppen bij elkaar", memo reert secretaris Theo Bakker de aanleiding tot de oprichting. De situa tie voor de mensen in de bouw zag er in de jaren dertig niet rooskleurig uit. De werkloosheid onder de bouw vakkers op het eiland was in de cri sisjaren toegenomen tot bijna vijftig procent. Bovendien waren de werk omstandigheden van de arbeiders, van wie een groot deel geen stem recht had, vaak miserabel. Toch was er moed voor nodig om zich bij een socialistische bond aan te sluiten. Bij de eerste bijeenkomst van de Alge mene Nederlandse Bouwarbeiders- bond (ANB) in 1932 waren dan ook slechts zeven personen van de partij. De vakbeweging groeide uit tot méér dan een belangenvereniging die alleen met de vuist op tafel slaat. „De soli dariteit onder de arbeiders is vanaf de oprichting groot geweest", ver klaart Renske van IJsseldijk nu. „Een WW-uitkering bestond in die tijd nog niet. Alle werknemers legden geld opzij in een fonds waarmee werkloze en zieke collega's van een uitkering werden voorzien." Sjekkiespauze In 1974 gingen de vakbonden NVV en NKV op in de FNV (Federatie Ne derlandse Vakverenigingen). De vak bond probeert, in navolging van de gildes, het vakmanschap van de le den zo hoog mogelijk te houden. „Schoolverlaters met een baan in de bouw kunnen worden opgeleid in het leerlingwezen." Dankzij het Bijscho lingsfonds zijn er ook tal van cursus sen en vakopleidingen. „Toch wordt op Texel nog te weinig aan bijscho ling van de werknemers gedaan", meent Theo Bakker. „De bouw-CAO biedt voor dagopleidingen méér ruim te." De voorwaarden die de vakbon den tijdens de jaarlijkse CAO-onderhandeljngen stellen blijken niet uit de lucht gegrepen. Van IJs seldijk: „De wensen vanuit de afde- Prijsvraag Voor de toeristische dagtochten ver loopt de kaartverkoop via de VVV- Texel. „Voorlopig blijven deze toer tochten seizoengericht, maar we zul- Joyriding. Een 18-jarige Oudeschil der heeft zijn bromfiets een dagje moeten missen. Zijn Honda was in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit de Warmoesstraat. Zon dagochtend trof hij de brommer zelf onbeschadigd aan langs de Laag- waalderweg. Onwel. Zondagmiddag werd een man uit Nieuwegein pér ambulance naar het ziekenhuis gebracht, nadat hij tijdens een wandeling op de Brink onwel was geworden. Een passeren de automobilist waarschuwde een politieman die in De Koog woont. Die verleende eerste hulp en liet een am bulance komen. De patiënt werd eerst naar een huisarts gebracht en vervolgens naar Den Helder. Controle. Ook de controle op rijden onder invloed die de politie in de nacht van zondag op maandag hield, leverde geen overtreders op. Op de Dorpsstraat bij het binnenkomen van De Koog kregen totaal zes automobi listen het verzoek of ze wilden bla zen. De busritten van de AOT beperken zich niet langer tot het eiland alleen. De autobusdienst biedt vanaf ko mend seizoen een uitgebreid toer- programma onder de naam AOT-Travel. Het initiatief is vooral ge richt op de vakantiegangers en is een vervolg op de rondrit over Texel, die vorig seizoen goed werd bezet. Buschauffeurs hebben inmiddels het stuur tijdelijk verruild voor schuurpa pier en verfkwast en besteden me nig uurtje aan de grijze toerbus die voortaan in kleuren rood en geel het land zal doorkruisen. De NZH (Noord-Zuidhollandse Ver voersmaatschappij NV), waarvan de AOT sinds enige jaren een onderdeel is, acht de tijd rijp om naast lijn diensten ook een grootscheeps toer- programma te starten. Projectleidster Gerda de Jong: „In het verleden toer de de AOT ook met succes door het land. Die draad pikken we nu weer op. Naast de wekelijkse rondrit, waar in het eiland in vogelvlucht wordt be keken, houden we binnenkort verschillende dagtochten aan de overkant. Bijvoorbeeld een rondje Noordholland." De projectleidster denkt dat onder de Texelaars vol doende animo zal bestaan voor groepsuitjes naar de vastewal. „We verwachten ruime belangstelling voor georganiseerde personeelsuitjes.' Ook staat de bus van AOTTravel klaar voor verhuur. Meerdaagse reizen be horen eveneens tot het pakket. De bestemming daarvan strekt zich uit tot streken ver buiten de Nederlandse grenzen, zoals Wenen, Rome, Venetië en andere reisdoelen. in het najaar doorgaan." Het nieuwe initiatief betekent voor de AOT wel een zwaardere seizoensbelasting. „Nu al hebben we voor de lijn diensten 's zomers extra chauffeurs in dienst. We zullen nu waarschijnlijk extra mensen inschakelen." Om meer bekendheid aan het initiatief te geven verspreidt de AOT de komende dagen op het eiland huis-aan-huis folders waarin de mening van de Texelaars over de dagtochten wordt gepeild. Om er een feestelijk tintje aan te ge ven heeft busdienst er zelfs een prijs vraag aan verbonden. Gerda de Jong: „De touringcar heeft namelijk nog geen naam, dus we vragen de Texe laars er een passende naam voor te bedenken." De meest originele inzen der wordt beloond met een drie daagse reis naar Parijs. Alvorens de winnaar in de Lichtstad zal arriveren, zullen de ijverige AOT-mannen nog menig uurtje in touw zijn geweest om de toerbus op te poetsen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3