J Voorheen smeekten ze of je op konijnen wilde schieten Is het jeugdwerk uitgerangeerd? ■Mi De Koog mist teveel kansen KORT TEXELS KORT TEXELS Gezinnen gezocht voor Duitse en Poolse jeugd Francois de Grave (89) versleet 70 jachtaktes Wisselend resultaat tafeltennissers Toekomst: jongeren opzoeken Geen verlichting voor kunstwerk DINSDAG 4 FEBRUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Hij verdiende zijn brood als bollenkweker, maar bekleedde in zijn leven tal van maatschappelijke functies. Zo was hij elf jaar lid van de gemeenteraad. Toen de KVP hem naar voren schoof als wethouder keerde de nuchtere Texelaar de politiek echter de rug toe. ,,Dan zou mijn bedrijf naar de bliksem zijn gegaan." Veel tijd bracht hij door op zijn jachtvelden langs de kustwant voor ja gen heeft hij altijd een passie gehad. ,,!k heb wel zeventig aktes versleten", aldus Francois Leopoldus de Grave uit Den Burg, die binnenkort 90 wordt. Zijn voornaam doet vermoeden dat er Frans bloed door de aderen stroomt. „Inderdaad, mijn voorouders zochten in de tijd van de Hugenoten net als veel landgenoten hun heil in Neder land. Veel van hen bleven rond de Belgische grens hangen." Zelf zag de boerenzoon het levenslicht in het Zeeuwse Retranchement, een oud vestingstadje uit de tijd van Napole on. Toen De Grave een jaar of zeven 3 was, verhuisde het gezin naar Texel. „Mijn vader kocht boerderij Holland in Eierland." Hoewel het zwaar werk was zag de jonge Francois de bollen- teelt wel zitten. Hij kweekte narcis sen en keizerskronen, maar vooral de voor Texel kenmerkende gele krokus sen. Intussen trouwde hij met Guurt- je van Heerwaarden een huwelijk waaruit een zoon (Cees) en een DlII dochter (Annie) werden geboren. Hij verdiende een goede boterham in de i lucratieve bollenteelt. Noodlot Aan het eind van de Tweede Wereld- oorlog sloeg het noodlot echter toe voor de bollenteler uit Eierland. „Bij de machinist van het watergemaal was door de Duitsers een radio ge vonden, zodat niet meer werd gema len. Omdat niemand in staat was het gemaal te bedienen besloot De Grave op provisorische wijze zelf het water in zee te pompen. „We gebruikten daarvoor een trekker. Omdat niet aan brandstof was te komen gebruikten we olie die op het strand was gevon den. Nou, ik weet niet wat voor spul het was, maar in een mum van tijd stond het gemaal blauw van de rook." De Duitsers konden door de herrie die de machine produceerde de Engelse bommenwerpers niet meer horen overvliegen. „Het gemaal werd daarom stilgelegd. Het was echter een natte winter, waardoor de sloten steeds voller raakten. „Ik had de pech dat mijn bollen op een laag ge legen terrein stonden." Die winter ging al het plantgoed van De Grave verloren door wateroverlast. „Een flinke strop, vooral omdat ik de oogst inmiddels al voor een mooie prijs had Verkocht." Opgepakt Over de bezetters heeft De Grave, die jarenlang als controleur werkzaam was bij de Bloembollen Keurings dienst, geen goed woord over. Hij heeft er het keuringswerk zelfs door beeïndigd. „Omdat ik ze tijdens mijn werk voor de voeten liep, ben ik een paar keer opgepakt. Dan kreeg ik de wind van de commandant van voren. Nou, na een paar keer hoefde het voor mij niet meer." Na de capitulatie kon hij wraak nemen op de overheer sers. „Ik kreeg de opdracht om de Duitse commandant naar De Cocks- dorp te brengen. Nou toen ik heb ik hem wel even de waarheid gezegd." Na de oorlog kon De Grave in de Ei erland geen geschikte grond vinden. Samen met collega Cor Veeger kon hij land van Staatsbosbeheer huren aan Grensweg in de Dennen, de toenmalige scheidingslijn tussen staatsgrond en particulier terrein. „Te gen de verwachting in is dat toch goed uitgepakt", aldus De Grave, die het erg naar zijn zin had in het huisje dat verscholen ligt in de Dennen. Betrokkenheid Zijn kennis van de bollenteelt kwam goed van pas bij de ruilverkaveling in de zestiger jaren op het grootste deelvan Texel. Als lid van de ruilver kavelingscommissie was hij nauw be trokken bij de modernisering van de Texelse landbouw. De Grave werd ten onrechte ooit verweten dat hij mis bruik van die positie had gemaakt. „Na de watersnoodramp in 1953 werd langs de dijk een onderhouds- weg van beton aangelegd. „Er was materiaal voldoende voor nóg een ki lometer. De ongelijke Grensweg, waar ook nog een hinderlijke bocht inzat, moest nodig worden recht ge trokken." Zodoende kreeg juist com missielid De Grave een verharde betonweg langs zijn bedrijf. Tijdens de ruilverkaveling werden 48 boerderijen gebouwd. De felste te genstander van de modernisering was de eerste die dankbaar een nieu we boerderij accepteerde. Niettemin konden veel agrariërs door schaalver groting zelf de zaak niet meer finan cieren. Als bestuurslid van de Boerenleenbank, wat hij zo'n zeven tien jaar was, kwam hij vaak met de ze problematiek in aanraking. Gemeenteraad Aan de vergadertafel in het gemeen tehuis kwam zijn politieke interesse tot uiting. Elf jaar zat hij namens de KVP in het gemeentebestuur. „Daar door kom je met veel mensen in con tact en raak je betrokken bij veel zaken. Wat de één niet weet, weet de ander wel. Maar ook toen was er altijd herrie." Toen De Grave werd ge polst voor het wethouderschap, be dankte hij. „Het zou teveel tijd van mij in beslag nemen en ten koste gaan van mijn bedrijf. Ik ben toen gestopt met de politiek." In jagerskringen staat De Grave hoog aangeschreven. Zijn jachtloopbaan Het sculptuur waarop De Grave in karakteristie ke japhthouding met zijn hond staat afgebeeld. begon op jonge leeftijd. „Mijn vader verbouwde op zijn boerderij gerst, dat door kraaien meer dan eens werd opgevreten. „Overdag fourageerden de vogels op de Schorren en 's nachts trokken ze naar de destijds uitgestrekte duindoornvelden bij De Cocksdorp. Onderweg streken ze neer op de akkers in Eierland en ver oorzaakten veel schade." De toenmalige burgemeester zag de ernst van de situatie in, zodat Fran cois de Grave al op zijn veertiende de eerste jachtakte op zak had. „Op voorwaarde dat ik uitsluitend kraaien zou schieten." Totaal zouden nog 69 aktes - elk jaar een nieuw exemplaar - volgen. Alleen in de oorlogsjaren mocht er van de bezetters, die de wapens in beslag hadden genomen, niet worden gejaagd. De gevolgen van dat jachtverbod bleven niet uit. Door een ongeremde vermenigvuldi ging van konijnen krioelde het in de jaren na de Tweede Wereldoorlog van het wild in de duinen. „Je kon ze haast met de knuppel doodslaan", herinnert de grijze jager zich nog. Omdat de konijnen schade toebrach ten aan het duingebied moedigde SBB de jacht aan. De Grave: „Ze smeekten je bijna om op jacht te gaan." Jachtclub De Burg, waarvan hij lid was, schoot na de oorlog in één seizoen 120.000 exemplaren, een ongekend record. Fretten Hij maakte bij de jacht vaak gebruik van fretten. „Deze dieren moet je dresseren, anders komen ze niet bij je terug. De meeste jagers hebben hun fretten echter niet goed afge richt. Daarom ontsnapt er nog wel eens eentje." Frettenjacht werkt als volgt: de kleine roofdiertjes worden bij de ingang van een konijnenhol los gelaten, zoeken het konijn op en drij ven het naar buiten. De jager posteert zich bij de uitgang van het hol en probeert met een welgemikt schot de vluchtende konijnen te vel len. Ik had een repeterend geweer, waarmee je vijf maal achtereen kon schieten. Op een keer vuurde ik vier keer raak. Maar er kwamen nog twee stuks naar buiten, waarvan er één te gen mijn been botste. Ik schrok me wild en schoot mis." Een seizoenmedewerker met kunst zinnig talent heeft De Grave eens vergezeld tijdens de frettenjacht. De jongen maakte van het tafereel een aandoenlijk standbeeldje en verraste er zijn oude werkgever mee. Het pronkstuk siert nog steeds het dres soir van De Grave. Medelijden met konijnen, fazanten of eenden die in al die jaren door zijn toedoen het loodje hebben gelegd, heeft hij nooit gehad. „Het is schadelijk wild, dat veel na righeid op de landerijen kan veroorza ken." Bij een lage wildstand, waarvan Franpois de Grave heeft zijn jachtgeweer aan de wilgen gehangen. nu sprake is, hoeft niet zo intensief te worden gejaagd vindt hij. Onherbergzaam Het jachtgebied, waarin De Grave ac tief was strekte zich uit over pakweg zeventig hectare. In dat gebied wer den tijdens drijfjachten dikwijls grote afstanden over onherbergzaam terrein afgelegd. Vaak trekken jagers er op uit tijdens stormachtig weer, zodat het luidruchtige geknal verloren gaat in de wind en de konijnen niet al gauw op de vlucht slaan. „Reken maar dat je na zo'n zware dag lekker sliep", aldus De Grave. Tot twee jaar geleden stond de fanatieke schutter zijn mannetje tijdens de jachtpartijen. Zijn terrein behoorde eens toe aan baron Van Tuijl tot Serooskerke, die er graag houtsnippen wilde schieten. „Het zijn echter trekvogels die de éne dag neerstrijken en de volgende dag hun tocht vervolgen. Die paar keer dat Van Tuijl naar Texel kwam, bleek zijn favoriete wildsoort nét te zijn gevlogen." Van Tuijl hield het na enkele vruchteloze pogingen voor ge zien en gunde het jachtrecht aan de Texelaars. Rusthuis Francois de Grave, inmiddels weduw naar, woont sinds een paar jaar in verzorgingstehuis St. Jan en heeft het er goed naar zijn zin. Zijn wapen collecties heeft hij de deur uitgedaan. Kennelijk is dat de vogels niet ont gaan. „Zo'n twintig mussen strijken elke dag neer op mijn balkonnetje. Ze zijn gek op de stukjes brood die ik ze voer." Vanuit zijn kamertje heeft hij uitzicht op de westkant van Den Burg. „Waar nu die huizen staan, liep ik vroeger de tulpen te keuren." Voor het eerst in lange tijd kon De Koog weer beschikken over John Eelman en Cees van Beek, die terug keerden na slepende blessures. Te vens hadden Tony de Jonge en Dennis Saai zich tijdens de oefen campagne in de winterstop voldoen de bewezen om aan de selectie van trainer Lieuwma te worden toege voegd. Hierdoor stond in De Koog een heel ander team op de grasmat, dat het in de tweede helft van de competitie mocht opnemen tegen het twee plaatsen lager geklasseer de DWOW. Ondanks dat De Koog te voorzichtig begon, kreeg het al vanaf het begin van de wedstrijd het veldoverwicht, De tafeltennissers van Tetak hebben een druk weekend achter de rus. Er werden twee competitiewedstrijden gespeeld, beiden in Heerhugowaard. Tegen het sterke Puinhoop United verloor Tetak met 8-2. De uitslag doet vermoeden dat het een gemak kelijke overwinning was, maar vijf van de tien partijen vergden drie ga mes, met telkens kleine verschillen. Lieuwe van der Veen zorgde voor de twee punten. Hij won één enkelspel en samen met Caecilia Strous het dubbelspel. Laatstgenoemde zag, evenmin als Cees van Houten, geen kans een partij in winst om te zetten. 's Middags stond de wedstrijd tegen DOV op het programma. Tetak had i vlot een voorsprong van 3-1, maar toen begon de vermoeidheid mee te spelen. Bij de stand van 5-4 voor Teteak moest de laatste partij de beslising brengen. Van Houten speelde hierin heel sterk en wist, ondanks het verlies van de eerste 9ame, de partij winnend af te slui ten: 6-4 voor Tetak. Van der Veen was voor iedereen te sterk en won alle partijen. Caecilia Strous kwam ook eenmaal tot winst. De volgende thuiswedstrijd is zater dag 15 februari, aanvang 14.30 uur. maar wist dit niet in doelrijpe kansen om te zetten. DWOW toonde in die beginfase wel de volledige inzet, waardoor De Koog na vijftien minu ten tegen een achterstand van 0-1 aankeek. Op het middenveld profi teerde een speler van DWOW van de te afwachtende houding van enkele spelers van De Koog en speelde de linksbuiten aan. Deze liet op zijn beurt de invallende keeper Theo Bon ne kansloos. Na deze tegenvaller stroopten ook de Koogers de mouwen op en trokken ten strijde. Via een snelle combinatie verscheen Peter Brons in een moeili- ke hoek alleen voor de keeper, maar zag zijn lob tegen de paal belanden. Ook een kopbal van aanvoerder Barry Betsema teisterde het houtwerk. Te gen het einde van de eerste helft leek de verdiende gelijkmaker einde lijk te komen. De doorgebroken Barry Betsema werd in het strafschopge bied op een te ruwe wijze tot stop pen gebracht en mocht het vervolgens vanaf de elf meter-stip proberen. Helaas voor De Koog koos de keeper van DWOW de goede hoek en gingen de beide ploegen met een achterstand van 0-1 voor De Koog de rust in. Het begin van de tweede helft toon de hetzelfde beeld als het laatste half uur van de eerste helft. Diverse goe de kansen voor De Koog, van onder andere Cees van Beek, Jason Mar tens en Wally van Beek, maar geen van allen waren ze in staat de kan sen ook te verzilveren. De bezoekers bleken resoluter te zijn in het verzil veren van kansen. Na een half uur in de tweede helft profiteerden ze van het slechte verdedigen van de defen sie van De Koog en zorgden voor een stand van 0-2. In het resterende kwartier schakelde De Koog over op „Engels voetbal", maar dit leverde geen reële scoringskansen meer op. Waarschijnlijk beheersen de Engelsen dit speltype toch beter. Snorfiets. Bij een woning aan de Dageraad in 't Horntje is vorige week een niet afgesloten snorfiets gesto len. Deze werd later bij de veerhaven terug gevonden. Drankrijders. Op diverse plaatsen op het eiland hield de politie zaterdag alcoholcontroles. Zes automobilisten moesten blazen, maar geen van hen had teveel aan Bacchus geofferd. „Jongeren zijn tegenwoordig zelfstandiger, ze ondernemen veel. Voeg daarbij de vergrijzing van de bevolking en de commerciële moge lijkheden die jongeren worden gebo den om zich te vermaken en het is duidelijk dat het jeugdwerk enigszins is uitgerangeerd." Aldus de mening van Texels jeugdwerker Andries Hu berts. Maar hij heeft wel een toe komstvisie. „We moeten de boer op, de jongeren opzoeken." Huberts is al ruim tien jaar jeugdwer ker op Texel. „Ik keek laatst in de hit top tien en ik kende niet één plaat. Dan ben je dus een ouwe lui aan het worden." Hoewel hij nog steeds ple zier heeft in zijn werk, vindt hij het tijd naar iets anders om te kijken. Hij wil echter wel iets achterlaten dat hij kan overdragen aan een eventuele opvolger. Opbouwwerk In november vorig jaar werd in Dron- ten een congres gehouden over jeugdwerk op het platteland. Huberts heeft daar ideeën opgedaan die hij op Texel wil toepassen. „Van een jeugdwerker wordt veel verwacht: dat hij organisator en animator is, schoonmaker, reparateur, diplomaat, Als het aan b en w ligt, komt er geen verlichting voor het kunstwerk op de Groeneplaats. Wel zal het pla veisel eromheen worden aangepast. Het college wil niet dat het houten blok uit de hal van het raadhuis wordt verwijderd. Het keramiek dat het gemeentelijk personeel heeft ge geven ter gelegenheid van de herope ning, moet ook in de hal blijven, maar mag wel op verschillende plaat sen worden tentoongesteld. Het zou bijvoorbeeld in de nieuwe vitrinekast kunnen, die zal worden aangeschaft. Daarin kunnen wisselende ten toonstellingen worden gehouden. Texel kent volgens de jeugdwerker geen echte randgroepjongeren. „Er zijn een paar jongeren met proble men, maar het is niet de moeite daar een heel netwerk van contactperso nen voor op te zetten. Ja, in de zo mer komen er duizenden jongeren naar het eiland, maar die hebben geen zin in agogisch gezeur tijdens hun vakantie." Niet zonder Jezelf overbodig maken is eigenlijk een hoofddoel van het jeugd- en jon gerenwerk, vindt Huberts. „Maar er blijft heus wel een taak over. Texel kan echt niet zonder jeugdwerker. Hij moet alleen niet in d'Ouwe Ulo blij ven zitten, want dan leg je geen con tacten." Het bestuur van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk is vorige week op de hoogte gebracht van Huberts toe komstvisie. „Er is besloten dat we ons een half jaartje op de materie be zinnen. In augustus start een specia le cursus voor opbouwwerkers. Als wordt besloten dat we op deze koers gaan varen, ga ik daarheen. Maar ik ben me nu al aan het oriënteren." Aquarium. Het glas van het aquari um in het raadhuis staat enigszins bol. Directeur gemeentewerken Piet Plug heeft de opdracht gekregen er met spoed naar te kijken, voordat zich een watersnoodramp voordoet. Ijsvrij. De gemeente blijkt in een ver verleden ooit eens lid te zijn ge worden van een vereniging die bij ijs gang het Noordholland kanaal open wil houden. Waarschijnlijk is dat ge beurd omdat in die tijd nog veel goe deren per schip naar het eiland werden vervoerd. Tijden zijn veran derd en daarom heeft het college van b en w besloten het lidmaatschap op te zeggen. Diefstal. Een meisje uit De Waal deed aangifte van diefstal van haar fiets, die ze maandagochtend in de fietsenstalling bij scholengemeen schap De Hogeberg had gezet. De fiets stond niet op slot. Andries Huberts...een nieuwe toekomstvisie op jeugd- en jongerenwerk. IFoto Archief Texelse Courant) psycholoog, congiërge.... noem maar op. Maar zo werkt het natuurlijk niet." Huberts wil af van het systeem waarbij de jeugdwerker op zijn honk blijft afwachten wie er binnenkomt. „Ik wil de deur uit, jongeren opzoe ken op plaatsen waar ze rondhangen. Dan kun je proberen te ontdekken of ze misschien samen iets willen doen en zo ja dat begeleiden. Je loopt het risico dat ze zeggen: „sodemieter op", maar je kunt ook positieve reac ties krijgen." Tieneravonden Deze toekomstvisie zal geen invloed hebben op de huidige activiteiten als de buitenschoolse opvang en de tie neravonden. „Dat deel van het jeugd werk hobbelt wel door, daarvoor is ook nog wel anima Maar het wis selt. Laatst hadden we 25 man bin nen voor een disco, terwijl er misschien wel 500 jongeren in Den Burg zijn. Waar die dan blijven? Som migen mogen of durven niet, dat is een nasleep van de slechte naam die het oude 't Asiel had", vertelt Huberts. Wie wil komende zomer een maand lang kinderen uit Berlijn te gast heb ben? Het betreft jongens en meisjes van 7 tot 12 jaar die geen normaal gezinsleven kennen. Onder hen be vindt zich voor het eerst ook jeugd die aan de Oostduitse kant van de Muur woonde en tevens een aantal Poolse vluchtelingetjes. Het verzoek is afkomstig van de or ganisatie „Pax Christi", die zich al sinds de bouw van de Muur speciale aandacht heeft voor de Berlijnse jeugd. Tegenwoordig zoekt Pax Christi ook vakantieadressen voor kinderen uit andere Oosteuropese landen. In Nederland komen jaarlijks zo'n 1200 kinderen uitwaaien, waar van ongeveer 120 in de regio Alk maar, waar ook Texel toe behoort. Uit ervaring weet de organisatie dat de kinderen het eiland de mooiste bestemming vinden. „Texel is een wonder-eiland voor kinderen die er even uit moeten", zegt coördinatrice Tineke Tuk uit Alkmaar opgetogen. „Ze kunnen er heerlijk spelen in een vrije omgeving. Een onbezorgde tijd in een gewoon gezin geeft de kinde ren weer nieuwe energie." Bijna alle kinderen zijn afkomstig uit probleem gezinnen, met zieke, gescheiden of verslaafde ouders. Meestal hebben ze nauwelijks speelgelegenheid. De Oostduitse kinderen die nu voor het eerst op vakantie gaan, zijn in het westen tussen wal en schip be land. De Poolse kinderen, die overi gens goed Duits spreken, zijn voor de val van de Muur met hun ouders naar het westen gevlucht. Ze zijn on dergebracht in een voormalig kinder tehuis; de gezinnen leven daar in ziekenhuis-achtige zalen. „Ik weet ze ker dat zij de vakantie heel hard no dig hebben", aldus Tineke Tuk. Om zoveel mogelijk kinderen op Texel onder te brengen, is een uitbreiding van het aantal gastgezinnen nodig. Belangstellenden worden verzocht zo spoedig mogelijk contact op te ne men met Pax Christi Kinderhulp Alk maar. Contactpersonen zijn Theo en Liesbeth Koops, tel. 02260-17658, en Jaap en Tineke Tuk, tel. 072-624733. De kinderen komen in de periode 29 juni tot 1 augustus.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5