Cjrom "^wartrjexeh in het hart Barendregt neemt kritiek plan-Stappeland serieus V\/@IBicht helft minder winkelruimte Vuurwerkshow in haven voor sterren-huwelijk Tussen hemel en aarde.... Nieuwe reddingboot goed te water B en w; „Overname Teso ongewenst" Tien maanden cel voor ex-directeur bouwfirma Jarino sw Oprichting stichting tegen overname Teso-aandelen? Raad pleit voor eigen beleid ammoniak-richtlijn s* Deuce steekt 40 mille in verbetering tennispark Gaat fietspad Paal 9 door? w TC3: nieuwe exploitanten Cinema goed van start Eerste lepelaar nu al op Texel Oplichter leurt met goedkope sigaretten VVD-kamerlid Blaauw houdt spreekbeurt LATE NIGHT HOUSE PARTY van dj JOOST OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10657 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los /1,30 De omstreden plannen voor uitbreiding van het winkel- en hore- cabestand in De Koog worden door de gemeente wellicht her zien. Het college heeft kritiek die van verschillende kanten is geuit op de voorgenomen invulling van het tussengebied ter har te genomen en sluit gefaseerde bouw niet langer uit. Tijdens de hoorzitting woensdagavond zullen b en w het nieuwe standpunt bekendmaken. Vooruitlopend hierop reageerden belanghebben den sceptisch op de uitlatingen van projectontwikkelaar Ed Momberg, die dinsdagavond in restaurant Calluna zijn uit gangspunten toelichtte. Heet hangijzer bij de invulling van het tussengebied is de 2500 vierkante meter grond die de gemeente wil re serveren voor uitbreiding van horeca detailhandel. Bezwaarmakers zijn n mening dat daarvoor geen draag- racht is. Onlangs is zelfs vastgesteld dat in de Dorpsstraat ongeveer 3500 m2 bouwterrein beschikbaar is. On- ernemers uit De Koog vrezen nu dat un bestaande zaken worden bena- eeld door de verplaatsing van het inkelcentrum. De aanwezigheid van etailhandel in het huidige centrum, eeft momenteel een gunstig effect op de horecagelegenheden. „Aan de ezetting van de terrasjes is goed te merken of de winkels open of geslo ten zijn", aldus Frits Langeveld. De ondernemer verklaarde dat hij uit re gelmatige contacten met makelaars opmaakte dat vanuit het bedrijfsleven nauwelijks animo bestaat om zich in De Koog te vestigen. markt" in De Koog inmiddels een op tie genomen op ca. 900 m2. „Als het plan van Rab en Momberg het haalt, wil ik de eerste zijn." De mid denstander voert nog een aantal re den aan voor het verplaatsen van zijn bedrijf naar een ruimere lokatie aan de Nikadel. „In de Dorpsstraat zijn we gewoon uit ons jasje gegroeid. Bovendien geeft de aanvoer van le vensmiddelen via de Parnassiastraat problemen." Ook door gebrek aan parkeerruimte voor klanten geeft Gie- les de voorkeur aan het tussenge bied. Ed Momberg heeft al een bestem ming op het oog voor de vrijkomen- Lees verder pagina 5 Twijfels over de levensvatbaarheid van nieuwe bedrijven in het tussen gebied werden door Momberg echter i aangevochten. „Of een middenstan der het redt of niet, hangt groten deels af van de ondernemer zelf. Is het een kleine zelfstandige, of maakt het bedrijf deel uit van een winkelke ten." Momberg, die namens R M j Projectontwikkeling BV het woord voerde, vond echter ook dat 2500 m2 extra verkoopvloeroppervlak te veel van het goede is. De projectont wikkelaar verklaarde dat van ondernemerszijde wel concrete be langstelling bestaat voor een winkel centrum annex restaurant ter grootte van 1200 m2. Supermarkt Om de concurrentie voor té zijn heeft Ton Gieles van supermarkt „Meer- Televisie-presentatrice Mieke La- mers is vandaag op Texel in het huwelijk getreden. Mieke Lamers, onder meer bekend van Avro's Servicesalon, en bruidegom Peter Strating, directeur van het suc cesvolle reclamebureau Strating Promotion uit Amsterdam, gaven elkaar vanmiddag het ja-woord in het raadhuis van Den Burg. In de RK kerk beloofden zij elkaar we derom eeuwig trouw. Dat ge beurde tijdens een bijzondere mis, waarin het Texels Christelijk Mannenkoor het kersverse echt paar toezong. Het feest werd op spectaculaire wijze voortgezet in de haven van Oudeschild en wordt vanavond afgerond met een knallende vuurwerkshow, die om 20.00 uur begint. Het belooft een spektakelstuk te worden, want de organisatie heeft de Ne derlandse vuurwerkfabrikant Sky light gestrikt om de show te verzorgen. De pijlen en don derslagen worden afgestoken vanaf twee schepen in de haven. Bijzonder is dat het feestpro gramma een bijna honderd pro cent Texels tintje heeft. Onder anderen verlenen de boerenkapel, het Paracentrum, Tessel Air, bak kerij Ofrein (taart) en hotel De Lindeboom (bruidssuite) hun me dewerking. Ook de havenmeester en de vissersvloot zetten hun beste beentje voor; de vissers legden vrijwillig hun schepen een stukje opzij om plaats te maken voor de driemaster „Elisabet" waarop de bruiloft wordt gevierd. Alle medewerkenden zijn welkom op de receptie aan boord van het schip. Omdat het bruidspaar geen gasten (zelfs geen familie) van elders heeft uitgenodigd, is het een bijna geheel Texelse aan gelegenheid. Organisator Tom Maas van Stratings sales promo- tionbureau is onder indruk van alle medewerking. „De mythe dat eilandbewoners niet toegankelijk zijn voor mensen van buitenaf is in elk geval niet waar gebleken", aldus Maas. „Iedereen heeft ge weldig meegeholpen. Sommigen zijn al weken met de voorberei ding bezig, fantastisch." Het bruidspaar wilde met het huwe lijk niet in het middelpunt der be langstelling staan; een trouwerij in hun woonplaats Hilversum zou ongetwijfeld veel nieuwsgierigen trekken. Op uitnodiging van Stra tings goede vriend Ruud Kalu- sche uit 't Horntje viel de keuze op Texel. I De nieuwe Texelse reddingboot Beursplein 5" zal op donderdag 23 april in het gebouw van de effecten beurs in Amsterdam officieel worden overgedragen. Het schip is inmiddels vaarklaar. Gistermiddag in Volendam 9ing het snelle vaartuig voor het eerst te water. Vanaf de werf werd de reddingboot met een oplegger ver plaatst en vervolgens met een kraan op het water gehesen. De nBeursplein 5" doorstond de tewater- lating glansrijk. Vandaag houden de technici van de Volendammer scheepswerf Habbeke een technische proefvaart op het IJsselmeer. Morgen testen specialisten van de redding- Maatschappij hoe het schip in de praktijk bevalt. Over veertien dagen is de toekomstige bemanning aan de beurt. Schipper Jaap Groen en zijn manschappen krijgen de eerste trai ning bij Marken. Gehoopt wordt dat het ruim tien meter lange schip voor de officiële overdracht al naar het KNRM-station De Cocksdorp komt, zodat nog meer kan worden ge oefend. Het zal wel wennen zijn voor de bemanning, want de „Beursplein 5" gaat met zijn topsnelheid van 60 km/uur liefst viermaal zo snel dan de (nog maar vijf jaar oude) „Siegfried Egmundis". De reddingboot, met een motorvermogen van tweemaal 385 pk, wordt niet voortgestuwd met schroeven, maar vaart op jets. Daar naast is de nieuwe aanwinst voorzien van veel meer electronische snufjes, zoals een daglichtradar, electronische zeekaart en satelliet-navigatie. Naar verwachting zal het reddingboothuis, dat door de reddingsploeg in eigen beheer is verbouwd, ruim op tijd klaar zijn voor de nieuwe boot. foment: de nieuwe reddingboot Beursplein 5" is, nog in de takels hangend, te water ge- IFoto Paul Kikken) Teso moet alles doen om te voorko men dat het bedrijf in overkantse handen valt. Dat zei wethouder Ba rendregt dinsdagavond in de raads vergadering. Volgens Barendregt is de dreiging van overname door mid del van verwerving van méér dan de helft van de aandelen nog steeds niet afgewend. Eventuele overname door busonder neming NZH, zoals gesuggereerd door raadslid Bakker (Groen Links), werd door de wethouder van de hand gewezen. Bakker: „De NZH is een van de meest enthousiaste ver wervers van aandelen. Moet je dat eigenlijk wel tegenwerken, gezien de wens van het college om het perso nenvervoer de status van openbaar vervoer te geven?" Barendregt vond dit een linke gedachte: „Teso is geen gewoon bedrijf, maar een verlengstuk van de Texelse samenleving. Als de NZH de bootdienst overneemt, zal de invloed van Texel op de veerverbin- ding afnemen. Je kunt er dan op re kenen dat het Texels tarief zal verdwijnen." De wethouder stelde daarom voor te onderzoeken of de openbaar-vervoerstatus op een ande re wijze kan worden bereikt. Bakker stribbelde nog tegen: „Mis schien kan de gemeente nastreven om 50 procent van de aandelen te verwerven. Als dan de NZH de ande re helft in handen heeft, is het doel bereikt: openbaar vervoer èn Texelse invloed." De raadsleden Van der Kooi (PvdA) en Eelman-van der Kooi (VVD) betuigden hun steun aan de wethouder. Van der Kooi waarschuw de dat niet de NZH, maar een in vesteerder in Heerhugowaard het grote gevaar schijnt te zijn. De tijd stond even stil toen woensdagmorgen de torenspits van de Hervormde kerk van zijn voetstuk werd gelicht. (Foto Gerard Timmerrr De torenspits van de Hervormde kerk in De Cocksdorp zweefde woensdagmorgen even tussen hemel en aarde. Het fenomeen had echter niets te maken met bovenaardse za ken: de vermolmde spits werd na 150 jaar trouwe dienst door een te lescoopkraan van Meyert Boon let terlijk aan de kant gezet. Vooral een dikke laag vogelmest bleek funest voor het hout van de toren. Het hoogstandje, dat probleemloos verliep, werd door een grote menigte vanaf de grond gadegeslagen. Het betekende het begin van een ingrij pende restauratie van de kerk die ge zichtsbepalend is voor De Cocksdorp. Het kerkje, dat op de monumenten lijst staat, is deels eigendom van de voogdij en deels in gemeentelijk be zit. De restauratiekosten worden voor het grootste deel gesubsidieerd. Zelf draagt de voogdij ƒ70.000,- bij, een bedrag dat onder meer door een ver loting is bijeengebracht. De komende maanden zal in de werkplaats van de firma Daalder in De Cocksdorp de spits (ook wel lantaarn genoemd) exact worden nagebouwd. Het kruis en het haantje, die meer dan ander halve eeuw weer en wind trotseer den, zullen door schilder Graaf uit De Cocksdorp worden opgeknapt. De 64-jarige A.H.Notebomer, voor malig directeur van bouwbedrijf Jari no uit Roden, is giste ren door de rechtbank van Groningen veroor deeld tot vijftien maanden gevange nisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk en een boete van ƒ20.000,-. De eis was een straf van twee jaar, een boete van ƒ75.000,- en terugbeta ling van ƒ234.000,- die de directeur verkreeg via privé onroerend goed verkopen. Notebomer werd voor de rechter ge daagd wegens foutieve opgaven voor de omzetbelasting, waardoor de fis cus voor ongeveer 2,8 miljoen is be nadeeld. Ook vier medewerkers van de directeur, waaronder zijn boekhou der, werden aangeklaagd door officier van justitie E. Gottschal. Twee van deze verdachten werden vrijgespro ken, één zaak werd aangehouden voor nader onderzoek en één zaak werd ingetrokken. Texel heeft geen enkele binding meer met Jarino BV. Maar het concern bestaat uit een ondoorzichtig net werk van vennootschappen, waarvan enkele nog wel op het eiland actief zijn. En verschillende Texelse bedrij- Het uurwerk gaat voor een restaura tiebeurt naar een bedrijf aan de over kant. Behalve de spits krijgt ook de rest van de kerk een broodnodige op knapbeurt. Kerkvoogd Piet Bolier: „De vier staanders, waarop het klok- kehuis rustte, worden vervangen. Ook het voegwerk wordt onder handen genomen en enkele van de gebogen kerkramen worden vernieuwd. Boven dien krijgt het houtwerk een nieuw verfje. De totale restauratie zal drie tot vier maanden in beslag nemen." De werkzaamheden worden uitge voerd door de firma Daalder uit De Cocksdorp. Het herstel- en restaura tieplan is gemaakt door architecten bureau De Haan uit Den Oever, dat in het verleden al talloze restauraties van kerken begeleidde „Dit is een zogenaamde Waterstaatskerk, die ooit is gebouwd door ingenieurs van Rijkswaterstaat." Lex Anema, van archtitectenbureau Visser, begeleidt de renovatie namens De Haan. Woensdagmorgen keek de architect even vreemd op toen de bel in de zo juist gelande torenspits plotsklaps be gon te luiden. Een omstander kon de verleiding niet weerstaan de klepel een ferme slinger te geven. Februari is nog niet eens op de helft, of de eerste lepelaar is al gesignaleerd. Woensdag werd de vogel aan de kant van een sloot aan de Mokweg werd gezien door de aldaar woonachtige Dick Drijver. Vorig jaar ontdekte Drijver de eerste lepelaar pas twee we ken later, overigens op precies dezelfde plaats. Wellicht betreft het dezelfde vogel. Na een trek tocht vanaf hun overwinterings- gebied aan de Middellandse Zee strijken de sierlijke vogels op Texel neer om te broeden en hun jongen groot te brengen. Nor maal laten de eerste exemplaren zich zien zodra de winter voorbij is, meestal niet eerder dan eind februari. Ditmaal is dus sprake van een bijzonder vroege voor jaarsbode. Meerdere horeca-ondememers zijn de afgelopen maand telefonisch bena derd door een man, die hen 25.000 sigaretten te koop aanbood voor ƒ1,25 per pakje. Volgens de politie betreft het een oplichter en geadvi seerd wordt dan ook niet op het aan bod in te gaan. Wie dat wel doet, is trouwens strafbaar, omdat de prijs ver onder de wettelijke minimumprijs ligt. De onbekende man, die met een Brabants of Limburgs accent spreekt, vraagt de ondernemers vooraf een bedrag te storten, waarna de sigaret ten later kunnen worden opgehaald. Er worden echter minder sigaretten geleverd dan afgesproken. IM-ADVERTENTIE ven hebben nog uitstaande nota's bij deze BV's. Daarnaast is o.a. Motel Texel in De Koog privébezit van Note bomer. Geruchten over een spoedige verkoop van dit bedrijf worden ont kend door beheerder P. Keijser. „Het staat al wel een tijd te koop, maar dat is geen nieuws. Natuurlijk zijn we op de hoogte van de geruchten, maar mij is niet bekend dat er schot in de zaak zit." Keijser is niet bang dat de veroordeling van Notebomer een bedreiging vormt voor de overige BV's waar hij bij is betrokken. „Wij maken ons niet ongerust." Op maandag 2 maart komt het VVD-kamerlid Jan Dirk Blaauw naar Texel voor een spreekbeurt. Blaauw is onder andere voorzitter van de vaste kamercommissie van defensie. Blaauw spreekt om 20.00 uur in Ho tel Rebecca te De Waal over Oost Europa. Ongetwijfeld zal hij ingaan op de situatie in Georgië, dat zich niet heeft aangesloten bij de unie van de overige ex-Sovjetstaten. Maar de problematiek rond de luchtmachtoe feningen op de Vliehors zullen ook de nodige aandacht krijgen. Blaauw is tevens specialist op gebied van po litiezaken en verkeer en waterstaat. HET NOTARISKANTOOR Is dinsdag 18 februari de gehele dag GESLOTEN Vrijdagavond met veel House muziek en geen XTC Zaterdag IEDERE ZATERDAG „LIVE -MUZIEK „SHEERS" met de voor Texelaars bekende Dick Remeling. Covers van de jaren '60 en '70. toegang gratis

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1