„Kijken of eigen beleid gemeente mogelijk is" Kwestie „verzuringsgevoelige" gebieden: Verontwaardiging over optreden afd. milieu van 15 en 16 februari Kerkdiensten zondag 16 februari Kunstwerk in zee wekt weerstand Raad geeft Jozefschool niet meer dan 747.000,- Hondepoepzakjes Drankrijder Rondvraag raad: „Nieuwbouw VVV in Stappeland?" Dr. Simon Schoon spreekt in Oosterenih0l Ki SBB staat grond fietspad niet af Te lang open TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 FEBRUARI 19 VP Kan de gemeente Texel eigen regels hanteren, zodat uitbreiding van vee houderijen toch mogelijk is als zij in de buurt van „verzuringsgevoelige" gebieden liggen? Dat is de vraag waarop wethouder Dirk Terpstra de komende tijd een antwoord moet vinden. Verscheidene raadsleden ver weten Terpstra dinsdag tijdens de raadsvergadering dat hij de eventue le ruimte in de wet niet benut. Terpstra vond de beschuldigingen onterecht; hij had van de agrarische organisaties met wie hij nauw over leg voert, zelfs complimenten gekre gen over de aanpak van het probleem. Meerdere veehouders zijn inmiddels door de nieuwe richtlijn „Ammoniak en veehouderij" in moeilijkheden ge raakt. Bekend is de kwestie van Piet van Leeuwen van „Fak fak", die zijn stierenmesterij niet mocht uitbreiden omdat zijn bedrijf te dicht bij een „verzuringsgevoelig" gebied ligt. Ten minste vijftien boerenbedrijven op het eiland zouden worden bedreigd. In de raadsleden Erna Eelman (VVD), Kees Hin (CDA) en Gerbrand Poster (Texels Belang) hadden de boeren dinsdagavond hun voornaamste pleit bezorgers. Poster had in het blad „Boerderij" gelezen dat de Noordlim burgse gemeente Horst al eigen re gels hanteert. Volgens het artikel houdt Horst de gemeentegrenzen open voor varkenshouderijen van bui tenaf en mogen bestaande mesterijen er nieuwe stallen bijbouwen. Ook beperkingen Desgevraagd blijken de verschillen met Texel minder groot dan het arti kel doet vermoeden. Volgens woord voerder Toine Heuijerjans van de afdeling milieu van de gemeente Horst zijn daar soortgelijke beperkin gen van toepassing. Een Limburgse veehouder, wiens bedrijf dichtbij een verzuringsgevoelig gebied ligt, kan niet zonder meer uitbreiden. Net als op Texel moet de betreffende boer zorgen dat de ammoniakuitstoot van zijn veestapel niet hoger is dan 30 mol. De Limburgers hanteren een truc: de totale ammoniakuitstoot in het over- schotgebied (de regio Oost-Brabant - Noord-Limburg) mag niet toenemen. Een bedrijf van elders uit de regio mag zich gerust in Horst vestigen, maar moet wel maatregelen treffen om de uitstoot te beperken, zoals spoelsystemen bij varkens en ventila- tieplafonds. Belachelijk Kees Hin trok een vergelijking met de gemeente Ede, die een met Texel ver gelijkbare oppervlakte heeft (10.000 ha). Ede telt 1600 veebedrijven met 100.000 runderen, 320.000 varkens en 3 miljoen stuks pluimvee, een ge middelde van 300 dieren per ha. De Texelse veestapel is volgens Hin wel 90 procent kleiner. „Toch wordt hier dezelfde hinderwet toegepast. Ik heb daar maar één woord voor: belache lijk." Volgens hem zullen, als de richt lijnen strak worden toegepast, op Texel 24 bedrijven het slachtoffer worden. Hin had geen goed woord over voor het optreden van de ambtenaren van de afdeling milieu. Hij noemde het „ontoelaatbaar" dat agrariërs eerst te horen kregen dat zij niet mogen uit breiden of zelfs hun bedrijf moeten saneren, terwijl er nu naar oplossin gen wordt gezocht. „De gemeente had eerst moeten inventariseren en vervolgens een weloverwogen beslis sing nemen. Nu werden mensen on- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur dhr. M. Kuiper. Uitzending via De Lichtboei. De Waal: 9.30 uur dienst in De Koog. De Koog: 9.30 uur ds. J. Kok. Den Hoorn: 11.00 uur ds. J. Kok. Oosterend: 9.30 uur ds. H. Fibbe. Heilig Avondmaal. Oudeschild: 11.00 uur dhr. M. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 uur ds. H. Fib be. Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 uur kandidaat T. Schoemaker uit Arnhem. 19.00 uur kandidaat T. Schoemaker. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 uur ds. G.J. van Kamp uit Heiloo. 19.00 uur ds. G.J. van Kamp. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur Geja Laan. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 uur ds. R. Meeuwsen uit Den Helder. Uitzending via Radio Texel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur, dames koor. Uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 uur, Gospeltrain, kinder- nevendienst, crèche. De Koog: zo. 9.30 uur. Oudeschild: za. 19.30 uur. Sint Jan: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur: Openbare lezing: „Hoe past u in de koninkrijksregeling." 11.20 uur: Wachttorenstudie: „Vrees Jehovah en verheerlijk Zijn heilige naam." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Boukje Dijkstra, tel. 18832. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. 'Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat. nodig de stuipen op het lijf gejaagd." Wethouder Terpstra nam het voor zijn ambtenaren op. „De verwijten zijn niet terecht, want wij waren gecon fronteerd met een kaart van het mini sterie, waaruit bleek dat het niet anders kon." Hersenspoeling Erna Eelman vond dat het college de ernst onderschat. Zij riep op tot een onderzoek naar de ammoniak-uitstoot op Texel. Met de onderzoeksresulta ten in de hand kan de zaak eventueel tot aan de Raad van State toe wor- Wethouder Terpstra: ....complimenten.... den gespeeld. „De mensen zijn ge hersenspoeld door beelden van spuitende boeren op televisie. We moeten aantonen dat het hier anders is." Zij verzocht tevens de inmiddels „beruchte" kaart van het ministerie, waarop de verzuringsgevoelige delen zijn aangegeven, in overleg met alle betrokkenen bij te stellen. Overigens is dit in de gemeente Horst ook ge beurd; de definitieve kaart werd daar door de gemeenteraad vastgesteld. Geen beloftes Terpstra stelde dat hij er alles aan wil doen om de Texele boerenbedrijven op een goede manier te laten voort bestaan. „Maar we moeten ons wel aan de wet houden. We willen nie mand blijmaken met een dode mus, door bijvoorbeeld een uitbreiding toe te staan die vervolgens moet worden teruggedraaid. Ik kan niet beloven dat er geen bedrijven zijn die niet in de problemen raken. In overleg proberen we een tussenweg te vinden, die ac ceptabel is voor zowel de boeren als de hogere overheden." De drie genoemde raadsleden dron gen nogmaals aan op méér creativi teit bij het zoeken naar oplossingen, binnen de grenzen van de wet. Vol gens Hin kunnen gemeenten van de ammoniakrichtlijn afwijken, mits goed onderbouwd. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zou volgens hem alternatieven aandragen. Wet houder Terpstra antwoordde „gemoti veerd te zijn alle ruimte te benutten". Het plan van de stichting Cargo om tien kilometer ten westen van Texel een stalen hoogspanningsmast, dicht„gemetseld" met 20.000 bro den, in zee te laten zakken, stuitte in de gemeenteraad op weerstand. Jaap Vlaming (Groen Links) noemde het plan „waanzin" en vroeg zich af waar kunst ophoudt. Hij verzocht het college van b en w bezwaar te ma ken. Blijkens een publicatie in een landelijk dagblad kunnen bezwaar schriften tot en met 11 maart wor den ingediend bij de directie Noordzee (ministerie van Verkeer en Waterstaat) in Rijswijk. De construc tie, die door de stichting „Nationaal Geschenk" wordt genoemd, zal na een maand weer worden geborgen. Wethouder Krijnen-Baijs zei niet van het plan op de hoogte te zijn. Vrijdag 14 februari De Texelse biljartkampioenschap pen worden vanaf 14.00 uur her vat in hotel De Lindeboom. Om 19.30 uur beginnen de finales libre. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Robin Hood en om 21.30 uur Doe Hollywood. In de kantine van de Texelse Boys houden de Texelse wielerve reniging en Ran tweewielers om 20.00 uur een avond over het op de juiste wijze onderhouden van race-, toer- en ATB-fietsen. Dr. Simon Loos geeft in de Gere formeerde Kerk van Oosterend om 20.00 uur een lezing over het boek „De Weg van Jezus". Het gaat over de relatie tussen de joden en het christendom. Stichting Delphi houdt vanaf 20.00 uur in -de Witte Burcht een avond over astrologie. Ans Vol gers praat over de zin en de on zin van astrologie. Ze legt uit hoe een horoscoop moet worden ge maakt en hoe de verschillende aspecten ervan moeten worden uitgelegd. Entree 7 7,50, dona teurs betalen 7 5,-. Zaterdag 15 februari De Texelse biljartkampioenschap pen zijn vanaf 14.00 uur in hotel De Lindeboom. Vanaf 19.30 uur zijn de finales libre en begint het driebanden. In het snookercen trum van De Lindeboom is te vens het „runner up kampioenschap". Van 14.00 tot 21.00 uur wordt in de dorpskelder van De Koog een hob bymarkt gehouden. In Cinema Texel draait om 14.30 uur Fievel in het Wilde Westen, om 19.00 uur Robin Hood en om 21.30 uur Doe Hollywood. KTF heeft haar winteruitvoering in de Burgemeester De Koning hal. Deze begint om 20.,00 uur. Entree 72,50 (inclusief koffie). In Café de Kuip beginnen om 20.00 uur de Texelse Dartkampi oenschappen. Zondag 16 februari De laatste boscross van Atletiek vereniging Texel is om 11.00 uur aan de Monnickenweg. Tussen 13.00 en 14.00 uur start vanaf het Turfveld een wandel tocht van Het Gouden Boltje. Om 14.00 uur beginnen de fina les van de Texelse biljartkampi oenschappen in De Lindeboom. De hobbymarkt in de dorpskelder van De Koog is van 14.00 tot 17.00 uur. In Cinema Texel is om 14.30 uur de film Fievel in het Wilde Wes ten, om 19.00 uur Robin Hood en om 21.30 uur Doe Hollywood. Cabaret Klunder en Co treedt vanaf 20.30 uur op in Klif 12 te Den Hoorn, entree 715,-. Maandag 17 februari De overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties vergadert om 13.30 uur in het gebouwtje bij de doopsgezinde kerk van Den Burg. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid houdt om 19.30 uur een openba re vergadering in het raadhuis. Om 20.00 uur spreekt Dhr. L. Evers uit Amstelveen voor het Leerhuis in het zaaltje naast de Doopsgezinde kerk. Hij houdt een inleiding over „Birkat Hamazzon", de dankzegging over het eten. In het Eierlandse Huis komen om 19.45 uur de plattelandsvrouwen afdeling De Cocksdorp/Eierland bijeen. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Doe Hollywood. Dinsdag 18 februari In het sportcentrum aan 't Stap- peland in De Koog begint om 14.00 uur een tennistoernooi voor 50 plussers. Om 19.30 uur begint in het raad huis een openbare vergadering van de commissie voor welzijns beleid De afdeling dialect van de Histo rische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe Ulo. Doe Hollywood draait om 20.30 uur in Cinema Texel. Hoogwater Oudeschild Vr. 14 Za. 15 Zo. 16 Ma. 17 Di. 18 Wo. 19 02.25 en 15.00u. 04.50 en 17.17 u. 06.15 en 18.40u. 07.15 en 19.40u 08.40 en 20.34 u. 09.35 en 21.46 u, Do. 20 10.15 en 22.25 u. Vr. 21 10.54 en 22.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 16 fe bruari op om 7.53 u. en gaat onder om 17.53 u. 18 februari volle maan; 19 fe bruari springtij. De Jozefschool kan een krediet van 747.000,- van de gemeente tege moet zien. Dat is te weinig, want de school uit Den Burg had 7170.000,- gevraagd om het gat in de begroting voor de verbouwing te dekken. Een raadsmeerderheid vond dat het schoolbestuur bewust een risico heeft genomen en wenste nu niet voor de gevolgen op te draaien. Al leen de CDA-fractie sputterde tegen. Sommige raadsleden gebruikten kras se taal, omdat ze ontstemd waren over de handelswijze van de school. Gré Zegers (PvdA) ging het verst. „Lachwekkend. Het schoolbestuur heeft een trucendoos met cijfers opengegooid. Ik vind het onbegrijpe lijk dat het bestuur doorgaat met een ingrijpende verbouwing, hoewel men wist dat er onvoldoende financiën beschikbaar waren." Wethouder Tine Krijnen wilde niet zo ver gaan: „Ik beschouw het niet als trucjes, maar een kat in het nauw die rare spron gen maakt. Alles wordt geprobeerd om een oplossing te vinden. Helaas is het ei van Columbus niet gevon den." CDA-woordvoerder Kees Hin vond dat het principe „gelijke monniken, gelijke kappen" moest worden toege past. Hij wees erop dat de gemeen teraad vorig jaar een fors krediet verstrekte aan de Thijsseschool om de helpende hand te bieden bij een verbouwing. Gelein Jansen (eveneens CDA) zei dat de Jozefschool bij gelij ke behandeling recht zou hebben op een krediet van 780.000,-. De wet houder toonde met ander cijfermate riaal aan dat deze vlieger niet opging. Volgens haar hoeft de school echter niet te wanhopen. Er staat nu im mers een mooi schoolgebouw en het begrotingstekort is voorgeschoten door een RK onderwijsbureau waar aan de Jozefschool is gelieerd. De opening van het vernieuwde school gebouw wordt op korte termijn ver wacht. Zakjes om de uitwerpselen van hon den in stoppen zouden in de Texelse winkels verkrijgbaar moeten zijn. Raadslid Peter Bakker (Groen Links) vindt dat de gemeente dat moet sti muleren. Wethouder Terpstra beloof de contact op te nemen met de ondernemersverenigingen. Gerard van der Kooi (PvdA) meende het ei van Columbus te hebben gevonden: hij stelde voor om de hondepoepzakjes met de aanslagbiljetten voor de hon denbelasting mee te sturen.... Een 48-jarige automobilist uit Twisk zat maandagmiddag met 270 ug./i. achter het stuur. Bij controle bleek hij al eerder te zijn veroordeeld wegens rijden onder invloed. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Raadslid Gerbrand Poster wil het nieuwe hoofdkantoor van de VW in het tussengebied op het Stappeland in De Koog projecteren. De Texels Belang-man lanceerde dit voorstel dinsdag in de rondvraag van de raadsvergadering. Wethouder Terpstra raadde het ten sterkste af: „Als we dit idee omarmen, kunnen we weer helemaal overnieuw begin nen." Volgens de wethouder is de financië le bijdrage van de provincie geba seerd op de lokatie aan de Emmalaan. Terpstra: „Jaren hebben we gezegd dat Den Burg de aange wezen plaats is. Nu het plan eindelijk financieel rond lijkt, moeten we niet andere lokaties gaan verzinnen." Erna Eelman (VVD) reageerde verbaasd op Posters voorstel. „Ik sta perplex. Poster als pleitbezorger van de VVV?", zei ze schamper, doelend op het feit dat Poster tegen de nieuw bouw heeft gestemd. Poster had een verklaring: „Als het nieuwe kantoor er toch moet komen, dan maar liever in De Koog." Slachtplaats In dezelfde rondvraag zei wethouder Terpstra op een vraag van CDA- raadslid Koolhof dat de nieuwe slachtplaats mogelijk op het in dustrieterrein in Oudeschild wordt ge vestigd. Slachter Aad van Heerwaarden overweegt zijn voorkeur voor nieuwbouw aan de Maricoweg op te geven, omdat de procedure voor bouwen in Oudeschild waar schijnlijk sneller is. Noodcamping Cor Kuip wilde weten of de nood- camping nog op de riolering zal wor den aangesloten. Volgens Terpstra wordt daaraan gewerkt. Voor welke oplos sing wordt gekozen, hangt af van de beschikbare financiën. Als het aan Gerard van der Kooi (PvdA) ligt, wordt de kerstboomver branding afgeschaft. Hij ziet meer in nuttig hergebruik, bijvoorbeeld in de duinen als zeewering. Burgemeester Schipper vond het geen goed idee. „De jeugd spant zich in om zoveel mogelijk bomen te verzamelen en be leeft, onder toezicht van de brand weer, plezier aan de brandweer", zo brak hij een lans voor de Texelse jeugd. Toch beloofde Schipper om eens te kijken welke andere mogelijk heden er zijn. Barendregt Zowel Van der Kooi als CDA- woordvoerder Gelein Jansen wilde meer duidelijkheid over uitlatingen van wethouder Barendregt in de Texelse Courant. Barendregt reageer de onlangs op kritiek van Teso- directeur Hoogerheide. Jansen vond dat de wethouder niet via de krant behoorde te communiceren. Van der Kooi wilde weten of de wethouder namens het hele college had gespro ken. Burgemeester Schipper nam het voor zijn wethouder op. „Hij heeft gesproken in de geest van het colle- Vanavond zal dr. Simon Schoon oiij^ 20.00 uur een lezing over de Joods Christelijke dialoog houden in het !ma Gereformeerd Kerkelijk Centrum inl de Peperstraat in Oosterend. Voor diegenen die enigszins met hepr landelijk kerkelijk nieuws vertrouwd] zijn, is Simon Schoon een bekende] jnit naam. Hij heeft zich zijn leven lang: Lln ingezet voor het gesprek tussen Jol den en Christenen en heeft daarbij altijd het belang van bewustwordii voor Christenen van hun Joodse ad W tergrond benadrukt. Hij was lange t werkzaam in de Christelijke kibboets Jj| Nes-Ammin in Israël en daarna in M derland namens de GereformeerdeDe kerken voor het werk van Kerk en'^We raël. gui Dr. Schoon was een van de oprich aar ters en voorzitter van het OJEC, he: ger landelijk overlegorgaan van Joden e lee Christenen. In die functie verschea'ziei hij ook regelmatig voor radio en tv. stic Sinds september '91 is hij predikanieer in Gouda. In zijn lezing wil hij het leg hebben over zijn nieuwe boek: „De 0m weg van Jezus", waarin hij het be jboi lang van het Jood-zijn van Jezus b] nadrukt voor Christenen, en zich afvraagt wat het nieuwe is dat Jez^p^ op de wereld heeft gebracht. Daarnaast is er alle ruimte om in discussie ook op actuele vragen in f gaan, zoals het Joods-Palestijnse Voc conflict. Vooral voor „Leerhuis- yvill gangers" belooft het een interessarfiou te avond te worden. pen eva van 128 De gemeente heeft grote moeilijkhefjjd den om de benodigde grond voor to fietspad naar paal 9 te verwerven. De grootste grondeigenaar, Staats bosbeheer, lijkt niet van plan de »-• (duin(grond te verkopen. Aldus deel! de wethouder Barendregt dinsdag- ],on avond mee in de raadsvergadering.! e* en w beraden zich momenteel op P een reactie. De houding van Staats^ bosbeheer lokte teleurgestelde reac] ties uit van de raadsleden Jansen (CDA) en Eelman-van der Kooi (VVD). „Realiseert SBB zich verkeersonveilig deze weg mevrouw Eelman. Bakker (Groen p Links) informeerde naar eventuele a^V' dere maatregelen om de veiligheid!, verbeteren, indien SBB halsstarrig rln blijft. Volgens Barendregt is daar nft c niet over nagedacht. Bovendien is J fietspad ook een toeristische voorzf ning. an Jansen ar Kooi Ult' zich wel hel ag is?", aldti Cor De die jfijd Een 42-jarige caféhouder uit De Ko:(je heeft een bekeuring gekregen omc:(|an zijn zaak om 03.15 uur nog was sen geopend. gim ge. Er was dan ook geen aanleidinJmii om hem tot de orde te roepen", 3'een dus Schipper. „Het is niet ongebru-jaat kelijk om college-standpunten op 'nlit deze wijze naar buiten te brengen, teur Dat hoeft niet via de raad, die oveToo gens wel het laatste woord heeft'

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2