M'lll'l H ■MM IIIM Stappeland BI College: route aanvliegen moet worden verlegd texelseUcourant Autogene training Bijzondere bijstand Meer controle op te hard rijden Toer-ln expositie Gemeentegeld voor humanistische les? Stop overname Teso Geen vuilnis tussen het oud papier! Ontwikkelingshulp door diaconieën Schelpen- en knutselmiddag Raam stukgeschoten Boerderijentocht VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 de supermarkt. „De ruimte kan goede diensten bewijzen als toe komstig dorpshuis." Desgevraagd verklaarde Frits Agter namens de dorpscommissie de ruimte onge schikt te vinden. „Het gebouw is te laag om er een gymnastiekzaal in te vestigen. Onze voorkeur gaat uit naar een dorpshuis dat tegen de RK- kerk wordt gebouwd." Angst Het nieuwe winkelcentrum in het tussengebied zal zijn opgebouwd uit een grote supermarkt met een restaurant en tal van kleinschalige winkels. Volgens Fred Winkel, die het project commercieel begeleidt, bestaat hiervoor voldoende animo. Wim Mets, vice-voorzitter van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO), meent echter dat die belang stelling door angst wordt ingegeven. „Ondernemers voelen zich genood zaakt mee te doen aan het nieuwe project." De belanghebbenden gaven dinsdagavond in Calluna te kennen liever wat meer appartementen te zien in het tussengebied. Winkel ver klaarde dat daarnaar inderdaad ruim vraag is. Ook de vijftig huizen voor permanente bewoning zullen volgens hem gretig aftrek vinden. Vandaag wordt bekend of de provincie daar voor de contingenten beschikbaar stelt. Bespreking In een gezamenlijke reactie trok TVO, samen met De Koog Promotion, de dorpscommissie van De Koog en Ra bobank Texel onlangs fel van leer te gen de voorgenomen uitbreiding van het winkel- en horecabestand in het gebied. Inmiddels heeft een gesprek plaatsgevonden tussen het college van b en w en vertegenwoordigers deze belangenorganisaties. Ook Ra- bobankdirecteur R. Veenstra was daarbij aanwezig. Wethouder Baren- dregt (ruimtelijke ordening) daarover: „Hoewel we de kritiek op het onder zoek naar de haalbaarheid serieus ne men, houden we onverminderd vast aan de doelstelling van de Knelpun tennota De Koog." Uitgangspunt van die nota is dat het BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Ed Momberg van R M projectontwikkeling BV gaf dinsdagavond in Calluna uitleg over de invulling van het Stappenland-gebied. IFoto Gerard Tirm terrein tussen het Beachpark en het oude De Koog wordt herschapen in een levendig gebied, dat aansluit op de Dorpsstraat. Financiën Invulling daarvan brengt wel de nodi ge kosten met zich mee. „Als eige naar van de grond is de gemeente er financieel bij gebaat dat de grond zo snel mogelijk wordt verkocht. Dat mag echter niet tot ontwrichting van de plaatselijke middenstand leiden." Barendregt is dan ook niet langer voorstander van een geforceerde af wikkeling, maar ziet het tussengebied liever in fases voltooid. „Bouwen naar behoefte." Dit betekent dat de gemeente vestigingsvoorwaarden zal stellen aan ondernemingen. „Het be drijf moet levensvatbaar zijn en het mag geen overlast bezorgen aan om wonenden." Onderzoek De rentabiliteit zal voor een groot deel afhangen van het te verwachten bestedingspatroon van de consu ment. Ook de gemeente is nu van mening dat de gegevens waarop men zich tot dusver baseerde, niet langer toereikend zijn. Barendregt hoopt dat een nieuw Distributie Planologisch Onderzoek (DPO), waarvoor door de ondernemers al werd gepleit, door gang zal vinden. De kosten (ƒ150.000,-) van het nieuwe onder zoek naar het uitgavepatroon op Texel, moeten echter deels worden betaald door de ondernemers zelf. Barendregt: „Die toezegging zal wat mij betreft voldoende aanleiding ge ven de hele problematiek in De Koog nog eens onder de loep te nemen." De wethouder doelt daarmee op de inrichting van de Dorpsstraat, die in de bestaande plannen niet is meege nomen. Momberg verklaarde in Callu na daaraan graag zijn medewerking te verlenen. „Het initiatief moet ech ter vanuit De Koog zelf komen." Hoewel b en w de gemeentegelden dit jaar een ander bestemming heb ben gegeven, betekent de handrei king van Barendregt wellicht een eerste aanzet tot een face-lift van het oude hart van De Koog. Het staat echter nog niet vast of de rest van het college dezelfde mening heeft als de wethouder. „De kwestie komt dinsdag tijdens de b en w- vergadering ter spraka" Als de com missie ROH zich na de hoorzitting woensdag achter visie van Baren dregt schaart, betekent dit voor pro jectontwikkelaars Rab en Momberg het sein hun plannen verder uit te werken. Er moet een einde komen aan de v; straaljageroverlast voor inwoners van De Cocksdorp. Dat kan door de aan vliegroute zo te verleggen dat deze hoofdzakelijk boven de Noordzee loopt. Dat is de strekking van een ar: brief die het college van b en w '2 heeft gestuurd aan de vaste kamer- 2 commissie voor defensie. In de Tweede Kamer werd gisteren een hoorzitting gehouden over militai re oefenterreinen in het algemeen. Volgens PvdA-kamerlid Joop van der Colofon Texelse Courant Uitgave: B.V. v/h Langeveld de Rooij Parkstraat 10, 1791 CA Den Burg Postbus 11, 1790 AA Den Burg Telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111 Directie: Henk van Wijk Rozendijk 26, 1791 PE Den Burg Telefoon 02220-14881 Redactie: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, 1791 DP Den Burg, telefoon 15472. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, 1791 NP De Koog, telefoon 17266. Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 15639. Gerard Timmerman, Schoorwal 11, 1791 HM Den Burg, telefoon 14687. De redactie is uitsluitend verantwoorde lijk voor de redactionele inhoud, dus niet voor de advertenties. Oplage: 7000 exemplaren. Verschijning/verspreiding: Elke dinsdag en vrijdag met week endbijlage TC3 vrijwel huis aan huis op Texel. Daarnaast 1600 postabonnees op het vasteland. Texel heeft 4785 afgifte- punten, waarvan 4650 abonnees, dek king 97%, niet meegerekend gemiddeld 200 los verkochte exemplaren. Abonnementsprijs: '46,20 per half jaar, inclusief 6% btw. Studentenabonnement: 50% korting voor niet op Texel wonende studenten na het overleggen van een schoolverkla- hng/studentenkaart. Uiterste inlevertijd advertenties: Voor de krant van dinsdag: maandag voor 10.00 uur. Voor de krant van vrij dag: woensdag voor 17.00 uur. Van deze 'ijden kan alleen worden afgeweken in zeer dringende gevallen, zoals overlijden sadvertenties. Tarieven advertenties: Op aanvraag. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar ls: Henk van Wijk (14881) of Taeke van hngen (18542). Berg is niet specifiek gepraat over de Vliehors. „Maar wel over oefeningen in het Waddenzeegebied, waar dit terrein onder valt. Ik ben van mening dat deze oefeningen moeten vermin deren. Ja, de brief van Texel is bij ons bekend. B en w hebben gelijk, zo'n exces als onlangs mag nooit meer voorkomen." Het college laat in haar brief de waarschuwing doorklinken dat door de schadegevallen na de oefening met „real weapons" voor sommige Texelse bestuurders de maat zó vol is, dat men het bestaansrecht van de Vliehors ter discussie wil stellen. Op 16 maart wordt het „structuur schema militaire terreinen" opnieuw besproken in de Tweede Kamer. Autogene training is een manier om tot diepe ontspanning te komen. Niet alleen voor het lichaam, maar ook voor de geest. Volgende week start een cursus autogene training met als thema: gedachtenpatronen die onze ervaringen vormen. De opleiding, die begint op 25 fe bruari, bestaat uit zes avonden en één hele zaterdag die wordt besteed aan zelfhypnose. De overige data zijn 10, 17, 24, 31 maart en 7 april van 18.30 tot 20.25 uur en zaterdag 28 maart van 9.30 tot 17.00 uur. De cursus wordt gehouden in het thera peutisch centrum aan de War moesstraat, onder modehuis Moerbeek. Inlichtingen en opgave bij Maria van der Spek-Trap, maandag, woensdag en vrijdag tussen 11.30 en 13.15 uur telefoon 02230-16871. De gemeente moet nog meer be kendheid geven aan de mogelijkhe den om bijzondere bijstand te verstrekken. Aldus betoogde Jaap Vlaming (Groen Links) dinsdag in de gemeenteraad. Ook Gré Zegers (PvdA) verzocht de gemeente de be langen van financieel zwakkeren in de gaten te houden. Volgens Vlaming zou het recht op bijzondere bijstand vooral bij ouderen onder de aandacht moeten worden gebracht. Wethouder Tine Krijnen beloofde attent te blijven en stelde voor om de Stichting Wel zijn Ouderen Texel en/of de Anbo te benaderen om de informatie aan de ouderen te verzorgen. In twee jaar tijd zijn op Texel 631 on gevallen gebeurd. De meeste daarvan zijn veroorzaakt door te hard rijdende automobilisten. Het college van b en w wil daarom meer snelheidscontro les op het eiland. De politie heeft dan wel eigen meetapparatuur nodig. Daarvoor is subsidie aangevraagd bij de provincie. Rijksweg. Mogelijk kan de „onveili ge" rijksweg N9 tussen Alkmaar en Den Helder versneld worden aange past. De provincie wil in principe de reconstructie voorfinancieren. Dat blijkt uit de beantwoording door Ge deputeerde Staten van vragen van o.a. het Texelse VVD-statenlid Piet Zoon. Gemeenten en bedrijven in de regio zullen worden benaderd om mee te betalen. Of ook een beroep wordt gedaan op de gemeente Texel is nog niet bekend. Tennis. Op veler verzoek is het 55+-tennistoernooi, dat dinsdag van af 14.00 uur in de hal op het Stappe land wordt gehouden, nu ook toegankelijk voor tennissers van 50 jaar of ouder. Deurrooster. Een rooster dat voor de voordeur van de Kompasschool ligt, is in het weekend gestolen. De waarde bedraagt ƒ500,-. Obstakel. Een aannemer uit Den Burg plaatste maandagavond een on beveiligde en onverlichte transport band op de Brink. Deze stak boven de weg uit, waardoor gevaar bestond voor het verkeer. De politie vroeg de aannemer het obstakel te marker en, waarna de man er een waarschu wingslamp op aanbracht. Niozmolen. De kop van de Nio- zwindturbine wordt dinsdag gede monteerd en naar de overkant gebracht voor vervanging van de krui-inrichting. Tevens wordt de gon del geïsoleerd, zodat deze nog min der geluid zal doorlaten. Redoute. De werkgroep land- schapszorg heeft haar bezwaren te gen de reconstructie van de Redoute ingetrokken. De gemeente heeft na melijk gegarandeerd dat de natuur bij de aanpassing wordt ontzien. Geen Zonnehof. De plannen van Stichting de Zonnehof voor een va kantiecomplex voor dementerende bejaarden aan de rand van Den Burg gaat definitief niet door, wegens ge brek aan financierders. De gemeente heeft nog niet besloten wat er nu met de grond gaat gebeuren. Texelpop. Texelpop vindt op 20, 21 en 22 maart plaats in de Burge meester De Koninghal. Ander circus. Circus Bongo, dat reeds twee keer eerder in de zomer het eiland aandeed, heeft voor ko mend seizoen bedankt. De speelver- gunning gaat nu naar circus Renz Junior voor de periode 7 tot en met 16 augustus. De gemeentelijke adviescommissie Kunst- en Cultuurbeleid houdt ook in 1992 weer een thema-tentoonstel ling in het kader van de provinciale manifestatie Toer-ln Noordholland. Het thema voor deze tentoonstelling is: „Bloemen, tuinen, parken, buiten plaatsen". Bij dit thema wordt onder meer ge dacht aan de bloembollenteelt, de snijbloementeelt, diverse tuinen, bui tenplaatsen en landgoederen. De ten toonstelling vindt plaats van 10 tot en met 29 juli in de expositieruimte van het raadhuis. Deelname staat open voor iedereen die op eigen wij ze vorm kan geven aan het thema. Aanmelden kan schriftelijk of telefo nisch bij de secretaris van de advie scommissie voor Kunst- en Cultuurbeleid, mw. R. van Dijk, tele foon 62121, toestel 262. Aanmeldin gen dienen voor 1 maart binnen te zijn. Op de Texelse scholen wordt geen humanistisch vormings onderwijs (HVO) gegeven omdat er geen geld voor is. De scholen en de medezeg genschapsraden willen het echter wèl. B en W stellen daarom voor het budget voor vormings- en gods dienstonderwijs te verhogen zodat per openbare school één groep voor HVO in aanmerking komt. De HVO-docenten hebben allen een aantal jaren opleiding achter de rug en op basis daarvan komen zij in aanmerking voor een hogere vergoe dingsregeling dan de personen die de godsdienstlessen verzorgen. De ge meente trekt jaarlijks ƒ11.875,- uit voor vormings- en ontwikkelingswerk, maar dat is niet genoeg om de HVO- leerkrachten van te betalen. Omdat er echter wel veel behoefte aan deze lessen op de openbare scholen is, wil het college het budget met ƒ11.700,- verhogen, om in ieder geval één groep per school in de gelegenheid te stellen HVO te volgen. Nu is het wettelijk niet toegestaan om geld te „oormerken", dat wil zeg gen een bedrag beschikbaar te stel len voor een bepaald soort vormingsonderwijs. „Dat is echter helemaal niet de bedoeling van het voorstel", legt L. de Boer van de ge meentelijke afdeling onderwijs uit. „De scholen mogen zelf beslissen aan welk vormingsonderwijs ze het besteden." Het is nog de vraag of het voorstel wordt gevolgd door de raad. Verschil lende leden lieten zich tijdens com missievergaderingen negatief uit over het plan. Men was wel vóór HVO, maar vond het onzin daarvoor een hogere vergoeding te geven dan voor ander vormingsonderwijs. In de raadsvergadering van 11-2 j.l. werd door wethouder Barendregt o.a. bezorgdheid geuit over een mogelijke overname van TESO. (Dit thema speelde ook op de laatste jaarverga dering van de aandeelhouders). Ik heb er een aantal maanden over lo pen piekeren hoe we dit zouden kun nen voorkomen. Graag hoor ik reacties op het volgende idea Ik ga er daarbij van uit, dat we TESO in handen van de Tesselaars willen hou den - want de tarieven zijn helemaal in gevaar als het bedrijf door anderen wordt overgenomen, die er alleen maar op uit zijn zoveel mogelijk winst te maken. Het idee ziet er als volgt uit. We richten een stichting op van Tesselse aandeelhouders (ST.OVER.T.) die voor elk aandeel Teso dat ze heb ben een bepaald bedrag in een fonds storten. Vanuit dat fonds worden aandelen die te koop zijn opgekocht (vorige week werden er in de Texelse Courant nog twee aangeboden in de T.C.) voor de geldende marktwaarde (zeg 2500,- voor een aandeel van 25,- nu) en vervolgens voor dezelfde prijs doorgeschoven aan geïnteres seerde Tesselaars die hetzelfde doel nastreven. De stichting maakt dus geen winst, probeert alleen het aan delenbezit op Tessel in stand te hou den en zo mogelijk te vergroten, èn probeert Tesselse aandeelhouders er op die manier van te weerhouden hun aandelen naar de overkant te verkopen. Als ik voldoende positieve reacties krijg kunnen we een avond beleggen om een en ander concreet vorm te geven (tel. 13978). G. v.d. Kooi Rozendijk 19 Den Burg Zoals iedereen op Texel weet, haalt onze vereniging al jaren oud papier op, voornamelijk in en rond Den Burg. Het „nieuwe" vrachtwagentje is na een paar weken al een bekende ver schijning op de Texelse wegen. Dat busje wordt bemand door vrijwilligers en gebruikt om oud papier op te ha len bij bedrijven, instellingen en parti culieren. Ook is er, zeven dagen per week, een groot aantal personen die hun oud papier bij ons gebouw brengen. Voor alle mensen die ons papier toe leveren nog even een uitleg over wat De Hervormde diaconieën van Texel hebben geld ingezameld voor het weeshuis Ya Ya san Buhdi in Cirebon op Java, Indonesië. Java is het dichts bevolkte eiland van Indonesië. Het is rijk aan bossen en heeft plan tages voor thee, suikerriet en tabak. Het weeshuis in Cirebon is vijftien jaar geleden opgezet met hulp van de Nederlandse gemeenschap. Er wor den 45 kinderen gehuisvest. Het huis in echter te klein en er moet een stuk worden aangebouwd voor de opvang van meer weeskinderen. Het weeshuis heeft zelf een school opgericht voor gehandicapten en doofstomme kinderen. Er zijn 130 leerlingen en ook daar is uitbreiding dringend gewenst. De weeskinderen worden zoveel mogelijk ingeschakeld bij het dagelijkse werk. Woensdag 26 februari houdt het IVN bij de Lubertischool in De Koog een doe-middag voor kinderen in de leef tijd van 8 tot en met 12 jaar. De middag begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Na in de afgelopen drie jaar verschil lende excursies te hebben gehouden (onder andere strand, bos, sloten, re cycling en paddestoelen), wordt deze keer geknutseld met schelpen en an dere strandvondsten. Dus eerst op het strand zoeken en daarna binnen werken. Het belooft een kunstzinnige middag te worden. Vervoer vanuit verschillende dorpen is te regelen, de deelname is gratis. Wie mee wil doen, dient zich vóór 25 februari op te geven. Dat kan via de telefoon nummers 15397 (Hans), 17650 (Jan- ny) en 13582 (Pam). Twee 16-jarige jongens uit Den Burg hebben zondagmiddag met een lucht drukpistool een raam van het kruis- gebouw stukgeschoten. Een getuige tipte de politie, waarna het tweetal kon worden aangehouden. Het wa pen is in beslag genomen en de schade zal worden vergoed. wij wel en niet inzamelen. Kranten, tijdschriften en dergelijke zijn over het algemeen op papier ge drukt en daar zijn wij blij mee. Lege pakken van wasmiddelen, oude kar tonnen dozen, het doosje van uw vermicelli, het papieren labeltje aan uw theezakje en dergelijke, daarmee zijn wij heel gelukkig. Conserven zit ten soms in een papieren wikkel. Die wikkel kan bij het oud papier, het blikje niet. Papier wordt soms ge maakt van vodden, maar vodden ho ren niet in onze container thuis. Maandverband hebben wij liever niet in onze bakken, zeker niet wanneer het gebruikt is. Piepschuim zit vaak in de kartonnen doos van uw nieuwe stereo, maar is zeker niet van papier. Dat willen wij dus niet hebben. Siga retten zijn, aan de buitenkant, van papier vóór ze verbrand worden, maar leeg uw asbak niet in het oud papier. Dat geldt overigens ook voor sinasappelkistjes, neem ze weer mee! Melkpakken zitten vol met parafine, niet bij ons, dus! Waarschijnlijk begrijpt u de bood schap intussen. Het oud papier wordt bij ons gebouw verwerkt door men sen die onze club een warm hart toe dragen. Die zeker niet op uw vuilnis wachten. Papier en karton kunt u bij ons gebouw in de grote groene con tainers deponeren. Niet ernaast zet ten, even de trap op, papier in de container en klaar is Kees. Dat bespaart ons uren werk per week. Iedere zaterdag rijden wij een route door Den Burg. Die route wordt voor af aangekondigd in de Texelse Cou rant. Vóór tien uur het papier aan de weg. In een doosje, liever niet in een plastic zak. En het komt in orde. Tenslotte bedanken wij alle bedrijven en gezinnen die hun papier wèl net jes aanleveren (en dat zijn er honder den) voor hun hulp in de afgelopen jaren. Wij hopen dat u ons helpt op een nette manier nóg meer papier in te zamelen, want papier bij het ge wone afval kan tegenwoordig niet meer en u helpt onze club voort bestaan. Scouting Texel, Den Burg Na een onderbreking van een aantal jaren wordt woensdag weer een boerderijentocht gehouden. Er wordt begonnen op het bedrijf van de fam. A. van Zuilen, hoeve „Don Bosco". Hier worden de ligboxenstal, de jongveestal en de potstal bekeken. Speciale aandacht wordt gericht op de ventilatie in de jongveestal. Tevens bestaat de gelegenheid de witloftrekkerij van de gebroeders Boersen de bekijken. Belangstellen den worden om 10.00 uur bij Don Bosco verwacht. Als tweede bedrijf is in het ochtend programma het bedrijf van de familie RC. Hin en zoons aan de Spanger- weg opgenomen. Hier wordt een nieuwe melkstal met inrichting be zichtigd. Het laatste bedrijf dat voor het middageten wordt bekeken is dat van Jaap en Theo Hin aan de Nes- weg. Op dit bedrijf is een nieüwe jongvee/meststal gebouwd. De runde ren zitten deels op een roostervloer met ligboxen, terwijl een deel van de dieren stro als ligbed heeft. Na de middag wordt om twee uur aan de Hoornderweg begonnen op het bedrijf van de familie Kooiman. Hier is in 1991 een nieuwe lig boxenstal gebouwd. Ter afsluiting van de dag wordt het bedrijf van de ge broeders F. en R. van der Star aan de Schorrenweg in polder Het Noorden bezocht. Daar is een jongvee/mest stal te bezichtigen. Tevens zullen op nabij gelegen grasland de twee op Texel aanwezige zodebemesters wor den gedemonstreerd. Het Loonbedrijf H. en A. van der Star gaat werken met de Vredo-zodebemester, terwijl Loonbedrijf Martin Witte van de Nieuwlanderweg de Samix- zodebemester aan de belangstellen den toont. Pootaardappelteelt Belangstellenden kunnen zich opge ven voor een studiegroep pootaard appelteelt. De bedoeling van deze studiegroep is dat men tijdens drie bijeenkomsten informatie krijgt over: de bouw van de aardappel, grond en grondbewerking, pootgoedbehande- ling, bemesting, poten, potermaat en plantaantal. In het voorjaar wordt op de bedrijven van de deelnemers het voorkiemen bekeken. Tijdens het groeiseizoen worden vier veldbijeen- komsten gehouden. De bewaring van het pootgoed wordt voor het inschu- ren besproken. Ter afsluiting van deze studiegroepen wordt in de winter een slotbijeenkomst gehouden. Zoals be kend dient voor deze werkzaamheden aan de DLV te worden betaald. Dit bedraagt voor deze studiegroep 375,= per deelnemer. Belangstel lenden kunnen zich tot 20 februari aanmelden bij Jan Koolhof.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5