VERVOLG Wintertips Energiespreekuren voor energiebewuste Texelaars Energie-spreekuren georganiseerd door: nv Gasbedrijf Kop van Noord-Hollandde nv PEN Energiebedrijf Noord-Holland en de N.V. PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland ISü ~ÖrO fiBBÏ ®rin Energieweek Texel krijgt vervolg Zorgeloos met vakantie Gas Water Elektriciteit Lange vakantie „We waren toe aan een check van deskundigen." Vakantiecentrum De Krim is energiebewust Registratie Stroomauto's Computerprogramma Investeren I HOE ZUINIG WORDT UW NIEUWE WASMACHINE? HET ENERGIEBEDRIJF. ROYAAL MET ZUINIGE ADVIEZEN. PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 FEBRUARI W VR (ADVERTENTIE PAGINA) Energieweek Texel DEN BURG - De Energieweek Texel was een succes. Maar dat succes moet blijven. Daarom kunt u als energiebewuste Texelaar blijvend rekenen op de steun van de geza menlijke energiebedrijven. In navol ging van de Energieweek, starten de gezamenlijke energiebedrijven en initiatiefnemers met ener giespreekuren. Het eerste ener giespreekuur heeft plaats op woensdag 19 februari in het ge meentehuis van Texel. Mensen met vragen en opmerkingen over ener gie en energieverbruik kunnen kosteloos tussen 14.30 en 20.30 Tienduizenden Noord-Hollanders trekken één dezer dagen de deur achter zich dicht. Zij verruilen het vlakke Westfriese land voor het Al pengebied. De ski's worden onder gebonden en de sneeuwpret kan beginnen. Een zorgeloze vakantie. De meesten regelen alles perfect. Maar zorgen ze er ook voor dat de woning op een verantwoorde ma nier wordt achtergelaten? Het nv Gasbedrijf Kop van Noord-Holland, de NV PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland en de nv PEN ener giebedrijf Noord-Holland geven u enkele nuttige wintertips. Aan het eind van de winter kan het dikwijls nog fors vriezen. Het is be langrijk dat u de radiatoren iets open zet als er bevriezingsgevaar ont staat. Sluit de deur van de woonka mer achter u. Zorg er voor dat de pomp van de centrale verwarming blijft draaien. Stilstaand water be vriest sneller dan stromend water. Als u weggaat is het verstandig een buur of goede vriend te vragen het huis regelmatig te controleren. Deze kan 's avonds de gordijnen sluiten en checken of de woning niet te koud wordt. Stel uw kamerthermostaat zo in dat de temperatuur in uw woning op 10 graden blijft. Als uw woning mecha nisch wordt geventileerd, zet deze installatie, indien mogelijk, op de laagste stand. Het is belangrijk dat u voor uw ver trek de waterleiding aftapt als deze zich bevindt op een plaats waar be vriezing mogelijk is (bijvoorbeeld buitenkranen en onverwarmde, tochtige ruimten). Controleer regel- uur langskomen op het gemeente huis, of bellen, 62121. Ook is er de mogelijkheid om van gedachten te wisselen over de energieweek. Deskundigen van het Gasbedrijf Kop Noord-Holland, nv PEN energiebedrijf Noord-Holland en N.V. PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland zijn aanwezig om uw vragen te beantwoorden en u besparingsadviezen te geven. Te vens bestaat er de mogelijkheid u te laten voorlichten over energiebe heer in algemene zin. Er is veel ver schillend foldermateriaal aanwezig. Wij rekenen op uw komst! matig of de hoofdkraan voor de wa termeter en de stopkranen van vorstgevoelige leidingen goed func tioneren. Is dit niet het geval waar schuw dan uw waterleidingbedrijf (voor de hoofdkraan) of uw installa teur (voor de stopkranen). Bevriezen van CV- en drinkwaterleidingen is mogelijk als de kamerthermostaat te laag (beneden 15 graden) wordt ingesteld. Deze zuinigheid kan u veel overlast bezorgen. Naast de wateroverlast kan het ook onnodig kosten met zich meebrengen. Probeer zoveel mogelijk tocht te bannen uit die ruimten waarin zich watermeter, hoofdkraan en leidin gen bevinden. In geval van nood kan de u de meter, de hoofdkraan en de toevoerleiding inpakken. Na de vorstperiode moet u de noodverpak- king verwijderen en voor een goede definitieve oplossing zorgen. Uiter aard kan het waterleidingbedrijf u daarin adviseren. Bij veel oudere woningen (gebouwd voor 1970) be vindt de watermeter zich in de me- terput buiten de woning. Zorg ervoor dat het tussendeksel heel is en horizontaal op de oplegnokken is gelegd. Ook het bovendeksel moet heel zijn en de put goed afsluiten. Het waterleidingbedrijf kan tegen geringe kosten kapotte deksels voor u vervangen. Isolatiemateriaal in een goede meterput is beslist niet nodig en niet gewenst. Ook op het gebeid van elektriciteit kunt u voordat u vertrekt enkele voorzorgsmaatregelen nemen. Schemerlampen in huis kunnen automatisch aan- en uitgeschakeld worden. Door middel van een scha- kelklok kan op een tijdstip naar keu ze de lamp aan of uit gaan. Dit werkt ook preventief met betrek- WE HEBBEN HET ZELF IN DE HAND! king tot inbraak. Natuurlijk moet u er aan denken de boiler, de koelkast en de eventuele elektrische bijver warming uit te schakelen. Mensen die een televisie hebben met een zo genaamde 'stand-by' knop kunnen het toestel geheel uitzetten. Ten on rechte wordt vaak verondersteld dat de 'stand-by' knop geen stroom ver bruikt. Gaat u dus met vakantie is het niet nodig deze apparaten aan te laten staan. Dit onnodige stroom verbruik maakt uw vakantie alleen maar duurder. Als u langdurig met vakantie gaat en u de verwarming geheel uit wilt zetten, moet u de drinkwaterleiding afsluiten en aftappen. Zorg er voor dat de opstellingsruimten vorstvrij blijven. Er zit altijd nog wat water in de leidingen. Vergeet ook de andere toestellen niet, zoals de geiser de boiler en de CV-installatie. Lees hier voor eerst goed de voorschriften. Vindt u het wat lastig of zijn er an dere problemen met het gas en wa ter tijdens uw afwezigheid vraag dan de hulp van een erkend installa teur. Uiteraard zijn zowel het nv Gasbedrijf Kop van Noord-Holland, de NV PEN Waterleidingbedrijf Noord-Holland en de nv PEN ener giebedrijf Noord-Holland bereid u het een en ander te vertellen over dit onderwerp. Allen beschikken over handzame brochures vol tips voor de winter. De nv PEN energiebedrijf Noord-Holland heeft ook voor u uit gebreide informatie over energiezui nige lampen. Want: minder energie is beter voor het milieu en de porte monnee. DE KOOG - „Explosief groeien be tekent ook meer energie verbrui ken. Energieverbruik beperken is voor ons steeds een belangrijk aan dachtspunt geweest." Aan het woord is de heer A. van der Vliet, beheerder van het vakantie centrum De Krim in de Koog. Vanaf '86 volgde de ene verbouwing na de andere. Van een kampeerterrein van 10 hectare groeide het bedrijf uit naar een complex van circa 60 hectare, een bungalow- en kam peerterrein. In het hoogseizoen huisvest dit vakantiecentrum onge veer 5000 mensen. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF „In 1990 bouwden we het overdek te zwembad. We hebben toen sa men met de installateurs gekeken naar de mogelijkheden van warmte krachtkoppeling. Helaas was dat voor ons geen haalbare kaart. Als redelijk grote verbruiker is het voor ons belangrijk dat we op het ener gieverbruik letten. Niet alleen vanuit het oogpunt van de kosten, maar ook het milieu speelt daarin een gro te rol." Energiebeheer is dus een belangrijk onderwerp voor het vakantiecen trum. Nog voordat de energieweek in beeld kwam, werden bij „De Krim" consequent de meterstanden bijgehouden. Van der Vliet: Onderdeel van de werkzaamheden van ons Hoofd Technische Dienst de heer van Bo ven, is het bijhouden van het ener gieverbruik. Óp die manier hebben we een heel goed overzicht gekre gen van de spreiding van het ver bruik. Er vallen je meteen bepaalde zaken op. Toen het Energie adviesteam tijdens de energieweek bij ons op bezoek kwam was die re gistratie een goede informatiebron. Toch kwam uit het bezoek van No- vem wel het nodige naar voren. We waren toe aan een check van des kundigen. Zij kijken met andere ogen. Neem bijvoorbeeld onze re ceptie. De weersafhankelijke rege ling werkte niet. Hierdoor gaf de CV-ketel maar liefst 40 procent te veel warmte af. Deze betrekkelijk nieuwe ketel was nog niet opgeno men in het onderhoud. Daarom was het ons nog niet opgevallen." Het wagenpark van „De Krim" wordt stukje bij beetje vervangen. De bestelbusjes die op benzine ter rein rijden maken plaats voor stroomauto's. laars zetten op de pompen van hei zwembad. Die worden dan bijvoorbeeld 's nachts uitgeschakeld. Dit scheelt op jaarba sis zo'n 55 KWh. Dat is misschier op zich niet zó veel, maar alle kleins beetjes bij elkaar vormen toch eer grote." „De Krim" is nu bezig met het in stalleren van een computerprogram ma. Dit zogenaamde Energiebeheer en registratieprogramma (Erbis) een belangrijke leidraad om te I men tot een geïntegreerd ener gieplan. Van der Vliet: „Na invoering van d: computerprogramma wordt de in koop van energie gecontroleerd. De ze gegevens worden in relatie gebracht met de bezoekcijfers. Ne tuurlijk moet hiervoor binnen onzs organisatie tijd vrij gemaakt wor den. Ons Hoofd Technische Diens de heer van Boven heeft er daaron een taak bij gekregen: energiecoöi dinator." Vakantiecentrum De Krim is actie op het gebied van energiebehee Daar waar het mogelijk is, word energie bespaard. Toch zal er, om de toekomst nog meer energie ts besparen, flink in de buidel moeter worden getast. t „Investeren is noodzakelijk", aldu de enthousiaste Van der Vliet. W zitten te denken om het zwembad water opnieuw te gebruiken voo het spoelen van de toiletten. Daa' voor moet een apart circuit worde' gemaakt. Die investering is voor on op de lange termijn zeker interes sant. Wij betalen veel voor het w« ter, maar moeten ook veel betale' om het weer schoon te lozen. He optimaal gebruiken van water is du een goed plan. Verder zullen we df investeringen moeten bekijken. Wt staan er zeker positief tegenover.' Vakfotografie Nauta - Texel Wij willen in een kort tijdsbestek het huidige wagenpark vervangen door auto's die rijden op elektriciteit. Dat is een direkte bijdrage aan een schoner milieu. Wij vinden dat dit hoort bij de uitstraling van ons va kantiecentrum. Verder hebben we indien dat mogelijk was, in veel ver trekken 'oogjes' die controleren of er iemand aanwezig is. Is dit niet het geval schakelt het licht uit. In de toekomst willen wij ook tijdschake- Het zijn de kleine dingen die toché een redelijke besparing kunne:, opleveren. Niet alleen voor een bei drijf als „De Krim", maar ook voer de huishoudens. Verantwoord om gaan met energie door middel va: bijvoorbeeld spaarlampen of eer energiezuinige CV-ketel levert al eer behoorlijk bijdrage. Een bijdragfj voor een schoner milieu. Daar moa ten we allemaal wat voor ove hebben. k g Vakfotografie Nauta - Ts 5]

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 8