RIMLACH FILM Luisteren naar de buren iipii BEDRIJVIGHEID BERICHT UIT DE RUIMTE WEEKEND BEDRIJVIGHEID Studio Grabowski: „Vormgeven is méér dan alleen tekenen" Esprit aan de Binnenburg Petten-eilandjes weer opgeknapt Asielzoeksters willen breien Tien maanden Drie films in een week Nieuwe eigenaren bioscoop denken ook aan de jeugd Partycentrum Loodsmansduin in andere handen |gt VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 PAGINA 9 llllilllllllllllllllillliliiSf.llllilnillliiA filial lillik illilliiliHliH\lli.„;mi,.'Ji:)|||||)liiMII'lillittiii»iUI III li |l|l|l II i'^MI 11 I "i'llll I li l RADIO TEXEL FM 106.11 Miranda en Ralph Grabowski in hun zolderstudio bij de DTP<omputer. IFoto Frans Hopman) G Ruim een jaar zijn ze al actief op Texel, maar pas nu vinden Ralph en Miranda Crabowski uit Den Burg de tijd rijp om met hun bedrijfje naar buiten te treden. „Studio Grabowksi" is gespecialiseerd in grafische vormgeving, variërend van het bedenken en ontwerpen van visite kaartjes tot gevelreclame. Na het eerste jaar waarin het ondernemende echtpaar het moest hebben van „via via" contac ten, streven ze nu naar meer directe op drachten. De twee 27-jarige vormgevers leerden el kaar kennen in de schoolbanken van de grafische MTS in Amsterdam. Beiden stapten over naar de opleiding reproduc tietekenen (vormgeving en grafische technieken). „We wilden liever tekenen dan rekenen", luidt hun verklaring. Na dat ze apart van elkaar werkervaring op deden bij een uitgeverij en reclamestudio, richtten ze drie jaar gele den „Studio Grabowski" op. Eerste standplaats was Zuidscharwoude, alvo rens ze zich in december 1990 vestigden op Texel, het eiland waar Ralph was op- Het afgelopen jaar benutten ze om hun woning annex studio aan het Schilder end öp te knappen en om zich te oriënte ren op de Texelse afzetmarkt. Meteen al meldde zich de eerste klant voor het ont werpen van een nieuw logo en huisstijl en door dit eerste -succesvolle- contact kwam de bal aan het rollen. Verscheide ne eilandelijke bedrijven en organisaties maakten inmiddels van hun diensten ge- PROGRAMMA RADIO TEXEL bruik. Om extra inkomsten te verwerven, werkte Ralph Grabowski regelmatig free lance voor Amsterdamse reclamebu reaus. „Nu willen we ons meer op de thuismarkt concentreren. We kunnen de vaste wal nog niet wegcijferen. Op den duur wil ik me echter niet meer laten in huren, maar alle opdrachten via onze eigen studio verwerken", aldus Ralph Grabowski. Wat houdt grafische vormgeving in? „Vormgeven is méér dan alleen tekenen. Wij kunnen de klant van begin tot eind begeleiden. De eerste fase is het vormen van een idee, op basis van gesprekken, een bedrijfsbezoek en de eventuele be staande stijl. Stap twee is het schetsen, vervolgens presenteren we het ontwerp en stellen het net zolang bij tot de op drachtgever tevreden is. Tot slot kunnen wij de uitvoering ook gedeeltelijk zelf doen en begeleiden. Zo kunnen we een ontwerp bijvoorbeeld op onze computer kant en klaar aanleveren bij een zetterij, waarna een drukkerij voor de afwerking zorgt." Om het ontwerpen zoveel mogelijk in eigen hüis te kunnen doen, is de nodige (kostbare) apparatuur aangeschaft. Be langrijkste hulpmiddel is een DTP- computer (Desktop Publishing) annex la serprinter, waarop ontwerpen tot in de tails kunnen worden vormgegeven. Aan de Binnenburg, in. het voormalige CD-caffee pand, wordt eind maart een zaak met dames- en kinderkleding van het bekende merk Esprit geopend. De winkel is eigendom van Gerard Zoete lief uit De Koog. 11.00 u. Vlaswiek. Muziek en poëzie, presentatie en techniek Willem van Leersum. Deze week gedichten uit de bundel „Het Veerhuis" van Ida G. M. Cerhardt en Water" uit de bundel „Dank zij de dingen" van Rutger Kop land. Hierbij wordt bijpassende muziek gedraaid. dat verband. In welke richting men moet luisteren en op welke golflengte. SELECTIEF Voor wat betreft de richting heeft men 850 sterren uitgezocht die veel op de Zon lijken. Men neemt namelijk alge meen aan dat déar de kans het grootst is om er planeten aan te treffen die op de aarde lijken en dus eventueel bewoond door wezens zoals wij. De pakkans is daar zogezegd het grootst. Er is van tevoren natuurlijk geen voorkeurs-golflengte vast te stellen, dus luistert men op alle radiogolflengten. Dat zijn er nogal wat, dus worden heel speciale ontvangers gebouwd die een groot bereik aan golflengten razendsnel kunnen scannen: 15 miljoen in één se conde! Dat schiet lekker op nietwaar? Op een beeldscherm is dan in een oog opslag te zien of er op een bepaalde golf lengte een „verdacht" signaal bin nenkomt. Voor dit gerichte onderzoek aan die be paalde sterren worden de grootste radio telescopen ter wereld ingeschakeld. Voordat een eventueel „bericht" wereld kundig wordt gemaakt zal wel eerst een hele serie tests worden uitgevoerd om uit te vinden of het wel een echt buitenaards signaal is en geen storing of iets derge lijks. Jawel, het wordt een heel serieus wetenschappelijk onderzoek en geen spelletje. GLOBAAL Ook de wat kleinere radiotelescopen van het zogenaamde Deep Space Network van de NASA, die normaliter worden ge- Door Cees Ribbens Een jaar geleden werd in deze rubriek melding gemaakt van het project SETI. Voor het geval U dat niet hebt gelezen, of het inmiddels weer bent vergeten: SE TI staat voor Search for Extra Terrestrial Intelligence oftewel: speurtocht naar buitenaardse intelligente wezens. Al ja renlang (vanaf 1969) wordt met grote ra diotelescopen de hemel afgezocht naar signalen die niet van natuurlijke oor sprong zijn. Welnu, er is nieuws! Nee, men heeft tot nu toe nog^een stem men, of muziek, of zelfs maar bliepjes uit de ruimte ontvangen, maar de inspan ning wordt binnenkort aanzienlijk opge voerd en technisch verbetert. De zaak wordt groots aangepakt en dat kan, want de NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, heeft voor de komende jaren een flink bedrag aan geld beschik baar gesteld. Op 12 oktober a.s. gaat het allemaal be ginnen. Het is dan op de dag af vijfhon derd jaar geleden dat Columbus de nieuwe wereld ontdekte. Hoe gaat men bij zo'n onderzoek te werk? Er zijn twee belangrijke zaken in Net als verleden jaar krijgen de zg. „vo geleilandjes" in natuurgebied De Petten weer een opknapbeurt. Morgen (zater dag) zullen vrijwilligers, op initiatief van Natuurmonumenten en de Vogelwerk groep Texel, de handen uit de mouwen steken. Er worden geen nieuwe eilandjes aangelegd. De kleinste eilandjes zullen worden vergroot, anderen worden her steld. Afgelopen jaar is gebleken dat de eilandjes aantrekkingskracht uitoefenen op vogels, zoals de stern en bontbekple- vier, die er broeden. Veel handen maken meer werk, dus extra hulp is morgen wel kom. Wie wil meehelpen kan vanaf 9.00 uur terecht (laarzen meenemen). Infor matie: Hannes Milder, tel. 12944. De vrouwelijke asielzoeksters die zijn gehuisvest in Motel Texel in De Koog wil len graag borduren en breien. Zij heb ben echter geen materiaal en ook geen geld om dit aan te schaffen. Wie nog overtollige borduurspullen, breipennen of wol heeft en deze aan de vluchtelin gen wil afstaan, kan terecht aan de Boodtlaan 4 in De Koog. Nes, een sociaal bewogen boerin, over de leefbaarheid op de boerderij, het in casseringsvermogen dat nodig is bij de voortdurende veranderingen in de regel geving, en over toekomstperspectieven. 20.00 u. Einde DINSDAG 18.00 u. Bonte dinsdagavond. Verzoekplaten m.m.v. Marga Eelman, Gré Vlas, Mary Vos. Techniek: Magreet van Heerwaarden. 19.00 u. Einde WOENSDAG 18.00 u. Eigenwijs. Geestelijk kinderprogramma door Kathie Kok-. Het onderwerp van deze week: „Meedoen door zichzelf te geven." 18.30 u. Onder de toren. Geestelijke verzoek platen en bijdragen van de verschillen de Texelse pastores, m.m.v. Roelie Bak ker, Coby Schotanus, Fia de Ligt, Lia van Leersum en Nicolette Vink. 19.45 u. Gelezen verhalen. Door Aliëtte Fonds. Deze week een fragment uit het verhaal „Liefdesbrieven" uit de bundel „Het goud van Thomas Vargas" van Isabelle Al lende. Techniek op woensdagavond Wim van Leersum. 20.00 u. Einde. DONDERDAG 18.00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Techniek: Math van Beek. Minispecial deze week: Tammy Wynette en George Jones, een gouden duo dat dan ook drie albums heeft afgeleverd. Door privé-omstandigheden uit elkaar gegaan en goede solotoer, wat goed is gelukt. Vanavond vier nummers van dit duo. 19.00 u. 't Allegaartje. Presentatie: Anita Overgauw. Techniek: Max Kok. Deze week o.a. aandacht voor de verbouwin gen en openingsfeesten van de Jozef school en de Thijsseschool. 20.00 u. Einde. VRIJDAG 18.00 u. Elck wat wils. Verzoekplatenprogramma m.m.v. Wim en Corrie Witte, Rensje Halsema. Techniek: Hannie van der Vis. 19.30 u. Tot achten. Muziekspecial door Magreet van Heerwaarden. 20.00 u. Friday Night Fever! Muziek en verkiezing van de Texel Tip, de ToplO van de dansbare 21, de hamerplaat en de zwansplaat door Niels van Heer waarden. 22.00 u. Einde Voor en na de uitzendingen Radio 10 Gold. DONATEUR WORDEN? BEL 12199 of 13340!!! brui kt voor het radiocontact met de ruim tesondes, worden ingezet. Deze zullen zich niet richten op die speciale sterren maar ze zullen het ganse zwerk aftasten. Dat gaat natuurlijk minder nauwkeurig, men wil echter niet helemaal op één paard wedden. Het is per slot niet onmo gelijk dat er bewoonde planeten zijn bij andere dan de uitverkoren sterren. Het hele onderzoek zal vermoedelijk tien jaar in beslag nemen. Kunnen we nu binnenkort een buiten aardse TV-show verwachten? Dat zeker niet. Een normale TV-zender heeft een veel te klein vermogen om over kosmi sche afstanden te kunnen worden ont vangen. Men gokt meer op radarbakens en dergelijke, die weinig of geen infor matie overseinen, behalve dan dat ze er zijn en door slimme wezens gebouwd. De kans van slagen lijkt me overigens bij zonder klein, maar.... je weet maar nooit. En reken maar dat de kranten er dan bol van staan. Vanaf dit weekend zullen wekelijks drie verschillende films in onze Texelse bio scoop draaien! De nieuwe eigenaar van Cinema Texel is sinds kort familie Nieu- wenhuizen uit Voorschoten, waar ze ook de plaatselijke bioscoop exploite ren. Frits Nieuwenhuizen, de zoon, gaat voorlopig samen met Jan Brandenburg het Texelse theater runnen, terwijl zijn moeder de programmering zal doen en de contacten met de filmverhuurders onderhoudt, omdat ze datzelfde werk ook doet in Voorschoten. In een kort te lefoongesprek vertelde mevrouw Nieu wenhuizen dat ze wil proberen het aantal bezoekers op Texel omhoog te krijgen door voorlopig tot en met de zo merperiode een aanbod van drie films per week te vertonen: op vrijdag, zater dag en zondag twee verschillende voor stellingen -een vroege van 19.00 uur en een late om 21.30 uur- en één van die twee films voorts op maandag tot en met woensdag om 20.30 uur. En, en dat is wel een heel interessante ontwikke ling, op zaterdag-, zondag- en woens dagmiddag een kindermatinee! De eerste film die tijdens de middag voorstellingen wordt gedraaid is het grootste tekenfilmsucces van de laatste tijd: FIEVEL IN HET WILDE WESTEN. Een geheel Nederlands gesproken teken film uit de „fabriek" van Steven Spiel berg, de man die met het realiseren van zijn jeugddromen groot geld verdient, want wie kent er niet ET, Indiana Jones en Back to the Future. Drie jaar geleden toonde hij met An American Tail aan dat hij de concurrentie met de Disney's Stu dio's best aan kan. Deze Fievel is het ver volg hierop. Omdat er in New York geen eten meer is gaat Fievel Muiskewitz met zijn gezin zijn geluk in het wilde westen zoeken, maar helaas, het sterft er van de katten die zich gedragen als ruige cowboys en wilde indianen. Maar Fievel, sterk als Rambo, dapper als d'Artagnan en avon tuurlijk als Indiana Jones is de held van dit fantastisch getekende filmspektakel. Veel gejaag en geren, maar ook prachtige ontroerende momenten. Zaterdag-, zondag-, en woensdagmiddag om 14.30 uur. Entree f8,00, maar: 6 kaartjes halen=5 kaartjes betalen! ROBIN HOOD TERUG Kevin Costner is in de grote stad alweer in de nieuwe film van Oliver Stone JFK te bewonderen, een film over de moord op Kennedy. Maar hoewel hij drie weken ge leden al als onze Middeleeuwse held Ro bin Hood, Prince of Thieves op het Texelse doek te zien was, mag hij het nog even dunnetjes overdoen en wel in de vroege avond in het weekend. Misschien een leuke gelegenheid voor die jeugdi gen onder ons die deze film nog niet ge zien hebben. De entree is een tientje en voor een houder van CJP of Pas 65 zelfs nog goedkoper: f8,00. DOC HOLLYWOOD Het Genre van deze film wordt „moder ne dorpsidylle" genoemd. Wat we ons, zelf dorpelingen, daarbij voor moeten stellen zou niet zo moeilijk hoeven te zijn, zij het dan dat we ons zouden moe ten verplaatsen in Amerikaanse dorpelin gen. Want daar blijkt op het platteland de tijd altijd maar honderd jaar stil te blijven staan. Michael J.Fox is DOC HOLLYWOOD die in een anfieke Porsche op weg is naar Hollywood, een schitterende carrière als plastisch chirurg en een even zo glim mend appartement heeft en een hoeveel heid glinsterende dollars, maar bij een ongeluk strandt in een ot ander gehucht. De rechter aldaar veroordeelt hem tot een week werken in het plaatselijke zie kenhuisje. Een vredig maar romantisch verhaaltje kabbelt over het witte doek, de DOC behandelt alle boeren en boerin nen en hun boerenkinderen, leest rod dels voor aan de analfabetische dorpelingen, wandelt met zijn huisge noot het varken door de straten, gaat met de kippen op stok enwordt plotseling verliefd op ambulancebestuurster Lou. Daar is de idylle! Een recensente schreef: „wie vond dat Fox wat arro, irri en te mini was, zal nu beamen dat hij in deze lieve film zeer wel te pruimen is." Vrijdag, zaterdag, zondag om HALF TIEN, entree f 12,50 Maandag, dinsdag, woensdag om HALF NEGEN, entree f10,00. -/ Door Marijke Mulder Marlon en Mascha Maduro hebben be gin februari Partycentrum Loodsmans duin in Den Hoorn van Reinier van de Veen overgenomen. Loodsmansduin, waar Van de Veen gedurende negen jaar de scepter zwaaide, zal op dezelfde voet worden voortgezet: als restaurant en partycentrum. kershelm op de bar waaruit wij bier wil len tappen. En uit onze vorige zaak in Alkmaar hebben wij een Wuerlitzer, een jukebox, als souvenir meegebracht en in het eetcafé neergezet." Het snackbargedeelte dat gescheiden van eetcafé en restaurant functioneert zal door Marlon Maduro van een warmere aankleding worden voorzien. „Ook is het de bedoeling de ramen daar aan te passen aan die van het eetcafé en het restaurantgedeelte. Alles is dan in dezelf de stijl." OVERVALLEN Marlon Maduro zal het zakelijke gedeel te en de presentatie van Partycentrum Loodsmansduin voor zijn rekening ne men. Zijn vrouw Mascha tekent voor het creatieve aandeel dat in de keuken gestalte zal krijgen. Marlon Maduro: „We zijn door Reinier van de Veen al wat in gewerkt, hij geeft ons hier en daar nog adviezen. We zijn blij dat we de stad kunnen ontvluchten; we hebben in onze vorige zaak nare ervaringen met inbra ken achter de rug. Toen er ook nog een gewapende overval bij kwam, was dat voor ons de druppel die de emmer deed overlopen. Het is heerlijk op Texel in Loodsmansduin te beginnen. We waren er allebei op slag verliefd op." Partycentrum Loodsmansduin is vanaf 1 april 1992 alle dagen geopend. Het echtpaar Maduro heeft in Alkmaar een horecabedrijf gerund. Het tweetal wil'de sfeer van gezellig familierestau rant die Loodsmansduin uitstraalt behou den. Volgens Marlon Maduro hoort daar de klassieke Franse keuken bij, waar men Bourgondisch kan tafelen, echter zonder dat het haute cuisine is. „De menukaart blijft zoals hij nu is, vrij groot. Voor nog geen vijfentwintig gulden serveren wij een compleet menu." JUKEBOX Ook het interieur, door velerlei scheep vaartattributen fraai afgestemd op de zee vaart wegens de naam „Loodsmans duin", zal niet ingrijpend worden gewij zigd. Dit geldt zowel voor het gedeelte waar het eetcafé is als voor het restaurant zelf. „Wij houden van deze knusse en warme sfeer. Een paar dingen hebben wij er wel aan toegevoegd, zoals een dui- MAANDAG 18.00 u. Symphonica. Klassieke verzoekplaten m.m.v. Marene van Beek, Wies van Beek, Wil Beers. Techniek: Daan Koopman 19.00 u Rondom de boerderij. Informatief agrarisch programma. Pre sentatie: Piet Blom. Techniek: Jeroen Nauta. Gast deze week (onder worbe- houd) mevrouw Martha Witte van de 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuur programma. Presentatie Hans Witte en Edwin van Egmond, techniek: Max Kok. Deze week de ontwikkelingen van het Texelse bos en de vogelstand daarin: de overgang van naaldbos naar gemengd bos; het ouder wqrden van het bos; de toename van het aantal vogelsoorten. Interview met Adriaan Dijksen. Verder actueel Texels natuurnieuws en een voorgelezen verhaal uit een oud boek over hoe het heel vroeger was met de natuur op Texel. 13.00 u. Ballroom en Latin. Dansmuziek met uitleg door Max en Tineke Kok. Gast deze week mevrouw Minni Kok, 82 jaar oud en nog steeds enthousiast danslerares! 14.00 u. Een plaatje met een praatje. Belprogramma door Wim van Leersum. Gast deze week de overbuurman van Wim, WillemDoom, die deze week 91 jaar wordt, over zijn leven en werk op Texel. 15.00 u. Nonstop Nederlandstalig. Hollands repertoire door Wim van Leersum. 16.00 u. Sport Lokaal. Sportverslagen en interviews m.m.v. Lia en Marco van Leersum, Trea van Leeuwen, Gerrit Ver hoeven Techniek: Piet Cornelisse; tech niek op lokatie: Jeroen Haak. 18.00 u Time Traveling. Muziekreis door de tijd, van de jaren zestig tot en met de allernieuweste hits, door Herko van Heerwaarden. 19.00 u. Lokaal Kabaal. Jeugdprogramma. Presen tatie en muziekredactie Anneke Witte en Karen Terpstra. Raad- en belspel met muziekfragmenten en prijzen door Lon- neke Veenema. De cassette-single toplO door Annemarie Witte. Techniek: Herko van Heerwaarden en Martin de Wit. 20.00 u Dubbel Bert. Muziek met een praatje door Bert van der Wal. 22.00 u. Einde De programma's van Radio Texel wor den een dag later tussen 11.00 em 13.00 uur op de kabel herhaald (op 100.2 FM). Dinsdag tot en met vrijdag worden de programma's van de vorige avond nog maals uitgezonden. Maandag de pro gramma's Vlaswiek en Natuurwijzer. ZATERDAG 8.00 u. Typisch Texel. Texel-agenda en muziek door Bert Heitink. 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven. Vacaturebank met de rubrieken handel, horeca, verzorging, bouw, installatie techniek, landbouw en overig. Muziek. Door Martin de Wit. 12.00 u. Goedemiddag Texel. Dier van de week, Weetje van de week en felicita ties door Johan Reuvers en Dirk Jan Kooiman. Luisteraars kunnen om 12.00 uur bellen naar Radio Texel (12199) om te melden wie vandaag jarig is. De jari ge wordt gebeld en komt in de uit zending. 14,00 u. Onzin op zaterdag. Satirisch programma m.m.v. Bob en Buitenzorg. Presentatie en techniek Clarck de Boer. 16.00 u. Wat. muziek, Wild, Aantrekkelijk en Trendy door Frank en Joost. Muziek door Frank Smit. 17.00 u. Terug in de tijd. Muziek uit de jaren '50, '60, '70 en '80. Deze week o.a. de LP „Terug in de tijd" en extra aandacht voor Jerry Lee Lewis. 18.00 u De dansbare 21. Muziek en popjournaal m.m.v. Maurits Witte, Rem- ko Veeger, Alfons Witte. 20.00 u. The musiccube. Muziek door Peter van der Struis en Jeroen Wijdogen. 24.00 u Einde e 9.00 u. Klassiek op zondag. 661 Klassieke muziek m.m.v. Roelie Bakker, agf Martin de Weijer, Arie Blom. 10.00 uur IQg kerkdienst vanuit de Baptistengemeente. Techniek: Wim van Leersum en Math 3Vcl van Beek.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9