Cfroen "Zwartrjexeh in het hartL, Kinderen asielzoekers maandag naar school Brügemann: „VVV kreeg bemiddelingspercentage" Nederlands is koeterwaals voor hen" Steekpenningen voor drukwerk? HOUSEPARTY VAN JOOST Dodental onder vogels over de vierhonderd Wind uit de zeilen van Koger bezwaarmakers w Heropening verbouwde Thijsseschool w Gesorteerd huisvuil wordt niet vermengd Maritiem museum krijgt schilderij TC3: Dominee Knipscheer en Niek Welboren Radio gestolen Noordijk-prijs voor landbouwdag Jeugd sticht brand in oude kampeerwagen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10659 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Wittpplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los 71,30 m7 Tweeëntwintig asielzoekerskinderen, in de leeftijd 6 tot 12 jaar, gaan vanaf maandag naar school in De Koog, In samenwerking met Vluchtelingenwerk en de onderwijsinspecteur heeft de Lu- bertischool een speciaal lesprogramma opgesteld. De ouders van de Koger leerlingen zijn op de hoogte gesteld van het initiatief en reageerden allemaal positief. Eerste vereiste is dat de buitenlandse kinderen Nederlands leren. De leerplicht die voor Nederlandse kinderen geldt, is ook van toepassing op de jonge vluchtelingen die in ons land zijn. Vandaar dat Vluchtelingen werk een gesprek aanvroeg met het team en bestuur van de Luberti- school. Ze wilden de beschikking over een lokaal, zodat vrijwilligers een paar middagen lessen konden verzorgen. „Dat werd ons te gek. Vrijwilligers die leerplichtige kinderen moeten helpen. Het hele team vond dat we er zelf in moesten springen", aldus schooldirecteur Theo Habraken. De Lubertischool heeft inderdaad een lokaal over. Dat wordt gebruikt voor muziekles, creatief spel en overblijven tussen de middag, maar is snel in te richten als normaal leslokaal. Extra leerkracht Onderwijsinspecteur Veldhoven uit Alkmaar werd gebeld. Hij had geen ervaring met asielzoekerskinderen, maar verdiepte zich in de materie. Omdat het om tweeëntwintig kinde ren gaat, kan er een extra leerkracht door de school worden aangetrokken. Na overleg is besloten de zaken in tern op te lossen: twee parttimers gaan fulltime werken en juf Els Blom zal de vaste lerares van de buiten landse kinderen worden. „Het is be langrijk om hen door één persoon te laten begeleiden. Dat schept een ver- trouwensband. Els vindt het een uit- daging", aldus Habraken. De vluchtelingenkinderen worden niet bij Koger leeftijdsgenoten in de diver se schoolgroepen geplaatst, maar al- len bijelkaar. „Ze spreken geen woord j Nederlands. Als je hen tussen de Ko ger kinderen zet, vragen ze zoveel aandacht, dat de andere leerlingen tekort schieten. En dat willen we beslist voorkomen." Het argument dat er misschien vriendschappen ont staan die ruw worden afgebroken als de asielzoekers worden overgeplaatst, wijst Habraken van de hand. „Koger kinderen maken in de vakanties niet anders mee." Het belangrijkste voor de nieuwe IM-ADVERTENTIE HET NOTARISKANTOOR is dinsdag 25 februari de gehele dag GESLOTEN Na de succesvolle reacties van vorige week, vrijdagavond 21 februari Goede aanvullende suggesties worden overwogen. Andere verzoekplaten voor 23.00 of na 01,00 uur. Maak de nieuwe licht/geluid combinatie ook eens mee! IEDERE ZATERDAG ,LIVE"-MUZIEK Zaterdag 22 februari de formatie NIGHTSHIFT muziekstyle: Soul tot Disco toegang gratis De zaak kwam begin deze maand aan het rollen, toen burgemeester Schipper ambtshalve bepaalde infor matie in handen kreeg. Hij deed op 5 februari aangifte bij de politie, waarna de recherche van de Texelse politie een onderzoek instelde in samenwer king met de tactische recherche van de rijkspolitie Alkmaar. Behalve de twee verdachten werden verscheide ne andere personen ondervraagd. Geen van hen wordt echter als ver dachte aangemerkt. De al dan niet il legale betalingen vonden plaats tussen 1973 en 1988. De Texelse drukker zou in ruil hiervoor verzekerd zijn van het mogen drukken van het omvangrijke pakket VVV-brochures. Volgens de politie, die spreekt over „steekpenningen", heeft Brügemann zijn aandeel bekend, in tegenstelling tot de VVV-directeur. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en de zaak in handen gegeven van de officier van justitie. Die zal beslissen of het tot een strafzaak komt. Geen twijfel Het VVV-bestuur ziet in de bekende feiten geen aanleiding om aan Dek kers ontkenning te twijfelen. „Wij ver trouwen erop dat de officier van justitie geen redenen zal zien om tot vervolging over te gaan", aldus laat het bestuur in een perscommuniqué weten. In een toelichting stelt bestuurslid Martin Warnaar dat het leerlingen is dat ze zo snel mogelijk Nederlands leren. Dat vergt een spe ciale lesaanpak. „Nederlands is voor hen volslagen koeterwaals. We zijn door de inspecteur verwezen naar de Paulusschool in Alkmaar. Zij hebben ook „zij-instromers", zoals dat wordt genoemd. We hebben adviezen en bestuur al enige tijd op de hoogte is van Brügemanns beschuldiging. „Lan ger dan de burgemeester, een paar maanden. Het bestuur heeft toen we ervan hoorden geprobeerd te informe ren bij de directeur, maar wegens diens ziekte kwam het er niet echt van. We besloten tot een nader ge sprek zodra hij beter zou zijn. Eén of meerdere anderen waren ons vervol gens echter voor." Het VVV-bestuur zag indertijd geen dringende redenen om een onderzoek in te stellen. Volgens Warnaar zijn er uit het recherche-onderzoek geen nieuwe feiten naar voren gekomen, die het bestuur van gedachten doen veranderen. Het bestuur betreurt de affaire bijzonder en vindt vooral het moment waarop pijnlijk. Dekker is nog herstellende van een ernstige ziekte en beperkt zich in het belang van zijn herstel momenteel tot de meest noodzakelijke werkzaamheden. Het bestuur gaat er vanuit dat hij spoedig zijn werk weer volledig zal kunnen hervatten. Naar de overkant Het drukwerk van de VVV is sedert enkele jaren niet meer ondergebracht bij drukkerij Brügemann, maar wordt via een tussenpersoon in Hoorn ge drukt bij het grote bedrijf NDB in Zoeterwoude. Wel heeft Brügemann nog enige tijd kleinere drukklussen voor de VVV verricht, maar ook kopieën van werkbladen gekregen, waarmee we aan de gang kunnen. Daarnaast hebben we materiaal te leen gekregen van de schoolbegelei dingsdienst." Overige benodigdheden, zoals bandrecorders en andere leer middelen ter waarde van ƒ3000,- zijn door het bestuur van de Luberti school voorgeschoten. Deze worden later vergoed door WVC. De vorderingen van de leerlingen zul len per dag worden bijgehouden. Ha braken: „Je weet immers niet wanneer ze weggaan. Als dat ge beurt, moeten we ze iets kunnen meegeven, waaruit blijkt hoe ver ze zijn." Ook bewegingsonderwijs is be langrijk voor de buitenlandse kinde ren. De gemeente is gevraagd of gymleraar Martin Land extra uren mag besteden aan deze groep. „De ouders van de vluchtelingenkinderen daarvan is nu geen sprake meer. Desgevraagd zegt de drukker dat het verdwijnen van de drukwerk-order en het stopzetten van de betalingen geen verband met elkaar houden. „Sindsdien heb ik nog gedrukt en ge leverd aan de VVV." Met de aanduiding „steekpenningen" is Brügemann het niet eens. „Het zijn gevraagd of er bezwaar bestaat tegen gemengd gymmen door jon gens en meisjes. Daar hadden ze geen problemen mee. Misschien dat ze na enige tijd gymlessen met de eigen leerlingen samen kunnen vol gen." Hulp van vrijwilligers bij de lessen aan de buitenlanders is onontbeerlijk. Twee mensen hebben zich reeds aan gemeld, maar er is meer hulp nodig. Wie belangstelling heeft kan bellen naar de Lubertischool, telefoon 17778. Tot hoelang de situatie in de Lubertischool voortduurt, is niet be kend. Habraken: „Er is steeds gezegd dat de vluchtelingen 1 juni het Motel uit moeten, maar als we het ministe rie van WVC bellen met vragen, doen ze erg vaag over die datum." Positief De ouders van de Koger kinderen reageerden allemaal positief op de komst van nieuwe leerlingen. „Er werden wel enkele vragen gesteld. Bijvoorbeeld of de kinderen waren in geënt. Dat zijn ze niet allemaal, maar ze zijn wel medisch gekeurd." De leerlingen van de Lubertischool zijn mondeling voorbereid op de komst van de nieuwe schoolgenoot jes. Daarnaast kregen ze de IKON- film „De Papegaai" te zien, waarin wordt gespeeld dat Nederland wordt bezet door een vijandige macht, waardoor kinderen moeten vluchten naar Griekenland. „Door deze film kunnen de kinderen zich beter voor stellen hoe het is als je ergens komt waar je niemand kunt verstaan", ver telt Habraken. Scholengemeenschap Tien vluchtelingenkinderen zijn te oud voor de basisschool, maar nog wel leerplichtig. Voor hen wordt gepro beerd een plaatsje te creëren op de OSG De Hogeberg. Maar dat valt niet mee. Rector Henk Heetveld: „Ze pas sen niet in het reguliere onderwijs, dus we moeten iemand van buitenaf aantrekken. Maar anders dan bij de basisscholen krijgen wij daar geen extra geld voor." Heetveld is in over leg met de gemeente en hoopt bin nen een maand een oplossing te hebben voor de tien kinderen. gaat om bemiddelingspercentages, iets dat in de grafische industrie niet ongebruikelijk is. Toen ik het bedrijf in 1973 overnam, werden diverse oude afspraken voortgezet. Eén daarvan was een mondelinge overeenkomst met de VVV, toen nog een vereni ging. De afspraak hield in dat de di rectie een vergoeding ontving voor werkzaamheden, zoals stukjes schrij ven, fotovergoeding, en dergelijke. Het gaat dus om vergoedingen voor extra door de directeur verrichte werkzaamheden." Administratie Volgens Brügemann was deze af spraak een onderdeel in de onderhan delingen met de VVV voor het drukwerkpakket 1974 en was het VVV-bestuur daarvan op de hoogte. Lees verder pagina 5 Uit de „cockpit" van een motor is dinsdagmorgen in de stalling op de veerhaven een radiocassetterecorder gestolen. Deze behoorde toe aan een 34-jarige man uit Den Burg. Het ap paraat is voorzien van een codeslot. Als de code enige malen foutief wordt ingetikt, raakt de radio on bruikbaar. De waarde is ongeveer ƒ1000,-. Vanmorgen is de jaarlijkse prijs van ƒ1000,- uit het Noordijkfonds uitgekeerd aan de ondernemers vereniging van Den Hoorn, die de Hoornder Landbouwdag organi seert. Tijdens deze manifestatie, die al enige jaren een toeristische trekpleister van formaat is, kan de Texelse landbouw zich pre senteren. De brand waardoor dinsdagavond in De Waal een kampeerwagen in de as werd gelegd, is vermoedelijk aan gestoken door jeugd uit het dorp zelf. De brandweer had het vuur echter snel onder controle. Een hou ten loods enkele meters verderop bleef gespaard. Tegen zessen ontwaarde de eigenaar van de loods dikke rookpluimen die vanachter zijn schuur opstegen. Met een brandblusser slaagde hij er ech ter niet in de vlammenzee in de oude camper onder controle te krijgen, zo dat de brandweer werd ingeschakeld. De totaal uitgebrande kampeerauto was door een buurman tijdelijk op het terrein opgeslagen. De politie heeft de zaak in onderzoek. VVV-directeur Jaap Dekker zou jarenlang geld hebben aangeno men van drukker Sjef Brügemann in ruil voor drukwerk opdrachten. Volgens de recherche, die het onderzoek inmiddels heeft afgesloten, zou er een bedrag van ƒ55.000,- mee gemoeid zijn. Brügemann erkent dat er sprake is van betalingen, maar vindt de term „steekpenningen" volstrekt onjuist. Dekker ont kent de beschuldiging en wordt volledig gesteund door het bestuur van de Stichting VVV Texel Promotie. Brandweerlieden hadden de vlammenzee in De Waal snel onder controle.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1