Eelman draagt actueel blijspel 't Amateurtje BMèberschteh Willen de echte klagers zich bekend maken? Quartel herhaalt films College: kunstwerk vol broden is zinloze verspilling Reinigingsrechten eerder betalen Bazaar jeugdcentrale brengt 72.150,- op Plannen voor bassin en haven Oudeschild Met de billen bloot Kiedingmarkt „Avond-oefeningen landmacht ook erg" Botsing op kruispunl na voorrangsfout Toeriste met vaart tegen lantaarnpaal PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 FEBRUARI 199; Ab Jan Witte was als goeroe Jaap het middelpunt in het dolkols)mische tweede bedrijf. Met het komische stuk ,,De familie Bale en... zwendel voor beginners" heeft 't Amateurtje zich zaterdag avond gerevancheerd voor de matige najaars-voorstelling. Het splinternieu we blijspel, met verwijzingen naar actuele zaken, was een schot in de roos en de tekstvaste spelers hiel den de vaart er goed in. Uitblinker was Jan Eelman als de gladde Huub Bale, die slechts één scene buiten beeld bleef en dat was nog wel om dat hij zich pijlsnel moest verkleden. Komisch hoogtepunt was het twee de bedrijf waarin Ab Jan Witte als goeroe Jaap een sfeervolle séance hield. Het enige minpunt was het slotbedrijf, dat helaas niet aan het niveau van voor de pauze kon tippen. ,,De familie Bale", geschreven door Peter Leenders, is zó nieuw, dat de uitvoering in de stampvolle De Wiele waal wellicht de „wereldpremière" was. De schrijver kan gerust zijn: het blijspel kreeg een goede vertolking. Bovendien speelde het op de goede plaats, gezien het feit dat Texel her haaldelijk in het script voorkomt. Al leen over de ontknoping zal de auteur zich achter de oren krabben. Het spanningloze, gehaaste derde be drijf deed afbreuk aan wat in de eer ste twee acten zo zorgvuldig was opgebouwd. Dat lag ook een beetje aan de spelers, die voor de pauze ge weldig op dreef waren, maar in de slotscènes wat steekjes lieten vallen. Het slotbedrijf miste de uitbundigheid van het geweldige tweede bedrijf, waarin sommige spelers enorm uit de bol gingen. Bijvoorbeeld Jo Zoetelief en Jan .Eelman wel eens uit volle borst het flower-powerlied „If you're going to San Francisco" horen zin gen? Het tempo lag in deze fase hoog en de timing was goed zodat geen grap verloren ging. Het leek als of goeroe Jaap met zijn kaarsen, wierook en gedimd licht de to neelspelers inspireerde tot bovenaard se prestaties, zo gemakkelijk ging het hen af. Kortom, 't Amateurtje was „in Jaap". Dit prima spel was een logisch ver volg op het eerste bedrijf, dat niet als zo vaak stroef verliep, maar meteen het goede ritme te pakken had. De geroutineerde spelers Jan Eelman, Ria Kleinveld en Thea Hin sloegen zich voortvarend door de lastige eer ste dialogen heen. Eelman vervulde de hoofrol als de blufferige Huub Ba- Ie, die een winstgevende handel heeft opgezet met playback- optredens van zijn bijna 70-jarige schoonmoeder als Marlène Dietrich. Centraal staat zijn bureautje, waar de telefoon onophoudelijk rinkelt. Bale buit zijn schoonmoeder uit, want hij steekt de gages in eigen zak. Eelman was voortdurend scherp. Zijn grappen kwamen goed uit de verf en al spoe dig wist hij een pracht van een be ginnende zwendelaar neer te zetten. Door zijn overheersende, grote rol en goede spel droeg Eelman het stuk. Ria Kleinveld, als de schoonmoeder, toonde zich in twee gedaanten. Eerst als een zedige oudere dame en ver volgens als een beschonken, ordinaire en vamperige Marlène Dietrich, die bij Hennie Huisman in de show geen slecht figuur zou slaan. Een dikke voldoende dus. Thea Hin, als de vrouw van Huub, straalde veel rust uit, maar speelde minder „scherp" als haar tegenspeler Huub. Geloof waardig was zij als moeder die het voor haar dochter opneemt en zich tegen de geldlust van haar echtge noot keert, maar op andere momen ten was ze wat lacherig. Zweverig Corina Roeper mag op een goed de buut terugblikken. Zij zette als doch ter Petra een vrolijke spring-in-'t-veld neer, die soms wel erg veel be woog.... Duidelijkheid en rolkennis waren prima. De andere dochter, Dia ne, werd vertolkt door Marjan Heer schap. Ook haar rol zat „geramd". Ze overtuigde als zweverig meisje, dat in de ban was van goeroe Jaap. Haar mogelijkheden lijken verder te reiken dan een bijrol. Het opvallendste per sonage werd gespeeld door Marjans broer, Ab Jan Witte, als goeroe Jaap. Gehuld in een groot gewaad en lo pend op klossen, oogde hij indru kwekkend en komisch tegelijk. Zijn verblufte gezichtsuitdrukking toen hij als bedrieger werd ontmaskerd, was treffend. Bovendien toonde Witte aan het eind van het tweede bedrijf ook te kunnen improviseren, toen de gor dijnen haperdeYi en „Jaap" met be zwerende gebaren het doek alsnog liet vallen. Gelach steeg op uit de zaal toen bleek dat Jo Zoetelief de véél oudere vriend van dochter Petra speelde. La ter kwam de aap uit de mouw. Zoe telief acteerde ontspannen en vlot. Dat geldt ook voor Tjitske Luiken die met bravoure een volgelinge van goe roe Jaap neerzette en ook in de slot scène van zich deed spreken. Mary Wetenkamp als volgelinge Ingrid kwam wat verlegen over, maar haar rol was te klein om daar veel conclu sies uit te trekken. Wind eronder Hetty Beijert maakte een goed regie debuut. Duidelijk is dat zij er goed de wind onder had, gezien het vlotte spel en goede tekstbeheersing. Als vanouds verzorgde Bert Keyser de techniek en het decor, dat er weer onberispelijk uitzag. Alleen de tele foontjes liet hij over aan souffleuse Willy Sijtsma, die dus een dubbele functie had. Met de telefoon liep het een of twee keer fout, maar dat mocht de pret niet drukken. Slechts in het laatste bedrijf moest de debu terende souffleuse werkelijk in actie komen. Lof krijgen de grimeuses Re- gina Luiken en Ank Plaatsman, die van elk type wat wisten te maken: het glimmende kapsel van Huub Bale, de metamorfose van diens schoon moeder en de kale schedel van goe roe Jaap, al deze details droegen bij tot een geslaagde uitvoering. Na ruim zes jaar worden de piraten zenders via officiële weg m.i.v. 1 maart écht illegaal verklaard. Ben ik nu zo stom om te denken dat hier meer achter zit? Is het misschien zo dat de commercie er moeite mee heeft dat de piratenzenders in feite meer luisteraars trekken dan een le gaal lokaal radiostation? Reclame op de lokale radio, met minder luister vriendjes dan de illegale piraten, is misschien toch niet zo aantrekkelijk meer. Zit hier niet de kneep? Willen de echte klagers zich nu eens bekend maken? Aan die vage en m.i. niet-fundamentele klachten, door het orakel, lees Moeskops, kan ik geen kant uit. Klachten over taalgebruik? Moet ik ook Moeskops bellen als ik Jack Spijkerman, Paul de Leeuw, Freek de Jonge of Van Kooten De Bie heb gehoord? Word ik in één klap van dat gebral uit het „legale" Hilver sum verlost door zedepreker Moes kops? En dan het vermeende drankmisbruik. Ik zou Moeskops c.s. graag willen uitnodigen om zaterda gavond gezellig samen een glaasje lauwe anijsmelk in de horeca te gaan drinken. Wij (broodje-nuchter) gaan het uitgaanspubliek alleen maar ob serveren. Dat observeren moet voor een politiebeambte toch niet de moeilijkste opdracht zijn dunkt me. Nou, voor Moeskops gaat een heel nieuwe wereld open hoor! Een groot gedeelte van het stapperspubliek ligt op het eind van de avond compleet in een baan om de aarde, lam dus. Weten we nog waarom de 1-2-3 re geling in het leven is geroepen? Zo'n regeling is bij de piraten-zenders echt niet nodig. De vermeende criminali teit bij de piratenzenders slaat op drie tieners uit Skil en die hebben niets met onze piraat te maken. Waarom dit breed uitgemeten in de T.C. en Kabelkrant en de namen en of instan ties die klagen over de piratenzenders niet. Willen de echte klagers zich nu eens bekend maken? Waarom al deze „gewichtige" redenen wèl opgesomd. Als Moeskops zou zeggen „het is il legaal, dus weg ermee", heb ik er in principe niets op tegen, ware het niet dat dan ruim zes jaar geleden al in gegrepen had moeten worden. Trou wens, de politie is al vaker een kijkje komen nemen om te vernemen hoe alles rijlt en zeilt. Zelfs werden ver zoeknummers voor hen gedraaid. De politie is immers je beste vriend!? Die houding slaat nu wel om in een krakers-mentaliteit: „Pas op, die pet past ons allemaal." Een piraat is niet behoeftig en kost geen subsidie. De bezoekers lappen met z'n allen voor apparatuur en CD's en het station blijft draaien op ongeveer 35 mede werkers. Tel daar nog zo'n 120 jon gens en meisjes bij op die daar elk weekend komen en zie hier de vrije tijdsbesteding van ruim 150 tieners, die „legaal" naar de knoppen gaat. Voor taxichauffeurs en vertrekkende fregatten naar de Perzische Golf wor den verzoeknummers gedraaid. Voor de agrariër op z'n tractor, voor een vertrekkende kottervisser en alles wat daar tussenin zweeft, draait de piratenzender op volle toeren. Binnen een week zijn 5500 handtekeningen verzameld. Als Texel nu 14000 inwo ners heeft en een gezin gemiddeld uit drie personen bestaat kom je op 16500 luistervinkjes uit, blijkt wel dat de weinige toeristen die nu op Texel zijn ook naar de piraat luisteren. Leuk hè? Zelfs de gemeenteraad is niet te gen. De burgemeester moest zich uit hoofde van zijn functie op de vlakte houden, maar ziet de bui (150 zwer vende jongelui) al hangen. Alleen Moeskops weet voor z'n team gemo toriseerde wijkverpleegsters niets be ters te doen dan „piraatje pesten". Waarom vraagt hij geen overplaatsing naar Amsterdam aan, dan verveelt hij zichzelf en de bevolking van Texel ook niet meer. Een zinnige vrijetijds besteding van 150 teenagers plus 785.000,— liggen per 1 maart letter lijk op straat. Leo Visser Oudeschild Op veler verzoek gepronlongeerd. Daan Quartel vertoont opnieuw zijn films die hij tien jaar geleden van de inwoners van De Cocksdorp en hun omgeving maakte. Deel 1 wordt vrij dag getoond, deel 2 volgt op vrijdag 13 maart. Beide malen is de „bio scoop" in het Eierlandsche Huis en begint de voorstelling om 20.00 uur. Een kunstenaarsgroep uit Alkmaar, verenigd onder de naam Stichting Cargo, heeft in Den Haag vergun ning aangevraagd voor het tijdelijk laten afzinken van een stalen hoogspanningsmast, die is dichtge metseld met broden. Het Texelse college vindt het een onzinnig plan en heeft bezwaar aangetekend. De Stichting Cargo zien het kunst werk als een „nationaal geschenk" aan de zee, die door de mensheid wordt bevist, bevaren en bevochten. De bedoeling is een hoogspan ningsmast te vullen met 20.000 bro den en te laten zinken op 10 De aanslag voor de reinigingsrechten valt voortaan in juni op de mat. Dat is vijf maanden vroeger dan tot dus ver gebruikelijk. Nu de kosten van de gemeentereiniging zo fors zijn geste gen, zou de aanslag in de toch al du re laatste maanden van het jaar de financiële positie van de Texelse be lastingbetalers teveel aan het wanke len brengen. Bovendien krijgen de burgers de gelegenheid de aanslag in twee of drie termijnen te betalen. De inning van de reinigingsrechten neemt de plaats in van de hondenbe lasting, die nu in oktober moet wor den voldaan. Verder worden de acceptgiro's van het rioolgeld, de onroerend-goedbelasting en de baat belasting een maand eerder ver stuurd. De bazaar die de gereformeerde jeugdcentrale vrijdag hield heeft liefst 72.150,- opgebracht. Er zijn nog en kele prijzen niet opgehaald. Houders van de gele lotnummers 310, 228, 320 en 259 kunnen deze ophalen op het adres Wilsterstraat 1 in Den Burg. Twee worsten, een pakje vis en een sneeuwster liggen op hen te wachten. kilometer ten westen van Texel. De kunstenaars willen de mast na een maand bergen. Voor het plan is echter een vergun ning nodig. Gemeente Texel is tegen afgifte. Het college noemde het initia tief van Cargo verkwistend, niet noodzakelijk en uit milieutechnisch oogpunt onverantwoord. MEDEDELINGEN VAN B EN W Bestemmingsplan Oudeschild Vanaf maandag 24 februari 1992 lig gen het ontwerp-bestemmingsplan Oudeschild 1e wijziging, De Koog 1e wijziging, De Cocksdorp 2e wijziging A en B gedurende één maand voor een ieder op de gemeentesecretarie, Groeneplaats 1 te Den Burg ter inza ge. Het is de bedoeling dat het ge meentebestuur door middel van aanpassingen in de ter plekke gelden de bestemmingsplannen meer greep op de beschikbare slaapplaatsen krijgt. Voor de betrokken gebieden geldt thans nog een voorbereidings- besluit. Voor vragen en/of inlichtingen over dit ontwerp-bestemmingsplan: afdeling ruimtelijke ordening en volks huisvesting, kamer 0.12 in het ge meentehuis. ledereen kan gedurende de eerder genoemde termijn van één maand schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan bij de gemeenteraad van Texel indienen. B en w willen het bassin van de Pen- centrale eventueel bij de toekomstige uitbreiding van de Oudeschilder ha ven betrekken. Met de gemeenten Wieringen en Den Helder wordt te vens geprobeerd meer werk naar de havens te halen. Het plan voor oesterteelt in het bassin lijkt definitief van de baan. Nadat eerder onder zoeksinstituut Rivo en b en w nega tief advies uitbrachten, liet ook de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid zich pessimistisch uit. Groen Links deelde mee een alternatief plan in petto te hebben. Het heeft iets met waterzui vering van doen, maar meer kon woordvoerder Peter Bakker nog niet vertellen. In het Algemeen Dagblad kwamen we de reportage „Leuk voetballen, ho maar" tegen. Het artikel gaat over de sluipende verloedering op de Neder landse voetbalvelden. ZDH uit Den Hoorn gaat daarin met de billen bloot. Spelers en trainer ontkennen het voorval waarover wordt gerept echter in alle toonaarden. eest, dus veel sneller dan ik. Soms staat er een 'rapporteur' van de bond langs het veld. Zijn verslag van de wedstrijd tussen Vesdo (Schagerbrug) en ZDH (Den Hoorn, Texel): „In de tweede helft kreeg een speler van ZDH een officiële waarschuwing wegens hands. Deze officële waarschuwing was terecht. De scheidsrechter verzocht de speler bij hem te ko men. Hierop werd tot twee keer toe de middelvinger opgestoken in een shitgebaar. ,Er werd aan het verzoek om te komen geen gehoor gegeven, maar de speler liep richting eigen doel. boog zich voorover en liet de broek zakken in een duidelijk minach tend gebaar. Of de scheidsrechter dit beeft gezien, is niet zeker, aan- g-ezien hij op dat moment stond te schrijven.' Opvallend is de 'solidariteit' van clubofficials met hun weggestuur de spelers. Wat er ook is gebeurd, hoe erg ook de overtreding, het leidt tot verklaringen als: „Het ver weer van de speler is ook de waar neming van mij." De enkele wej die. In gebouw De Schakel aan de Bin- nenburg wordt donderdag 5 maart een kledingrrjarkt gehouden. De markt begint om 9.00 uur en is om 16.30 uur ten einde. Daarnaast is er voor bezoekers koffie met cake en zijn er voor jong en oud prijzen te winnen. Kleding, koek en prijzen kun nen worden ingeleverd op 2 maart van 9.00-11.00 uur en op 4 maart van 9.00-12.00 en van 13.00-16.00 uur, eveneens in De Schakel. Wie de spullen niet zelf kan brengen, kan even contact opnemen met Nannie de Haas, tel. 12298. De opbrengst van de markt is bestemd voor De Wilde Ganzen. Niet alleen straaljagers bezorgen de bewoners van De Cocksdorp overlast, ook zijn de avondlijke oefeningen van de landmacht op de Vliehors hen een doorn in het oog. „Het yalt me op dat ik daar de afgelopen tijd steeds over wordt aangesproken", aldus VVD-raadslid Erna Eelman-van der Kooi vorige week in een commissie vergadering. „Als dat maar eens op hield, hoor ik vele Cocksdorpers verzuchten. Kinderen kunnen er niet van slapen, alles staat te trillen. Pas om tien uur 's avonds houdt het la waai op." Het college van b en w richt de aandacht vooralsnog op de straaljager-oefeningen. B en w drin gen bij de luchtmacht aan op het verleggen de vliegroute. Geslaagd Dinsdag 25 februari In Cinema Texel draait om 20.30 uur Doe. Hollywood. De afdeling dialect van de histo rische vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe Ulo. Woensdag 26 februari In het Maartenhuis in De Koog houdt Arij van der Vliet, geeste lijke in de Christengemeenschap, om 20.15 uur een voordracht over Ierland. Er worden ook dia's vertoond. Donderdag 27 februari Van 16.00 tot 18.00 uur houdt de pas verbouwde Jozefschool open huis. Om 20.00 uur vergadert in d'Ou we Ulo het bestuur van de Stich ting Ondersteuning Welzijnswerk. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen komt om 20.00 uur bijeen in de kantine van het LBO in Den Burg. Wachtmeester Jos Berbee houdt een inleiding over de politie. Vrijdag 28 februari In het Eierlandsche Huis wordt om 20.00 uur een filmvoorstel ling gehouden door Daan Quartel. Hoogwater Oudeschild Di. 25 Wo. 26 Do. 27 Vr. 28 Za. 29 Zo. 01 Ma. 02 Di. 03 0.27 en 11.57 0.50 en 12.50 1.30 en 14.10 2.34 en 15.24 3.50 en 17.27 6.50 en 19.15 7.40 en 19.54 8.20-en 20.35 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 1 maart op om 7.24 uur en gaat onder om 18.18 uur. 25 februari laatste kwartier; 26 februari doodtij. Jeanet van Hoogen, Gemma Groote en Martina van Duijn slaagden in Leidschendam voor de opleiding zie kenverzorging. I Na een voorrangsfout in Den Burg liepen zaterdagmiddag bij een aanrj ding de personenwagens van twee Texelaars zware schade op. De bestuurders kwamen er zonder kleerscheuren vanaf. Het ongeval ontstond toen een 55-jarige Oosterender vanuit de Ko gerstraat verzuimde voorrang te ver lenen aan een 21-jarige inwoner van Oudeschild, die hem over de Bern- hardlaan naderde. Beide auto's wer den naderhand weggesleept door et takelwagen. Een Duitse automobiliste botste vri dagmiddag in De Koog tegen een lichtmast. De toeriste liep geen let sel op. Doordat de 52-jarige vrouw vanaf d Epelaan met te hoge snelheid linkss de Ruyslaan indraaide reed ze fron taal op de lantaarnpaal. Door het o' geval brak de lichtmast in tweeën e werd haar voertuig aan de voorzijde zwaar beschadigd. Na een korte maar ongelijke strijd, hebben wij diep bedroefd afscheid moeten nemen van onze zoon, broer, zwager en oom Ad de Ridder echtgenoot van Jeanette Fikkens vader van Rian, Bianca en Freddy op de nog jonge leeftijd van 38 jaar. Vader en Moeder de Ridder Klaas en Lia To en Koert Jitty en Henk Corrie en Harry Gerard Neven en nichten Alkmaar, 22 februari 1992 Er is gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen op woensdag 26 februari van 11.15 to: 11.45 uur in het uitvaartcentrum van de Asso ciatie, Overkrocht 20, Alkmaar. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden on* 12.00 uur op de Algemene begraafplaats a3r de Westerweg te Alkmaar. Correspondentie-adres: Kikkertstraat 56, 1795 AE De Cocksdorp. Geen toespraken.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2