Cjroen '^tmrLr Jexels in het harL, Novem roemt beheer rioolwaterzuivering Slapende inbreker zet politie op nieuw spoor uestion Resultaten Energieweek stromen binnen WEEKEND 5^ Transportondernemers gaan samenwerken w Elfjes en prinsjes bij opening Jozefschool w Droogte en ouderdom teistert dennenbos sm Crosskampioenschap voor hardlopers sm VVD bepleit „eigen" ammoniakbeleid sm Burgemeester wil geen kievitsei Provincie wil twee ton bijdragen aan EcoMare Container verwijderd Geen besparingen meer mogelijk Twee bijzondere tropische zaden aangespoeld HOUSE VRIJDAG HOUSE VAN JOOST OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10661 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12 741. Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los /1.30 UVE"-MUZIEK Zaterdag 29 februari MEMPHIS muziekstyle- Dire Straights. Rolling Stones etc toegang gratis van temperatuur. „Als in de zomer het water warmer wordt, wordt ook het bacterieleven actiever, zodat meer zuurstof nodig is. „We stellen de mate van beluchting dan bij." Ook het gehalte aan mineralen blijkt van invloed op de activiteit van het microleven. Zorgvuldig De Novem-adviseurs zijn nog niet eerder een zorgvuldiger omgang met energie tegengekomen. „Dit bedrijf springt er gewoon uit", aldus de con sulente. Omdat in de Energieweek niet alleen aan electriciteitsbeheer, maar ook aan waterverbruik aan dacht werd besteed, snijdt bij de No- vemactie het mes aan twee kanten voor de rioolwaterzuivering van het Hoogheemraad Uitwarende Sluizen. Piet Bakker: „Gemiddeld wordt per hoofd per dag nu 150 liter water ver bruikt. Het streven is om die hoeveel heid in de toekomst met 50 liter te verlagen. De rioolwaterzuivering krijgt dan minder te verwerken, zodat ook minder electriciteit nodig zal zijn. Ik denk dat de Energieweek een aanzet heeft gegeven tot een meer verant woord gebruik van leidingwater." Fosfaat Met het fosfaatgehalte in het Texelse oppervlaktewater gaat het inmiddels de goede kant op. Bakker: „De ver vuiling is de laatste tien jaar aanmer kelijk gedaald." Door een speciaal reinigingsproces wordt fosfaat uit het oppervlaktewater gezuiverd. pen wel gegeten. Het tweede zaad, een zogenaamde paardeoogboon (Mucuna), werd op 8 februari gevonden door Sytske Dijk- sen. Deze is ruim drie cm in diame ter. Hij is rond, afgeplat, glimmend bruin met een donkere band rond ruim driekwart van de omtrek. Deze boon is afkomstig van een kruidachti ge klimplant, een aan onze bonen verwante vlinderbloemige die wijd, verspreid is in de tropen. De bonen zitten in grote peulen met slechts en kele zaden. Determinatie tot op de soort is bij deze boon niet mogelijk, daarvoor lijken de bonen van de ver schillende soorten Mucuna te veel op elkaar. Kiemkracht Beide soorten hebben, net als een aantal andere langs de kust groeien de planten, zaden ontwikkeld die lang in het water kunnen drijven zon der hun kiemkracht te verliezen. Op deze wijze kunnen zij zich ver- Aan de geldstroom richting EcoMare 'ijkt geen einde te komen. Ditmaal wil de provincie Noordholiand /200.000,- bijdragen aan het museum. EcoMare had de provincie onlangs i verzocht de participeren in de bouw van de educatieve vleugel. De toe- legging van de provincie is nog even °nder voorbehoud, want de commis sie Natuur, Landschap en Openluch- trecratie moet het besluit van het nollege van gedeputeerden nog goed keuren. De definitieve beslissing zal omstreeks 13 maart vallen. Directeur •Jan Kuiper is echter vol vertrouwen °ver een goede afloop. „We hebben ^tgeld dan ook hard nodig, want de totale bouwkosten bedragen drie miljoen gulden." Zoals de zaken nu staan moet nog ruim eenderde van dat bedrag door EcoMare zelf worden 9efinancierd. Een unieke strandvondst. Links de tropische amandel en rechts de paardeoogboon. IFoto Gerard Timmerman) Camping Aan het licht kwamen verder ver scheidene inbraken in caravans op een Texelse camping en diefstal van een radio uit een motorfiets. De Rot terdammer was daarbij op dievenpad met een 15- en een 16-jarige Texe laar. De politie hield deze jongens woensdag aan. Het bleek dat zij die dag wederom actief waren geweest op dezelfde camping. Ditmaal hadden ze een stuk of tien caravans openge broken en geld en kleine goederen, zoals sigaretten en aanstekers, gesto len. Daarnaast heeft met name de De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 47-jarige Texelaar die in strijd met de geldende verorde ning een container op zijn land aan de Hoornderweg had geplaatst. Con troleurs van de gemeente hadden dit geconstateerd. De man gebruikte de mobiele keet voor de verzorging van schapen. De gemeente heeft het on derkomen inmiddels verwijderd. De kwaliteit van het energiebeheer van de rioolwaterzuivering Everstekoog aan de Pontweg steekt met kop en schouders bo ven andere bedrijven uit. In een rapport dat de Novem (Neder landse Maatschappij voor Energie en Milieu) woensdag overhandigde aan bedrijfsleider Piet Bakker roemt het adviesbu reau de inspanningen van de beheerders. „Na uitvoerig onder zoek van de installatie zien we geen verdere besparingsmogelijkheden", aldus consulente mevrouw A.M.C. Griffioen. Tijdens de Energieweek die in no vember op Texel werd gehouden was de rioolwaterzuivering bij De Koog één van de negentig bedrijven waar van Novem het energiebeheer onder de loep nam. „Met electriciteitskenners van het PEN hebben we onderzocht of bij het zuiveringsproces nog energie kon worden bespaard." Tot hun verbazing werd nagenoeg elke suggestie al in de praktijk toegepast. „De beheer ders gingen buitgewoon kritisch rhet energie om", aldus mevrouw Griffi oen. Bedrijfsvoerder Piet Bakker ver klaart waarom. „In tegenstelling tot veel ander bedrijfstakken, is bij wa terzuivering energie de grootste kostenpost." Afvalwater wordt name- lijke gezuiverd door een biologisch af braakproces. Op Texel gebeurt dat met vijf installaties, waarvan Everste koog de grootste is. „Een kwart van de electriciteit die we gebruiken is nodig om het vuile water in de cir cuits te pompen." Microleven Bacteriën in het water verwijderen de verontreiniging. Voor een optimaal af braakproces door deze micro organismen is een goede beluchting van het instromende water nodig. Ongeveer driekwart van het energie gebruik wordt gebruikt voor zuursto- faanvoer." Hoewel de zuivering van water een doorgaand proces is, is de toestroom sterk aan schommelingen onderhevig. „Dit is vooral te wijten aan seizoensinvloeden." Om ook tijdens het toeristenseizoen over voldoende capaciteit te beschik ken beschikt Everstekoog over twee zuiveringscircuits, waarvan er in de winter één wordt uitgeschakeld. Een buffermogelijkheid is er niet, zodat de verwerking per dag kan verschillen. „Door de wisselende hoeveelheid wa ter schommelt ook de behoefte van zuurstof voor de zuivering." Dagelijks wordt daarom het zuurstofgehalte ge meten. Omdat de installatie is ge automatiseerd, wordt de beluchting indien nodig direct aangepast. „Zo gebruiken we niet meer energie dan noodzakelijk is voor een optimale zui vering van het water." De zuurstofbehoefte van de bacteriën in het vuile water is ook afhankelijk Wegens succes nog steeds geprolongeerd dus vrijdag a.s. gespecialiseerde IEDERE VVD-kamerlid Blaauw verkent de Vliehors vanuit de lucht Tijdens zijn bezoek aan Texel op maandag zal VVD-kamerlid Jan Dirk Blaauw een rondvlucht maken boven de Vliehors. Als voorzitter van de vaste kamercommissie defensie zal de liberaal tijdens zijn spreekbeurt 's avonds terugkomen op het Structuur schema Militaire Oefen- en Schiette- reinendie dat onlangs is verschenen. Als specialist buitenland gaat de poli ticus ook in op de gevolgen van het uiteenvallen van de Sovjet Unie. Zo als bekend heeft de republiek Georgië zich niet aangesloten bij het Gemen- beste van Onafhankelijke Staten (GOS). Op Texel rijst nu de vraag welke gezagdragers tijdens de doden herdenking op 4 mei op de Georgi sche begraafplaats zullen verschijnen. De (openbare) spreekbeurt houdt Blaauw maandagavond in hotel Re becca in De Waal, aanvang 20.00 uur. Kort na elkaar spoelden deze maand op het Noordzeestrand bij Paal 12 twee tropische zaden aan. Naar alle waarschijnlijkheid stammen deze za den uit Midden-Amerika, Zuid- Amerika of het Caraïbisch gebied. Zij hebben na een lange reis van 1 a 2 jaar, geholpen door de wind en de Golfstroom, onze kust bereikt. Het ene exemplaar, een ruim vijf cm lange ovale afgeplatte noot met een vezelige buitenwand, werd op 6 fe bruari gevonden door Hans Cadée. Het is een zogenaamde Tropische Amandel. (Terminalia catappa). Hij komt van een tropische boom die oorspronkelijk alleen in Indonesië en omgeving voorkwam, maar nu is aan geplant over de hele tropische gordel. Deze „amandelen" worden in de tro- Novem-consulente A.M.C. Griffioen complimenteert Piet Bakker van rioolwaterzuivering Everstekoog. tijdens de overhandiging van het rapport. (Foto Gerard Timmerman) Samen met adviseur W. Adam en J. Boddéus van het PEN besprak het gezelschap woensdag de resultaten van het Novem-onderzoek. Ook gege vens die men over EcoMare het kan toor van Waterschap Texel had verzameld werden tijdens het bezoek overgedragen. Aan het totaaloverzicht van het energiebeheer op het eiland wordt momenteel de laatste hand gelegd door de Novem. „Eind maart zijn alle gegevens bekend en weten we wat de energieweek op het eiland heeft opgeleverd." spreiden. Beide zaden spoelen meestal aan op tropische kusten, maar op Europese kusten zijn ze beslist niet algemeen. Van de tropische amandel is dit de tweede bekende vondst van de Ne derlandse kust en de derde uit Euro pa. Van de paardeoogboon spoelden er meer aan, het is de tweede van Texel; de eerste werd rond 1960 ge vonden. Het is de zesde gerappor teerde vondst van de Nederlandse kust. Op kusten die gemakkelijk wor den bereikt door de Golfstroom spoe len vaker paardeoogbonen aan. Van de Engelse en Ierse kust zijn er sinds begin vorige eeuw zo'n 100 bekend. Tot in Noorwegen en IJsland zijn ze aangespoeld. Mogelijk zijn er meer tropische zaden aangespoeld op Texel. Gerhard Cadée (NIOZ) is hier bijzonder in geïnteres seerd, mochten dus interessante vruchten of zaden op het strand zijn gevonden, dan stelt hij het zeer op prijs als men contact met hem opneemt. ZATERDAG Bij onderzoek van een café in Den Burg waar de afgelopen dagen tot tweemaal toe werd ingebroken, trof de politie de dader slapend op zolder aan. De inbreker, een 21-jarige Rot terdammer, bleek nog meer op zijn kerfstok te hebben. In verband hier mee hield de politie nog twee jeugdi ge Texelaars aan. De aanhouding van de Rotterdammer gebeurde dinsdagmiddag omstreeks kwart over twaalf, nadat de caféhou der aangifte had gedaan van de tweede inbraak. Vorige week was er bij een inbraak in zijn bedrijf ruim duizend gulden buitgemaakt. Dinsdag was er op het eerste gezicht geen geld gestolen, maar wel was gepro beerd een speelautomaat open te breken en kennelijk verkeerde de in breker in een hongerige bui, want er was ook gegeten. Toen de politie het bedrijf doorzocht troffen ze in een af gesloten zolderkamer een slapende man aan. Bij verhoor op het politie bureau bekende de man beide inbra ken te hebben gepleegd. Met behulp van sleutels, die in zijn zakken wer den aangetroffen, had de Rotterdam mer geld uit de speelautomaten ontvreemd. Het gestolen geld had hij in de tussentijd alweer uitgegeven. Tevens gaf de Rotterdammer toe dat hij geld en goederen van zijn Texelse ex-werkgever had gestolen. De werk gever, een restauranthouder, miste di verse malen geld uit de kassa en zijn portemonnee. De Rotterdammer, die zich op deze wijze met enkele dui zenden guldens had verrijkt, was op grond van deze feiten ontslagen. 15-jarige jongen zich de afgelopen tijd schuldig gemaakt aan diefstallen van geld en van sigaretten en computer-diskettes uit een ander Texels bedrijf. Ook in dit geval gaat het om enkele duizenden guldens. De schade aan de caravans is nog niet bekend. Alle drie verdachten werden gisteren nog in het politiebureau vastgehouden. De politie heeft het onderzoek nog niet afgerond.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1