Cjrocn '^warL- Jexels in het harL, NIOZ bepleit voorrang toewijzing woningen Schadevergoeding wegens onrechtmatig weigeren van bouwvergunning? Uitbreiding openbaar toilet Waaggebouw? De Waal haalt bibliobus met gejuich binnen Niet meer voor het seizoen WEEKEND s» Familie Van der Valk viert jarigheid op Texel sm „Texelaars" naar Parijse landbouwbeurs w Fokker V-XIV W draait warm op ijsbaan sm Grote klant voor droogdok Oudeschild huisvesting tijdelijke krachten nijpend probleem Motie Groen Links over olievervuiling OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10663 VRIJDAG 6 MAART 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Lanqeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Eindelijk was het dan zover: dinsdag deed de bibliobus De Waal aan. De dorpscommissie diende medio vorig jaar een verzoek in of de mobiele bi bliotheekvoorziening er een stand plaats bij kon krijgen. Het was passen en meten voor de Provinciale Bilbliotheek Centrale, maar het lukte. A. Speyer, adjunct directeur van de PBC Noordholland en mevrouw M. van Amsterdam, hoofd van de afde ling bilbiobussen waren naar Texel gekomen om het eerste bezoek van de bus aan het dorp bij te wonen. Piet Arendsman van de Waalder dorpscommissie werd door Harry Pol man en Mariana Bijvoet van de Texel se bibliotheek in de bloemetjes gezet, ter gelegenheid van de feestelijke ge beurtenis. Mevrouw van Amsterdam legde uit dat het niet meeviel om een standplaats in De Waal te realiseren. „Elk jaar maken we een nieuwe dienstregeling. Er komen regelmatig aanvragen van dorpen of buurtge meenschappen binnen en die probe ren we zo goed mogelijk in te plannen. Maar op Texel zitten we ge bonden aan een krap schema, in ver band met de boot. Na veel geschuif met tijden en plaatsen is het ons toch gelukt ruimte te creëren." Catalogus De bibliobus bevat zo'n 5000 tot 6000 boeken en een collectie CD's. Ingebonden jaargangen van tijdschrif ten worden op bestelling meegeno men. De bus bevat een geautomatiseerd catalogussysteem, dat zeer gebruiksvriendelijk is. „Aan gevraagd materiaal wordt een week later meegenomen", aldus Speyer. Service Arendsman noemde de bibliobus een uitkomst, aangezien in De Waal veel kinderen en ouderen zijn gehuisvest. „We zijn nu weer iets minder afhan kelijk van Den Burg. Deze uitbreiding van de service vergroot de zelfstan digheid van het dorp." Aangezien het voorjaarsvakantie is, en veel Waalders op reis zijn, liep het nog geen storm op de bus. Maar Arendsman twijfelt niet aan de ani mo. „Kinderen maken er "onder elkaar snel genoeg reclame voor. En als er één Waalder over de dam is...." -■ i.- Fietssluis. De gemeente zal met de directie van de scholengemeenschap overleggen over een „fietssluis" bij de uitrit van de school. Dit is een doorgang van twee hekken, die de leerlingen dwingen af te stappen. Momenteel fietsen de scholieren massaal het trottoir en fietspad ^hal verwege de Emmalaan op, met de nodige risico's. Alcoholcontrole. Geen van de bestuurders die bij een alcoholcontro le maandagmorgen langs de Pontweg bij Den Hoorn werden aangehouden bleek in overtreding. Bij de actie, die bij het krieken van de dag tussen 05.00 uur en 09.00 uur plaatsvond, werden 132 auto's gecontroleerd. Diefstal. Een 42-jarige man uit De Koog ontdekte dat zijn rijwiel vanuit een stalling aan de Reijer Key- serstraat was gestolen. Hij had de fiets wel op slot gezet. Vrijwilligers. De Zonnebloem zoekt vrijwilligers om te assisteren bij de vakantieweek voor zieken en gehan dicapten, die dit jaar van 28 septem ber tot en met 3 oktober wordt gehouden. Leeftijd bij voorkeur tus sen de 20 en 40 jaar. Ook voor de regionale vakantieweek van volgend jaar zoekt de vereniging vrijwilligers. De bibliobus werd in De Waal feestelijk onthaald. (Foto Tessa de Graaft) De heer M.C. Sanders uit Abcoude heeft de gemeenteraad ge vraagd om een „billijke financiële tegemoetkoming" in de scha de die hij heeft geleden als gevolg van het ten onrechte weigeren van een bouwvergunning. Sanders wil in het Hoge- berggebied een landbouwschuur met dienstwoning bouwen, maar dat werd in 1988 door b en w en later in beroep ook door de gemeenteraad van de hand gewezen. De Raad van State heeft echter uitgesproken dat de vergunning niet geweigerd had mogen worden. Sanders mag dus alsnog bouwen, maar hij vindt dat hij door de vertra ging bij zijn bouwplannen schade heeft geleden en hij wenst dat de gemeenteraad voor compensatie zorgt. Sanders is voornemens een agra risch bedrijf te vestigen op het ter rein Doolhof 9, dat deel uitmaakt van een zg. A-blok en waarop zich reeds een woning bevindt. Hij wil er een bedrijfsschuur en een bedrijfs woning bijbouwen. B en w weigerden dat laatste omdat zij tegenstander zijn van meer dan één woning op een agrarisch bedrijf. Volgens het ontwerp bestem mingsplan was dat dan ook verbo den, maar de Kroon heeft destijds geen goedkeuring gegeven aan deze bepaling. Het verbod bestond dus niet meer in het rechtsgeldige bestemmingsplan, maar b en w han teerden het toch omdat zij meenden in de geest van de Kroon te hande len. „De betreffende bepaling was namelijk niet geschrapt omdat men vond dat er wél twee woningen per boerderij mochten zijn, maar omdat de bepaling niet stringent genoeg was geformuleerd", aldus een woord voerder van de afdeling Ruimtelijke Ordening. De gemeente had het niet goedgekeurde verbod door een bete re regeling kunne'n vervangen, maar dat is niet gebeurd zodat een leemte bleef waardoor de heer Sanders zijn zin kon krijgen. Traag Sanders is slecht te spreken over de handelwijze van de gemeente, zo blijkt uit een brief die hij aan de ge meenteraad richtte. Niet alleen vindt hij dat bouwvergunning direct ver strekt had moeten worden omdat volgens hem duidelijk was dat de ge meentelijke opstelling onhoudbaar was in het licht van eerdere jurispru dentie van de Raad van State. Maar ook beklaagt hij zich over de trage afhandeling van deze zaak. De Arob- rechter vernietigde in september vo rig jaar het raadsbesluit wegens strijd met de wet en gelastte de door San ders betaalde beroepskosten van f150,- terug te storten, maar dat was vorige maand nog steeds niet ge- Lees verder pagina 3 upshbus Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) wil dat de gemeente huurhuizen beschikbaar stelt voor medewerkers. Een groeiende groep onderzoekers die op tijdelijke basis is aan gesteld kan geen woonruimte op het eiland vinden. „Hoewel ze dolgraag op Texel willen wonen, komen zie niet voor een huis in aanmerking", aldus NlOZ-directeur mevrouw M. Rietveld. Ze dringt aan op overleg tussen de gemeente. Woningbouwvereni ging en het NIOZ. Zowel gemeente als Woningbouwvereniging zien op korte ter mijn echter geen oplossing. Het NIOZ maakt momenteel een stormachtige groei door. Een ontwik keling die wordt gestimuleerd door het Nationale Onderzoekprogramma. Ook instellingen zoals Rijkswa terstaat en het bedrijfleven maken steeds vaker gebruik van de dien sten van het instituut op 't Horntje, dat daardoor aan de lopende band medewerkers aanneemt. Maar door dat subsidies veelal een periodiek karakter hebben, worden steeds va ker tijdelijke krachten aangesteld. „Met 275 werknemers is het NIOZ één van de grootste werkgevers op het eiland", stelt directeur Rietveld. „Een groot deel is voor onbepaalde tijd aangesteld. Die mensen kiezen doorgaans voor een koopwoning." Het logeergebouw De Potvis is bestemd voor studenten, die een sta ge voor een periode tot één jaar ver vullen. Het probleem spitst zich toe op mensen die zijn aangenomen voor een periode van twee tot vier jaar. Het betreft voornamelijk academici die op het NIOZ promotie-onderzoek verrichten, zogenaamde post-docs (gepromoveerde tijdelijke medewe kere) en analisten. Het gaat totaal om 55 mensen. „Deze mensen kun nen we maximaal één jaar huisvesten in De Potvis, daarna moeten ze zelf woonruimte verzorgen, leder jaar is daardoor dringend behoefte aan minstens tien woningen." Een koop- Groen Links heeft een motie op gesteld naar aanleiding van de recen te olievervuiling. Deze wordt dinsdag in de raadsvergadering behandeld. In de motie staan soortgelijke opmerkin gen (controle intensiveren, strengere straffen afkondigen) als in de brief die het college van b en w heeft gestuurd aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Groen Links wil de motie, als deze wordt aangenomen door de raad, sturen naar alle Nederlandse kustge- meenten, Nederlandse, Duitse en Deense waddengemeenten en alle betrokken ministeries. huis is voor deze jonge wetenschap pers geen haalbare kaart. Hun verblijf op het eiland is echter te kort om' een urgentieverklaring om een huur woning te bemachtigen. De woning bouwvereniging wijst, gezien de huisvestingsproblemen op Texel, pas een woning toe als mensen zeven a acht jaar staan ingeschreven." Overkant Een deel vindt tijdelijk onderdak in re creatiehuisjes. Het merendeel wijkt noodgedwongen uit naar Den Helder en Julianadorp, omdat die gemeenten wel huizen beschikbaar stellen. Of dit zo zal blijven is nog maar de vraag Hoewel het vóór het seizoen niet meer zal lukken, wil het college van b en w het openbaar toilet in het Waaggebouwtje uitbreiden met uri noirs, toiletten en een invalidentoilet. De verbouwing mag het karakter van het pand niet aantasten. De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid buigt zich volgende week over het plan. In het Waaggebouwtje is een klein openbaar toilet, dat door een café houder uit de buurt wordt schoonge- houden. Het pand is dringend aan onderhoud toe. „En als we er toch aan vertimmeren is het handig om deze verbouwing meteen mee te ne men", aldus Piet Plug, directeur van gemeentewerken. Uit de nota over leefbaarheid blijkt dat de bewoners van Den Burg meer openbare toiletgelegenheid willen in het centrum. „Het liefst in de vorm van een rijtje pissoirs langs de mu ren, want daar is het toch ieder weekend raak", aldus Plug. Maar het college voelt meer voor aanpassing van het Waaggebouw, gekoppeld aan een duidelijke verwijzing naar deze volgens mevrouw Rietveld. „Boven dien willen onze medewerkers dol graag op Texel wonen." Ze stelt voor in nieuwbouwprojecten een aantal woningen aan het NIOZ toe te wijzen en herinnert aan de nieuwjaarsrede van burgemeesterSchipper. Daarin bepleitte hij het behoud van hoog waardige arbeidsplaatsen voor het eiland. Ze bestrijdt de opvatting dat NIOZ- mensen hierdoor ten opzichte van de bestaande woningzoekenden een voorkeurspositie in zullen nemen. „Texelaars komen na hun inschrijving als woningzoekenden na verloop van jaren in aanmerking voor een woning. Tijdelijke Nioz-medewerkers maken sowieso geen kans op een urgentie verklaring." In het verleden beschikte het NIOZ al over een aantal voorkeurswoningen op 't Horntje. „Toen speelde het wo ningtekort op het eiland niet zozeer en hebben we de huizen bij gebrek aan belangstelling laten schieten." Bouw van koopwoningen door het onderzoeksinstituut zelf vindt ze heel Lees verder pagina 5 toiletvoorziening. De kosten hiervan bedragen zo'n f150.000,-. Monument Monumentenzorg is betrokken bij de verbouwing van het historische pand en zal een deel van de renovatie- kosten voor haar rekening nemen. De monumentale bestemming brengt echter ook nadelen met zich mee. Piet Plug: „Als de gemeenteraad ak koord gaat met het plan, zullen de procedures voor aanvraag van de ver bouwing bij de monumentenraad wel enkele maanden in beslag nemen. Vóór de zomer redden we het zeker niet meer. We hopen op september." Wie het schoonhouden van het uitge breide toilet gaat doen, is nog niet bekend. „Misschien dezelfde café houder. We hebben hem nog niet ge vraagd. Er gaat wel veel meer werk in zitten, dus de jaarlijkse kosten gaan omhoog." Het urinoir dat een zeer korte periode heeft gestaan op de Elemert, is in opslag bij gemeentewerken. „En ik heb zo'n vermoeden dat het daar wel blijft ook", aldus Plug.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1