Cjroen 2Twartsjexel$ in het harL, TEE] EcoMare-molen valt in ongenade bij b en w Gemeente en provincie botsen inzake seismisch onderzoek in Waddenzee Hemtex nieuwe eigenaar van hotel De Pelikaan Ook Dubbele vort Sion voor De Zonnebloem Kuiper: Donderslag bij heldere hemel Rioolslib voor boeren behouden" Koger postagentschap 9aat 24 maart open intieme beller Stroomstoring in De Cocksdorp langdurig Veegwagen te hoog? Lions verdelen recordbedrag Kunst lenen in oude postkantoor De Koog Stijlvolle restauratie van orgel NH kerk Den Burg w Koude oorlog voor De Koog tegen ZDH 50 jaar geleden eerste „Amsterdammertje op Texel gearriveerd Statenleden D66 23 maart naar Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10665 VRIJDAG 13 MAART 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v„ Postbus 11,1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Tele fax 02220-14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12 741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Bui ten kantooruren: bel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Het gemeentebestuur heeft besloten geen verdere medewerking te geven aan de windturbine die EcoMare op het zuidelijke ha- enhoofd van 't Horntje wil neerzetten. De artikel 19-procedure zal niet worden gestart, wat betekent dat geen bouwvergunning wordt verstrekt. en w zijn blijkbaar alsnog terugge schrokken voor het effekt dat de molen zal hebben in de omgeving, zowel door zijn verschijningsvorm als door het geluid. De door EcoMare gewenste Enercon 33-molen is twee keer zo groot als de bestaande NlOZ-windturbine op het andere ha venhoofd en zal daarom op dit „beeldbepalende" punt flink in het oog springen. Verder is overwogen dat de overheersende windrichting zou kunnen veroorzaken dat het ge luid van de draaiende molen bij de dichtstbijzijnde woonbebouwing hoorbaar is, mede omdat de afstand tussen molen en bebouwing maar net beantwoordt aan de normen die gelden voor verlening van een hin derwetvergunning. Zoals bekend was het aanvankelijk de bedoeling een molen te bouwen van ongeveer dezelfde grootte en uitvoe- jring als de NlOZ-molen. Op grond van dat uitgangspunt nam de ge meenteraad een voorbereidingsbesluit om afgifte van een bouwvergunning via een artikel 19-procedure mogelijk temaken. Toen bleek dat een molen van het NlOZ-type niet meer lever baar was, ging directeur Jan Kuiper van EcoMare op zoek naar iets an ders. De keus viel op een molen die qua verschijningsvorm wel bij de an dere molen paste, maar veel groter en uiteraard ook kostbaarder was: rond één miljoen gulden. Toch was deze molen aantrekkelijk wegens de I grotere opbrengst aan electrici- en het feit dat er vrij grote zeker heid was over een subsidie van 49%, te verstrekken door de EG en de Novem. Commissie Desgevraagd gaf de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid in januari j.l. in meerderheid te ken nen met de molen accoord te gaan, zij het onder voorwaarde dat het ver- opnieuw bekeken moet worden Schoon slib dat afkomstig is van de rioolwaterzuivering Everstekoog moet beschikbaar blijven voor de Texelse landbouw. Gerard van der Kooi PvdA) hield hiervoor dinsdag in de rondvraag van de raadsvergadering een pleidooi. Momenteel gebruiken de eilandelijke boeren gezuiverde ri oolslib tegen verstuiving van hun and. Het slib zou geen schadelijke bestanddelen bevatten en kan dus )een kwaad voor het milieu. Nu is er tthter een wet in de maak die ver branding van rioolslib verplicht stelt, r's er voor het schone Texelse slib leen uitzondering mogelijk?", vroeg 'an der Kooi. Wethouder Terpstra zei zich hiervoor sterk te willen maken, "dien door analyses kan worden 'angetoond dat het slib niet vervuild B met zware metalen, zoals op het vasteland wel voorkomt. Terpstra: 'Het zou belachelijk zijn om schoon 'Üb te verbranden, een proces dat lePaald niet schoon is." t postagentschap op de hoek orpsstraat-Badweg zal donderdag maart voor het laatst geopend ziin. Het nieuwe agentschap, onder bracht bij Bruinings Verhuurbedrijf 3an de Brink 6, gaat op 24 maart °Pen, Wegens de verplaatsing van apparatuur en de aanleg van diverse ^bindingen is het kantoor op vrijdag en maandag 23 maart gesloten. 0Penstellingstijden aan de Brink q"'maandag tot en met vrijdag *00-12.00 uur en 15.30-17.30 uur, 9.00-12.00 uur. als er uit het publiek bezwaren zou den komen. Twee commissieleden hadden bedenkingen. De ene zag lie ver geen molen op deze plaats en gaf de voorkeur aan het bestaande molenpark bij Oudeschild en de ande re zag het educatieve aspect dat de molen zou moeten vervullen, niet zit ten. In de betreffende commissiever gadering toonde Kuiper een schets van de molen, gezien vanuit zee. Ook de ambtenaren van ruimtelijke orde ning hadden een tekening gemaakt, waarbij de molen vanuit een ander standpunt werd getoond. Door de dienst Gemeentewerken werd later nog voorgesteld het advies van de welstandscommissie in te winnen, alvorens een definitief stand punt in te nemen. Dat laatste hebben b en w blijkbaar niet nodig gevonden, ze besloten om de procedure niet door te zetten. Donderslag EcoMare-directeur Jan Kuiper was stomverbaasd („Een donderslag bij heldere hemel") toen hij dat gister avond van een TC-journalist hoorde. Hij geloofde het pas toen hij gemeen tesecretaris Piet Zoon had gebeld. Hij had steeds de indruk gehad dat er geen problemen waren, gezien de po sitieve opstelling van het college en anderen tot dusver. De overwegingen op grond waarvan b en w nu hebben besloten niet verder mee te werken, zijn allemaal al in een eerder stadium aan de orde geweest zonder dat dit leidde tot een gereserveerde of afwij zende houding. Kuiper meent dat er geen enkele reden is om te vrezen voor overlast van deze „stille" molen, die hij beschouwt als een fraai object De politie waarschuwt voor onsma kelijke telefoontjes door een onbeken de man die zich uitgeeft als enqueteur voor de Nederlandse Vere niging voor Seksuele Hervorming (NVSH). Een vrouw uit Den Burg deed hiervan aangifte. Navraag bij de NVSH leerde dat er diverse meldin gen van soortgelijke gevallen waren. De persoon die de Texelse vrouw bel de kwam vriendelijk over en voerde in eerste instantie een vrij oppervlak kig gesprek. Later werden de vragen intiemer en werd de ware bedoeling van het telefoontje duidelijk. dat een fraai en milieuvriendelijk ac cent zal geven aan deze thans door haven en schepen gedomineerde om geving. Kuiper wil er verder niet veel van zeggen, omdat hij denkt dat er misverstanden in het spel zijn, die door nadere informatie uit de weg kunnen worden geruimd. Heel Texel kwam vanmorgen zonder stroom te zitten als ge volg van een defekt dat zich rond 6.00 uur voordeed. Het be trof een zg. aardfout, waar schijnlijk veroorzaakt door een beschadiging van een kabel in De Cocksdorp. De hele centrale viel uit. Het on gerief duurde in de meeste dor pen niet lang. De delen van het net waar niets aan de hand was konden achtereenvolgens weer onder spanning worden gezet. Den Burg had na ongeveer tien minuten weer stroom, Den Hoorn na twintig minuten. De Cocks dorp, De Krim en omgeving kon den pas worden ingeschakeld nadat het defekt was gelokali seerd. Bij het ter perse gaan van de krant om 9.30 uur was dat nog niet gelukt. De nieuwe gemeentelijke veeg wagen, die wij in de vorige krant zo lovend introduceerden, blijkt toch wat nadelen te hebben. Woensdag was het de bedoeling de dekken van de Schulpengat ermee te reinigen. Maar na veel passen en meten bleek het ge vaarte niet in de zijgangen van de Tesoboot te passen.... „We hebben de maten van Teso door gekregen en daarmee rekening gehouden bij het bestellen van de machine", vertelt Jan Frederi- ci van de gemeente. „Het moet dus kunnen, maar het is een kwestie van centimeters. De veegwagen is namelijk enigszins in hoogte verstelbaar. De chauf feur heeft even tijd nodig om te wennen en dan lukt het heus wel. De Tesomatrozen hoeven dus niet naar bezems te grijpen." Hotel Exploitatie Maatschappij Texel (Hemtex) van Erwin Lobato en Daan van Sijp uit Den Burg wordt op 1 april (geen grap!) eigenaar van kuur- hotel De Pelikaan. Het complex is in het bezit van één van de Notenbomer-B.V.'s. Lobato en Van Sijp zijn eigenaar van hotel Kogerend in Den Burg. „Maar dat is te klein om goed exploitabel te zijn", aldus Lobato. Met hulp van Paul Kuip van Texel Vastgoed werd omge keken naar een geschikt hotel om aan te kopen. „We zijn enige tijd be zig geweest met een object dat ik niet nader wil noemen. Toen dat niet doorging werd ons De Pelikaan aan geboden." Het tweetal was gelijk enthousiast. Lobato: „Vooral de grootte stond me aan. Natuurlijk zijn we ons ervan be wust dat de naam een bepaalde re putatie heeft, maar de prijs was redelijk en Hemtex zal er alles aan doen om dat imago te verbeteren." Verhuizen Van Sijp blijft de scepter zwaaien in Kogerend, Lobato verhuist met vrouw Anja en dochter naar De Pelikaan. Sinds gisteren werkt hij er al, om voor het seizoen aan het bedrijf te wennen. „Er is niet veel personeel in dienst. Ik weet nog niet of we ieder een overnemen, maar vast staat dat alles netjes met de mensen zal wor den afgehandeld. We nemen alle boe kingen die zijn gedaan over. Het loopt redelijk, maar vol zitten we nog niet in het seizoen." Lobato heeft plannen de naam van het bedrijf te wijzigen in „Hotel Ap partementencomplex De Pelikaan". „Het kuren willen we als mogelijk heid blijven aanbieden, maar het wordt niet ons hoofddoel. Het gaat er primair om dat de zaak vol komt." Bruiloften Het is zijn bedoeling een goede kok aan te trekken en het restaurant ook voor mensen van buiten het hotel aantrekkelijk te maken. „Daarnaast gaan we ons richten op de bruiloften en partijensector. Er is een enorme zaalaccommodatie, maar die is nooit echt benut." De grootste appartementenhouders- vereniging heeft inmiddels kennis ge maakt met Lobato en reageerde enthousiast op de overname. De dames van De Zonnebloem met de taart en de legpenning. Tweede van rechts: Henk Snijders van de SOW die de onderscheiding uitreikte. Met een verbijsterde uitdrukking op haar gezicht liet Ans Gieles, voor zitster van de Texelse Zonnebloemaf deling, gistermiddag een delegatie van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk binnen. De afdeling was bijeen geroepen met slinkse hulp van districtshoofd T. Bruinings uit Alk maar, voor het in ontvangst nemen van een Dubbele von Sion"- ere penning. De Dubbele von Sion-penning bestaat sinds 1965 en is bedoeld als teken van waardering voor bijzondere inzet voor welzijnswerk op Texel. De uitreiking van de legpenning is enige jaren verbonden geweest aan een feestelijke presentatie van het Texelse culturele- en welzijnswerk. Dat is echter sinds vorig jaar losgela ten. „Het werd wat te overdadig", al dus het SOW-bestuur. Twee weken geleden kreeg orgelman Peter Kaan de onderscheiding, omdat hij jaarlijks diverse gelegenheden opluistert met zijn muziek en en pas sant veel geld inzameld voor de red dingmaatschappij. Maar ook De Zonnebloem, afdeling Texel, kwam in aanmerking. Deze instantie verzet, met hulp van vrijwilligers, enorm veel werk voor ouderen en hulpbehoefen den. Zo worden huisbezoeken gehou den, reisjes georganiseerd en een jaarlijkse feestmiddag die altijd druk wordt bezocht. Overval Ans Gieles en de overige bestuursle den werden volledig verrast door de „overval" van de SOW-ers, onder lei ding van secretaris Henk Snijders. „Wij hopen dat u deze onderschei ding als een stimulans beschouwt om nog vele jaren door te gaan met uw goede werk", aldus Snijders, die tevens een grote taart overhandigde. Districtsbestuurder Bruinings deed nog een duit in het zakje door de da mes erop te wijzen dat zij het ten opzichte van andere afdelingen aan de overkant erg goed doen. Uit er kentelijkheid had hij voor hen allen een rode roos meegebracht. Omdat ze precies vijftig jaar ge leden als eerste „Amsterdam mertje" op Texel arriveerde, verraste Lyda Kobalowitz (toen Alie Olijhoek) mevrouw Annie Ran-Keijzer uit Den Burg, haar vroegere pleegmoeder, gisteren met een grote bos bloemen. Als twaalfjarig meisje kwam me vrouw Kobalowitz, samen met nog twee broodmagere kinderen uit de hoofdstad, in 1942 naar het eiland om op krachten te ko men. Ze herinnert zich als de dag van gisteren hoe ze tijdens de Tweede Wereldoorlog gastvrij werd ontvangen door de familie Jan Ran, die destijds op het Schilderend woonde. „Hun zoontje Sieme was toen twee jaar. Met hem kreeg ik er gelijk een pleegbroertje bij." Hoewel ze na een maand weer terugkeerde naar haar familie in Amsterdam, bleef er altijd een innige band bestaan tussen beide families. Ran bleef het gezin tijdens reste rende oorlogsjaren, waarin eten steeds schaarser werd, van voed sel voorzien. „Aan een beurt schipper gaf hij aardappelen, wortels en vlees voor ons mee." Nadien emigreerde mevrouw Ko balowitz naar Amerika. Inmiddels woont ze in Hilversum. Twee jaar geleden, toen mevrouw Ran tachtig werd, bracht ze nog een bezoek aan Texel. „Nu zou ik mijn oude pleegmoeder graag nog eens opzoeken, maar helaas is mijn lichaam daar nu te zwak voor." De gemeente en de provincie liggen met elkaar op unieke wijze in de clinch over de vraag of irt het Texelse deel van de Wadden zee seismisch onderzoek kan worden toegestaan. Texel heeft te gen dit onderzoek geen bezwaar omdat er geen schade voor het waddenmilieu van wordt verwacht. De provincie acht seismisch onderzoek echter strijdig met de beschermende status die de Waddenzee in het streekplan heeft gekregen. Het unieke van de kwestie is dat de provincie nu bij de gemeente in Arob-beroep is gegaan tegen het verlenen van de door het bedrijf Elf Petroland b.v. aangevraagde vergunning. Het gemeentebestuur zal dit beroep vrijwel zeker ongegrond verklaren, conform het advies van de gemeen telijke bezwaar- en beroepsschriften- commissie. Oude geschiedenis De gemeente gaf de vergunning in november j.l. na een voorgeschiede nis die al in het voorjaar van 1990 begon. De door Elf Petroland ge vraagde vergunning, werd toen door b en w van de hand werd gewezen nadat de provincie had geweigerd de benodigde verklaring van geen be zwaar af te geven. Elf Petroland te kende beroep aan, tegen zowel de afwijzing van de provincie als die van de gemeente. De provincie besliste toen dat geen verklaring van geen bezwaar nodig was en liet weten dat het uitsluitend een zaak was van de gemeente. Elf Petroland, daarnaar verwijzend, vroeg de gemeente toen andermaal om een vergunning, uitein delijk met succes. Tegen het afgeven van deze vergunning is de provincie nu in het geweer gekomen. Argu ment is dat het opsporen en winnen van olie en aardgas krachtens het in 1990 vastgestelde provinciale streek plan „in principe strijdig" is met de hoofddoelstelling van dit gebied. Onschuldig Aangezien dit streekplan pas zeer on langs (8 februari j.l.) van kracht is ge worden, hoeven ben w zich daarvan niets aan te trekken omdat hun besluit in deze kwestie dateert van 29 oktober 1991. Los van dit formele argument vindt het college dat er geen reden is om niet aan het seismisch onderzoek mee te werken. Onderzoek betekent nog geen win ning. Het is een maatschappelijk be lang dat men weet hoe de diepe ondergrond van het waddengebied geologisch in elkaar zit. Het onder vees verder pagina 5 Provinciale statenleden van D66 brengen maandag 23 maart een be zoek aan Texel. Ze willen zich ter plaatse op de hoogte stellen van de problemen rond de voorgenomen uit breiding van relatienotagebieden en mede aan de hand daarvan hun standpunt bepalen. Er komen vier tot vijf personen, waaronder Yvonne van Wagensveld. De deputatie arriveert rond het mid daguur op Texel. Onder leiding van Lia Duinker uit Nieuweschild (die in deze fungeert als contactpersoon voor D66 op Texel) worden diverse terreinen bezocht die in het aan te wijzen relatienotagebied liggen en er zal worden gesproken met eigenaars en gebruikers.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1