Galerie en kunstuitleen in voormalig postkantoor Zweefvliegers hebben problemen met KNVvL „Rijk word je er niet van" Seismisch onderzoek Langdurig werklozen nu schoolconciërges Deelname aan actie tegen verkrachting Slufter vol rommel Aanrijding FNV-hulp invulling belasting papieren VRIJDAG 13 MAART 1992 TEXELSE COURANT PAGINA S zoek wordt bovendien niet op het droge wad maar in diep water, met schepen, uitgevoerd volgens verfijnde technieken waar geen dier of plant last of ander nadeel van betekenis van ondervindt, een mening die wordt gedeeld door Rijkswaterstaat en de regionale directies van Land bouw, Natuur en Openluchtrecreatie. Verder betreft het een tijdelijke ver gunning, die geldt tot 31 december a.s. Daarna kan er dus niets meer ge beuren. De waddeneilanden hebben onderling afgesproken dat dit het laatste verzoek van Elf Petroland is waaraan wordt meegewerkt. Gedeputeerde Staten van Noordhol land denken er dus anders over: „De belangen die worden gediend met het verkrijgen van de kennis van de diepe ondergrond en de daarin aan wezige stoffen zijn naar ons oordeel ondergeschikt aan het belang van de Waddenzee als natuurgebied. De stel ling dat de inbreuk op de natuurlijke waarden van de Waddenzee door het uitvoeren van seismisch onderzoek beperkt zal blijven, kunnen wij niet onderschrijven. Die inbreuk is naar ons oordeel zodanig dat de activiteit zich niet verdraagt met de belangen die het bestemmingsplan beoogt te beschermen", aldus gedeputeerde 1 staten in hun bezwaarschrift aan b I en w van Texel. Het college vindt het wel merkwaar dig dat de provincie tegen de beslis sing van Texel in beroep gaat, maar niets onderneemt tegen Wieringen, dat voor het tot deze gemeente be horende zeegebied ook een vergun ning voor seismisch onderzoek heeft Bij twee openbare basisscholen kun nen twee Texelaars, die al lange tijd zonder werk zaten, aan de slag als conciërge. De gemeenteraad stelde hiervoor dinsdag een totaalbedrag van f7.800,- beschikbaar. Beide conciërges zijn in dienst van de j stichting Weerwerk uit Den Helder, die ernaar streeft langdurig werklo zen terug te brengen in het ar beidsproces. Gebruik wordt gemaakt van het „ba- I nenpool"-project. Het betreft vast werk voor 38 uur per week. In over leg met de school worden de taken i van de conciërge opgesteld. Onder meer gaat het om toezicht houden, onderhoud gebouw en terrein, l|schoonmaken en administratieve on- I dersteuning. Bij de Jac. P. Thijsse- school in Den Burg is de nieuwe conciërge deze week voor het eerst aan het werk gegaan. De kandidaat voor de Jacob Daalderschool in Oosterend kan per 1 april in dienst I treden. Het is niet de bedoeling dat zij worden uitgeleend aan andere Texelse scholen. Volgens wethouder Tine Krijnen zijn de functies bedoeld als eerste aanzet om weer aan een reguliere baan te geraken. „Ik be schouw het als een doorstromings mogelijkheid", aldus de wethouder. Hoewel ze positief tegenover deze opzet staat, plaatst Erna Eelman (VVD) vraagtekens bij het tijdelijk ka rakter. Dat blijkt niet uit het contract. Zij vraagt zich af welke (financiële) gevolgen dit in de toekomst voor de gemeente heeft. Peter Bakker (Groen Links) loofde het initiatief, maar wees erop dat er ook tijd (en geld) moet worden ingeruimd voor de begelei ding van de betreffende personen. De wethouder erkende dat het nog niet zo eenvoudig zal zijn. Vrijwel alle Texelse vrouwenorganisa ties zetten zich deze maand in voor een internationale actie tegen sek sueel misbruik van vrouwen door re- geringsfunctionarissen. Aan de autoriteiten van vier landen zullen voorbedrukte kaarten worden gestuurd. De actie is een initiatief van Amnesty International. Andere vrouwen (en mannen) die °ok willen meedoen, kunnen contact opnemen met de Amnestygroep Texel. Kaarten zijn verkrijgbaar a ƒ1,- Perset van vier stuks bij W. Witte, Oesterstraat 17, Oosterend, tel. 18870. De kaarten kunnen tot eind joaart worden verstuurd. Oe brieven worden verstuurd aan Oe ganda, de Filippijnen, Peru en Grie kenland. Vrouwen worden daar mishandeld, gevangen gezet of ver smoord omdat zij opkomen voor hun pen rechten en die van anderen, 'at zelden worden ze slechts ver- B°W omdat zij de echtgenote of een amilielid zijn van een gezochte man. n de actie wordt tevens aandacht geschonken aan marteling en slechte j ehandeling van zwangere vrouwen 'J ens hun gevangenschap. Amnesty I a er bij de Nederlandse regering op ringen om de betreffende rege len aan te spreken op hun verant woordelijkheden. Flessen, plastic tassen, half vergane gebruiksvoorwerpen, wrakhout. Niet bepaald een rijtje dat thuishoort in een natuurgebied. Toch ligt De Sluf ter, notabene het bekendste gebied van het eiland, ermee bezaaid. Vooral het noordelijk deel, bij de nieuwe uit kijkpost ter hoogte van de Oor sprong weg, ligt vol rommel. In de raadsvergadering van dinsdag beloof de wethouder Dirk Terpstra naar aan leiding van een vraag van raadslid Jan van Asselt hierover contact op te nemen met Staatsbosbeheer (SBB). „Het is inderdaad een gigantische bende", erkende Terpstra. Van Asselt vroeg zich af of De Slufter zaterdag bij de schoonmaakactie door de Wild beheereenheid (WBE) aan de beurt komt. Dat blijkt echter niet het geval. Op advies van SBB wordt De Slufter „bewaard" voor de scouting, die eind maart tijdens het jaarlijkse milieu wee kend met man en macht de bezem door het gebied zal halen. De WBE richt zich op het eveneens zwaar door zwerfvuil aangetaste duingebied ten zuiden en ten noorden van De Koog (paal 17-22). SBB-districtshoofd Roel Klaassen: „De duinen rond cam ping Kogerstrand hebben momenteel een minstens zo hoge prioriteit als De Slufter, vandaar dat de WBE rond De Koog aan de slag gaat. Daarnaast zouden we het gras voor de voeten van diverse groepen, zoals de Scou ting Texel, wegmaaien." Regelmatig krijgt SBB aanvragen van verenigin gen, scholen en bedrijven om natuur gebieden van vuil te ontdoen. Op die manier wordt De Slufter regelmatig schoongemaakt. Soms is het echter water naar de zee dragen, want bij hoog water wordt weer veel troep aangevoerd. Klaassen: „Dat is het vervelende. De Slufter vormt als het ware een kom. Alles wat met de zee binnenkomt blijft liggen IFoto Harry de Graaf) Een 48-jarige automobilist uit Den Burg wilde zondag zijn wagen parke ren bij paal 9, maar trapte op het gas in plaats van op de rem. De auto schoot naar voren tegen die van een 30-jarige man uit Alphen aan de Rijn. Deze wagen raakte flink beschadigd. Zoals in de afgelopen jaren gebruike lijk, verleent het belastingteam van de FNV weer service aan FNV- en ANBO-leden. Op twee avonden en een middag kunnen zij hun hun be lastingbiljetten gratis laten invullen. Dit gebeurt ditmaal niet in De Buure- ton, maar in het gebouw van de voormalige LTS van scholengemeen schap De Hogeberg. Ondanks alle vereenvoudigingen van de belastingwetgeving blijkt nog steeds dat de inhoud veel vragen oproept, zodat veel mensen er alleen niet uitkomen. Het belastingteam is van de laatste veranderingen op de hoogte en wil leden graag de helpen de hand bieden. Wie hiervan gebruik wil maken, kan zich vanaf heden van maandag tot en met vrijdag tussen 19.00 en 20.00 uur melden bij Rens- ke van IJsseldijk, Gasthuisstraat 60, tel. 13397. Dan hoort men tevens wanneer men bij het belastingteam terecht kan. ANBO-leden dienen zich te vervoegen bij Henk Snijders in De Buureton. Bestuursleden van de Zweefvliegclub Texel vragen zich af of het nog zin heeft om aangesloten te blijven bij de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, de overkoepe lende organisatie die de belangen moet behartigen van allen die zich met de luchtvaart bezig houden. On genoegen is ontstaan over de kosten die tegenwoordig door de KNVvL in rekening worden gebracht voor de periodieke technische inspectie van werkplaats en vliegtuigen en over een buitensporige verhoging van de premie voor de WA-verzekering. In het belang van de veiligheid moe ten de vliegtuigen, de werkplaats en de mensen die belast zijn met het technisch onderhoud van de toestel len aan bepaalde eisen voldoen. Door de KNVvL wordt namens de Rijksluchtvaartdienst nagegaan hoe de mensen die met het technisch on derhoud van de toestellen zijn belast (in dit geval Piet Standaart en Piet Flens) hun taak verrichten en eens per twee jaar worden de vliegtuigen aan een inspectie onderworpen. Vroeger werden de kosten van deze controles voldaan uit het budget van de Rijksluchtvaartdienst en kwamen dus voor rijksrekening. Als gevolg van privatisering worden ze nu bij de clubs in rekening gebracht: f750,- voor de werkplaatsinspectie en f100,- (per toestel) voor de vliegtuiginspec tie. Voor grote clubs (de meeste zweefvliegclubs in Nederland hebben 100 tot 200 leden) is dat niet zo erg omdat die kosten over een groot aan tal leden kunnen worden omgesla gen. Voor de 20 leden tellende Texelse club is het echter een zware belasting. Het bestuur neemt er dan ook geen genoegen mee en wil dat de inspectiekosten volgens een ande re verdeelsleutel over de clubs wor den omgeslagen, bijv. door rekening te houden met het aantal leden. Deurwaarder Tot het nieuwe systeem werd beslo ten op een vergadering van de KNVvL. Texel was daar niet vertegen woordigd (en liet dus geen protest horen) omdat het bezoeken van zo'n landelijke vergadering (altijd op een doordeweekse avond) bezwaarlijk en kostbaar is. Men wist zelfs niets van de nieuwe regeling totdat de rekening kwam. Het bestuur betaalde niet maar protesteerde. Dat haalde niets uit. Een brief met bezwaren werd op de KNVvL-vergadering zelfs niet voor gelezen, hoewel dat was toegezegd. Toen de KNVvL vorige maand de deurwaarder inschakelde, betaalde de club de rekening onder protest. Het bestuur heeft Mr Martin de Weijer (oud-lid) gevraagd na te gaan welke juridische mogelijkheden er zijn om alsnog tot een voor Texel acceptabele regeling te komen. Premie De andere bron van ongenoegen is de exorbitant gestegen premie voor de WA-verzekering. Alle zweefvliegers in het land hebben een naheffing ge had van f60,- wat tot algemeen pro test heeft geleid. De premie is sterk opgetrokken omdat vorig jaar de door zweefvliegerij veroorzaakte schade in de miljoenen liep. Dat was voorname lijk het gevolg van een ongeluk dat een Nederlandse zweefvlieger in Duitsland overkwam, waarbij zijn toestel tegen een hoogspan ningsmast botste. Redoute. Voor aanpassing van de Redoute heeft de gemeenteraad dins dag ƒ545.000,- beschikbaar gesteld. Tijdens de begrotingsvergadering van november j.l. leidde dit onderwerp nog tot een stevig debat. Dinsdag ging de raad zonder discussie ak koord, met tegenstemmen van de PvdA en Groen Links, die de re constructie uit landschappelijk oog punt afwijzen. Dorpskern. Vier straten in de oude kern van Oosterend zullen dit jaar op nieuw worden bestraat. Het wegdek van de Wierstraat, Verlorenkost en gedeelten van de Koetebuurt en Oesterstraat verkeert momenteel in slechte staat. De kosten zijn geraamd op ƒ145.000,-, welk bedrag dinsdag door de gemeenteraad beschikbaar werd gesteld. Tessel ophoudt." Ze vertelt enthousi ast over de hedendaagse kunst, zo wel figuratief, realistisch als abstract. „Er zijn grote wanden, dus ik kan er groot werk kwijt van mensen van naam. Schilderijen van Ans Markus bijvoorbeeld, of beeldhouwwerken van Evert van Hemert." Het is de be doeling vier keer per jaar een nieuwe expositie van enkele kunstenaars te openen. Vieze smaak Tiny Visser mikt met haar tweede galerie op de doelgroep tweede wo ningbezitters en het bedrijfsleven. De ruimte zal enkele middagen en zon dags zijn geopend. Ze geeft toe dat In het voormalige postkantoortje aan de Brink in De Koog, dat is aangekocht door Harry Wuis, wordt 12 april een kunstgalerie ge opend. Tiny Visser zal er de scepter zwaaien. Het is de bedoe ling dat er ook een kunstuitleen komt, maar zo ver is het nog niet. De samenwerking tussen Wuis en Visser is al enige jaren hecht. „We kennen elkaar uit het TVL bestuur. En ik verzorg wisselende exposities in Hotel Opduin van Harry Wuis", al dus Tiny Visser. Toen de hotelier het voormalige Koger postkantoor had aangekocht, verzocht hij Visser er een kunstgalerie in te beginnen. „Ik heb bedenktijd gevraagd. Met mijn Galerie Tessel in Den Burg heb ik mijn handen al aardig vol. Harry Wuis was echter vol enthousiasme en toen ik door enkele gasten van Opduin werd gevraagd wanneer mijn nieuwe galerie werd geopend, heb ik maar „ja" gezegd." Dure hobby Visser en Wuis gingen in september rond de tafel. „Ik heb hem verteld dat een galerie een dure hobby is. Je doet het toch grotendeels uit idea lisme, want rijk word je er niet van." Wuis nam dit bezwaar voor lief en gaf Visser de vrije hand. Architect Visser (géén familie) werd erbij ge haald en Arend Nijkamp werd ge vraagd als assistent-beheerder. Er werd een verbouwing gestart. Het pand krijgt drie niveau's. De onderste twee dienen als galerieruimte, de zol der is bedoeld voor een kunstuitleen. Visser: „We wisten dat er ooit eerder op Texel sprake is geweest van een kunstuitleen. Om financiële redenen is dat toen niet doorgegaan." Dependence Wuis en Visser zochten contact met de Stichting Kunstuitleen Den Helder. Deze instantie had wel oren naar een dependence op Texel. Maar het bete kent dat de gemeente en de provin cie wel een financieel steentje moeten bijdragen. Vandaag praat het college van b en w over het plan. Tiny Visser: „Wethouder Ti ne Krijnen reageerde positief toen wij onze ideeën uiteen zetten. Maar de gemeenteraad heeft uiteraard het laatste woord. Om hoeveel geld het gaat wil ik niet zeggen. Het is in elk geval een redelijk bedrag." De kunstuitleen werkt met abonne menten. Wie lid is kan twee keer per jaar een schilderij uitzoeken. Er bestaat de mogelijkheid een werk waaraan iemand gehecht is geraakt te kopen. Raadhuiskelder De galerie in De Koog wordt 12 april op feestelijke wijze geopend met een bijzondere expositie. De kunstuitleen zal dan nog niet zijn gerealiseerd. „Nee, het duurt wel even voor dat door de ambtelijke molen is. Maar we zullen de 12e wel de zolderruimte ter bezichtiging openstellen en folders uitdelen over de kunstuitleen." Wuis en Visser hebben de gemeente ook voorgesteld exposities die in de raadhuiskelder worden gehouden te verplaatsen naar het Koger postkan toor. „Het raadhuis is alleen op kan toortijden geopend en de kelder is niet zo makkelijk toegankelijk. Het postkantoor heeft die nadelen niet." Jubileum Visser, die een tienjarig jubileum viert als galeriehoudster in Den Burg, ziet een kunstuitleen niet als concurrent voor een galerie. „De praktijk heeft uitgewezen dat het juist stimulerend werkt. Wie kunst leent, krijgt er oog voor en stapt sneller een galerie bin nen. De uitleen werkt in hoge mate opvoedkundig en mensen raken een beetje gewend aan de prijzen die voor kunst gelden. En als je daarmee vertrouwd bent en je ziet iets moois, dan moet je je afvragen wat het je waard is. Want daar gaat het om." Galerie Tessel in Den Burg richt zich volgens Tiny Visser op kunst tot een bedrag van ƒ5000,-. „Ik ben beperkt door de ruimte die ik heb. Dus heb ik me gericht op de geschenken en de betaalbare kunstsector. Maar in De Koog kan ik verder gaan waar Galerie een commerciële aanpak strijdig lijkt met de idealistische kunstwereld. „Maar de realiteit is dat je, om kunst in een galerie te exposeren, wel een pand moet huren met licht en ver warming. En die kosten moet je uit de percentages op de verkopen ha len. Kijk, als een kunstenaar moet le ven van zijn werk, móet hij wel commercieel zijn. Galeries vormen de overbrugging tussen de artiest en het publiek. Nee, ik krijg geen vieze smaak in mijn mond van het woord commercieel. We doen tenslotte ook een hoop om kunst te promoten." Smaak Visser blijft op de hoogte van de kunstwereld door veel beurzen te be zoeken, exposities af te lopen en de vakbladen te lezen. „Natuurlijk speelt je persoonlijke smaak een grote rol. Daar kan je niet omheen. Maar bij mij geldt vooral: kan ik er iets mee? Sommige werken leent mijn galerie zich niet voor. En als je meerdere kunstenaars tegelijk aan bod wilt la ten komen, moet het werk wel bij el kaar passen." Visser beperkt zich expres niet tot één stijl. „Mijn assor timent moet zijn aangepast op de smaak van wie binnenstapt. Dat is natuurlijk onmogelijk, maar ik heb in de loop der jaren veel ervaring opge daan. Het mag niet te extreem zijn, dat loopt hier niet. Het gaat het best als de kunst een beetje de sfeer van het eiland uitdraagt. Mensen zijn na melijk vaak in een vakantiestemming als ze binnen komen. Door daarop voort te borduren wordt een kunst werk bijna een souvenir, want iedere keer als de kopers het thuis zien den ken ze: hé, dat heb ik op het eiland gekocht. Eigenlijk een vorm van Texelpromotie", lacht de galerie houdster. Niet gevierd Het tienjarig bestaan van Galerie Tes sel wordt voorlopig niet groots ge vierd. „Nee zeg, ik heb mijn handen vol aan De Koog. Mijn hoofd staat er even niet naar." In al die jaren heeft Visser veel vaste klanten gekregen. „Mond tot mondreclame doet een boel. Ik krijg veel toeristen in mijn zaak die elk jaar terugkomen. Veel kopers komen na lange tijd vertellen hoeveel plezier ze nog steeds hebben van een kunstwerk dat ze ooit bij me hebben gekocht. Ja, dat doet me al tijd plezier." Galeriehoudster Tiny Visser en medewerker Arend Nijkamp voor het voormalige postkantoor aan de Brink, dat momenteel wordt verbouwd tot sfeervolle expositieruimte. /Folo Harrv dc Cra

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5