Cjrocn ^tmrL-Jexels in het jRien Mast niet gewenst in vliegveldcommissie Satelliet waakt over Texelse viskotters Volgsysteem levert extra zeedagen op WBE-schoonmaak levert veel publiciteit op Merkwaardige vertoning in raadzaal TUssen dijk en duinenrij Onze kievit Man beschadigt auto in bijzijn eigenaar Onderhoudskade Teso nadert voltooiing w Asielzoekertjes met plezier naar Lubertischool w Theaterweek „Hogeberg" geslaagd experiment De Koog opgelucht na derbywinst op ZDH OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10666 I Voor advertenties, abonnementen, etc, I Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, I te|0foon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 102220-12741. ^Redactie buiten werktijd -jprans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. DINSDAG 17 MAART 1992 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per halfjaar; Los 71,30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is: tel. 14881 of 18542. Gedeputeerde Geert de Boer wreef vrijdagmiddag in de raadzaal zijn ogen uit en moest geruime tijd naar woorden zoeken, want zoiets had hij nog nooit meegemaakt. Bij het voordragen van Rien Mast uit Zuid-Eierland als lid van de Commissie Geluidshin- Vliegveid Texel brak tumult uit. Meerdere mensen uit Eier- I lieten onomwonden weten dat zij Mast niet accepteerden als vertegenwoordiger van de buurt. „Die man mag er beslist niet in; wij accepteren hem niet als onze woordvoerder". Het gebeurde in het begin van de openbare jaarvergadering van de Commissie Geluidshinder, het orgaan dat gevraagd en ongevraagd advi seert over allerlei zaken die met het vliegveld hebben te maken, zoals de behandeling van klachten over geluid soverlast. De leden worden door de Minister van Verkeer en Waterstaat benoemd. In de vergadering van vorig kwam de wenselijkheid naar vo orn naast de reeds in de commis sie zittende Jan van Dorp een tweede „omwonende" te benoemen. Rien Mast had zich opgeworpen als kandidaat namens de organisatie Leefbaarheid Zuid-Eierland. Daar was bezwaar tegen, als Mast ten minste werkelijk door de beugel kon als vertegenwoordiger van de Eier- landse bevolking en als zodanig was gemachtigd door een representatieve organisatie. Geen probleem Secretaris B.A. Poulie Wilkens bena derde toen de vereniging Gemeen- Eierland met het verzoek in de eerstkomende vergadering, waarbij ook de buurtverenigingen van Eier- and waren betrokken, een tweede ^vertegenwoordiger voor de commissie aan te wijzen. Daarbij werd vermeld dat Mast zich als gegadigde had aan gediend. Blijkbaar was er toen tegen geen bezwaar, want interim voorzitter Nico de Graaf liet schrifte lijk weten dat het Mast moest wor- Nadien voltrok zich een reorganisatie bij de Eierlandse belan genorganisaties, die in dat laatste verandering bracht. Alles res sorteert nu officieel onder de „Dorps commissie Eierland" met als bestuur van der Beek (voorzitter), Jan van 't Noordende, Meijert Boon, Sie- Dijkshoorn, Erwin vd Linde, Kees Swarthof en....Rien Mast. Laatstge noemde is blijkens een publicatie in het januari-nummer van „Achter de diek" aangewezen om zaken te behartigen op het gebied van ver keer/milieu, waarbij het lidmaatschap van de Commissie Geluidshinder na drukkelijk is genoemd. Verzet Er leek dus geen vuiltje aan de lucht te zijn. De benoeming van Mast zou een hamerstuk worden. Gedeputeer de De Boer was dan ook stomver baasd toen er vrijdag in de vergadering een storm van protest op stak. Meerdere Eierlanders, waaron der de zittende J. van Dorp, W. Gou- wens en Versluis, lieten weten dat zij er geen prijs op stelden om door Mast te worden vertegenwoordigd. Versluis noemde een serie namen van andere mensen in Eierland die Mast ook niet willen en was boos omdat Mast voortdurend de indruk zou wekken dat hij wél namens de bewoners spreekt. „We willen door Mast niet worden gebruikt". Mast zat er zelf schijnbaar onbewogen bij en reageerde door erop te wijzen dat de dorpscommissie daags tevoren nog over de kwestie had gesproken maar daarbij zijn kandidatuur niet had ingetrokken. De Boer; „Wat moet ik hiermee? Jullie maken er wel een potje van. Wat moet ik nu tegen de minister zeggen?". S. Dijkshoorn meldde zich als medestander van Mast. „Hij is omstreden, maar hij is aangewezen en we kunnen er niet omheen. Ik sta achter en naast Mast". De Boer maakte een voorlo pig eind aan de zaak door te bepalen dat de benoeming zou worden aan gehouden in afwachting van overleg met de dorpscommissie. Van voorzitter Bas van der Beek ver namen we dat de dorpscommissie zeer onlangs op de hoogte kwam van het verzet tegen de benoeming van Mast. „We wilden zijn kandidatuur niet zomaar op grond van mondelin ge mededelingen intrekken en heb ben de mensen uit Zuid Eierland gevraagd schriftelijk te verklaren dat zij niet door Mast vertegenwoordigd willen worden. Die verklaring hebben we veel te laat ontvangen. We heb ben Mast nog wel gevraagd erop te wijzen dat hij wat betreft zijn mening over het vliegveldlawaai spreekt na mens zichzelf en medestanders en niet namens de Dorpscommissie. Als duidelijk is dat Mast niet het vertrou wen heeft van de mensen in Eier land, zal dat wel consequenties hebben maar daar kan ik niet op vooruitlopen. Onze commissie verga dert woensdag a.s.". Para-lawaai De omstreden Mast deed vrijdag flink mee aan de discussie over het vlieg tuiggeluid, dat rond het vliegveld Texel vooral wordt veroorzaakt door de parachutistenactiviteit. Mast had de discussiestof zelf aangevoerd door een brief te schrijven met het voor stel om het parachutespringen voort aan uitsluitend op werkdagen en werkuren te laten plaatsvinden, dus van maandag tot en met vrijdag, steeds van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 18.00 uur. Havenmeester Ed de Bruijn vreesde dat zo'n drasti sche regeling tot gevolg heeft dat zo wel het paracentrum als het vliegveld Lees verder pagina 5 De manoeuvres van de TX 34 „Sola Gratia" van de firma Daalder uit Oosterend zijn dankzij een satelliet-volgsysteem voortaan nauwlettend te volgen. (Archieffoto Dirk Kuiter/ Twee Texelse kotters, de TX 36 en de TX 34, worden uitgerust met een hypermodern satelliet-volgsysteem. Deze apparatuur seint een signaal door naar een satelliet, waardoor de positie van het schip ieder moment door de AID (Algemene Inspectie Dienst) kan worden bijgehouden. De vissers tonen zo aan dat tijdrovende reizen naar noordelijke viswateren zijn afgelegd en krijgen onrendabele zeedagen gecompenseerd. Leden van de Wildbeheereenheid Texel en andere vrijwilligers hebben zaterdag ongeveer 15 kubieke meter afval geraapt in de duinen en op het strand. De oogst gunstige publiciteit was ook niet gering. De NOS besteedde er dezelfde middag en avond aandacht aan in maar liefst drie afleveringen van het journaal. Zondagavond gebruikten Van Kooten en De Bie in hun „Keek op de week" een deel van dezelfde opna men en leverden er minder vleiend commentaar op. Ze stelden een be heersmaatregel voor om wat te doen aan het „teveel" aan jagers: het af schieten van de oude en zwakke exemplaren... De NOS-ploeg (Harmen Roeland, Pim Korver en Aart Waardenburg) vond het onderwerp de moeite waard om dat het een landelijke actie betrof van de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging. Opnamen werden ge maakt van opruimactiviteiten in de Biesbosch, maar vooral op Texel. Hier werden mooie zonnige beelden vast gelegd van bedrijvig rotzooi garende jagers, met het strand als achter grond. Organisator Willem Munnikhui- zen had het schema van de opruimactie veranderd om de televi siemensen ter wille te zijn. Toen de jagers na afloop van de schoonmaa kactie bijeen waren in de kantine van SV De Koog om te drinken op het succesvolle verloop, konden ze daar op een draagbare tv meteen de eer ste aflevering van het NOS-journaal zien. Dat was een beetje teleurstel lend want er werden slechts enkele flitsen getoond en het interview dat was gemaakt met Munnikhuizen en districtshoofd R. Klaassen van Staatsbosbeheer kwam er zelfs hele maal niet in voor. De a vond af Ie verin- if oog van de NOS-camera geven hoornblazers het startsignaal voor de opruimactie. IFoto Harry de Graaf/ gen van het journaal waren gelukkig een stuk uitgebreider. Dank zij de on verwachte bijdrage van Van Kooten en De Bie kwamen ook de tegen standers van jacht en jagers aan hun gerief, zodat iedereen blij was. Mun nikhuizen: „Prachtige promotie. Al leen het journaal van acht uur wordt al door 5,5 miljoen mensen bekeken!". Elk jaar? De gedachte leeft om een dergelijke schoonmaak jaarlijks te herhalen, maar dan op veel grotere schaal. Nu werden slechts enkele gedeelten van de kust onder handen genomen. Met inzet van veel meer vrijwilligers, ook uit andere lagen van het Texelse volk, moet het mogelijk zijn het hele eiland te ontdoen van afval. De troep die in de duinen en op het strand ligt is overigens maar voor een klein deel afkomstige van plaatselijke bevolking en recreanten. Het meeste spoelt aan en waait vervolgens de duinen in. Voor een deel raakt het vast in be groeiing en afrasteringen en voor een ander deel komt het in sloten terecht en waait zelfs het hele eiland over. Het idee van de KNJV werd voor een belangrijk deel ingegeven door de wens om het imago van jacht en ja gers wat op te poetsen. Liever ma ken zij naam als natuurvrienden en milieuvriendelijke wildbeheerders, dan als wrede moordenaars. Het idee voor een schoonmaakactie in de na tuur is overigens niet nieuw. Met na me op Texel zijn dergelijke acties in het verleden meer dan eens gehou den, zelfs op initiatief van de ge meente. Om onduidelijke redenen is het echter nooit een vaste jaarlijkse gebeurtenis geworden. Dat geldt wél voor de (beperkte) opruimactie die elk jaar wordt georganiseerd door Scouting Texel in het kader van het milieuweekend. Ook dit jaar zullen de padvinders het zwerfvuil weer te lijf gaan. In verband daarmee moesten de jagers zaterdag wegblijven uit de deerlijk vervuilde Slufter, want die is door Staatsbosbeheer gereserveerd voor Scouting. Hoorngeschal De schoonmaakactie van de Wildbe heereenheid deed overigens wel aan een jachtpartij denken met de daar aan verbonden traditie. Vooraf werd door de groep hoornblazers een zeer muzikaal startsignaal gegeven, leuk voor de camera. Aan het slot werd van alle volle vuilzakken een tableau Lees verder pagina 5 Door vangstbeperkende maatregelen mogen viskotters nog maar een be perkte periode op zee doorbrengen. „Schepen die op schol en tong vis sen hebben dit jaar 150 vangstda- gen", aldus DETV-voorzitter Bas van der Beek. „Vooral voor schepen die regelmatig grote afstanden afleggen, verstrijken veel zeedagen zonder dat wordt gevist." De TX 36 „Jan van Toon" van de firma J. van der Vis uit Oosterend vist gedurende een aantal maanden vaak in noordelijk gelegen wateren. Reder Toon van der Vis: „Omdat de schol rond die tijd in dat gebied beter van kwaliteit is. We hebben echter zeker twee dagen no dig om vanuit Nederland heen en te rug te varen." De Visserijfederatie heeft na lang aandringen bereikt dat reders deze onbenutte „stoomdagen" gecompen seerd kunnen krijgen met extra visda gen. „We moeten dan wel aantonen dat we boven de 56.30ste breedte graad hebben gevist." AID Dankzij een Franse uitvinding, het Ar- gos satellietvolgsysteem, bleek het mogelijk dat de positie van de kotters exact kan worden gepeild. De werk- door Klaas Bonne Een kievit buitelt boven 't eiland In de ijle voorjaarslucht Kwam weer op haar ouwe stekkie Na een lange, lange vlucht Richt haar nest in met wat strootjes Op het langzaam kleurend land Om haar steentje bij te dragen Aan ons kievitenbestand Maar het gaat, heb ik gelezen Steeds slechter met ons' bonte vriend Haar roep klinkt niet meer zo uit bundig Over 't bouwland en de mient En 't groene korps wijst met de vinger Naar de milieubewuste boer En lagen over deze kwestie Vaak al rollend op de vloer En ons eigen burgemeester Zei laatst onomwonden: nee! Die traditie met dat eerste eitje Daar doe ik niet meer aan mee En ondertussen loopt de kievit Balancerend langs de sloot In het land van wind en water Dat haar steeds gastvrijheid bood Maar op ons mooie vogeleiland Gaan steeds vaker dingen mis En komt men straks met zout aan dragen Als het ei verorberd is. wijze is als volgt: apparatuur aan boord van de schepen zendt een sig naal naar de satelliet. Telkens als de rondcirkelende satelliet in de buurt van het schip komt wordt het signaal doorgeseind naar een grondstation van het Franse bedrijf Argos, dat is gevestigd in Toulouse. Computers daar verwerken de gegevens. Nadat een experiment in het najaar van 1991 succesvol bleek, besloot behal ve de TX 36, ook rederij Daalder, eigenaar van de TX 34 „Sola Gratia", over te gaan tot aanschaf van de ap paratuur. Landelijk maken 28 vissers schepen gebruik van dit systeem. Naar verwachting zullen in de loop van het jaar nog veel vissers volgen. De positie van de kotters wordt on geveer acht keer per dag doorgege ven naar instanties in Nederland, zoals de AID. Die controleert het aan tal reisdagen. Ook de reder zelf kan zien waar zijn schip zich op dat mo ment bevindt. Voorwaarde is dat het systeem constant staat ingeschakeld en dat een Nederlandse haven aankomst- en vertrekpunt is. Bij te rugkomst moet het schip zich afmel den. „De investering valt best mee", ver klaart Toon van der Vis. Aanschaf van de installatie kostte hem rond dedrieduizend gulden. „Daarnaast hebben we een dagabonnement waarvoor waarvoor we huur beta len." In aanwezigheid van de eigenaar heeft een verontwaardigde passant zaterdag een auto beschadigd. De personenwagen stond geparkeerd aan de Vogelenzang in Den Burg. De nog onbekende man bracht met een sleutel een kras van bijna een halve meter aan op het achterspat bord van de auto. Volgens eigenaar, die op dat moment bezig was met het plaatsten van luidsprekers in de auto, zeï de dader dat de auto niet op die plek mocht staan. De gedu peerde zag de man daarna in een woning verdwijnen. De politie stelt een onderzoek in.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1