Cjroen c2tvartrjexeh in het harL, Nieuw relatienotagebied tegen te houden met „perceelsrandenbeheer"? roca Bruinvis uit zorgen door nieuwe school Terpstra bij staatssecretaris: Tegenwicht bieden voor geluiden van Vlieland wJmZ&noN Vervanging gebouw nog dit jaar van start WEEKEND Groen licht voor rotonde Bollenkweker heeft verboden bestrijdingsmiddel B en w: „Begrip voor eventuele overlast bands" Den Haag stuurt gouden fax" OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10667 VRIJDAG 20 MAART 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111- Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12 741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: 746,20 per half jaar; Los 71,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo ruren: bel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 iri c i Wegbermen, slootkanten en andere terrein- en waterstroken, die de randen vormen van percelen grond, beslaan met elkaar een enorme oppervlakte. Dat terrein zou in een soort natuurterrein veranderen als het op een bepaalde manier zou worden beheerd. Door het achterwege laten van bemesting en bespuiting en een bepaald beleid op het gebied van maaien en andere bewerking, zou een grote variatie aan planten en dieren ontstaan, die aan merkelijk bijdraagt aan de natuurlijke waarde van het buitenge- Omdat het cultuurland zelf buiten schot blijft, wordt de agrarische pro ductie niet bedreigd. Derhalve zal er tegen dit „ecologisch perceelsran denbeheer" veel minder bezwaar zijn dan tegen de aanwijzing van nieuwe relatienotagebieden, temeer daar de eigenaars/beheerders voor de uitvoe ring van de maatregelen geld krijgen. j Het kersverse begrip „perceelsran denbeheer" zal de komende maan den ongetwijfeld vaak opduiken in de I plaatselijke politiek. Want b en w hebben een paar weken geleden van de provinciale directie van het mini sterie van Landbouw, Natuurbehoud en Visserij het voorstel gehad om op Texel een experiment te beginnen met deze vorm van natuurherstel. Het college voelt er wel wat voor, als daarmee tenminste zou worden be reikt dat de aanwijzing van nieuwe relatienotagebieden op Texel niet doorgaat. Hier ligt het probleem, I want het ministerie wil die koppeling i niet leggen. Perceelsrandenbeheer is een nieuwe vorm van natuurbehoud, die toegepast wordt buiten de „eco- logische hoofdstructuur", dus buiten de aan te wijzen relatienotagebieden. I Iets extra's. Handvat Zolang de kaarten zo liggen voelen b en w er weinig voor. Dinsdag heeft de burgemeester nog een telefoontje gehad van de provin ciale directie met de belofte dat men bereid is de aanwijzing van nieuwe relatienotagebieden op Texel ter dis cussie te stellen als het experiment I met het perceelsrandenbeheer is geslaagd. Maar de collegeleden lieten zich door deze „concessie" niet over de streep halen. Zij willen het voor gestelde randenbeheer aangrijpen als „handvat" om nieuwe relatienotage bieden buiten de deur te houden. De meerderheid van de raadscommis sie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid, die woensdagavond voor het eerst met het begrip „perceelsran denbeheer" werd geconfronteerd, was het daarmee eens. Doen! •Jaap Vlaming van Groen Links en Gerard van der Kooi van de PvdA vonden echter dat b en w ten on rechte een koppeling hebben gelegd. Als ecologisch perceelsrandenbeheer aantrekkelijk is voor Texel, moet het gewoon gebeuren ongeacht of er nieuwe relatienotagebieden komen of niet, zo redeneerden zij. De nieuwe beheersvorm is te vergelijken met de tuinwallenregeling, die op Texel tot tevredenheid functioneert. Ook daar bij is sprake van aangepast beheer waarvoor de eigenaar een vergoeding krijgt, geheel los van het relatienota- beleid. Desgevraagd benadrukte voorzitter wethouder Klaas Barendregt dat het perceelsrandenbeheer vrijwillig is. De eigenaars van sloten, wegbermen e.d. moeten dus zelf weten of ze mee doen. Voor de kosten en moeite krij gen ze een beheersvergoeding. Die kosten zouden bij voorbeeld kunnen worden veroorzaakt door technische maatregelen om te voorkomen dat kunstmest dat op het land wordt ge gooid, terecht komt in de bescherm de sloten en bermen. Onduidelijk is of beheersregelingen met de betrok ken grondeigenaars ook mogelijk zijn als de gemeente er tegen is, maar volgens Barendregt stelt het ministe rie in elk geval nadrukkelijk prijs op gemeentelijke instemming. Beter Jan Koolhof (CDA) vond dat het ran denbeheer maar in het Hogebergge- bied moest worden toegepast. Volgens Barendregt was dat nu juist niet de bedoeling. Het Hogebergge- bied is immers al bestemd voor rela- tienotabeheer; het randenbeheer is daarbij al „inbegrepen". Het gaat bij uitstek om het agrarisch gebied bui ten de bestaande en nog aan te wij zen relatienotagebieden. Jaap Vlaming zei dat het randenbe heer wel eens veel effectiever -ook voor de natuur - zou kunnen zijn dan het relatienotasysteem. In elk geval kun je er de bemestingsdruk flink mee verminderen. Hij steunt het ex periment van harte en ziet niet graag dat er voorwaarden aan worden ver bonden wat betreft het al dan niet aanwijzen van relatienotagebieden. Gerard van der Kooi zat dus op de zelfde lijn. „Er is niets tegen dat ran denbeheer. Dit aangrijpen als wapen tegen aanwijzing van relatienotage bieden is gezocht". Jaap Vlaming: „Als u dit afwijst, schaft u dan ook de tuinwallenrege ling af? Het is zeer onverstandig om dit tegen te houden, ik vrees dat je daardoor juist uitlokt dat nieuwe rela tienotagebieden worden aan gewezen". De provincie heeft een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de mi- nirotonde Nieuwlanderweg- Ruigendijk-Postweg. De aanleg kan dus beginnen. Tijdens een controle door de AID is bij een bloembollenbedrijf het al twee jaar verboden bestrijdingsmiddel PCNB aangetroffen. De agrariër had 120 kilo in voorraad. Bij enkele ande re bedrijven werden waarschuwingen uitgedeeld omdat bepaalde chemi sche middelen niet goed waren opge borgen. Met het oog op het „Bandpro motie"-festival, vanavond en morgenavond in de Burge meester De Koninghal doen b en w een beroep op de inwoners van Den Burg om tolerant te z'jn. „Het is mogelijk dat in de omgeving van de hal enige gelui- doverlast wordt ondervonden. Wij hopen echter dat de bevol king de Texelse bands minimaal één maal per jaar in de gelegen heid wil stellen zich aan het pu bliek te presenteren. Hiervoor alvast, mede namens de Texelse hands en hun publiek, onze donk", zo laat het college we len. B en w hebben de Stichting Popmuziek Texel toestemming yerleend voor de bandpromotie m de De Koninghal, omdat in Den Burg na het „verdwijnen" V0n de grote Lindeboom-zaal 9een andere geschikte ruimte v°orhanden is. Wethouder Dirk Terpstra heeft vrij dag tijdens een bijeenkomst op Vlie land staatssecretaris van defensie Van Voorst tot Voorst duidelijk ge maakt dat Texel wel degelijk te lijden heeft van de overlast door oefenen de straaljagers op de Vliehors, in te genstelling tot wat Vlieland beweert. Uit een tweede kamerdebat dat maandag is gehouden blijkt echter dat de regering voornemens is oefe ningen op Terschelling af te schaffen en deze naar de Vliehors te ver plaatsen. De staatssecretaris was vorige week op Vlieland om zich voor te bereiden op het kamerdebat. „Ik ben erheen gegaan om tegenwicht te bieden voor de Vlielandse geluiden, dat er geen overlast is", aldus wethouder Terpstra, die het bezwaarlijk vindt dat de Vlielanders het willen laten voor komen alsof Texel bang is toeristen kwijt te raken door het lawaai. „De klachten die al vele jaren achtereen worden ingediend komen immers van de eigen bevolking en niet van de toeristen." Flycatcher De staatssecretaris kon de Texelse wethouder de uitslag van de laatste test met de flycatcher melden. Hoe wel er beduidend beter binnen de voorgeschreven routes wordt gevlo gen, worden deze nog steeds over schreden door 13 procent van de piloten. Terpstra kaartte tevens de overlast door de artillerie-beschietingen aan bij Van Voorst. „Zeker als de wind deze kant op is, hoor je contant ge dreun. Ik kreeg trouwens steun uit onverdachte hoek, want één van de militaire bonzen die bij het gesprek aanwezig was vertelde dat het geluid van het geschut soms zelfs in Harlin- gen was te horen!" Kwalijk Het verplaatsen van de oefeningen van Terschelling naar de Vliehors vindt Terpstra een kwalijke zaak. „Straks hebben Vlieland en Terschel ling geen last meer, maar hebben wij er 50 procent problemen bij." Maar aangezien 79 procent van de oefe nende straaljagers van buitenlandse afkomst is, hoopt de wethou der dat door internationale ontspanning de intensiteit van de oefeningen afneemt. Terpstra heeft met eigen ogen ge constateerd dat defensie druk bezig is de nieuwe zogenaamde „70 gra den route" in te richten. „Het is de bedoeling dat eenderde van de vlieg bewegingen op deze route wordt ge concentreerd, die voornamelijk over zee loopt en dus weinig klachten zal veroorzaken." Kamercommissie Erna Eelman (VVD) heeft telefonisch contact gehad met de voorzitter van de vaste kamercommissie voor de fensie Jan Dirk Blaauw. Ze heeft er op aangedrongen het idee om de luchtmachtbewegingen van Terschel ling naar de Vliehors te verplaatsen te laten varen. Met een nieuw onderkomen gaat voor Openbare basisschool De Bruinvis in Oudeschild een lang gekoesterde wens in vervulling. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen, dat onlangs de school inspecteerde, berichtte dinsdagmorgen per fax dat nog dit jaar kan worden begonnen aan de vervanging van het ge bouw dat niet alleen te klein werd, maar ook in slechte staat verkeert. Nadat eerder pogingen om overheidsgeld los te krijgen waren mislukt, kreeg de gemeente nu wel de gewenste toezeg ging- In Oudeschild reageerde men opge togen op het nieuws. Lang tijd ver keerde schoolleiding en bestuur in onzekerheid over de nieuwbouw. „Zelf had ik de moed al bijna opge geven", aldus schooldirecteur Ria Visser. De toezegging uit Den Haag kent een bedenkelijke voorgeschiedenis. „De school, die in 1931 is gesticht, zou eigenlijk vorig jaar in aanmerking ko men voor ingrijpend onderhoud", ver klaarde wethouder Tine Krijnen (welzijn) woensdagmorgen bij het be kendmaken van het nieuws. „Door een beleidswijziging van de overheid ging dit helaas niet door en zou de school pas in 2011 worden opge knapt. De Bruinvisschool dreigde daardoor tussen wal en schip te val len." Terwijl het aanbod van leerlin gen in het vissersdorp toenam werd de situatie in de verouderde school langzaamaan onhoudbaar. Ondanks bemoeienissen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vol hardde het ministerie in zijn besluit. De wet biedt geen ruimte, zo stelde men. Een Texelse delegatie vertrok daarop begin vorig jaar naar Den Haag voor overleg. De heer W.H.H. Kleinbruinink, hoofd van de afdeling huisvesting basisonderwijs, verklaar de dat ingrijpend onderhoud wel tot de mogelijkheden behoort. Beroep De gemeente besloot toen een ver zoek te sturen aan de minister om De Bruinvis te vervangen door een nieuw gebouw. De aanvraag werd af gewezen omdat deze te laat op het ministerie zou zijn gekomen. Veront waardigd besloot de gemeente hierop bij de Kroon in beroep te gaan tegen dit besluit. In een toelichting aan het ministerie adviseerden b en w het niet zinvol te vinden geld te steken in een oud gebouw dat onderwijskundig verre van geschikt is. Over een perio de van vier jaar zou 7788.000,- no dig zijn om de school weer aan de eisen te laten voldoen. Met een in grijpende aanpassing waarop de school pas in 2011 recht heeft, zou bovendien rond een half miljoen zijn gemoeid. „Dat is water naar de zee dragen", luidde het gemeentelijk commentaar. De kosten van een nieuw gebouw, uitgevoerd met vijf lokalen, bedraagt volgens een schat ting 71.340.470,-, een bedrag dat on geveer overeenstemt met de eerder genoemde onderhoudskosten van het gebouw. Besloten werd een spoed procedure te starten om alsnog voor vervangende nieuwbouw in aanmer king te komen. Tijdens een inspectie bezoek dat een bouwkundige van het ministerie van onderwijs onlangs aan De Bruinvis, bracht bleek dat renova tie inderdaad niet zinvol is. „Het bouwkundig rapport wees uit dat vervanging van de school noodzake lijk is", aldus de wethouder. Intrekken Vrijdag kreeg de gemeente telefo nisch bericht dat het ministerie als nog tot vervanging van De Bruinvis wilde overgaan, mits de gemeente het bezwaarschrift zou intrekken. B en w aarzelden geen moment, en zonden de belofte per fax naar Den Haag, maar stelden als voorwaarde dat ook het ministerie haar toezeg ging schriftelijk zou bevestigen. Ken nelijk na enige aarzeling in Den Haag liep het bericht dinsdagmorgen van de gemeentelijke fax. Vreugde natuurlijk op het raadhuis, na dit onverwachte succes. „Even heb ik nog overwogen dat geld zelf te reserveren voor de school, maar achteraf gezien heb ik het gelukkig niet aan de orde gesteld", aldus een zichtbaar opgeluchte wethouder. Grootte De grootte van de nieuwe school hangt af van de prognose van het aantal leerlingen dat de komende vijf tien jaar de school zal bezoeken. De school krijgt in ieder geval de be schikking over vier lokalen. Volgens een prognose in 1991 telt de school over 15 jaar 133 leerlingen, waardoor men kans maakt op vijf lokalen. Mo menteel herbergt de school in vier lo kalen 120 leerlingen. Ze krijgen onderwijs van vier vaste leerkrachten en één op parttime basis. In Oudeschild reageerde men opgeto gen op het nieuws. „We waren hele maal in de wolken toen we het hoorde", aldus directeur Ria Visser. Gelijktijdig zagen de leerkrachten ook een probleem. „Hoe moet dat nu ver der. Kunnen we gewoon blijven les geven tijdens de bouw", vroeg men zich af. Hoewel nog geen definitieve plannen bestaan, verwacht men niet dat de leerlingen tijdens de bouw verstoken zijn van een leslokaal. Wet houder Krijnen. „We gaan er zo snel mogelijk aan werken. De nieuwe school krijgt een plaatsje op het be staande terrein. Waar weten we nog niet precies. De lessen gaan gewoon door." Horntje vecht tegen windmolen •ir, Stekelbaarsjes glippen straks de polder binnen Publiek welkom bij schapen melken Agrariërs deden economische kennis op IM-ADVERTENTIE Aanstaande zaterdag na het succes van 2 weken geleden gast d.j. Oscar i vmzo, 1 013CO. Het bestaande onderkomen van de Openbare Basischool De Bruinvis in Oudeschild zal op korte termijn wijken voor een geheel nieuwe schooi. IFoio Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1