Cjroen c2wartsJ~exels in het Relatienota alleen op vrijwillige basis" „Stoppen-met-roken" op losse schroeven Verplaatsing Question naar centrum onzeker 066: vertrouwen Texel terugwinnen Aantal asielzoekers in De Koog neemt af Meisje aangereden Meer deelnemers nodig voor cursus Huis Zwaanstraat met de grond gelijk II m Aanrijding Schulpengat uit de vaart Duinkanters komen goed uit de verf DEK mist pit DETV-voorzitter geeft minister veeg uit de pan sm Eerste kievitsei gevonden Weinig nieuwe stromingen tijdens Texelpop 1992 Schoorsteenbrandje door constructiefout Jeugdraadvergadering in juni van start toont u een nieuw gezicht ZOMER '92 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10668 DINSDAG 24 MAART 1992 advertenties, abonnementen, etc. .'""geveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Blefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12220-12 7 41. ledactie buiten werktijd lerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.a nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per halfjaar; Los ƒ1,30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is: tel. 14881 of 18542. De statenleden van D66 die gisteren >n werkbezoek aan Texel brachten, rfijn geschrokken van de uitvoering inde eerste fase relatienota. Ze mstateerden dat er van de voorne maar weinig is terechtgeko men. Het bracht hen tot de ionclusie dat invoering van de twee- relatienota en natuurontwik- leling nu niet realistisch is. „Het geen zin een papieren plan te Jroppen, zonder dat er op het eiland i basis voor is. Overleg ter plaat- zal nodig zijn", aldus statenlid Yvonne van Wagensveld. tfet zestien zetels heeft D66 een be- angrijk aandeel in Provinciale Staten. )e partij levert bovendien twee gede- luteerden. Ook al spelen de demo- ;raten in de Texelse politiek geen rol, ndirect -vanuit het Haarlemse irovinciehuis- hebben ze dus wel de- lelijk invloed. Onder meer binnenkort, als er een besluit moet worden geno men over de tweede fase relatienota. Om zich optimaal te oriënteren, kwam gisteren een delegatie speciaal voor dit onderwerp naar Texel. De af vaardiging bestond uit drie dames en twee heren, van wie één aanstaand id. De vier statenleden hebben zitting in de commissies NLO (Na- Landschap en Openluchtrecrea tie), Milieu en Landbouw. Het aantal asielzoekers dat is ge huisvest in Motel Texel is teruggelo pen tot 86. De komende tijd verlaten steeds meer vluchtelingen hun gast verblijf totdat naar verwachting op 31 mei ook de laatsten zijn vertrok ken. Moteleigenaar De Koog-noord BV en de gemeente ontkennen bei- Iden het gerucht dat ook na de af gesproken datum nog vluchtelingen in De Koog zullen verblijven. lesgevraagd verklaarde een gemeen- ewoordvoerder dat hem door het mi- tisterie van WVC recentelijk is verzekerd dat het contract met de Jxploitant van Motel Texel volgens af- praak met ingang van 1 juni afloopt. wijst erop dat het die richting lit gaat, want er worden geen nieu- ve vluchtelingen meer gehuisvest in iet motel." Ook verlaten steeds meer isielzoekers het eiland omdat ze in mdere opvangcentra onderdak heb- •en gevonden. Volgens beheerder let Keijzer moet het gebouw na mei zijn, omdat het interieur dan rordt vernieuwd. „Boekingen van oeristen voor het komend seizoen itromen alweer binnen", aldus de be- leerder. „Ons doel was niet alleen het inwin nen van informatie, maar ook het wegnemen van wantrouwen jegens Haarlem. We willen laten zien dat we niet zomaar plannetjes bedenken, maar dat we ons verdiepen in de problematiek ter plaatse. Hopelijk hebben we wat vertrouwen terugge wonnen", aldus statenlid Yvonne van Wagensveld. Rondrit De delegatie sprak uitgebreid met vertegenwoordigers van de Texelse landbouworganisaties en met de Werkgroep Landschapszorg. Verder maakten ze een rondrit langs de ge bieden, die voor de tweede fase rela tienota zijn aangemerkt. Uit de gesprekken kwam naar voren dat het relatienotabeleid op Texel tot dusver niet bijster is aangeslagen. „De uit voering van de eerste fase is vastge lopen, omdat de vrijwillige basis ontbreekt", aldus mevrouw Van Wa gensveld. „Het is daarom beter om nu eerlijk te zeggen waar het op staat en na te gaan wat wél haalbaar is. Dan kunnen we een realistisch plan maken." Reëel is volgens de statenleden uit breiding van al bestaande relatienota- gebieden. Daarbij moeten de mogelijkheden op vrijwillige mede werking worden benut. „Vanuit Haar lem is dat lastig in te schatten. We moeten daarom aansluiten op de ideeën op Texel zelf. Dat houdt in dat we beter moeten luisteren. Hopelijk komen de Texelaars met voorstellen." Vergoedingen Benadrukt werd dat de Noordholland se D66-fractie achter het relatienota beleid staat. „Maar alleen op vrijwillige basis. We kunnen met zijn allen wel iets willen, maar de gevol gen daarvan mogen niet worden af gewenteld op één bepaalde groep. De consequenties zullen we dus met zijn allen moeten dragen, ja ook de finan- V - De D66-ploeg nam op diverse lokaties een kijkje, hele dag rondleidde. ciële gevolgen. D66 vindt dat de boeren reële vergoedingen mogen krijgen, mits het afgesproken beleid in de praktijk wordt waargemaakt." Ook het nieuwe fenomeen „perceels- randenbeheer" kwam gisteren ter sprake. Er bleek onduidelijkheid te be staan over de precieze betekenis van dit begrip. De statenleden zullen de exacte omschrijving bij de provincie of het rijk nagaan. De partij heeft nog geen standpunt ingenomen over de vraag of deze vorm van natuurbe houd in mindering mag worden ge bracht op de tweede fase relatienotagebied. Een 13-jarig meisje uit Den Burg fietste vrijdagmiddag op het trottoir langs de Wittekruislaan en stak on verwacht achter een geparkeerde bestelwagen de straat over. Een 32-jarige automobiliste uit De Waal kon haar niet meer ontwijken. Het meisje kwam ten val, waarbij ze haar knie kneusde. Haar fiets werd totaal vernield. De auto liep lakschade op. zoals hier aan de Rommelpot nabij Den Hoorn. Geheel rechts Lia Duinker, die de statei IFoto Frans Hopman) Op de introductiebijeenkomst voor de cursus stoppen-met-roken meld den zich gisteravond slechts twee cursisten. Een teleurstellend aantal, vooral omdat de door de GGD ver zorgde cursus alleen van start gaat als zich minimaal tien deelnemers opgeven. „Mensen die met roken willen stoppen, hebben niet alleen steun aan het begeleidende pro gramma dat we bieden, maar ook aan elkaar. De groep is eigenlijk de helft van het succes", aldus Anke van der Beek van de GGD. „Twee cursisten is echt te kort." Het staat nog niet vast wat er met het braakliggende terrein aan de Groeneplaats Zwaanstraat gaat ge beuren, nu het woonhuis daarop met de grond is gelijk gemaakt. Wel heeft de gemeente, die eind vorig jaar tot aankoop van het pand over ging, gesprekken gevoerd met Ed Stiekema over verplaatsing van disco dancing Question naar de Groene plaats. Omdat de gemeente de Groeneplaats wegens overlast door de horecavesti- gingen niet langer geschikt acht als woonlocatie kreeg de firma Westerla- ken de opdracht het woonhuis naast hotel De Lindeboom te slopen. Omdat op korte termijn nog geen de finitieve bestemming voor het terrein valt te verwachten wordt de schut ting naast café De Zwaan verlengd ,-'N- en het terrein ervoor bestraat, zodat het geheel er acceptabel uitziet. Over wat er op termijn met het terrein gaat gebeuren verkeert de gemeente nog in onzekerheid. In het bestem mingsplan Den Burg Centrum streeft de gemeente ernaar uitgaansbedrij- ven te concentreren in de Kan toorstraat, Zwaanstraat, Groeneplaats en de Vismarkt. Question Hoewel disco dancing Question in de Zwaanstraat niet hoeft te verdwijnen, bleek tijdens de leefbaarheidsdicussie dat omwonenden de discotheek toch graag zien verhuizen. Het terrein aan de Groeneplaats dat nu vrij is geko men blijft voorlopig gereserveerd voor de dancing. Uit overleg dat de ge meente met exploitant Stiekema heeft gevoerd, bleek volgens een ge meentewoordvoerder dat de onderne mer onder bepaalde voorwaarden wel voelt voor verplaatsing. „Maar op dit moment zijn daarover nog geen besluiten genomen. De vraag is of verplaatsing inderdaad nog gewenst is en of de gemeente voldoende mid delen heeft om de verplaatsing te fi nancieren." Verwacht wordt dat binnen een half jaar de beslissing valt of de verhuizing doorgaat of niet. Ed Stiekema zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Andere gegadig den voor de bouwgrond hebben zich volgens de gemeentelijke zegsman nog niet gemeld. n brokstukken herinneren nog aan het woonhuis aan de Zwaanstraat, dat laatstelijke werd bewoond door mevrouw Beers. Het staat nog vast wat er met het terrein gaat gebeuren. IFoto Gerard Timmerman) De wagens van een 36-jarige auto mobilist uit het Duitse Bruchsal en een 28-jarige man uit Den Burg kwa men zaterdag rond het middaguur op de kruising Witteweg/Rommelpot met elkaar in aanraking, waarbij die van de Texelaar lichte schade opliep. De toedracht is niet duidelijk, aangezien beide mannen een tegenstrijdige ver klaring aflegden. De Duitser zegt dat de Texelaar tegen hem aan is gere den, terwijl deze beweert dat de toe rist zijn kampeerauto achteruit liet rollen. Mensen die willen stoppen, maar de introductiebijeenkomst zijn vergeten, kunnen zich alsnog opgeven. De cur sus gaat namelijk maandagavond a.s., aanvang 18.30 uur, pas werkelijk van start. Om de eerste week dragelijk te maken zijn er vier bijeenkomsten: op maandag 30 en dinsdag 31 maart en woensdag 1 en donderdag 2 april. De deelnemers kunnen elkaar op die manier door de eerste moeilijke da gen heen helpen en krijgen van de GGD begeleiding die aansluit op de ontwenningsverschijnselen en verdere problemen die zich mogelijk voor doen. Vragen van medische aard kunnen tijdens de tweede week wor den voorgelegd aan een arts. Ook aan de lijn is gedacht. Mensen die bang zijn in gewicht toe te nemen kunnen hun vragen kwijt bij een dië tiste, die de deelnemers met goede raad terzijde staat. In de tweede week komen de deelne mers tweemaal bijeen, op maandag 6 en donderdag 9 april. Na de laatste cursusdata, woensdag 15 en woens dag 29 april, moeten de cursisten op eigen kracht verder. „Dit soort cur sussen om te stoppen met roken worden sinds 1968 gegeven. Naar aanleiding van wetenschappelijk on derzoek is het programma in de loop der jaren steeds bijgesteld. De resul taten die worden behaald, wisselen per groep. Drie maanden na de cur sus ligt het gemiddelde aantal niet- rokers echter op 50 procent, na een jaar op 30 procent", aldus Anke van der Beek. Verzoek Volgens de GGD-medewerkster heeft de gemeente Texel de gezondheids dienst uitdrukkelijk verzocht een der gelijke cursus op het eiland te verzorgen. „De gemeente draagt ook financieel bij en gaat er dus van uit dat er behoefte aan is." Dankzij ge meentelijke bijdragen en andere sub sidies bedragen de kosten voor de deelnemers f125, inclusief cursusma teriaal. De bijeenkomsten vinden plaats in d'Ouwe Ulo, van 18.30 tot ongeveer 20.00 uur. Mensen die zich alsnog willen inschrijven, kunnen zich tot en met donderdag opgeven bij Anke van der Beek, tel. 02230-55211 of 02230-55574. Voordat de seizoensdrukte losbarst zullen van maandag tot vrijdag 10 april nog enige onderhoudswerkzaam heden worden uitgevoerd aan het Teso vlaggeschip Schulpengat. Deze wordt hiertoe afgemeerd aan de nieu we onderhoudskade van de veerha ven aan 't Horntje. Tijdens deze periode zal de Molengat de verbin ding met de vaste wal onderhouden. De brandweer moest zondagmiddag uitrukken voor een schoorsteen brandje in een woning aan de Veen- selangweg tussen Den Burg en Oudeschild. Hoewel de vuurbestrij- ders de brand snel onder controle hadden, is er toch sprake van aan zienlijke schade. Het vuur ontstond door een foutieve constructie van de rookafvoer. De vrouw des huizes ontdekte de schoorsteenbrand rond 16.00 uur. In afwachting van de komst van de brandweer probeerden familieleden na het verwijderen van enkele dak pannen met een provisorische brandslang eerst zelf het vuur te bed wingen. Dit lukte slechts ten dele. Nadat de brandweer het vuur had geblust, wees een eerste inspectie van de uitgebrande schoorsteen uit dat een houten balk in de rookafvoer vlam had gevat. De schoorsteen moet geheel worden vernieuwd. Leerlingen van osg De Hogeberg hou den hun eerste gemeenteraadverga dering in juni. Voor het projekt, dat is bedoeld om de schooljeugd ver trouwd te maken met lokale politiek, hebben b en w f4.000,- uitgetrok ken. In dat bedrag is een post opge nomen waarvoor de scholieren - kennelijk conform gemeentelijk ge bruik - koffie, lunches en een diner in de raadskelder krijgen aangeboden. IM-ADVERTENTIE Zie pagina 5 van deze krant. IM-ADVERTENTIE Bij deze Texelse Courant is vandaag een folder toege voegd van MANTJE SCHOENEN. Deze is door het bezorgers korps by alle op Texel wo nende abonnees bezorgd. IM-ADVERTENTIE Wij gaan 28 en 29 maart de nieuwste kollektie zijden dames- en herenjacks in 7 modieuze kleuren showen bij hotel Dijk stra in De Koog. Deze kollektie wordt tegen onge lofelijke scherpe prijzen ver kocht. Jacks van f325,- nü f 125,- Telefoon 02220-17357 (zaak) (privé 02240-17121) Hotel Dijkstra Nikadel 3, De Koog. Alleen vrijdag en zaterdag.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1