RGENDI Duinkanters goed in „waar èn onwaar"-stuk DEK-orkest mist pit in winteruitvoering Brandweerkorps kampt met vergrijzing Lepelaars centraal in laatste lezing Inbraak in vakantiehuis Eilandcompetitie baske#| Vogelwandelingen Simavi-collecte Voorjaarsverkoop van de Welfare p«SV'<W5 •VI tó CHS PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 MAART 1( ceerd spel, perfect getimed en ook nog een zeer aanstekelijke en natuur lijke mime. We zouden haar best eens in een langdurige hoofdrol wil len zien. Dan waren er nog Hennie Kingma en Henk Smit die in het programma als „de acteurs" waren aangeduid. In het stuk vervulden ze meerdere bijrol len zonder problemen. „Saldo Mortale" is een stuk dat zich afspeelt in verschillende gebouwen en daarom eigenlijk een draaitoneel nodig heeft. Zo'n toneel is uiteraard niet weggelegd voor de Koger vereni ging, die al blij is zich te kunnen be helpen met de uiterst eenvoudige mogelijkheden van de dorpskelder. Daarom bevonden alle locaties zich op één toneel en werd met de belich ting (en door het tussentijds bij duis ternis vervangen van requisieten) aangeduid waar de handeling zich voltrok. Dat ging prima. Om ook in de meest ongunstige situatie verze kerd te zijn van goede „ontvangst" beschikten de spelers over twee souffleuses, Janke Daalder en Nel Kant, die (onmerkbaar voor het pu bliek) opereerden vanuit de coulissen, ter weerszijden van het toneel. Voor de belichting zorgde Fransje Wen- drich, voor de grime Juul Swarthof en voor het kapwerk Henriette de Wit. De regie was in handen van Hans Wendrich. De Texelse vrijwillige brandweer is vorig jaar 74 maal uitgerukt om hulp te bieden bij een brand of een onge val. Ten opzichte van 1990 betekent dat een daling van bijna een kwart. Eén en ander staat te lezen in het jaarverslag van de brandweer, waar uit verder blijkt dat het vrijwilligers korps vergrijst. Het brandweerkorps bestaat momen teel uit 43 vrijwilligers. De groep tus sen de veertig en de vijftig jaar blijkt echter oververtegenwoordigd, terwijl het aantal personen tussen de twin tig en dertig jaar te kort schiet. De oorzaak moet worden gezocht in ver grijzing van de bevolking, andere ma nieren van vrijetijdsbesteding, toename van de arbeidsmobiliteit (overkant) en de zwaarte van de opleiding. Op den duur kan hierdoor een tekort aan kundige vrijwilligers ontstaan. Om dit te voorkomen pleit het rapport voor instelling van een jeugdbrandweerkorps. Uit deze „eigen kweek" kan in de toekomst worden geput. Hoewel onder inwoners van Den Burg momenteel voldoende animo voor de brandweer is, kamt het korps in De Cocksdorp nu al met een onderbezet ting. Een grootscheepse voorlich tingsavond leverde slechts één vrijwilliger op. Met de gemeente is overleg gaande om binnen de be staande werksituatie brandweerlieden meer tijd te gunnen voor cursussen. Dinsdag 24 maart De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging houdt in d'Ou- we ULO een bijeenkomst, ook toegankelijk voor niet-leden. Aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Thelma Louise". Woensdag 25 maart Vanaf 9.30 uur worden in het Rode Kruis-gebouw aan de Jon kerstraat handwerken van de Welfare verkocht. Om 10.30 uur opent burge meester Schipper in EcoMare een provinciale bijeenkomst van de Vrouwen Advies Commissie in de woningbouw. Jan Kuiper van EcoMare houdt een lezing over „wonen en milieu". In Cinema Texel draait om 14.00 en 15.45 uur „De reddertjes in Kangoeroeland" en om 20.30 uur „Thelma Louise". Leerlingen van de Thijsseschool en Rangers van het Wereld Na tuur Fonds planten samen met wethouder Tine Krijnen bomen aan de Verlaet in De Mars, aan vang 10.15 uur. In d'Ouwe ULO wordt de laatste lezing in de cyclus van Vormings- en Ontwikkelingswerk gehouden: Gelein Jansen over het Texels di alect. Aanvang 20.00 uur; entree f2,-. De voor vanavond geplande ver gadering van de dorpscommissie van De Koog, is wegens omstan digheden uitgesteld. Donderdag 26 maart In de Witte Burcht verzorgt Hen- ny Koetsveld een lezing over mi neraaltherapie (genezing door stenen). Van 10.00 tot 18.00 uir Op het clubschip van de Wa tersportvereniging houdt het Texels Verbond van Ondernemen algemene ledenvergadering. Mei de heren Blom en Broekhuis var het KNOV wordt gesproken over de gevolgen van de provinciale plannen voor milieueffectrappoi tage en over de Planologische Kern Beslissing Waddenzee; 20.00 uur. In EcoMare houdt George Win- termans een lezing over lepe laars, aanvang 20.00 uur. Entree f5,- In de kantine van de osg De Ho geberg aan de Emmalaan (voor malige LBO-kantine) hebben de Plattelandsvrouwen van de afde ling Den Burg een bijeenkomst. De heer E. Wagenaar houdt een lezing over „Schaatsen door de eeuwen heen". Vrijdag 27 maart In het raadhuis wordt de Texelse afdeling van Veilig Verkeer Ned? land geïnstalleerd; 15.15 uur. In de Hervormde kerk van Den Burg geeft organist Jan Jonge- pier een concert, ter gelegenhe:!.61 van de voltooiing van de orgel- "e restauratie. De MAB-club Texel houdt jaarvei gadering in het clubgebouw; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 24 11.30 en 23.50i Wo. 25 11.50 u. Do. 26 0.04 en 12.40 Vr. 27 0.50 en 13.45 Za. 27 1.50 en 14.47 Zo. 29 4.05 en 17.20 Ma. 30 5.50 en 19.05 Di. 31 7.30 en 19.50 Aan het strand is het ongeveer een u; eerder hoog water. De zon komt 29 maart op om 7.20 uur en gaat onders 20.07 uur. 26 maart laatste kwartier; 27 maart doodtij. Een onderzoek dat vorig jaar onder de brandbestrijders werd gehouden wees verder uit dat het niveau van het korps geen representatieve af spiegeling van de bevolking is. Een groot deel van de vrijwilligers heeft namelijk een lagere of middelbare be roepsopleiding gevolgd. Gezien de ge wenste technische kennis van de brandweerlieden is hier overigens tij dens de werving op aangestuurd. Met de beleving van het vrijwilligers werk zit het volgens de enquête wel goed. Ongeveer driekwart van de korpsleden laat zich waarderend uit over de hulpverleningstaak. Drijver had veel aandacht besteed aan de choreografie, die eenvoudig van opzet was en voor de nodige af wisseling zorgde. Sandra Koopmans en Rosalie Bakker voorzagen met hun gymnastische kwaliteiten de show van een extra dimensie. Dat gold ook voor de uitbeelding van de mars „Al- te Kameraden" door een drietal meis jes in overall en op klompen, die hun majorettestokjes hadden ingeruild voor drie grote rode vlaggen. De vijf onderdelen, waarop de diverse leef tijdsgroepen sinds het begin van het schooljaar hadden geoefend, liepen vloeiend in elkaar over, begeleid door een roffel van tamboer Piet Knol. De toeschouwers hoefden zich op deze wijze geen moment te vervelen. Eni ge handicap was dat de geluidboxen achterin de zaal hingen, waardoor de muziek enigszins was losgekoppeld van de bewegingen op het podium. Te krap Overigens is de accommodatie niet geschikt voor een muziekavond als deze. DEK probeerde met creatieve oplossingen de beperkingen te omzei len. Zo werd het toneel vergroot, maar daarmee werd niet voorkomen dat DEK bij de ouverture podium ruimte tekort kwam. Terwijl het met de majoretten voor de wind gaat (groei van 15 naar 22 dit seizoen), maken de tamboers een magere periode door. Instructeur Knol heeft slechts vijf trommelaars onder zijn hoede. Een knallend optreden was dan ook bij voorbaat uitgesloten. Met verhoogde inzet maakten de tamboers echter een volwaardige in druk. Daarbij werden ze een handje' geholpen door de majoretten, die in twee nummers het geroffel met danspasjes opvrolijkten. Duivelsrots Zwaartepunt van het orkest-optreden voor de pauze lag op het vierdelige symphonische stuk „Tableaux de Vosges" van M. Boekei, waarin op muzikale wijze een wandeling door de Vogezen wordt uitgebeeld. Een zwaar stuk, dat technisch redelijk werd beheerst, maar als geheel wat vlak klonk. Het kabbelende bergbeek- je, de dreigende duivelsrots en het bedrijvige bergdorpje kwamen minder uit de verf dan de componist had be doeld. Na de pauze kwamen de lichtere stukken aan bod. DEK slaagde er echter niet in om er lekker tegenaan te gaan. Vooral het eerste stuk, het omvangrijke „The Sound of Music", zat vol aarzelingen. Pas als er lekker op tempo kon worden gespeeld, viel de onzekere houding weg. Onervaren Een verzachtende omstandigheid is dat een aantal leden nog vrij onerva ren is, terwijl de helft van de buge listen aan de overkant verblijft en de repetities onder leiding van Klaas Modder vaak niet kan bijwonen. Ook de matige akoestiek en de krappe podiumopstelling zijn factoren die op de totaalprestatie van invloed waren. In het resterende deel blonk saxofo nist Bert Bruin uit in het bigband achtige „Tenoromantic" met fraai so- lowerk. Gesmeerd verliep „Pavane in blue" met een prima trompetsolo. „Crazy music in the air" was geen echte uitsmijter, maar het publiek vroeg en kreeg een vrolijke toegift. Zilver Tussendoor werden verscheidene le den voor het voetlicht gehaald. Me vrouw Koning, bestuurslid van de Algemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen, was speciaal naar het eiland gekomen om Ruud van Faassen een zilveren insigne op te spelden. Van Faassen is niet al 25 jaar DEK-lid, maar begon als muzi kant bij een harmonie in Den Helder. De laatste veertien jaar speelde hij in Den Hoorn en maakte zich ook als bestuurslid verdienstelijk. Onder meer is hij instrument-commissaris, biblio thecaris en regelt hij de rondgangen. De majoretten Joke en Rosalie Bak ker en tamboer Ketie Zijm kregen uit handen van voorzitter George Fransz een verenigingsvijfje voor vijf jaar lid maatschap. Bloemen waren er voor de jongste leden, de 6-jarige majoret ten Marthe Nijdam en Rosalie Lap, in structeurs Baukje Drijver en Piet Knol, dirigent Klaas Modder en de oudgedienden Jan Kiljan en Jaap Koopman (allebei 65 jaar bij de fanfare). F.H. George Wintermans uit Oost besl a.s. donderdag de lezingenreeks: in het kader van het 10-jarig bes: van de Vogel werkgroep Texel inf: Mare wordt gehouden. Hij bepeif zich tot één soort, de lepelaar, ve-.. naar hij onderzoek verrichtte. Bf' De lepelaars op het eiland zoeke' voedsel op verschillende plaatsen vissen, vooral in het vroege vooij in de sloten naar stekelbaarsjes? vliegen als het wat warmer word ook naar het wad op zoek naar voorbeeld garnaaltjes. Het al of niet voorkomen van ee gelsoort hangt voor een belangri|i deel af van de aanwezigheid van doende geschikte broedplaatsen beschikbaar voedsel. Er is dus es sterke relatie tussen voedselsitua: en aantal vogels. Lepelaars zijn bi dreigde en zeldzame vogels. Het derhalve interessant zijn als hun voedselsituatie op Texel kan wore verbeterd (min of meer veilige brc plaatsen zijn er nog genoeg) zod: hier een goede, onbedreigde star wordt gestimuleerd. Op het wad weinig aan het voedsel te doen, in de poldersloten is misschien i iets aan de stekelbaarzenstand t doen. Wintermans, die ook deel uit mai van de Lepelaarwerkgroep hier ongetwijfeld op in. Ook zet' het hoe en waarom van de verse lende voedselstrategieën van lep; uiteen, alsmede het verloop van tallen en de noodzaak van besch ming. Verder plaatst Wintermans Texelse stand in een groter natie of internationaal kader. De lezing gint om 20.00 uur, entree f5,-, t sief koffie of thee. Via een slaapkamerraam zijn one kenden een vakantiebungalows* Californiëweg binnengedrongen* hebben daar een kleurentelevisie ontvanger voor een schotelanten een stereotoren met boxen en ee CD-speler gestolen. De 73-jarige eigenaar uit Alkmaar ontdekte d'. terdag. Hij was sinds januari nie' meet in het huisje geweest, dus is niet vast te stellen wanneer braak precies is gepleegd Programma vrijdag 27 maart: 20.30 u. Datam.-Sportsh. Vesi 21.00 u. Vespertina-Attent Dat' 21.30 u. 12 Balcken-Hema Dit is het programma van vrijdSJ maart dat wordt ingehaald. De wedstrijden van 20 maart wor# vrijdag 24 april gespeeld Het podium van De Waldhoorn was te klein voor alle DEK-leden. Orkest en tamboers gingen bij de opening van het winterconcert schuil achter de liefst 22 majoretten. Frans "opmat „Saldo mortale", dus met een „d", heette het weinig alledaagse stuk van Dimitri Frenkel Frank, dat de Koger toneelvereniging De Duinkanters voor de voorjaarsuitvoering had gekozen. Daarmee werd hoog gegrepen, maar vooral dank zij de kwaliteit van hoofd rolspeelster kwam het behoorlijk uit de verf. Daarmee is niet be weerd dat het publiek onverdeeld enthousiast was. Naast mensen die opgetogen waren, waren er ook die wat zuinig reageerden. „Je moet wel van zoiets houden". gens speelde Schrama soepel en met veel overgave. Een verrassende kwaliteit spreidde Yolanda Legierse ten toon als de charmante Joke die het aanlegt met meneer Beaufort. Mooi, vlot genuan- Wat ons betreft mag de vereniging doorgaan op deze „experimentele" toer. Het pleit voor de Duinkanters dat zij toneel willen spelen en daarbij enig risico willen lopen wat betreft het succes bij het publiek. De vaste aanhang van De Duinkanters is daar overigens enigszins op ingesteld, want de vereniging verliet al vaker de meest belopen paden. „Saldo mortale" werd geïntroduceerd als „een ware èn onware geschiede nis". Dat was de spijker op de kop, want zelfs na afloop zal menigeen zich nog hebben afgevraagd of Ste fan Bleker nu werkelijk naar de gunsten dong van twee elkaar vijan dig gezinde tweelingzusters of dat er maar één was, die in een soort schi zofrene toestand beurtelings als de ingetogen boekhoudster en als heers zuchtige, rijke baronesse optrad. Hoe dan ook, het was in elk geval één actrice die beide rollen voor haar rekening nam. Yvon Bonne bracht ze elk even indrukwekkend. Frans Schrama zagen we als haar te genspeler Stefan Bleker, die duidelijk uit was op eigen materieel belang en haar het hoofd op hol brengt met mooie praatjes. Schrama was redelijk overtuigend als charmeur, maar be zigde een wat onnatuurlijk toontje. Vogelwerkgroep Texel houdt in het voorjaar weer enkele vroege vogel wandelingen in De Dennen. De werkgroep bestaat al tien jaar en heeft deze wandelingen vanaf het eerste begin georganiseerd. Er worden wandelingen gehouden op 28 maart, 18 en 30 april en 23 mei. Verschillende Texelse vogelkenners zoals Giel en Hans Witte, Klaas Druif, Adriaan Dijksen, Bob Loos en Dick Schermer zullen medewerking verlenen. Omdat vogels vroeg zingen, zullen de excursies steeds rond zonsopgang plaatsvinden. De eerste start zater dag om 07.00 uur tegenover de Ca- tharinahoeve aan de Rozendijk. Beginnende vogelaars en andere be langstellenden zijn welkom, deelname is gratis. Tijdens de eerste wandeling komen vooral de standvogels aan de orde, zoals de winterkoning, heggemus en mezen. Bij vochtig weer zijn in het bos ook merels, zanglijsters en moge lijk grote lijsters te zien en te horen. Waarschijnlijk valt de roodborst, boomkruiper of grote bonte specht te bewonderen, evenals de eerste trek vogel, de tjiftjaf. Wie de lezing van Adriaan Dijksen over het vogelbestand in De Dennen heeft gevolgd, weet welke vogels nog later in het voorjaar künnen voorkomen. Op donderdag verzorgt George Wintermans de laatste lezing van de cyclus in EcoMare, aanvang 20.00 uur. Hij praat over Texelse le pelaars. Meer informatie over de vroege wan delingen: Bob Loos, 15757 of Dick Schermer, 14239. Stefan Bleker (Frans Schrama) verkoopt mooie praatjes aan boekhouder Isabella Parmentier (Yvon Bonne). dat herinneringen opriep aan radio- hoorspelen uit de vijftiger jaren. Poli tiemensen in de serie Paul Vlaanderen spraken zo en het was ja ren later cabaretier Michel van der Plas die daar de spot mee dreef. Sindsdien kan het niet meer. Overi- Deze week wordt ook op Texel de Simavi-collecte gehouden. Simavi is een vereniging die directe steun ver leend aan medische projecten in ont wikkelingslanden. Dit jaar gaat de opbrengst van de inzameling naar het aanleggen en verbeteren van drin kwatervoorziening in India, waar nog veel dorpen zijn die niet over een wa terpomp of een put beschikken. De Welfare houdt woensdag de jaar lijkse verkoopdag in het Rode Kruis- gebouw aan de Jonkerstraat. Er worden vanaf 9.30 uur handwerken verkocht, gemaakt door ouderen en patiënten, waarbij hulp wordt gebo den door vrijwilligsters van de Welfare. Verkocht worden onder andere tafel lakens, kleedjes, truien, babykleerrt- jes, sokken, en speelgoed. Door de verkoop van deze spullen blijven de vrijwilligsters van Welfare in staat om ouderen en patiënten te begeleiden en hen materiaal te verschaffen. Een vlotte majorettenshow, een zil veren insigne wegens 25 jaar vereni- gingstrouw voor muzikant Ruud van Faassen en bloemetjes voor de jongste en oudste leden vormden de hoogtepunten uit het winterconcert, dat muziekvereniging DEK zaterdag avond gaf. De uitvoering van het or kest behoorde in De Waldhoorn helaas niet tot de uitschieters. De muzikanten beheersten het repertoi re behoorlijk, maar misten het heilige vuur om er een heerlijk muzikaal avondje van te maken. Toch heerste na afloop tevredenheid, omdat DEK in vergelijking met het vorige, te hoog gegrepen concert, beduidend beter op dreef was. Door Eigen Kracht opende voortreffe lijk. De liefst 22 majoretten gaven een goed verzorgde demonstratie op bandmuziek van o.a. Abba en Kinde ren voor Kinderen. Instructrice Baukje

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2